Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Idre 3-dagars, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Idre 3-dagars
Arrangörsorganisation: Idrefjällens OK
Datum: tisdag 23 juni 2015 - torsdag 25 juni 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)

D21

7 910 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma JohanssonDomnarvets GOIF1:08:258:38
2Marte NarumNydalens SK1:13:15+4:509:15
3Amilia BjörklundSävedalens AIK1:13:48+5:239:19
4Elin TyskLeksands OK1:14:16+5:519:23
5Evgeniya RyapolovaIFK Moras OK1:14:24+5:599:24
6Bettina AebiOK Linné1:15:22+6:579:31
7Frida SandbergSäterbygdens OK1:15:53+7:289:35
8Sara JonssonOK Orion1:18:03+9:389:52
9Moa KjellstrandCentrum OK1:18:21+9:569:54
10Ida WillénÖstersunds OK1:22:29+14:0410:25
11Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK1:22:40+14:1510:27
12Elin ClassonOK Orinto1:23:46+15:2110:35
13Maria Von SchmalenséeAttunda OK1:23:58+15:3310:36
14Malin AnnegårdCentrum OK1:24:18+15:5310:39
15Johanna LarssonKöping-Kolsva OK1:28:14+19:4911:09
16Sara JohanssonDomnarvets GOIF1:30:29+22:0411:26
17Emma KantarpÄrla IF1:32:01+23:3611:37
18Elin LindTierps SOK1:32:49+24:2411:44
19Sofie SöderblomFalkenbergs OK1:34:34+26:0911:57
20Amy RankkaLinköpings OK1:34:54+26:2911:59
21Linn AxelssonÄrla IF1:37:50+29:2512:22
22Åsa SöderblomFalkenbergs OK1:58:11+49:4614:56
23Rask AttackMIcke Mellbergs SOK2:04:58+56:3315:47
24Hiromi KobayashiSurahammars SOK2:13:00+1:04:3516:48
25Lisa MoodLänna IF2:49:02+1:40:3721:22
Kristin BomanGävle OKej godkänd
Lina FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd
Juliet SserunkumaUganda Scouts Orienteering Clubej start
Linda LindkvistLeksands OKej start
Jonna JungåkerKorsnäs IF OKej start
Hellen BasemeraUganda Scouts Orienteering Clubej start

H21

10 660 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel AttåsOK Tisaren1:06:006:11
2Johan RunessonGöteborg-Majorna OK1:07:59+1:596:22
3Fredrik EdénIFK Göteborg1:10:22+4:226:36
4Robbin KantarpÄrla IF1:10:26+4:266:36
5Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF1:10:34+4:346:37
6Pontus PeterssonOK Orion1:12:22+6:226:47
7Nils SpetzUlricehamns OK1:12:24+6:246:47
8Roman RyapolovIFK Moras OK1:15:04+9:047:02
9Måns SandgrenOK Orion1:16:35+10:357:11
10Jonatan AronssonOK Tisaren1:18:00+12:007:19
11Mattias KarlssonMalungs OK Skogsmårdarna1:18:02+12:027:19
12Erik BomanGävle OK1:18:36+12:367:22
13Oskar SandbergSäterbygdens OK1:18:42+12:427:22
14Gustav HindérOK Tisaren1:19:33+13:337:27
15Andreas UllerKils OK1:20:14+14:147:31
16Greger TyskLeksands OK1:21:35+15:357:39
17Kalle DalinLeksands OK1:22:21+16:217:43
18Per EklöfOK Milan1:22:33+16:337:44
19Albin PetterssonOK Tisaren1:23:21+17:217:49
20Niklas GustafssonOK Tisaren1:23:23+17:237:49
21Albin LillieströmOK Roxen1:25:31+19:318:01
22Filip GrahnHestra IF1:28:06+22:068:15
23Jonas LindahlOK Milan1:28:14+22:148:16
24Peter ErikssonLinköpings OK1:28:26+22:268:17
25Jonas VikströmKöping-Kolsva OK1:30:42+24:428:30
26Rasmus BlockgrenFalkenbergs OK1:31:23+25:238:34
27Pål SkogedalAsker SK1:32:04+26:048:38
28Henrik OlofssonHelsingborgs SOK1:32:28+26:288:40
29Oskar AndrénOK Tisaren1:32:36+26:368:41
30Hans PerssonGävle OK1:33:22+27:228:45
31Pontus JanssonOK Orinto1:33:37+27:378:46
32Emil JohanssonOK Tisaren1:38:06+32:069:12
33Johan AntonssonOK Löftan1:38:12+32:129:12
34Linus BohmanHjärnarps GH OL1:38:25+32:259:13
35Jerk RönnolsCentrum OK1:38:28+32:289:14
35Henrik FröjdRehns BK1:38:28+32:289:14
37Jonatan AnderssonFalkenbergs OK1:40:30+34:309:25
38Rasmus LarssonOK Alehof1:49:21+43:2110:15
39Patrik SvedbergGävle OK1:50:19+44:1910:20
40Cristian LarssonKöping-Kolsva OK1:52:48+46:4810:34
41Marcus BerggrenNyköpings OK1:56:38+50:3810:56
42Andreas ZeijlonOK Hällen1:58:17+52:1711:05
43Johan CelanderKöping-Kolsva OK2:14:14+1:08:1412:35
44Tomas KobayashiSurahammars SOK2:18:49+1:12:4913:01
Albin SjöhedGävle OKej godkänd
Oskar SjöbergOK Linnéej start
Jonas LundgrenLinköpings OKej start
Gyavira SengonziUganda Scouts Orienteering Clubej start
Godfrey MutebiUganda Scouts Orienteering Clubej start
Lawrence WanderaUganda Scouts Orienteering Clubej start
Emmanuel MusaasiziUganda Scouts Orienteering Clubej start
Joshua MayanjaUganda Scouts Orienteering Clubej start
Tove AlexanderssonStora Tuna OKej start

D21 Kort

5 070 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elina JohnssonCentrum OK56:3511:09
2Therese KorkeakoskiOK Milan56:53+0:1811:13
3Susanne ErikssonOK Milan57:45+1:1011:23
4Malin ErikssonIFK Moras OK1:02:20+5:4512:17
5Marika LindahlOK Milan1:05:45+9:1012:58
6Matilda JonssonLinköpings OK1:06:08+9:3313:02
7Paula Glenn JungbjerFK Herkules1:10:26+13:5113:53
8Sara SöderblomÄtrans IF1:20:17+23:4215:50

H21 Kort

6 420 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton HallorOK Tisaren51:368:02
2Albin DetterfeltLinköpings OK52:59+1:238:15
3Sven LarssonLeksands OK56:42+5:068:49
4Tobias EliassonSundsvalls OK56:52+5:168:51
5Niclas ArkåsenOK Kåre1:01:50+10:149:37
6Erik SandhOK Roxen1:02:05+10:299:40
7Erik SkärbergVänersborgs SK1:03:09+11:339:50
8Kristoffer EdshageCentrum OK1:05:19+13:4310:10
9Niclas LarssonKöping-Kolsva OK1:10:12+18:3610:56
10Jens WicksénCentrum OK1:10:20+18:4410:57
11Martin KarlssonCentrum OK1:13:19+21:4311:25
12Daniel EleniusCentrum OK1:29:18+37:4213:54
13Markus HenrikssonLinköpings OK1:31:00+39:2414:10
14Mikael AnderssonIK Gandvik1:31:24+39:4814:14
15David HolmqvistOK Ödmården1:38:33+46:5715:21
16Ola WallnäsFalkenbergs OK1:55:57+1:04:2118:03
Niklas NorlingOK Ödmårdenej godkänd
Edward NicholasAuld Reekie Orienteering Clubej start

H20

7 330 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav BoquistIK Uven1:04:378:48
2Jan DalheimerIK Vikings OK1:15:40+11:0310:19
3Aron HåkanssonKungälvs OK1:20:25+15:4810:58
4Martin NorrbomSala OK1:22:20+17:4311:13
5Jakob LaurellOK Flundrehof1:48:53+44:1614:51
6Emil ErikssonTierps SOK1:57:59+53:2216:05
Tobias PentonenHestra IFej start

D18

5 070 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefin ErlandssonOK Milan54:0510:40
2Erica EdmanLeksands OK56:43+2:3811:11
3Agnes WesterbergTrollhättans SOK57:42+3:3711:22
4Carolina OlssonÄlvdalens IF OK1:08:35+14:3013:31
5Mirjam DalénSala OK1:09:32+15:2713:42
6Sarah PerssonOK Denseln1:12:55+18:5014:22
7Hanne-Line EkströmMS Parma1:19:38+25:3315:42
Lisa JohanssonOK Trananej godkänd

H18

6 420 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils AlexanderssonStora Tuna OK55:398:40
2Samuel PlumppuHestra IF55:45+0:068:41
3Jason BransomeSkogsluffarnas OK1:01:36+5:579:35
4Jacob ErikssonKFUM Örebro OK1:01:58+6:199:39
5Henrik HamreforsVästerås SOK1:03:01+7:229:48
6Mårten OlssonGävle OK1:09:11+13:3210:46
7David GunnarssonIK Hakarpspojkarna1:12:40+17:0111:19
8Erik OlssonGävle OK1:18:51+23:1212:16
9Johan LammFrölunda OL1:19:11+23:3212:20

H17-20 Kort

5 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil DahlströmFK Herkules1:58:3521:38
Arvid HammarFK Herkulesej godkänd

D16

4 320 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katrin SjödénÄlvdalens IF OK34:187:56
2Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre36:31+2:138:27
3Hanna MårtenssonOK Skogsstjärnan38:49+4:318:59
4Klara AxelssonMarkbygdens OK40:19+6:019:19
5Sofia BerglundSigtuna OK47:38+13:2011:01
6Ronja JungåkerKorsnäs IF OK51:40+17:2211:57
7Elin HållHJS-Vansbro OK55:09+20:5112:45
8Elsa HolmgårdKils OK56:59+22:4113:11
Ylva TidevallSkogsluffarnas OKej start
Tove FlodmanOK Hammarenej start

H16

5 480 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias TidevallSkogsluffarnas OK42:337:45
2Felix AxelssonMarkbygdens OK42:53+0:207:49
3Axel OlssonOK Skogsstjärnan44:47+2:148:10
4Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK45:17+2:448:15
5Fredrik HamreforsVästerås SOK46:06+3:338:24
6Fredrik GlänneforsSöders-Tyresö46:59+4:268:34
7Simon FriskGustavsbergs OK52:14+9:419:31
8Axel ForsmanFK Herkules55:24+12:5110:06
9Rasmus TäckOK Hammaren57:48+15:1510:32
10Jonas LauriFK Herkules1:03:27+20:5411:34
11Sverre NarumOL Vallset/Stange1:03:30+20:5711:35
12Viktor OssianssonIK Hakarpspojkarna1:05:22+22:4911:55
13Jonathan UllerKils OK1:07:29+24:5612:18
14Zeb PalmHJS-Vansbro OK1:19:20+36:4714:28
Nils HammarFK Herkulesej godkänd
Oliver AngelsiööOK Linnéej start

D16 Kort

3 910 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Emma DahlströmFK Herkulesej godkänd

H16 Kort

3 910 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Samuel JonassonÄlvdalens IF OK59:3515:14
2William JörneliusFK Herkules1:00:37+1:0215:30
3Karl FredrikssonKorsnäs IF OK1:02:51+3:1616:04

D14

3 910 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja ÅkessonIK Hakarpspojkarna41:0610:30
2Emma LingJönköpings OK49:09+8:0312:34
3Lisa HallménOK Tisaren50:03+8:5712:48
4Emma ErikssonTjällmo-Godegårds OK50:39+9:3312:57
5Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK52:49+11:4313:30
6Agnes MalmgrenOckelbo OK53:04+11:5813:34
7Alice PalmgrenSundsvalls OK53:52+12:4613:46
8Cecilia LindgrenOK Kåre54:05+12:5913:49
9Therese NilssonOK Österåker58:58+17:5215:04
10Alma Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna59:07+18:0115:07
11Hanna ErikssonNorbergs OK1:16:22+35:1619:31
Felicia SvedjerotGävle OKej godkänd
Lilian PalmHJS-Vansbro OKej start
Anna NordströmSigtuna OKej start

H14

3 910 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas EkströmMS Parma30:027:40
2Karl LundinKatrineholms OK33:11+3:098:29
3Linus TäckOK Hammaren36:30+6:289:20
4Melker LundinKatrineholms OK42:36+12:3410:53
5Erik HogedalGöteborg-Majorna OK44:59+14:5711:30
6Pontus LindgrenVästerås SOK48:15+18:1312:20
7Tim DalheimerIK Vikings OK50:48+20:4612:59
8Trevor BransomeSkogsluffarnas OK51:24+21:2213:08
Mattias LauriFK Herkulesej godkänd

H14 Kort

3 110 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1MATTIAS JONASSONÄlvdalens IF OK38:5812:31
2Linus BacklundTrollhättans SOK57:09+18:1118:22
Albin EronnLinköpings OKej godkänd

D12

3 110 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erika ÅkessonMarkbygdens OK33:5110:53
2Alice ErikssonTjällmo-Godegårds OK36:42+2:5111:48
3Lotte-Line EkströmMS Parma52:44+18:5316:57
4Lisa ÅkessonMarkbygdens OK53:17+19:2617:07
5Vilma LarssonOK Milan1:02:40+28:4920:09
6Märta SandvikAttunda OK1:05:51+32:0021:10
7Kristina LindgrenVästerås SOK1:12:21+38:3023:15
8Ellinor SvedjerotGävle OK2:14:58+1:41:0743:23
Miia RollerJärfälla OKej godkänd
Lisa SwartzOK Orionej godkänd
Tilda BorgströmAvesta OKej start

H12

3 110 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eric HallnerOckelbo OK24:457:57
2Anton UllerKils OK33:12+8:2710:40
3Christoffer LindgrenOK Kåre35:27+10:4211:23
4Tore PalmgrenSundsvalls OK35:57+11:1211:33
5Hugo PerssonOK Denseln41:00+16:1513:10
6Jon HanssonOK Kåre41:18+16:3313:16
7Anton ForsHJS-Vansbro OK42:53+18:0813:47
8Johan MårtenssonOK Skogsstjärnan47:46+23:0115:21
9Anton BlomqvistMarkbygdens OK50:02+25:1716:05
10Linus SjödénÄlvdalens IF OK52:40+27:5516:56
11Erik LingJönköpings OK55:10+30:2517:44
12Viktor GunnarssonIK Hakarpspojkarna58:08+33:2318:41
13Albert GustafssonKFUM Örebro OK59:10+34:2519:01
14Albin MalmgrenOckelbo OK1:06:17+41:3221:18
15Filip PerssonOckelbo OK1:09:34+44:4922:22

H12 Kort

2 360 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav AttåsOK Tisaren15:506:42
2Elias LundbergOckelbo OK20:11+4:218:33
3Arvid ErikssonNorbergs OK25:18+9:2810:43

D10

2 360 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandra LingJönköpings OK17:487:32
2Julia GustafssonKFUM Örebro OK19:54+2:068:25
3Julia ÅttingLinköpings OK21:10+3:228:58
4Malin HållHJS-Vansbro OK21:54+4:069:16
5Alva EliassonSundsvalls OK24:08+6:2010:13
Hedda BorgströmAvesta OKej start

H10

2 360 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle DalinOK Kåre15:236:31
2Edvin ÅttingLinköpings OK18:06+2:437:40
3Emil LingJönköpings OK18:55+3:328:00
4Marcus LammFrölunda OL18:58+3:358:02
5William OksvoldOK Kåre19:19+3:568:11
6Tim MartnerFrölunda OL19:31+4:088:16
7Nils SwartzOK Orion20:02+4:398:29
8Simon LundellOK Österåker21:01+5:388:54
9Svante SandvikAttunda OK21:31+6:089:07
10Albin SvenssonFK Herkules21:43+6:209:12
11Erik PalmVästerås SOK22:14+6:519:25
12Ludvig EronnLinköpings OK22:44+7:219:37
13Isak HolmgårdKils OK23:31+8:089:57
14Arvid JonforsenHallstahammars OK27:40+12:1711:43
15Elias LauriFK Herkules28:51+13:2812:13
16Willgott SvedjerotGävle OK44:35+29:1218:53
Olle HallnerOckelbo OKej godkänd

D35

5 660 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Charlotte LindkvistLeksands OK1:05:0911:30
2Anna MartnerFrölunda OL1:11:34+6:2512:38
3Ann HyvönenSkattkärrs SOK1:17:23+12:1413:40
4Lina RööhsSkattkärrs SOK1:25:13+20:0415:03
5Karin LindqvistRonneby OK1:30:04+24:5515:54
6Carolina NilssonOK Kompassen1:43:04+37:5518:12
Ylva FornanderVästerbergslagens OLej godkänd
Lucie KomarkovaHjärnarps GH OLej godkänd

H35

7 920 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas MartnerFrölunda OL1:02:137:51
2Anders OksvoldOK Kåre1:06:01+3:488:20
3Bengt LeanderssonÄlvdalens IF OK1:09:05+6:528:43
4Per OksvoldIF Thor1:27:02+24:4910:59
5Ulrik MagnussonHalmstad OK1:31:06+28:5311:30
6Ove OksvoldCentrum OK1:38:50+36:3712:28
7Lukas SvobodaSlavia Hradec Kralove1:43:01+40:4813:00
André BjärbyFrosta OKej godkänd

D40

5 040 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Louise GötforsGöteborg-Majorna OK46:359:14
2Lena StrömTjällmo-Godegårds OK49:53+3:189:53
3Annika JohanssonOK Tranan54:30+7:5510:48
4Sara TimnerSundsvalls OK1:01:56+15:2112:17
5Helena WidegrenIF Thor1:04:42+18:0712:50
6Anna LindgrenVästerås SOK1:05:15+18:4012:56
7Mia EronnLinköpings OK1:05:32+18:5713:00
8Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL1:11:00+24:2514:05
9Marie-Louise PerssonFK Herkules1:14:57+28:2214:52
10Sofia ErlandssonOK Milan1:21:09+34:3416:06
11Michaela LundellOK Österåker1:44:29+57:5420:43
Ylva LorentssonOK Kåreej godkänd

H40

7 290 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas LundbergGöteborg-Majorna OK1:07:039:11
2Mikael SvenssonFK Herkules1:12:51+5:489:59
3Jonas UllerKils OK1:19:32+12:2910:54
4Erik LauriFK Herkules1:23:02+15:5911:23
5Stellan TäckOK Hammaren1:24:31+17:2811:35
6Rikard ErikssonTjällmo-Godegårds OK1:25:22+18:1911:42
7Mats GustafssonKFUM Örebro OK1:36:39+29:3613:15
8Jonas HolmgrenVästerbergslagens OL1:43:09+36:0614:08
9Henrik GustafssonKFUM Örebro OK1:49:11+42:0814:58
10Erik BacklundTrollhättans SOK1:58:59+51:5616:19
Jonas BergenfurSkattkärrs SOKej godkänd
Mattias EklundOckelbo OKej godkänd
Stefan ErikssonSurahammars SOKej start

D45

4 510 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anu EkströmMS Parma46:2210:16
2Helena GunnarssonIK Hakarpspojkarna48:49+2:2710:49
3Marina AxelssonMarkbygdens OK51:49+5:2711:29
4Maria OssianssonIK Hakarpspojkarna54:44+8:2212:08
5Ann RollerJärfälla OK58:35+12:1312:59
6Maria OlssonHJS-Vansbro OK1:00:13+13:5113:21
7Ann EnmanGammelstads IF1:00:47+14:2513:28
8Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK1:02:30+16:0813:51
9Malin LammFrölunda OL1:05:15+18:5314:28
10Erica HållHJS-Vansbro OK1:07:33+21:1114:58
11Maria LillieströmOK Roxen1:08:17+21:5515:08
12Elisabet HultAttunda OK1:09:19+22:5715:22
13Berit GummusIFK Moras OK1:10:55+24:3315:43
14Lena RegnellVäxjö OK1:15:18+28:5616:41
15Åsa DetterfeltLinköpings OK1:17:53+31:3117:16
16Anna GustafssonKFUM Örebro OK1:18:46+32:2417:27
17Lotta StålVästerbergslagens OL1:34:11+47:4920:52
18Anna NorrbomSala OK1:34:27+48:0520:56
19Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK2:02:58+1:16:3627:15
Ulrika WillénÖstersunds OKej godkänd
Maria ZeijlonOK Hällenej godkänd
Karin TidevallSkogsluffarnas OKej godkänd

H45

6 420 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars Håkan SandvikAttunda OK50:007:47
2Björn MårtenssonOK Skogsstjärnan54:45+4:458:31
3Anders LillieströmOK Roxen56:43+6:438:50
4Lennart SöderbergIK Hakarpspojkarna56:54+6:548:51
5Thomas PerssonOK Denseln58:03+8:039:02
6Patrik RosénVäxjö OK59:55+9:559:19
7Anders LingJönköpings OK1:00:56+10:569:29
8Robert PalmVästerås SOK1:03:36+13:369:54
9Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK1:03:58+13:589:57
10Rickard JonforsenHallstahammars OK1:05:05+15:0510:08
11Kenneth JohanssonOK Tranan1:06:46+16:4610:23
12Magnus LarsenFK Boken1:09:00+19:0010:44
13Thomas EkströmMS Parma1:09:26+19:2610:48
14Eric RollerJärfälla OK1:10:14+20:1410:56
15Johan ÅttingLinköpings OK1:10:42+20:4211:00
16Bo SvenssonIstrums SK1:15:04+25:0411:41
17Anders LammFrölunda OL1:15:28+25:2811:45
18Mikael LarssonSkattkärrs SOK1:16:02+26:0211:50
19Mattias OssianssonIK Hakarpspojkarna1:18:18+28:1812:11
20Johan OhlströmIF Thor1:22:58+32:5812:55
21Fredrik PlumppuBredareds IF1:32:04+42:0414:20
22Per-Anders AxelssonMarkbygdens OK1:37:41+47:4115:12
23Cristian OlivestamVimmerby OK1:42:59+52:5916:02
24Erik WillénÖstersunds OK1:45:40+55:4016:27
David LindgrenVästerås SOKej godkänd
Stefan NordströmSigtuna OKej start
Ingvar ÅkessonIK Hakarpspojkarnaej start

D50

4 050 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina SandbergSäterbygdens OK38:519:35
2Anna Von KrusenstiernaOK Kåre40:38+1:4710:01
3Laila B HöglundFK Herkules42:41+3:5010:32
4Monica BomanGävle OK46:18+7:2711:25
5Dorothe SpillmannIF Thor47:12+8:2111:39
6Pia VångellLinköpings OK47:19+8:2811:40
7Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK49:04+10:1312:06
8Lena SwartzOK Orion49:48+10:5712:17
9Lotta Lidman AlmqvistVästerviks OK51:26+12:3512:41
10Susanne LüscherStora Tuna OK53:05+14:1413:06
11Elisabet EnmarkGävle OK53:20+14:2913:10
12Ann LyrbergValbo AIF54:16+15:2513:23
13Marie LarssonKöping-Kolsva OK54:44+15:5313:30
14Katarina SundqvistOK Kåre55:01+16:1013:35
15Elisabet ElmertoftNorbergs OK55:03+16:1213:35
16Lotta JungåkerKorsnäs IF OK58:10+19:1914:21
17Monica MalménOK Älgen1:00:50+21:5915:01
18Ing-Marie LindahlOK Milan1:01:50+22:5915:16
19Dorothea WildhaberOLG Kölliken1:07:29+28:3816:39
20Ann-Kristin SpetzUlricehamns OK1:10:40+31:4917:26
21Hilde HaugskottOL Trollelg1:19:02+40:1119:30

H50

5 660 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär StålVästerbergslagens OL45:067:58
2Per ÖgrenBergnäsets AIK50:46+5:408:58
3Bertil ÅkessonMarkbygdens OK51:45+6:399:08
4Mikael IngelssonOckelbo OK55:07+10:019:44
5Jan HindérTolered-Utby Ol-klubb55:34+10:289:49 Ladda ner rutt i gpx-format
6Lars HolmgårdKils OK55:53+10:479:52
7Per SandbergSäterbygdens OK57:33+12:2710:10
8Göran MånssonOK Dacke1:00:36+15:3010:42
9Anders EnmarkGävle OK1:00:45+15:3910:43
10Frode SjøvoldRøros IL1:01:44+16:3810:54
11Lars SpånbergGävle OK1:07:39+22:3311:57
12Stefan OlofssonOK Gisle1:08:42+23:3612:08
13Stefan SpetzUlricehamns OK1:08:53+23:4712:10
14Ulf HamreforsVästerås SOK1:14:49+29:4313:13
15Peter ErikssonKFUM Örebro OK1:18:47+33:4113:55
16Jörgen DalénSala OK1:26:09+41:0315:13
17Kent SkärbergVänersborgs SK1:28:01+42:5515:33
18Per-Eric KarlssonOK Alferna1:32:09+47:0316:16
19Mats JönssonKorsnäs IF OK1:32:53+47:4716:24
20Peter ThörnTenhults SOK1:35:13+50:0716:49
Dirk HartmannSV Mietrachingej start

D55

4 050 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva GrapeDalaportens OL41:5110:20
2Kane AnderssonIFK Moras OK43:18+1:2710:41
3Agneta OlivestamVimmerby OK45:46+3:5511:18
4Christina SöderblomÄtrans IF46:21+4:3011:26
5Ingrid KensbyOK Tyr51:04+9:1312:36
6Britt-Marie HellgrenOK Älvsjö-Örby53:48+11:5713:17
7Elisabeth ÖströmOK Tyr53:50+11:5913:17
8Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK55:22+13:3113:40
9Mirja MikkolainenValkeakosken Haka55:57+14:0613:48
10Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK58:59+17:0814:33
11Lisbeth BergagårdTolered-Utby Ol-klubb1:00:40+18:4914:58
12Marianne BandixenOLG Pfaeffikon1:07:25+25:3416:38

H55

5 210 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK48:139:15
2Petter GullikstadRøros IL49:52+1:399:34
3Olov ÖströmOK Tyr52:02+3:499:59
4Arne ErikssonTierps SOK52:34+4:2110:05
5Göran LyrbergValbo AIF53:05+4:5210:11
6Roland NorellSöders-Tyresö55:12+6:5910:35
7Jan-Olov BergmanVästerås SOK55:36+7:2310:40
8Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF58:27+10:1411:13
9Christer BergagårdTolered-Utby Ol-klubb59:34+11:2111:25
10Lasse PedersenGöteborg-Majorna OK1:03:10+14:5712:07
11Anders LundJärfälla OK1:06:55+18:4212:50
12Jörgen KarlssonAttunda OK1:07:45+19:3213:00
13Tomas HolmbergTumba-Mälarhöjden OK1:09:48+21:3513:23
14Sönke BandixenOLG Pfaeffikon1:13:41+25:2814:08
15Arne HolmerIFK Moras OK1:14:42+26:2914:20
16Mats LagerbladIFK Moras OK1:20:38+32:2515:28
17Michael AnderssonGöteborg-Majorna OK1:21:45+33:3215:41
18Mats KensbyOK Tyr1:22:49+34:3615:53
19Andrew LumsdenBig Foot Orienteers1:25:22+37:0916:23
20Ingemar MånssonRonneby OK1:28:31+40:1816:59
21Anders AlamaaIK Vikings OK1:46:06+57:5320:21
Håkan TärnrotHellas Orienteringej godkänd

D60

3 450 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena JanssonArboga OK49:3914:23
2Annika NorströmHallstahammars OK51:03+1:2414:47
3Monica SvärdOK Klemmingen55:00+5:2115:56
4Debbie ByersBig Foot Orienteers1:03:45+14:0618:28
5Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:10:53+21:1420:32
6Catherine DawsonGafanhori1:40:41+51:0229:11
7Birgitta JohanssonIK Gandvik1:42:45+53:0629:46
Gudrun PerssonHallstahammars OKej godkänd

H60

5 040 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle RönnolsSäterbygdens OK51:0810:08
2Göran HanssonTäby OK52:21+1:1310:23
3Per ErikssonLinköpings OK59:06+7:5811:43
4Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK1:02:20+11:1212:22
5Sven LarssonSärna SK1:11:38+20:3014:12
6Bengt HanssonSäterbygdens OK1:29:16+38:0817:42
Matti MikkolainenValkeakosken Hakaej start

D65

3 450 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hilde BaderOLF Mainz1:01:4817:54
2Lisbeth DamsgaardHjärnarps GH OL1:04:51+3:0318:47
3Inga-Lill PetterssonLinköpings OK1:06:18+4:3019:13
4Agneta Pihl SkoogEnköpings AIF1:07:46+5:5819:38
5Lena HedmanHallstahammars OK1:13:57+12:0921:26
6Monica LarssonOK Tranan1:22:56+21:0824:02
7Eva Marie GranOK Øst1:25:54+24:0624:53
8Ewa NordlundLänna IF1:42:57+41:0929:50

H65

4 510 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran LarssonSala OK46:3210:19
2Roy DawsonGafanhori50:21+3:4911:09
3Carl-Henry AnderssonOK Orinto52:57+6:2511:44
4Ulf KjellinOK Hedströmmen54:29+7:5712:04
5Lennart HermanssonStångenäs AIS54:52+8:2012:09
6Johan KällmanNorbergs OK55:40+9:0812:20
7Jan ÅsbergHäverödals SK56:27+9:5512:30
8Ove ÅbergStorviks IF59:04+12:3213:05
9Inge HultmanKovlands IF59:08+12:3613:06
10Jørgen Münster-SwendsenSøllerød OK59:18+12:4613:08
11Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb59:54+13:2213:16
12Øistein HagenOK Øst1:01:59+15:2713:44
13Ove JohanssonOK Kolmården1:03:39+17:0714:06
14Roland NilssonSOK Viljan1:05:02+18:3014:25
15Achim BaderOLF Mainz1:06:41+20:0914:47
16Göran SvärdOK Klemmingen1:13:10+26:3816:13
17Inge PerssonOckelbo OK1:22:04+35:3218:11
18Gunnar HedbergÖstersunds OK1:24:49+38:1718:48
Christer SandhOK Roxenej godkänd
Claes NidebornStora Tuna OKej godkänd
Karl-Evert AnnegårdSOK Viljanej godkänd
Göran JohanssonIK Gandvikej godkänd
Ebbe MalmMarkaryds FKej godkänd

D70

3 060 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta JohanssonKristinehamns OK39:2612:53
2Lena  LeanderssonÄlvdalens IF OK42:39+3:1313:56
3Gunborg WestinLeksands OK47:48+8:2215:37
4Ulla LingJönköpings OK52:19+12:5317:05
5Kerstin JohanssonMarkbygdens OK54:16+14:5017:44
6Edla FornanderVästerbergslagens OL54:28+15:0217:47
7Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK1:04:34+25:0821:06
8Lena TimnerUmeå OK1:05:17+25:5121:20
9Ulla NilssonSOK Viljan1:07:50+28:2422:10
10Kerstin GunnarssonNässjö OK1:19:09+39:4325:51
11Janet TarrBig Foot Orienteers1:22:47+43:2127:03

H70

4 050 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer LundinOK Renen46:1411:24
2Bo HanssonArboga OK49:26+3:1212:12
3Leif NordlundLänna IF51:23+5:0912:41
4Runo JohanssonKristinehamns OK51:46+5:3212:46
5Sverre JonssonOK Ravinen52:36+6:2212:59
6Göran BengtssonTockarps IK54:24+8:1013:25
7Lars TuvessonUlricehamns OK55:30+9:1613:42
8Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OK55:42+9:2813:45
9Christer SilfvernagelHärnösands OK56:33+10:1913:57
10Alex TarrBig Foot Orienteers57:52+11:3814:17
11Gunnar BengtssonSundsvalls OK59:49+13:3514:46
12Hans L AnderssonVästerbergslagens OL1:03:03+16:4915:34
13Allan OlovssonOK Njudung1:04:21+18:0715:53
14Per-Olof FernbergIS Skanne1:04:33+18:1915:56
15Rune GunnarssonNässjö OK1:04:37+18:2315:57
16Karl-Erik JohnssonOK Nolaskogsarna1:05:25+19:1116:09
17Bertil HermanssonStenungsunds OK1:05:45+19:3116:14
18Östen AnderssonVästerbergslagens OL1:11:40+25:2617:41
19Jan-Olov RaskOK Enen1:12:09+25:5517:48
20Kurt SandströmSkutskärs OK1:13:27+27:1318:08
21Lars-Åke LarssonOK Tranan1:15:39+29:2518:40
22Ingemar WidénKFUM Örebro OK1:20:59+34:4519:59
23Johnny BrandtHällefors OK1:24:48+38:3420:56
24Amund HerrebrödenOK Øst1:26:24+40:1021:20
Sven PihlEnköpings AIFej godkänd
Torsten VestmanOK Nolaskogsarnaej godkänd
Sören AnderssonJärbo OKej godkänd
Sven Gustav DahlbergStorviks IFej godkänd

D75

3 060 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby46:0815:04
2Britt ErikssonHammarby IF OF50:33+4:2516:31
3Marita KarlssonOK Alferna57:11+11:0318:41

H75

3 450 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig Arild HaugskottOL Trollelg52:0415:05
2Janne MånssonLeksands OK57:56+5:5216:47
3Sven-Olof LundinSol Tranås59:09+7:0517:08
4Åke SundbergFagersta OK1:00:47+8:4317:37
5Kjell MjöbergHallstahammars OK1:01:45+9:4117:53
6Enar PerssonOckelbo OK1:02:24+10:2018:05
7Bo LöwegrenVästerås SOK1:03:17+11:1318:20
8Erland LingJönköpings OK1:04:34+12:3018:42
9Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK1:16:38+24:3422:12
10Sten ErikssonOK Branten1:22:48+30:4424:00
Sven LeanderssonÄlvdalens IF OKej godkänd
Harald WibyeOK Mossej godkänd

D80

2 250 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marianne HöglundFK Herkules1:23:4037:11

H80

3 060 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby59:4219:30
2Elof BackFagersta OK1:01:19+1:3720:02
3Valter AlamaaIK Vikings OK1:02:04+2:2220:16
4Gunnar TimnerUmeå OK1:14:15+14:3324:15
5Holger PerssonOK Eken1:15:13+15:3124:34

H85

2 250 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Lars-Gunnar EnströmOK Trananej godkänd

U1

2 360 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina UllerKils OK21:179:01
2Alice LjungbergTumba-Mälarhöjden OK22:00+0:439:19
3Hilma DalinOK Kåre22:12+0:559:24
4Ylva HanssonOK Kåre23:02+1:459:45
5Olivia Åttingklubblös27:02+5:4511:27
6Elin ForsHJS-Vansbro OK27:54+6:3711:49
7Harald MartnerFrölunda OL28:49+7:3212:12
8Walter OksvoldOK Kåre29:03+7:4612:18
9Johannes KarlssonOK Alferna29:53+8:3612:39
10Saana-Mari EkströmMS Parma30:35+9:1812:57
11Joel HolmgårdKils OK30:37+9:2012:58
12Elin PalmVästerås SOK31:25+10:0813:18
13Olivia SvenssonFK Åsen32:03+10:4613:34
14David JonforsenHallstahammars OK32:12+10:5513:38
15Herman EliassonSundsvalls OK32:40+11:2313:50
16alma CarlssonKFUM Örebro OK35:23+14:0614:59
17Lovisa PihelOK Tisaren35:32+14:1515:03
18Emmy PerssonOckelbo OK38:45+17:2816:25
19Agnes PerssonOckelbo OK40:16+18:5917:03
20Greta SandvikAttunda OK40:24+19:0717:07
21Viggo LindgrenOK Kåre42:33+21:1618:01

U2

2 370 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nicolas MohnOLC Kapreolo21:198:59
2Kajsa LjungbergTumba-Mälarhöjden OK24:58+3:3910:32
3Jorin MohnOLC Kapreolo26:09+4:5011:02
4Gabriel KarlssonOK Alferna38:38+17:1916:18
5Max GustafssonKFUM Örebro OK41:53+20:3417:40
6Malte Palmklubblös51:54+30:3521:53
7Ellen Palmklubblös51:55+30:3621:54
Estrid SjögrenIK Hakarpspojkarnaej start

Öppen motion 1

2 360 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alexander BjärbyFrosta OK30:4513:01

Öppen motion 3

3 110 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida JonforsenHallstahammars OK42:3913:42
2Öivind EriksenOK Øst45:20+2:4114:34
3Karin LindTierps SOK48:33+5:5415:36
4Anneli JohanssonOckelbo OK50:05+7:2616:06
5Stig-Olof StålAvesta OK53:21+10:4217:09
6Karin MårtenssonOK Skogsstjärnan54:51+12:1217:38
7Robert PuustaOK Älvsjö-Örby55:03+12:2417:42
8Anna  Martinsson KarlssonStockholmspolisens IF55:53+13:1417:58
9Anna LarssonHJS-Vansbro OK56:02+13:2318:01
10Marie SvenssonFK Åsen57:59+15:2018:38
11Lisa JonassonÄlvdalens IF OK1:00:07+17:2819:19
12Ayan LingJönköpings OK1:01:47+19:0819:51
13Anna Karin SkärbergVänersborgs SK1:01:51+19:1219:53
14Marita JohanssonMarkbygdens OK1:12:28+29:4923:18
15Irma FredrikssonKorsnäs IF OK1:12:29+29:5023:18
16Siri TärnrotHellas Orientering1:13:30+30:5123:38
17Henric HammarbroNybro OK1:14:51+32:1224:04
18Liv SimonsenOK Øst1:32:10+49:3129:38
19Irmelie SjögrenIK Hakarpspojkarna1:44:43+1:02:0433:40
20Eija LauriFK Herkules1:55:02+1:12:2336:59
21Tor SimonsenOK Øst1:58:13+1:15:3438:00
Martha NordgrenMarkbygdens OKej godkänd
Gustav StålVästerbergslagens OLej godkänd
Åsa PetterssonSäterbygdens OKej godkänd
Jacob EkstrandVästerbergslagens OLej start
Martina GabrielssonTrollhättans SOKej start

Öppen motion 4

4 830 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan HöglundFK Herkules46:129:33
2Robin HöglundFK Herkules57:19+11:0711:52
3Mikael BengtssonFK Herkules57:53+11:4111:59
4Peter EdmanKorsnäs IF OK58:41+12:2912:08
5Emma BergmanTierps SOK1:00:21+14:0912:29
6Daniel DruggeKorsnäs IF OK1:05:03+18:5113:28
7Ragnhild SkogrudOL Vallset/Stange1:11:07+24:5514:43
8Frida FredrikssonKorsnäs IF OK1:12:57+26:4515:06
9Jenny DruggeKorsnäs IF OK1:20:04+33:5216:34
10Niklas DahlströmFK Herkules1:35:47+49:3519:49
11Eva FredrikssonKorsnäs IF OK1:55:33+1:09:2123:55
12Per NyLanderVästerbergslagens OL1:59:45+1:13:3324:47
13Carl-Åke FredrikssonKorsnäs IF OK2:07:23+1:21:1126:22
Joar MeltingOL Trollelgej godkänd

Öppen motion 7

3 060 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil AlexanderssonStora Tuna OK28:329:19
2Fredrik PeterssonLinköpings OK29:47+1:159:43
3Karin StålAvesta OK31:45+3:1310:22
4Emil TallhageCentrum OK32:07+3:3510:29
5Anna-Karin BondessonFrosta OK34:59+6:2711:25
6Tomas SundqvistOK Kåre38:52+10:2012:42
7Tobias LindgrenOK Kåre39:18+10:4612:50
8Annika LundströmSundbybergs IK39:28+10:5612:53
9Henrik AnderssonTierps SOK40:10+11:3813:07
10Frida AnderssonFalkenbergs OK40:11+11:3913:07
11Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OK41:32+13:0013:34
12Bo-Göran GunnarssonRydboholms SK42:53+14:2114:00
13Marianne Mohn-LaglerOLC Kapreolo43:55+15:2314:21
14Thomas AlmqvistVästerviks OK44:39+16:0714:35
15Jonas DetterfeltLinköpings OK45:31+16:5914:52
16Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL47:14+18:4215:26
17Anna UllerKils OK48:02+19:3015:41
18Ann-Sofie TäckOK Hammaren49:01+20:2916:01
19Ove PetterssonÄlvdalens IF OK49:51+21:1916:17
20Jens-Henrik SimonsenOK Øst52:11+23:3917:03
21Sven AlexanderssonStora Tuna OK52:14+23:4217:04
22Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OK53:12+24:4017:23
23Anna BjärbyFrosta OK1:01:16+32:4420:01
24Bertil JohanssonMarkbygdens OK1:03:05+34:3320:36
25Frank LarssonKöping-Kolsva OK1:05:32+37:0021:24
26Gurli BackFagersta OK1:09:20+40:4822:39
27Lennart ErikssonNorbergs OK1:14:50+46:1824:27
28Anne ErikssonKFUM Örebro OK1:42:13+1:13:4133:24
Kenneth LjungbergNyköpings OKej godkänd

Öppen motion 9

7 360 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robert JohanssonTäby OK1:01:088:18
2Peter MohnOLC Kapreolo1:11:23+10:159:41
3Yvonne SjödénÄlvdalens IF OK1:37:56+36:4813:18
4Mackenzie JonesÄlvdalens IF OK1:38:01+36:5313:19
5Olle WindeliusFrosta OK1:50:01+48:5314:56
6Mats Sjöbergklubblös1:54:48+53:4015:35
7Mari Tegklubblös1:54:52+53:4415:36
8Peter Palmklubblös2:01:50+1:00:4216:33
9Markku RehbergerHelsingin Suunnistajat2:25:55+1:24:4719:49
Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Mattias MårtsStora Tuna OKej godkänd
Katarina TallhageCentrum OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser