Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Julserien, etapp 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Julserien, etapp 3
Arrangörsorganisation: Arboga OK
Datum: söndag 13 december 2015

D17

5 160 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa WesterbergOK Milan54:4010:35
2Marie HedarOK Tor54:52+0:1210:37
3Josefin ErlandssonOK Milan57:03+2:2311:03
4Agnes AdolfssonEksjö SOK1:05:40+11:0012:43

H17

7 580 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin RegbornHagaby GoIF Örebro43:445:46
2Andreas BerganderEksjö SOK57:26+13:427:34
3Per EklöfOK Milan59:34+15:507:51
4Mats SundbüeSträngnäs-Malmby OL1:08:45+25:019:04
Jacob ErikssonKFUM Örebro OKej godkänd
Per CarlinArboga OKutgått

D16

3 770 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara SjöströmVästerås SOK38:0910:07
2Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL1:07:13+29:0417:49

H16

5 160 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Casper HedarOK Tor54:0910:29
2Arvid ErikssonHagaby GoIF Örebro56:34+2:2510:57
3Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK1:01:04+6:5511:50
4William SeguraKFUM Örebro OK1:06:35+12:2612:54
5Gustav GöranssonArboga OK1:16:21+22:1214:47

D13

2 030 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofie BodinAlmby IK18:138:58
2Sara LagermanSträngnäs-Malmby OL19:25+1:129:33
3Wilma ForsbergFellingsbro GOIF41:25+23:1220:24

D40

3 770 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK39:4910:33
2Susanne SöderholmSträngnäs-Malmby OL44:44+4:5511:51
3Carina RegbornHagaby GoIF Örebro47:24+7:3512:34
4Malin WiklundAlmby IK50:40+10:5113:26
5Marie BerggrenFagersta OK58:39+18:5015:33
6Karin ÅkermanVästerås SOK1:03:06+23:1716:44
7Åsa WikströmFellingsbro GOIF1:13:17+33:2819:26

H40

5 980 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders BrinkmanVandrarringen50:068:22
2Tomas JonssonVandrarringen58:56+8:509:51
3Per HåstlundAlmby IK1:02:09+12:0310:23
4Joacim DahlbergAlmby IK1:02:46+12:4010:29
5Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro1:08:49+18:4311:30
6Henrik OlssonHallstahammars OK1:20:00+29:5413:22
Kenneth JakobssonArboga OKej godkänd

D50

3 770 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LarssonSala OK38:3410:13
2Anne BodinAlmby IK40:36+2:0210:46
3Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL42:00+3:2611:08
4Birgitta GustafssonHagaby GoIF Örebro52:42+14:0813:58
Karin ProforsKöping-Kolsva OKej godkänd

H50

5 160 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Janne NilssonCentrum OK50:119:43
2Mats CarlsvärdAlmby IK57:07+6:5611:04
3Jan GrannArboga OK1:01:44+11:3311:57
4Jan GustafssonHagaby GoIF Örebro1:07:46+17:3513:07
5Kenneth HagströmOK Letstigen1:15:00+24:4914:32
6Lars SundkvistKöping-Kolsva OK1:36:08+45:5718:37
Benneth SundqvistKöping-Kolsva OKej godkänd
Christer ÖstlundSträngnäs-Malmby OLutgått

D60

3 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena JanssonArboga OK37:5312:37
2Gudrun PerssonHallstahammars OK43:30+5:3714:30
3Barbro MöllbergArboga OK45:09+7:1615:03
4Anna-Karin JohanssonVandrarringen46:39+8:4615:33
5Annika NorströmHallstahammars OK47:04+9:1115:41
6Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro48:40+10:4716:13
7Siv FrodinKöping-Kolsva OK59:52+21:5919:57
8Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:11:18+33:2523:46

H60

3 770 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven-Olov WiklundArboga OK36:019:33
2Göran LarssonSala OK36:31+0:309:41
3Weine FredrikssonKFUM Örebro OK37:16+1:159:53
4Mats HastadFellingsbro GOIF38:01+2:0010:05
5Gunnar MunkteliusSurahammars SOK38:12+2:1110:07
6Leo JohanssonVandrarringen38:28+2:2710:12
7Nils-Olof BodinAlmby IK38:36+2:3510:14
8Rolf MathisenEskilstuna OL39:53+3:5210:34
9Stig LandstorpOK Tor40:14+4:1310:40
10Kurt Håkan AnderssonOK Tor41:33+5:3211:01
11Anders RobertssonAlmby IK41:58+5:5711:07
12Ulf KjellinOK Hedströmmen42:24+6:2311:14
13Peder WikströmArboga OK43:34+7:3311:33
14Per-Åke HullAlmby IK44:15+8:1411:44
15Robert LarssonHagaby GoIF Örebro46:19+10:1812:17
16Bo EngborgHällefors OK47:38+11:3712:38
17Lennart LundquistOK Nalle49:45+13:4413:11
18Tommy WåhlinOK Enen49:56+13:5513:14

D70

3 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta ArleboKFUM Örebro OK55:5718:39
2Ellinor GrönvallKFUM Örebro OK1:03:26+7:2921:08
3Evy EkströmOK Alferna1:14:41+18:4424:53
Britt-Marie EklöfOK Milanej godkänd
Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OKej godkänd

H70

3 000 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK41:1713:45
2Sören JohanssonSala OK42:32+1:1514:10
3Ingemar JonssonHallstahammars OK46:21+5:0415:27
4Kjell BlombergIK Standard48:05+6:4816:01
5Göran WiigHallstahammars OK49:56+8:3916:38
6Rune SandbergHallstahammars OK57:19+16:0219:06
7Kurt ZanderVästerås SOK1:01:55+20:3820:38
8Ulf T. HallbergAlmby IK1:07:18+26:0122:26
9Rolf JanssonIF Rune1:12:52+31:3524:17
10Karl EkströmOK Alferna1:33:43+52:2631:14
Ragnar ErikssonOK Hedströmmenej godkänd
Alf LindbergKöping-Kolsva OKej godkänd

Öppen motion 1

2 030 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina WåhlinOK Enen28:2313:58
2Veronica GustafssonFellingsbro GOIF41:25+13:0220:24

Öppen motion 3

3 000 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK38:0112:40
2Emma KlemetsKöping-Kolsva OK43:26+5:2514:28
3Marika LindahlOK Milan43:54+5:5314:38
4Mats KåbergKöping-Kolsva OK50:36+12:3516:52
5Claus Tröster- CederthKöping-Kolsva OK52:13+14:1217:24
6Bengt RobertssonAlmby IK59:56+21:5519:58
7Lars ArleboKFUM Örebro OK1:00:31+22:3020:10
8Anders GöranssonArboga OK1:01:42+23:4120:34
9Peter AnderssonFagersta OK1:17:02+39:0125:40
10Jan BurellOK Enen1:37:57+59:5632:39

Öppen motion 5

5 160 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats ErikssonHagaby GoIF Örebro56:3810:58
2Leif VadmanKöping-Kolsva OK1:11:46+15:0813:54

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser