Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sydsvenska 2-milen + DM, ultralång, Halland, Småland & Västergötland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sydsvenska 2-milen + DM, ultralång, Halland, Småland & Västergötland
Arrangörsorganisationer: Hallands Orienteringsförbund / Hylte OK / Smålands Orienteringsförbund / Västergötlands Orienteringsförbund
Datum: söndag 1 november 2015

D21

16 290 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda HallbergBredareds IF2:41:599:56
2Linnéa BäckströmHestra IF2:44:10+2:1110:04
3Maria ArvidssonGöteborg-Majorna OK2:44:17+2:1810:05
4Emma LindénFK Friskus-Varberg2:50:25+8:2610:27
Lucie KomarkovaHjärnarps GH OLej godkänd
Maria NilssonOK Kompassenej godkänd
Elna ForsbergIK Hakarpspojkarnaej start

H21

19 740 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrik KarlssonVäxjö OK2:14:446:49
2Martin AhlbergerHestra IF2:17:47+3:036:58
3Anders CarlssonIFK Lidingös Skid o OK2:18:12+3:287:00
4Anton NilssonOK Tranan2:25:16+10:327:21
5Nils TärkHalmstad OK2:38:42+23:588:02
6Johan SandlundOK Njudung2:49:57+35:138:36
7Andreas NilssonMarkaryds FK2:53:25+38:418:47
8Rasmus PerssonFalköpings AIK OK2:55:20+40:368:52
9Jesper ThuressonHalmstad Garnisons IF3:49:02+1:34:1811:36
Håkan AnderssonHalmstad OKej godkänd
Viktor HermanssonOK Stigenej godkänd
Fred JohanssonUmara SCej godkänd
Niklas ThörnOK Vilse 87ej godkänd
Jonas AnderssonIF Rigorej start
Johan GustafssonOK Nackheej start

H20

16 290 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan LarssonOK Skogshjortarna2:59:2411:00

D18

9 390 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma KindbomIF Hagen1:59:1812:42

H18

11 470 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin AnderssonOK Norrvirdarna1:31:478:00
2Simon RuneforsVäxjö OK1:40:18+8:318:44
3Pontus ErlandssonSOK Viljan1:42:11+10:248:54
4Jaromir MielecIK Hakarpspojkarna2:00:37+28:5010:30
Nils GripKalmar OKej godkänd
Timo SuterEksjö SOKej start

D16

7 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara AxelssonMarkbygdens OK1:11:3110:04
2Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna1:16:29+4:5810:46
3Lovisa RingHalmstad OK1:41:31+30:0014:17
4Moa AbrahamssonHalmstad OK1:46:56+35:2515:03
5Paulina JägstedtHalmstad OK1:50:44+39:1315:35
6Johanna WilhelmssonOK Dacke2:12:25+1:00:5418:39
Kajsa IsidorssonOK Vivillej godkänd
Alice HultinOK Löftanej start
Olivia LönkvistOK Vivillej start

H16

9 390 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felix AxelssonMarkbygdens OK1:11:387:37
2Olle SörqvistMarkbygdens OK1:12:52+1:147:45
3Hampus NyströmIF Hagen1:15:05+3:277:59
4Olle HedmanIF Hagen1:17:41+6:038:16
5Gustav RuneforsVäxjö OK1:18:08+6:308:19
6Carl HolmbergIF Hagen1:25:51+14:139:08
7Marcus CarlssonIF Hagen1:26:01+14:239:09
8Jacob EnbergHalmstad OK1:42:34+30:5610:55
9Gustav HjellströmGränna-Bygdens OK2:03:05+51:2713:06
Elias AnderssonOK Norrvirdarnaej godkänd
Adrian VartiaOK Löftanej godkänd
Axel HalvarssonOK Kroppefjällej start
Tim JohanssonFK Friskus-Varbergej start

D14

5 580 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hilda Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna43:537:51
2Lovisa LagerHalmstad OK49:58+6:058:57
3Clara DahlHärlövs IF50:01+6:088:57
4Emma LingJönköpings OK53:00+9:079:29
5Klara PerssonHalmstad OK58:34+14:4110:29
6Emma ErikssonAnnebergs GIF58:36+14:4310:30
7Clara SamuelssonOK Vivill1:07:00+23:0712:00
8Linnea BengtssonFalkenbergs OK1:07:07+23:1412:01
9Amanda KarmetunOK Njudung1:08:43+24:5012:18
10Elsa EricssonFK Friskus-Varberg1:09:09+25:1612:23
11Nora HolmgårdKils OK1:13:30+29:3713:10
Vendela LönkvistOK Vivillej start

H14

6 280 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper JohanssonOK Löftan45:597:19
2Anton GunnarssonBredaryds SOK53:55+7:568:35
3Albin PerssonHalmstad OK56:12+10:138:56
4Axel ElmbladBredaryds SOK57:33+11:349:09
5Simon OlssonHjärnarps GH OL1:06:47+20:4810:38
6Noah BechtelFK Friskus-Varberg1:11:16+25:1711:20
7Emil JägstedtHalmstad OK1:11:22+25:2311:21
8Jakob WilhelmssonOK Dacke1:18:47+32:4812:32
9Hugo OskarssonHalmstad OK1:47:56+1:01:5717:11
Felix AbrahamssonHalmstad OKej start

D12

3 420 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nora AnderssonOK Norrvirdarna26:177:41
2Enni LindskogOK Älme27:05+0:487:55
3Emma IsidorssonOK Vivill29:48+3:318:42
4Emelie BägebyOK Vivill35:11+8:5410:17

H12

3 420 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Victor HanssonOK Löftan21:426:20
2Simon CorneliussonOK Löftan22:03+0:216:26
3Tobias JohanssonOK Löftan22:07+0:256:28
4Erik LingJönköpings OK22:26+0:446:33
5Axel BechtelFK Friskus-Varberg23:00+1:186:43
6Alex JohanssonFK Friskus-Varberg23:35+1:536:53
7Filip BrolingBredaryds SOK23:48+2:066:57
8Edvin SundströmHestra IF24:12+2:307:04
9Adrian SjödinIK Hakarpspojkarna25:53+4:117:34
10Albin SundströmHestra IF26:29+4:477:44
11Jakob MobergOK Löftan28:48+7:068:25
12Linus BägebyOK Vivill30:35+8:538:56
13Adam SjööarvOK Nackhe32:53+11:119:36
14Liam KarlssonAlvesta SOK35:02+13:2010:14
15Isak HolmgårdKils OK46:27+24:4513:34
Albin HjellströmGränna-Bygdens OKej start

H35

16 290 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel EvaldssonVäxjö OK2:33:469:26
2Jari HuttunenSOK Aneby2:41:26+7:409:54
3Anders SjööarvOK Nackhe2:41:43+7:579:55
4Jimmy HäggFK Friskus-Varberg3:03:30+29:4411:15
Martin AnderssonMarkbygdens OKej godkänd
Conny RantzowHestra IFej godkänd

D40

9 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna SundströmHestra IF1:30:329:27
2Åsa LarssonOK Klemmingen1:58:21+27:4912:22
3Ulrika GranforsIF Rigor2:11:46+41:1413:46
4Linda WesterlundFrosta OK2:30:55+1:00:2315:46
Maria R ThelinJönköpings OKej start

H40

13 860 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik SvenssonJönköpings OK1:47:097:43
2Mikael LundqvistFalkenbergs OK1:51:08+3:598:01
3Daniel OlssonDalsjöfors GOIF1:52:55+5:468:08
4Jens ArvidssonIF Rigor1:55:18+8:098:19
5Jonas PrellnerSkåneslättens OL2:02:32+15:238:50
6Sven-Åke BengtssonFalkenbergs OK2:03:43+16:348:55
7Mattias GunnarssonBredaryds SOK2:05:04+17:559:01
8Joakim KarmetunOK Njudung2:07:40+20:319:12
9Mattias JägstedtHalmstad OK2:11:21+24:129:28
10Magnus DahlinIK Gandvik2:11:33+24:249:29
11Jan HjortFalköpings AIK OK2:18:35+31:269:59
12Laust SörensenGöteborg-Majorna OK2:18:38+31:2910:00
13Henrik PetterssonGustavsbergs OK2:21:15+34:0610:11
14Jon LindskogOK Älme2:21:25+34:1610:12
15Simon SjöforsOK Älme2:25:43+38:3410:30
16Daniel AxelssonMålilla OK2:25:46+38:3710:31
17Anders H JohanssonGöteborg-Majorna OK2:25:50+38:4110:31
18Micael StammOK Klemmingen2:25:57+38:4810:31
19Mikael NilssonOK Kontinent2:41:00+53:5111:36
Stefan AnerönnGnellspikes Multisport Clubej godkänd
Roger LundinFalkenbergs OKej godkänd
Ingemar BlomGnellspikes Multisport Clubutgått
Fredrik HugossonLunds OKej start

D45

9 390 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marina AxelssonMarkbygdens OK1:34:1110:01
2Carina AnderssonFK Friskus-Varberg1:43:42+9:3111:02
3Åse FuxborgSjövalla FK2:01:49+27:3812:58
4Gisela LindFK Herkules2:06:50+32:3913:30
5Caroline LiljebjörnNybro OK2:38:34+1:04:2316:53
6Ulrica OlovssonLaholms IF OK2:41:00+1:06:4917:08
Catarina BengtssonOK Nackheej start

H45

11 470 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingvar ÅkessonIK Hakarpspojkarna1:22:087:09
2Magnus JohanssonOK Löftan1:25:32+3:247:27
3Patrik RosénVäxjö OK1:29:54+7:467:50
4Peter JacobssonIK Hakarpspojkarna1:30:06+7:587:51
5Magnus HomannOK Orinto1:30:11+8:037:51
6Anders IngemarssonHestra IF1:31:29+9:217:58
7Anders KindbomIF Hagen1:32:27+10:198:03
8Jan LagerHalmstad OK1:33:06+10:588:07
9Lars DavidssonHalmstad OK1:34:15+12:078:13
10Anders HellgrenFrölunda OL1:34:21+12:138:13
11Lars SvenssonIK Hakarpspojkarna1:34:31+12:238:14
12Thomas JosarpFK Friskus-Varberg1:34:45+12:378:15
13Magnus ForsbergOK Norrvirdarna1:34:54+12:468:16
14Lennart BengtssonFalkenbergs OK1:35:04+12:568:17
15Thomas NajvikOK Pan-Kristianstad1:44:39+22:319:07
16Per-Anders AxelssonMarkbygdens OK1:44:43+22:359:07
17Evert KarlssonTorsås OK1:45:38+23:309:12
18Magnus NiklassonFalköpings AIK OK1:45:45+23:379:13
19Johan MarsMarkbygdens OK1:47:44+25:369:23
20Anders ArfwedsonFrölunda OL1:48:00+25:529:24
21Magnus TenghagenHärlövs IF1:51:17+29:099:42
22Bengt JohanssonFK Friskus-Varberg1:54:10+32:029:57
23Philip HjellströmGränna-Bygdens OK1:56:46+34:3810:10
24Jonas HöijerSävedalens AIK1:56:59+34:5110:11
25Tobias Den BraverOK Gränsen2:13:56+51:4811:40
26Fredrik PlumppuBredareds IF2:17:48+55:4012:00
27Anders GustafssonFK Friskus-Varberg2:29:24+1:07:1613:01
28Mats SjöbergFrosta OK2:54:56+1:32:4815:15
Hans LundgrenIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Klas GrönkvistJönköpings OKutgått
Peter AronssonFK Friskus-Varbergej start
Jonas HultinOK Löftanej start
Mats RanbroHelsingborgs SOKej start

D50

7 580 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laila B HöglundFK Herkules1:12:039:30
2Annika JosefssonOK Dacke1:21:37+9:3410:46
3Lotta Lidman AlmqvistVästerviks OK1:23:31+11:2811:01
4Ingrid JohanssonLaholms IF OK1:27:13+15:1011:30
5Annika PeterssonBurseryds IF1:41:01+28:5813:19
6Marita FilipssonMarkaryds FK1:41:26+29:2313:22
7Tine Meyhoff PetersenHerlufsholm OK1:57:28+45:2515:29

H50

11 440 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan SvenssonBredaryds SOK1:21:077:05
2Lars HolmbergIF Hagen1:31:33+10:268:00
3Bertil ÅkessonMarkbygdens OK1:31:47+10:408:01
4Elis BengtssonOK Norrvirdarna1:31:49+10:428:01
5Magnus AbrahamssonHalmstad OK1:31:58+10:518:02
6Peter Lillen NilssonOK Tranan1:38:24+17:178:36
7Per-Olof AnderssonOK Tyringe1:39:08+18:018:39
8Johan ByströmKFUK-KFUM IA Göteborg1:58:34+37:2710:21
9Magnus WideFrölunda OL2:07:27+46:2011:08
10Lars SvenssonOK Nackhe2:07:35+46:2811:09
11Leif HagmanIK Uven2:14:11+53:0411:43
12Anders KnudsenHerlufsholm OK2:14:40+53:3311:46
13Magnus OlssonHjärnarps GH OL2:23:35+1:02:2812:33
14Mats DahlrotIK Uven2:25:44+1:04:3712:44
15Johan WettergrenIK Uven2:32:15+1:11:0813:18
Thomas BäckströmIF Rigorej godkänd
Per-Göran BernMålilla OKej start
Stefan OlofssonOK Gisleej start

D55

7 100 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK1:14:3310:30
2Ingela EkelövSkåneslättens OL1:17:41+3:0810:56
3Mette FilskovOK Sorø1:21:03+6:3011:24
4Gunilla LarssonBredareds IF1:28:31+13:5812:28
5Maria AnderssonBredaryds SOK1:33:39+19:0613:11
6Kristina JohanssonKalmar OK1:35:21+20:4813:25
7Marianne KlassonUlricehamns OK1:41:30+26:5714:17
8Maria StrömOK Stigen1:42:26+27:5314:25
9Liselott SigbyIK Vista2:14:02+59:2918:52

H55

9 570 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ove LernåKalmar OK1:21:448:32
2Ulf PalmérUlricehamns OK1:31:51+10:079:35
3Arto BlomdahlIK Hakarpspojkarna1:31:58+10:149:36
4Ingmar EkelövSkåneslättens OL1:35:40+13:569:59
5Anders JohanssonHestra IF1:37:40+15:5610:12
6Torbjörn HalvarssonFjärås AIK1:39:59+18:1510:26
7Tommy LjungdahlIK Hakarpspojkarna1:43:06+21:2210:46
8Jan KarlssonVäxjö OK1:49:44+28:0011:27
9Sverker ErikssonOK Gynge2:01:21+39:3712:40
10Bengt KlassonUlricehamns OK2:01:33+39:4912:42
11Sven-Åke AnderssonIF Rigor2:08:26+46:4213:25
12Alf B JohanssonFK Friskus-Varberg2:26:33+1:04:4915:18
13Staffan EdströmOK Gisle2:26:48+1:05:0415:20
Gustav ErlandssonOK Vivillej start
Ola LundhIF Hagenej start
Kurt SvenssonIK Hakarpspojkarnaej start

D60

6 290 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica MartinssonOK Tranan1:21:0712:53
2Monica SvärdOK Klemmingen1:44:08+23:0116:33

H60

9 390 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas GeorgssonOK Nackhe1:18:088:19
2Göran SvensonSOK Viljan1:30:16+12:089:36
3Roger ThörnOK Vilse 871:30:22+12:149:37
4Kenneth ValterssonBredaryds SOK1:30:25+12:179:37
5Jan-Olov ErikssonAnnebergs GIF1:30:38+12:309:39
6Lennart KalénSOK Viljan1:35:11+17:0310:08
7Bengt JohanssonOK Skogshjortarna1:41:21+23:1310:47
8Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL1:41:26+23:1810:48
9Lennart GustafssonJönköpings OK1:44:38+26:3011:08
10Jan DanielssonKalmar OK1:50:41+32:3311:47
11Jan KarlssonOK Virdarna1:51:33+33:2511:52
12Åke KarlssonAlvesta SOK1:53:20+35:1212:04
13Per-Olof LarssonHestra IF1:55:01+36:5312:14
14Bernt AnderssonIF Rigor2:13:13+55:0514:11
15Jan ArvidssonOK Skogshjortarna2:17:28+59:2014:38
16Hasse AdolfssonOK Gisle2:19:31+1:01:2314:51
17Lennart ViderströmIK Ymer2:29:14+1:11:0615:53

D65

5 580 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gun-Britt FranssonEmmaboda Verda OK1:09:4412:29
2Marion HallstenUddevalla OK1:09:57+0:1312:32
3Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK1:10:02+0:1812:33
4Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna1:10:05+0:2112:33
5Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK1:16:19+6:3513:40
6Karin PerssonOK Tyringe1:17:35+7:5113:54
7Irene AnderssonÄtrans IF1:21:40+11:5614:38
8Helen AndertoftMarkaryds FK1:22:29+12:4514:46
9Ann-Britt JohanssonIK Stern1:24:12+14:2815:05
10Enid IngemarssonHestra IF1:24:26+14:4215:07
Lisbeth KarlssonVaggeryds SOKej godkänd
Lisbeth DamsgaardHjärnarps GH OLej start
Elsie GodmiDANMARKej start

H65

7 580 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan WinnbergIK Trenne Ullared1:08:599:06
2Ingvar BergmanOK Tranan1:10:34+1:359:18
3Hans SvensonSOK Viljan1:15:34+6:359:58
4Krister NilssonVäxjö OK1:15:42+6:439:59
5Willie OlssonRävetofta OK1:18:51+9:5210:24
6Kent JogelandIK Ymer1:21:36+12:3710:45
7Håkan NilssonMalmö OK1:28:21+19:2211:39
8Roland NilssonOK Lindena1:32:21+23:2212:11
9Lars PerssonOK Kompassen1:32:31+23:3212:12
10Kjell MartinssonOK Tranan1:32:42+23:4312:13
11Bengt EkHalmstad OK1:36:16+27:1712:42
12Göran SvärdOK Klemmingen1:36:18+27:1912:42
13Lennart NylanderOK Lindena1:47:28+38:2914:10
14Karsten RichardtKøge OK1:47:58+38:5914:14
15Nils-Erik BondessonFrosta OK2:05:35+56:3616:34
Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Leif RylanderMarkbygdens OKej godkänd
Sölve AnderssonOK Stigenutgått

D70

5 580 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta OlssonRonneby OK1:09:5512:31
2Gunnel SvenssonIK Ymer1:12:02+2:0712:54
3Gullevi SvenssonRonneby OK1:12:09+2:1412:55
4Britt RangertIK Ymer1:20:55+11:0014:30
5Margareta BengtssonOK Gläntan1:21:14+11:1914:33
6Ingrid HermanssonIK Ymer1:27:18+17:2315:38
7Birgitta JohanssonOK Tranan1:40:59+31:0418:05

H70

6 280 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell ErlandssonOK Lindena1:01:509:50
2Sören AnderssonIK Dran1:01:58+0:089:52
3Kalle JohanssonOK Skogshjortarna1:06:12+4:2210:32
4Rune SandbergUddevalla OK1:06:15+4:2510:32
5Per-Olof FernbergIS Skanne1:06:18+4:2810:33
6Henrik HvoslefIK Stern1:10:47+8:5711:16
7Lars FranssonBottnaryds IF1:10:50+9:0011:16
8Stig-Ove TollIK Stern1:11:01+9:1111:18
9Göran SvenssonFK Finn1:16:25+14:3512:10
10Henrik BergmanOK Linné1:17:53+16:0312:24
11Per GranevikJönköpings OK1:18:18+16:2812:28
12Leif LindströmNybro OK1:18:46+16:5612:32
13Gösta LindqvistOK Löftan1:23:08+21:1813:14
14Steffen HäggströmIF Rigor1:33:07+31:1714:49
15Göte JohanssonOK Tranan1:45:48+43:5816:50
Gunnar AnderssonIK Vistaej godkänd
Hans C JohanssonIK Sternej godkänd
Rolf JakobssonAlfta-Ösa OKej godkänd
Roland LagessonOK Löftanej start
Kjell MånssonRonneby OKej start

D75

5 590 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg1:38:1817:35

H75

6 280 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars JohanssonOK Skogshjortarna1:09:1411:01
2Roland KarlssonRonneby OK1:12:44+3:3011:34
3Ernie BroströmHalmstad OK1:12:51+3:3711:36
4Sivert AxelssonKalmar OK1:15:02+5:4811:56
5Ingemar SvenssonLunds OK1:20:58+11:4412:53
6Sven Olof FranssonOK Stigen1:36:12+26:5815:19
7Kurt RydinOK Tranan1:40:01+30:4715:55
8Hubert HugossonOK Gynge1:41:11+31:5716:06
9Bernt JohanssonOK Gisle1:45:34+36:2016:48
10Göran ThourVärend GN OL2:00:04+50:5019:07
11Melvin KristiansenIF Rigor2:27:07+1:17:5323:25
Magne HagströmFrölunda OLej start

H80

5 580 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bertil JohanssonMarkbygdens OK1:20:4214:27
2Gillis AlmVäxjö OK1:20:52+0:1014:29
3Sven-Erik LundAnderstorps OK1:24:30+3:4815:08
4Allan HåkanssonSOK Viljan1:26:08+5:2615:26
5Johan JanssonVäxjö OK1:26:36+5:5415:31
6Stig FranssonOK Stigen1:27:16+6:3415:38
7Lasse OlssonIK Trenne Ullared1:43:00+22:1818:27
8Stig JohanssonHalmstad OK1:48:34+27:5219:27
9Erland OlssonDalsjöfors GOIF1:56:52+36:1020:56
10Gösta LindblomÖlmstads IS2:12:00+51:1823:39

Öppen motion 2

3 420 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Urban BjufströmSOK 6824:107:03
2Jenny AnderssonKlubb27:10+3:007:56
3Ayan LingJönköpings OK27:24+3:148:00
4Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK28:21+4:118:17
5Katarina AnderssonÄtrans IF29:42+5:328:41
6Lennart BjufströmSOK 6830:09+5:598:48
7Bo AndreassonOK Reftele30:28+6:188:54
8Malin JohanssonFK Friskus-Varberg30:54+6:449:02
9Bengt GardOskarströms OK34:13+10:0310:00
10Helen AhlstrandOK Vivill34:15+10:0510:00
11Per-Olof NannesonSimlångsdalens IF34:25+10:1510:03
12Annika IsidorssonOK Vivill34:36+10:2610:07
13Camilla TinglövKlubb35:55+11:4510:30
14Annelie WardOK Vivill36:18+12:0810:36
15Isabell IsidorssonOK Vivill36:44+12:3410:44
16Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK38:22+14:1211:13
17Christer OskarssonHalmstad OK38:27+14:1711:14
18Joel HolmgårdKils OK39:40+15:3011:35
19Oskar MobergOK Löftan39:41+15:3111:36
19Johanna MobergOK Löftan39:41+15:3111:36
21Gunnar BengtssonOK Gläntan41:56+17:4612:15
22Karin VidarssonOK Nackhe42:24+18:1412:23
23Berit RuneforsVäxjö OK45:03+20:5313:10
24Marita RosénOK Vivill54:48+30:3816:01
25Bengt HanssonOK Löftan1:01:56+37:4618:06
26Kerstin LarssonOK Skogshjortarna1:07:49+43:3919:49
27Helen NilssonSimlångsdalens IF1:18:41+54:3123:00
Sören GodmiDANMARKej start

Öppen motion 6

5 840 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip SjöforsOK Älme57:089:46
2Per GerdleHalmstad OK1:05:39+8:3111:14
3Dan SjöholmOK Pan-Kristianstad1:14:02+16:5412:40
4Ralf VidarssonOK Nackhe1:14:54+17:4612:49
5Mikael WardOK Vivill1:15:22+18:1412:54
6Lotta EnbergHalmstad OK1:16:34+19:2613:06
7Fredrik EnbergHalmstad OK1:16:37+19:2913:07
8Peter NilssonSimlångsdalens IF1:18:06+20:5813:22
9Britt ThörnOK Vilse 871:19:02+21:5413:31
10Johan SjödinIK Hakarpspojkarna1:20:24+23:1613:46
11Micael ElmbladBredaryds SOK1:22:09+25:0114:04
12Anders SvenssonHalmstad Garnisons IF1:25:16+28:0814:36
13Anders WidénOLG Säuliamt1:29:59+32:5115:24
14Göran AnderssonFK Friskus-Varberg1:32:05+34:5715:46
15Marie KrantzSOK Aneby1:32:41+35:3315:52
16Kent OlaussonOK Orinto1:33:02+35:5415:55
17Karl-Uno AnderssonFalkenbergs OK1:37:47+40:3916:44
18Elina AnderssonOK Tyringe1:43:31+46:2317:43
19Joel SjöholmOK Pan-Kristianstad1:46:11+49:0318:10
20Sofia SkördeBredaryds SOK1:48:59+51:5118:39
21Monika HjellströmGränna-Bygdens OK1:53:02+55:5419:21
22Åsgerd BergmanOK Tranan1:54:03+56:5519:31
23Oskar Andrén-SkoglundOK Vivill1:55:29+58:2119:46
24Jan SkoglundOK Vivill1:55:32+58:2419:46
Jenny GummessonOK Vilse 87ej godkänd
Karin JägrydSkåneslättens OLej godkänd
Gunilla Djuffelt-MartinssonFalkenbergs OKej godkänd

Öppen motion 9

6 900 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrik OlssonBrattås CK59:218:36
2Magnus HanssonOK Löftan1:03:13+3:529:09
3Tim OlssonBrattås CK1:09:52+10:3110:07
4Anders JägrydSkåneslättens OL1:10:49+11:2810:15
5Annie LarssonOK Skogshjortarna1:17:44+18:2311:15
6Arne AnderssonOK Torfinn1:27:44+28:2312:42
7Per SandlundOK Njudung1:33:12+33:5113:30
8Mikael MartinssonFalkenbergs OK1:34:43+35:2213:43
9Johan BondessonFrosta OK1:39:43+40:2214:27
10Sune AnderssonHalmstad OK2:00:15+1:00:5417:25

Turist 1

9 570 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil AndreassonOK Skogshjortarna1:21:288:30
2Håkan JohanssonIK Hakarpspojkarna1:24:09+2:418:47
3Martin GummessonFK Finn1:36:56+15:2810:07
4Anders RylanderGöteborgs SK1:41:44+20:1610:37
5Ingemar ErikssonFK Finn1:48:51+27:2311:22
Peter BadenfeltFalkenbergs OKej godkänd

Turist 2

6 280 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan-Olof SvenssonHalmstad OK46:087:20
2Fredrik PerssonHalmstad OK48:46+2:387:45
3Mårten WikströmHalmstad OK51:08+5:008:08
4Anders LingJönköpings OK54:57+8:498:45
5Björn LiljequistKlubb57:50+11:429:12
6Jonas AnderssonOK Norrvirdarna58:15+12:079:16
7Niklas JohanssonGöteborg-Majorna OK1:02:42+16:349:59
8Martin JohanssonHalmstad OK1:02:59+16:5110:01
9Peter WilhelmssonOK Dacke1:03:59+17:5110:11
10Karin KarlssonHalmstad OK1:07:04+20:5610:40
11Mikael HanssonBredaryds SOK1:09:06+22:5811:00
12Annika SvärdOskarströms OK1:11:41+25:3311:24
13Thomas AlmqvistVästerviks OK1:11:53+25:4511:26
14Per-Martin JohanssonIF Rigor1:12:20+26:1211:31
15Rune EliassonFalkenbergs OK1:12:33+26:2511:33
16Charlott LiljaOK Stigen1:12:36+26:2811:33
17Christer NordOskarströms OK1:17:23+31:1512:19
18Julia SvärdOskarströms OK1:17:26+31:1812:19
19Emelie JohanssonOK Vivill1:18:49+32:4112:33
20Arne BogrenOK Vivill1:18:52+32:4412:33
21Kjell RosénOK Vivill1:18:53+32:4512:33
22Jeanette LarssonFK Friskus-Varberg1:18:58+32:5012:34
23Maria PetterssonHalmstad OK1:19:01+32:5312:34
24Anna AlmgrenOK Stigen1:24:05+37:5713:23
25Eva AlmgrenOK Stigen1:24:09+38:0113:23
26Anna RosénOK Vivill1:26:19+40:1113:44
27Mikael SvärdOskarströms OK1:31:36+45:2814:35
28Anders ElvlandHalmstad OK1:50:31+1:04:2317:35
29Torbjörn ToresonOK Löftan2:07:36+1:21:2820:19
Anders WidénOLG Säuliamtej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser