Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Ärlaträffen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Ärlaträffen
Arrangörsorganisation: Ärla IF
Datum: lördag 4 april 2015

D21

4 660 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie PetterssonOK Djerf34:137:20
2Olga PanchenkoIFK Moras OK34:32+0:197:24
3Matilda AnderssonOK Kåre35:22+1:097:35
4Therese KlintbergEksjö SOK38:05+3:528:10
5Magdalena OlssonIFK Moras OK38:52+4:398:20
6Linda RinaldoOK Tor39:18+5:058:26
7Anna LampinenIFK Umeå40:27+6:148:40
8Moa KjellstrandCentrum OK40:53+6:408:46
9Karin ElghSävedalens AIK42:26+8:139:06
10Julia DavidssonOK Klemmingen43:00+8:479:13
11Lisa WesterbergOK Milan43:22+9:099:18
12Eva-Maj ErnebyVästerås SOK44:06+9:539:27
13Tina JunegardTullinge SK45:07+10:549:40
14Karin E GustafssonHagaby GOIF45:45+11:329:49
15Maria IvermarkVästerås SOK45:49+11:369:49
16Ellinor FranssonJärla Orientering46:09+11:569:54
17Susanne ErikssonOK Milan46:42+12:2910:01
18Lovisa WestbomSödertälje-Nykvarn OF47:07+12:5410:06
19Lena HolmerIFK Moras OK48:16+14:0310:21
20Tove PaavoOK Klemmingen51:17+17:0411:00
21Karin FägerlindCentrum OK51:19+17:0611:00
22Sandra BomanLustens OK54:34+20:2111:42
Louise RohdénSundsvalls OKej godkänd
Lena NordlundDomnarvets GOIFej godkänd
Sofia BorgåLunds OKej godkänd
Johanna RagvaldOK Linnéej godkänd
Diana SoldaggOK Klemmingenej start
Karna ThorssonOK Linnéej start

H21

5 810 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF34:375:57
2Johan LindbergIFK Moras OK35:08+0:316:02
3Jörgen OhlinTullinge SK35:26+0:496:05
4Artem PanchenkoIFK Moras OK35:28+0:516:06
5Henrik LöfåsOK Linné35:42+1:056:08
6Roman RyapolovIFK Moras OK36:27+1:506:16
7Martin JanssonOK Rodhen36:49+2:126:20
8Markus AdolfssonTullinge SK37:17+2:406:25
9Per EklöfOK Milan37:23+2:466:26
10Per-Åke OlssonOK Ravinen39:21+4:446:46
11Anders AxlingSundsvalls OK39:56+5:196:52
12Per HolmIFK Moras OK40:09+5:326:54
13Linus RappIFK Moras OK41:11+6:347:05
14Anton SundinSträngnäs-Malmby OL41:35+6:587:09
15Stephen CraigOK Ravinen41:51+7:147:12
16Anders VedinSundsvalls OK42:03+7:267:14
16Andrey LamovIFK Moras OK42:03+7:267:14
18Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL42:14+7:377:16
19Oscar VagmanOK Klemmingen42:18+7:417:16
20Olov VikströmSundsvalls OK42:43+8:067:21
21Lars SoldaggOK Klemmingen43:04+8:277:24
22Tobias EliassonSundsvalls OK43:07+8:307:25
23John SvanbergOK Södertörn44:47+10:107:42
24Mattias JohanssonIFK Moras OK45:02+10:257:45
25Robert PetterssonIF Thor45:29+10:527:49
26Marcus AnderssonKFUM Örebro OK45:54+11:177:54
27Erik ToomingasSundsvalls OK47:09+12:328:06
28Daniel OlsenSödertälje-Nykvarn OF47:48+13:118:13
29Thomas PetterssonIF Thor48:02+13:258:16
30Martin LampinenSödertälje-Nykvarn OF48:31+13:548:21
31Marcus RamströmOK Kåre50:44+16:078:43
32Magnus BjörkOK Rodhen52:26+17:499:01
33Arvid RinaldoOK Tor52:55+18:189:06
34Holger KohrCentrum OK53:12+18:359:09
35Sven-Anders MelinSödertälje-Nykvarn OF55:06+20:299:29
36Gustaf Onsbring GustafsonEskilstuna OL56:03+21:269:38
37Robin ErnebyVästerås SOK56:25+21:489:42
37Aleksandr ManoilovJärfälla OK56:25+21:489:42
39Ulf BylundIFK Enskede1:00:17+25:4010:22
40David StadigSK Trim/Virsbo1:01:15+26:3810:32
41Henrik LundgrenCentrum OK1:10:46+36:0912:10
42Björn BylundIFK Enskede1:31:40+57:0315:46
Filip SöderlundOK Milanej godkänd
Tintin KarlbergTullinge SKej start
Johan AhlströmVästerås SOKej start
Henrik ViklundBromma-Vällingby SOKej start

D20

4 080 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna SjölundSundsvalls OK33:298:12
2Hanna BarkegrenStora Tuna OK39:47+6:189:45
3Maja EngesLeksands OK42:06+8:3710:19
4Elin LindbergOK Djerf43:15+9:4610:36
5Cecilia BomanLustens OK1:04:23+30:5415:46

H20

4 660 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl NäslundVästerås SOK28:286:06
2Samuel HedlundKöping-Kolsva OK28:56+0:286:12
3Albin BergkvistOK Kåre30:35+2:076:33
4Martin HerbertTäby OK31:40+3:126:47
5Nils GumaeliusWaxholms OK31:47+3:196:49
6Andreas HultqvistTullinge SK32:30+4:026:58
7Martin NorrbomSala OK33:35+5:077:12
8Daniel DuhlboIFK Moras OK34:44+6:167:27
9Håkan PalmOK Klemmingen36:52+8:247:54
10Johan NordinSundsvalls OK37:50+9:228:07
11William NilssonOK Södertörn38:18+9:508:13
12Anton GumaeliusWaxholms OK42:55+14:279:12
13Martin NorrmanKjula IF54:22+25:5411:40

D18

3 780 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna HugossonSundsvalls OK28:177:28
2Erica EdmanLeksands OK29:50+1:337:53
3Frida JunegardTullinge SK30:39+2:228:06
4Stina NordinSundsvalls OK30:53+2:368:10
5Erika DuhlboIFK Moras OK32:45+4:288:39
6Malin NymanOK Tyr34:57+6:409:14
7Moona HarjuPudasjärven Urheilijat ry36:35+8:189:40
8Saga SanderOK Milan39:07+10:5010:20
9Frida KrohnÖstersunds OK43:31+15:1411:30
10Kristin WillamoSödertälje-Nykvarn OF54:46+26:2914:29
11Filippa GrelzSöders-Tyresö55:19+27:0214:38
Sandra NäslundVästerås SOKej start
Mirjam DalénSala OKej start

H18

4 080 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas GustafssonOK Kåre24:356:01
2Jakob FranssonOK Milan29:09+4:347:08
3Johan HagströmerOK Klemmingen29:41+5:067:16 Ladda ner rutt i gpx-format
4John GunnarssonSurahammars SOK31:19+6:447:40
5Eric DanielssonOK Kåre31:26+6:517:42
6Oscar SundlöfSundsvalls OK33:42+9:078:15
7Linus BacklundOK Södertörn33:48+9:138:17
8Alfred LönnVästerås SOK34:02+9:278:20
9Rasmus MöllerArboga OK35:37+11:028:43
10Simon ÖsterlundVästerås SOK40:34+15:599:56
11Fredrik NorlinIFK Moras OK46:13+21:3811:19
Adrian DahlströmIFK Moras OKej godkänd
Dan ÖsterlundVästerås SOKej godkänd

D16

3 510 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandra BoströmOK Linné26:477:37
2Selma GumaeliusWaxholms OK28:34+1:478:08
3Linnea JohanssonTäby OK30:55+4:088:48
4Maja MosslindVandrarringen32:46+5:599:20
5Anna HerbertTäby OK33:04+6:179:25
6Frida VikströmSundsvalls OK34:54+8:079:56
7Trine KarlbergTullinge SK35:07+8:2010:00
8Rebecca WinsnesSödertälje-Nykvarn OF40:57+14:1011:40
9Emma JonssonOK Tor42:51+16:0412:12
10Stina JonssonOK Tor46:24+19:3713:13
11Katja DalénSala OK47:18+20:3113:28
12Elin NorlinIFK Moras OK52:48+26:0115:02
13Sofia ZillingOK Södertörn1:00:56+34:0917:21
Linnéa GustafssonOK Hällenej start

H16

3 510 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ruben BryngelssonTullinge SK21:286:06
2Gustav JonssonOK Tor24:03+2:356:51
3Johan HerbertTäby OK24:16+2:486:54
4Viktor BarkegrenStora Tuna OK24:20+2:526:55
5Erik WigleSödertälje-Nykvarn OF24:34+3:066:59
6Ivar Lidström LauriSnättringe SK26:11+4:437:27
7Hannes BergenfurIK Vikings OK26:18+4:507:29
8Hugo LindbärgOK Södertörn26:23+4:557:30
9Håkan RambergHallstahammars OK27:31+6:037:50
10Hannes SvahnOK Ravinen30:05+8:378:34
11Georg EklöwOK Södertörn30:11+8:438:35
12Oskar NymanOK Tyr30:19+8:518:38
13Sixten TörnqvistVästerås SOK32:03+10:359:07
14Nils OttossonGävle OK38:10+16:4210:52
15Henrik WillamoSödertälje-Nykvarn OF1:02:31+41:0317:48
Adam HedbergOK Södertörnej start

D16 Kort

3 190 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecca BrodinIFK Moras OK56:5817:51

D14

3 190 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda ÖstbergStora Tuna OK28:048:47
2Tilde BacklundOK Södertörn29:08+1:049:07
3Ylva SandénOK Södertörn31:08+3:049:45
4Linda RennerOK Södertörn32:18+4:1410:07
5Lotten SandénOK Södertörn32:23+4:1910:09
6Sofia IversAttunda OK32:24+4:2010:09
7Emilia BrangefältVästerås SOK34:19+6:1510:45
8Josefine JonssonOK Tor34:33+6:2910:49
9Sofia WigleSödertälje-Nykvarn OF37:48+9:4411:50
10Katarina NorrbyOK Södertörn38:21+10:1712:01
11Emma LiljeGävle OK39:36+11:3212:24
12Wilma LarssonOK Tor41:36+13:3213:02
13Sara SundinWaxholms OK42:12+14:0813:13
14Cornelia IvarssonOK Hammaren43:10+15:0613:31
15Olivia AspIFK Göteborg43:59+15:5513:47
16Alice PalmgrenSundsvalls OK44:01+15:5713:47
17Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL46:27+18:2314:33
18Katja LeicktTullinge SK48:36+20:3215:14
19Sanna HedbergOK Södertörn50:11+22:0715:43
20Ida HallinSurahammars SOK1:08:08+40:0421:21
Alva PleinerTäby OKej start

H14

3 190 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kalle SjöströmVästerås SOK22:557:11
2Jakob SjöbergGävle OK23:00+0:057:12
3Andreas NäslundVästerås SOK26:49+3:548:24
4Casper HedarOK Tor28:24+5:298:54
5Emil BoströmOK Linné30:14+7:199:28
6Erik Lidström Lauri Snättringe SK31:46+8:519:57
7Emil AhlströmVästerås SOK32:46+9:5110:16
8Joel MagnussonOK Tor33:29+10:3410:29
9Markus ÖsterlundVästerås SOK33:36+10:4110:31
10Elias BergenfurIK Vikings OK37:17+14:2211:41
11Joel WiklundOK Grip39:26+16:3112:21
12Johan VestinOK Tor45:06+22:1114:08
13Oskar KällmanOK Hällen52:39+29:4416:30
14Erik JonssonSträngnäs-Malmby OL1:06:04+43:0920:42
David BorgSödertälje-Nykvarn OFej start
Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OFej start

D14 Kort

2 620 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malva LindbärgOK Södertörn50:1019:08
Ellen AsplundSurahammars SOKej godkänd

H14 Kort

2 620 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hampus AlzénGustavsbergs OK39:4915:11
2Thobias BrodinIFK Moras OK43:06+3:1716:27

D12

2 620 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara SjöströmVästerås SOK20:087:41
2Julia BergKFUM Örebro OK24:38+4:309:24
3Maja AhlströmVästerås SOK26:15+6:0710:01
4Ebba OttossonGävle OK26:34+6:2610:08
5Emma EngehultNotodden OL28:48+8:4010:59
6FILIPPA RYDENSJÖOK Tor29:32+9:2411:16
7Jonna SandbergKöping-Kolsva OK31:59+11:5112:12
8Tindra JonssonSkarpnäcks OL32:00+11:5212:12
9Wilma LeicktTullinge SK33:45+13:3712:52
10Sofie ThornellVästerås SOK37:27+17:1914:17
11Sanna SanderOK Milan40:22+20:1415:24
12Annika KällmanOK Hällen40:25+20:1715:25
13Rebecka HaslerSurahammars SOK42:28+22:2016:12
Klara BorgSödertälje-Nykvarn OFej start

H12

2 620 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias ÖstbergStora Tuna OK13:575:19
2Oskar VikströmSundsvalls OK16:16+2:196:12
3Eric HallnerOckelbo OK18:26+4:297:02
4Alvin CraigOK Ravinen19:59+6:027:37
5Simon HolmerIFK Moras OK21:37+7:408:15
6Albin GezeliusIFK Moras OK22:20+8:238:31
7Anton JedarOK Tor22:38+8:418:38
8Anton PleinerTäby OK25:53+11:569:52
9Tore PalmgrenSundsvalls OK26:02+12:059:56
10Elis IversAttunda OK26:06+12:099:57
11Björn RennerOK Södertörn30:02+16:0511:27
12Lucas AlzénGustavsbergs OK43:43+29:4616:41
13Rasmus LindblomGustavsbergs OK49:08+35:1118:45
Viktor BoströmOK Linnéej start
Viktor ZillingOK Södertörnej start

D12 Kort

2 090 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Selma IvarssonOK Hammaren19:459:26
2Sofia SundinWaxholms OK39:46+20:0119:01

H12 Kort

2 090 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob AspIFK Göteborg34:2616:28
Elias LundbergOckelbo OKej start

D10

2 090 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva Lidström LauriSnättringe SK14:417:01
2Elvira BjörnbergVästerås SOK14:53+0:127:07
3Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OF16:31+1:507:54
4Alva EliassonSundsvalls OK16:51+2:108:03
5Ella LiwellSödertälje-Nykvarn OF18:34+3:538:53
6Johanna BergKFUM Örebro OK19:01+4:209:05
7Paulina AlzénGustavsbergs OK25:40+10:5912:16

H10

2 090 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas ErlandssonOK Södertörn15:407:29
2Casper KarlssonOK Tor18:07+2:278:40
3Erik PalmVästerås SOK18:28+2:488:50
4Hugo BergenfurIK Vikings OK19:19+3:399:14
5Jakob SandbergKöping-Kolsva OK20:27+4:479:47
6Rasmus HedarOK Tor21:14+5:3410:09
7Edvin WollbrandOK Ravinen21:32+5:5210:18
8Johannes NorrbyOK Södertörn22:58+7:1810:59
9Sebastian LindblomGustavsbergs OK24:36+8:5611:46
10Olle HallnerOckelbo OK26:16+10:3612:34

D35

3 950 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin BergKFUM Örebro OK50:1512:43
2Daniela RennerOK Södertörn50:54+0:3912:53

H35

4 660 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan HerbstVästerås SOK45:209:43
2Kristian BirathSurahammars SOK45:30+0:109:45
3Bjarne KampegårdOK Södertörn46:24+1:049:57
4Henrik HellborgCentrum OK56:41+11:2112:09
5Daniel BoströmOK Tor1:03:25+18:0513:36

D40

3 780 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa PleinerTäby OK35:469:27
2Eva HolmqvistOK Tor35:54+0:089:29
3Anna NygårdVästerås SOK39:33+3:4710:27
4Malena AhlströmVästerås SOK39:49+4:0310:32
5Kristin HellbergSundbybergs IK41:32+5:4610:59
6Lotta BrangefältVästerås SOK42:41+6:5511:17
7Erika JedarOK Tor43:36+7:5011:32
8Maria AspIFK Göteborg44:33+8:4711:47
9Cecilia JonssonOK Tor46:48+11:0212:22
10Mary HealyGEN56:50+21:0415:02
11Lisa LeicktTullinge SK1:08:07+32:2118:01
12Jenny KällmanOK Hällen1:08:25+32:3918:05
Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Ulrika SanderOK Milanej godkänd

H40

4 520 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Erik HaslerSurahammars SOK30:526:49
2Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OF31:57+1:057:04
3Mats LiwellSödertälje-Nykvarn OF32:52+2:007:16
4Jonas LindegrenVästerås SOK33:11+2:197:20
5Peter FredrikssonIFK Moras OK33:13+2:217:20
6Jörgen JonssonOK Tor35:08+4:167:46
7Niklas HenrikssonAttunda OK36:11+5:198:00
8Magnus AnderssonSundbybergs IK36:13+5:218:00
9Mats BergenfurIK Vikings OK37:15+6:238:14
10Anders EdquistTäby OK38:06+7:148:25
11Stefan ErikssonSurahammars SOK38:08+7:168:26
12Daniel TjernbergSödertälje-Nykvarn OF39:17+8:258:41
13Roger PalmgrenSundsvalls OK40:31+9:398:57
14Mattias EklundOckelbo OK41:43+10:519:13
15Daniel BjörnbergVästerås SOK42:20+11:289:21
16Johan KarlssonOK Tor42:26+11:349:23
17Ola TovenStora Tuna OK43:51+12:599:42
18Jakob BergKFUM Örebro OK44:58+14:069:56
19Henrik HallinSurahammars SOK51:52+21:0011:28
20Tomas PleinerTäby OK55:56+25:0412:22
21Fredrik AlzénGustavsbergs OK58:56+28:0413:02
22Fredrik HuldtTumba-Mälarhöjden OK59:24+28:3213:08

D45

3 110 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Catarina ÖbergStora Tuna OK23:487:39
2Anette LarssonEskilstuna OL24:48+1:007:58
3Marie HedarOK Tor26:42+2:548:35
4Martina CraigOK Ravinen27:38+3:508:53
5Susanne SöderholmSträngnäs-Malmby OL29:34+5:469:30
6Ann EnmanGammelstads IF30:04+6:169:40
7Annika SundströmVästerås SOK30:16+6:289:43
8Anna BacklundOK Södertörn30:22+6:349:45
9Charlotta AskeljungOK Klemmingen31:57+8:0910:16
10Karin NymanOK Tyr32:42+8:5410:30
11Anne-Marie WigleSödertälje-Nykvarn OF33:04+9:1610:37
12Anna-Lena LindströmSundsvalls OK33:05+9:1710:38
13Nina IversAttunda OK33:12+9:2410:40
14Lena GumaeliusWaxholms OK34:38+10:5011:08
15Berit GummusIFK Moras OK36:45+12:5711:49
16Charlotta ÖstervallTumba-Mälarhöjden OK36:48+13:0011:49
17Lena ErlandssonOK Södertörn37:29+13:4112:03
18Christina LiljeGävle OK38:47+14:5912:28
19Inger GunnarssonVästerås SOK41:38+17:5013:23
20Mari-Helen LidströmSnättringe SK44:25+20:3714:16
21Sara ThörnOK Södertörn50:19+26:3116:10
22Anna NorrbomSala OK51:06+27:1816:25
23Ann JärplingOK Klemmingen52:37+28:4916:55
Anna NordinSundsvalls OKej start
Ingela JohanssonTäby OKej start
Kristina ZillingOK Södertörnej start

H45

4 520 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robert PalmVästerås SOK32:137:07
2John SolbreckLånghundra IF32:53+0:407:16
3Henrik JonssonOK Tor35:39+3:267:53
4Patrik OttossonGävle OK36:29+4:168:04
5Johan EngesLeksands OK36:31+4:188:04
6Peter AspIFK Göteborg37:15+5:028:14
7Thomas IvarssonOK Hammaren37:53+5:408:22
8Arne JanssonOK Klemmingen38:33+6:208:31
9Rune LindströmSundsvalls OK39:00+6:478:37
10Rickard JonforsenHallstahammars OK39:35+7:228:45
11Johan SundinWaxholms OK40:35+8:228:58
12Rune EngehultNotodden OL44:53+12:409:55
13Ulrik IversAttunda OK47:55+15:4210:36
14Tomas JonssonVandrarringen52:44+20:3111:40
15Esa MyllyvainioSundbybergs IK1:02:47+30:3413:53
16Sven JohanssonTäby OK1:03:04+30:5113:57
Per WollbrandOK Ravinenej godkänd
Anders HedbergOK Södertörnej godkänd
Joakim ThornellSurahammars SOKej godkänd
Patrik LeicktTullinge SKej godkänd
Fredrik ÅslundKatrineholms OKej start
Patric JärleskogOK Torej start

D50

3 140 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica BomanGävle OK30:459:47
2Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK32:17+1:3210:16
3Dorothe SpillmannIF Thor33:16+2:3110:35
4Eva SvanbergJärfälla OK34:50+4:0511:05
5Lena PetterssonOK Tjärnen35:24+4:3911:16
6Anki GustafssonSäterbygdens OK35:31+4:4611:18
7Annika SvenssonSolna OK35:38+4:5311:20
8Gunnel RaskSigtuna OK36:04+5:1911:29
9Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK36:39+5:5411:40
10Karin ProforsKöping-Kolsva OK38:37+7:5212:17
11Katarina RingelsOK Klemmingen40:33+9:4812:54
12Mia GustafssonOK Kåre45:35+14:5014:31
13Monika PerssonOK Södertörn46:58+16:1314:57
14Tarja TolonenPudasjärven Urheilijat ry55:38+24:5317:43

H50

3 950 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf MagnussonLeksands OK27:206:55
2Mikael KindbornOK Hällen29:14+1:547:24
3Anders BrinkmanVandrarringen29:15+1:557:24
4Per ÖgrenBergnäsets AIK29:59+2:397:35
5Ulf K. RaskSigtuna OK30:06+2:467:37
6Per SundströmVästerås SOK30:27+3:077:42
7Pär NymanOK Tyr30:43+3:237:46
8Tomas HultqvistTullinge SK32:15+4:558:09
9Johan PalmgrenTäby OK32:26+5:068:12
10Erik AnderssonOK Österåker34:02+6:428:36
11Roger KrohnFältjägarnas IF34:56+7:368:50
12Bo LauriSnättringe SK35:38+8:189:01
13Rudolf HersénTullinge SK36:10+8:509:09
14Mats HerbertTäby OK36:46+9:269:18
15Niclas AhlströmVästerås SOK37:10+9:509:24
16Niklas SanderOK Milan37:32+10:129:30
17Stefan TörnqvistVästerås SOK37:38+10:189:31
18Staffan ZillingOK Södertörn39:25+12:059:58
19Håkan LindbergOK Djerf40:56+13:3610:21
20Jörgen DalénSala OK42:50+15:3010:50
21Mats NordTumba-Mälarhöjden OK43:20+16:0010:58
22Peter KraftSala OK43:23+16:0310:58
23Nils EklöwOK Södertörn43:39+16:1911:03
24Claes RennerOK Södertörn47:44+20:2412:05
25Håkan SvahnOK Ravinen48:24+21:0412:15
26David SöderströmSala OK1:04:11+36:5116:14
Mikael IngelssonOckelbo OKej start

D55

3 140 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK28:319:04
2Marie RappIFK Moras OK35:59+7:2811:27
3Birgitta GustafssonHagaby GOIF38:20+9:4912:12
4Anna-Lena AnderssonVästerbergslagens OL38:42+10:1112:19
5Christina NordströmBodens BK46:17+17:4614:44
6Marita StadigSK Trim/Virsbo55:38+27:0717:43
Ann-Sofie SvanbergOK Södertörnej start

H55

3 780 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tryggve OttossonVästerbergslagens OL29:117:43
2Krister GumaeliusWaxholms OK30:41+1:308:07
3Gunnar LangsSkarpnäcks OL31:17+2:068:16
4Gunnar ErikssonSödertälje-Nykvarn OF31:23+2:128:18
5Anders LöfgrenJärfälla OK31:58+2:478:27
6Tommy HolmérVäsby OK33:13+4:028:47
7Jan NordinSundsvalls OK34:23+5:129:05
8Arne KlintbergEksjö SOK35:02+5:519:16
9Stefan GustafssonOK Hällen36:15+7:049:35
10Jan-Olov BergmanVästerås SOK37:13+8:029:50
11Bo NorrmanKjula IF39:07+9:5610:20
12Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF39:59+10:4810:34
13Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK40:13+11:0210:38
14Håkan GustafsonEskilstuna OL40:47+11:3610:47
15Jan GustafssonHagaby GOIF41:57+12:4611:05
16Gunnar SvanbergJärfälla OK42:22+13:1111:12
17Göran HedmanValbo AIF43:51+14:4011:36
18Leif GustafssonSäterbygdens OK44:37+15:2611:48
19Roland JanssonOK Linné46:32+17:2112:18
20Bengt BivrinIdefjordens SK48:41+19:3012:52
21Werner KöhlerTullinge SK52:16+23:0513:49
22Esko StadigSK Trim/Virsbo54:24+25:1314:23
Pelle HöökKöping-Kolsva OKej godkänd
Peter KarlbergSnättringe SKej start
Eddie BjärrenholtRånäs OKej start
Jan GrannArboga OKej start
Gunnar HedlundSödertälje-Nykvarn OFej start

D60

2 900 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL28:219:46
2Lena JanssonArboga OK30:31+2:1010:31
3Marianne LissEskilstuna OL32:55+4:3411:21
3Gudrun PerssonHallstahammars OK32:55+4:3411:21
5Titti BergendahlOK Måsen34:52+6:3112:01
6Anna-Karin JohanssonVandrarringen34:55+6:3412:02
7Yvonne TovenStora Tuna OK37:41+9:2012:59
8Annika NorströmHallstahammars OK38:06+9:4513:08
9Lena JakobssonVästerås SOK42:23+14:0214:36
10Margareta ErikssonOK Klemmingen46:09+17:4815:54
11Annette RagvaldVingåkers OK46:59+18:3816:12
12Kerstin Alneberg StenssonOckelbo OK50:53+22:3217:32
13Tanja-Birgit SöderströmSala OK56:44+28:2319:33
14Margareta GranbergOK Älvsjö-Örby58:42+30:2120:14

H60

3 370 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans AnderssonVästerbergslagens OL26:257:50
2Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF28:11+1:468:21
3Weine WolterÅkers IF28:37+2:128:29
4Lars JakobssonVästerås SOK29:56+3:318:52
5Mats SandewallUmeå OK31:30+5:059:20
6Staffan TörnrosTumba-Mälarhöjden OK33:34+7:099:57
7Mats LandquistKöping-Kolsva OK34:06+7:4110:07
8Gunnar MunkteliusSurahammars SOK34:13+7:4810:09
9Thomas WesterGustavsbergs OK34:25+8:0010:12
10Lars SilvervretOK Hedströmmen35:34+9:0910:33
11Peder WickströmArboga OK35:59+9:3410:40
12Knut Åke HallebroOK Klemmingen36:16+9:5110:45
13Jan LindgrenOK Södertörn36:52+10:2710:56
14Leo JohanssonVandrarringen37:18+10:5311:04
15Lennart LundquistOK Nalle41:42+15:1712:22
16Anders GunnarssonSurahammars SOK42:35+16:1012:38
17Bo EngborgHällefors OK43:12+16:4712:49 Ladda ner rutt i gpx-format
18Hans RagvaldVingåkers OK43:40+17:1512:57
19Torbjörn BergmanSnättringe SK44:42+18:1713:15
20Per PetterssonOK Djerf48:16+21:5114:19
Bengt HanssonSäterbygdens OKej start
Hans-Erik LangVästerbergslagens OLej start
Ove ErikssonNyköpings OKej start
Leif VadmanKöping-Kolsva OKej start

D65

2 900 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva HalvarsonOK Kåre36:2312:32
2Margareta HjelmkvistGustavsbergs OK37:18+0:5512:51
3Gun-Inger SahlbergLånghundra IF37:50+1:2713:02
4Louise-Marie NilssonOK Klemmingen38:26+2:0313:15
5Kerstin PalmKjula IF38:52+2:2913:24
6Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL40:18+3:5513:53
7Maria EhnTullinge SK40:19+3:5613:54
8Siv FrodinKöping-Kolsva OK40:22+3:5913:55
9Kerstin LissEskilstuna OL41:15+4:5214:13
10Helen TörnrosTumba-Mälarhöjden OK44:10+7:4715:13
11Barbro CarlssonAlfta-Ösa OK48:19+11:5616:39
12Margareta LöfqvistVästerås SOK49:35+13:1217:05
Britt Linnéa ErikssonSala OKej start

H65

3 370 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran LarssonSala OK30:048:55
2Ulf KjellinOK Hedströmmen31:50+1:469:26
3Ingemar GardSöders-Tyresö33:16+3:129:52
4Per-Erik CarleniusKatrineholms OK35:28+5:2410:31
5Gunnar EhnTullinge SK35:47+5:4310:37
6Kurt Håkan AnderssonOK Tor37:04+7:0010:59
7Sven Erik SundinSelånger SOK37:32+7:2811:08
7Per-Erik WåhlbergOK Linné37:32+7:2811:08
9Ulf BackVandrarringen38:49+8:4511:31
10Bo SegerEskilstuna OL39:09+9:0511:37
11Ove ÅbergStorviks IF40:45+10:4112:05
12Jan ÅsbergHäverödals SK40:59+10:5512:09
13Inge PerssonOckelbo OK41:40+11:3612:21
14Magnus HaraldssonGustavsbergs OK42:29+12:2512:36
15Bernt ÅströmVästerås SOK44:13+14:0913:07
16Rune VikmanVästerås SOK50:07+20:0314:52
17Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF56:44+26:4016:50
18Sven-Erik CarlssonAlfta-Ösa OK1:05:30+35:2619:26

D70

2 370 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Evy NordSödertälje IF31:0813:08
2Britt-Marie SjöbergOK Tor35:10+4:0214:50
3Laila NäslundSelånger SOK39:37+8:2916:42
4Sonja JedarÅkers IF39:50+8:4216:48
5Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK57:26+26:1824:14
6Solveig TjernbergSödertälje IF1:00:19+29:1125:27
7Liz PorteousVästerås SOK1:00:27+29:1925:30
8Barbro MelvingerOK Enen1:46:35+1:15:2744:58

H70

3 010 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LindbergKöping-Kolsva OK26:388:50
2Per-Ivar MöllbergArboga OK27:32+0:549:08
3Nils KarlssonVäxjö AIS30:37+3:5910:10
4Bengt JönssonÅkers IF34:13+7:3511:22
5Åke HöglundTimrå SOK35:13+8:3511:41
6Kjell BlombergIK Standard36:15+9:3712:02
7Sören JohanssonSala OK36:47+10:0912:13
8Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK38:09+11:3112:40
9Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben38:58+12:2012:56
10Arne KarlssonOK Tor41:17+14:3913:42
11Kjell NilssonOK Klemmingen42:51+16:1314:14
12Jan BojlingSolna OK45:31+18:5315:07
13Jan LarssonTullinge SK48:46+22:0816:12
14Hans SahlbergLånghundra IF54:22+27:4418:03
15Örjan KampegårdOK Södertörn56:30+29:5218:46
16Lars Olov PetterssonArboga OK1:10:53+44:1523:32
Erik RundströmOK Tjärnenej start
Kennet LöfqvistVästerås SOKej start

D75

2 370 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby38:0716:04

H75

3 010 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK28:429:32
2Ragnar ErikssonOK Hedströmmen31:55+3:1310:36
3Ove JohanssonOK Järnbärarna33:30+4:4811:07
4Jerry HolmEskilstuna OL33:50+5:0811:14
5Lars JohanssonOK Tor35:07+6:2511:40
6Kjell MjöbergHallstahammars OK35:17+6:3511:43
7Folke LindblomHeby AIF39:41+10:5913:11
8Torbjörn JohanssonSala OK39:57+11:1513:16
9Lars NordSödertälje IF41:35+12:5313:48
10Lennart ErikssonOK Enen43:50+15:0814:33
11Karl-Axel StjernströmOK Hedströmmen45:34+16:5215:08
12Bo LöwegrenVästerås SOK47:02+18:2015:37
Eddy LundqvistHeby AIFej start

H80

2 210 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF30:1613:41
2Arne ÅhmanTumba-Mälarhöjden OK30:22+0:0613:44
3Bo KarlssonKöping-Kolsva OK33:42+3:2615:14
4Alf LundkvistOK Tor34:08+3:5215:26
5Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby35:26+5:1016:01
Lars PerssonVäsby OKej start

H85

2 210 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart ÖbergVästerås SOK47:2321:26
2Ragnar HasselquistHallstahammars OK1:00:45+13:2227:29
3Per WesterGustavsbergs OK1:09:54+22:3131:37

Inskolning

1 870 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Max BurströmIFK Moras OKfullföljt
Frida HerbstVästerås SOKfullföljt
Astrid JacobsonOK Torfullföljt
Lova JonssonSkarpnäcks OLfullföljt
Teodor JonssonSkarpnäcks OLfullföljt
Oskar LiwellSödertälje-Nykvarn OFfullföljt
Joel SvenssonKorsnäs IF OKfullföljt
Nike RinaldoOK Torej start
Sigge RinaldoOK Torej start

U1

2 070 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nora NordlundOK Kåre15:037:16
2Ella JacobsonOK Tor18:06+3:038:44
3Rasmus EngehultNotodden OL21:32+6:2910:24
4Alicia LarssonVingåkers OK25:33+10:3012:20
5Lovisa BjörnbergVästerås SOK33:24+18:2116:08
6Gabriella HaslerSurahammars SOK43:37+28:3421:04

U2

2 110 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid JonforsenHallstahammars OK16:237:45
2Jacob LiljeGävle OK17:35+1:128:20
3Linus HallinSurahammars SOK19:14+2:519:06
4Ludvig HaslerSurahammars SOK20:07+3:449:32
5Josefin TörnevadSala OK22:15+5:5210:32
6Rebecca CraigOK Ravinen22:30+6:0710:39
7Edwin AsplundSurahammars SOK26:36+10:1312:36
8Elin PalmVästerås SOK27:47+11:2413:10
Nils HolmnäsOK Klemmingenej start

Öppen motion 1

2 110 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Berit Lundkvistklubblös28:4813:38
2Theodor LönnOK Tjärnen42:18+13:3020:02
Elisabeth ThorseliusOK Måsenej godkänd

Öppen motion 3

2 620 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnéa BergOK Grip22:148:29
2EMILIA RYDENSJÖOK Tor26:06+3:529:57
3Pär VestinOK Tor28:38+6:2410:55
4Jennifer SvenssonKorsnäs IF OK34:15+12:0113:04
5Disa SvenssonKorsnäs IF OK34:17+12:0313:05
6Elisabeth Lindstedtklubblös34:20+12:0613:06
7Annika SolbreckLånghundra IF34:54+12:4013:19
8Pablo MagnussonOK Tor36:49+14:3514:03
9Helen MagnussonOK Tor36:55+14:4114:05
10Siv BergOK Klemmingen40:10+17:5615:19
11Gun AnderssonEskilstuna OL41:43+19:2915:55
12Emma OlofssonVästerås SOK42:16+20:0216:07
13Ingela HersénTullinge SK46:05+23:5117:35
14Anna BergOK Grip46:16+24:0217:39
15Anders HedarOK Tor46:59+24:4517:55
16May  IngridsdotterIdefjordens SK47:04+24:5017:57
17Christina Pripp IvarssonOK Hammaren47:23+25:0918:05
18Izabela MarcinkowskaSträngnäs-Malmby OL49:38+27:2418:56
19Samuel ErikssonOK Letstigen50:21+28:0719:13
20Olle NäslundTimrå SOK51:57+29:4319:49
21Eva KampegårdOK Södertörn1:48:28+1:26:1441:23
Margaretha NylundOK Södertörnej godkänd

Öppen motion 5

3 220 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svante JohanssonTäby OK30:549:35
2Magnus JedarÅkers IF30:55+0:019:36
3Johan ÖsterbackaKarlssonVäxjö AIS37:37+6:4311:40
4Robert NordlanderKjula IF40:11+9:1712:28
5Mikael LiljeGävle OK40:53+9:5912:41
6Leif BergmanSödertälje-Nykvarn OF41:05+10:1112:45
7Per EinarssonTullinge SK41:24+10:3012:51
8Juhani Lehtolaklubblös41:30+10:3612:53
9Robert HagströmEskilstuna OL42:12+11:1813:06
10ANGELINA RYDENSJÖOK Tor42:56+12:0213:19
11Jan FranssonOK Milan42:59+12:0513:20
12Margareta LundSödertälje-Nykvarn OF44:24+13:3013:47
13Eva-Lill BergenfurIK Vikings OK44:44+13:5013:53
14Jarl Erik PalmKjula IF45:20+14:2614:04
15Sally NordTumba-Mälarhöjden OK51:19+20:2515:56
16Ingela JohanssonTäby OK52:18+21:2416:14
17Hans Erik ÅkerlundEskilstuna OL53:03+22:0916:28
18Anders BryngelssonTullinge SK53:27+22:3316:35
19Cecilia AlzénGustavsbergs OK54:24+23:3016:53
20Lotta EliassonEskilstuna OL55:05+24:1117:06
21Michelle PetterssonOK Tjärnen55:44+24:5017:18
22Caroline OttossonGävle OK57:58+27:0418:00
23Gertrud AsplundVästerås SOK58:35+27:4118:11
24Stina BjörnbergVästerås SOK58:52+27:5818:16
25Anette BarkegrenStora Tuna OK59:48+28:5418:34
26Emilia LönnOK Tjärnen1:00:13+29:1918:42
27Lena TörnqvistVästerås SOK1:02:39+31:4519:27
28Conny ErikssonIFK Moras OK1:02:52+31:5819:31
29Ing-Marie NilssonOK Södertörn1:09:01+38:0721:26
30Martin SvärdSträngnäs-Malmby OL1:09:17+38:2321:30
31Göran R WallénIFK Lidingö SOK1:14:01+43:0722:59
Jan-Erik KraftHallstahammars OKej godkänd

Öppen motion 7

3 110 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan AnderssonGävle OK26:578:39
2Malin JacobsonOK Tor28:47+1:509:15
3Josefine KlintbergEksjö SOK28:55+1:589:17
4Lars Peter Kullinklubblös30:09+3:129:41
5Anders BerggrenMalungs OK Skogsmårdarna33:42+6:4510:50
6Elisabet HalvarssonKFUM Örebro OK33:55+6:5810:54
7Anette SjöbergGävle OK34:38+7:4111:08
8Christofher RamströmSträngnäs-Malmby OL34:44+7:4711:10
9Magdalena MosslindVandrarringen36:40+9:4311:47
10Ebba LeicktTullinge SK38:19+11:2212:19
11Gunilla BomanVästerås SOK38:59+12:0212:32
12Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL39:39+12:4212:44
13Nils OlssonVandrarringen39:54+12:5712:49
14Peter ThornellVästerås SOK40:04+13:0712:52
15Helén ErikssonOK Tor40:13+13:1612:55
16Tord HalvarsonOK Kåre40:28+13:3113:00
17Arvid BergOK Klemmingen42:54+15:5713:47
18Rolf LindblomOK Klemmingen43:31+16:3413:59
19Pauli HarjuPudasjärven Urheilijat ry43:40+16:4314:02
20Maria JonssonTullinge SK43:44+16:4714:03
21Ulf BolinderVästerås SOK43:45+16:4814:04
22Karin ÅkermanVästerås SOK43:54+16:5714:06
23Mats KåbergKöping-Kolsva OK44:00+17:0314:08
23Eva Påhlsson NorlinIFK Moras OK44:00+17:0314:08
25Lars MosslindVandrarringen44:03+17:0614:09
26Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL44:08+17:1114:11
27Agneta HasselkvistOK Milan44:29+17:3214:18
28Mikael BomanLustens OK44:38+17:4114:21
29Maria GustafssonHagaby GOIF44:59+18:0214:27
30Sven JacobsonOK Milan46:20+19:2314:53
31Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OL46:43+19:4615:01
32Filip MagnussonStora Tuna OK46:57+20:0015:05
33Anders WinellTumba-Mälarhöjden OK47:43+20:4615:20
34Sofia HaslerSurahammars SOK47:58+21:0115:25
35Annica HedbergOK Södertörn49:04+22:0715:46
36Kjell FrodinKöping-Kolsva OK49:40+22:4315:58
37Sofie SöderholmSträngnäs-Malmby OL50:57+24:0016:22
38Katarina LindbärgOK Södertörn51:17+24:2016:29
39Magnus LindblomGustavsbergs OK52:15+25:1816:48
40Angelica LindblomGustavsbergs OK52:30+25:3316:52
41Bengt HanssonSäterbygdens OK1:03:33+36:3620:26
42Åsa PetterssonSäterbygdens OK1:03:35+36:3820:26

Öppen motion 8

4 870 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar ArleboKFUM Örebro OK29:196:01
2Kalle BergmanOK Ravinen32:20+3:016:38
3Björn WistrandOK Hällen33:35+4:166:53
4Linn PetterssonOK Hällen39:27+10:088:06
5Jerker BomanGävle OK39:45+10:268:09
6Joakim AhlströmVästerås SOK49:06+19:4710:04
7Jan-Erik AnderssonSträngnäs-Malmby OL52:31+23:1210:47
8Joacim DahlbergAlmby IK52:38+23:1910:48
9Mattias VainionpääI 19 IF53:01+23:4210:53
10Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby53:48+24:2911:02
11Tommy BomanVästerås SOK56:09+26:5011:31
12Hans LibergOK Milan56:43+27:2411:38
13Lars KarlssonAlmby IK1:06:52+37:3313:43
14Ingela LiwellSödertälje-Nykvarn OF1:07:06+37:4713:46
15Per WesterlundSkogsluffarnas OK1:20:06+50:4716:26
16Håkan DuhlboIFK Moras OK1:20:39+51:2016:33
17Per ÅnmarkTumba-Mälarhöjden OK1:27:16+57:5717:55

Öppen motion 9

4 080 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan ÖstbergStora Tuna OK30:287:28
2Håkan BengtssonAlvesta SOK30:47+0:197:32
3Emeli PetterssonTullinge SK34:17+3:498:24
4Joel LarssonSävedalens AIK35:26+4:588:41
5Stig Johan WiklundOK Grip36:56+6:289:03
6Joel PetterssonTullinge SK38:57+8:299:32
7Karin LundbergTullinge SK39:15+8:479:37
8Patrik BlombergIK Standard41:48+11:2010:14
9Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL45:38+15:1011:11
10Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL46:37+16:0911:25
11Stefan WikströmOK Tor47:19+16:5111:35
12Torbjörn Nilsson AlataloStora Tuna OK49:04+18:3612:01
13Karin Gustafssonklubblös49:54+19:2612:13
14Lisa HallbergIFK Moras OK55:59+25:3113:43
15Karin LindbergVandrarringen56:47+26:1913:55
16Linda OlssonKöping-Kolsva OK57:50+27:2214:10
17Kurt ErikssonVandrarringen58:04+27:3614:13
18Laila NorrmanKjula IF1:06:38+36:1016:19
19Annika LundströmSundbybergs IK1:09:42+39:1417:05
Ann-Kristin WiklundOK Gripej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser