Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala veteran-ol

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala veteran-ol
Arrangörsorganisation: Domnarvets GOIF
Datum: tisdag 29 april 2014

H1

4 470 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik PerssonDomnarvets GOIF41:149:13
2Mats JönssonKorsnäs IF OK41:42+0:289:19
3Jan LindbergKorsnäs IF OK44:53+3:3910:02
4Karl JohanssonIFK Hedemora OK49:09+7:5510:59
5Håkan RystedtStora Tuna OK50:23+9:0911:16
6Tommy LundqvistBjursås OK52:01+10:4711:38
7Roland BergSäterbygdens OK52:16+11:0211:41
8Claes NidebornStora Tuna OK53:13+11:5911:54
9Bengt StenerhagVästerbergslagens OL54:19+13:0512:09
10Gunnar LöfkvistBjursås OK57:31+16:1712:52
11Anders LandénLudvika OK57:32+16:1812:52
12Peter TimbréKvarnsvedens GOIF OK57:53+16:3912:56
13Gunnar EricssonGävle OK58:13+16:5913:01
14Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF1:01:29+20:1513:45
15Rolf BjärudVästerbergslagens OL1:01:58+20:4413:51
16Mats HjertnerOK Kåre1:02:01+20:4713:52
17Nils-Erik HjelmerVandrarringen1:08:07+26:5315:14
18Pelle FlorellGagnefs OK1:10:48+29:3415:50
19Alf HelanderOrnäs IK1:13:18+32:0416:23
20Bengt HanssonSäterbygdens OK1:16:54+35:4017:12
21Ove LarssonKvarnsvedens GOIF OK1:27:21+46:0719:32

H2

3 760 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans JohanssonIFK Moras OK40:5110:51
2Olle JohanssonIFK Hedemora OK41:02+0:1110:54
3Torsten LöfgrenKarlsbyhedens IK43:42+2:5111:37
4Jan Olof DahlströmBjursås OK46:57+6:0612:29
5Sven-Olof AspLeksands OK47:21+6:3012:35
6Hans KruskopfKorsnäs IF OK47:28+6:3712:37
7Lars DahlströmVästerbergslagens OL47:51+7:0012:43
8Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK49:14+8:2313:05
9Mats MårtenssonStora Tuna OK49:36+8:4513:11
10Hans CarlssonBjursås OK49:40+8:4913:12
11Ingvar ForsbergKungsgårdens SK49:42+8:5113:13
12Hans NybergGävle OK50:09+9:1813:20
13Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL51:17+10:2613:38
14Jan JohanssonIFK Hedemora OK51:37+10:4613:43
15Hans BergströmNorbergs OK53:52+13:0114:19
16Benny RendalenKorsnäs IF OK54:12+13:2114:24
17Anders ThoméeIFK Moras OK55:43+14:5214:49
18Göran NilssonValbo AIF55:48+14:5714:50
19Tryggve OttossonKorsnäs IF OK58:48+17:5715:38
20Bo Artur DahlströmSmedjebackens OK59:34+18:4315:50
21Hans GruddStora Tuna OK1:00:39+19:4816:07
22Sören AnderssonJärbo OK1:01:12+20:2116:16
23Hans L AnderssonVästerbergslagens OL1:01:18+20:2716:18
24Rolf GabrielssonIFK Moras OK1:01:27+20:3616:20
25Pipar Hans Erik ThuressonLeksands OK1:02:03+21:1216:30
26Håkan HallbergIFK Moras OK1:03:40+22:4916:55
27Stig NordqvistVästerbergslagens OL1:04:28+23:3717:08
28Östen AnderssonVästerbergslagens OL1:05:02+24:1117:17
29Johan ErikssonGrangärde OK1:06:33+25:4217:41
30Lars-Erik TjäderIFK Moras OK1:06:49+25:5817:46
31Ander BergIFK Hedemora OK1:09:43+28:5218:32
32Per WestmanAvesta OK1:10:16+29:2518:41
Mats AnderssonStora Skedvi IK SOFFej godkänd
Bo SundbergIFK Hedemora OKutgått Ladda ner rutt i gpx-format

H3

2 640 m, 51 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt ErlandssonSvärdsjö Skid och Orienterings35:1213:20
2Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK36:13+1:0113:43
3Alvar JönssonHofors OK38:45+3:3314:40
4Janne MånssonLeksands OK39:16+4:0414:52
5Lars-Olof JohanssonLeksands OK39:40+4:2815:01
6Stig ÖsthKorsnäs IF OK40:57+5:4515:30
7Bengt HolmIFK Moras OK41:18+6:0615:38
8Anders JohanssonIFK Moras OK41:39+6:2715:46
9Erik LindbergKarlsbyhedens IK41:51+6:3915:51
10Lars SöderstenIFK Moras OK42:51+7:3916:13
11Kjell PerssonKorsnäs IF OK42:56+7:4416:15
12Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK43:34+8:2216:30
13Åke SundbergFagersta OK44:06+8:5416:42
14Sven Gustav DahlbergStorviks IF44:27+9:1516:50
15Sten BlomkvistVästerbergslagens OL44:49+9:3716:58
16Jan ÅhsNorbergs OK45:02+9:5017:03
17Kjell WennergrundJärbo OK45:06+9:5417:05
18Östen ErikssonAvesta OK45:30+10:1817:14
19Arne GustavssonSäterbygdens OK45:32+10:2017:14
20Jan-Anders JanssonOK Kåre46:09+10:5717:28
21Stig BleckurKorsnäs IF OK47:28+12:1617:58
22Björn HelgessonIK Jarl Rättvik48:20+13:0818:18
23Kurt MattssonIFK Djura49:20+14:0818:41
24Hans AnderssonStora Skedvi IK SOFF49:21+14:0918:41
25Sven-Arne FranssonAvesta OK49:51+14:3918:52
26Kaj NilssonSäterbygdens OK49:57+14:4518:55
27Bo PetterssonIK Jarl Rättvik50:13+15:0119:01
28Rolf JohanssonSäterbygdens OK50:36+15:2419:10
29Per-Erik ThunströmKorsnäs IF OK51:50+16:3819:38
30Anders SunnerbergOslättforspojkarnas IK52:42+17:3019:57
31Lennart ErikssonAvesta OK53:35+18:2320:17
32Sture BergströmOK Hammaren53:51+18:3920:23
33Bernt LöfkvistBjursås OK53:53+18:4120:24
34Hans Erik RobettssonOK Kåre54:20+19:0820:34
35Sten BergmanKorsnäs IF OK54:56+19:4420:48
36Tore SöderstenIFK Moras OK56:40+21:2821:27
37Alf KarlssonValbo AIF57:49+22:3721:54
38Lars Göran OlofssonStora Tuna OK58:30+23:1822:09
39Lasse BackIFK Moras OK58:39+23:2722:12
40Sture Roland JosefssonOK Kåre58:51+23:3922:17
41Torbjörn HammarVästerbergslagens OL1:01:53+26:4123:26
42Per ErikssonLeksands OK1:02:01+26:4923:29
43Ragnar SundbergSäterbygdens OK1:04:01+28:4924:14
44Ingmar NykvistRembo IK1:18:28+43:1629:43
Jan Olof HedbergGagnefs OKej godkänd
Lars-Erik DanielssonInsjöns IF OKej godkänd
Adil CarlssonValbo AIFej godkänd
Stig-Olof StåhlAvesta OKej godkänd
Jan HedIK Jarl Rättvikej godkänd
Bo SandbergIK Jarl Rättvikej godkänd
Jan BobäckLångshyttans AIK OKutgått

H4

1 940 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tord HalvarsonOK Kåre30:5415:55
2Bertil NormanIFK Hedemora OK35:07+4:1318:06
3Kenneth AnderssonValbo AIF39:24+8:3020:18
4Stig HeinemanLeksands OK40:08+9:1420:41
5Alvar CallesBjursås OK41:49+10:5521:33
6Rolf GrällsOK Kåre48:07+17:1324:48
7Arne GustafssonIFK Moras OK50:40+19:4626:07
8Leif MorénValbo AIF50:56+20:0226:15
9Gunnar ÅbergValbo AIF57:05+26:1129:25
10Bernt LiljegrenOK Kåre1:04:16+33:2233:07
Nils EmanuelssonOK Malmiaej godkänd

H5

1 430 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arne WiklundKarlsbyhedens IK33:2323:20
2Rune MasesLeksands OK43:25+10:0230:21

D1

4 470 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anneli ÖstbergLeksands OK47:1010:33

D2

3 640 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica HolmIFK Moras OK50:5213:58
2Gunilla RylanderStora Tuna OK52:33+1:4114:26
3Ing-Marie MozeliusStora Tuna OK53:23+2:3114:39
4Eva HalvarsonOK Kåre55:49+4:5715:20
5Ingrid JanssonSäterbygdens OK1:00:57+10:0516:44
6Gunborg WestinLeksands OK1:01:46+10:5416:58
7Britt Marie PersIK Jarl Rättvik1:06:16+15:2418:12
8Siv HasselgrundBjursås OK1:17:44+26:5221:21
Siv StamSäterbygdens OKutgått

D3

2 620 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingela HurtigKvarnsvedens GOIF OK41:3615:52
2Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL46:20+4:4417:41
3Anna LiljegrenOK Kåre46:55+5:1917:54
4Lena WahssAvesta OK47:53+6:1718:16
5Moa GrällsOK Kåre48:24+6:4818:28
6Gunvor NyströmStora Tuna OK48:28+6:5218:29
7Meit KruskopfKorsnäs IF OK50:12+8:3619:09
8Maj HedIK Jarl Rättvik50:40+9:0419:20
9Lillemor RystedtStora Tuna OK51:18+9:4219:34
10Marianne DanielssonInsjöns IF OK51:24+9:4819:37
11Maj-Lis BergströmHofors OK51:55+10:1919:48
12Anita CarlssonBjursås OK53:03+11:2720:14
13Viveka JohanssonSäterbygdens OK1:00:37+19:0123:08
14Barbro BobäckLångshyttans AIK OK1:07:42+26:0625:50
15Anna MattssonInsjöns IF OK1:07:53+26:1725:54
Yvonne Näsvall-HelanderOrnäs IKej godkänd
Sofia PerssonDomnarvets GOIFej godkänd

D4

1 940 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta ÖsterbergHofors OK43:3522:27
2Inger Daniels-ÖsthKorsnäs IF OK56:11+12:3628:57
3Berit BäckmanSäterbygdens OK1:03:16+19:4132:36
Laila NygrenSäterbygdens OKej godkänd

D5

1 430 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla NykvistRembo IK36:2325:26
2Margareta HedbergGagnefs OK52:34+16:1136:45
3Inga-lisa ErikssonHofors OK1:18:46+42:2355:04

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser