Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för High Coast, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: High Coast, medel
Arrangörsorganisation: OK Nolaskogsarna
Datum: lördag 30 maj 2015

D21 Elit

4 740 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa OtterbjörkUmeå OK55:2511:41
2Kristin HylanderNyköpings OK56:28+1:0311:54
3Kristin OlovssonRehns BK1:00:59+5:3412:51
4Stina NordinSundsvalls OK1:02:41+7:1613:13
5Helena ForsbergSkogslöparna1:03:51+8:2613:28
6Susanne RutqvistIFK Umeå1:05:42+10:1713:51
7Kristin AnderOK Landehof1:07:42+12:1714:16
8Anna HolmgrenIFK Umeå1:12:28+17:0315:17
9Ida JohanssonJärla Orientering1:15:46+20:2115:59
10Kajsa DahlbergIFK Umeå1:20:57+25:3217:04
11Emma BergströmOK Vargen1:23:36+28:1117:38
12Jenny NääsSundsvalls OK1:29:04+33:3918:47
Alice HugossonIFK Lidingö SOKej godkänd
Frida SandbergSäterbygdens OKej godkänd
Ellinor FranssonJärla Orienteringej godkänd

H21 Elit

5 530 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig ÅhlundOK Nolaskogsarna48:568:50
2Stefan SjölundSkogslöparna53:58+5:029:45
3Hans PerssonGävle OK56:05+7:0910:08
4Jan NäslundOK Nolaskogsarna59:27+10:3110:45
5Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna1:00:29+11:3310:56
6Oskar ForsbergSkogslöparna1:01:10+12:1411:03
7Jan NordinSundsvalls OK1:07:33+18:3712:12
8Torbjörn EngbergHärnösands OK1:10:27+21:3112:44
9Anders EdquistTäby OK1:12:09+23:1313:02
10Per MolinHärnösands OK1:16:41+27:4513:52
11Erik HanssonHärnösands OK1:17:03+28:0713:55
12Thomas PetterssonIF Thor1:23:21+34:2515:04
13Henrik PerssonUmeå OK1:26:44+37:4815:41
14Dag StridhUmeå OK1:28:04+39:0815:55
15Stefan GyllenbergLugnviks IF1:28:12+39:1615:56
16Kalle LarssonForsa OK1:30:41+41:4516:23
17Fredrik ÖgrenBergnäsets AIK1:32:11+43:1516:40
18Per EdströmHärnösands OK1:35:45+46:4917:18
Jonas SundellUmeå OKej godkänd
Thomas RexSundsvalls OKej start

H20 Elit

4 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon DahlbergOK Nolaskogsarna52:3711:51
2Isak BrännströmHärnösands OK2:01:05+1:08:2827:16

D18 Elit

3 710 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny WegebroUmeå OK56:5515:20
2Tove NorénVännäs OK1:12:51+15:5619:38

D21

3 480 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin ArvidssonSkogslöparna44:4612:51
2Karin PerssonSkogslöparna44:54+0:0812:54
3Marie TjärnbergKovlands IF54:13+9:2715:34
4Anna HallménUmeå OK57:56+13:1016:38
5Elin OlofssonUmeå OK1:10:42+25:5620:18

H21

4 430 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jens WestinSkogslöparna57:3112:59
2Jörgen BlästaNjurunda OK1:00:15+2:4413:36
3Johnny BlästaNjurunda OK1:02:40+5:0914:08 Ladda ner rutt i gpx-format
4Arvid StrandbergSkogslöparna1:04:14+6:4314:29
5Jonas ÅkerdahlSundsvalls OK1:08:43+11:1215:30
6Daniel KnutssonSkogslöparna1:11:27+13:5616:07
7Björn KarlssonRehns BK1:13:44+16:1316:38
8Tomas KristoferssonSundsvalls OK1:17:51+20:2017:34
9Magnus PerssonBottnaryds IF1:23:44+26:1318:54
10Johan FärmSidensjö IK1:47:27+49:5624:15
Mattias PerssonSkogslöparnaej start

D16

3 360 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja PeterssonOK Nolaskogsarna34:1310:11
2Magdalena NilssonHögåkers OK37:29+3:1611:09
3Emma VibergSkogslöparna39:41+5:2811:48
4Victoria ErikssonOK Nolaskogsarna41:27+7:1412:20

H16

3 360 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Benjamin NäslundSkogslöparna30:229:02
2Isac ErikssonOK Nolaskogsarna46:48+16:2613:55
3Adrian JohanssonOK Nolaskogsarna1:07:37+37:1520:07

D14

3 060 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin EdströmHärnösands OK29:259:36
2Amelie JosefssonSkogslöparna38:56+9:3112:43
3Emelie VibergSkogslöparna39:03+9:3812:45
4Adelina SöderlindSidensjö IK40:52+11:2713:21
5Vega KjellssonSidensjö IK41:21+11:5613:30
6Smilla SandströmHärnösands OK43:22+13:5714:10
7Tilde EngbergHärnösands OK53:03+23:3817:20
8Kajsa LindqvistSelånger SOK55:23+25:5818:05
9Hanna Edlund JönssonSkogslöparna1:44:07+1:14:4234:01

H14

3 060 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin HägglundOK Nolaskogsarna34:1211:10
2Andreas NilssonHusums IF OK43:51+9:3914:19
3Seth BorglundHärnösands OK44:30+10:1814:32
4Gustaf HägglundOK Nolaskogsarna45:46+11:3414:57
5Laban NordinOK Nolaskogsarna51:30+17:1816:49
6Samuel, N JohanssonOK Nolaskogsarna58:28+24:1619:06
7Samuel, JohanssonOK Nolaskogsarna1:16:51+42:3925:06

H14 Kort

2 700 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1William StrandlundOK Nipan30:0111:07

D12

2 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nora WesterlundOK Nolaskogsarna22:568:29
2Elsa GranholmSundsvalls OK25:52+2:569:34
3Nova AnundborgSidensjö IK26:48+3:529:55
4Evelina NilssonHögåkers OK28:51+5:5510:41
5Nora EngströmOK Nolaskogsarna31:14+8:1811:34
6Tilda RobertssonOK Nolaskogsarna37:29+14:3313:52
7Hanny EdströmHärnösands OK43:28+20:3216:05
8Elmina MolinHärnösands OK50:15+27:1918:36
Elin ForsgrenOK Nolaskogsarnaej start

H12

2 700 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik ByströmOK Nolaskogsarna32:3912:05
2Edvin LakeVK Uvarna34:13+1:3412:40
3Linus DahlbergOK Nolaskogsarna36:19+3:4013:27
4Axel MannelqvistOK Nolaskogsarna38:12+5:3314:08
5Sindre StiaurenSidensjö IK1:30:54+58:1533:40

D10

1 870 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna22:0311:47
2Frida HägglundOK Nolaskogsarna24:19+2:1613:00
3Emma ForsgrenOK Nolaskogsarna27:43+5:4014:49
4Alice LindqvistSelånger SOK34:56+12:5318:40
5Theia AnundborgSidensjö IK42:42+20:3922:50

H10

1 870 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils EngbergHärnösands OK13:427:19
2Hugo, PeterssonOK Nolaskogsarna17:03+3:219:07
3Sixten PerssonSkogslöparna19:21+5:3910:20
4Titan AnundborgSidensjö IK21:48+8:0611:39
5Albert StrandlundOK Nipan24:31+10:4913:06

D35

3 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin SvenssonSundsvalls OK1:01:2217:38
Iza AnundborgSidensjö IKej godkänd

D40

3 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanna EdströmHärnösands OK50:2514:29
2Monika WesterlundOK Nolaskogsarna53:48+3:2315:27
3Christina JosefssonSkogslöparna1:08:06+17:4119:34

H40

4 060 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik ÅströmOK Hedströmmen44:4311:00
2Christian BiglerUmeå OK50:52+6:0912:31
3Mattias LindmarkRobertsfors IK56:05+11:2213:48

D45

2 970 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Lena LindströmSundsvalls OK42:4014:21
2Victoria KarlssonSkogslöparna54:46+12:0618:26
3Elisabet BjörklundOK Nolaskogsarna1:22:48+40:0827:52
Clary RexSundsvalls OKej start

H45

4 060 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen NylénOK Nolaskogsarna40:5510:04
2Pär NorénVännäs OK48:10+7:1511:51
3Marcus ErikssonVK Uvarna49:33+8:3812:12
4Anders FriesUmeå OK50:56+10:0112:32
5Sören PeterssonOK Nolaskogsarna51:29+10:3412:40
6Clas EngströmOK Nolaskogsarna55:39+14:4413:42
7Christer MikaelssonHusums IF OK58:02+17:0714:17
8Jan ÅhlundOK Nolaskogsarna1:02:23+21:2815:21
9Stefan NilssonHögåkers OK1:03:57+23:0215:45
10Torgny NäslundSkogslöparna1:05:01+24:0616:00
11Per-Johan JosefssonSkogslöparna1:09:55+29:0017:13
12Anders MannelqvistOK Nolaskogsarna1:13:51+32:5618:11
Gunnar KalénVännäs OKej godkänd
Rune LindströmSundsvalls OKej godkänd

H50

3 450 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per Inge SundellOK Branten43:1112:31
2Anders JohanssonUmeå OK45:20+2:0913:08
3Johan NylanderNjurunda OK1:22:16+39:0523:50

D55

2 970 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta LindbergSkogslöparna44:1214:52
2Inger EdinSidensjö IK46:04+1:5215:30
3Agnetha FredrikssonKramfors-Alliansen53:20+9:0817:57
4Kerstin BlomgrenStora Tuna OK58:48+14:3619:47
5Birgitta StrandbergSkogslöparna1:10:02+25:5023:34
Ulla Britt SundinSkogslöparnaej start

H55

3 450 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen EdinSidensjö IK36:3710:36
2Thomas JohanssonRånäs OK38:09+1:3211:03
3Göran TjärnbergKovlands IF44:35+7:5812:55
4Lennart StrandbergSkogslöparna44:53+8:1613:00
5Eero NiemiSkogslöparna56:04+19:2716:15
6Tjelvar OtterbjörkUmeå OK1:02:57+26:2018:14
7Peter HanssonSundsvalls OK1:06:52+30:1519:22
Tom KorsmanUmeå OKej godkänd

D60

2 050 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth HedlöfRånäs OK23:1611:20
2Katarina KvickSkogslöparna33:56+10:4016:33
3Britt-Marie OlofssonSidensjö IK53:32+30:1626:06
Lena AbelHärnösands OKej godkänd

H60

2 920 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats SandewallUmeå OK50:5517:26
2Mats LarssonSkogslöparna51:04+0:0917:29
3Leif StrandbergSkogslöparna51:52+0:5717:45
4Leif SellingHärnösands OK55:02+4:0718:50
5Håkan ErikssonUmeå OK1:09:05+18:1023:39

D65

2 050 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-marie JohanssonStöcksjö IS50:5724:51
2Lena StenbergIFK Umeå52:53+1:5625:47
3Barbro EdströmKovlands IF1:08:19+17:2233:19
4Lisbeth ArvidssonHögåkers OK1:26:22+35:2542:07

H65

2 920 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signar ErikssonStöcksjö IS34:0911:41
2Berndt StenbergIFK Umeå45:20+11:1115:31
3Björn OlofssonSidensjö IK45:26+11:1715:33
4Göran HällströmOK Nipan47:47+13:3816:21
5Mats KlingvallUmeå OK48:08+13:5916:29
6Göran AbelHärnösands OK1:00:04+25:5520:34
7Per SundinSkogslöparna1:55:53+1:21:4439:41
Roland SalomonssonHärnösands OKej start

D70

1 780 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne-Marie ByströmSidensjö IK32:3318:17
2Gun EdströmOK Nipan34:49+2:1619:33
3Elvy PeterssonSundsvalls OK36:01+3:2820:14
4Ulla HellmanSundsvalls OK47:47+15:1426:50
Ingrid ÖstmanSkogslöparnaej godkänd

H70

2 330 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke BöleniusOK Branten32:2113:53
2Owe EdströmKovlands IF40:57+8:3617:34
3Lars EdströmOK Nipan43:44+11:2318:46
4Ove PeterssonSundsvalls OK50:06+17:4521:30
5Torsten VestmanOK Nolaskogsarna50:11+17:5021:32
6Åke HöglundTimrå SOK53:42+21:2123:02
7Hardy PaulssonUmeå OK1:09:55+37:3430:00
8Gunnar HellmanSundsvalls OK1:27:33+55:1237:34

H75

2 080 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sören JanssonSundsvalls OK32:5115:47
2Sten ErikssonOK Branten34:32+1:4116:36
3Lars LindKramfors-Alliansen36:30+3:3917:32
Bertil ÖstmanSkogslöparnaej godkänd

Inskolning

1 480 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Felicia FärmSidensjö IKfullföljt
Ida GlauningerOK Nolaskogsarnafullföljt
Elsa LakeVK Uvarnafullföljt
Ted LindmarkRobertsfors IKfullföljt
Linus LundgrenOK Nolaskogsarnafullföljt
Märta MannelqvistOK Nolaskogsarnafullföljt
Ture MannelqvistOK Nolaskogsarnafullföljt
Delisia NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Julina NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Hjalmar RutqvistIFK Umeåfullföljt
Ruben ÅströmOK Hedströmmenfullföljt
Anita Müller ErikssonOK Linnéej start

U1

1 480 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linna DynesiusSkogslöparna15:2410:24
2Ivar LakeVK Uvarna17:55+2:3112:06
3Ida AhlbergOK Nolaskogsarna18:29+3:0512:29
4Ella LindmarkRobertsfors IK20:02+4:3813:32
5Signe ForsbergSkogslöparna20:25+5:0113:47
6Ivar GranholmSundsvalls OK21:13+5:4914:20
7Moa RobertssonOK Nolaskogsarna22:35+7:1115:15
8Emma ByströmOK Nolaskogsarna37:29+22:0525:19
Felix DahlinKovlands IFej start

U2

1 870 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel ByströmOK Nolaskogsarna29:2115:41
2Agnes JohanssonOK Nolaskogsarna41:55+12:3422:24

Öppen motion 1

1 870 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mona BlombergSkogslöparna22:3912:06
2Emanuel Nylanderklubblös27:03+4:2414:27
3Camilla DynesiusSkogslöparna31:51+9:1217:01
4Irene VestmanOK Nolaskogsarna41:41+19:0222:17
5Joel NorénVännäs OK52:34+29:5528:06
6Carl-Erik JohanssonUmeå OK1:19:27+56:4842:29
7Margita SundellUmeå OK1:19:33+56:5442:32
Eskil EngbergHärnösands OKej godkänd
Inggrid Selling AhlbergOK Nolaskogsarnaej godkänd
Jonathan Selling AhlbergOK Nolaskogsarnaej godkänd

Öppen motion 4

2 750 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas NyströmOK Nolaskogsarna25:179:11
2Håkan BlomgrenStora Tuna IK SK28:08+2:5110:13
3Lillemor ErikssonOK Nolaskogsarna29:05+3:4810:34
4Kajsa LakeVK Uvarna30:58+5:4111:15
5Nicklas LindqvistSelånger SOK31:42+6:2511:31
6Marita LindqvistSelånger SOK33:53+8:3612:19
7Jan DynesiusSkogslöparna37:44+12:2713:43
8Mats JonssonSidensjö IK38:50+13:3314:07
9Karin DanielssonOK Nolaskogsarna41:08+15:5114:57
10Kurt JohanssonOK Nolaskogsarna41:09+15:5214:57
11Vesa Särkioja 43:56+18:3915:58
12Melissa StiaurenSidensjö IK51:47+26:3018:49
13Tom MagnussenSidensjö IK51:52+26:3518:51

Öppen motion 7

3 470 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer AhlbergOK Nolaskogsarna31:549:11
2Erik BorglundHärnösands OK35:11+3:1710:08
3Daniel EdlundOK Nolaskogsarna37:32+5:3810:48
4Fredrik GranholmSundsvalls OK42:48+10:5412:20
5Marie-Louise EngbergHärnösands OK43:25+11:3112:30
6Annika Järnberg/GrönlundOK Nolaskogsarna44:50+12:5612:55
7Ove PerssonTelia IF46:04+14:1013:16
8Roger GrönlundOK Nolaskogsarna48:47+16:5314:03
9Anna KersOK Nolaskogsarna49:23+17:2914:13
10Stig BlidefalkOK Nipan51:41+19:4714:53
11Johanna StrandlundOK Nipan52:19+20:2515:04
12Charlotte BlomqvistOK Nolaskogsarna1:05:55+34:0118:59
13Anna AhlströmLugnviks IF1:11:28+39:3420:35

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser