Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, lång, Gotland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, lång, Gotland
Arrangörsorganisation: Garda OK
Datum: söndag 6 september 2015

D21

7 740 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove RönnbäckVisborgs OK1:11:419:15
2Anna SameliusVisborgs OK1:14:50+3:099:40
3Nina BjersanderSvaide Roma SOK1:18:00+6:1910:04

H21

11 840 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas NikolaussonVisborgs OK1:26:347:18
2Mattias WestfältGotlands Bro OK1:30:10+3:367:36
3Brent GodmanGotlands Bro OK1:34:22+7:487:58
4Fredrik LevinSvaide Roma SOK1:35:12+8:388:02
5Alexander NilssonGotlands Bro OK1:39:24+12:508:23
6Andreas LiljegrenGotlands Bro OK1:39:37+13:038:24
David LevinSvaide Roma SOKej start
Amadeus HanssonGotlands Bro OKej start

D18

5 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tuva NikolaussonSvaide Roma SOK58:0710:34
2Elin JohnssonSvaide Roma SOK1:23:58+25:5115:16

H16

5 960 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig WaktelSvaide Roma SOK53:569:02
2Rasmus VirginGotlands Bro OK56:50+2:549:32
3Olle SvangrenGotlands Bro OK1:05:45+11:4911:01
4Joakim BjörkegrenGotlands Bro OK1:35:08+41:1215:57
Emil BergGarda OKej godkänd
Edvin JohnssonSvaide Roma SOKej godkänd

D14

3 420 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin DahlVisborgs OK34:089:58
2Beata PetterssonGotlands Bro OK39:07+4:5911:26
3Matilda DrottenmyrVisborgs OK54:28+20:2015:55
4Jenny BergGarda OK1:13:27+39:1921:28

H14

3 420 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix BäckstädeVisborgs OK26:087:38
2Albin LindgrenVisborgs OK28:05+1:578:12
3Mattias LevinSvaide Roma SOK29:05+2:578:30
4Duncan RobertsonSvaide Roma SOK31:14+5:069:07
5Edvin NilssonGotlands Bro OK31:46+5:389:17
6Mattias ÖsterdahlVisborgs OK1:03:18+37:1018:30
Fabian MellbergSvaide Roma SOKej godkänd
Johan BergiusVisborgs OKej start
Erik NilssonGotlands Bro OKej start

D12

3 290 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Natalie GardelinGotlands Bro OK30:169:11
2Klara BäckstädeVisborgs OK45:21+15:0513:47
Alice BergiusVisborgs OKej start

H12

3 290 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peder PerssonGotlands Bro OK23:397:11
2Folke SvangrenGotlands Bro OK26:41+3:028:06
3Jonathan FlodmanGotlands Bro OK30:47+7:089:21
4Adam ÖsterdahlVisborgs OK32:27+8:489:51
5David WestfältGotlands Bro OK33:01+9:2210:02
6Edvard PetterssonGotlands Bro OK36:35+12:5611:07

H12 Kort

2 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mathias MellbergSvaide Roma SOK20:069:51

D10

2 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alma PetterssonGotlands Bro OK18:229:00
Linda BergGarda OKej start

H10

2 040 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fabian KahlbomVisborgs OK15:107:26
2Edwin KahlbomVisborgs OK15:46+0:367:43
3Herman FunkquistIF Hansa-Hoburg16:05+0:557:53
4Olof LevinSvaide Roma SOK16:59+1:498:19
Kasper UllbergSvaide Roma SOKej godkänd
Neo CederqvistVisborgs OKej start

D35

5 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrika NikolaussonSvaide Roma SOK55:4610:08
2Marion BüchliOLG Suhr59:29+3:4310:48
3Ylva SvangrenGotlands Bro OK1:00:05+4:1910:55
4Pernilla MellinSvaide Roma SOK1:13:22+17:3613:20
5Gabriella HammarskjöldGotlands Bro OK1:37:07+41:2117:39

H35

7 740 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran GustafssonGotlands Bro OK1:03:178:10
2Kjell NilssonGotlands Bro OK1:04:09+0:528:17
3Armin SchollerVisborgs OK1:07:25+4:088:42
4Stefan WahlgrenVisborgs OK1:09:06+5:498:55
5Göran KimellGotlands Bro OK1:09:30+6:138:58
6Greger WesterlundSvaide Roma SOK1:11:45+8:289:16
7Andreas PherssonGotlands Bro OK1:21:52+18:3510:34
8Jerker DrottenmyrVisborgs OK1:48:01+44:4413:57

D45

3 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica RoosAttunda OK43:0711:24
2Anki HallströmSvaide Roma SOK54:00+10:5314:17
3Katarina JakobssonGarda OK1:05:20+22:1317:17
4Christina MellbergSvaide Roma SOK1:14:50+31:4319:47

H45

7 200 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronny LiljegrenGotlands Bro OK55:317:42
2Patrik RönnbäckVisborgs OK56:01+0:307:46
3Niklas HermanssonIF Hansa-Hoburg1:00:30+4:598:24
4Ulf NilssonGotlands Bro OK1:03:06+7:358:45 Ladda ner rutt i gpx-format
5Mats SigalitGotlands Bro OK1:04:57+9:269:01
6Mattias VejlensVisborgs OK1:19:37+24:0611:03
7Torsten FlemmingVisby IF Gute SOK1:23:28+27:5711:35
8Anders LevinSvaide Roma SOK1:31:23+35:5212:41
9Tommy UllbergSvaide Roma SOK1:34:58+39:2713:11
10Mats EnglundSvaide Roma SOK1:43:32+48:0114:22 Ladda ner rutt i gpx-format
11Martin WidmerOLG Suhr1:47:53+52:2214:59
Stefan PerssonVisborgs OKej start

D55

3 340 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne-Marie KarlssonSvaide Roma SOK41:4612:30
2Birgitta HjerthénGotlands Bro OK47:00+5:1414:04
Lena NyströmVisborgs OKej start

H55

5 960 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif SvangrenGotlands Bro OK1:05:2210:58
2Bo MagnussonVisborgs OK1:13:42+8:2012:21
3Per LindskogGotlands Bro OK1:16:41+11:1912:51

D65

3 090 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maj-Britt GardeliusIF Hansa-Hoburg48:2615:40
2Gunnel FranssonVisborgs OK51:37+3:1116:42
3Ingrid EnekvistVisborgs OK53:26+5:0017:17
4Ing-Marie BergmanVisborgs OK59:24+10:5819:13
5Ingrid DanielssonVisborgs OK1:00:35+12:0919:36
6Brita AugustssonVisborgs OK1:05:32+17:0621:12

H65

3 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gert LundquistGotlands Bro OK36:229:37
2Torgny PetterssonMarkbygdens OK40:29+4:0710:42
3Anders NilssonGotlands Bro OK42:43+6:2111:18
4Lennart GardeliusIF Hansa-Hoburg49:54+13:3213:12

D70

3 090 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth KimellGotlands Bro OK41:5213:32
2Lena JacobssonVisborgs OK52:35+10:4317:01

H70

3 780 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erland GardellGotlands Bro OK55:5814:48
2Allan OlofssonSvaide Roma SOK1:04:10+8:1216:58
3Svenerik JohanssonGarda OK1:06:35+10:3717:36
4Nils-Erik ÅkessonSvaide Roma SOK1:10:11+14:1318:34
5Leif AnderssonVisborgs OK1:13:26+17:2819:25

H75

3 090 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bille WidellVisby IF Gute SOK1:00:3519:36
Folke LindgrenVisborgs OKej godkänd

H80

2 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sauli JacobssonGotlands Bro OK55:3519:42
2Sture LarssonVisborgs OK1:02:00+6:2521:59

Inskolning

1 960 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Elsa BergGarda OKej godkänd

U1

1 960 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma FlodmanGotlands Bro OK24:3612:33
2Maja FlodmanGotlands Bro OK24:37+0:0112:33

U2

3 290 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida WestfältGotlands Bro OK48:1414:39
2Ulrika PerssonGotlands Bro OK49:23+1:0915:00
3Felice GardelinGotlands Bro OK49:33+1:1915:03
4Oscar OlssonVisborgs OK57:19+9:0517:25

Öppen motion 3

3 290 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niclas KahlbomVisborgs OK24:337:27
2Martin HasselgrenGarda OK26:47+2:148:08
3Gerhard HåkanssonVisborgs OK33:47+9:1410:16
4Marie KahlbomVisborgs OK38:47+14:1411:47
5Anne-Marie LundquistGotlands Bro OK50:07+25:3415:13
6Annelie AnderssonVisborgs OK59:59+35:2618:13

Öppen motion 5

3 780 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton NilssonGotlands Bro OK50:0413:14
2Örjan HallgrenVisborgs OK1:02:43+12:3916:35
3Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK1:33:04+43:0024:37
4Kaylyn Cooperklubblös1:41:13+51:0926:46
5Margaret Powerklubblös1:41:14+51:1026:46
6Eva BuskasSvaide Roma SOK1:41:18+51:1426:47
7Hasse MatthingVisborgs OK1:42:57+52:5327:14
8Niklas WaktelSvaide Roma SOK1:50:53+1:00:4929:20

Öppen motion 7

3 090 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Charlotte DahlVisborgs OK41:3613:27
2Stefan HellströmVisborgs OK44:49+3:1314:30
3Bo SandahlGotlands Bro OK47:38+6:0215:24
4Mattias WhiteGarda OK48:52+7:1615:48
5Ann-Christin SöderbergIF Hansa-Hoburg52:08+10:3216:52
6Rolf MalmrosVisborgs OK1:01:49+20:1320:00
7Ann-Sofi LindskogGotlands Bro OK1:04:14+22:3820:47
8Anna LevinSvaide Roma SOK1:08:08+26:3222:02
9Helge GardelinGotlands Bro OK1:08:21+26:4522:07
10Marie-Louise KarlkvistSvaide Roma SOK1:13:03+31:2723:38
11Roland JohanssonVisborgs OK1:15:57+34:2124:34
12Paula JakobssonGarda OK1:17:05+35:2924:56
Siv JohanssonVisborgs OKej godkänd

Öppen motion 8

5 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnar HallströmVisborgs OK58:4610:41
2Björn FlodmanGotlands Bro OK1:06:52+8:0612:09
3Lina AllmungsIF Hansa-Hoburg1:07:54+9:0812:20
4Stig DahlVisborgs OK1:08:00+9:1412:21
5Magnus ThomssonGotlands Bro OK1:15:12+16:2613:40
6Hans SylvanJärfälla OK1:46:58+48:1219:26

Öppen motion 9

7 740 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter AxelssonOK Ravinen1:18:4210:10
2Marita AxelssonOK Ravinen1:29:09+10:2711:31

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser