Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Eskilstuna weekend, etapp 3, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Eskilstuna weekend
Arrangörsorganisationer: IK Standard / Ärla IF
Datum: fredag 3 juli 2015 - söndag 5 juli 2015

Etapp 1, medelEtapp 2, långEtapp 2, lång (totalt)Etapp 3, långEtapp 3, lång (totalt)

D21 Elit

9 070 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annica GustafssonIFK Lidingö SOK1:13:298:06
2Frida Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF1:18:01+4:328:36
3Lovisa PerssonOK Tisaren1:21:35+8:068:59
4Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF1:23:14+9:459:10
5Elsa EkelinKFUM Örebro OK1:27:30+14:019:38
6Helena AnderssonOK Tisaren1:30:35+17:069:59
7Ebba AskeljungOK Klemmingen1:44:18+30:4911:29
8Hiromi KobayashiSurahammars SOK2:34:42+1:21:1317:03
Helena MarkstedtOK Södertörnej godkänd
Tove LagerbergOK Södertörnej godkänd
Åsa Zetterberg ErikssonOK Djerfej godkänd
Moa KjellstrandCentrum OKej start
Malin JacobssonOK Rodhenej start

H21 Elit

11 380 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter ÖbergOK Hällen1:06:315:50
2Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF1:07:55+1:245:58
3Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF1:08:08+1:375:59
4Jörgen OhlinTullinge SK1:12:21+5:506:21
5Isac von KrusenstiernaOK Kåre1:13:15+6:446:26
6Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna1:13:21+6:506:26
7Jonas EngströmOK Hällen1:17:24+10:536:48
8Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna1:17:28+10:576:48
9Johan AronssonOK Tisaren1:19:40+13:097:00
10Harri KarlssonOK Denseln1:22:28+15:577:14
11Johan HameliusOK Linné1:23:31+17:007:20
12Niklas GustafssonOK Tisaren1:29:54+23:237:53
13Oskar AndrénOK Tisaren1:30:14+23:437:55
14Mattias AnderssonOK Tisaren1:36:07+29:368:26
15Jonatan AronssonOK Tisaren1:37:14+30:438:32
16Arvid RinaldoOK Tor1:48:01+41:309:29
Lasse JanssonGävle OKej godkänd
Jakob WallenhammarHagaby GOIFej start
Carl-Johan HögbergOK Linnéej start
Kalle DalinLeksands OKej start
Holger KohrCentrum OKej start
Harald LarssonHagaby GOIFej start
Mats HellstadiusSödertälje-Nykvarn OFej start

D20 Elit

6 040 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK51:088:27
2Jeanette Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF56:59+5:519:26

H20 Elit

9 070 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas ZeijlonOK Hällen1:08:557:35
2Karl EngesAttunda OK1:09:25+0:307:39
3Nils GumaeliusWaxholms OK1:10:38+1:437:47
4Emil AnderssonTullinge SK1:14:37+5:428:13
5August MikaelssonVästerås SOK1:20:35+11:408:53
Fredrik RegbornHagaby GOIFej godkänd
Anton GumaeliusWaxholms OKej godkänd

D18 Elit

5 920 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna KarlströmOK Linné57:079:38
2Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering59:11+2:049:59
3Mirjam DalénSala OK1:03:16+6:0910:41
4Josefin ErlandssonOK Milan1:04:59+7:5210:58
5Chantelle HesselbergOK Hällen1:13:55+16:4812:29
6Carolina OlssonÄlvdalens IF OK1:14:35+17:2812:35
7Mathilda LindeIF Åland2:06:33+1:09:2621:22
Sandra NäslundVästerås SOKej start
Saga SanderOK Milanej start

H18 Elit

8 000 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustaf SundbüeOK Hällen59:117:23
2André AnderssonVästerbergslagens OL1:02:24+3:137:48
3Filip JacobssonDegerfors OK1:03:33+4:227:56
4Joakim SkärlénHaninge SOK1:07:00+7:498:22
5Albin ClaessonSävedalens AIK1:12:14+13:039:01
6Eric DanielssonOK Kåre1:22:24+23:1310:18
7Oskar EngmanNyköpings OK1:29:43+30:3211:12
8Alexander AlnessLånghundra IF1:38:03+38:5212:15
Martin MörsellOK Kåreej godkänd
Nils AlexanderssonStora Tuna OKej godkänd
Simon LarssonOK Hällenej start
John GunnarssonSurahammars SOKej start
Mattias PernebyIFK Lidingö SOKej start

D21

5 920 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karolina HellbergSundbybergs IK54:139:09
2Linda RinaldoOK Tor55:32+1:199:22
3Marie OhlinOK Linné55:51+1:389:26
4Karin LundbergTullinge SK57:57+3:449:47
5Malin JacobsonOK Tor1:02:23+8:1010:32
6Elisabeth AhlgrenLinköpings OK1:08:22+14:0911:32
7Maria SjöströmIF Åland1:10:32+16:1911:54
8Elisa HameliusOK Linné1:12:42+18:2912:16
9Caroline SegerEskilstuna OL1:12:58+18:4512:19
10Malin PilvingeOK Kolmården1:16:13+22:0012:52
11Åsa RambergHallstahammars OK1:20:39+26:2613:37
12Ida HameliusOK Linné1:24:52+30:3914:20
Karin ValdemarssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Amanda ClaessonSävedalens AIKej start
Eva-Maj ErnebyVästerås SOKej start

D21 Kort

4 620 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Channa LönneTullinge SK45:019:44
2Josefin AronssonOK Tisaren50:53+5:5211:00
3Sarah-Jane BarrableOK Ravinen55:15+10:1411:57
4Sara GarpenlundKFUM Örebro OK55:44+10:4312:03
5Sofia StenbergDomnarvets GOIF1:04:13+19:1213:53
6Helén ErikssonOK Tor1:09:46+24:4515:06
Kristin AndréeJärla Orienteringej godkänd
Ann HyvönenSkattkärrs SOKej godkänd
Johanna EngströmOK Hällenej start

H21 Kort

6 040 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Janne SelkäläKöping-Kolsva OK45:097:28
2Tobias ForsénTullinge SK45:45+0:367:34
3Björn WistrandOK Hällen48:59+3:508:06
4Krister KölzowOK Ravinen49:25+4:168:10
5Ulf BylundIFK Enskede50:12+5:038:18
6Henrik WickströmArboga OK51:41+6:328:33
7Daniel OlsenSödertälje-Nykvarn OF53:22+8:138:50
8Michael WickströmArboga OK57:21+12:129:29
9Björn LöfrothEskilstuna OL1:02:25+17:1610:20
10Henrik ToressonOK Tisaren1:04:18+19:0910:38
11Daniel StunzKFUM Örebro OK1:09:10+24:0111:27
12Hans LemoineGävle OK1:11:21+26:1211:48
13Karl LemoineGävle OK1:16:18+31:0912:37
Björn BylundIFK Enskedeej godkänd
David MellinSundbybergs IKej godkänd
Robin ErnebyVästerås SOKej start
Jerk RönnolsCentrum OKej start
Emil HyttinenEskilstuna OLej start
Nils LemoineGävle OKej start

D17-20 Kort

4 620 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna Maria AntonowiczKalmar OK1:14:5416:12

H17-20 Kort

5 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper MelinGarphyttans IF53:2410:16
2Joel PetterssonTullinge SK56:21+2:5710:50
Ludvig LarsendahlVästerås SOKej start

D16

4 620 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amanda KleijnSödertälje-Nykvarn OF38:008:13
2Sandra BoströmOK Linné38:02+0:028:13
3Anna HallménOK Tisaren40:05+2:058:40
4Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK43:28+5:289:24
5Sofie OhlssonSödertälje-Nykvarn OF48:24+10:2410:28
6Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre53:23+15:2311:33
7Johanna SärnbrinkOK Tisaren1:00:43+22:4313:08
8Regina GustavssonOK Tylöskog1:01:25+23:2513:17
9Louise AlmIF Åland1:04:49+26:4914:01
10Katja DalénSala OK1:14:52+36:5216:12
11Anna StrandArboga OK1:34:15+56:1520:24
Hanna JohanssonSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Frida ZeijlonOK Hällenej godkänd
Emma JonssonOK Torej godkänd
Elin NallgårdVästerås SOKej start

H16

5 200 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav JonssonOK Tor36:347:01
2Håkan RambergHallstahammars OK38:04+1:307:19
3Albin AnderssonTullinge SK38:28+1:547:23
4Felix Lindell ÖhmanOK Måsen38:53+2:197:28
5Rasmus TäckOK Hammaren46:38+10:048:58
6Pontus BierfeldtÄrla IF52:52+16:1810:10
7Oskar EngesAttunda OK59:59+23:2511:32
8Carl CarlssonNyköpings OK1:07:38+31:0413:00
9Martin SkärlénHaninge SOK1:27:54+51:2016:54
Olle GrywenzOK Linnéej start

D16 Kort

3 070 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emelie GustafssonStora Sundby GoIF1:18:5925:43

H16 Kort

3 140 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel OlssonHallstahammars OK54:4917:27

D14

3 070 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma LingJönköpings OK24:448:03
2Tilda ÖstbergStora Tuna OK25:22+0:388:15
3Tilda AnderssonTullinge SK28:32+3:489:17
4Malin BierfeldtÄrla IF28:33+3:499:17
5Cecilia LindgrenOK Kåre28:37+3:539:19
6Signe NilssonNyköpings OK28:39+3:559:19
7Alva RyttherVästerbergslagens OL30:25+5:419:54
8Lisa HallgrenBjursås OK32:22+7:3810:32
9Wilma LarssonOK Tor32:29+7:4510:34
10Linnea PerssonValbo AIF37:03+12:1912:04
11Ida HallinSurahammars SOK40:14+15:3013:06
12Isabella JoonsLeksands OK48:59+24:1515:57
13Maja KarlssonOK Klemmingen58:54+34:1019:11
Julia MianowskaUNTS Warszawaej godkänd
Ingrid OlssonOK Torej godkänd
Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OLej start
Klara SjöströmVästerås SOKej start
Agnes OlssonOK Torej start

H14

3 140 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David BorgSödertälje-Nykvarn OF18:305:53
2Elias TidevallSkogsluffarnas OK18:53+0:236:00
3Fredrik GlänneforsSöders-Tyresö20:55+2:256:39
4Philip CarlssonNyköpings OK21:04+2:346:42
5Mattias ÖstbergStora Tuna OK21:27+2:576:49
6Ludvig HolmqvistOK Tor21:38+3:086:53
7Isak AnängenNyköpings OK22:02+3:327:01
8Viktor WaernqvistNAIS Orienteringsklubb22:41+4:117:13
9Andreas NäslundVästerås SOK23:00+4:307:19
10Rasmus PetterssonOK Djerf24:43+6:137:52
11Emil BoströmOK Linné24:53+6:237:55
12Jakob SjöbergGävle OK25:57+7:278:15
13Melker LundinKatrineholms OK26:38+8:088:28
14Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF26:59+8:298:35
15Albin FalkNyköpings OK28:22+9:529:02
16Martin RinnbäckOK Ravinen28:30+10:009:04
17Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb28:44+10:149:09
18Linus TäckOK Hammaren29:41+11:119:27
19Joel MagnussonOK Tor31:12+12:429:56
20Casper VånsjöArboga OK33:37+15:0710:42
21Albert RenellOK Tor35:28+16:5811:17
22David MårtenssonGarphyttans IF35:29+16:5911:18
23Tobias SjöstedtOK Måsen39:57+21:2712:43
24Arvid BylundIF Thor44:00+25:3014:00
25Jonas MusslinderNyköpings OK45:46+27:1614:34
26Melker GäfvertOK Tor48:07+29:3715:19
Albin ForsbergLånghundra IFej godkänd
Karl GrywenzOK Linnéej start
Karl LundinKatrineholms OKej start
Kalle SjöströmVästerås SOKej start

D14 Kort

2 530 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva PleinerTäby OK26:4410:33
Elin GustafssonStora Sundby GoIFej godkänd
Ida OlssonHallstahammars OKej godkänd
Mildred PetterssonSödertälje-Nykvarn OFej start

H14 Kort

2 530 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel JensenArboga OK31:0312:16

D12

2 530 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felicia Von LindernÅkers IF20:518:14
2Miranda FredrikssonNyköpings OK22:10+1:198:45
3Sara WänströmFinspångs SOK24:27+3:369:39
4Sanna SanderOK Milan26:22+5:3110:25
5Ellen PelanderOK Djerf26:27+5:3610:27
6Ida WaernqvistNAIS Orienteringsklubb27:09+6:1810:43
7Lena ChabieraUNTS Warszawa27:39+6:4810:55
8Sanna RinnbäckOK Ravinen34:41+13:5013:42
9Cajsa VånsjöArboga OK40:38+19:4716:03
10Rebecka HaslerSurahammars SOK45:38+24:4718:02
11Gabriella RinmanStora Sundby GoIF1:01:18+40:2724:13
Vendela SöderqvistOK Kåreej start

H12

2 530 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eric HallnerOckelbo OK15:566:17
2Christoffer LindgrenOK Kåre17:06+1:106:45
3Marcus EkmanVallentuna-Össeby OL17:57+2:017:05
4Arvid Feil LindmarkSkellefteå OK19:58+4:027:53
5Johan FochsenWaxholms OK21:09+5:138:21
6Viktor BoströmOK Linné21:22+5:268:26
7Erik LingJönköpings OK23:28+7:329:16
8Jonathan TellestedtGarphyttans IF24:54+8:589:50
9Erik RoslundÅkers IF26:43+10:4710:33
10Hampus PerssonOK Enen27:20+11:2410:48
11Viktor FröbergOK Tor28:42+12:4611:20
12Oliver PetterssonOK Milan28:44+12:4811:21
13Gustav MöllerbergValbo AIF32:03+16:0712:40
14William VuorinenEskilstuna OL33:23+17:2713:11
15Anton PleinerTäby OK34:51+18:5513:46
16Jakob GerdinOK Tor35:24+19:2813:59
17William NetzOK Tor41:20+25:2416:20
18Erik ElfÖlmstads IS47:55+31:5918:56
Elias Jeb BergrothVästerås SOKej start
Sebastian ÅkärbjärIFK Moras OKej start
Pablo MagnussonOK Torej start

D12 Kort

2 050 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonna SiljebäckVandrarringen21:2910:28
2Ida PelanderSnättringe SK22:18+0:4910:52
3Alma ErikssonSala OK23:58+2:2911:41
Lina HolmqvistOK Torej start

H12 Kort

2 050 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin BerggrenFagersta OK24:2711:55

D10

2 050 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sandra LingJönköpings OK14:076:53
2Julia AnderssonEskilstuna OL15:13+1:067:25
3Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OF15:58+1:517:47
4Lovisa BorgSödertälje-Nykvarn OF17:06+2:598:20
5Nelly MårtenssonGarphyttans IF17:33+3:268:33
6Nora Feil LindmarkSkellefteå OK19:20+5:139:25
7Alva WickströmArboga OK19:33+5:269:32
8Ella JacobsonOK Tor20:28+6:219:59
9Elsa GustafssonOK Tylöskog21:24+7:1710:26
10Nora NordlundOK Kåre22:18+8:1110:52
11Matilda EkmanVallentuna-Össeby OL26:46+12:3913:03
12Lina Von LindernÅkers IF30:05+15:5814:40
13Pauline HaglundIFK Hedemora OK36:26+22:1917:46

H10

2 050 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle DalinOK Kåre12:506:15
2Casper KarlssonOK Tor13:16+0:266:28
3Wille SöderqvistOK Kåre13:45+0:556:42
4Jan AntonowiczKalmar OK13:49+0:596:44
5Emil LingJönköpings OK13:52+1:026:45
6Gustav LjunggrenOK Hammaren16:14+3:247:55
7Arvid JonforsenHallstahammars OK16:17+3:277:56
8Jens FochsenWaxholms OK16:40+3:508:07
9Olof MusslinderNyköpings OK16:46+3:568:10
10Love BylundIF Thor16:55+4:058:15
11Albin MöllerbergValbo AIF17:06+4:168:20
12Jonatan VånsjöArboga OK17:18+4:288:26
13Edvard PelanderOK Djerf18:26+5:368:59
14Petter FochsenWaxholms OK18:43+5:539:07
15Dennis BjurstedtSurahammars SOK18:58+6:089:15
16Wilhelm TengrothOK Måsen19:07+6:179:19
17Edvin PerssonValbo AIF19:21+6:319:26
18Rasmus ExellLänna IF19:36+6:469:33
19Linus HallinSurahammars SOK19:51+7:019:40
20Miro MårtenssonIF Thor20:22+7:329:56
21Arvid PerssonValbo AIF20:55+8:0510:12
22Liam RönblomKatrineholms OK23:56+11:0611:40
23Oskar RoslundÅkers IF24:44+11:5412:03
24Albert BrohedeOK Älgen26:37+13:4712:59
25Olle HallnerOckelbo OK31:12+18:2215:13
26Noa BerglundTäby OK34:58+22:0817:03
27Arvid FröbergOK Tor40:00+27:1019:30
28Lukas GerdinOK Tor40:24+27:3419:42
Erik NederheimHaninge SOKej godkänd
Josiah BergrothVästerås SOKej start
Rasmus DoeringGarphyttans IFej start

H35

7 440 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL1:00:148:05
2Henrik BoströmOK Linné1:00:55+0:418:11
3Kristian BirathSurahammars SOK1:07:17+7:039:02
4Anders FröbergOK Tor1:08:38+8:249:13
5Stefan HellbergSundbybergs IK1:08:40+8:269:13
6Fredrik JohnssonKFUM Örebro OK1:17:53+17:3910:28
7Pontus TimlövStora Sundby GoIF1:18:23+18:0910:32
8Martin HanssonKatrineholms OK1:44:31+44:1714:02
9Farhad Rouhani-KallehSolna OK1:59:33+59:1916:04
Fredrik HildenborgStora Sundby GoIFej godkänd
Niclas ArkåsenOK Kåreej start
Michael RinmanStora Sundby GoIFej start

D40

4 610 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cecilia FochsenWaxholms OK41:258:59
2Åsa PleinerTäby OK43:12+1:479:22
3Cecilia JonssonOK Tor45:32+4:079:52
4Eva HolmqvistOK Tor47:12+5:4710:14
5Karin MöllerbergValbo AIF49:37+8:1210:45
6Åsa BergSigtuna OK55:31+14:0612:02
7Marie BerggrenFagersta OK55:59+14:3412:08
8Ingela ErikssonGävle OK56:53+15:2812:20
9Ann-Sofie TäckOK Hammaren56:58+15:3312:21
10Kristin HellbergSundbybergs IK1:01:54+20:2913:25
11Sofia HaslerSurahammars SOK1:07:05+25:4014:33
12Kaisa MårtenssonGarphyttans IF1:16:43+35:1816:38
Sofia ErlandssonOK Milanej godkänd
Ylva LorentssonOK Kåreej godkänd
Ulrika SanderOK Milanej start
Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OFej start
Elisabeth ÅkärbjärIFK Moras OKej start

H40

7 220 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn LjunggrenOK Hammaren50:286:59
2Nick BarrableOK Ravinen51:08+0:407:04
3Magnus ÖhlingOK Tor56:16+5:487:47
4Lars-Erik HaslerSurahammars SOK57:05+6:377:54
5Henrik AnängenNyköpings OK58:36+8:088:06
6Daniel BrohedeOK Älgen59:17+8:498:12
7Anders BøgevigOK Ravinen1:03:19+12:518:46
8Joakim BacklundTäby OK1:04:06+13:388:52
9Andreas GroteOLC SKOG Fribourg1:05:26+14:589:03
10Jonas BergenfurSkattkärrs SOK1:06:56+16:289:16
11Mattias EklundOckelbo OK1:12:22+21:5410:01
12Andreas PerssonDomnarvets GOIF1:13:03+22:3510:07
13Magnus HarrysonEskilstuna OL1:16:28+26:0010:35
14Micael StammOK Klemmingen1:17:19+26:5110:42
15Stellan TäckOK Hammaren1:21:58+31:3011:21
16Donald McCarthyÄrla IF1:22:50+32:2211:28
17Nils FlemströmOK Linné1:28:11+37:4312:12
18Niklas DoeringGarphyttans IF1:30:35+40:0712:32
19Tobias LindgrenOK Kåre1:35:13+44:4513:11
20Greger BäckströmOK Klemmingen1:47:58+57:3014:57
Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Henrik HallinSurahammars SOKej godkänd
Erik GöthlinKFUM Örebro OKej start
Magnus AnderssonSundbybergs IKej start
Erik BengtssonFK Åsenej start

D45

4 500 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Yvonne AnderssonTullinge SK37:438:22
2Anette LarssonOK Tor40:14+2:318:56
3Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK40:43+3:009:02
4Marianne PetterssonSödertälje-Nykvarn OF44:08+6:259:48
5Laila HallménOK Tisaren44:31+6:489:53
6Karin TidevallSkogsluffarnas OK48:58+11:1510:52
7Anna Gornicka-AntonowiczKalmar OK49:42+11:5911:02
8Anette SjöbergGävle OK55:36+17:5312:21
9Lena GumaeliusWaxholms OK59:32+21:4913:13
10Anna FolkegårdSträngnäs-Malmby OL1:00:36+22:5313:28
11Marica TynellRånäs OK1:01:56+24:1313:45
12Elisabeth StödemanSurahammars SOK1:29:18+51:3519:50
Berit EkmanVallentuna-Össeby OLej godkänd
Karin von KronhelmOK Måsenej start
Annika SundströmVästerås SOKej start
Carina RegbornHagaby GOIFej start

H45

6 040 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas HallménOK Tisaren38:176:20
2Anders BoströmOK Linné41:43+3:266:54
3Mikael LindmarkSkellefteå OK45:44+7:277:34
4Tomas JonssonJärfälla OK47:41+9:247:53
5Kenneth JönssonTullinge SK48:07+9:507:57
6Mats EkmanVallentuna-Össeby OL51:05+12:488:27
7Arne JanssonOK Klemmingen52:21+14:048:40
8Håkan OlofssonÄrla IF52:39+14:228:43
9Tomas JonssonVandrarringen54:24+16:079:00
10Rickard JonforsenHallstahammars OK56:21+18:049:19
11Urban LarssonSödertälje-Nykvarn OF56:55+18:389:25
12Björn AxelssonTullinge SK57:56+19:399:35
13Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb58:24+20:079:40
14Johan WänströmFinspångs SOK59:33+21:169:51
15Patric JärleskogOK Tor1:03:36+25:1910:31
16Stefan JohanssonTrosabygdens OK1:10:39+32:2211:41
17Michael LindeIF Åland1:57:49+1:19:3219:30
Mikael DanielssonOK Kåreej godkänd
Mats GunnemyrSöders-Tyresöej start
Thomas von KronhelmOK Måsenej start
Bengt LundbladÄrla IFej start
Tore NallgårdVästerås SOKej start
Anders LingJönköpings OKej start
Fredrik ÅslundKatrineholms OKej start
Gunnar ElveljungIFK Göteborgej start
Sören LindgrenVandrarringenej start

D50

4 100 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mia BierfeldtÄrla IF35:448:42
2Mona BierfeldtÄrla IF39:32+3:489:38
3Anna Von KrusenstiernaOK Kåre39:43+3:599:41
4Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskog41:48+6:0410:11
5Dorothe SpillmannIF Thor42:44+7:0010:25
6Katarina RingelsOK Klemmingen44:20+8:3610:48
7Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK44:34+8:5010:52
8Anna EkSödertälje-Nykvarn OF47:18+11:3411:32
9Maria SahlinArboga OK48:15+12:3111:46
10Ulrika BacklundDalaportens OL48:53+13:0911:55
11Christina PernebyIFK Lidingö SOK50:24+14:4012:17
12Charlotta AskeljungOK Klemmingen53:17+17:3312:59
13Helen GlänneforsSöders-Tyresö58:16+22:3214:12
14Ingela AlnessLånghundra IF1:04:00+28:1615:36
15Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL1:11:50+36:0617:31
16Charlotte EngesAttunda OK1:36:22+1:00:3823:30
17Ann-Louise HjorthArboga OK1:45:55+1:10:1125:50
Marie BjörklundEskilstuna OLej godkänd
Kia NordströmTäby OKej start

H50

5 560 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Conny ForsbergLånghundra IF37:336:45
2Lars PalmqvistJärfälla OK44:17+6:447:57
3Mats FryxellTullinge SK44:31+6:588:00
4Johan HallgrenBjursås OK44:37+7:048:01
5Pedro LundqvistLinköpings OK46:09+8:368:18
6Lars KarlssonValbo AIF48:11+10:388:39
7Pär ClaessonSävedalens AIK48:23+10:508:42
8Stefan BjurstedtSurahammars SOK49:28+11:558:53
9Nils AronssonOK Tisaren50:16+12:439:02
10Per CarlssonNyköpings OK51:16+13:439:13
11Henrik OlssonOK Tor55:16+17:439:56
12Håkan PantzarKjula IF55:32+17:599:59
13Christer ÖstlundSträngnäs-Malmby OL56:47+19:1410:12
14Dirk HartmannSV Mietraching1:00:08+22:3510:48
15Jan ViklundVästerås SOK1:00:28+22:5510:52
16Peter AskeljungOK Klemmingen1:01:54+24:2111:07
17Thomas ErikssonTumba-Mälarhöjden OK1:01:55+24:2211:08
18Mikael BacklundDalaportens OL1:04:24+26:5111:34
19Kalle ÖstgrenOK Kåre1:04:40+27:0711:37
20Robert ÖstlundSäterbygdens OK1:04:41+27:0811:38
21Anders S NybergSäterbygdens OK1:04:54+27:2111:40
22Christer GustavssonOK Tylöskog1:05:26+27:5311:46
23Stefan MusslinderNyköpings OK1:05:29+27:5611:46
24Lars-Göran DavidssonGöteborg-Majorna OK1:12:35+35:0213:03
25Karri LindellOK Måsen1:13:18+35:4513:11
26Bo RenellOK Tor1:14:26+36:5313:23
27Anders StrandArboga OK1:14:49+37:1613:27
28Håkan SvenssonAlmby IK1:15:32+37:5913:35
29Gunnar SkärlénHaninge SOK1:21:12+43:3914:36
30David SöderströmSala OK1:22:42+45:0914:52
Fredrik NilssonKFUM Örebro OKej godkänd
Johan ÖstbergStora Tuna OKej godkänd
Göran LarsendahlVästerås SOKej start
Lars JonssonVK Uvarnaej start
Peter NordströmTäby OKej start
Carl BymanVästerås SOKej start
Per SundströmVästerås SOKej start
Christer BorgGöteborg-Majorna OKej start
Ola TorstenssonVästerås SOKej start

D55

4 100 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LarssonSala OK38:169:20
2Anna-Lena TynongGävle OK42:41+4:2510:24
3Barbro IsakssonOK Tisaren45:49+7:3311:10
4EvaLena EricsonSödertälje-Nykvarn OF49:13+10:5712:00
5Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK50:24+12:0812:17
6Annika LarssonArboga OK52:56+14:4012:54
7Laila SpångmyrIK Jarl Rättvik53:05+14:4912:56
8Rose-Marie HameliusSäterbygdens OK55:53+17:3713:37
9Susanne PerssonÄrla IF56:03+17:4713:40
10Inger JohanssonNAIS Orienteringsklubb1:00:31+22:1514:45
11Irene EklöfJärfälla OK1:18:05+39:4919:02
12Margareta NetzTrollhättans SOK1:20:05+41:4919:31
13Marianne RuppOLG Thun1:26:29+48:1321:05
Lisbeth LarssonOK Tjärnenej godkänd
Gunilla SandströmAlmby IKej godkänd
Eva WareniusAvesta OKej godkänd
Ann-Sofie SvanbergOK Södertörnej start

H55

5 140 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Harry HietanenGävle OK40:397:54
2Björn RosendahlÄrla IF42:03+1:248:10
3Peter LundbergJärfälla OK42:09+1:308:12
4Jörgen KarlssonAttunda OK46:04+5:258:57
5Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK46:38+5:599:04
6Gunnar LangsSkarpnäcks OL48:33+7:549:26
7Anders LundJärfälla OK48:52+8:139:30
8Jerker NetzTrollhättans SOK49:24+8:459:36
9Mats HallNyköpings OK51:15+10:369:58
10Ulf BurmanGustavsbergs OK53:32+12:5310:24
11Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF54:34+13:5510:36
12Tommy BergerGävle OK54:55+14:1610:41
13Tomas AnderssonOK Tor1:01:47+21:0812:01
14Roland NotstamArboga OK1:03:56+23:1712:26
15Lars SpångmyrIK Jarl Rättvik1:06:00+25:2112:50
16Gunnar JonssonHallstahammars OK1:06:41+26:0212:58
17Leif SandahlOK Tyr1:08:02+27:2313:14
18Thomas PerssonOK Tisaren1:09:23+28:4413:29
19Werner KöhlerTullinge SK1:14:36+33:5714:30
Bengt SchwartzOK Kolmårdenej godkänd
Jan SundbüeOK Hällenej godkänd
Bo GustafssonOK Tylöskogej godkänd
Sune SödergrannTullinge SKej godkänd
Anders HaglundLeksands OKej start
Stefan O JanssonLerums SOKej start
Kenneth HagströmOK Letstigenej start

D60

3 600 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anneli LindqvistGustavsbergs OK40:2111:12
2Ingrid E StrömTäby OK46:25+6:0412:53
3Titti BergendahlOK Måsen47:27+7:0613:10
4Solveig HedenblomSjövalla FK47:58+7:3713:19
5Monica SvärdOK Klemmingen50:12+9:5113:56
6Britt GunnarssonKristinehamns OK51:00+10:3914:10
7Annika NorströmHallstahammars OK52:26+12:0514:33
8Gudrun PerssonHallstahammars OK53:30+13:0914:51
9Britt-Marie ErikssonOK Rodhen54:50+14:2915:13
10Lena JakobssonVästerås SOK55:16+14:5515:21
11Marita BergSigtuna OK56:00+15:3915:33
12Kerstin Alneberg StenssonOckelbo OK56:27+16:0615:40
13Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:01:54+21:3317:11
14Margareta GranbergOK Älvsjö-Örby1:21:20+40:5922:35
Tanja-Birgit SöderströmSala OKej start

H60

4 670 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF38:288:14
2Weine WolterÅkers IF39:25+0:578:26
3Lars JakobssonVästerås SOK40:20+1:528:38
4Mats JohanssonSödertälje-Nykvarn OF41:12+2:448:49
5Roland WareniusAvesta OK42:36+4:089:07
6Ivar NäsholmÄrla IF42:47+4:199:09
7Kent BergendahlNyköpings OK43:22+4:549:17
8Per-Erik FogelOK Kåre45:09+6:419:40
9Olle RönnolsSäterbygdens OK45:52+7:249:49
10Hans OhlinRånäs OK47:00+8:3210:03
11Peter RasmussenNyköpings OK49:42+11:1410:38
12Anders KärrströmTullinge SK50:27+11:5910:48
13Hans Göran PetterssonKFUM Örebro OK51:38+13:1011:03
14Stefan GunnarssonKristinehamns OK53:11+14:4311:23
15Knut Åke HallebroOK Klemmingen53:47+15:1911:31
16Christer NordströmOK Älvsjö-Örby54:13+15:4511:36
17Thomas WesterGustavsbergs OK57:10+18:4212:14
18Anders GunnarssonSurahammars SOK57:38+19:1012:20
19Conny NilssonNyköpings OK59:00+20:3212:38
20Tommy LjungkvistÄrla IF59:16+20:4812:41
21Peder WickströmArboga OK1:01:55+23:2713:15
22Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:02:03+23:3513:17
23Mats LandquistKöping-Kolsva OK1:03:16+24:4813:32
24Bengt HanssonSäterbygdens OK1:07:32+29:0414:27
25Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK1:10:24+31:5615:04
26Jacob Hård af SegerstadOK Södertörn1:10:36+32:0815:07
27Leif ToressonOK Tisaren1:15:56+37:2816:15
28Anders EklöfJärfälla OK1:37:56+59:2820:58
Gunnar MunkteliusSurahammars SOKej start
Hans-Erik SkalbergVästerås SOKej start

D65

3 600 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt Linnéa ErikssonSala OK41:4711:36
2Maria EhnTullinge SK45:07+3:2012:31
3Maud MossbergOK Järnbärarna45:56+4:0912:45
4Gunilla PetterssonVästerviks OK46:47+5:0012:59
5Gun-Inger SahlbergLånghundra IF47:30+5:4313:11
6Britta EklundTrosabygdens OK48:06+6:1913:21
7Lena HedmanHallstahammars OK48:08+6:2113:22
8Vivianne HolgerssonOK Måsen49:09+7:2213:39
9Kerstin PalmKjula IF51:40+9:5314:21
10Siv FrodinKöping-Kolsva OK52:30+10:4314:35
11Margareta LöfqvistVästerås SOK54:11+12:2415:03
12Louise-Marie NilssonOK Klemmingen55:04+13:1715:17
13Kerstin LissEskilstuna OL58:50+17:0316:20
14Marianne SellgrenSigtuna OK1:06:16+24:2918:24
15Catharina JohanssonOK Kolmården1:13:50+32:0320:30
16Annika MathisenEskilstuna OL1:16:47+35:0021:19
Gittan JonssonKjula IFej start
Ingrid SjölanderOK Rodhenej start
Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OLej start

H65

4 480 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK39:198:46
2Sven-Olov WiklundArboga OK41:28+2:099:15
3Carl-Henry AnderssonOK Orinto43:09+3:509:37
4Göran LarssonSala OK43:10+3:519:38
5Christer SandhOK Roxen43:11+3:529:38
6Torgny PetterssonVästerviks OK43:13+3:549:38
7Gunnar EhnTullinge SK47:40+8:2110:38
8Per-Åke HullAlmby IK48:18+8:5910:46
9Leif MathisenEskilstuna OL48:55+9:3610:55
10Stig LandstorpOK Tor50:12+10:5311:12
11Hans HolgerssonOK Måsen50:45+11:2611:19
12Rolf KarlssonOK Hällen51:38+12:1911:31
13Claes NidebornStora Tuna OK52:14+12:5511:39
14Per-Erik CarleniusKatrineholms OK52:50+13:3111:47
15Arne JohanssonOK Ravinen53:26+14:0711:55
16Torsten PetterssonLånghundra IF54:13+14:5412:06
17Rolf MathisenEskilstuna OL54:17+14:5812:07
18Henry WestmanSala OK54:25+15:0612:08
19Boris HolmbergIF Åland54:27+15:0812:09
20Hans AurellGävle OK54:58+15:3912:16
21Sören SvenssonSjövalla FK56:17+16:5812:33
21Christer NälemarkOK Djerf56:17+16:5812:33
23Ulf StridhSnättringe SK58:51+19:3213:08
24Göran SvärdOK Klemmingen59:21+20:0213:14
25Bo SegerEskilstuna OL1:00:03+20:4413:24
26Olle ArmanNyköpings OK1:02:17+22:5813:54
27Ove JohanssonOK Kolmården1:05:20+26:0114:35
28Bjarne BlomsterIF Åland1:05:26+26:0714:36
29Ingvar HalldinOK Tylöskog1:09:41+30:2215:33
30Sune HedströmOK Rodhen1:12:10+32:5116:06
31Ove PetterssonArboga OK1:13:46+34:2716:27
32Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF1:17:23+38:0417:16
33Leif BjörkmanDalaportens OL1:17:51+38:3217:22
Göran EklundTrosabygdens OKej godkänd
Sven Erik SundinSelånger SOKej godkänd
Christer AndénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Bengt SörensenJönköpings OKej godkänd
Karl-Göran WahlströmAlmby IKej start
Bernt ÅströmVästerås SOKej start
Tommy SjölanderOK Rodhenej start
Greger WedinSödertälje-Nykvarn OFej start
Bengt A PerssonOckelbo OKej start

D70

3 360 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva KjellmanVandrarringen40:1711:59
2Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK41:46+1:2912:25
3Dagny GustavssonSigtuna OK42:21+2:0412:36
4Helen AndertoftMarkaryds FK43:38+3:2112:59
5Gunborg WestinLeksands OK44:41+4:2413:17
6Sonja JedarÅkers IF44:45+4:2813:19
7Britt-Marie SjöbergOK Tor46:44+6:2713:54
8Inger HellqvistNyköpings OK47:07+6:5014:01
8Wiwi-Anne NilssonNyköpings OK47:07+6:5014:01
10Anita JohanssonOK Tor47:25+7:0814:06
11Siv StamSäterbygdens OK50:42+10:2515:05
12Caje JacobssonIF Thor51:50+11:3315:25
13Vega SlottnerJönköpings OK52:24+12:0715:35
14Lotta GranholmLinköpings OK53:35+13:1815:56
15Britten PerssonFinspångs SOK53:58+13:4116:03
16Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo55:55+15:3816:38
17Ulla LingJönköpings OK56:27+16:1016:48
18Berit NilssonOK Älme57:53+17:3617:13
19Berit GustavssonSödertälje IF1:00:54+20:3718:07
20Sonja HanssonGOIF Tjalve1:02:03+21:4618:28
21Monica Lindquist MöllerSödertälje-Nykvarn OF1:04:23+24:0619:09
22Kerstin ElfÖlmstads IS1:08:52+28:3520:29
Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Doris NilssonOK Klemmingenej godkänd
Kerstin ErnvidUlricehamns OKej start

H70

4 090 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders SellgrenSigtuna OK39:499:44
2Håkan MossbergOK Järnbärarna41:08+1:1910:03
3Curt KarlssonNyköpings OK43:23+3:3410:36
4Hans AnderssonVästerås SOK43:27+3:3810:37
5Morgan LjungVaggeryds SOK46:39+6:5011:24
6Sven Erik SjöholmMullsjö SOK47:45+7:5611:40
7Kjell NilssonOK Klemmingen48:02+8:1311:44
8Sverre JonssonOK Ravinen50:46+10:5712:24
9Leif ThorssonOK Grip51:10+11:2112:30
10Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben53:43+13:5413:08
11Stig ThorssonSödertälje-Nykvarn OF54:11+14:2213:14
12John ÖstlundSundbybergs IK54:16+14:2713:16
13Bengt JönssonÅkers IF54:58+15:0913:26
14Ingemar GustafssonOK Tjärnen55:06+15:1713:28
15Anders MobergKatrineholms OK56:14+16:2513:44
16Arne KarlssonOK Tor56:28+16:3913:48
17Åke GranstamOK Tor56:48+16:5913:53
18André StraussOLG Thun57:01+17:1213:56
19Erik RundströmOK Tjärnen58:08+18:1914:12
20Jouko O PajulampiOK Tjärnen58:52+19:0314:23
21Göran JohanssonSnättringe SK58:58+19:0914:25
22Håkan SöderkvistArboga OK59:08+19:1914:27
23Leif BergSigtuna OK1:03:06+23:1715:25
24Stig GustavssonSödertälje IF1:05:12+25:2315:56
25Lars HenrikssonOK Älme1:05:29+25:4016:00
26Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF1:06:39+26:5016:17
27Hans SahlbergLånghundra IF1:08:44+28:5516:48
28Christer LiwellÄrla IF1:10:00+30:1117:06
29Kennet LöfqvistVästerås SOK1:15:11+35:2218:22
30Örjan KampegårdOK Södertörn1:35:18+55:2923:18
Kurt NilssonNyköpings OKej godkänd
Hans LindgrenTrosabygdens OKej godkänd
Sven-Arne NilssonOK Klemmingenej godkänd
Sture BergströmOK Hammarenej godkänd
Leif StrandbergGustavsbergs OKej start

D75

2 430 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Asta SjöbergLindebygdens OK33:0213:35
2Eva von HeijneSigtuna OK33:36+0:3413:49
3Britt ErikssonHammarby IF OF33:47+0:4513:54
4Siv HasselgrundBjursås OK34:21+1:1914:08
5Gertrud AsplundVästerås SOK40:05+7:0316:29
6Margareta HolmbergIF Hagen50:03+17:0120:35
7Harriet KarlssonOK Grip56:38+23:3623:18
Britt-Marie BengtssonOK Linnéej start
Margareta WallénTäby OKej start
Solveig DillmanOK Älvsjö-Örbyej start

H75

3 600 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ragnar ErikssonOK Hedströmmen40:1911:11
2Ove JohanssonOK Järnbärarna41:37+1:1811:33
3Rune KarlssonSundbybergs IK44:56+4:3712:28
4Lars-B LarssonOK Tyr45:19+5:0012:35
5Erland LingJönköpings OK46:09+5:5012:49
6Jerry HolmEskilstuna OL47:54+7:3513:18
7Curt ThorénNyköpings OK49:22+9:0313:42
8Lars KjellmanVandrarringen51:11+10:5214:13
9Lars JohanssonOK Tor52:02+11:4314:27
10Rune ArvidssonMarkbygdens OK53:53+13:3414:58
11Ingemar HolmbergIF Hagen54:11+13:5215:03
12Lennart KarlssonOK Grip54:20+14:0115:05
13Bo NorenvikOK Tor56:30+16:1115:41
14Kjell MjöbergHallstahammars OK56:51+16:3215:47
15Ulf BolinderVästerås SOK57:48+17:2916:03
16Roine MattssonHäverödals SK58:01+17:4216:06
17Leif HermundstadSnättringe SK59:12+18:5316:26
18Kjell WennergrundJärbo OK1:00:21+20:0216:45
19Ivan ErnvidUlricehamns OK1:01:02+20:4316:57
20Per LarssonJönköpings OK1:02:28+22:0917:21
21Gunnar BramstenSundbybergs IK1:05:28+25:0918:11
22Göran HektorLinköpings OK1:06:06+25:4718:21
23Lennart ErikssonOK Enen1:07:18+26:5918:41
24Rolf WestbergSK Trim/Virsbo1:09:57+29:3819:25
25Sune AhlinKöping-Kolsva OK1:17:45+37:2621:35
26Sven JacobssonIF Thor1:28:42+48:2324:38
Janne MånssonLeksands OKej godkänd
Hjalmar NordquistOK Järnbärarnaej godkänd
Alf MattssonOK Kolmårdenej godkänd
Per-Urban BengtssonOK Linnéej godkänd
Kurt ZanderVästerås SOKej start

D80

2 430 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Dagny AnderssonOK Tjärnen54:5522:35
2Gun AnderssonEskilstuna OL58:37+3:4224:07
Karin CarlssonNyköpings OKej godkänd
Ingrid LundinEskilstuna OLej start

H80

3 360 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tord LidströmHagaby GOIF39:0311:37
2Rolf AnderssonRimbo SOK41:27+2:2412:20
3Bo KarlssonKöping-Kolsva OK42:31+3:2812:39
4Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF44:07+5:0413:07
5Olof RudinTumba-Mälarhöjden OK44:58+5:5513:22
6Arne ÅhmanTumba-Mälarhöjden OK46:55+7:5213:57
7Sigurd WallénTäby OK47:30+8:2714:08
8Arvo HyvönenSkattkärrs SOK51:34+12:3115:20
9Lars-Erik LindellVäsby OK56:40+17:3716:51
10Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby59:36+20:3317:44
11Jack Erling BjurkvistSöderhamns OK1:01:42+22:3918:21
12Nils JohanssonOK Tjärnen1:04:04+25:0119:04
Claes SjöbergLindebygdens OKej start
Lars PetterssonOK Nalleej start
Signar PalmHallstahammars OKej start
Stig LundinEskilstuna OLej start

H85

2 430 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sture Roland JosefssonOK Kåre38:4515:56
2Nils-Gunnar  KarlssonKöping-Kolsva OK42:52+4:0717:38
3Ragnar HasselquistHallstahammars OK52:30+13:4521:36
Per WesterGustavsbergs OKej start

Inskolning

2 050 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Emilia AnderssonEskilstuna OLfullföljt
Edith BergenfurSkattkärrs SOKfullföljt
Lilly BergenfurSkattkärrs SOKfullföljt
Vanna BylundIF Thorfullföljt
Hugo GustavssonTibro OKfullföljt
Oscar HelminÄrla IFfullföljt
Agnes LübckeOK Ravinenfullföljt
Theodor LönnOK Tjärnenfullföljt
Lin PelanderOK Djerffullföljt
Nike RinaldoOK Torfullföljt
Sigge RinaldoOK Torfullföljt
Albin SjöholmIK Viljanfullföljt
Selma WickströmArboga OKfullföljt
André ÖhlingOK Torfullföljt

U1

2 050 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Holger WänströmFinspångs SOK18:429:07
2Tilde TimlövStora Sundby GoIF19:15+0:339:23
3Arvid MagnussonStora Sundby GoIF20:53+2:1110:11
4Hugo PelanderSnättringe SK21:18+2:3610:23
5Noel HellbergSundbybergs IK21:52+3:1010:40
6Alice HellbergSundbybergs IK22:00+3:1810:43
7Lukas AnderssonFagersta OK23:18+4:3611:21
8Waldemar TengrothOK Måsen24:22+5:4011:53
9Rasmus VånsjöArboga OK24:51+6:0912:07
10Astrid JacobsonOK Tor25:06+6:2412:14
11Nora RinmanStora Sundby GoIF26:47+8:0513:03
12Jonatan PerssonOK Enen33:54+15:1216:32
13Gabriella HaslerSurahammars SOK38:04+19:2218:34
Alexander BladhStora Sundby GoIFej start
Angelica BladhStora Sundby GoIFej start

U2

2 050 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alexander HelminÄrla IF16:318:03
2Jonatan HaglundIFK Hedemora OK17:10+0:398:22
3Ludvig HaslerSurahammars SOK17:12+0:418:23
4Elin LönnqvistÄrla IF19:16+2:459:23
5Frida GustavssonStora Sundby GoIF22:03+5:3210:45
6Gustav LübckeOK Ravinen26:11+9:4012:46
Elin DoeringGarphyttans IFej start
Jonatan GaIFK Hedemora OKej start

Öppen motion 1

2 050 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Måns BergqvistGarphyttans IF15:277:32
2Edvin HalldinKFUM Örebro OK17:39+2:128:36
3Elliot WikströmOK Tor18:30+3:039:01
4Hanna AnängenNyköpings OK18:43+3:169:07
5Pablo MagnussonOK Tor19:43+4:169:37
6Arvid HellbergSundbybergs IK21:05+5:3810:17
7Dennis RenellOK Tor22:52+7:2511:09
8Joel LindgrenTrosabygdens OK24:35+9:0811:59
9Filip MagnussonStora Sundby GoIF24:51+9:2412:07
10Frida GroossAllerød OK25:16+9:4912:19
11Linus JernströmAvesta OK25:22+9:5512:22
12Axel GustafssonOK Tylöskog27:44+12:1713:31
13Josefine KoskinenSödertälje-Nykvarn OF28:27+13:0013:52
14Brice NgoueKOmpistorpet OK40:45+25:1819:52
15Ruben NgoueKOmpistorpet OK40:46+25:1919:53
16Magda SundinKOmpistorpet OK40:49+25:2219:54
17Maria SundinKompistorpet40:54+25:2719:57

Öppen motion 3

2 530 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena FalkHaninge SOK21:398:33
2Erik NetzOK Tor23:09+1:309:09
3Sophia LemoineGävle OK23:20+1:419:13
4Peter LubckeOK Ravinen24:48+3:099:48
5Helena EkmanStora Sundby GoIF27:00+5:2110:40
6Ayan Lingjönköpings IOK 27:05+5:2610:42
7Hugo ÖrnKFUM Örebro OK28:34+6:5511:17
8Eva Lander PerssonOK Enen30:53+9:1412:12
9Ejvin Van LindenÅkers IF31:21+9:4212:23
10Margareta LemoineGävle OK33:28+11:4913:13
11Anna FalkNyköpings OK34:30+12:5113:38
12Amanda LindIK Standard34:53+13:1413:47
13Mariita LindholmKöping-Kolsva OK35:40+14:0114:05
14Pär AnderssonBoxholm-Mjölby OL36:26+14:4714:24
15Peter MårtenssonGarphyttans IF38:23+16:4415:10
16Annica LübckeOK Ravinen38:25+16:4615:11
17Annica AhlgrenTäby OK39:41+18:0215:41
18Anna-Karin VånsjöArboga OK39:52+18:1315:45
19Pia BylundIF Thor40:30+18:5116:00
20Samuel ErikssonOK Letstigen43:21+21:4217:08
21Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK47:27+25:4818:45
22Elisabeth FridRotebro IS OK47:41+26:0218:50
23LarsOwe StrömTäby OK49:31+27:5219:34
24Göran R WallénIFK Lidingö SOK50:23+28:4419:54
25Catarina LindgrenTrosabygdens OK1:01:28+39:4924:17
26Roland GustavssonHjobygdens OK1:06:09+44:3026:08
27Barbro MelvingerOK Enen1:18:51+57:1231:09
Axel RystedtSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Åza MårtenssonIF Thorej godkänd

Öppen motion 5

3 140 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik FochsenWaxholms OK25:418:10
2Frank PelanderSnättringe SK33:17+7:3610:35
3Axel LjungkvistÄrla IF34:01+8:2010:50
4Tomas LjungkvistÄrla IF34:17+8:3610:55
5Annika HallNyköpings OK35:19+9:3811:14
6Emilia DanielssonKöping-Kolsva OK36:23+10:4211:35
7Viktor GranströmVingåkers OK36:34+10:5311:38
8Annie WestlinOK Måsen37:39+11:5811:59
9Ingela PetterssonOK Milan38:59+13:1812:24
10Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OK39:51+14:1012:41
11Peter AnderssonFagersta OK41:11+15:3013:06
12Frida JonforsenHallstahammars OK41:36+15:5513:14
13Eva FeilSkellefteå OK42:13+16:3213:26
14Catharina MelinGarphyttans IF43:53+18:1213:58
15Helen AnderssonBoxholm-Mjölby OL44:05+18:2414:02
16Niklas Johanssonklubblös45:07+19:2614:22
17Anna Martinsson KarlssonStockholmspolisens IFOK45:57+20:1614:38
18Karin NäslundTumba-Mälarhöjden OK53:03+27:2216:53
19Åsa PetterssonSäterbygdens OK55:23+29:4217:38
20Helena DalénSala OK58:19+32:3818:34
21Ida KarlssonOK Klemmingen59:40+33:5919:00
22Hedda GrossAllerød OK59:45+34:0419:01
23Henrik OlssonTäby OK1:01:06+35:2519:27
24Julia Rouet-LeducKOmpistorpet OK1:01:14+35:3319:30
Anette EngströmValbo AIFej godkänd

Öppen motion 6

4 860 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kenneth Näslundklubblös56:4811:41
2Henrik OlssonHallstahammars OK58:46+1:5812:05
3Robert NordlanderKjula IF59:48+3:0012:18
4Björn BergqvistGarphyttans IF1:09:23+12:3514:16
Lukas LarssonArboga OKej godkänd

Öppen motion 7

3 360 m, 71 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Trevor BransomeSkogsluffarnas OK25:067:28
2Marcus NilssonÄrla IF28:15+3:098:24
3Marie OlssonTibro OK28:39+3:338:31
4Håkan PerssonValbo AIF28:56+3:508:36
5Per-Inge Johanssonklubblös29:28+4:228:46
6Håkan LibergOK Milan29:40+4:348:49
7Anders MagnussonNyköpings OK31:30+6:249:22
8Sören SandNyköpings OK33:00+7:549:49
9Filip ÖrnKFUM Örebro OK33:14+8:089:53
10Katarina OlssonOK Tor33:15+8:099:53
11Erik OskarssonHagaby GOIF34:09+9:0310:09
12Marianne LissEskilstuna OL34:41+9:3510:19
13Ebba MellquistEskilstuna OL36:01+10:5510:43
14Anders ErikssonVallentuna-Össeby OL36:24+11:1810:50
15Johanna JonssonIK Gandvik36:39+11:3310:54
16Caroline SjögrenKristinehamns OK38:41+13:3511:30
17Owe EkKöping-Kolsva OK39:01+13:5511:36
18Gunnar CarlsonOK Roxen39:03+13:5711:37
19Sven JacobsonOK Milan39:13+14:0711:40
20Magnus FredrikssonNyköpings OK39:28+14:2211:44
21Anders MöllerbergValbo AIF40:32+15:2612:03
22Lennart GustafssonOK Tisaren41:02+15:5612:12
23Rolf LindblomOK Klemmingen41:11+16:0512:15
24Jonas ÖrnKFUM Örebro OK41:24+16:1812:19
25Bo CarlssonOK Tjärnen41:47+16:4112:26
26Lotta LindbergGymmix Huddinge41:49+16:4312:26
27Linda Lundbergklubblös42:00+16:5412:30
28Linda WänströmFinspångs SOK42:39+17:3312:41
29Helene NilssonIF Start42:54+17:4812:46
30Monika HögbergOK Södertörn42:59+17:5312:47
31Caroline JohanssonGustavsbergs OK43:57+18:5113:04
32Annette RagvaldVingåkers OK44:25+19:1913:13
33Monica OhlinRånäs OK44:35+19:2913:16
34Mikael ÅhlundAlmby IK45:09+20:0313:26
35Juhani Lehtolaklubblös45:18+20:1213:28
36Sune LindellOK Hällen45:39+20:3313:35
37Tobias CarlssonSträngnäs-Malmby OL45:40+20:3413:35
38Valter FallAlmby IK46:03+20:5713:42
39Nils-Gunnar LindbergOK Nalle46:50+21:4413:56
40Leif WadmanKöping-Kolsva OK47:04+21:5814:00
41Madeleine GreenSträngnäs-Malmby OL47:25+22:1914:06
42Jenny GustavssonArboga OK48:05+22:5914:18
42Carlos Aristondo MelgarOK Tor48:05+22:5914:18
42Helen MagnussonOK Tor48:05+22:5914:18
45Ida AsplundÄrla IF49:10+24:0414:37
46Agneta NilssonEskilstuna OL49:29+24:2314:43
47Kerstin SundbergOK Kåre49:52+24:4614:50
48Mona HullAlmby IK50:20+25:1414:58
49Pia WestlinOK Måsen51:11+26:0515:13
50Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF51:40+26:3415:22
51Bert KoskinenSödertälje-Nykvarn OF52:45+27:3915:41
52Boel RystedtSödertälje-Nykvarn OF53:15+28:0915:50
53Boris AnderssonRånäs OK53:43+28:3715:59
54Jouko TaskinenVästerås SOK53:47+28:4116:00
55Gitte Jutvik-GuterstamTrosabygdens OK55:35+30:2916:32
56Bo HedmanHallstahammars OK56:04+30:5816:41
57Lennart KarlenVästerås SOK56:29+31:2316:48
58Lars JohnssonOK Måsen57:27+32:2117:05
59Margareta ErikssonOK Klemmingen57:31+32:2517:07
60Margareta JönssonÅkers IF57:42+32:3617:10
61Maria FredrikssonNyköpings OK59:22+34:1617:40
62Margareta ValdemarssonKöping-Kolsva OK59:23+34:1717:40
63Torgny LundkvistOK Tor1:00:02+34:5617:52
64Monica CarlssonNyköpings OK1:02:24+37:1818:34
65Karin SärnbrinkOK Tisaren1:04:25+39:1919:10
66Kalle HögbergOK Södertörn1:10:19+45:1320:55
67Billy JakobssonÅkers IF1:10:48+45:4221:04
68Birgitta NylundJärfälla OK1:14:28+49:2222:09
69Britt-Inger LindbergOK Nalle1:15:55+50:4922:35
70Vendela AsplundÄrla IF1:20:22+55:1623:55
71Anton BörjessonOK Måsen1:22:11+57:0524:27

Öppen motion 8

4 090 m, 55 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jason BransomeOK Ravinen28:397:00
2Pontus HalldinKFUM Örebro OK30:18+1:397:24
3Henrik PilvingeOK Kolmården31:33+2:547:42
4Erik WigleSödertälje-Nykvarn OF32:04+3:257:50
5Ulf KarlssonÄrla IF35:24+6:458:39
6Patrik AhlgrenTäby OK35:57+7:188:47
7Anna HaglundLeksands OK37:53+9:149:15
8Stefan KarlssonSödertälje-Nykvarn OF38:24+9:459:23
9Magnus HellbergEskilstuna OL38:38+9:599:26
10Roger TynellRånäs OK38:54+10:159:30
11Tindra JernströmAvesta OK39:08+10:299:34
12Ola LindholmKöping-Kolsva OK39:21+10:429:37
13Tomas LindgrenTrosabygdens OK40:37+11:589:55
14Stefan WestlinOK Måsen40:59+12:2010:01
15Bo NorrmanKjula IF41:15+12:3610:05
16Eva Maria AsplundÄrla IF41:20+12:4110:06
17Monica GustafssonEskilstuna OL41:37+12:5810:10
18Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK43:33+14:5410:38
19Anders MelinGarphyttans IF43:58+15:1910:44
20Hans LibergOK Milan44:03+15:2410:46
21Jan AnderssonGävle OK44:24+15:4510:51
22Niklas Lundbergklubblös44:57+16:1810:59
23Eva KindlundhTrosabygdens OK45:51+17:1211:12
23Stefan WikströmOK Tor45:51+17:1211:12
25Jan Svenssonklubblös46:34+17:5511:23
26Malin WiklundAlmby IK47:06+18:2711:30
27Linda SternerSträngnäs-Malmby OL47:42+19:0311:39
28Catarina BoströmEnebybergs IF47:43+19:0411:40
29Torsten RambergHallstahammars OK48:17+19:3811:48
30Hans ÖbergOK Hällen48:22+19:4311:49
31Ulrika SjöholmSundbybergs IK51:19+22:4012:32
32Annika OhlssonÄrla IF52:04+23:2512:43
33Henry VestergårdAlmby IK52:24+23:4512:48
34John TellestedtGarphyttans IF52:27+23:4812:49
35Pernilla ErikssonGävle OK52:33+23:5412:50
36Ulf BackVandrarringen52:35+23:5612:51
37Bengt HameliusSäterbygdens OK52:39+24:0012:52
38Martin NorrmanKjula IF54:15+25:3613:15
39Ove ErikssonNyköpings OK54:27+25:4813:18
40Lena RambergHallstahammars OK54:36+25:5713:20
41Karin ProforsKöping-Kolsva OK56:01+27:2213:41
42Agneta HasselkvistOK Milan56:02+27:2313:42
43Sven-Inge NylundJärfälla OK56:15+27:3613:45
44Laila NorrmanKjula IF57:51+29:1214:08
45Uno LarssonEskilstuna OL58:15+29:3614:14
46Tomas PleinerTäby OK1:00:33+31:5414:48
47Magnus JedarÅkers IF1:04:09+35:3015:41
48Hans RagvaldVingåkers OK1:04:56+36:1715:52
49Åke StridAlmby IK1:06:30+37:5116:15
50Marie GreenSträngnäs-Malmby OL1:07:19+38:4016:27
51Johanna WachtmeisterOK Ravinen1:08:37+39:5816:46
52Marcus BylundIF Thor1:09:02+40:2316:52
Roger TynellRånäs OKej godkänd
Erik BjörkOK Tisarenej godkänd
Emma HansenAvesta OKej godkänd

Öppen motion 10

5 140 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin SärnbrinkOK Tisaren37:197:15
2Lena NordlundDomnarvets GOIF42:01+4:428:10
3Joacim DahlbergAlmby IK46:38+9:199:04
4Anders PelanderOK Djerf50:02+12:439:44
5Tyra KleijnSödertälje-Nykvarn OF54:52+17:3310:40
6Per LjungStockholms OK56:07+18:4810:55
7Oskar NederheimHaninge SOK59:39+22:2011:36
8Anne-Marie WigleSödertälje-Nykvarn OF1:00:05+22:4611:41
9Lars JacobssonDegerfors OK1:00:13+22:5411:42
10Lars Erikssonklubblös1:01:12+23:5311:54
Daniel BoströmOK Torej godkänd
Simon MellinSundbybergs IKej godkänd

Öppen motion 9

7 440 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola JernströmAvesta OK53:467:13
2Sven-Anders MelinSödertälje-Nykvarn OF57:51+4:057:46
3Anders BrinkmanVandrarringen1:00:27+6:418:07
4Rasmus MöllerArboga OK1:05:47+12:018:50
5Anna KindlundhSödertälje-Nykvarn OF1:07:51+14:059:07
6Malin WelénKöping-Kolsva OK1:08:59+15:139:16
7Claes Anderssonklubblös1:11:33+17:479:37
8Kent BörjessonOK Måsen1:12:17+18:319:42
9Urban SärnbrinkOK Tisaren1:14:35+20:4910:01
10Krister GumaeliusWaxholms OK1:14:38+20:5210:01
11Peter JäderfeldtOK Klemmingen1:25:16+31:3011:27
12Daniel NorwaldOK Tor1:30:29+36:4312:09
13Simon MartinssonOK Klemmingen1:32:01+38:1512:22
Joakim AndénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Jörgen OlaussonVingåkers OKej godkänd
John OskarssonHagaby GOIFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser