Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Årsundarundan

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Årsundarundan
Arrangörsorganisation: Årsunda IF
Datum: fredag 1 maj 2015

D21

4 100 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna LindbergDomnarvets GOIF24:035:51
2Maria NordströmGävle OK24:45+0:426:02
3Annika ÖstmanDomnarvets GOIF25:21+1:186:10
4Therese BergqvistKorsnäs IF OK25:51+1:486:18
5Hanna HänströmTäby OK26:28+2:256:27
5Erica EdmanLeksands OK26:28+2:256:27
7Michaela HallqvistMalungs OK Skogsmårdarna27:10+3:076:37
8Kristin OlovssonRehns BK27:37+3:346:44
9Lena NordlundDomnarvets GOIF27:56+3:536:48
9Sofie LandqvistKöping-Kolsva OK27:56+3:536:48
11Bente RostAlfta-Ösa OK28:38+4:356:59
12Kristin BomanGävle OK29:19+5:167:09
13Linnea TroengSkogslöparna29:54+5:517:17
14Elin LindTierps SOK31:00+6:577:33
15Marika HagelbergOK Kåre33:30+9:278:10
16Erika BlixtOK Hammaren38:04+14:019:17
Elin TyskLeksands OKej godkänd
Christine SisellGävle OKej start
Lina LarssonVänersborgs SKej start

H21

4 900 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David AnderssonMalungs OK Skogsmårdarna20:514:15
2Jakob LövMalungs OK Skogsmårdarna22:15+1:244:32
3Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna22:37+1:464:36
4Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna22:55+2:044:40
5Jan TroengOK Linné23:14+2:234:44
6Vladimir TregubovMalungs OK Skogsmårdarna23:59+3:084:53
7Lasse JanssonGävle OK24:15+3:244:56
8Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarna24:45+3:545:03
9Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna24:57+4:065:05
10Oskar SandbergSäterbygdens OK25:01+4:105:06
11Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna25:12+4:215:08
12Greger TyskLeksands OK25:29+4:385:12
13Jonas GustafssonOK Kåre25:53+5:025:16
14Peter ArnessonMalungs OK Skogsmårdarna25:55+5:045:17
15Richard HejdenbergGävle OK26:02+5:115:18
16Filip IvarssonOK Hammaren26:10+5:195:20
17Patrik SvedbergGävle OK26:17+5:265:21
18Martin SundströmSöderhamns OK26:58+6:075:30
19David SundströmSöderhamns OK27:08+6:175:32
20Anders NordahlOK Kåre27:13+6:225:33
21Daniel KaipeLeksands OK27:19+6:285:34
21Jonas BirgersonMalungs OK Skogsmårdarna27:19+6:285:34
23Anders JohanssonRehns BK27:20+6:295:34
24Elias ÖgrenStora Tuna OK27:25+6:345:35
25Björn LjunggrenOK Hammaren27:27+6:365:36
26Henrik TrolinForsa OK28:02+7:115:43
27Harry HietanenGävle OK28:30+7:395:48
28Petter LindbergOK Linné29:15+8:245:58
29Martin SundlöfGävle OK29:25+8:346:00
30Dan NorinGävle OK29:28+8:376:00
31Peter ViréhnAvesta OK29:36+8:456:02
32Jan MobergGävle OK30:14+9:236:10
33Sven LundbäckGävle OK30:33+9:426:14
34Markus HellströmForsa OK30:37+9:466:14
35Fredrik AhnlénOK Hammaren31:03+10:126:20
36Daniel BerggrenÖstersunds OK31:12+10:216:22
37Henrik FröjdRehns BK32:18+11:276:35
38Erik HållströmGävle OK32:29+11:386:37
39Pär L. OlofssonRehns BK34:34+13:437:03
40Ignacio MuñozOK Hammaren35:58+15:077:20
41Viktor StridÖsterfärnebo IF36:51+16:007:31
42Björn JohanssonOK Borgen37:53+17:027:43
Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OFej start
Fredrik NormanLeksands OKej start
Kalle DalinLeksands OKej start
Kristian DahlströmIFK Moras OKej start

D18

3 600 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF23:226:29
2Ekaterina RyazanovaAlfta-Ösa OK26:50+3:287:27
3Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF27:20+3:587:35
4Frida JonssonAlfta-Ösa OK27:46+4:247:42
5Klara LarssonGävle OK32:11+8:498:56

H18

3 600 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mårten OlssonGävle OK20:445:45
2Bobby BrahmLånghundra IF21:49+1:056:03
3Andreas PerssonOK Hammaren22:20+1:366:12
4Viktor IvarssonOK Hammaren22:46+2:026:19
5Erik CallebergSnättringe SK27:55+7:117:45
6Gabriel JanssonOK Linné33:59+13:159:26
Erik OlssonGävle OKej godkänd

D16

3 600 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna KjellinForsa OK24:376:50
2Emma HållströmGävle OK24:49+0:126:53
3Emma BlixtOK Hammaren25:37+1:007:06
4Ellen SkoogOK Hammaren26:03+1:267:14
5Tove FlodmanOK Hammaren30:02+5:258:20
6Elvira SilverGävle OK31:52+7:158:51
Ronja JungåkerKorsnäs IF OKej start

H16

3 600 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon DahlbergOK Nolaskogsarna22:406:17
2Oskar PerssonÅrsunda IF23:29+0:496:31
3Walter LagerhällRehns BK23:37+0:576:33
4Rasmus TäckOK Hammaren24:20+1:406:45
5Måns HolmgrenOK Hammaren25:45+3:057:09
6Albin AnderssonSegersta OK26:21+3:417:19
7Karl BrahmLånghundra IF27:40+5:007:41
8John GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb28:36+5:567:56
9Viktor WallinKorsnäs IF OK32:07+9:278:55
10Nils OttossonGävle OK32:40+10:009:04

D16 Kort

3 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Louise LindströmOK Hammaren28:169:25

D14

3 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa KarlssonStorviks IF23:037:41
2Emma LiljeGävle OK24:42+1:398:14
3Alva JonssonLånghundra IF25:06+2:038:22
4Agnes MalmgrenOckelbo OK27:02+3:599:00
5Cornelia IvarssonOK Hammaren27:14+4:119:04
6Josefin LindströmOK Hammaren28:11+5:089:23
7Tilda GolsäterKorsnäs IF OK28:49+5:469:36
8Linnea PerssonValbo AIF31:05+8:0210:21
9Frida AnderssonSegersta OK31:24+8:2110:28
10Tilda LagerhällRehns BK35:23+12:2011:47
Felicia SvedjerotGävle OKej godkänd

H14

3 000 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob SjöbergGävle OK16:555:38
2Adam HodinÅrsunda IF20:12+3:176:44
2Linus TäckOK Hammaren20:12+3:176:44
4Karl GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb20:57+4:026:59
5Johan CallebergSnättringe SK23:44+6:497:54
6Alfred LiljeströmGävle OK26:49+9:548:56
7Erik LindgrenGävle OK27:26+10:319:08
8Felix SilverGävle OK29:04+12:099:41
9David BjörkValbo AIF29:40+12:459:53
10Erik FlodmanOK Hammaren30:24+13:2910:08
11Noa StenälvValbo AIF37:07+20:1212:22
12Isak BerggrenGävle OK48:35+31:4016:11
Joel KihlströmRehns BKej start

H14 Kort

2 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Elias NäslundOK Hammarenej godkänd

D12

2 600 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja BergqvistKorsnäs IF OK20:548:02
2Vendela SöderqvistOK Kåre21:29+0:358:15
3Julia NäslundOK Hammaren22:41+1:478:43
4Ebba OttossonGävle OK22:48+1:548:46
5Sara ÅbomGävle OK24:28+3:349:24
6Hanna HodinÅrsunda IF28:36+7:4211:00
7Johanna OlssonOckelbo OK31:23+10:2912:04
8Thea NordinKorsnäs IF OK32:26+11:3212:28
9Edit JonssonLånghundra IF34:55+14:0113:25
10Elise EdlerOK Hammaren36:48+15:5414:09
11Selma IvarssonOK Hammaren54:28+33:3420:56
12Agnes WallinKorsnäs IF OK59:57+39:0323:03
13Ellinor SvedjerotGävle OK2:05:11+1:44:1748:08
Anna JönssonOK Hammarenej start
Sara WallinKorsnäs IF OKej start
Mathilda KarlssonValbo AIFej start

H12

2 600 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eric HallnerOckelbo OK18:197:02
2Joel GolsäterKorsnäs IF OK26:26+8:0710:10
3Malte JohanssonOK Hammaren26:48+8:2910:18
4Jakob LindwallGävle OK26:58+8:3910:22
5Viktor KarlssonStorviks IF27:23+9:0410:31
6Loke HolmgrenOK Hammaren29:37+11:1811:23
7Adrian BångaAlfta-Ösa OK30:27+12:0811:42
8Gustav MöllerbergValbo AIF32:22+14:0312:26
9Fabian SundOK Hammaren32:28+14:0912:29
10Albin BlombergSegersta OK32:33+14:1412:31
11Rune HedblomValbo AIF36:55+18:3614:11
12Oskar EureniusOK Hammaren41:38+23:1916:00
13Zebastian UlateOK Triangeln43:33+25:1416:45
Joel OwénValbo AIFej godkänd

H12 Kort

1 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hannes DavikOK Hammaren25:2013:20
Elias LundbergOckelbo OKej start

D10

1 900 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa BergqvistKorsnäs IF OK13:537:18
2Linnéa WestlinValbo AIF18:38+4:459:48
3Elsa KaipeOK Kåre21:00+7:0711:03
4Ida KarlssonStorviks IF22:50+8:5712:01
5Signe WikstenGävle OK25:03+11:1013:11
6Julia NordahlOK Kåre27:01+13:0814:13
7Ebba FlodmanOK Hammaren32:59+19:0617:21

H10

1 900 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker SundOK Hammaren16:488:50
2Olle DalinOK Kåre17:05+0:178:59
3Anton EngstrandStorviks IF18:04+1:169:30
4Axel HejdenbergGävle OK18:09+1:219:33
5Hampus KarlssonStorviks IF18:51+2:039:55
6Albin MöllerbergValbo AIF19:19+2:3110:10
7Walter SöderqvistOK Kåre20:31+3:4310:47
8Lucas SöderbergGävle OK22:38+5:5011:54
9Jacob OlssonOckelbo OK24:18+7:3012:47
10Willgott SvedjerotGävle OK26:42+9:5414:03
11Ivar StenälvValbo AIF28:36+11:4815:03
12Axel SöderholmValbo AIF28:38+11:5015:04
13Vigor KjellmanStorviks IF30:23+13:3515:59
14Neo SelbherrValbo AIF31:54+15:0616:47
15Arvid PerssonValbo AIF33:08+16:2017:26
16Joel MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna40:48+24:0021:28
17Sixten PartanenOK Hammaren46:50+30:0224:38
Edvin PerssonValbo AIFej godkänd
Petter GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubbej godkänd
Olle HallnerOckelbo OKej godkänd
Viggo BerggrenGävle OKej start

D40

3 600 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena BacklundGävle OK24:556:55
2Karin WallinOK Hammaren26:25+1:307:20
3Åsa SundOK Hammaren26:52+1:577:27
4Ingela ErikssonGävle OK27:00+2:057:30
5Pernilla SvedinLånghundra IF28:01+3:067:46
6Åsa SkoogOK Hammaren30:50+5:558:33
7Petronella IvarssonOK Hammaren30:57+6:028:35
8Ann-Sofie TäckOK Hammaren32:17+7:228:58
9Maria NorinGävle OK32:32+7:379:02
10Karin MöllerbergValbo AIF35:40+10:459:54
11Kerstin GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb37:32+12:3710:25
12Maria WestlinValbo AIF43:59+19:0412:13
Jenny JohanssonValbo AIFej start

H40

4 100 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingemar StålbergGävle OK23:345:44
2Fredrik GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb24:17+0:435:55
3Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK25:04+1:306:06
4Henrik BjörkOK Hammaren25:27+1:536:12
5Per-Anders OlssonOckelbo OK25:41+2:076:15
6Stefan StridValbo AIF25:58+2:246:20
7Daniel JohanssonOK Hammaren26:09+2:356:22
8Mathias VestinOK Kåre27:20+3:466:40
9Mattias EklundOckelbo OK27:21+3:476:40
10Fredrik StalandOK Linné27:36+4:026:43
11Torbjörn BlomValbo AIF29:02+5:287:04
12Magnus FlodmanOK Hammaren30:15+6:417:22
13Stellan TäckOK Hammaren31:18+7:447:38
14Jesper NordinKorsnäs IF OK33:09+9:358:05
15Erik JonssonLånghundra IF39:16+15:429:34
16Erik HedblomValbo AIF42:42+19:0810:24

D45

3 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine NordströmOK Triangeln23:077:00
2Anette SjöbergGävle OK28:34+5:278:39
3Izabell BirklinOK Kåre29:55+6:489:03
4Ulrika SilverGävle OK30:17+7:109:10
5Charlotta WallinKorsnäs IF OK31:12+8:059:27
6Christina LiljeGävle OK31:59+8:529:41
7Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK36:36+13:2911:05
8Lena BrobergSnättringe SK38:48+15:4111:45
9Maria Johansson LissGagnefs OK43:12+20:0513:05
Maria HållströmGävle OKej start
Eva-Lotta LöfgrenStora Tuna OKej start

H45

4 100 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jimmy BirklinMalungs OK Skogsmårdarna20:575:06
2Johan JakobssonLånghundra IF21:45+0:485:18
3Jonas GustafssonForsa OK23:22+2:255:41
4Ulf JanssonOK Triangeln24:01+3:045:51
5Ulf KarlssonStorviks IF24:11+3:145:53
6Kennet AnderssonGrycksbo IF OK25:25+4:286:11
7Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK25:34+4:376:14
8Anders L OlssonGävle OK27:43+6:466:45
9Patrik OttossonGävle OK27:49+6:526:47
10Fredrik WikstenGävle OK28:11+7:146:52
11Håkan PerssonValbo AIF30:07+9:107:20
12Thomas IvarssonOK Hammaren31:34+10:377:41
13Michael PalmOK Triangeln32:13+11:167:51
14Mats GavleforsOK Hammaren32:29+11:327:55
15Jan AnderssonOK Hammaren33:37+12:408:11
16Anders AnderssonSegersta OK34:15+13:188:21
17Jonas HolmgrenOK Hammaren35:40+14:438:41
18Lars WestlinValbo AIF43:55+22:5810:42
Niklas HedbergGävle OKej godkänd
Christer LagerhällRehns BKej start

D50

3 300 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabet EnmarkGävle OK22:186:45
2Åsa KindlundhAlfta-Ösa OK26:26+4:088:00
3Anna-Karin ÖgrenKarlsbyhedens IK26:50+4:328:07
4Monica BomanGävle OK26:59+4:418:10
5Agneta WallqvistStorviks IF27:11+4:538:14
6Cathrine JohanssonTierps SOK27:56+5:388:27
7Marie FröjdRehns BK28:16+5:588:33
8Britt-Marie ErikssonGävle OK28:28+6:108:37
9Anna-Lena StenquistGagnefs OK29:51+7:339:02
10Ann LyrbergValbo AIF31:06+8:489:25
11Mia GustafssonOK Kåre31:47+9:299:37
12Karin SkoglundOK Linné40:01+17:4312:07

H50

3 700 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars LindgrenOK Ödmården21:095:42
2Lars KarlssonValbo AIF22:34+1:256:05
3Thomas CallebergSnättringe SK23:04+1:556:14
4Mikael IngelssonOckelbo OK23:08+1:596:15
5Mats JönssonKorsnäs IF OK23:34+2:256:22
6Anders JönssonOK Triangeln23:53+2:446:27
7Anders EnmarkGävle OK24:29+3:206:37
8Jan LindbergKorsnäs IF OK25:21+4:126:51
9Anders RönnlundJärbo OK25:25+4:166:52
10Håkan AnderssonOK Hammaren27:43+6:347:29
11Karl-Erik EngblomValbo AIF27:58+6:497:33
12Ingemar HägglundOK Ödmården28:53+7:447:48
13Lars SpånbergGävle OK30:32+9:238:15
14Jonas NäslundOK Hammaren1:08:49+47:4018:35

D55

3 300 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mona ÅkermanValbo AIF26:237:59
2Anna-Lena TynongGävle OK26:37+0:148:03
3Karin JanssonOK Rodhen29:48+3:259:01
4Kerstin OhlssonHaninge SOK30:14+3:519:09
5Kia BratbergOK Hammaren32:00+5:379:41
6Birgitta WinbladRehns BK32:09+5:469:44
7Maria SkantzOK Triangeln33:43+7:2010:13
8Sofie NylanderOK Kåre34:30+8:0710:27
9Carina HolmbergOK Hammaren39:27+13:0411:57
10Carina JohanssonOK Borgen46:24+20:0114:03

H55

3 700 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell BomanSöderhamns OK24:356:38
2Sören CallebergSöderhamns OK25:39+1:046:55
3Tommy BergerGävle OK26:14+1:397:05
4Leif BylarsForsa OK26:29+1:547:09
5Lars OlofssonRehns BK26:36+2:017:11
6Roland JanssonOK Linné26:37+2:027:11
7Jan-Erik SkogÖsterfärnebo IF28:34+3:597:43
8Göran EngblomRehns BK28:37+4:027:44
9Lars AnderssonOK Triangeln28:46+4:117:46
10Bo BörjessonStorviks IF30:02+5:278:07 Ladda ner rutt i gpx-format
11Ola HedinOK Hammaren30:22+5:478:12
12Svante LindgrenKorsnäs IF OK30:54+6:198:21
13Mats KarlssonOK Ödmården32:46+8:118:51
14Christer SegerquistGävle OK33:08+8:338:57
15Ulf ErikssonGävle OK35:00+10:259:27
16Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK35:29+10:549:35
17Göran HedmanValbo AIF36:33+11:589:52
Lars-Ove SkogÖsterfärnebo IFej godkänd
Göran LyrbergValbo AIFej start

D60

2 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1IngMarie ÅsenlundGävle OK23:248:40
2Kerstin Alneberg StenssonOckelbo OK31:29+8:0511:39
3Helena HemströmGävle OK32:24+9:0012:00

H60

3 700 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven Bergström TrolinForsa OK26:167:05
2Kjell ViklundHofors OK27:26+1:107:24
3Lars EklundForsa OK28:22+2:067:40
4Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK28:58+2:427:49
5Mats HemströmGävle OK29:10+2:547:52
6Rune SundströmSöderhamns OK30:48+4:328:19
7Nisse JohanssonRehns BK31:36+5:208:32
8Sune SisellOK Södertörn33:10+6:548:57
9Lennart WinbergHudiksvalls OK33:32+7:169:03
10Sven-Erik LevinTierps SOK34:07+7:519:13
11Sven-Arne StridÖsterfärnebo IF35:41+9:259:38
12Karl-Erik AnderssonIFK Moras OK36:46+10:309:56
13Erik BromanAlfta-Ösa OK37:47+11:3110:12
14Leif KlingOckelbo OK40:56+14:4011:03
Ulf HenrikssonKorsnäs IF OKej start

D65

2 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gun-Inger SahlbergLånghundra IF30:1811:13
2Christina WestmanHudiksvalls OK33:35+3:1712:26
3Lillemor ForsbergGävle OK40:55+10:3715:09
4Elke WilkeTierps SOK45:06+14:4816:42
5Gun SvenssonRehns BK45:40+15:2216:54
6Barbro CarlssonAlfta-Ösa OK47:40+17:2217:39
7Agneta ÖsterbergHofors OK57:03+26:4521:07
Solveig SvahnOckelbo OKej godkänd

H65

3 300 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hasse ÅbergValbo AIF22:306:49
2Bo SundqvistOckelbo OK23:42+1:127:10
3Gunnar EricssonGävle OK25:47+3:177:48
4Ola KarlssonStorviks IF26:09+3:397:55
5Lasse HolmStorviks IF26:54+4:248:09
6Ove ÅbergStorviks IF26:55+4:258:09
7Inge PerssonOckelbo OK26:57+4:278:10 Ladda ner rutt i gpx-format
8Bengt A PerssonOckelbo OK27:37+5:078:22
9Anders WallerOckelbo OK27:54+5:248:27
10Lars-Ivar SvenssonRehns BK28:25+5:558:36
11Hans-Erik ErikssonGävle OK29:21+6:518:53
12Sven-Erik CarlssonAlfta-Ösa OK30:11+7:419:08
13Jan LundOK Kåre30:53+8:239:21
14Staffan StålbergOckelbo OK32:25+9:559:49
15Sven-Erik KempeOK Hammaren33:00+10:3010:00
16Ulf SkogtjärnOK Linné39:49+17:1912:03
17Yngve PerssonTierps SOK43:42+21:1213:14
Christer NordqvistAlfta-Ösa OKej start

H70

3 300 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elis ÅbergStorviks IF24:417:28
2Jan Olov JonssonTierps SOK28:48+4:078:43
3Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK31:39+6:589:35
4Bertil HolmgrenGävle OK32:48+8:079:56
5Hans NybergGävle OK36:32+11:5111:04
6Roland ForsblomKungsgårdens SK37:35+12:5411:23
7Göran JanssonOK Triangeln39:00+14:1911:49
8Tor LindströmTumba-Mälarhöjden OK39:12+14:3111:52
9Sten JohanssonOK Borgen40:20+15:3912:13
10Torbjörn AtterbrandTierps SOK42:19+17:3812:49
11Rolf LindbergSöderhamns OK43:44+19:0313:15
12Kurt SandströmSkutskärs OK44:21+19:4013:26
13Leif PetterssonOK Ödmården44:52+20:1113:35
14Hans SahlbergLånghundra IF46:43+22:0214:09
15Sören AnderssonJärbo OK46:49+22:0814:11
16Jan Olof HedbergGagnefs OK48:33+23:5214:42

H75

3 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Börje VestringGävle OK31:509:38
2Per-Olof ErikssonOK Hammaren33:48+1:5810:14
3Enar PerssonOckelbo OK34:01+2:1110:18
4John BerglundAlfta-Ösa OK36:09+4:1910:57
5Erik LindbergKarlsbyhedens IK39:04+7:1411:50
6Kjell WennergrundJärbo OK45:07+13:1713:40
7Alvar JönssonHofors OK49:25+17:3514:58
Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OKej godkänd

D80

2 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gun KrohnHudiksvalls OK44:1520:06
2Inga-Lena BergfältHudiksvalls OK46:28+2:1321:07

H80

2 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders AhnlénOK Hammaren30:5211:25
2Rolf KrohnHudiksvalls OK35:42+4:5013:13
3Olle OlofssonStorviks IF36:19+5:2713:27
4Karl-Ivar HedbergGävle OK38:12+7:2014:08
5Tord LindValbo AIF42:26+11:3415:42
6Göran BloomLjusne-Ala OK44:15+13:2316:23

Inskolning

1 400 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Signe BacklundGävle OKfullföljt
River ErikssonÅrsunda IFfullföljt
Filip HälldalGävle OKfullföljt
Simon HälldalGävle OKfullföljt
Alicia IvarssonOK Hammarenfullföljt
Lova MasapärsMalungs OK Skogsmårdarnafullföljt
Petter NordlundOK Kårefullföljt
Ingrid NorinGävle OKfullföljt
My OffrellGävle OKfullföljt
Tua OffrellGävle OKfullföljt
Selma PartanenOK Hammarenfullföljt
Selma RönnkvistKarlsbyhedens IKfullföljt
Kerstin SpännarOK Kårefullföljt
Svante SpännarOK Kårefullföljt
Casper StålbergGävle OKfullföljt
Elin SundstedtKorsnäs IF OKfullföljt
John SundstedtKorsnäs IF OKfullföljt
Oskar WennbergStorviks IFfullföljt
Tilde WikblomOK Hammarenfullföljt
Elsa ÖbergGävle OKfullföljt
Hugo ÖbergGävle OKfullföljt

U1

1 900 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hilma DalinOK Kåre13:447:13
2Nora NordlundOK Kåre15:25+1:418:06
3Johanna KarlssonValbo AIF16:28+2:448:40
4Oskar KaipeOK Kåre17:04+3:208:58
5Nora Svedin JakobssonLånghundra IF19:11+5:2710:05
6Emilia BerghValbo AIF22:31+8:4711:51
7Noha TyskLeksands OK23:36+9:5212:25
8Elma WikströmOK Hammaren28:48+15:0415:09
9Leo WikströmOK Hammaren28:53+15:0915:12
10Sigvid BarthValbo AIF32:34+18:5017:08
11Emil StålbergGävle OK35:52+22:0818:52
12Silas SelbherrValbo AIF40:27+26:4321:17

U2

2 300 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav LjunggrenOK Hammaren27:2611:55
2Max AlfredssonGävle OK32:00+4:3413:54
3Morgan AlfredssonGävle OK32:49+5:2314:16
4Klara BerglundKarlsbyhedens IK34:49+7:2315:08
5Adam EngstrandStorviks IF36:05+8:3915:41
6Niklas BlomValbo AIF36:27+9:0115:50
7Samuel AspforsOK Hammaren36:28+9:0215:51
8Ella EureniusOK Hammaren37:09+9:4316:09
9Jacob LiljeGävle OK39:41+12:1517:15
10Simon BerglundKarlsbyhedens IK41:47+14:2118:10
11Gustav VisingOK Triangeln42:51+15:2518:37
12Milou NieminenGrycksbo IF OK47:22+19:5620:35
13Astrid Östlin SundquistOK Hammaren48:53+21:2721:15
Isak BjörkOK Hammarenej start

Öppen motion 1

2 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo AtterbrandOK Kåre25:3111:05
2Ulrika SvedjerotGävle OK26:59+1:2811:43
3Emma IvarssonÅrsunda IF27:09+1:3811:48
4Helena LiljeströmGävle OK44:38+19:0719:24

Öppen motion 3

2 600 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria WikströmOK Hammaren24:519:33
2Camilla NäslundOK Hammaren31:38+6:4712:10
3Erika LindströmOK Hammaren34:56+10:0513:26
4Camilla NöjdOK Hammaren34:57+10:0613:26
5Malin SpännarOK Kåre36:33+11:4214:03
6Maria BerglövÅrsunda IF38:05+13:1414:38
7Karin JohanssonGagnefs OK47:47+22:5618:22
8Karin  SvärdIFK Moras OK48:10+23:1918:31
9Annelie JohanssonOckelbo OK50:06+25:1519:16
10Eva IvarssonOK Hammaren52:16+27:2520:06
11Camilla FlodmanOK Hammaren59:06+34:1522:43
12Ulrika PerssonOK Hammaren1:18:05+53:1430:01
Åsa StenälvValbo AIFej start

Öppen motion 5

3 000 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma BergmanTierps SOK23:077:42
2Mikael SilverGävle OK25:20+2:138:26
3Sofie MasapersMalungs OK Skogsmårdarna25:27+2:208:29
4Krister GolsäterKorsnäs IF OK26:11+3:048:43
5Isabella DanbergÖdeshögs SK26:23+3:168:47
6Katarina BabanStorviks IF28:44+5:379:34
7Marita KarlssonStorviks IF28:53+5:469:37
8Daniel EdlerOK Hammaren29:27+6:209:49
9Karin LindTierps SOK30:49+7:4210:16
10Klara SkoogOK Hammaren31:26+8:1910:28
11Åsa BlixtJärbo OK32:04+8:5710:41
12Lars-Erik LiljeströmGävle OK32:26+9:1910:48
13Patrik EureniusOK Hammaren33:03+9:5611:01
14Jan HultHofors OK33:29+10:2211:09
15Krister BerglundKarlsbyhedens IK34:16+11:0911:25
16Stefan BjörkValbo AIF34:18+11:1111:26
17Niklas BlixtJärbo OK35:53+12:4611:57
18Andrea JonssonLånghundra IF36:12+13:0512:04
19Elsa BrahmLånghundra IF37:07+14:0012:22
20Caroline OttossonGävle OK37:08+14:0112:22
21Helena BångaAlfta-Ösa OK37:09+14:0212:23
22Rune IvarssonOK Hammaren39:10+16:0313:03
23Kenneth AnderssonValbo AIF39:53+16:4613:17
24Camilla BerglundKarlsbyhedens IK42:09+19:0214:03
25Eva SkyttnerLjusdals OK44:47+21:4014:55
26Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL46:49+23:4215:36
27Ingemar SjöbergOK Hammaren49:37+26:3016:32
28Andrea OffermoValbo AIF49:49+26:4216:36
29Lena ÅbomGävle OK49:59+26:5216:39
30Ann-Margret PerssonGävle OK52:47+29:4017:35
31Allan HaglundGävle OK58:25+35:1819:28
32Sofia ÅkessonOK Hammaren59:54+36:4719:58
33Gun LindbergSöderhamns OK1:01:12+38:0520:24
34Lina Renströmklubblös1:06:58+43:5122:19

Öppen motion 7

3 600 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn WikblomOK Hammaren26:207:18
2Rikard KarlssonValbo AIF26:21+0:017:19
3Mikael LiljeGävle OK26:51+0:317:27
4Janne LindströmOK Hammaren26:55+0:357:28
5Cecilia Book PartanenOK Hammaren27:04+0:447:31
6Pasi KangasOK Hammaren30:57+4:378:35
7Lars WallinOK Hammaren31:02+4:428:37
8Jenny BacklundGävle OK33:17+6:579:14
9Lena AhnlénOK Hammaren34:27+8:079:34
10Mats WickbomOK Linné34:59+8:399:43
11Åsa BobergSöderhamns OK36:17+9:5710:04
12Tobias StenälvValbo AIF36:37+10:1710:10
13Kerstin YngströmOK Löftan37:02+10:4210:17
14Per SundbergGävle OK38:31+12:1110:41
15Lena KaskOK Linné38:49+12:2910:46
16Viktoria AnderssonOK Triangeln39:53+13:3311:04
17Kristina KarlssonLånghundra IF40:27+14:0711:14
18Anette HälldalGävle OK43:06+16:4611:58
19Anna-Lena LundellGävle OK43:14+16:5412:00
Daniel SundOK Hammarenej godkänd
Magnus EngströmValbo AIFej godkänd
Elisabeth RostAlfta-Ösa OKej godkänd

Öppen motion 8

4 400 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Staffan WalfridssonTullinge SK31:007:02
2Anders AtterbrandOK Kåre32:03+1:037:17
3Ola JohanssonGävle OK32:37+1:377:24
4Håkan JanssonGävle OK33:22+2:227:35
5Olle AnderssonRehns BK34:25+3:257:49
6Jörgen SigfridsMalungs OK Skogsmårdarna34:47+3:477:54
7Owe AnderssonOK Löftan35:55+4:558:09
8Anders Björkmanklubblös37:35+6:358:32
9Jonas BlombergSegersta OK37:50+6:508:35
10Karin JohanssonOK Hammaren38:33+7:338:45
11Jonny BirgerssonGrycksbo IF OK38:51+7:518:49
12Göran NordströmGävle OK40:44+9:449:15
13Robin OffermoValbo AIF42:34+11:349:40
14Jan SpännarOK Kåre43:41+12:419:55
15Sven OlssonKorsnäs IF OK44:09+13:0910:02
16Börje AhnlénOK Hammaren46:03+15:0310:27
17Lars DahlqvistStorviks IF51:19+20:1911:39
18Stina FranzonHofors OK52:55+21:5512:01
19Joakim GustavssonHofors OK52:58+21:5812:02
Viktor DahlqvistStorviks IFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser