Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norrcupen 140408

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norrcupen 140408
Arrangörsorganisation: Forsa OK
Datum: tisdag 8 april 2014

Ö1 DAM

1 800 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia HuggForsa OK18:4610:25

Ö1 HERR

1 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle LångbergHudiksvalls OK15:408:42
2Adrian AnderssonForsa OK25:07+9:2713:57

Ö3 DAM

2 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Katarina KvickForsa OK19:479:53
2Louise BlomHudiksvalls OK21:12+1:2510:36
3Ella GranåsForsa OK32:58+13:1116:29
4Anna GranåsForsa OK33:01+13:1416:30
5Maya BlomHudiksvalls OK37:29+17:4218:44
6Annika SjöblomForsa OK42:04+22:1721:02
7Sigrid BlomHudiksvalls OK1:06:27+46:4033:13
8Alva ErikssonHudiksvalls OK1:06:31+46:4433:15

Ö3 HERR

2 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wille LångbergHudiksvalls OK18:179:08
2Tobias JonssonForsa OK19:47+1:309:53
3Holger BlomHudiksvalls OK21:12+2:5510:36
4Benjamin TerentForsa OK26:29+8:1213:14
5Lars-Åke SvenssonForsa OK31:23+13:0615:41
Oskar BütikoferLjusdals OKej godkänd

Ö5 DAM

3 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agneta ThorsellForsa OK40:4013:33
2Marita SandbergForsa OK41:42+1:0213:54
3Ronja HuggForsa OK51:45+11:0517:15
4Anna BryngelssonForsa OK54:43+14:0318:14
5Inger CarlssonForsa OK55:04+14:2418:21
6Saga Nordvall DässmanHudiksvalls OK56:27+15:4718:49
7Gun KrohnHudiksvalls OK58:43+18:0319:34
8Inga-Lena BergfältHudiksvalls OK1:01:11+20:3120:23

Ö5 HERR

3 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus WestbergForsa OK39:5413:18
2Uno ErikssonForsa OK41:27+1:3313:49
3Tomas SchibbyeForsa OK57:27+17:3319:09
4Mattias HögströmForsa OK59:23+19:2919:47
5Alf HagströmForsa OK1:18:20+38:2626:06

Ö7 DAM

2 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva EngmanForsa OK51:1520:30

Ö7 HERR

2 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan-Gunnar SwärdForsa OK38:2215:20
2Arne OlssonHudiksvalls OK41:26+3:0416:34
3Leif PerssonLjusdals OK48:25+10:0319:22
4Tomas JonssonForsa OK50:25+12:0320:10
Rolf KrohnHudiksvalls OKutgått

Ö8 DAM

3 700 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna KjellinForsa OK47:2612:49
2Karin TrolinForsa OK50:04+2:3813:31
3Christina WestmanHudiksvalls OK56:43+9:1715:19
4Annika StaafForsa OK1:00:17+12:5116:17
5Anki TeikeForsa OK1:06:34+19:0817:59
6Birgitta JacobssonHudiksvalls OK1:16:47+29:2120:45
7Christina BlomHudiksvalls OK1:30:01+42:3524:19

Ö8 HERR

3 700 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas LångbergHudiksvalls OK44:5212:07
2Magnus EngbergLjusdals OK45:39+0:4712:20
3Marcus DolkLjusdals OK45:59+1:0712:25
4Rune JonssonLjusdals OK46:52+2:0012:40
5Tommy ÖsthLjusdals OK48:25+3:3313:05
6Christer EngmanForsa OK56:58+12:0615:23
7Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK57:32+12:4015:32
8Dan ThorsellForsa OK59:29+14:3716:04
Anders SvahnForsa OKej godkänd

Ö9 DAM

4 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Sofi KarlssonUmeå OK43:149:49
2Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OK51:52+8:3811:47
3Matilda JonssonForsa OK52:13+8:5911:52
4Mikaela BlomForsa OK1:00:54+17:4013:50

Ö9 HERR

4 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas GustavssonForsa OK35:138:00
2Andreas DavidssonForsa OK36:20+1:078:15
3Per-Åke BladhForsa OK40:02+4:499:05
4Markus HellströmForsa OK44:08+8:5510:01
5Lars NymanOK Dellen44:16+9:0310:03
6Stefan MårdbergLjusdals OK1:13:44+38:3116:45
7Magnus JohanssonLjusdals OK1:38:46+1:03:3322:26

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser