Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, stafett, Värmland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Värmland
Arrangörsorganisation: Skattkärrs SOK
Datum: söndag 6 september 2015

D12

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Djerf 154:23
1. Jonna Lindblad28:253+3:3428:253+3:34
1. Emma Wahlström46:453+21:5428:253+3:34
2. Ellen Pelander25:58154:231-2
2OK Tyr 21:09:02+14:39
1. Rebecca Take28:132+3:2228:132+3:22
1. Linn Andersson1:30:222+1:05:3128:132+3:22
2. Amanda Alfredsson40:492+14:511:09:0220+14:39+11:17
3OK Tyr 11:14:11+19:48
1. Julia Forsgren43:124+18:2143:124+18:21
1. Emma Alfredsson43:544+19:0343:124+18:21
2. Cornelia Kindlund30:593+5:011:14:113-1+19:48+1:27
4Kils OK 21:14:16+19:53
1. Lova Perman24:51124:511
2. Rebecka Westlund49:254+23:271:14:164+3+19:53+19:53
5Västvärmlands OK 11:15:58+21:35
1. Lovisa Gullqvist47:086+22:1747:086+22:17
1. Maja Josefsson46:486+21:5746:486+21:57
2. Märtha Stake29:105+3:121:15:585-1+21:35-0:42
6Kils OK 11:16:03+21:40
1. Klara Nordström46:465+21:5546:465+21:55
1. Lina Uller46:495+21:5846:465+21:55
2. Emma Lugne29:176+3:191:16:036+1+21:40-0:15
7IK Vikings OK 11:46:28+52:05
1. Anja Pettersson1:04:547+40:031:04:547+40:03
1. Amanda Lagerberg1:04:567+40:051:04:547+40:03
2. Elsa Fischer41:347+15:361:46:2870+52:05+12:02
Degerfors OK 1ej start
1. Emma Adamsson1:30:228+1:05:311:30:228+1:05:31
1. Vakant ej startej start
2. Vakant ej startej start

H12

8 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Kils OK 145:38
1. William Rebane25:15125:151
2. Anton Uller20:23145:3810
2OK Djerf 145:45+0:07
1. Mattias Hansson25:182+0:0325:182+0:03
2. Alexander Jansson20:272+0:0445:4520+0:07+0:04
3OK Tyr 154:44+9:06
1. Isak Carlsson40:466+15:3140:466+15:31
1. Arvid Eriksson25:445+0:2925:445+0:29
2. Isak Wikström29:003+8:3754:443-3+9:06-6:25
4OK Tyr 31:10:30+24:52
1. Anton Jonsson44:247+19:0944:247+19:09
1. Linus Nilssonej startej start
2. Fredrik Hane26:064+5:431:10:304-3+24:52+5:43
5Degerfors OK 11:12:12+26:34
1. Eric Luthman39:144+13:5939:144+13:59
1. Liam Falanderej startej start
2. Carl Ljungberg32:585+12:351:12:125+1+26:34+12:35
6OK Djerf 21:16:31+30:53
1. Edvard Pelander38:193+13:0438:193+13:04
2. Arvid Johansson38:126+17:491:16:316+3+30:53+17:49
7OK Tyr 21:16:39+31:01
1. Oscar Andersson39:475+14:3239:475+14:32
1. Danilo Moberg39:307+14:1539:307+14:15
2. Simon Albinsson37:097+16:461:16:397+2+31:01+16:29
8Kils OK 21:46:07+1:00:29
1. Fredrik Westlund54:278+29:1254:278+29:12
2. Isak Holmgård51:408+31:171:46:0780+1:00:29+31:17

D14

5 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Djerf 11:20:13
1. Elin Lindblad39:47139:471
2. Amanda Jansson40:2611:20:1310
2OK Tyr 11:35:08+14:55
1. Elsa Albinsson46:332+6:4646:332+6:46
2. Nicolina Moberg48:352+8:091:35:0820+14:55+8:09
3Västvärmlands OK 11:41:12+20:59
1. Hanna Kolberg49:273+9:4049:273+9:40
2. Ingrid Stake51:453+11:191:41:1230+20:59+11:19
4IK Vikings OK 12:08:18+48:05
1. Hanna Fischer1:18:174+38:301:18:174+38:30
2. Julia Andersson50:014+9:352:08:1840+48:05+9:35
5OK Djerf 22:20:52+1:00:39
1. Selma Eriksson1:31:135+51:261:31:135+51:26
2. Ylva Johansson49:395+9:132:20:5250+1:00:39+9:13

H14

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1IK Vikings OK 11:20:00
1. Elias Bergenfur40:07140:071
2. Tim Dalheimer39:5311:20:0010
2OK Tyr 11:24:28+4:28
1. Richard Take43:303+3:2343:303+3:23
1. Gustav Perman43:413+3:3443:303+3:23
2. Mattias Hane40:582+1:051:24:282-1+4:28+1:05
3OK Djerf 11:26:39+6:39
1. Rasmus Pettersson43:092+3:0243:092+3:02
2. Anton Holm43:303+3:371:26:393+1+6:39+3:37

D16

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Djerf 11:41:17
1. Stina Lindberg56:082+0:1156:082+0:11
1. Tova Eriksson56:153+0:1856:083+0:11
2. Frida Johansson45:0911:41:171-1
2Kils OK 12:01:03+19:46
1. Amanda Mellerdal1:03:233+7:261:03:233+7:26
2. Ella Nordström57:402+12:312:01:032-1+19:46+12:20
3Kils OK 22:02:12+20:55
1. Nora Holmgård55:57155:571
2. Linn Lugne1:06:153+21:062:02:123+2+20:55+20:55

H16

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Älgen 11:47:03
1. Erik Eriksson56:231+0:3656:231
2. Lukas Katvala50:401+12:591:47:03100:00
2OK Tyr 11:54:35+7:32
1. Samuel Axelsson1:00:202+4:331:00:202+3:57
1. Viktor Alfredsson1:25:323+29:451:00:203+3:57
2. Oskar Nyman54:152+16:341:54:3520+7:32+3:35
3IK Vikings OK 12:05:28+18:25
1. Albin Karlsson1:01:233+5:361:01:233+5:00
2. Hannes Bergenfur1:04:053+26:242:05:2830+18:25+13:25
Kils OK 1ej godkänd
1. Olof Skoglundej godkändej godkänd
1. Jonathan Uller55:47-32069ej godkänd
2. Lukas Olm37:41-32069ej godkänd

D21

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 12:19:10
1. Linda Take49:562+0:0349:562+0:03
2. Johanna Kindlund41:251+5:551:31:211-1-0:03
3. Linn Nilsson47:491+2:522:19:10100:00
2OK Djerf 12:19:11+0:01
1. Åsa Zetterberg Eriksson49:53149:531
2. Elin Lindberg44:212+8:511:34:142+1+2:53+2:53
3. Marie Pettersson44:5722:19:1120+0:01
3OK Tyr 22:29:24+10:14
1. Lovisa Martionsson1:00:154+10:221:00:154+10:22
2. Sofie Gustavsson35:3041:35:4540+4:24
3. My Westlund53:393+8:422:29:243-1+10:14+5:50
4Västvärmlands OK 12:37:28+18:18
1. Maria Eriksson1:00:485+10:551:00:485+10:55
2. Jenny Gullqvist39:525+4:221:40:4050+9:19-1:36
3. Elin Eriksson56:484+11:512:37:284-1+18:18+8:59
5OK Tyr 43:19:09+59:59
1. Hanna Gustavsson1:00:566+11:031:00:566+11:03
2. Johanna Holtet1:25:016+49:312:25:5760+54:36+43:33
3. Hanna Gustavsson53:125+8:153:19:095-1+59:59+5:23
OK Tyr 3utgått
1. Malin Jonsson50:333+0:4050:333+0:40
2. Marie Alfredsson43:523+8:221:34:2530+3:04+2:24
3. Stina Granefeltutgåttutgått

H21

11 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Kils OK 12:34:06
1. Andreas Uller53:023+1:3853:023+1:38
2. Magnus Nordström41:522+0:241:34:542-1+0:19-1:19
3. Jan Olm59:1212:34:061-1
2OK Tisaren 12:34:07+0:01
1. Oskar Andrén53:074+1:4353:074+1:43
2. Oskar Andrén41:2811:34:351-3
3. Oskar Andrén59:322+0:202:34:072+1+0:01+0:01
3OK Tyr 12:39:01+4:55
1. Henric Brohede56:435+5:1956:435+5:19
2. Sören Kindlund42:464+1:181:39:294-1+4:54-0:25
3. Johan Wikström59:323+0:202:39:013-1+4:55+0:01
4Degerfors OK 12:50:34+16:28
1. Filip Jacobsson51:24151:241
2. Arvid Johnson44:413+3:131:36:053+2+1:30+1:30
3. Robin Svennberg1:14:294+15:172:50:344+1+16:28+14:58
5OK Djerf 12:58:26+24:20
1. Fredrik Zetterberg Eriksson1:11:0010+19:361:11:0010+19:36
2. Henrik Lindblad47:017+5:331:58:017-3+23:26+3:50
3. Per Jansson1:00:255+1:132:58:265-2+24:20+0:54
6Västvärmlands OK 13:09:41+35:35
1. Martin Fogelberg1:09:259+18:011:09:259+18:01
2. Oskar Johansson56:198+14:512:05:448-1+31:09+13:08
3. Jonas Fogelberg1:03:576+4:453:09:416-2+35:35+4:26
7OK Tyr 33:10:53+36:47
1. Magnus Albinsson1:05:478+14:231:05:478+14:23
2. Mattias Axelsson49:046+7:361:54:516-2+20:16+5:53
3. Marcus Beckius1:16:027+16:503:10:537+1+36:47+16:31
8Kils OK / Södertälje-Nykvarn OF 23:16:42+42:36
1. Ludvig Eriksson52:342+1:1052:342+1:10
2. Sanna Skoog58:125+16:441:50:465+3+16:11+15:01
3. David Risberg (Kils OK)1:25:568+26:443:16:428+3+42:36+26:25
9OK Tyr 23:24:42+50:36
1. Anders Lindberg1:03:527+12:281:03:527+12:28
2. Christian Hedqwist1:03:149+21:462:07:069+2+32:31+20:03
3. Emil Wikström1:17:369+18:243:24:4290+50:36+18:05
10Lustens OK 13:41:07+1:07:01
1. Tom Campbell58:436+7:1958:436+7:19
2. Niklas Karlsson1:18:4110+37:132:17:2410+4+42:49+35:30
3. Jonas Samuelsson1:23:4310+24:313:41:07100+1:07:01+24:12
11Västvärmlands OK 23:56:05+1:21:59
1. Magnus Jonsson1:17:5511+26:311:17:5511+26:31
2. Peter Carlman1:11:0111+29:332:28:56110+54:21+27:50
3. Kristin Johansson1:27:0911+27:573:56:05110+1:21:59+27:38

D40

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Kils OK 12:14:09
1. Helen Skoog48:26148:261
2. Anna Nordström41:4611:30:1210
3. Sofia Holmgård43:5712:14:0910
2IK Vikings OK 13:01:19+47:10
1. Eva-Lill Bergenfur54:133+5:4754:133+5:47
2. Ewa Lundberg53:012+11:151:47:142-1+17:02+11:15
3. Tanja Dalheimer1:14:052+30:083:01:1920+47:10+30:08
3OK Djerf 13:23:50+1:09:41
1. Lena Westerlund50:152+1:4950:152+1:49
2. Anna Jansson1:09:003+27:141:59:153+1+29:03+27:14
3. Eva Thorsell Hansson1:24:353+40:383:23:5030+1:09:41+40:38
4Kils OK 23:11:28+57:19
1. Anna Uller1:07:214+18:551:07:214+18:55
2. Charlotte Skoglund1:06:434+24:572:14:0440+43:52+24:57
3. Ylva Olm56:284+12:313:11:2840+57:19+13:27

H40

5 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Älgen 12:18:38
1. Fredrik Nordström45:37145:371
2. Mats Lilja47:5911:33:3610
3. Daniel Brohede45:0212:18:3810
2Västvärmlands OK 12:27:23+8:45
1. Tommy Johansson47:132+1:3647:132+1:36
2. Anders Johansson51:152+3:161:38:2820+4:52+3:16
3. Joakim Mellkvist48:552+3:532:27:2320+8:45+3:53
3IK Vikings OK 13:02:06+43:28
1. Jörgen Aurén1:08:313+22:541:08:313+22:54
2. Anders Jonsson55:463+7:472:04:1730+30:41+7:47
3. Mats Bergenfur57:493+12:473:02:0630+43:28+12:47
4OK Djerf 13:29:54+1:11:16
1. Thomas Bengtsson1:25:475+40:101:25:475+40:10
2. Jan Hansson1:08:205+20:212:34:0750+1:00:31+20:21
3. Anders Pelander55:474+10:453:29:544-1+1:11:16+10:45
5Kils OK 13:48:09+1:29:31
1. Ola Perman1:21:464+36:091:21:464+36:09
2. Anders Westlund1:05:384+17:392:27:2440+53:48+17:39
3. Peter Carlberg1:20:455+35:433:48:095+1+1:29:31+35:43
Lustens OK 1ej start
1. Vakant ej startej start
2. Vakant ej startej start
3. Vakant ej startej start
OK Tyr 1ej start
1. Vakant ej startej start
2. Vakant ej startej start
3. Vakant ej startej start

D50

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 12:16:50
1. Tone Hollowell43:25143:251
2. Ingrid Kensby46:3611:30:0110
3. Elisabeth Öström46:4912:16:5010
2OK Tyr 22:42:57+26:07
1. Catarina Högkvist43:272+0:0243:272+0:02
2. Anna Weckner Westlund1:01:532+15:171:45:2020+15:19+15:17
3. Karin Moodh57:372+10:482:42:5720+26:07+10:48
Västvärmlands OK 1ej godkänd
1. Christina Gabrielsson58:423+15:1758:423+15:17
2. Mary Olsson1:02:293+15:532:01:1130+31:10+15:53
3. Pernilla Stakeej godkändej godkänd

H50

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Kils OK 12:12:21
1. Lars Holmgård45:514+2:5245:514+2:52
2. Lars Nordström47:273+5:041:33:183-1+7:56+5:04
3. Christer Skoog39:0312:12:211-2
2OK Tyr 12:12:32+0:11
1. Rolf Wikström42:59142:591
2. Sten Leandersson42:2311:25:2210
3. Sixten Westlund47:102+8:072:12:322+1+0:11+0:11
3OK Tyr 22:14:48+2:27
1. Colin Mc Intyre44:172+1:1844:172+1:18
2. Pär Nyman45:412+3:181:29:5820+4:36+3:18
3. Leif Helgman44:503+5:472:14:483+1+2:27-2:09
4OK Tyr 32:48:10+35:49
1. Per Högkvist45:443+2:4545:443+2:45
2. Per Bülund58:334+16:101:44:174+1+18:55+16:10
3. Leif Sandahl1:03:534+24:502:48:1040+35:49+16:54
5Lustens OK 12:57:00+44:39
1. Anders Olsson52:585+9:5952:585+9:59
2. Björn Engström1:11:345+29:112:04:3250+39:10+29:11
3. Henrik Gynnemo52:005+12:572:57:0050+44:39+5:29
6OK Djerf 13:29:02+1:16:41
1. Ulf Nordzell1:29:026+46:031:29:026+46:03
2. Håkan Lindberg1:03:166+20:532:32:1860+1:06:56+20:53
3. Björn Svensson56:446+17:413:29:0260+1:16:41+9:45
Västvärmlands OK 1ej godkänd
1. Tord Janssonej godkändej godkänd
2. Thomas Östlund1:01:38-32069+19:15ej godkänd
3. Thomas Gabrielsson58:28-32069+19:25ej godkänd

D60

2 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 11:46:30
1. Eva Trangius51:152+6:1551:152+6:15
2. Monica Djurberg55:1511:46:301-1
2Västvärmlands OK 12:28:39+42:09
1. Marianne Gerborn1:10:523+25:521:10:523+25:52
2. Ingrid Andersson1:17:472+22:322:28:392-1+42:09+16:17

H60

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 11:19:07
1. Lars Granefelt42:493+1:2142:493+1:21
2. Olov Öström36:1811:19:071-2
2Västvärmlands OK 11:24:39+5:32
1. Lars Olsson44:304+3:0244:304+3:02
2. Jan Fogelberg40:092+3:511:24:392-2+5:32+2:30
3OK Älgen 11:36:56+17:49
1. Åke Gustavsson47:045+5:3647:045+5:36
2. Hans Persson49:523+13:341:36:563-2+17:49+12:13
4OK Fryksdalen 11:39:35+20:28
1. Paavo Ylikiiskilä41:28141:281
2. Leif Skogsberg58:074+21:491:39:354+3+20:28+20:28
5OK Djerf 11:41:58+22:51
1. Crister Nälemark53:336+12:0553:336+12:05
2. Kjell Eriksson48:255+12:071:41:585-1+22:51+10:46
6Lustens OK 11:46:53+27:46
1. Göran Eriksson42:392+1:1142:392+1:11
2. Sven-Ove Svensson1:04:146+27:561:46:536+4+27:46+26:35
OK Djerf 2ej start
1. Vakant ej startej start
2. Vakant ej startej start
Västvärmlands OK 2ej start
1. Vakant ej startej start
2. Vakant ej startej start

HD70

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 11:15:22
1. Lars-B Larsson40:18140:181
2. Börje Råberg35:0411:15:2210
2IK Vikings OK 11:35:39+20:17
1. Leif Lindh44:202+4:0244:202+4:02
2. Karl-Erik Persson51:192+16:151:35:3920+20:17+16:15
3Lustens OK 11:45:18+29:56
1. Melvin Nilsson55:413+15:2355:413+15:23
2. Lennart Mattsson49:373+14:331:45:1830+29:56+14:33

ÖMS5

1 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Degerfors OK 12:05:46
1. Patrik Nylén1:20:0811:20:081
2. Marcus Nylén45:3812:05:4610

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser