Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Hjortnatta med långa natten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Hjortnatta med långa natten
Arrangörsorganisation: OK Skogshjortarna
Datum: fredag 20 mars 2015

H21 Lång

12 530 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan HögstrandIFK Göteborg1:23:536:41
2Eskil KinnebergIFK Göteborg1:25:21+1:286:48
3Johan RunessonGöteborg-Majorna OK1:27:52+3:597:00
4Anders CarlssonIFK Lidingö SOK1:28:27+4:347:03
5Andreas HöyeGöteborg-Majorna OK1:31:34+7:417:18
6Christian TingströmGöteborg-Majorna OK1:31:55+8:027:20
7Mikael EliassonGöteborg-Majorna OK1:33:06+9:137:25
8Andreas JohanssonGöteborg-Majorna OK1:34:33+10:407:32
9Erik KlassonOK Orinto1:34:38+10:457:33
10Ken PeetersGöteborg-Majorna OK1:36:08+12:157:40
11John PerssonIFK Göteborg1:37:06+13:137:44
12Niclas JonassonIFK Göteborg1:39:01+15:087:54
13Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK1:40:18+16:258:00
14Erik EngstrandIFK Göteborg1:41:29+17:368:05
15Martin AhlbergerHestra IF1:45:52+21:598:26
16Anders AxenborgGöteborg-Majorna OK1:46:50+22:578:31
17Petter JönssonGöteborg-Majorna OK1:48:58+25:058:41
18Tobias AhnoffGöteborg-Majorna OK1:49:13+25:208:42
19Martin IvarssonGöteborg-Majorna OK1:52:34+28:418:59
20Anders HöijeGöteborg-Majorna OK1:55:03+31:109:10
21Steinar KollerudLillomarka OL1:59:14+35:219:30
22Fredrik KarlssonGöteborg-Majorna OK1:59:30+35:379:32
Gustav HindérOK Tisarenej godkänd
Viktor StenssonGöteborg-Majorna OKej godkänd
Pontus KarlssonMarkbygdens OKej godkänd
Filip KarlssonIF Hagenej godkänd
Jesper SjögrenOK Kullingshofej godkänd
Christoffer AndersenIK Gandvikej godkänd
Andreas HolmqvistHestra IFej start
Matthew SpeakeLillomarka OLej start
Conny RantzowHestra IFej start
Leon Russel-KeelyLillomarka OLej start
Fredrik AnderssonIF Rigorej start

D21

5 980 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erika LindqvistSävedalens AIK1:00:3310:07
2Anna NiklassonJönköpings OK1:01:06+0:3310:13
3Elin KlassonOK Orinto1:01:52+1:1910:20
4Frida NeroGöteborg-Majorna OK1:04:15+3:4210:44
5Elin HögstrandMarkbygdens OK1:06:23+5:5011:06
6Filippa SpånérSävedalens AIK1:12:01+11:2812:02
7Lisa RisbyOK Kåre1:14:49+14:1612:30
8Lucie WeissovaJönköpings OK1:17:24+16:5112:56
Hanna RangertKungälvs OKej godkänd
Lisa WallinHestra IFej start

H21

7 950 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy AnderssonVänersborgs SK1:05:128:12
2Pontus JanssonOK Orinto1:06:11+0:598:19
3Benjamin EdlundHestra IF1:08:00+2:488:33
4Rickard NorlinKungälvs OK1:15:14+10:029:27
5Michal BestaJönköpings OK1:17:07+11:559:42
6Björn GrothKungälvs OK1:17:40+12:289:46
7Rikard PentonenIFK Göteborg1:18:50+13:389:54
8Jan HjortFalköpings AIK OK1:20:11+14:5910:05
9Martin GelinderAttunda OK1:20:32+15:2010:07
10Johan BlickOK Alehof1:21:32+16:2010:15
11Anders ThulinKungälvs OK1:21:37+16:2510:15
12Patrik WallinFalköpings AIK OK1:24:18+19:0610:36
13Erik AderstedtKungälvs OK1:29:16+24:0411:13
Albin PålssonKungälvs OKej godkänd
Johan HindérTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Marcus WetterKungälvs OKej godkänd
Daniel HägerstrandKungälvs OKej godkänd
Joel NilssonIFK Göteborgej godkänd
Fredrik LöwegrenIFK Göteborgej start
Olof BjörkmanKungälvs OKej start

D21 Kort

3 760 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nadia El-CharifTolered-Utby Ol-klubb57:2715:16

D20

4 470 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara PålssonSävedalens AIK45:2210:08
2Filippa JohanssonJönköpings OK48:11+2:4910:46
3Erica PetterssonIFK Göteborg1:07:00+21:3814:59
4Sofia SjögrenOK Kullingshof1:22:48+37:2618:31
5Frida KjellmanLidköpings VSK1:34:50+49:2821:12
Sofia JohanssonOK Alehofej godkänd

D18

4 070 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma DjerfLerums SOK41:2810:11
2Klara DjerfLerums SOK42:58+1:3010:33
3Kajsa JohanssonJönköpings OK45:08+3:4011:05
4Agnes SpånérGöteborg-Majorna OK52:27+10:5912:53
5Alice AronengHestra IF53:09+11:4113:03
6Sara HägnanderLidköpings VSK53:32+12:0413:09
7Sofia GrahnHestra IF56:16+14:4813:49
8Emma KindbomIF Hagen1:03:55+22:2715:42
9Filippa AnderssonLidköpings VSK1:12:54+31:2617:54
10Lina LandergrenHestra IF1:24:21+42:5320:43
Mirjam DalénSala OKej start
Elin PoschJönköpings OKej start

H18

5 170 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid ClaessonJönköpings OK45:098:43
2Ole HennselerJönköpings OK45:42+0:338:50
3Jesper LindströmIF Hagen52:46+7:3710:12
4Douglas Fransson LeeOK Alehof57:50+12:4111:11
5Hugo ThunbergOK Alehof1:30:02+44:5317:24
Oliver MalmkvistJönköpings OKej godkänd

D16

4 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa LindeblomHestra IF43:4010:55
2Anni BergerGöteborg-Majorna OK46:33+2:5311:38
3Elin HermanssonKungälvs OK52:45+9:0513:11
4Tove JohanssonOK Alehof1:41:16+57:3625:19
Tindra HjortFalköpings AIK OKej start

H16

4 360 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix AxelssonMarkbygdens OK32:567:33
2Daniel BogrenIF Hagen35:31+2:358:08
3Filip RosjöJönköpings OK36:57+4:018:28
4Olle SörqvistMarkbygdens OK36:58+4:028:28
5Emil KarlssonHestra IF37:50+4:548:40
6Hampus NyströmIF Hagen39:05+6:098:57
7Olle HedmanIF Hagen40:29+7:339:17
8Marcus CarlssonIF Hagen43:03+10:079:52
9Oscar StombergIF Hagen49:00+16:0411:14
10Carl HolmbergIF Hagen55:51+22:5512:48
Felix FalkGöteborg-Majorna OKej start
Victor HanssonJönköpings OKej start

D14

3 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma LingJönköpings OK41:2711:48
2Erica BogrenIF Hagen45:01+3:3412:49
3Tove ErikssonRyda SK45:38+4:1113:00

H14

3 510 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gabriel ÖhgrenSävedalens AIK36:4110:27
2Benjamin ClaessonJönköpings OK49:12+12:3114:01
3Tobias ErixonOK Kullingshof1:12:30+35:4920:39
Hampus AnderssonLidköpings VSKej godkänd
Erik JohanssonOK Alehofej godkänd

D12

2 660 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olivia GrönkvistJönköpings OK53:2720:05
Moa SkoogIF Hagenej start

H12

2 660 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas LarssonOK Skogshjortarna29:0710:56
2Anton CarlssonIF Hagen31:06+1:5911:41
3Lucas LjungdahlOK Skogshjortarna31:33+2:2611:51
4Casper SkeppSävedalens AIK32:16+3:0912:07
5Erik LingJönköpings OK34:46+5:3913:04
6Arvid ÖhrvallOK Skogshjortarna35:31+6:2413:21
7Alfred JohanssonOK Alehof39:29+10:2214:50
8Simon VeltmanOK Skogshjortarna1:00:07+31:0022:36
Arvid SkeppSävedalens AIKej start

HD10-14 Patrull

2 660 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilma PetterssonOK Kullingshof57:5321:45
1Wilma PetterssonOK Kullingshof57:5321:45

D35

4 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Sofi HermanssonKungälvs OK59:2014:34
2Marita LemmingOK Skogsstjärnan1:01:55+2:3515:12

H35

6 550 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jimmy LanevikOK Kullingshof1:01:199:21
2Johan UnemanOK Alehof1:16:07+14:4811:37
Andreas JohanssonOK Kullingshofej godkänd

H40

5 980 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas GustafssonVänersborgs SK52:408:48 Ladda ner rutt i gpx-format
2Daniel OlssonDalsjöfors IF58:12+5:329:43
3Magnus DahlinIK Gandvik1:05:30+12:5010:57
4Magnus KarlssonRyda SK1:10:55+18:1511:51
5Martin LindsjöSävedalens AIK1:29:17+36:3714:55
Anders LövgärdOK Alehofej start

D45

3 760 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellinor JohanssonOK Alehof47:4412:41
2Ewa HolmbergIF Hagen1:07:06+19:2217:50
3Marie AnebreidTidaholm SOK Sisu1:15:14+27:3020:00

H45

5 170 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan HanssonJönköpings OK56:1410:52
2Anders LingJönköpings OK57:03+0:4911:02
3Bo HallbergFalköpings AIK OK57:46+1:3211:10
4Mikael ÖhgrenSävedalens AIK57:48+1:3411:10
5Mats HedmanIF Hagen1:01:49+5:3511:57
6Åke WijkmarkIF Hagen1:03:52+7:3812:21
7Johan MarsMarkbygdens OK1:06:12+9:5812:48
8Lasse Karlsson-LodIstrums SK1:06:28+10:1412:51
9Tommy BäckOK Kullingshof1:10:27+14:1313:37
10Conny ErixonOK Kullingshof1:12:41+16:2714:03
11Mats KarlssonIF Hagen1:21:50+25:3615:49
12Svein NygårdLillomarka OL1:22:59+26:4516:03
13Tobias Den BraverOK Gränsen1:49:03+52:4921:05
Magnus NiklassonFalköpings AIK OKej godkänd
Erik RuotsalainenFrölunda OLej godkänd
Per-Anders AxelssonMarkbygdens OKej godkänd
Remo WüstOK Kullingshofej godkänd
Klas GrönkvistJönköpings OKej start

D50

3 450 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria WidmarkIF Hagen44:2712:53
2Anna JohanssonJönköpings OK48:23+3:5614:01
3Eva CarlssonJönköpings OK53:20+8:5315:27
4Lena ArnoldssonTidaholm SOK Sisu54:44+10:1715:51
5Nina BejbomUddevalla OK55:08+10:4115:58
6Lena OlssonKinnaströms SK1:25:16+40:4924:42

H50

4 880 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HolmbergIF Hagen45:599:25
2Stefan AronengHestra IF49:39+3:4010:10
3Jan HindérTolered-Utby Ol-klubb54:01+8:0211:04
4Johan WettergrenIK Uven1:10:07+24:0814:22
5Claes EkbergLidköpings VSK1:10:36+24:3714:28
Niclas KjellmanLidköpings VSKej start

D55

3 450 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jane JohanssonIstrums SK45:0013:02
2Lena LarssonSala OK48:56+3:5614:11
3Anita BaertsBORASCA1:41:07+56:0729:18
4Anna-Lena SvenssonLidköpings VSK1:43:56+58:5630:07
Monika LarssonSkarpnäcks OLej godkänd

H55

4 470 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BjörklundSävedalens AIK48:5010:55
2Ulf PalmérUlricehamns OK49:16+0:2611:01
3Ola LundIF Hagen52:21+3:3111:42
4Mats LindqvistSävedalens AIK53:13+4:2311:54
5Jörgen BatzSkarpnäcks OL54:42+5:5212:14
6Martin EickhoffSävedalens AIK1:09:54+21:0415:38
Ulf SundinGöteborg-Majorna OKej godkänd
Johan ClaesBORASCAej godkänd
Bengt-Åke JanssonFrämmestads IKej start

H60

4 070 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pierre KarlssonOK Alehof44:1610:52
2Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK45:37+1:2111:12
3Bo HerderssonMarkbygdens OK47:17+3:0111:37
4Tommy WesterbergIF Hagen49:13+4:5712:05
5Björn PetterssonUlricehamns OK49:46+5:3012:13
6Gunnar BejbomUddevalla OK51:48+7:3212:43
7Börje GustavssonTrollhättans SOK1:19:58+35:4219:38
Roland SvenssonOK Skogsstjärnanej godkänd
Uno MagnussonIF Hagenej godkänd
Bent GalborgenSkaukameratene OLej godkänd

D65

3 150 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK52:3816:42
2Ulla-Britt OrdasiKungälvs OK1:06:00+13:2220:57
Ann-Marie HolmströmLidköpings VSKej godkänd

H65

3 760 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto44:2411:48
2Torbjörn WikströmOK Orinto45:05+0:4111:59
3Kent JogelandIK Ymer46:00+1:3612:14
4Sten OlssonOK Klyftamo49:57+5:3313:17
5Kenth SundgrenSkåneslättens OL51:51+7:2713:47
6Göran LarssonSala OK52:04+7:4013:50
7Björn EngströmLerums SOK55:07+10:4314:39
8Karl Evert SvenssonIF Hagen55:49+11:2514:50
9Juergen ZiescheLOK Berlin59:43+15:1915:52
10Jonas LarssonOK Kullingshof1:01:17+16:5316:17
Per-Erik WåhlbergOK Linnéej godkänd
Ludwig GenderjahnLOK Berlinej godkänd
Inge LöwegrenKatrineholms OKej godkänd
Ingmar OlssonHerrljunga SK Skid o OLej godkänd

D70

2 790 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt RangertIK Ymer48:5017:30
2Kerstin ErnvidUlricehamns OK53:01+4:1119:00
Ulla LingJönköpings OKej godkänd
Margareta LarssonOK Njudungej start
Birgitta StenströmVänersborgs SKej start
Ulla LindheIK Sternej start

H70

3 450 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dag LorénOK Frisene49:3614:22
2John ÖstlundSundbybergs IK54:54+5:1815:54
3Leif OlofssonOK Flundrehof1:04:49+15:1318:47
4Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo1:05:01+15:2518:50
5Åke NordbergOK Klyftamo1:05:45+16:0919:03
Henrik HvoslefIK Sternej start
Göran LefflerLerums SOKej start

D75

2 790 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro VallinKungälvs OK1:16:5127:32
2Brita SärdquistIK Ymer1:21:32+4:4129:13
Lillemor HallinOK Landehofej godkänd
Gudrun BromanGöteborg-Majorna OKej start

H75

2 790 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erland LingJönköpings OK38:5413:56
2Ingemar HolmbergIF Hagen44:51+5:5716:04
3Ivan ErnvidUlricehamns OK45:31+6:3716:18
4Gunnar PerssonSvanesunds GIF48:39+9:4517:26
5Nils JanssonSkattkärrs SOK55:41+16:4719:57
6Arvo HyvönenSkattkärrs SOK1:28:58+50:0431:53
7Kuno EkdahlOK P41:39:28+1:00:3435:39

Öppen motion 4

2 660 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan EggertIF Hagen46:3117:29
2Ayan LingJönköpings OK54:48+8:1720:36
2Sandra LingJönköpings OK54:48+8:1720:36
4Jesper AugustssonKinnaströms SK1:07:49+21:1825:29

Öppen motion 5

3 510 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nora AronengHestra IF42:3712:08
2Ida HelgessonHestra IF42:39+0:0212:09
3Thea KarlssonRyda SK50:20+7:4314:20
4Tobias KarlssonRyda SK50:23+7:4614:21
5Anders JonssonOK Klyftamo52:20+9:4314:54
6Emma HolmbergJönköpings OK1:17:25+34:4822:03
7Tova LarssonJönköpings OK1:17:28+34:5122:04

Öppen motion 6

4 540 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Göran BladOK Kullingshofej godkänd

Öppen motion 7

3 450 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie HögstrandMarkbygdens OK56:0016:13
2Bengt KlassonOK Orinto1:03:47+7:4718:29
3Lars MelanderLidköpings VSK1:04:26+8:2618:40
4Per CarlssonIF Hagen1:09:12+13:1220:03
5Sofia GustafssonVänersborgs SK1:13:48+17:4821:23
6Clara CoxLerums SOK1:33:41+37:4127:09
7Susanne CoxLerums SOK1:34:18+38:1827:20
8Nina DjerfLerums SOK1:34:20+38:2027:20
9Gunnel KarlssonSOK 681:35:00+39:0027:32
10Anna KarlssonSOK 681:35:23+39:2327:38
Johanna AnderssonLidköpings VSKej godkänd

Öppen motion 8

4 470 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel MartinssonGöteborg-Majorna OK42:299:30
2Johan LindeblomIK Omega58:24+15:5513:03
3Erik WidmarkIF Hagen1:15:32+33:0316:53

Öppen motion 9

6 550 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vetle Ruud BråtenIFK Göteborg41:326:20
2Daniel NetzIFK Göteborg58:30+16:588:55

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser