Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Uppsala möte, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Uppsala möte, lång
Arrangörsorganisation: IF Thor
Datum: söndag 26 april 2015

D21

7 640 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika BillstamOK Linné53:577:03
2Kajsa RisbyOK Kåre55:45+1:487:17
3Lisa CarlssonOK Linné1:02:22+8:258:09
4Sara BengtssonLånghundra IF1:05:12+11:158:32
5Sofi ThorsellVästerås SOK1:06:18+12:218:40
6Maria SjölanderOK Rodhen1:06:31+12:348:42
7Jenny WegmüllerOK Rodhen1:07:31+13:348:50
8Ylva KindlundhAlfta-Ösa OK1:08:10+14:138:55
9Samantha SaegerOK Linné1:08:47+14:509:00
10Karin HedbergOK Linné1:13:36+19:399:38
11Johanna HallbergUmeå OK1:13:58+20:019:40
12Linn BylarsForsa OK1:14:06+20:099:41
13Emma BacklundSäterbygdens OK1:15:05+21:089:49
14Jenny NääsSundsvalls OK1:18:10+24:1310:13
15Petra OlanderLånghundra IF1:20:17+26:2010:30
16Hana HancikovaAlfta-Ösa OK1:20:34+26:3710:32
17Elin LindTierps SOK1:20:48+26:5110:34
18Mathilda KarlssonOK Rodhen1:21:57+28:0010:43
19Matilda DammvikStora Tuna OK1:23:13+29:1610:53
20Matilda JonssonForsa OK1:26:45+32:4811:21
21Johanna Palm NilssonRehns BK1:29:28+35:3111:42
22Erica HellgrenOK Älvsjö-Örby1:34:31+40:3412:22
23Elise RognsvågRehns BK1:41:35+47:3813:17
Maria BryngelssonForsa OKej godkänd
Lisa KaleredOK Denselnej godkänd
Rasa PtasekaiteOK Linnéej start
Pernilla BlomRehns BKej start
Rebecka OlssonOK Linnéej start
Julia TjärnströmLinköpings OKej start
Lovisa LarssonOK Linnéej start
Hanna TjärnströmLinköpings OKej start
Lin NormarkTullinge SKej start
Kate MorrisonOK Linnéej start
Lina BäckströmOK Linnéej start
Marta ZdravkovicOK Linnéej start
Ulrika LindstamOK Linnéej start
Bente RostAlfta-Ösa OKej start

H21

11 070 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan TroengOK Linné1:02:535:40
2Petter ErikssonÄrla IF1:05:34+2:415:55
3Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna1:07:25+4:326:05
4Matt OgdenOK Linné1:07:40+4:476:06
5Börje PaulerSkogslöparna1:08:58+6:056:13
6Anders JohanssonRehns BK1:11:09+8:166:25
7Thomas RexSundsvalls OK1:11:22+8:296:26
8Oskar EklöfRehns BK1:11:40+8:476:28
9Erik FernlundSäterbygdens OK1:12:25+9:326:32
10Pessi LiukkonenSundsvalls OK1:13:03+10:106:35
11Johan HameliusOK Linné1:13:32+10:396:38
12Lars Håkan SandvikAttunda OK1:14:11+11:186:42
13Andreas CallebergRehns BK1:14:59+12:066:46
14Stefan SjölundSkogslöparna1:15:57+13:046:51
15Vladislav MalyshevHellas Orientering1:16:00+13:076:51
16Anton SundgrenLånghundra IF1:16:23+13:306:54
17Anders HåkanssonOK Linné1:16:26+13:336:54
18Erik LindOK Linné1:16:29+13:366:54
19Rickard SvenssonVästerås SOK1:17:36+14:437:00
20Patrik SvedbergGävle OK1:18:42+15:497:06
21Jacob OdebladIFK Umeå1:19:30+16:377:10
22Ross SmithOK Linné1:20:01+17:087:13
23Rob HartOK Linné1:20:18+17:257:15
24Johan SundénVästerås SOK1:20:24+17:317:15
25Simon EklövOK Linné1:20:35+17:427:16
26Olof ErikssonOK Linné1:21:00+18:077:19
27Simon AnderssonForsa OK1:21:22+18:297:21
28Björn NormarkTullinge SK1:21:49+18:567:23
29Dag StridhUmeå OK1:22:14+19:217:25
30Richard HejdenbergGävle OK1:22:43+19:507:28
31Tobias EliassonSundsvalls OK1:23:32+20:397:32
32Jan SjöhedGävle OK1:24:27+21:347:37
33Torbjörn JakobssonOK Rodhen1:25:49+22:567:45
34Francois JolyOK Linné1:26:18+23:257:47
35Henrik TrolinForsa OK1:26:52+23:597:50
36David DahlgrenOK Linné1:29:21+26:288:04
37Jonas ErikssonLänna IF1:29:57+27:048:07
38Sven LundbäckGävle OK1:31:09+28:168:14
39Jon ÅkessonForsa OK1:37:07+34:148:46
40Cristian LarssonKöping-Kolsva OK1:37:28+34:358:48
41Erik LundhRehns BK1:37:42+34:498:49
42Erik ToomingasSundsvalls OK1:39:21+36:288:58
43Viktor LindbergOK Roslagen1:41:14+38:219:08
44Magnus BjörkOK Rodhen1:44:22+41:299:25
45Anders OhlinRånäs OK1:49:30+46:379:53
46Arvid StrandbergSkogslöparna1:53:45+50:5210:16
47Anders LindgrenLånghundra IF2:02:40+59:4711:04
48Henrik FröjdRehns BK2:03:05+1:00:1211:07
Martin StrömgrenOK Linnéej godkänd
Lasse JanssonGävle OKej godkänd
Joel HallbergUmeå OKej godkänd
Charlie StoltRehns BKej godkänd
Fredrik LindgrenIK Hakarpspojkarnaej start
Ola JanssonRasbo IKej start
Sixten WalheimOK Rodhenej start
Fredrik IngelssonRehns BKej start
Joel SjölanderIFK Umeåej start
Mats TroengOK Linnéej start
Martin TichovskySK Pragaej start
Johannes KnutasAttunda OKej start
Erik ZanderIFK Mora OKej start

D21 Kort

5 270 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefin MikaelssonOK Nolaskogsarna56:1310:40
Sara JohanssonOK Linnéej start

H21 Kort

7 640 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas DavidssonForsa OK1:01:238:02
2Joakim AlmtorpLånghundra IF1:13:30+12:079:37
3Jonas SundellUmeå OK1:17:32+16:0910:08
4Emil ThalinForsa OK1:21:51+20:2810:42
5David HolmqvistOK Ödmården1:23:39+22:1610:56 Ladda ner rutt i gpx-format
6Joakim OlssonVäsby OK1:24:50+23:2711:06
7Jonas SellingLänna IF1:33:06+31:4312:11
8Nicklas ÖstLjusdals OK1:44:03+42:4013:37
Robin ErikssonOK Roslagenej godkänd
Lukas OlssonVäsby OKej start

D18

5 270 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen BromanOK Roslagen52:209:55
2Klara MandahlOK Linné56:23+4:0310:41
3Ellen MattssonIF Åland56:55+4:3510:48
4Elin FältmanLeksands OK59:42+7:2211:19
5Amanda DanielsAvesta OK1:06:20+14:0012:35
6Elin JohanssonForsa OK1:11:53+19:3313:38
7Mathilda LindeIF Åland1:20:19+27:5915:14
Wilma LagerhällRehns BKej start

H18

6 210 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas PerssonOK Hammaren47:317:39
2Bobby BrahmLånghundra IF53:14+5:438:34
3Lars OlovssonRehns BK54:35+7:048:47
4Fabian SteenOK Enen56:18+8:479:03
5Alexander AlnessLånghundra IF1:06:36+19:0510:43
6Nicklas DeWittLänna IF1:12:11+24:4011:37
7Gustav NyholmOK Linné1:13:27+25:5611:49
8Emanuel NäslundSkogslöparna1:30:04+42:3314:30
Oscar SundlöfSundsvalls OKej start
Johan EdenhamnLänna IFej start

D17-20 Kort

4 240 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elina ArvidssonSäterbygdens OK1:05:3815:28

D16

4 240 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandra BoströmOK Linné28:586:49
2Alva RingiOK Kåre33:14+4:167:50
3Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre33:16+4:187:50
4Ellen FrostOK Roslagen34:48+5:508:12
5Hanna KjellinForsa OK34:59+6:018:15
6Lina SvärdIF Thor35:46+6:488:26
7Sofia ErikssonStora Tuna OK36:03+7:058:30
8Magdalena NilssonHögåkers OK36:12+7:148:32
9Emma HållströmGävle OK36:22+7:248:34
10Emma BlixtOK Hammaren36:57+7:598:42
11Maria JanssonOK Linné40:20+11:229:30
12Sofia BerglundSigtuna OK40:29+11:319:32
13Ellen SkoogOK Hammaren40:40+11:429:35
14Malva SteenOK Enen40:54+11:569:38
15Wilma GilleOK Roslagen41:58+13:009:53
16Klara MöllerOK Linné42:34+13:3610:02
17Alma LaudonVännäs OK43:21+14:2310:13
18Frida VikströmSundsvalls OK43:53+14:5510:20
19Emelie JonassonForsa OK45:13+16:1510:39
20Tove FlodmanOK Hammaren45:46+16:4810:47
21Emma VibergSkogslöparna46:12+17:1410:53
22Louise AlmIF Åland50:42+21:4411:57
23Ann JohanssonSundsvalls OK52:54+23:5612:28
24Sofia GidingVallentuna-Össeby OL53:19+24:2112:34
25Kristina FridmanVännäs OK53:50+24:5212:41
26Emma BernerssonOK Enen1:05:14+36:1615:23
27Astrid AnderVallentuna-Össeby OL1:07:21+38:2315:53
28Frida OlofssonOK Hammaren1:21:53+52:5519:18
Carolina JonsellVallentuna-Össeby OLej start
Ronja HuggForsa OKej start
Alva LindellIF Thorej start

H16

5 250 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik HannrupIF Thor32:196:09
2Olle GrywenzOK Linné33:52+1:336:27
3John LarssonRånäs OK35:42+3:236:48
4Walter LagerhällRehns BK36:15+3:566:54
5Daniel RönnqvistOK Linné36:20+4:016:55
6Jannis BonekOK Linné38:37+6:187:21
7Kristoffer TengrothSundbybergs IK38:43+6:247:22
8Gustav FrænellSundsvalls OK41:24+9:057:53
9William ErnlundOK Linné41:40+9:217:56
10Nils LundgrenSundsvalls OK41:57+9:387:59
11Hampus BrunanderAttunda OK42:30+10:118:05
12Jonatan StåhlSundbybergs IK43:06+10:478:12
13Johannes ÖgrenKorsnäs IF OK43:13+10:548:13
13Emil ArvidssonSäterbygdens OK43:13+10:548:13
15Emil GrehnOK Rodhen46:57+14:388:56
16Emil HornlidenUmedalens IF47:03+14:448:57
17Albin BjörnuddVännäs OK47:51+15:329:06
18Emil JonsellIF Thor48:08+15:499:10
19Matviy KhotyaintsevIF Thor48:41+16:229:16
20Erling HolstOK Linné49:11+16:529:22
21Andreas JohnsonSigtuna OK49:52+17:339:29
22Joel WahlqvistOK Roslagen51:34+19:159:49
23Måns HolmgrenOK Hammaren51:54+19:359:53
24Rasmus TäckOK Hammaren52:11+19:529:56
25Oliver AngelsiööOK Linné52:57+20:3810:05
26Måns ErikssonÖstersunds OK53:13+20:5410:08
27Nils StrandOK Linné53:41+21:2210:13
28Hugo BäsénIF Thor56:04+23:4510:40
29Victor BylundIF Thor56:14+23:5510:42
30Nils OttossonGävle OK1:01:20+29:0111:40
31Robert ColeVäsby OK1:06:35+34:1612:40
32Tomas JonssonForsa OK1:06:58+34:3912:45
33Karl BrahmLånghundra IF1:13:36+41:1714:01
34Björn JohanssonSundsvalls OK1:14:43+42:2414:13
35Erik KärrlanderUmedalens IF1:17:47+45:2814:48
Edvin NordströmTäby OKej godkänd
Axel BergströmOK Rodhenej godkänd

H16 Kort

3 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik PalmOK Triangeln46:2512:53
2Felix SvenssonRasbo IK52:24+5:5914:33

D14

4 040 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda ÖstbergStora Tuna OK34:278:31
2Sofie FröjdSundsvalls OK37:26+2:599:15
3Agnes BromanOK Roslagen38:47+4:209:35
4Lovisa WigertzLånghundra IF39:23+4:569:44
5Cornelia IvarssonOK Hammaren39:45+5:189:50
6Tove RingiOK Kåre40:27+6:0010:00
7Alva JonssonLånghundra IF43:52+9:2510:51
8Ida HofstedtVallentuna-Össeby OL44:26+9:5910:59
9Emilia BergströmOK Rodhen44:54+10:2711:06
10Therese NilssonOK Österåker45:04+10:3711:09
11Cecilia LindgrenOK Kåre46:14+11:4711:26
12Emma LiljeGävle OK46:18+11:5111:27
13Alice PalmgrenSundsvalls OK47:26+12:5911:44
14Anna AdetorpSundsvalls OK47:30+13:0311:45
15Nelly PerssonSundsvalls OK48:53+14:2612:05
16Clara SpikLeksands OK51:22+16:5512:42
17Ida JohnssonOK Kåre52:07+17:4012:54
18Anna NordströmSigtuna OK52:37+18:1013:01
19Lovisa HambäckLånghundra IF53:01+18:3413:07
20Ebba LindellIF Thor53:52+19:2513:20
21Elin UnanderSundsvalls OK55:37+21:1013:45
22Rita SöderbaumIF Thor56:04+21:3713:52
23Maja SandvikAttunda OK58:47+24:2014:33
24Elsa BäsénIF Thor1:05:23+30:5616:11
25Ellen GrantingerIF Thor1:14:25+39:5818:25
26Tuva FalkSundbybergs IK1:17:34+43:0719:11
27Tove FrænellSundsvalls OK1:29:24+54:5722:07
Elsa KarlssonIF Thorej start
Kari LöeOK Linnéej start
Alva LarssonSundsvalls OKej start
Moa KarlssonStorviks IFej start

H14

4 040 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Benjamin NäslundSkogslöparna26:136:29
2Jakob SjöbergGävle OK29:58+3:457:25
3Arvid RoosOK Linné31:01+4:487:40
4Karl GrywenzOK Linné31:11+4:587:43
5Axel Leijon ThorellLånghundra IF32:36+6:238:04
6Otto BalckVallentuna-Össeby OL38:26+12:139:30
7Emil BoströmOK Linné40:14+14:019:57
8Philip ForngrenVallentuna-Össeby OL42:55+16:4210:37
9David MelinOK Rodhen43:53+17:4010:51
10Albin KårénSundsvalls OK45:07+18:5411:10
11Gustav KüglerSigtuna OK45:38+19:2511:17
12Samuel JohanssonOK Hammaren45:58+19:4511:22
13Axel LundgrenSundsvalls OK46:33+20:2011:31
14Jonas KärrlanderUmedalens IF47:45+21:3211:49
15Oskar SundblomRånäs OK48:11+21:5811:55
16Oskar StenviOK Linné49:14+23:0112:11
17Oskar MagnussonRehns BK51:01+24:4812:37
18Hannes LindahlSundsvalls OK54:33+28:2013:30
19Kevin SjölanderOK Rodhen54:49+28:3613:34
20John McLellandOK Rodhen1:04:08+37:5515:52
21Ville FontellOK Enen1:05:01+38:4816:05
22Erik FlodmanOK Hammaren1:06:24+40:1116:26
23Lukas JohanssonSundsvalls OK1:29:57+1:03:4422:15
24Robin EdlundSundsvalls OK2:03:38+1:37:2530:36
Hugo HanssonIF Thorej godkänd
Joel KihlströmRehns BKej godkänd
Felix NyströmOK Hammarenej start

D14 Kort

3 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja WilmarIF Thor49:3715:02
2Sofie JonsellIF Thor1:02:09+12:3218:50

H14 Kort

3 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Jonne LiukkonenSundsvalls OKej godkänd
Mårten ErikssonUmedalens IFej start

D12

3 300 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cornelia KrafftLänna IF31:509:38
2Hanna JonsellIF Thor32:05+0:159:43
3Sara ÅbomGävle OK32:47+0:579:56
4Johanna RoosOK Linné33:23+1:3310:06
5Emilia johnssonOK Kåre35:16+3:2610:41
6Astrid RexSundsvalls OK37:04+5:1411:13
7Joni Müller af UhrOK Linné38:42+6:5211:43
8Ebba OttossonGävle OK39:26+7:3611:56
9Tuva-Cajsa SpikLeksands OK39:28+7:3811:57
10Fannie SjölanderOK Rodhen40:06+8:1612:09
11Emma LundbergOK Roslagen40:22+8:3212:13
12Alva ErikssonÖstersunds OK41:50+10:0012:40
13Alice LarssonSundsvalls OK43:17+11:2713:06
14Edit JonssonLånghundra IF45:15+13:2513:42
15Emma JohanssonSundsvalls OK45:59+14:0913:56
16Lovisa MasesStora Tuna OK47:15+15:2514:19
17Klara StrandOK Linné50:07+18:1715:11
18Moa JohanssonVäsby OK1:03:14+31:2419:09
19Linn RistoOK Linné1:05:14+33:2419:46
Selma IvarssonOK Hammarenej godkänd
Ester BlomsterIF Thorej start
Ellen HannrupIF Thorej start
Miia RollerJärfälla OKej start
Vendela SöderqvistOK Kåreej start

H12

3 300 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias ÖstbergStora Tuna OK20:266:11
2Oskar VikströmSundsvalls OK24:52+4:267:32
3Theodor BrabieJärfälla OK27:07+6:418:13
4Eric HallnerOckelbo OK27:10+6:448:13
5Christoffer LindgrenOK Kåre27:57+7:318:28
6Tore PalmgrenSundsvalls OK28:50+8:248:44
7Aron HellgrenIF Thor28:52+8:268:44
8Linus NilssonOK Österåker29:54+9:289:03
9Wille LångbergHudiksvalls OK32:09+11:439:44
10Axel GidlundOK Linné32:40+12:149:53
11Elias WesterberghRasbo IK33:07+12:4110:02
12Jakob HenrikssonRånäs OK33:25+12:5910:07
13Markus MelénOK Kåre33:32+13:0610:09
14Hugo NylundOK Linné35:02+14:3610:36
15Jakob WidelundOK Kåre36:24+15:5811:01
16Elliot AngelsiööOK Linné40:29+20:0312:16
17Loke HolmgrenOK Hammaren40:32+20:0612:16
18Jesper UnanderSundsvalls OK42:08+21:4212:46
19Viktor KarlssonStorviks IF44:49+24:2313:34
20Hjalmar WennbergHudiksvalls OK47:02+26:3614:15
21Martin ErikssonVäsby OK49:27+29:0114:59
21Elmer ÖgrenKarlsbyhedens IK49:27+29:0114:59
23Simon SchmutzLeksands OK51:01+30:3515:27
24Oskar EureniusOK Hammaren59:17+38:5117:57
25Albin WarvelinLånghundra IF1:01:42+41:1618:41
26Simon WahlnäsOK Linné1:05:45+45:1919:55
27Viktor BoströmOK Linné1:13:59+53:3322:25
28Erik BernerssonOK Enen1:17:58+57:3223:37
Gustaf HofstedtVallentuna-Össeby OLej godkänd
Jannick BrabieJärfälla OKej godkänd

D12 Kort

2 690 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia SvenssonRasbo IK28:0610:26

H12 Kort

2 690 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Zebastian UlateOK Triangelnej start

D10

2 660 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa BirkebaekStora Tuna OK18:016:46
2Elsa HedinOK Linné21:34+3:338:06
3Elsa KaipeOK Kåre22:03+4:028:17
4Klara HartOK Linné22:26+4:258:26
5Lovisa DufvaSundsvalls OK23:00+4:598:38
6Felicia KrafftLänna IF25:27+7:269:34
7Frida MelinOK Rodhen26:25+8:249:55
8Maja FalkSundbybergs IK27:30+9:2910:20
9Ida KarlssonStorviks IF27:37+9:3610:22
10Alva EliassonSundsvalls OK28:04+10:0310:33
11Tora JonsellIF Thor28:09+10:0810:34
12Enni LundbergOK Kåre29:36+11:3511:07
13Nadine LandströmOK Linné29:51+11:5011:13
14Signe ÖgrenKarlsbyhedens IK30:45+12:4411:33
15Ida WarvelinLånghundra IF39:34+21:3314:52
16Signe WikstenGävle OK39:39+21:3814:54
17Amanda RådströmOK Enen43:55+25:5416:30
18Gustav MårsäterOK Linné1:17:32+59:3129:08
Zara LindborgGrycksbo IF OKej godkänd
Sara JonsellIF Thorej godkänd

H10

2 660 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle RingiOK Kåre15:105:42
2Elis LiukkonenSundsvalls OK19:30+4:207:19
3Olle LångbergHudiksvalls OK20:36+5:267:44
4Jakob NordströmSigtuna OK21:13+6:037:58
5Love BylundIF Thor21:17+6:078:00
6Wilmer RexSundsvalls OK23:41+8:318:54
7Olle HallnerOckelbo OK23:47+8:378:56
8Emil ÅbergOK Linné25:01+9:519:24
9Albin JemthIF Thor26:07+10:579:49
10Svante SandvikAttunda OK28:14+13:0410:36
11Axel HejdenbergGävle OK28:56+13:4610:52
12Valle LarssonIF Thor29:11+14:0110:58
13Miro MårtenssonIF Thor30:11+15:0111:20
14Samuel LindborgGrycksbo IF OK30:18+15:0811:23
15Axel AnderssonIF Thor30:20+15:1011:24
Tor NylundOK Linnéej godkänd
Rasmus WidelundOK Kåreej godkänd
Wille SöderqvistOK Kåreej start
Axel BalckVallentuna-Össeby OLej start

D35

5 630 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny WesterberghRasbo IK46:028:10
2Åsa OtterbjörkUmeå OK47:47+1:458:29
3Sofia StenbergDomnarvets GOIF1:01:20+15:1810:53
Katarina GalleJärfälla OKej start

H35

7 640 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matti JanlövIF Åland53:597:03
Johan SandbergAttunda OKej start

D40

5 270 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna FalkSundbybergs IK40:187:38
2Karin JohnssonOK Kåre43:02+2:448:09
3Helena BacklundGävle OK44:54+4:368:31
4Anna LundgrenSundsvalls OK45:54+5:368:42
5Anna ZetterbergVästerås SOK46:02+5:448:44
6Malin WidelundOK Kåre48:35+8:179:13
7Charlotta PalmgrenSundsvalls OK49:27+9:099:22
8Karin HofstedtVallentuna-Össeby OL50:44+10:269:37
9Ingela ErikssonGävle OK51:30+11:129:46
10Jenny UnanderSundsvalls OK51:34+11:169:47
11Sara TimnerSundsvalls OK53:02+12:4410:03
12Anna BerggrenGävle OK53:53+13:3510:13
13Annette RoosOK Linné54:01+13:4310:14
14Yvonne GrehnOK Rodhen56:33+16:1510:43
15Ulrika RåbergOK Tyr58:01+17:4311:00
16Jenny JohanssonValbo AIF58:16+17:5811:03
17Kristin HellbergSundbybergs IK58:24+18:0611:04
18Jenny ÖgrenKarlsbyhedens IK59:21+19:0311:15
19Karin LarssonSundsvalls OK1:01:52+21:3411:44
20Ann-Sofie TäckOK Hammaren1:12:59+32:4113:50
21Karolina AnderssonLänna IF1:23:59+43:4115:56
22Sofia KrafftLänna IF1:38:15+57:5718:38
Pernilla SvedinLånghundra IFej start
Ane LaugenOK Linnéej start

H40

7 260 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas EklundOK Rodhen49:306:49
2Daniel KaipeLeksands OK50:57+1:277:01
3Ulf BergströmOK Rodhen51:41+2:117:07
4Patrik JohnssonOK Kåre54:21+4:517:29
5Pål JanssonOK Roslagen57:47+8:177:57
6Ingemar StålbergGävle OK58:18+8:488:01
7Roger PalmgrenSundsvalls OK1:00:03+10:338:16
8Andreas PerssonDomnarvets GOIF1:03:17+13:478:43
9Johan SällforsIFK Lidingö SOK1:03:46+14:168:46
10Andreas KrafftLänna IF1:06:35+17:059:10
11Magnus JonssonSundsvalls OK1:07:10+17:409:15
12Dan HörnellOK Linné1:08:07+18:379:22
13Johan KüglerSigtuna OK1:08:08+18:389:23
14Carl WennertorpOK Linné1:10:50+21:209:45
15Mikael PerssonGävle OK1:11:53+22:239:54
16Stellan TäckOK Hammaren1:20:55+31:2511:08
17Karl SandströmOK Linné1:21:12+31:4211:11
18Tomas KristoferssonSundsvalls OK1:28:34+39:0412:11
Mats WarvelinLånghundra IFej start
Magnus AnderssonSundbybergs IKej start

D45

4 910 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Catarina ÖbergStora Tuna OK36:237:24
2Lina BerggrenTullinge SK40:12+3:498:11
3Hana TichovskaSK Praga41:00+4:378:21
4Josefine NordströmOK Triangeln43:13+6:508:48
5Anna-Karin SchmutzLeksands OK44:49+8:269:07
6Carolina AnderssonOK Roslagen48:35+12:129:53
7Lena GrandinOK Linné49:01+12:389:58
8Ann RollerJärfälla OK49:25+13:0210:03
9Maria ColeVäsby OK50:30+14:0710:17
10Anna-Lena LindströmSundsvalls OK52:26+16:0310:40
11Camilla AdlertegOK Enen52:43+16:2010:44
12Kersti RingiOK Kåre52:55+16:3210:46
13Ann-Sofie JohanssonUmeå OK53:52+17:2910:58
14Catrin JohanssonSundsvalls OK54:21+17:5811:04
15Anette SjöbergGävle OK56:10+19:4711:26
16Christina LiljeGävle OK56:18+19:5511:27
17Evonne StrandOK Linné1:10:17+33:5414:18
18Åsa DewittLänna IF1:18:18+41:5515:56
19Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:19:34+43:1116:12
20Maria TibellLånghundra IF1:22:17+45:5416:45

H45

6 210 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olov VikströmSundsvalls OK40:376:32
2Marcus PherssonOK Linné42:06+1:296:46
3John SolbreckLånghundra IF44:52+4:157:13
4Lars ÖgrenKarlsbyhedens IK45:58+5:217:24
5Ola HultinOK Roslagen46:20+5:437:27
6Ulf JanssonOK Triangeln47:38+7:017:40
7Stefan LybertVäsby OK47:48+7:117:41
8Johan JakobssonLånghundra IF48:48+8:117:51
9Pär TögenmarkOK Linné49:28+8:517:57
10Johan HofstedtVallentuna-Össeby OL49:30+8:537:58
11Michael PalmOK Triangeln50:06+9:298:04
12Eric RollerJärfälla OK51:03+10:268:13
13Patrik OttossonGävle OK51:46+11:098:20
14Per LovangVästerbergslagens OL52:08+11:318:23
15Fredrik WikstenGävle OK52:37+12:008:28
16Thomas IvarssonOK Hammaren53:12+12:358:34
17Lars OlssonVäsby OK53:43+13:068:39
18Jan MobergGävle OK54:13+13:368:43
19Anders OvegrenLjusdals OK54:52+14:158:50
20Tommy FröjdSundsvalls OK55:35+14:588:57
21Hans JonssonVäsby OK56:37+16:009:07
22Rune LindströmSundsvalls OK56:41+16:049:07
23Christer MikaelssonHusums IF OK57:49+17:129:18
24Torgny NäslundSkogslöparna58:02+17:259:20
25Magnus FlodmanOK Hammaren58:38+18:019:26
26Christer ArksandVallentuna-Össeby OL1:00:07+19:309:40
27Ronny FalkSundbybergs IK1:01:12+20:359:51
28Peter LindbergOK Roslagen1:01:41+21:049:55
29Svante JonsellVallentuna-Össeby OL1:02:08+21:3110:00
30Mikael RingiOK Kåre1:03:20+22:4310:11
31Stefan KärrlanderUmedalens IF1:04:42+24:0510:25 Ladda ner rutt i gpx-format
32Stefan NordströmSigtuna OK1:06:53+26:1610:46
33Christer LagerhällRehns BK1:12:47+32:1011:43
34Magnus EngbergLjusdals OK1:20:02+39:2512:53
35Anders BerkelundVäsby OK1:20:20+39:4312:56
36Staffan BromanOK Roslagen1:20:53+40:1613:01
37Patrik SteenOK Enen1:27:20+46:4314:03
38Martin PerssonOK Kåre1:29:10+48:3314:21
39Michael LindeIF Åland1:43:00+1:02:2316:35
Mattias LindahlSundsvalls OKej godkänd
Pontus GilleOK Roslagenej start

D50

4 140 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna Von KrusenstiernaOK Kåre33:478:09
2Elisabet EnmarkGävle OK36:27+2:408:48
3Hillevi ErikssonOK Linné39:13+5:269:28
4Maria HartOK Linné39:25+5:389:31
5Åsa KindlundhAlfta-Ösa OK39:52+6:059:37
6Catharina JäderbergAttunda OK41:32+7:4510:01
7Annika ArdellOK Rodhen41:41+7:5410:04
8Cathrine JohanssonTierps SOK43:13+9:2610:26
9Gunnel RaskSigtuna OK44:45+10:5810:48
10Mia GustafssonOK Kåre46:19+12:3211:11
11Anna Lindskoog PetterssonAttunda OK46:44+12:5711:17
12Pia BoudrieVäsby OK48:08+14:2111:37
13Ann LyrbergValbo AIF48:31+14:4411:43
14Ingela AlnessLånghundra IF49:32+15:4511:57
15Pia ThunmanOK Linné51:40+17:5312:28
16Maria HallmansVäsby OK52:21+18:3412:38
17Lena NilssonOK Linné53:28+19:4112:54
18Marie FröjdRehns BK54:56+21:0913:16
18Carina FolkegårdSala OK54:56+21:0913:16
20Anki PousetteRånäs OK59:00+25:1314:15
21Annette WigertzLånghundra IF1:04:29+30:4215:34
Maria KvarnlöfOK Roslagenej start
Annika LundströmVäsby OKej start
Eva SundgrenVallentuna-Össeby OLej start
Anki GustafssonSäterbygdens OKej start
Anette ArksandVallentuna-Össeby OLej start

H50

6 060 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan LundOK Linné46:177:38
2Jonas GidingVallentuna-Össeby OL46:52+0:357:44
3Ulf K. RaskSigtuna OK47:50+1:337:53
4Lars KarlssonValbo AIF48:14+1:577:57
5Peter NordströmTäby OK48:25+2:087:59
6Thomas JohanssonSundsvalls OK50:10+3:538:16
7Per MelénOK Kåre50:59+4:428:24
8Gunnar ForsgrenForsa OK52:21+6:048:38
9Tommy ÅhmanLånghundra IF52:42+6:258:41
10Johan PalmgrenTäby OK54:03+7:468:55
11Hans ThorOK Linné54:05+7:488:55
12Sven WigertzLånghundra IF56:25+10:089:18
13Jan NylundMariestads FK56:27+10:109:18
14Kent BerggrenTullinge SK56:51+10:349:22
15Anders EnmarkGävle OK58:11+11:549:36
16Stefan NilssonOK Linné58:40+12:239:40
17Johan MöllerOK Linné59:18+13:019:47
18Karl-Erik EngblomValbo AIF59:40+13:239:50
19Thomas ArvidssonSäterbygdens OK1:00:53+14:3610:02
20Bo StrandOK Linné1:01:30+15:1310:08
21Klaus KrischanEnnstal1:03:00+16:4310:23
22Rolf LarssonOK Linné1:05:21+19:0410:47
23Magnus BergströmRånäs OK1:09:02+22:4511:23
24Per-Åke BladForsa OK1:09:06+22:4911:24
25Ronny NordgrenSundbybergs IK1:10:04+23:4711:33
26Leif NyholmOK Linné1:10:56+24:3911:42
27Magnus BacklundSäterbygdens OK1:11:15+24:5811:45
28Kjell RistoOK Linné1:13:41+27:2412:09
29Mats LundquistÖstersunds OK1:16:01+29:4412:32
30Per BrahmLånghundra IF1:16:32+30:1512:37
31Mats BernerssonOK Enen1:19:21+33:0413:05
32Robert ÖstlundSäterbygdens OK1:20:45+34:2813:19
33Thomas JanssonLänna IF1:22:07+35:5013:33
34Per-Olof SvenssonLänna IF1:45:33+59:1617:25
Hans OlsénSundbybergs IKej godkänd
Klas LindgrenVästerås SOKej start
Thomas KällbergOK Roslagenej start
Anders JönssonOK Triangelnej start

D55

4 140 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Lena TynongGävle OK38:329:18
2Ylva GrapeDalaportens OL41:04+2:329:55
3Mona ÅkermanValbo AIF42:41+4:0910:18
4Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK45:03+6:3110:52
5Karin ForsgrenForsa OK48:46+10:1411:46
6Gunilla HåkanssonIFK Hedemora OK50:02+11:3012:05
7Brita NilssonOK Linné51:41+13:0912:29
8Birgitta WinbladRehns BK52:33+14:0112:41
9Eva ElnerudSigtuna OK58:33+20:0114:08
10Anki AnderssonForsa OK59:01+20:2914:15
11Anna-Sofie LundmanOK Roslagen59:53+21:2114:27
12Monica OhlinRånäs OK1:01:02+22:3014:44
13Maria SkantzOK Triangeln1:03:37+25:0515:21
14Gunilla JacobssonNjurunda OK1:19:42+41:1019:15
Lise-Lott AlmgrenOK Rodhenej start

H55

5 630 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Harry HietanenGävle OK38:256:49
2Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK39:44+1:197:03
3Mats TibellLånghundra IF39:46+1:217:03
4Thomas EricsonAlfta-Ösa OK41:00+2:357:16
5Björn-Ove PetterssonAttunda OK41:08+2:437:18
6Olof FrænellSundsvalls OK42:35+4:107:33
7Anders LöfgrenJärfälla OK43:12+4:477:40
8Lars OhlinRånäs OK43:35+5:107:44
9Lars-Olof JanssonOK Linné44:33+6:087:54
10Peter LundbergJärfälla OK44:36+6:117:55
11Andreas HjertsonOK Linné45:25+7:008:04
12Björn SöderbäckOK Linné46:29+8:048:15
13Tapani MattusIFK Lidingö SOK48:35+10:108:37
14Tommy BergerGävle OK49:23+10:588:46
15Tryggve RönnqvistOK Linné49:26+11:018:46
16Roine AnderssonRånäs OK49:34+11:098:48
17Peter HanssonSundsvalls OK49:48+11:238:50
18Uno JohanssonSundsvalls OK50:37+12:128:59
19Jan-Olov BergmanVästerås SOK1:00:15+21:5010:42
20Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK1:00:39+22:1410:46
21Mats LundmanOK Roslagen1:03:17+24:5211:14
22Per-Olof OlofssonSigtuna OK1:04:05+25:4011:22
23Christer SegerquistGävle OK1:04:55+26:3011:31
24Göran HedmanValbo AIF1:04:58+26:3311:32
Lennart StrandbergSkogslöparnaej godkänd

D60

3 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina HjertsonOK Linné34:179:36
2Marita BergSigtuna OK48:53+14:3613:41
3Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF49:41+15:2413:55
4Britt LarssonLänna IF1:01:03+26:4617:06

H60

5 270 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clas FriesUmeå OK40:407:42
2Thom SandvikAvesta OK42:40+2:008:05
3Anders FriesUmeå OK43:48+3:088:18
4Stig AnderssonOK Linné44:32+3:528:27
5Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL45:55+5:158:42
6Göran HanssonTäby OK47:01+6:218:55
7Svend Erik MathiassenOK Linné47:41+7:019:02
8Lars BoudrieVäsby OK47:42+7:029:03
9Lars JanlövIF Åland49:07+8:279:19
10Tor-Olof BlomsterIF Åland50:05+9:259:30
11Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK52:05+11:259:52
12Rolf KullaValbo AIF53:17+12:3710:06
13Leif AlmtorpLånghundra IF53:42+13:0210:11
14Yngve KrantzOK Rodhen55:37+14:5710:33
15Hans OhlinRånäs OK55:54+15:1410:36
16Lars Erik HermanssonOK Linné57:00+16:2010:48
17Lennart WinbergHudiksvalls OK1:00:25+19:4511:27
18Per-Åke HolmSigtuna OK1:02:03+21:2311:46
19Anders KarlssonOK Linné1:03:50+23:1012:06
20Robert AlmLänna IF1:04:02+23:2212:09
21Erik BromanAlfta-Ösa OK1:05:09+24:2912:21
22Tommy ÖstLjusdals OK1:06:49+26:0912:40
23Sture LarssonLänna IF1:07:50+27:1012:52
24Bo-Göran KarlssonAvesta OK1:13:44+33:0413:59
Mats SandewallUmeå OKej godkänd
Matts BjörkeSöders-Tyresöej start
Kjell JanssonLånghundra IFej start

D65

3 570 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla GummesonVäsby OK48:0613:28
2Christina WestmanHudiksvalls OK49:15+1:0913:47
3Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL49:21+1:1513:49
4Margareta HagstedtVäsby OK49:57+1:5113:59
5Ewa NordlundLänna IF50:32+2:2614:09
6Gun JanssonSala OK50:47+2:4114:13
7Gun-Inger SahlbergLånghundra IF51:42+3:3614:28
7Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL51:42+3:3614:28
9Carin RunqvistJärfälla OK52:57+4:5114:49
10Eva HalvarsonOK Kåre53:04+4:5814:51
11Agneta SörqvistSigtuna OK55:28+7:2215:32
12Kristina ErikssonLänna IF55:50+7:4415:38
13Christina FlordalLjusdals OK56:23+8:1715:47
14Lena JohnssonRånäs OK57:45+9:3916:10
15Elke WilkeTierps SOK1:01:50+13:4417:19
Karin DelinAlfta-Ösa OKej start
Marianne SellgrenSigtuna OKej start

H65

4 910 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus SäverosNilivaara IS38:107:46
2Bengt StenerhagVästerbergslagens OL39:46+1:368:05
3Hasse ÅbergValbo AIF42:12+4:028:35
4Per-Erik WåhlbergOK Linné42:37+4:278:40
5Hans KäckDalaportens OL47:32+9:229:40
6Jan ÅsbergHäverödals SK48:22+10:129:51
7Christer ErikssonOK Linné48:54+10:449:57
8Inge PerssonOckelbo OK49:22+11:1210:03 Ladda ner rutt i gpx-format
9Sven-Inge NylundJärfälla OK50:12+12:0210:13
10Per-Åke CarlenstamVäsby OK50:44+12:3410:19
11Claes NidebornStora Tuna OK51:00+12:5010:23
12Ulf KjellinOK Hedströmmen52:16+14:0610:38
13Tomas ÅhgrenLånghundra IF52:39+14:2910:43
14Nils-Erik ErikssonSala OK53:13+15:0310:50
15Ludwig GenderjahnLOK Berlin53:16+15:0610:50
16Jon FlordalLjusdals OK58:33+20:2311:55
17Sven-Erik CarlssonAlfta-Ösa OK58:55+20:4511:59
17Juergen ZiescheLOK Berlin58:55+20:4511:59
19Tommy HöglundLånghundra IF1:01:56+23:4612:36
20Kenneth JanssonSala OK1:02:56+24:4612:49
21Urs SchmutzLeksands OK1:07:34+29:2413:45
22Dan ThorsellForsa OK1:08:07+29:5713:52
23Bengt-Göran StjernaLänna IF1:10:24+32:1414:20
24Ulf SkogtjärnOK Linné1:10:26+32:1614:20
25Rolf HjortRånäs OK1:12:09+33:5914:41
26Yngve PerssonTierps SOK1:20:53+42:4316:28
Gunnar EnbergMålilla OKej start
Anders GärderudIFK Lidingö SOKej start
Leif NordinAttunda OKej start
Hans AurellGävle OKej start
Torsten PetterssonLånghundra IFej start
Christer GalleBromma-Vällingby SOKej start
Staffan WestbomOckelbo OKej start

D70

3 000 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dagny GustavssonSigtuna OK34:2911:29
2Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK35:29+1:0011:49
3Birgitta KlangLånghundra IF37:59+3:3012:39
4Gunborg WestinLeksands OK38:54+4:2512:58
5U C ErikssonVäsby OK42:45+8:1614:15
6Inger LundSala OK44:25+9:5614:48
7Britt-Marie SjöbergOK Tor52:12+17:4317:24
8Laila NäslundSelånger SOK53:18+18:4917:46
9Ingrid JarlebringVäsby OK54:10+19:4118:03
10Lena TimnerUmeå OK59:00+24:3119:40
11Margaretha NyströmLänna IF1:18:15+43:4626:05
Elvy PeterssonSundsvalls OKej godkänd
Birgitta NylundJärfälla OKej godkänd
Gerd BerglundHögåkers OKej start

H70

4 140 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Börje RåbergOK Tyr38:119:13
2Anders SellgrenSigtuna OK40:15+2:049:43
3Olle JohanssonIFK Hedemora OK41:25+3:1410:00
4Åke HöglundTimrå SOK42:55+4:4410:21
5Jan JohanssonIFK Hedemora OK43:27+5:1610:29
6Leif ErikssonHeby AIF43:43+5:3210:33
7Bengt ErikssonVäsby OK43:58+5:4710:37
8Sören JohanssonSala OK44:55+6:4410:50
9Sören WingeUpsala IF46:27+8:1611:13
10Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK48:52+10:4111:48
11Lars-Erik KarlssonRasbo IK49:00+10:4911:50
12Leif NordlundLänna IF49:13+11:0211:53
13Henrik BergmanOK Linné49:57+11:4612:03
14Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben50:07+11:5612:06
15Thord RådbergOK Roslagen50:46+12:3512:15
16Hans NybergGävle OK51:36+13:2512:27
17Rolf LindbergSöderhamns OK51:41+13:3012:29
18Göran NilssonValbo AIF52:52+14:4112:46
19Bertil HolmgrenGävle OK53:06+14:5512:49
20Gunnar BengtssonSundsvalls OK55:15+17:0413:20
21Karl-Göran GustafssonUpsala IF55:25+17:1413:23
22Sören ErikssonLänna IF55:36+17:2513:25
23Bengt FribergJärfälla OK56:34+18:2313:39
24Torbjörn AtterbrandTierps SOK59:42+21:3114:25
25Kurt SandströmSkutskärs OK1:01:32+23:2114:51
26Jan Olov JonssonTierps SOK1:02:55+24:4415:11
27Torbjörn TirénHellas Orientering1:03:06+24:5515:14
28Hans SahlbergLånghundra IF1:04:33+26:2215:35
29Göran AnderssonTäby OK1:09:00+30:4916:40
30Leif PerssonLjusdals OK1:11:35+33:2417:17
31Ove PeterssonSundsvalls OK1:19:13+41:0219:08
Lars NordinSolna OKej start

D75

3 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann PerssonPiteå IF42:0214:00
2Doris WibergGävle OK44:23+2:2114:47
3Eva von HeijneSigtuna OK45:18+3:1615:06
4Britt-Marie BengtssonOK Linné45:36+3:3415:12
5Inger OlssonSala OK57:16+15:1419:05
6Margareta WallénTäby OK58:03+16:0119:21
7Gun KrohnHudiksvalls OK1:02:06+20:0420:42
8Yvonne  RoosAttunda OK1:18:41+36:3926:13

H75

3 570 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK32:339:07
2Jan-Olof MalmSigtuna OK41:53+9:2011:43
3John BerglundAlfta-Ösa OK41:55+9:2211:44
4Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL42:09+9:3611:48
5John VallinOK Hedströmmen42:51+10:1812:00
6Folke LindblomHeby AIF43:35+11:0212:12
7Enar PerssonOckelbo OK44:17+11:4412:24
8Stig JaremalmVallentuna-Össeby OL46:29+13:5613:01
9Martin EngqvistUpsala IF47:12+14:3913:13
10Roine MattssonHäverödals SK47:19+14:4613:15
11Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OL50:35+18:0214:10
12Janne MånssonLeksands OK50:52+18:1914:14
13Bertil KarlssonOK Linné52:51+20:1814:48
14Ulf ÅströmOK Roslagen54:03+21:3015:08
15Lars RoosAttunda OK55:13+22:4015:28
16Sören JanssonSundsvalls OK56:10+23:3715:43
17Lennart ErikssonOK Enen1:00:29+27:5616:56
18Rune ThurénVallentuna-Össeby OL1:19:46+47:1322:20
Per-Urban BengtssonOK Linnéej godkänd
Åke BerglundHögåkers OKej start

H80

3 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sigurd WallénTäby OK37:0012:20
2Rolf AnderssonRimbo SOK40:45+3:4513:35
3Sten LarssonHäverödals SK42:39+5:3914:13
4Arne GustafssonSäterbygdens OK46:06+9:0615:22
5Inge HåkanssonOK Linné47:13+10:1315:44
6Rolf KrohnHudiksvalls OK49:37+12:3716:32
7Lars-Erik LindellVäsby OK55:28+18:2818:29
8Gunnar TimnerUmeå OK1:03:42+26:4221:14
Sven ErikssonOK Roslagenej start
Joachim TiefenseeSigtuna OKej start

Inskolning

1 560 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Alexander DufvaSundsvalls OKfullföljt
Alice ErikssonVäsby OKfullföljt
Sigrid GillmanOK Linnéfullföljt
Alice HellmanOK Linnéfullföljt
Vilja HögbergAlfta-Ösa OKfullföljt
Vidar LarssonIF Thorfullföljt
Anita Muller ErikssonOK Linnéfullföljt
My OffrellGävle OKfullföljt
Rie OffrellGävle OKfullföljt
Tua OffrellGävle OKfullföljt
Torunn OtterbäckUmeå OKfullföljt
Ellen PalmKlubblösfullföljt
Malte PalmKlubblösfullföljt
Liv PaulerSkogslöparnafullföljt
Linnea PerssonOK Kårefullföljt
Greta SandvikAttunda OKfullföljt
Casper StålbergGävle OKfullföljt
Emil StålbergGävle OKfullföljt
Elin WahlqvistOK Roslagenfullföljt
Isak WarvelinLånghundra IFfullföljt
Lucas Wedin WicksIF Thorfullföljt
Mattew  Wedin WicksIF Thorfullföljt
Anton ÅbergOK Linnéfullföljt
Ida PaulerSkogslöparnaej start

U1

2 030 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin TögenmarkOK Linné16:308:07
2Sara RoosOK Linné17:14+0:448:29
3Tove KarlssonOK Rodhen19:10+2:409:26
4Alfons WesterberghRasbo IK20:40+4:1010:10
5Cornelia GustafssonIF Thor22:41+6:1111:10
6Maja MasesStora Tuna OK24:55+8:2512:16
7Lukas LindIF Thor26:50+10:2013:13
8Filip PerssonSundsvalls OK31:37+15:0715:34
9Arvid TögenmarkOK Linné31:58+15:2815:44
10Rickard JemthIF Thor33:31+17:0116:30
11Malin GahneRasbo IK35:48+19:1817:38
12Mathilda GustafssonIF Thor36:00+19:3017:44
13Wille RådströmOK Enen49:18+32:4824:17
Karin HermanssonOK Linnéej godkänd
Nora Svedin JakobssonLånghundra IFej start
Walter SöderqvistOK Kåreej start

U2

2 690 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malte HellgrenIF Thor22:358:23
2Hampus PerssonOK Enen23:11+0:368:37
3Viggo IngwersenOK Enen25:15+2:409:23
4Edvin WilmarIF Thor25:35+3:009:30
5Edvin JohanssonVäsby OK27:53+5:1810:21
6Samuel AspforsOK Hammaren30:39+8:0411:23
7Harald OlssonOK Linné32:41+10:0612:08
8Viktor SandqvistVäsby OK34:10+11:3512:42
9Martin DicksvedIF Thor37:18+14:4313:51
10Ebba FlodmanOK Hammaren41:56+19:2115:35
11Emmy RoosIF Thor45:00+22:2516:43
12Emily KruysIF Thor45:03+22:2816:44
13Fabian PerssonSundsvalls OK50:59+28:2418:57
14Daniel WahlnäsOK Linné52:01+29:2619:20
Erik BalckVallentuna-Össeby OLej start

Öppen motion 1

2 690 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin TögenmarkOK Linné21:267:58
2Eva Lander PerssonOK Enen24:22+2:569:03
3Heidi WarvelinLånghundra IF28:11+6:4510:28
4Anna WidmanSundsvalls OK33:52+12:2612:35
5Ella FridolfssonStora Tuna IK SK36:22+14:5613:31
6Irina NilssonGävle OK36:37+15:1113:36
7Laila SvenssonRasbo IK39:37+18:1114:43
8Anna LanttoKlubblös43:41+22:1516:14
9Lars T ErikssonOK Linné50:04+28:3818:36

Öppen motion 3

3 300 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl MohlinOK Linné31:559:40
2Annika SolbräckLånghundra IF34:31+2:3610:27
3Tomas SandqvistVäsby OK38:21+6:2611:37
4David UlanderKlubblös40:49+8:5412:22
5Jessica ZetterbergHudiksvalls OK42:40+10:4512:55
6Linda WåhlströmOK Linné42:50+10:5512:58
7Lena Nyström NilssonRånäs OK43:47+11:5213:16
8Ragnar HolstOK Linné44:35+12:4013:30
9Bodil HolstOK Linné44:58+13:0313:37
10Sandra HanssonOK Rodhen47:44+15:4914:27
11Riina AarnioOK Linné47:58+16:0314:32
12Ida BranteforsOK Linné48:04+16:0914:33
13Linda KarlssonKlubblös51:32+19:3715:36
14Elsa BrahmLånghundra IF53:53+21:5816:19
15Christina IvarssonOK Hammaren54:09+22:1416:24
16Henrik HolstOK Linné54:20+22:2516:27
17Christina ErikssonRehns BK55:11+23:1616:43
18Jan WinbladRehns BK55:14+23:1916:44
19Märta SandvikAttunda OK55:44+23:4916:53
20Linnea FridolfssonStora Tuna OK56:29+24:3417:06
21Frida NilssonOK Triangeln1:08:00+36:0520:36
22Olle NäslundSelånger SOK1:14:25+42:3022:33
23Tina JohanssonSundsvalls OK1:15:12+43:1722:47
24Ann-Margret PerssonGävle OK1:22:20+50:2524:56
25David BerglundIF Thor1:24:09+52:1425:30
26Lotta LarssonKlubblös1:27:42+55:4726:34
27Frida WengdellKlubblös1:29:16+57:2127:03
27Alexandra FaringstamKlubblös1:29:16+57:2127:03
Jonas MelinKlubblösej godkänd

Öppen motion 5

3 600 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristoffer EdvardssonKlubblös31:068:38
2Patrik GustafssonKlubblös34:55+3:499:41
3Johan LönnqvistKlubblös35:44+4:389:55
4Dennis SvenssonRasbo IK37:22+6:1610:22
5Lisa DammvikStora Tuna OK37:50+6:4410:30
6Jonas LångbergHudiksvalls OK39:52+8:4611:04
7Anders AdetorpSundsvalls OK41:27+10:2111:30
8Malin RehnholmFalköpings AIK OK42:28+11:2211:47
9Markus HahlinOK Denseln42:46+11:4011:52
10Claes ElvhammarOK Enen43:44+12:3812:08
11Catrine JohanssonVäsby OK43:49+12:4312:10
12Kerstin FrænellSundsvalls OK44:50+13:4412:27
13Andrea JonssonLånghundra IF46:53+15:4713:01
14Susanne MikaelssonHusums IF OK48:54+17:4813:35
15Agneta ThorsellForsa OK49:02+17:5613:37
16Emilia KarlssonLånghundra IF49:18+18:1213:41
17Caroline OttossonGävle OK49:19+18:1313:41
18Niklas BlixtJärbo OK50:58+19:5214:09
19Ann-Sofi SandvikAvesta OK53:02+21:5614:43
20Tomas Eklund WahlqvistOK Roslagen53:43+22:3714:55
21Mats JohanssonSundsvalls OK53:57+22:5114:59
22Susanne WahlqvistOK Roslagen53:59+22:5314:59
23Britt-Marie ErikssonOK Rodhen54:24+23:1815:06
24Pär-Mikael PerssonSundsvalls OK54:30+23:2415:08
25Åke JakobsonOK Linné54:45+23:3915:12
26Karin SkoglundOK Linné55:01+23:5515:16
27Malin KarlssonLånghundra IF55:06+24:0015:18
28Astri Lindgren MandahlOK Linné59:49+28:4316:36
29Morten IngwersenOK Enen1:00:09+29:0316:42
30Åsa BlixtJärbo OK1:00:29+29:2316:48
31Marcus LindborgGrycksbo IF OK1:02:23+31:1717:19
32Lars ÅbomGävle OK1:02:56+31:5017:28
33Viktor JemthIF Thor1:03:28+32:2217:37
34Ingela BengtssonSala OK1:03:48+32:4217:43
35William NilssonOK Triangeln1:04:09+33:0317:49
36Gun LindbergSöderhamns OK1:06:09+35:0318:22
37Eva SkyttnerLjusdals OK1:12:10+41:0420:02
38Tilda NordenholmIF Thor1:27:11+56:0524:13
Filip NilssonOK Triangelnej godkänd
Olle MårsäterOK Linnéej godkänd
Gunilla MårsäterOK Linnéej godkänd
Pär-Albin PerssonSundsvalls OKej start

Öppen motion 7

3 000 m, 50 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jennie HellströmOK Linné26:588:59
2Kalle JohanssonOK Hammaren28:49+1:519:36
3Anders BengtssonKlubblös29:23+2:259:47
4Karin JohanssonOK Hammaren30:06+3:0810:02
5Ulf IsacssonOK Linné30:22+3:2410:07
6Mia DammvikStora Tuna OK30:27+3:2910:09
7Anna KaskUmeå OK32:24+5:2610:48
8Sara SkyttnerLjusdals OK32:26+5:2810:48
9Mats ErikssonSala OK33:11+6:1311:03
10Carina BoströmOK Linné33:17+6:1911:05
11Olof NilssonOK Triangeln33:55+6:5711:18
12Sofia ForngrenOK Enen34:21+7:2311:27
13Titti RudhAvesta OK34:49+7:5111:36
13Tommy StenviOK Linné34:49+7:5111:36
15Erika FältmanLeksands OK34:51+7:5311:37
16Kristina KarlssonLånghundra IF35:30+8:3211:50
17Leonard JanssonRasbo IK36:00+9:0212:00
18Jesper NyströmIF Thor36:33+9:3512:11
19Catherine WennbergHudiksvalls OK36:36+9:3812:12
20Magnus DanielsKlubblös36:46+9:4812:15
21Lena KaskOK Linné36:50+9:5212:16
22Mats WickbomOK Linné37:10+10:1212:23
23Anders DegseliusVäsby OK37:27+10:2912:29
24Christer HellströmStora Tuna OK37:46+10:4812:35
25Åsa SpikLeksands OK38:01+11:0312:40
26Jens PerssonRehns BK38:10+11:1212:43
27David SöderströmSala OK39:08+12:1013:02
28Anne LöfgrenKlubblös39:24+12:2613:08
29Lars HåkanssonIFK Hedemora OK39:39+12:4113:13
30Marie LindströmOK Triangeln40:45+13:4713:35
31Magnus FridolfssonStora Tuna OK40:53+13:5513:37
32Göran SöderströmDomnarvets GOIF41:19+14:2113:46
33Malin AlmLänna IF41:28+14:3013:49
34Anders ErikssonVallentuna-Össeby OL42:45+15:4714:15
35Helena FlodströmGrycksbo IF OK43:03+16:0514:21
36Mikko AarnioOK Linné43:42+16:4414:34
37Tanja-Birgit SöderströmSala OK45:42+18:4415:14
38Birgitta PetersenOK Enen45:44+18:4615:14
39Stig LarssonLänna IF47:32+20:3415:50
40Leif BergSigtuna OK48:25+21:2716:08
41Marie SkyttnerLjusdals OK48:57+21:5916:19
42Erik BengtssonSala OK50:36+23:3816:52
43Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF51:45+24:4717:15
44Agneta LiljestamIF Thor52:52+25:5417:37
45Madeleine CasselIFK Lidingö SOK52:55+25:5717:38
46Annika BerntssonVäsby OK53:02+26:0417:40
47SARA HANSSONSundsvalls OK57:25+30:2719:08
48Lars Göran SörqvistSigtuna OK57:58+31:0019:19
49Håkan WahlnäsOK Linné58:27+31:2919:29
Per GrywenzOK Linnéej godkänd

Öppen motion 8

4 910 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan ÖstbergStora Tuna OK34:257:00
2Petter LindbergOK Linné34:57+0:327:07
3Tomas UlanderKlubblös36:08+1:437:21
4Per LundkvistHJS-Vansbro OK38:40+4:157:52
5Marie OhlinOK Linné40:53+6:288:19
6Johan WesterberghRasbo IK41:00+6:358:21
7Anders ForsgrenTäby OK41:45+7:208:30
8Pia BirkebaekStora Tuna OK43:07+8:428:46
9Ulf GrandinOK Linné45:34+11:099:16
10Elin KindlundhAlfta-Ösa OK46:04+11:399:22
11Ulrika ErikssonStora Tuna OK46:09+11:449:23
12Lena MasesStora Tuna OK46:16+11:519:25
13Roger AnderssonOK Enen46:47+12:229:31
14Lasse NygrenOK Linné46:51+12:269:32
15Andreas FriskOK Linné47:15+12:509:37
16Stina SkyttnerLjusdals OK49:37+15:1210:06
17Ulf AngelsiööOK Linné50:24+15:5910:15
18Arne BergensOK Linné52:00+17:3510:35
19Anders MasesStora Tuna OK52:13+17:4810:38
20Ylva PeterssonKlubblös52:49+18:2410:45
21Niclas NilssonOK Österåker53:12+18:4710:50
22Patrik SmedmarkOK Roslagen53:51+19:2610:58
23Tomas BorgSundbybergs IK55:09+20:4411:13
24Christer ErikssonTierps SOK56:06+21:4111:25
25Ulrika MeyersonOK Linné56:18+21:5311:27
26Urban StåhlSundbybergs IK56:51+22:2611:34
27Johan BalckVallentuna-Össeby OL57:38+23:1311:44
28Henrik WåhlströmOK Linné1:00:56+26:3112:24
29Karl-Otto AnderssonHeby AIF1:01:37+27:1212:32
30Tobias LindgrenOK Kåre1:01:52+27:2712:36
31Kurt ErikssonVandrarringen1:02:06+27:4112:38
32Robin OffermoValbo AIF1:05:17+30:5213:17
33Kenneth AlnessLånghundra IF1:08:24+33:5913:55
34Gunnar KarlströmOK Linné1:09:10+34:4514:05
35Märit KarlströmOK Linné1:09:17+34:5214:06
36Patrik ServinLånghundra IF1:09:39+35:1414:11
37Lennart LundgrenAvesta OK1:21:47+47:2216:39

Öppen motion 9

7 260 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael JaneråsOK Linné49:126:46
2Catherine TaylorOK Linné51:07+1:557:02
3Henrik RoosOK Linné52:01+2:497:09
4Tobias JohanssonFalköpings AIK OK52:59+3:477:17
5Johan AlfredssonStora Tuna OK55:20+6:087:37
6Josef NordlundOK Linné1:01:26+12:148:27
7Tintin KarlbergTullinge SK1:03:33+14:218:45
8Henrik ÅbergOK Linné1:04:11+14:598:50
9Hilda ForsgrenOK Linné1:12:57+23:4510:02
10Tomas JohnssonSundsvalls OK1:13:03+23:5110:03
11Viktor DahlqvistStorviks IF1:15:07+25:5510:20
12Mats AronssonBromma-Vällingby SOK1:16:02+26:5010:28
13Henrik EhrinIFK Hedemora OK1:19:45+30:3310:59
14Anders LindkvistBromma-Vällingby SOK1:29:51+40:3912:22
15Olle KarlströmOK Linné1:31:06+41:5412:32
16Jerry LarssonSundsvalls OK1:37:25+48:1313:25
17Ida ForsgrenForsa OK1:39:32+50:2013:42
18Mattias LiljedahlFK Boken1:40:29+51:1713:50

Öppen motion 10

4 240 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa PaulerSkogslöparna38:359:05
2Ilse DubbelboerOK Linné50:56+12:2112:00
3Henrik NordströmSigtuna OK51:13+12:3812:04
4Andreas SvenssonLänna IF54:37+16:0212:52
5Ylva LorentssonOK Kåre55:39+17:0413:07
6Thorbjörn HallmansVäsby OK1:10:53+32:1816:43

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser