Officiell resultatlista för Idre fjällorientering

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Idre fjällorientering
Arrangörsorganisation: Idrefjällens OK
Datum: söndag 21 juni 2015

D21

7 890 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Marte Narum Nydalens SK 49:32 6:16
2 Riina Kuuselo OK Linné 50:54 +1:22 6:27
3 Frida Sandberg Säterbygdens OK 56:18 +6:46 7:08
4 Bettina Aebi OK Linné 57:15 +7:43 7:15
5 Maria Von Schmalensée Attunda OK 58:42 +9:10 7:26
6 Emma Kantarp Ärla IF 1:01:11 +11:39 7:45
7 Sara Johansson Domnarvets GOIF 1:01:56 +12:24 7:50
8 Sofie Söderblom Falkenbergs OK 1:05:08 +15:36 8:15
9 Malin Annegård Centrum OK 1:09:56 +20:24 8:51
10 Åsa Söderblom Falkenbergs OK 1:10:13 +20:41 8:53
11 Amy Rankka Linköpings OK 1:12:55 +23:23 9:14
12 Johanna Larsson Köping-Kolsva OK 1:13:09 +23:37 9:16
13 Elin Classon OK Orinto 1:14:19 +24:47 9:25
14 Ellinor Eriksson KFUM Örebro OK 1:18:15 +28:43 9:55
15 Josefine Söderlund Leksands OK 1:32:25 +42:53 11:42
Emma Johansson Domnarvets GOIF ej godkänd
Sarah Persson OK Denseln ej godkänd
Rask Attack MIcke Mellbergs SOK ej start
Elin Dahlin Domnarvets GOIF ej start

H21

11 360 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johan Runesson Göteborg-Majorna OK 58:23 5:08
2 Robbin Kantarp Ärla IF 59:29 +1:06 5:14
3 Mattias Karlsson Malungs OK Skogsmårdarna 1:02:19 +3:56 5:29
4 Nils Spetz Ulricehamns OK 1:03:17 +4:54 5:34
5 Emil Svensk Stora Tuna OK 1:04:06 +5:43 5:38
6 Pontus Petersson OK Orion 1:04:34 +6:11 5:41
7 Tomas Hallmén OK Tisaren 1:08:43 +10:20 6:02
8 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 1:09:35 +11:12 6:07
9 Albin Lillieström OK Roxen 1:10:12 +11:49 6:10
10 Henrik Olofsson Helsingborgs SOK 1:10:38 +12:15 6:13
11 Anton Hallor OK Tisaren 1:10:57 +12:34 6:14
12 Tobias Eliasson Sundsvalls OK 1:13:03 +14:40 6:25
13 Peter Eriksson Linköpings OK 1:14:09 +15:46 6:31
14 Gustav Hindér OK Tisaren 1:14:30 +16:07 6:33
15 Daniel Attås OK Tisaren 1:15:24 +17:01 6:38
16 Johan Söderlund Leksands OK 1:16:19 +17:56 6:43
17 Albin Detterfelt Linköpings OK 1:16:27 +18:04 6:43
17 Oskar Andrén OK Tisaren 1:16:27 +18:04 6:43
19 Måns Sandgren OK Orion 1:17:03 +18:40 6:46
20 Erik Sandh OK Roxen 1:18:07 +19:44 6:52
21 Jonatan Aronsson OK Tisaren 1:18:13 +19:50 6:53
22 Robert Johansson Täby OK 1:19:44 +21:21 7:01
23 Rasmus Blockgren Falkenbergs OK 1:23:30 +25:07 7:21
24 Linus Bohman Hjärnarps GH OL 1:25:24 +27:01 7:31
25 Jens Wicksén Centrum OK 1:25:49 +27:26 7:33
26 Thomas Ekström MS Parma 1:31:02 +32:39 8:00
27 Pontus Jansson OK Orinto 1:31:58 +33:35 8:05
28 Johan Celander Köping-Kolsva OK 1:33:30 +35:07 8:13
29 Marcus Berggren Nyköpings OK 1:34:09 +35:46 8:17
30 Cristian Larsson Köping-Kolsva OK 1:34:48 +36:25 8:20
31 Erik Skärberg Vänersborgs SK 1:42:01 +43:38 8:58
32 Jonas Eriksson AXA SportsClub 1:51:19 +52:56 9:47
Niklas Gustafsson OK Tisaren ej godkänd
Jonas Vikström Köping-Kolsva OK ej godkänd
Ulrik Magnusson Halmstad OK ej godkänd
Oskar Sjöberg OK Linné ej start
Andreas Uller Kils OK ej start
Mattias Mårts Stora Tuna OK ej start
Henrik Fröjd Rehns BK ej start
Anton Sjökvist Stora Tuna OK ej start
Jonas Lundgren Linköpings OK ej start
Rasmus Larsson OK Alehof ej start

D21 Kort

5 010 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Matilda Jonsson Linköpings OK 44:04 8:47
2 Sara Hamrefors Västerås SOK 51:59 +7:55 10:22
3 Paula Glenn Jungbjer FK Herkules 57:57 +13:53 11:34
4 Sara Söderblom Ätrans IF 1:07:38 +23:34 13:29

H21 Kort

6 680 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sven Larsson Leksands OK 47:45 7:08
2 Sebastian Ekman Tolered-Utby Ol-klubb 59:04 +11:19 8:50
3 Niclas Larsson Köping-Kolsva OK 1:16:47 +29:02 11:29

H20

7 890 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jan Dalheimer IK Vikings OK 57:35 7:17
2 Jakob Laurell OK Flundrehof 1:47:26 +49:51 13:36
Martin Norrbom Sala OK ej godkänd
Tobias Pentonen Hestra IF ej godkänd

D18

5 010 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Mirjam Dalén Sala OK 38:54 7:45
2 Carolina Olsson Älvdalens IF OK 46:29 +7:35 9:16
3 Agnes Westerberg Trollhättans SOK 47:40 +8:46 9:30
4 Hanne-Line Ekström MS Parma 55:46 +16:52 11:07

H18

6 680 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jesper Svensk Stora Tuna OK 36:00 5:23
2 Samuel Plumppu Hestra IF 42:00 +6:00 6:17
3 Nils Alexandersson Stora Tuna OK 47:28 +11:28 7:06
4 Niklas Ekström MS Parma 49:21 +13:21 7:23
5 Johan Lamm Frölunda OL 54:04 +18:04 8:05
6 Jacob Eriksson KFUM Örebro OK 58:48 +22:48 8:48
7 Adam Tellsén OK Roxen 1:00:27 +24:27 9:02
8 David Gunnarsson IK Hakarpspojkarna 1:08:56 +32:56 10:19
Henrik Hamrefors Västerås SOK ej godkänd

H17-20 Kort

5 670 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Arvid Hammar FK Herkules 47:28 8:22
2 Emil Dahlström FK Herkules 1:07:59 +20:31 11:59

D16

4 550 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Katrin Sjödén Älvdalens IF OK 29:48 6:32
2 Ronja Jungåker Korsnäs IF OK 31:55 +2:07 7:00
3 Klara Axelsson Markbygdens OK 34:44 +4:56 7:38
4 Elsa Holmgård Kils OK 36:36 +6:48 8:02
5 Tove Flodman OK Hammaren 40:32 +10:44 8:54
Ylva Tidevall Skogsluffarnas OK ej start

H16

5 670 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Viktor Svensk Stora Tuna OK 28:30 5:01
2 Fredrik Hamrefors Västerås SOK 30:29 +1:59 5:22
3 Hugo Lillieström OK Roxen 31:00 +2:30 5:28
3 Elias Tidevall Skogsluffarnas OK 31:00 +2:30 5:28
5 Gustav Jonsson OK Tor 31:07 +2:37 5:29
6 Jonatan Gustafsson KFUM Örebro OK 31:46 +3:16 5:36
7 Felix Axelsson Markbygdens OK 33:35 +5:05 5:55
8 Loke Östangård Gamleby OK 33:53 +5:23 5:58
9 Fredrik Glännefors Söders-Tyresö 35:10 +6:40 6:12
10 Rasmus Täck OK Hammaren 37:46 +9:16 6:39
11 Jonas Lauri FK Herkules 43:00 +14:30 7:35
12 Axel Forsman FK Herkules 43:07 +14:37 7:36
13 Zeb Palm HJS-Vansbro OK 44:13 +15:43 7:47
14 Jonathan Uller Kils OK 47:02 +18:32 8:17
15 Sverre Narum OL Vallset/Stange 47:10 +18:40 8:19
16 Viktor Ossiansson IK Hakarpspojkarna 50:07 +21:37 8:50
17 Nils Hammar FK Herkules 52:29 +23:59 9:15
18 William Jörnelius FK Herkules 55:59 +27:29 9:52

D16 Kort

4 070 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Emma Dahlström FK Herkules 58:58 14:29
Frida Olofsson OK Hammaren ej start

H16 Kort

4 070 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Samuel Jonasson Älvdalens IF OK 52:12 12:49

D14

4 070 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Emma Ling Jönköpings OK 32:45 8:02
2 Lisa Hallmén OK Tisaren 33:24 +0:39 8:12
3 Natalja Niggli O Jura 33:36 +0:51 8:15
4 Lovisa Gustafsson KFUM Örebro OK 36:09 +3:24 8:52
5 Nora Holmgård Kils OK 36:33 +3:48 8:58
6 Emma Eriksson Tjällmo-Godegårds OK 37:00 +4:15 9:05
7 Cecilia Lindgren OK Kåre 39:09 +6:24 9:37
8 Lilian Palm HJS-Vansbro OK 40:51 +8:06 10:02
9 Liv Åkerman Älvdalens IF OK 46:15 +13:30 11:21
10 Maja Sandvik Attunda OK 49:21 +16:36 12:07

H14

4 070 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Karl Lundin Katrineholms OK 30:03 7:22
2 Jakob Tellsén OK Roxen 30:10 +0:07 7:24
3 Linus Täck OK Hammaren 30:30 +0:27 7:29
4 Aron Östangård Gamleby OK 34:34 +4:31 8:29
5 Erik Hogedal Göteborg-Majorna OK 35:49 +5:46 8:48
6 Melker Lundin Katrineholms OK 36:05 +6:02 8:51
7 Tim Dalheimer IK Vikings OK 37:29 +7:26 9:12
8 Pontus Lindgren Västerås SOK 41:38 +11:35 10:13
9 MATTIAS JONASSON Älvdalens IF OK 42:15 +12:12 10:22
Mattias Lauri FK Herkules ej godkänd

H14 Kort

3 120 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Albin Eronn Linköpings OK 30:37 9:48
2 Linus Backlund Trollhättans SOK 34:04 +3:27 10:55

D12

3 120 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Alice Eriksson Tjällmo-Godegårds OK 25:37 8:12
2 Lisa Swartz OK Orion 28:38 +3:01 9:10
3 Lotte-Line Ekström MS Parma 29:37 +4:00 9:29
4 Alina Niggli O Jura 30:53 +5:16 9:53
5 Kristina Lindgren Västerås SOK 34:15 +8:38 10:58
6 Märta Sandvik Attunda OK 37:33 +11:56 12:02

H12

3 120 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Eric Hallner Ockelbo OK 21:30 6:53
2 Viktor Gunnarsson IK Hakarpspojkarna 21:46 +0:16 6:58
3 Erik Ling Jönköpings OK 25:20 +3:50 8:07
4 Christoffer Lindgren OK Kåre 27:06 +5:36 8:41
5 Hugo Persson OK Denseln 29:05 +7:35 9:19
6 Erik Åkerman Älvdalens IF OK 30:47 +9:17 9:51
7 Albert Gustafsson KFUM Örebro OK 31:25 +9:55 10:04
8 Linus Sjödén Älvdalens IF OK 34:08 +12:38 10:56
Anton Uller Kils OK ej start

D10

2 540 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tuva Östangård Gamleby OK 19:37 7:43
2 Julia Gustafsson KFUM Örebro OK 21:32 +1:55 8:28
3 Sandra Ling Jönköpings OK 22:05 +2:28 8:41
4 Julia Åtting Linköpings OK 25:19 +5:42 9:58
5 Alva Eliasson Sundsvalls OK 28:23 +8:46 11:10
6 Tilde Mansén Skarpnäcks OL 38:55 +19:18 15:19

H10

2 540 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Simon Lundell OK Österåker 18:12 7:09
2 Elias Tellsén OK Roxen 18:38 +0:26 7:20
3 Olle Hallner Ockelbo OK 19:20 +1:08 7:36
3 Marcus Lamm Frölunda OL 19:20 +1:08 7:36
5 Ludvig Eronn Linköpings OK 22:36 +4:24 8:53
6 Svante Sandvik Attunda OK 23:02 +4:50 9:04
7 Nils Swartz OK Orion 23:14 +5:02 9:08
8 Edvin Åtting Linköpings OK 23:40 +5:28 9:19
9 Isak Holmgård Kils OK 26:11 +7:59 10:18
10 Erik Palm Västerås SOK 26:14 +8:02 10:19
11 Elias Lauri FK Herkules 27:24 +9:12 10:47
12 Albin Svensson FK Herkules 28:23 +10:11 11:10
13 Arvid Jonforsen Hallstahammars OK 41:43 +23:31 16:25

D35

5 970 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anu Åkerman Hiidenkiertäjät 38:47 6:29
2 Catharina Asp IFK Moras OK 39:34 +0:47 6:37
3 Laila B Höglund FK Herkules 44:56 +6:09 7:31
4 Lina Rööhs Skattkärrs SOK 45:36 +6:49 7:38
5 Carolina Nilsson OK Kompassen 51:18 +12:31 8:35
6 Marianne Mohn-Lagler OLC Kapreolo 51:44 +12:57 8:39
7 Lucie Komarkova Hjärnarps GH OL 1:01:03 +22:16 10:13
8 Karin Lindqvist Ronneby OK 1:03:47 +25:00 10:41
9 Ann Hyvönen Skattkärrs SOK 1:05:23 +26:36 10:57
Ingrid Alexandersson Stora Tuna OK ej godkänd
Daria Niggli O Jura ej start

H35

8 130 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Niclas Arkåsen OK Kåre 1:02:01 7:37
2 Lukas Svoboda Slavia Hradec Kralove 1:05:37 +3:36 8:04
3 Markus Henriksson Linköpings OK 1:17:13 +15:12 9:29
4 André Bjärby Frosta OK 1:28:16 +26:15 10:51

D40

5 130 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Eva Palm Västerås SOK 37:56 7:23
2 Mia Eronn Linköpings OK 38:00 +0:04 7:24
3 Lena Ström Tjällmo-Godegårds OK 39:59 +2:03 7:47
4 Sara Timner Sundsvalls OK 41:57 +4:01 8:10
5 Linn Nilsson OK Tyr 42:44 +4:48 8:19
6 Helena Widegren IF Thor 44:03 +6:07 8:35
7 Cecilia Jonsson OK Tor 45:06 +7:10 8:47
8 Marie-Louise Persson FK Herkules 48:58 +11:02 9:32
9 Michaela Lundell OK Österåker 52:14 +14:18 10:10
10 Anna Lindgren Västerås SOK 1:16:56 +39:00 14:59
11 Ann-Sofie Täck OK Hammaren 1:23:29 +45:33 16:16
Ylva Lorentsson OK Kåre ej godkänd

H40

7 800 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Bertil Eronn Linköpings OK 46:37 5:58
2 Anders Åkerman Hiidenkiertäjät 47:32 +0:55 6:05
3 Lars Åkerman Malungs OK Skogsmårdarna 54:41 +8:04 7:00
4 Mats Gustafsson KFUM Örebro OK 58:40 +12:03 7:31
5 Erik Lauri FK Herkules 1:00:15 +13:38 7:43
6 Jonas Uller Kils OK 1:01:27 +14:50 7:52
7 Magnus Larsen FK Boken 1:01:39 +15:02 7:54
8 Mikael Svensson FK Herkules 1:02:56 +16:19 8:04
9 Rikard Eriksson Tjällmo-Godegårds OK 1:02:59 +16:22 8:04
10 Jonas Bergenfur Skattkärrs SOK 1:04:27 +17:50 8:15
11 Henrik Gustafsson KFUM Örebro OK 1:14:16 +27:39 9:31
12 Stellan Täck OK Hammaren 1:16:57 +30:20 9:51
13 Mikael Larsson Skattkärrs SOK 1:17:22 +30:45 9:55
14 Erik Backlund Trollhättans SOK 1:36:13 +49:36 12:20
Olle Malmring Freidig ej start

D45

4 530 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Helena Gunnarsson IK Hakarpspojkarna 32:16 7:07
2 Maria Ossiansson IK Hakarpspojkarna 36:48 +4:32 8:07
3 Ann Roller Järfälla OK 37:59 +5:43 8:23
4 Anna Norrbom Sala OK 39:08 +6:52 8:38 Ladda ner rutt i gpx-format
5 Malin Lamm Frölunda OL 39:45 +7:29 8:46
6 Ann Enman Gammelstads IF 39:52 +7:36 8:48
7 Lena Regnell Växjö OK 40:34 +8:18 8:57
8 Marina Axelsson Markbygdens OK 40:47 +8:31 9:00
9 Yvonne Sjödén Älvdalens IF OK 41:17 +9:01 9:06
10 Karin Tidevall Skogsluffarnas OK 43:55 +11:39 9:41
11 Maria Lillieström OK Roxen 48:40 +16:24 10:44
12 Åsa Detterfelt Linköpings OK 49:53 +17:37 11:00
13 Anethe Mansén Skarpnäcks OL 53:20 +21:04 11:46
14 Anna Karin Skärberg Vänersborgs SK 57:40 +25:24 12:43
15 Anna Gustafsson KFUM Örebro OK 1:06:58 +34:42 14:46
Josefine Nordström OK Triangeln ej godkänd
Karin Svensk Stora Tuna OK ej godkänd

H45

6 680 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Eric Roller Järfälla OK 44:39 6:41
2 Lennart Söderberg IK Hakarpspojkarna 46:29 +1:50 6:57
3 Henrik Jonsson OK Tor 47:42 +3:03 7:08
4 Patrik Rosén Växjö OK 52:06 +7:27 7:47
5 Mattias Ossiansson IK Hakarpspojkarna 52:15 +7:36 7:49
6 Magnus Runsvik Karlsbyhedens IK 53:38 +8:59 8:01
7 Anders Lillieström OK Roxen 53:46 +9:07 8:02
8 Jurg Niggli O Jura 53:47 +9:08 8:03
9 Anders Ling Jönköpings OK 57:03 +12:24 8:32
10 Fredrik Plumppu Bredareds IF 58:29 +13:50 8:45
11 Bo Svensson Istrums SK 59:24 +14:45 8:53
12 Per-Anders Axelsson Markbygdens OK 59:31 +14:52 8:54
13 Ulf Jansson OK Triangeln 1:00:21 +15:42 9:02
14 Anders Lamm Frölunda OL 1:02:20 +17:41 9:19
15 Johan Ohlström IF Thor 1:04:52 +20:13 9:42
16 Thomas Persson OK Denseln 1:14:34 +29:55 11:09
17 David Lindgren Västerås SOK 1:39:47 +55:08 14:56
Jonas Detterfelt Linköpings OK ej godkänd
Peter Sjödén Älvdalens IF OK ej start
Rickard Jonforsen Hallstahammars OK ej start

D50

4 080 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Carina Sandberg Säterbygdens OK 30:49 7:33
2 Dorothe Spillmann IF Thor 35:10 +4:21 8:37
3 Lena Swartz OK Orion 42:05 +11:16 10:18
4 Katarina Sundqvist OK Kåre 42:41 +11:52 10:27
5 Marie Larsson Köping-Kolsva OK 43:32 +12:43 10:40
6 Elisabet Elmertoft Norbergs OK 50:53 +20:04 12:28
7 Hilde Haugskott OL Trollelg 52:37 +21:48 12:53
8 Lotta Jungåker Korsnäs IF OK 53:06 +22:17 13:00
9 Elisabeth Tollemark Skogsluffarnas OK 54:31 +23:42 13:21
10 Ann-Kristin Spetz Ulricehamns OK 1:03:09 +32:20 15:28

H50

5 970 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lars Holmgård Kils OK 36:41 6:08
2 Jörgen Ekman Täby OK 36:43 +0:02 6:09
3 Per Ögren Bergnäsets AIK 37:42 +1:01 6:18
4 Peo Svensk Stora Tuna OK 39:20 +2:39 6:35
5 Per Sandberg Säterbygdens OK 40:45 +4:04 6:49
6 Jan Hindér Tolered-Utby Ol-klubb 41:20 +4:39 6:55 Ladda ner rutt i gpx-format
7 Mats Jönsson Korsnäs IF OK 42:48 +6:07 7:10
8 Stefan Olofsson OK Gisle 43:47 +7:06 7:20
9 Terje Schjølberg Røros IL 44:01 +7:20 7:22
10 Anders Mansén Skarpnäcks OL 45:13 +8:32 7:34
11 Dirk Hartmann SV Mietraching 45:44 +9:03 7:39
12 Peter Eriksson KFUM Örebro OK 46:29 +9:48 7:47
13 Stefan Spetz Ulricehamns OK 49:24 +12:43 8:16
14 Jan Lindberg Korsnäs IF OK 49:28 +12:47 8:17
15 Jörgen Dalén Sala OK 58:04 +21:23 9:43
16 Ulf Hamrefors Västerås SOK 1:03:43 +27:02 10:40
17 Kent Skärberg Vänersborgs SK 1:06:27 +29:46 11:07
Per-Eric Karlsson OK Alferna ej start

D55

4 080 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Kane Andersson IFK Moras OK 33:44 8:16
2 Elisabeth Öström OK Tyr 36:29 +2:45 8:56
3 Christina Söderblom Ätrans IF 38:55 +5:11 9:32
4 Ingrid Kensby OK Tyr 41:08 +7:24 10:04
5 Britt-Marie Hellgren OK Älvsjö-Örby 41:46 +8:02 10:14
6 Mirja Mikkolainen Valkeakosken Haka 42:49 +9:05 10:29
7 Ann-Christin Nero Forsman Ronneby OK 45:46 +12:02 11:13
8 Ylva Grape Dalaportens OL 46:50 +13:06 11:28
9 Susanne Lüscher Stora Tuna OK 47:09 +13:25 11:33
Mari-Louise Lundgren Stora Tuna OK ej godkänd
Lisbeth Bergagård Tolered-Utby Ol-klubb ej godkänd

H55

5 630 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Petter Gullikstad Røros IL 36:11 6:25
2 Arne Karlsson Tumba-Mälarhöjden OK 37:53 +1:42 6:43
3 Lars Harkman Malungs OK Skogsmårdarna 38:47 +2:36 6:53
4 Christer Bergagård Tolered-Utby Ol-klubb 40:47 +4:36 7:14
5 Anders Löfgren Järfälla OK 41:14 +5:03 7:19
6 Ingemar Månsson Ronneby OK 41:27 +5:16 7:21
7 Roland Norell Söders-Tyresö 44:03 +7:52 7:49
8 Olov Öström OK Tyr 44:57 +8:46 7:59
9 Sönke Bandixen OLG Pfaeffikon 47:31 +11:20 8:26
10 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 47:38 +11:27 8:27
11 Mats Kensby OK Tyr 52:26 +16:15 9:18
12 Svante Lindgren Korsnäs IF OK 55:14 +19:03 9:48
13 Michael Andersson Göteborg-Majorna OK 56:24 +20:13 10:01
14 Lasse Pedersen Göteborg-Majorna OK 58:39 +22:28 10:25
15 Ronnie Eriksson Malungs OK Skogsmårdarna 1:03:05 +26:54 11:12
16 Hans-Åke Hilding IK Jarl Rättvik 1:05:24 +29:13 11:36
Hans-Peter Olsson Älvdalens IF OK ej godkänd

D60

3 730 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lena Jansson Arboga OK 33:26 8:57
2 Inger Mattsson Västerbergslagens OL 37:53 +4:27 10:09
3 Catherine Dawson Gafanhori 48:36 +15:10 13:01
4 Monica Svärd OK Klemmingen 50:52 +17:26 13:38
Annika Norström Hallstahammars OK ej godkänd
Gudrun Persson Hallstahammars OK ej godkänd

H60

5 130 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Göran Hansson Täby OK 39:37 7:43
2 Matti Mikkolainen Valkeakosken Haka 45:39 +6:02 8:53
3 Sven Larsson Särna SK 48:27 +8:50 9:26
4 Bengt Hansson Säterbygdens OK 58:44 +19:07 11:26

D65

3 730 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Vivianne Holgersson OK Måsen 47:16 12:40
2 Lisbeth Damsgaard Hjärnarps GH OL 52:01 +4:45 13:56
3 Ewa Nordlund Länna IF 58:53 +11:37 15:47
4 Lena Hedman Hallstahammars OK 1:01:35 +14:19 16:30
5 Eva Marie Gran OK Øst 1:04:45 +17:29 17:21

H65

4 660 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Torgny Pettersson Markbygdens OK 33:18 7:08
2 Carl-Henry Andersson OK Orinto 34:11 +0:53 7:20
3 Johan Källman Norbergs OK 35:03 +1:45 7:31
4 Claes Nideborn Stora Tuna OK 36:31 +3:13 7:50
5 Sven Erik Molander Tolered-Utby Ol-klubb 37:24 +4:06 8:01
6 Christer Sandh OK Roxen 38:22 +5:04 8:13
7 Roy Dawson Gafanhori 38:38 +5:20 8:17
8 Hans Holgersson OK Måsen 41:12 +7:54 8:50
9 Karl-Evert Annegård SOK Viljan 42:20 +9:02 9:05
10 Roland Nilsson SOK Viljan 43:36 +10:18 9:21
11 Jan Åsberg Häverödals SK 44:18 +11:00 9:30
12 Ulf Kjellin OK Hedströmmen 44:50 +11:32 9:37
13 Göran Larsson Sala OK 47:06 +13:48 10:06
14 Göran Svärd OK Klemmingen 55:17 +21:59 11:51
15 Ove Johansson OK Kolmården 1:03:58 +30:40 13:43
Jørgen Münster-Swendsen Søllerød OK ej godkänd

D70

3 170 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Edla Fornander Västerbergslagens OL 42:10 13:18
2 Birgitta Johansson Kristinehamns OK 44:54 +2:44 14:09
3 Ulla Nilsson SOK Viljan 50:48 +8:38 16:01
4 Kerstin Johansson Markbygdens OK 54:39 +12:29 17:14
5 Ulla Ling Jönköpings OK 56:08 +13:58 17:42
Lena  Leandersson Älvdalens IF OK ej start

H70

4 080 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Kurt Fredrixon OK Skogshjortarna 39:47 9:45
2 Runo Johansson Kristinehamns OK 40:16 +0:29 9:52
3 Per-Olof Fernberg IS Skanne 41:39 +1:52 10:12
4 Ingemar Widén KFUM Örebro OK 42:06 +2:19 10:19
5 Leif Nordlund Länna IF 42:42 +2:55 10:27
6 Sverre Jonsson OK Ravinen 47:05 +7:18 11:32
7 Hans L Andersson Västerbergslagens OL 47:59 +8:12 11:45
8 Lars Tuvesson Ulricehamns OK 53:07 +13:20 13:01
9 Johnny Brandt Hällefors OK 54:54 +15:07 13:27
10 Christer Lundin OK Renen 55:07 +15:20 13:30
11 Bo Hansson Arboga OK 56:27 +16:40 13:50
12 Kurt Sandström Skutskärs OK 56:52 +17:05 13:56
13 Pär-Erik Johansson Markbygdens OK 1:09:14 +29:27 16:58
Amund Herrebröden OK Øst ej godkänd
Sven Gustav Dahlberg Storviks IF ej start

D75

3 170 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Asta Sjöberg Lindebygdens OK 33:38 10:36
2 Solveig Dillman OK Älvsjö-Örby 1:03:38 +30:00 20:04
3 Britt Eriksson Hammarby IF OF 1:06:52 +33:14 21:05
Marita Karlsson OK Alferna ej start

H75

3 730 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Erland Ling Jönköpings OK 35:21 9:28
2 Kjell Mjöberg Hallstahammars OK 37:21 +2:00 10:00
3 Stig Arild Haugskott OL Trollelg 50:56 +15:35 13:39
Harald Wibye OK Moss ej start

D80

2 380 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Marianne Höglund FK Herkules 1:18:30 32:58

H80

3 170 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lennart Stenberg OK Älvsjö-Örby 59:35 18:47
2 Elof Back Fagersta OK 1:01:40 +2:05 19:27
3 Holger Persson OK Eken 1:13:03 +13:28 23:02
Hans Bohlin IFK Moras OK ej godkänd
Claes Sjöberg Lindebygdens OK ej godkänd

U1

2 540 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Emil Ling Jönköpings OK 28:04 11:02
2 Alice Ljungberg Tumba-Mälarhöjden OK 28:50 +0:46 11:21
3 Herman Eliasson Sundsvalls OK 31:06 +3:02 12:14
4 Olivia Svensson FK Åsen 36:45 +8:41 14:28
5 Joel Holmgård Kils OK 36:52 +8:48 14:30
6 Olivia Åtting klubblös 37:10 +9:06 14:37
7 Elin Palm Västerås SOK 37:19 +9:15 14:41
8 David Jonforsen Hallstahammars OK 38:57 +10:53 15:20
9 Greta Sandvik Attunda OK 44:08 +16:04 17:22
10 Axel Gräfnings Grycksbo IF OK 46:16 +18:12 18:12
11 Saana-Mari Ekström MS Parma 54:43 +26:39 21:32

U2

2 540 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Kajsa Ljungberg Tumba-Mälarhöjden OK 29:04 11:26
2 Nicolas Mohn OLC Kapreolo 30:41 +1:37 12:04
3 Jorin Mohn OLC Kapreolo 31:09 +2:05 12:15
4 Estrid Sjögren IK Hakarpspojkarna 31:13 +2:09 12:17
5 Truls Mansén Skarpnäcks OL 43:32 +14:28 17:08
6 Max Gustafsson KFUM Örebro OK 1:12:12 +43:08 28:25

Öppen motion 1

2 540 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Marie Hilding IK Jarl Rättvik 23:37 9:17
2 Felicia Rööhs Skattkärrs SOK 29:48 +6:11 11:43
3 Barbro Härdmark OK Alferna 35:21 +11:44 13:55
4 Alexander Bjärby Frosta OK 37:00 +13:23 14:34
5 Lovisa Pihl OK Tisaren 41:13 +17:36 16:13
6 Alma Carlsson OK Tisaren 41:15 +17:38 16:14
7 Viggo Lindgren OK Kåre 42:24 +18:47 16:41
8 Siv Hult Attunda OK 54:15 +30:38 21:21
9 Tianxia Yan Ronneby OK 1:17:36 +53:59 30:33
Margareta Dahlström OK Hedströmmen ej godkänd

Öppen motion 3

3 120 m, 29 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Fredrik Westlund Kils OK 27:31 8:49
2 Per  Nylander VB OL 29:32 +2:01 9:27
3 Tina Westlund Kils OK 30:38 +3:07 9:49
4 Qivina Eriksen OK Øst 32:29 +4:58 10:24
5 Frida Jonforsen Hallstahammars OK 32:42 +5:11 10:28
6 Stig-Olof Stål Avesta OK 33:27 +5:56 10:43
7 Elisabet Hult Attunda OK 34:09 +6:38 10:56
8 Eija Lauri FK Herkules 34:24 +6:53 11:01
9 Filip Håkansson OK Orion 35:28 +7:57 11:22
10 Oliver Håkansson OK Orion 35:31 +8:00 11:23
11 Elisabeth Olsson Älvdalens IF OK 36:42 +9:11 11:45
12 Amanda Backlund Trollhättans SK 38:51 +11:20 12:27
13 Irmelie Sjögren IK Hakarpspojkarna 39:21 +11:50 12:36
14 Helena Diedrichs OK Kåre 39:37 +12:06 12:41
15 Marie Svensson FK Åsen 41:20 +13:49 13:14
16 Robert Puusta OK Älvsjö-Örby 42:15 +14:44 13:32
17 Åsa Pettersson Säterbygdens OK 45:28 +17:57 14:34
18 Karolina Nyberg Karlsbyhedens IK 45:39 +18:08 14:37
19 Lisa Jonasson Älvdalens IF OK 45:45 +18:14 14:39
20 Marita Johansson Markbygdens OK 50:24 +22:53 16:09
21 Tor Simonsen OK Øst 57:41 +30:10 18:29
22 Ann-Marie Arkåsen Falköpings AIK OK 1:01:21 +33:50 19:39
23 Jacob Ekstrand Västerbergslagens OL 1:01:22 +33:51 19:40
24 Liv Simonsen OK Øst 1:02:04 +34:33 19:53
25 Catharina Johansson OK Kolmården 1:02:33 +35:02 20:02
26 Lars Runsvik OK Kåre 1:06:08 +38:37 21:11
27 Amelia Lundin Katrineholms OK 1:15:09 +47:38 24:05
28 Mona Lundin Katrineholms OK 1:15:15 +47:44 24:07
Ayan Ling Jönköpings OK ej godkänd
Martina Gabrielsson Trollhättans SOK ej start

Öppen motion 4

4 900 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johan Höglund FK Herkules 34:48 7:06
2 Robin Höglund FK Herkules 34:52 +0:04 7:06
3 Jonas Holmgren Västerbergslagens OL 36:38 +1:50 7:28
4 Mikael Bengtsson FK Herkules 39:20 +4:32 8:01
5 Karin Stål Avesta OK 41:29 +6:41 8:27
6 Annette Palm HJS-Vansbro OK 42:27 +7:39 8:39
7 Per  Nylander VB OL 45:02 +10:14 9:11
8 Ylva Fornander Västerbergslagens OL 45:40 +10:52 9:19
9 Joar Melting OL Trollelg 47:55 +13:07 9:46
10 Per Edén OK Kåre 48:05 +13:17 9:48
11 Kristin Karlsson Knäred 51:54 +17:06 10:35
12 Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL 58:34 +23:46 11:57
13 Katarina Norlinger Skarpnäcks OL 59:31 +24:43 12:08
14 Pia Östangård Gamleby OK 1:02:06 +27:18 12:40
15 Niklas Dahlström FK Herkules 1:02:27 +27:39 12:44
16 Ragnhild Skogsrud OL Vallset/Stange 1:04:41 +29:53 13:12
17 Lizkulla Pettersson Markbygdens OK 1:14:58 +40:10 15:17
Nils Ullberg Avesta OK ej godkänd

Öppen motion 7

3 170 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Fredrik Petersson Linköpings OK 20:16 6:23
2 Johan Åtting Linköpings OK 21:25 +1:09 6:45
3 Madeleine Ölfvingsson Linköpings OK 24:48 +4:32 7:49
4 Tobias Lindgren OK Kåre 26:15 +5:59 8:16
5 Martina Arkåsen OK Kåre 28:21 +8:05 8:56
6 Anna Uller Kils OK 28:34 +8:18 9:00
7 Anders Westlund Kils OK 32:26 +12:10 10:13
8 Jonna Jungåker Korsnäs IF OK 33:40 +13:24 10:37
9 Anna-Karin Bondesson Frosta OK 35:14 +14:58 11:06
10 Gustav Boquist IK Uven 35:55 +15:39 11:19
11 Bo-Göran Gunnarsson Rydboholms SK 36:08 +15:52 11:23
12 Göran Börjeskog OK Tor 36:54 +16:38 11:38
13 Gunilla Gräfnings Grycksbo IF OK 37:03 +16:47 11:41
14 Lina Nilsson Ulricehamns OK 38:03 +17:47 12:00
15 Jens-Henrik Simonsen OK Öst 38:09 +17:53 12:02
16 Stefan Ljungberg Tumba-Mälarhöjden OK 38:31 +18:15 12:09
17 Lena Ljungberg Tumba-Mälarhöjden OK 38:51 +18:35 12:15
18 Katarina Tallhage Centrum OK 42:16 +22:00 13:20
19 Gullan Andersson Strängnäs-Malmby OL 43:42 +23:26 13:47
20 Torsten Vestman OK Nolaskogsarna 45:31 +25:15 14:21
21 Matthias Kalle Dalheimer IK Vikings OK 45:45 +25:29 14:25
22 Anna Bjärby Frosta OK 48:55 +28:39 15:25
23 Anne Eriksson KFUM Örebro OK 49:48 +29:32 15:42
24 Frank Larsson Köping-Kolsva OK 50:01 +29:45 15:46
25 Frida Andersson Falkenbergs OK 51:24 +31:08 16:12
26 Gurli Back Fagersta OK 54:47 +34:31 17:16
27 Ove Pettersson Älvdalens IF OK 54:57 +34:41 17:20
28 Allan Olovsson OK Njudung 55:58 +35:42 17:39
29 Tomas Sundqvist OK Kåre 56:04 +35:48 17:41
30 Anders Jansson Grycksbo IF OK 57:28 +37:12 18:07
31 Annika Lundström Sundbybergs IK 1:03:33 +43:17 20:02
32 Kenneth Ljungberg Nyköpings OK 1:14:17 +54:01 23:25
33 Majvie Annegård SOK Viljan 1:29:16 +1:09:00 28:09
Gunnar Bengtsson Sundsvalls OK ej godkänd
Hillevi Ekstrand Västerbergslagens OL ej godkänd

Öppen motion 9

7 640 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Peter Mohn OLC Kapreolo 56:35 7:24
2 Aron Håkansson Kungälvs OK 1:14:50 +18:15 9:47
3 Olle Windelius Frosta OK 1:19:57 +23:22 10:27
4 Emil Tallhage Centrum OK 1:35:27 +38:52 12:29
5 Markko Rehberger Helsingin Suunnistajat 2:06:45 +1:10:10 16:35
6 Ola Wallnäs Falkenbergs OK 2:14:23 +1:17:48 17:35
7 Nicklas Enlund Gamleby OK 2:17:42 +1:21:07 18:01
Tove Alexandersson Stora Tuna OK ej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser