Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Icebug Sprintcup etapp 1 Vallhamra

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Icebug Sprintcup etapp 1 Vallhamra
Arrangörsorganisation: Göteborg-Majorna OK
Datum: onsdag 7 maj 2014

D21

2 670 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Runa FremstadLarvik OK16:086:02
2Maria MagnussonSävedalens AIK16:12+0:046:04
3Emma BergmanGöteborg-Majorna OK16:17+0:096:05
4Agnes LeoBredaryds SOK16:24+0:166:08
5Louise GöthforsGöteborg-Majorna OK17:31+1:236:33
6Kristine BergliaEiker OL17:37+1:296:35
7Lovisa LemanGöteborgs SK17:41+1:336:37
8Ella WallinderGöteborg-Majorna OK18:02+1:546:45
9Pia JohanssonOK Landehof18:14+2:066:49
10Åsa NordbergGöteborg-Majorna OK18:33+2:256:56
11Tilda KarlssonOK Alehof18:34+2:266:57
12Sofia EbermarkSävedalens AIK18:37+2:296:58
13Filippa SpånérSävedalens AIK19:09+3:017:10
14Elin BlickOK Alehof19:17+3:097:13
15Cecilia GrothKungälvs OK20:08+4:007:32
16Maria KlamfeltTibro OK20:25+4:177:38
17Katarina WallbergOK Alehof20:35+4:277:42
18Lotta NilssonOK Alehof20:55+4:477:50
19Madeleine JohanssonOK Skogshjortarna21:08+5:007:54
20Linnea KjellanderGöteborg-Majorna OK21:23+5:158:00
21Cherie SjöblomFrölunda OL22:06+5:588:16
22Therese AlfredssonSävedalens AIK22:38+6:308:28
23Pernilla KarlssonOK Landehof22:56+6:488:35
24Jessica ArfwedsonFrölunda OL26:01+9:539:44
25Maria Pollklubblös46:10+30:0217:17
Ida EngströmIK Sternej godkänd

H21

2 880 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas MerzOK Tisaren14:355:03
2Doug TullieTurun Metsänkävijät14:42+0:075:06
3John BörjessonHestra IF14:54+0:195:10
4Joakim KaminskyGöteborg-Majorna OK15:14+0:395:17
5Henrik LundgrenSävedalens AIK15:15+0:405:17
6Hirokazu OsakiGöteborg-Majorna OK15:21+0:465:19
7Simon AnderssonOK Kullingshof15:27+0:525:21
8Jonatan AronssonOK Tisaren15:29+0:545:22
9Karl LevinSävedalens AIK15:56+1:215:31
10Ilya BeliankaSävedalens AIK16:19+1:445:39
11Ola JodalGöteborg-Majorna OK16:57+2:225:53
12Mattis HallbergIK Uven17:02+2:275:54
13Johan NilssonSävedalens AIK17:11+2:365:57
14Marcus KempeSävedalens AIK17:25+2:506:02
15Rasmus ArfwedsonFrölunda OL17:34+2:596:05
16Anders HöijeGöteborg-Majorna OK17:35+3:006:06
17Anton HemlinIK Uven17:45+3:106:09
18Erik AderstedtKungälvs OK18:05+3:306:16
19Christopher NauntonOK Nolaskogsarna18:23+3:486:22
20Mattias EliassonIK Stern18:24+3:496:23
21Sören SturessonLerums SOK18:28+3:536:24
22John GabrielssonSävedalens AIK18:29+3:546:25
23Jonas AxelssonLerums SOK18:32+3:576:26
24Aron Laurell HåkanssonKungälvs OK18:37+4:026:27
25Johan BlickOK Alehof18:53+4:186:33
26Niklas GustafssonOK Tisaren19:00+4:256:35
27Anders ArfwedsonFrölunda OL19:17+4:426:41
28Björn GrothKungälvs OK19:47+5:126:52
29David DjurbäckSävedalens AIK21:44+7:097:32
30Erik LauriFK Herkules22:04+7:297:39
Ola SkeppSävedalens AIKej godkänd
Ulf NyqvistOK Landehofej godkänd
Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Peter LekbergSävedalens AIKej start
Johan LevinSävedalens AIKej start
Simon LarssonMarkbygdens OKej start
Leon KeelySävedalens AIKej start
Andreas HöyeGöteborg-Majorna OKej start

D16

2 290 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin WadmanGöteborg-Majorna OK14:326:20
2Klara DjerfLerums SOK14:33+0:016:21
3Agnes SpånérGöteborg-Majorna OK15:25+0:536:43
4Tuva Carlsson WallumSävedalens AIK15:40+1:086:50
5Emma DjerfLerums SOK15:52+1:206:55
6Kajsa JungbjerGöteborg-Majorna OK16:25+1:537:10
7Clara CoxLerums SOK16:38+2:067:15
8Klara AskMarkbygdens OK16:53+2:217:22
8Annie OlssonMölndal Outdoor IF16:53+2:217:22
10Emma KarlssonOK Landehof17:02+2:307:26
11Isabella LagoGöteborg-Majorna OK17:30+2:587:38
12Emelie KarlssonOK Landehof19:09+4:378:21
13Rebecka PerssonMölndal Outdoor IF19:12+4:408:23
14Maja GunnarssonLerums SOK19:19+4:478:26
15Linnéa Bengtsson CreaserSävedalens AIK19:25+4:538:28
16Agnes AspMölndal Outdoor IF19:28+4:568:30
17Hanna HolmgrenSävedalens AIK20:13+5:418:49
18Emelie RoosOK Landehof22:39+8:079:53
Moa KuhlinGöteborg-Majorna OKej start
Greta EngströmTolered-Utby Ol-klubbej start

H16

2 410 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Otto StuhlhoferOK Landehof13:205:31
2Johan LammFrölunda OL13:56+0:365:46
3Martin Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK13:57+0:375:47
4Jonatan LarssonSävedalens AIK15:10+1:506:17
5Jonas LauriFK Herkules15:25+2:056:23
6Anders MagnussonOK Landehof16:26+3:066:49
7Karl PalmLerums SOK16:39+3:196:54
8Vilhelm MelkstamLerums SOK17:16+3:567:09
9Axel ForsmanFK Herkules18:08+4:487:31
10Carl BörnstedtTolered-Utby Ol-klubb18:43+5:237:45
11Immanuel StensötaFrölunda OL19:09+5:497:56
12Albin SöderbergTolered-Utby Ol-klubb20:33+7:138:31
13Benjamin GabrielssonKungälvs OK24:22+11:0210:06
14Marcus MathiasonTolered-Utby Ol-klubb29:54+16:3412:24

D14

2 010 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa Aderstedt AlthoffKungälvs OK12:506:23
2Frida AnderssonGöteborg-Majorna OK13:45+0:556:50
3Kajsa RaskKungälvs OK13:55+1:056:55
4Ellika GrothKungälvs OK14:17+1:277:06
5Klara WallinderGöteborg-Majorna OK15:00+2:107:27
6Alva SellgrenGöteborg-Majorna OK15:46+2:567:50
7Tilda MelkstamLerums SOK15:52+3:027:53
7Kajsa Carlsson WallumSävedalens AIK15:52+3:027:53
9Clara Berglund HiltunenGöteborg-Majorna OK17:30+4:408:42
10Selma MoqvistLerums SOK17:31+4:418:42
11Johanna WallbergOK Alehof17:48+4:588:51
12Ester FreidlitzOK Landehof22:24+9:3411:08
Rebecca LekbergSävedalens AIKej start
Lisa BörnstedtTolered-Utby Ol-klubbej start

H14

2 130 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samuel PihlströmOK Landehof12:445:58
2Johannes HolmgrenSävedalens AIK12:49+0:056:01
3Carl JosefssonSävedalens AIK12:58+0:146:05
4Axel BlomFrölunda OL13:04+0:206:08
5Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb13:11+0:276:11
6Martin LammFrölunda OL13:22+0:386:16
7Gabriel SturessonLerums SOK13:28+0:446:19
8Daniel HolmgrenSävedalens AIK13:47+1:036:28
9Johan GrahnIK Uven14:18+1:346:42
10Erik HogedalGöteborg-Majorna OK15:22+2:387:12
11Nils HammarFK Herkules15:25+2:417:14
12Alexander RoosOK Landehof15:26+2:427:14
13Felix FalkGöteborg-Majorna OK15:49+3:057:25
14Joel HellmanSjövalla FK16:19+3:357:39
15Hugo SöderbergTolered-Utby Ol-klubb17:02+4:187:59
16Kalle LundgrenTolered-Utby Ol-klubb19:05+6:218:57
17Adam OlssonSjövalla FK19:25+6:419:06
18Petter HinderTolered-Utby Ol-klubb19:28+6:449:08
19Petter JonssonSävedalens AIK23:03+10:1910:49
20Felix KindeTolered-Utby Ol-klubb26:30+13:4612:26
Elliot LarsonSävedalens AIKej godkänd
Viktor LeClaireFK Herkulesej start

D12

1 720 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jennifer DavidsonGöteborg-Majorna OK12:287:14
2Emely WeihartOK Orinto13:14+0:467:41
3Elsa KarlssonOK Landehof13:18+0:507:43
4Hanna GabrielssonKungälvs OK13:41+1:137:57
5Lovisa MoqvistLerums SOK14:06+1:388:11
6Lisa FalkGöteborg-Majorna OK14:56+2:288:40
7Moa FrimanTolered-Utby Ol-klubb18:22+5:5410:40
8Elvira SöderbergTolered-Utby Ol-klubb18:50+6:2210:56
9Evelina GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb19:39+7:1111:25
10Moa SteneborgOK Orinto19:58+7:3011:36
11Maja KjellgrenTolered-Utby Ol-klubb20:07+7:3911:41
12Julia WallbergOK Alehof20:48+8:2012:05
13Matilda FreidlitzOK Landehof21:50+9:2212:41
14Filippa KindeTolered-Utby Ol-klubb23:36+11:0813:43
15Kajsa KjellgrenTolered-Utby Ol-klubb26:08+13:4015:11
16Filippa StridsmanTolered-Utby Ol-klubb29:34+17:0617:11
17Signe EngströmTolered-Utby Ol-klubb38:47+26:1922:32
18Emilia MathiasonTolered-Utby Ol-klubb42:44+30:1624:50
19Alicia StridsmanTolered-Utby Ol-klubb45:15+32:4726:18
Rebecka PihlströmOK Landehofej start

H12

1 810 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil AxelssonLerums SOK11:126:11
2Lukas LarssonOK Skogshjortarna11:25+0:136:18
3Casper SkeppSävedalens AIK12:09+0:576:42
4Felix DrejmoOK Landehof12:25+1:136:51
5Gabriel ÖhgrenSävedalens AIK12:42+1:307:00
6Emil RavakkoSävedalens AIK12:43+1:317:01
7Arvid SkeppSävedalens AIK12:59+1:477:10
8Jakob GunnarssonLerums SOK13:03+1:517:12
9Linus BoströmOK Alehof13:19+2:077:21
10Viktor Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK13:30+2:187:27
11Fritjof Aderstedt AlthoffKungälvs OK14:16+3:047:52
12Simon GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb14:21+3:097:55
13Edvin NilssonKungälvs OK14:29+3:178:00
14Nils GrimbeckSävedalens AIK14:35+3:238:03
15William SturessonLerums SOK14:58+3:468:16
16Albin NyqvistOK Landehof15:19+4:078:27
17Simon NordbergGöteborg-Majorna OK16:04+4:528:52
18Samuel LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb16:49+5:379:17
19Zebastian ArfwedsonFrölunda OL17:36+6:249:43
20Elias NordbergGöteborg-Majorna OK17:37+6:259:43
21Oscar HasselbergSävedalens AIK18:35+7:2310:16
22Jacob GrahnIK Uven19:08+7:5610:34
23Rasmus ErikssonTolered-Utby Ol-klubb20:15+9:0311:11
24Jakob ErikssonTolered-Utby Ol-klubb27:17+16:0515:04
25Lukas GrothKungälvs OK27:32+16:2015:12
26Ludvig MedinTolered-Utby Ol-klubb31:23+20:1117:20

D45

2 190 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laila B HöglundFK Herkules14:326:38
2Camilla ÖhgrenSävedalens AIK15:06+0:346:53
3Annika KuhlinGöteborg-Majorna OK16:14+1:427:24
4Jeanette SigenstamMarkbygdens OK16:38+2:067:35
5Karin OlssonMölndal Outdoor IF18:25+3:538:24
6Johanna WallinderGöteborg-Majorna OK19:11+4:398:45
7Helen LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb19:15+4:438:47
8Annika AasaIK Uven20:39+6:079:25
9My EngströmLerums SOK21:43+7:119:54
10Eva BlomströmIK Stern22:18+7:4610:10
11Ingrid Rex WallströmOK Landehof24:05+9:3310:59
12Rosa JohanssonIK Uven24:21+9:4911:07
13Gudrun BromanGöteborg-Majorna OK29:56+15:2413:40
14Lisa HedströmOK Pan-Kristianstad30:30+15:5813:55
Agnetha leClaireFK Herkulesej start
Pernilla KindeTolered-Utby Ol-klubbej start

H45

2 380 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus JosefssonSävedalens AIK14:316:05
2Lars MagnussonOK Landehof14:51+0:206:14
3Per FlakbergIFK Göteborg15:14+0:436:24
4Jan HindérTolered-Utby Ol-klubb15:35+1:046:32
5Fredrik AskMarkbygdens OK15:57+1:266:42
6Pär MoqvistLerums SOK16:07+1:366:46
7Mattias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb16:14+1:436:49
8Per KjellanderGöteborg-Majorna OK16:15+1:446:49
9Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK16:18+1:476:50
10Christer BorgGöteborg-Majorna OK16:22+1:516:52
11Stefan SjöblomFrölunda OL16:27+1:566:54
12Magnus Karlsson 1OK Landehof16:36+2:056:58
13Göran StuhlhoferOK Landehof16:41+2:107:00
14Ragnar UppströmFK Herkules17:08+2:377:11
14Ulf KarlssonOK Alehof17:08+2:377:11
16Magnus WideFrölunda OL17:21+2:507:17
17Andrew LagoGöteborg-Majorna OK17:27+2:567:19
18Torbjörn GrahnIK Uven17:29+2:587:20
19Asgeir EdvardsenGöteborg-Majorna OK17:30+2:597:21
20Leif EinarssonKungälvs OK17:52+3:217:30
21Anders LammFrölunda OL18:12+3:417:38
22Sten BlomströmIK Stern18:14+3:437:39
23Henrik CarlssonIK Uven19:13+4:428:04
24Magnus UppströmFK Herkules19:31+5:008:12
25Anders SpånérGöteborg-Majorna OK20:08+5:378:27
26Ulf GabrielssonKungälvs OK20:16+5:458:30
27Ralph KindeTolered-Utby Ol-klubb21:15+6:448:55
28Lars-Göran AxmalmSävedalens AIK21:28+6:579:01
29Björn EngströmLerums SOK22:53+8:229:36
30Jörgen AnderssonMalmö OK23:35+9:049:54
31Magnus AnderssonLerums SOK29:33+15:0212:24
Odd WallumSävedalens AIKdiskvalificerad
Pierre KarlssonOK Alehofej godkänd
Håkan HåkanssonKungälvs OKej godkänd
Hans-Olof PerssonOK Alehofej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser