Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Icebug Sprintcup etapp 2 Björkekärr

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Icebug Sprintcup etapp 2 Björkekärr
Arrangörsorganisation: Göteborg-Majorna OK
Datum: tisdag 13 maj 2014

D21

2 540 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma BergmanGöteborg-Majorna OK18:057:07
2Runa FremstadLarvik OK18:49+0:447:24
3Kristine BergliaEiker OL19:40+1:357:44
4Jennie AnderssonHalden SK20:00+1:557:52
5Agnes LeoBredaryds SOK20:03+1:587:53
6Tilda KarlssonOK Alehof20:31+2:268:04
7Ella WallinderGöteborg-Majorna OK20:40+2:358:08
8Marie-Louise AxenborgGöteborg-Majorna OK21:18+3:138:23
9Ida-Maria SvenssonSävedalens AIK21:34+3:298:29
10Elin BlickOK Alehof21:53+3:488:36
11Sofia EbermarkSävedalens AIK21:59+3:548:39
12Frida NeroGöteborg-Majorna OK22:42+4:378:56
13Katarina WallbergOK Alehof22:51+4:468:59
14Anja MinörGöteborg-Majorna OK23:08+5:039:06
15Sofia JohanssonOK Alehof23:25+5:209:13
16Sara SvenssonGöteborg-Majorna OK23:46+5:419:21
17Susanne CoxLerums SOK24:19+6:149:34
18Maria KlamfeltTibro OK24:20+6:159:34
19Linnea KjellanderGöteborg-Majorna OK25:31+7:2610:02
20Therese AlfredssonSävedalens AIK26:07+8:0210:16
21Cherie SjöblomFrölunda OL26:46+8:4110:32
22Madeleine JohanssonOK Skogshjortarna27:18+9:1310:44
23Pernilla KarlssonOK Landehof27:51+9:4610:57
24Ida EngströmIK Stern27:55+9:5010:59
25Anna RönnborgIK Uven29:07+11:0211:27
26Joanna MalmkvistSävedalens AIK31:16+13:1112:18
27Sara HolmdellGöteborg-Majorna OK34:14+16:0913:28
28Maria PollMölndal Outdoor IF35:23+17:1813:55
29Jessica ArfwedsonFrölunda OL35:51+17:4614:06
Cecilia GrothKungälvs OKej start

H21

2 610 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim EliassonGöteborg-Majorna OK16:236:16
2Andreas HöyeGöteborg-Majorna OK16:49+0:266:26
3Doug TullieTurun Metsänkävijät17:15+0:526:36
4Marcus MillegårdHalden SK17:27+1:046:41
5Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK17:29+1:066:41
6Christian NielsenIFK Göteborg17:50+1:276:49
7Henrik LundgrenSävedalens AIK18:01+1:386:54
8Niklas GustafssonOK Tisaren18:43+2:207:10
9Jonatan AronssonOK Tisaren18:50+2:277:12
10Anders AxenborgGöteborg-Majorna OK19:10+2:477:20
11Ilya BeliankaSävedalens AIK19:16+2:537:22
12Leon KaalySävedalens AIK19:17+2:547:23
13Chris NauntonOK Nolaskogsarna19:18+2:557:23
14Karl ModigOK Alehof19:20+2:577:24
15Albin ThunbergOK Alehof19:23+3:007:25
16Robert JohanssonGöteborg-Majorna OK19:27+3:047:27
17Karl LevinSävedalens AIK19:41+3:187:32
18Erik LenningSkåneslättens OL19:51+3:287:36
19Mattis HallbergIK Uven19:52+3:297:36
20Johan LidströmGöteborg-Majorna OK20:06+3:437:42
21Anders HöijeGöteborg-Majorna OK20:16+3:537:45
22Johan NilssonSävedalens AIK20:23+4:007:48
23Marcus KempeSävedalens AIK20:35+4:127:53
24Anton BlomGöteborg-Majorna OK20:37+4:147:53
25Anton HemlinIK Uven21:08+4:458:05
26Johan BlickOK Alehof21:30+5:078:14
27Björn GrothKungälvs OK21:38+5:158:17
28Rasmus ArfwedsonFrölunda OL21:46+5:238:20
29Mattias EliassonIK Stern21:47+5:248:20
30Anders ArfwedsonFrölunda OL22:32+6:098:38
31Viktor StenssonGöteborg-Majorna OK22:34+6:118:38
32Erik Lindgrenklubblös23:10+6:478:52
33David DjurbäckSävedalens AIK23:22+6:598:57
34Peter LekbergSävedalens AIK24:19+7:569:19
35Ola SteneborgOK Orinto25:36+9:139:48
36Ulf NyqvistOK Landehof25:38+9:159:49
37Fredrik PerssonFK Åsen28:01+11:3810:44
38Erik LauriFK Herkules28:04+11:4110:45
39Jan GrahnIK Uven28:24+12:0110:52
40Gary LarssonOK Skogshjortarna32:24+16:0112:24
41Andreas PihlströmOK Landehof32:42+16:1912:31
42Reine Söderlundklubblös37:13+20:5014:15
Martin AhlbergerHestra IFej godkänd
Hirokazu OsakiGöteborg-Majorna OKej godkänd
Joakim KaminskyGöteborg-Majorna OKej godkänd
Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Simon LarssonMarkbygdens OKej godkänd
Simon AnderssonOK Kullingshofej godkänd
Henrik BrusSävedalens AIKej godkänd
Leif SvenssonOK Tisarenej godkänd
John BörjessonHestra IFej godkänd
Fredrik EdénOK Kåreej godkänd
Johan LevinSävedalens AIKej start
Oskar VigrenSävedalens AIKej start

D16

2 180 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara DjerfLerums SOK17:588:14
2Klara AskMarkbygdens OK19:30+1:328:56
3Emma DjerfLerums SOK19:45+1:479:03
4Agnes SpånérGöteborg-Majorna OK19:54+1:569:07
5Tuva Carlsson WallumSävedalens AIK19:57+1:599:09
6Clara CoxLerums SOK20:06+2:089:13
7Hanna HolmgrenSävedalens AIK24:01+6:0311:01
8Maja GunnarssonLerums SOK24:09+6:1111:04
9Isabella LagoGöteborg-Majorna OK24:12+6:1411:06
10Janneke SnijderIK Uven28:15+10:1712:57
11Anna NordholmSävedalens AIK28:27+10:2913:03
Fanny AnderssonGöteborg-Majorna OKej godkänd
Julia BergdahlSävedalens AIKej godkänd
Kajsa JungbjerGöteborg-Majorna OKej godkänd
Kerstin WadmanGöteborg-Majorna OKej godkänd
Emelie RoosOK Landehofej start
Madeleine SöderlundLerums SOKej start

H16

2 540 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Otto StuhlhoferOK Landehof16:496:37
2Johan LammFrölunda OL17:30+0:416:53
3Adam BrobergIF Rigor18:47+1:587:23
4Jonatan LarssonSävedalens AIK19:12+2:237:33
5Immanuel StensötaFrölunda OL20:19+3:307:59
6Anders MagnussonOK Landehof20:45+3:568:10
7Jonas LauriFK Herkules21:49+5:008:35
8Vilhelm MelkstamLerums SOK22:27+5:388:50
9Hugo ThunbergOK Alehof22:53+6:049:00
10Carl BörnstedtTolered-Utby Ol-klubb24:34+7:459:40
11Karl PalmLerums SOK25:57+9:0810:12
12Ville GrahnIK Uven27:06+10:1710:40
13Emil ErikmatsSävedalens AIK27:29+10:4010:49
14Benjamin GabrielssonKungälvs OK32:24+15:3512:45
15Carl AgrellSävedalens AIK36:13+19:2414:15
16Oskar OlanderIK Uven40:17+23:2815:51
Douglas Fransson LeeOK Alehofej godkänd

D14

1 990 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa Aderstedt AlthoffKungälvs OK17:448:54
2Frida AnderssonGöteborg-Majorna OK19:00+1:169:32
3Ellika GrothKungälvs OK19:14+1:309:39
4Kajsa Carlsson WallumSävedalens AIK19:52+2:089:58
5Rebecca LekbergSävedalens AIK20:39+2:5510:22
6Kajsa RaskKungälvs OK20:42+2:5810:24
7Klara WallinderGöteborg-Majorna OK21:16+3:3210:41
8Selma MoqvistLerums SOK21:32+3:4810:49
9Lisa BörnstedtTolered-Utby Ol-klubb21:55+4:1111:00
10Tilda MelkstamLerums SOK22:19+4:3511:12
11Johanna WallbergOK Alehof24:48+7:0412:27
12Clara Berglund HiltunenGöteborg-Majorna OK25:39+7:5512:53
13Tove JohanssonOK Alehof26:56+9:1213:32
14Kajsa NormanSävedalens AIK34:41+16:5717:25
15Emelie RönnborgIK Uven42:37+24:5321:24
16Ester FreidlitzOK Landehof46:04+28:2023:08
17Emma DahlströmFK Herkules1:01:21+43:3730:49
Alva SellgrenGöteborg-Majorna OKej godkänd

H14

1 990 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl JosefssonSävedalens AIK14:507:27
2Axel BlomFrölunda OL14:51+0:017:27
3Martin LammFrölunda OL15:51+1:017:57
4Johannes HolmgrenSävedalens AIK16:27+1:378:15
5Erik HogedalGöteborg-Majorna OK17:42+2:528:53
6Felix FalkGöteborg-Majorna OK19:00+4:109:32
7Kalle LundgrenTolered-Utby Ol-klubb20:29+5:3910:17
8Petter HinderTolered-Utby Ol-klubb20:31+5:4110:18
9Daniel HolmgrenSävedalens AIK20:53+6:0310:29
10Alexander RoosOK Landehof21:27+6:3710:46
11Nils HammarFK Herkules22:11+7:2111:08
12Petter JonssonSävedalens AIK22:50+8:0011:28
13Viktor LeClaireFK Herkules23:34+8:4411:50
14Markus GrahnIK Uven28:30+13:4014:19
15Elliot LarsonSävedalens AIK31:06+16:1615:37
Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubbdiskvalificerad
Samuel PihlströmOK Landehofdiskvalificerad
Gabriel SturessonLerums sokdiskvalificerad
Per NordholmSävedalens AIKej godkänd

D12

1 390 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jennifer DavidsonGöteborg-Majorna OK12:048:40
2Lovisa MoqvistLerums SOK12:38+0:349:05
3Emely WeihartOK Orinto12:59+0:559:20
4Elsa KarlssonOK Landehof13:11+1:079:29
5Hanna GabrielssonKungälvs OK14:02+1:5810:05
6Moa SteneborgOK Orinto16:47+4:4312:04
7Evelina GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb17:05+5:0112:17
8Emilia GrahnIK Uven18:39+6:3513:25
9Emilia KraftIK Uven28:41+16:3720:38
Emma GustavssonIK Uvenej start
Julia WallbergOK Alehofej start
Matilda FreidlitzOK Landehofej start

H12

1 390 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lukas LarssonOK Skogshjortarna10:237:28
2Jakob GunnarssonLerums SOK10:48+0:257:46
3Felix DrejmoOK Landehof10:53+0:307:49
4Emil AxelssonLerums sok11:20+0:578:09
5Arvid SkeppSävedalens AIK12:01+1:388:38
6Viktor Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK12:03+1:408:40
7Casper SkeppSävedalens AIK12:21+1:588:53
8Albin NyqvistOK Landehof12:53+2:309:16
9Rasmus FjordsideSävedalens AIK12:56+2:339:18
10Gabriel ÖhgrenSävedalens AIK13:23+3:009:37
11Erik JohanssonOK Alehof14:33+4:1010:28
12William RönnborgIK Uven15:04+4:4110:50
13Samuel LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb15:20+4:5711:01
14Nils GrimbeckSävedalens AIK15:38+5:1511:14
15Simon GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb16:03+5:4011:32
16Oscar HasselbergSävedalens AIK16:10+5:4711:37
17Edvin NilssonKungälvs OK16:45+6:2212:03
18Zebastian ArfwedsonFrölunda OL16:47+6:2412:04
19Jacob GrahnIK Uven17:17+6:5412:26
20Linus BoströmOK Alehof24:11+13:4817:23
21Lucas BoströmOK Alehof25:13+14:5018:08
22Oscar CarlssonIK Uven28:50+18:2720:44
23David ErikmatsSävedalens AIK29:27+19:0421:11
Filip KlingbergOK Alehofej start

H10

1 030 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Alexander ForsbergGöteborg-Majorna OKej start

D35

2 180 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Louise GöthforsGöteborg-Majorna OK18:098:19
2Sofia LundbergGöteborg-Majorna OK27:26+9:1712:35

D45

2 180 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laila B HöglundFK Herkules20:039:11
2Camilla ÖhgrenSävedalens AIK20:32+0:299:25
3Malin ÅrebäckGöteborg-Majorna OK20:50+0:479:33
4Liselotte FalkGöteborg-Majorna OK21:42+1:399:57
5Jeanette SigenstamMarkbygdens OK21:43+1:409:57
6Mia JodalGöteborg-Majorna OK22:22+2:1910:15
7Lena CarlssonSävedalens AIK22:49+2:4610:27
8Annika KuhlinGöteborg-Majorna OK23:47+3:4410:54
9Karin OlssonMölndal Outdoor IF25:08+5:0511:31
10Johanna WallinderGöteborg-Majorna OK25:40+5:3711:46
11Annika AasaIK Uven26:45+6:4212:16
12Karin BergdahlSävedalens AIK27:10+7:0712:27
13Helen LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb28:03+8:0012:52
14My EngströmLerums SOK32:55+12:5215:05
15Eva BlomströmIK Stern35:07+15:0416:06
Lisa HedströmOK Pan-Kristianstadej godkänd
Ann-Britt JohanssonIK Sternej godkänd
Helena StensötaFrölunda OLej start
Rosa JohanssonIK Uvenej start

H45

2 180 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus JosefssonSävedalens AIK17:458:08
2Per FlakbergIFK Göteborg18:03+0:188:16
3Jan HindérTolered-Utby Ol-klubb18:53+1:088:39
4Ulf KarlssonOK Alehof19:06+1:218:45
5Stefan SjöblomFrölunda OL19:14+1:298:49
6Anders BjörklundSävedalens AIK19:15+1:308:49
7Magnus Karlsson 1OK Landehof19:16+1:318:50
8David GabrielssonSävedalens AIK19:29+1:448:56
8Lars LarssonOK Alehof19:29+1:448:56
10Göran StuhlhoferOK Landehof19:33+1:488:58
11Mattias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb20:03+2:189:11
12Ingemar BlomGnellspikes Multisport Club20:22+2:379:20
13Torbjörn GrahnIK Uven21:07+3:229:41
14Pierre KarlssonOK Alehof21:20+3:359:47
15Anders LammFrölunda OL21:41+3:569:56
16Sten BlomströmIK Stern21:42+3:579:57
17Örjan SöderlundLerums SOK22:08+4:2310:09
18Henrik CarlssonIK Uven22:57+5:1210:31
19Magnus UppströmFK Herkules24:22+6:3711:10
20Göran KarestrandFK Herkules24:40+6:5511:18
21Björn EngströmLerums SOK24:49+7:0411:23
22Christer CarlssonSävedalens AIK25:21+7:3611:37
23Hans CarlstedtSävedalens AIK25:25+7:4011:39
24Lars-Göran DavidsonGöteborg-Majorna OK26:10+8:2512:00
25Martin EickhoffSävedalens AIK26:18+8:3312:03
26Lars-Göran AxmalmSävedalens AIK27:02+9:1712:24
27Hans C JohanssonIK Stern28:15+10:3012:57
28Jörgen AnderssonMalmö OK30:09+12:2413:49
29Lars MagnussonOK Landehof31:57+14:1214:39
Mikael JungbjerGöteborgs SKej godkänd
Per KjellanderGöteborg-Majorna OKej godkänd
Ragnar UppströmFK Herkulesej godkänd
Johan ByströmKFUK-KFUM IA Göteborgej godkänd
Mats LindqvistSävedalens AIKej godkänd
Ola WallinderGöteborg-Majorna OKej start
Pär MoqvistLerums SOKej start

D50

2 150 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth StrandhagenGöteborg-Majorna OK22:1910:22
2Gunilla CarlssonGöteborg-Majorna OK25:31+3:1211:52

H50

2 540 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans MelinGöteborg-Majorna OK20:077:55
2Christer BorgGöteborg-Majorna OK21:34+1:278:29
3Anders SpånérGöteborg-Majorna OK24:31+4:249:39
4Andrew LagoGöteborg-Majorna OK24:35+4:289:40

D65

1 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gudrun BromanGöteborg-Majorna OK30:4019:10
2Elisabeth RosénGöteborg-Majorna OK34:40+4:0021:40

H70

1 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sune MentorGöteborg-Majorna OK24:0515:03
2Kenneth RosénGöteborg-Majorna OK28:02+3:5717:31

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser