Officiell resultatlista för SM Lång, final

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM Lång
Arrangörsorganisation: OK Roslagen
Datum: lördag 20 september 2014 - söndag 21 september 2014

Kval Final Final (totalt)

D21 A-final

11 400 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tove Alexandersson Stora Tuna OK 1:09:17 6:04
2 Emma Klingenberg Järla Orientering 1:15:17 +6:00 6:36
3 Emma Johansson Domnarvets GOIF 1:15:42 +6:25 6:38
4 Lina Strand Göteborg-Majorna OK 1:16:48 +7:31 6:44
5 Elin Hemmyr Skantze Järla Orientering 1:16:49 +7:32 6:44
6 Lilian Forsgren OK Tisaren 1:17:47 +8:30 6:49
7 Nadiya Volynska OK Orion 1:18:49 +9:32 6:54
8 Anna Bachman IFK Lidingö SOK 1:19:40 +10:23 6:59
9 Annika Billstam OK Linné 1:19:42 +10:25 6:59
10 Maria Magnusson Sävedalens AIK 1:20:03 +10:46 7:01
11 Helena Karlsson IFK Lidingö SOK 1:20:04 +10:47 7:01
12 Kristin Löfgren Järfälla OK 1:21:19 +12:02 7:07
13 Emma Bergman Göteborg-Majorna OK 1:21:57 +12:40 7:11
14 Anna Forsberg Göteborg-Majorna OK 1:22:11 +12:54 7:12
15 Fredrika Vångell Linköpings OK 1:22:16 +12:59 7:12
16 Annica Gustafsson IFK Lidingö SOK 1:22:25 +13:08 7:13
17 Kajsa Risby OK Kåre 1:22:57 +13:40 7:16
18 Lena Eliasson Domnarvets GOIF 1:23:12 +13:55 7:17
19 Josefine Engström Alfta-Ösa OK 1:23:26 +14:09 7:19
20 Sara Eskilsson Haninge SOK 1:24:43 +15:26 7:25
21 Viktoria Ernstsson Göteborg-Majorna OK 1:24:53 +15:36 7:26
22 Matleena Boström IFK Lidingö SOK 1:25:25 +16:08 7:29
23 Anna Mårsell Stora Tuna OK 1:26:01 +16:44 7:32
24 Rebecka Lindberg OK Roslagen 1:26:27 +17:10 7:35
25 Johanna Lönnkvist Tullinge SK 1:27:06 +17:49 7:38
26 Ida Lindkvist Leksands OK 1:28:48 +19:31 7:47
27 Sofia Törnqvist IFK Lidingö SOK 1:28:59 +19:42 7:48
28 Åsa Otterbjörk Umeå OK 1:29:02 +19:45 7:48
29 Lisa Carlsson OK Linné 1:30:16 +20:59 7:55
30 Olga Panchenko IFK Moras OK 1:30:56 +21:39 7:58
31 Amilia Björklund Sävedalens AIK 1:33:03 +23:46 8:09
32 Rebecka Olsson OK Linné 1:33:29 +24:12 8:12
33 Åsa Zetterberg-Eriksson OK Djerf 1:34:23 +25:06 8:16
34 Marie Pettersson OK Djerf 1:43:52 +34:35 9:06
Malin Jacobsson OK Rodhen ej godkänd
Catherine Taylor OK Linné återbud

H21 A-final

15 990 m, 39 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Fredrik Johansson IFK Lidingö SOK 1:25:28 5:20
2 Albin Ridefelt OK Linné 1:26:33 +1:05 5:24
3 Gernot Kerschbaumer OK Pan-Kristianstad 1:26:41 +1:13 5:25
4 Oskar Sjöberg OK Linné 1:26:45 +1:17 5:25
5 Filip Dahlgren IFK Lidingö SOK 1:27:07 +1:39 5:26
6 Mårten Boström IFK Lidingö SOK 1:27:12 +1:44 5:27
7 William Lind Malungs OK Skogsmårdarna 1:28:09 +2:41 5:30
8 Johan Runesson Göteborg-Majorna OK 1:28:19 +2:51 5:31
9 Oleksandr Kratov OK Orion 1:28:53 +3:25 5:33
10 Artem Panchenko IFK Moras OK 1:29:29 +4:01 5:35
11 Jonas Leandersson Södertälje-Nykvarn OF 1:29:39 +4:11 5:36
12 Jerker Lysell Rehns BK 1:30:32 +5:04 5:39
13 Ivar Lundanes Södertälje-Nykvarn OF 1:30:38 +5:10 5:40
14 Joakim Svensk Stora Tuna OK 1:30:43 +5:15 5:40
15 Johan Högstrand Markbygdens OK 1:30:44 +5:16 5:40
16 Olle Boström Järla Orientering 1:31:25 +5:57 5:43
17 Rassmus Andersson OK Linné 1:31:43 +6:15 5:44
18 Lukas Peterson IFK Umeå 1:31:59 +6:31 5:45
19 Eric Börjeskog Södertälje-Nykvarn OF 1:32:24 +6:56 5:46
20 Marcus Millegård Sävedalens AIK 1:33:10 +7:42 5:49
21 Jakob Lööf Malungs OK Skogsmårdarna 1:33:21 +7:53 5:50
22 Erik Pettersson OK Denseln 1:33:33 +8:05 5:51
23 Niklas Olofsson OK Pan-Kristianstad 1:33:34 +8:06 5:51
24 Davis Dislers IK Hakarpspojkarna 1:33:48 +8:20 5:51
25 Julian Dent IFK Lidingö SOK 1:34:35 +9:07 5:54
26 Pavlo Ushkvarok OK Denseln 1:34:37 +9:09 5:55
27 Joakim Hederskog IK Hakarpspojkarna 1:35:13 +9:45 5:57
28 Jens Wängdahl Nyköpings OK 1:35:29 +10:01 5:58
29 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 1:35:46 +10:18 5:59
30 Johan Nordlund Malungs OK Skogsmårdarna 1:36:34 +11:06 6:02
31 Jan Troeng OK Linné 1:36:48 +11:20 6:03
32 Johan Bäckman Malungs OK Skogsmårdarna 1:36:51 +11:23 6:03
33 Erik Ivarsson Sandberg IFK Lidingö SOK 1:37:48 +12:20 6:06
34 Henrik Löfås OK Linné 1:39:41 +14:13 6:14
35 Anton Sjökvist Stora Tuna OK 1:39:49 +14:21 6:14
36 Karl Walheim Ärla IF 1:40:24 +14:56 6:16
37 Jonas Engström OK Hällen 1:40:33 +15:05 6:17
38 Emil Svensk Stora Tuna OK 1:44:57 +19:29 6:33
39 Emil Andersson Ärla IF 1:55:08 +29:40 7:12
Gustav Bergman OK Ravinen återbud

D20 A-final

8 210 m, 30 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sara Hagström Falköpings AIK OK 1:01:07 7:26
2 Josefine Klintberg Eksjö SOK 1:03:34 +2:27 7:44
3 Frida Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 1:04:31 +3:24 7:51
4 Amanda Hansson Bredaryds SOK 1:06:11 +5:04 8:03
5 Moa Leijon Lind Haninge SOK 1:07:33 +6:26 8:13
6 Emma Bjessmo Bromma-Vällingby SOK 1:09:09 +8:02 8:25
7 Stina Nilsson Umeå OK 1:11:18 +10:11 8:41
8 Agnes Leo Bredaryds SOK 1:12:20 +11:13 8:48
9 Malin Leandersson OK Tyr 1:12:22 +11:15 8:48
10 Moa Enmark Gävle OK 1:14:13 +13:06 9:02
11 Annika Carlberg Sundsvalls OK 1:14:25 +13:18 9:03
12 Nicole Ljungdahl Hjärnarps GH OL 1:14:29 +13:22 9:04
13 Amelie Ekström OK Kåre 1:14:36 +13:29 9:05
14 Matilda Martinsson Falkenbergs OK 1:15:10 +14:03 9:09
15 Julia Ohlsson Uddevalla OK 1:15:18 +14:11 9:10
16 Ida Kallur OK Ravinen 1:16:17 +15:10 9:17
17 Alice Hugosson Sundsvalls OK 1:17:40 +16:33 9:27
18 Frida Brogren Kungälvs OK 1:18:12 +17:05 9:31
18 Anna Wallin Göteborg-Majorna OK 1:18:12 +17:05 9:31
20 Lisa Malmström GOIF Tjalve 1:19:54 +18:47 9:43
21 Tove Lagerberg OK Södertörn 1:20:24 +19:17 9:47
22 Channa Lönne Tullinge SK 1:21:12 +20:05 9:53
23 Lovisa Leman Göteborgs SK 1:21:20 +20:13 9:54
24 Malin Widén Uddevalla OK 1:21:48 +20:41 9:57
25 Aina Edgren Trollhättans SOK 1:22:26 +21:19 10:02
26 Evelina Wickbom Vittjärvs IK 1:22:32 +21:25 10:03
27 Kristin Olovsson Rehns BK 1:28:09 +27:02 10:44
28 Rebecka Hylander Nyköpings OK 1:35:16 +34:09 11:36
Junia Birgersson Visborgs OK ej godkänd
Frida Sandberg Säterbygdens OK ej godkänd

H20 A-final

11 490 m, 29 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anton Johansson OK Orion 1:00:50 5:17
2 Rudolfs Zernis Ärla IF 1:03:56 +3:06 5:33
3 Johan Ek-Larsson Södertälje-Nykvarn OF 1:07:05 +6:15 5:50
4 Assar Hellström OK Ravinen 1:07:36 +6:46 5:53
5 Ludvig Åhlund OK Nolaskogsarna 1:08:30 +7:40 5:57
6 Erik Andersson OK Orion 1:08:32 +7:42 5:57
7 Oskar Andrén OK Tisaren 1:09:01 +8:11 6:00
8 Emil Granqvist OK Ravinen 1:10:42 +9:52 6:09
9 Arvid Våg Lerums SOK 1:10:52 +10:02 6:10
10 Jonatan Aronsson OK Tisaren 1:10:55 +10:05 6:10
11 Oskar Lundqvist OK Orion 1:10:57 +10:07 6:10
12 Anton Nilsson OK Tranan 1:11:33 +10:43 6:13
13 Martin Hunhammar OK Ravinen 1:11:58 +11:08 6:15
14 Ludwig Ljungqvist IK Hakarpspojkarna 1:12:29 +11:39 6:18
15 Gustav Hindér OK Tisaren 1:13:10 +12:20 6:22
16 Jens Rönnols Täby OK 1:14:30 +13:40 6:29
17 Martin Gelinder Attunda OK 1:15:00 +14:10 6:31
18 Daniel Nilsson Nyköpings OK 1:15:23 +14:33 6:33
19 Björn Cederberg OK Pan-Kristianstad 1:15:25 +14:35 6:33
20 Rasmus Svantesson OK Pan-Kristianstad 1:16:50 +16:00 6:41
21 Erik Karlsson OK Ravinen 1:17:15 +16:25 6:43
22 Gustaf Sparrevik IK Hakarpspojkarna 1:18:14 +17:24 6:48
23 Carl Näslund Västerås SOK 1:19:28 +18:38 6:54
24 Pontus Karlsson Markbygdens OK 1:23:05 +22:15 7:13
25 Einar Johansson OK Tyr 1:23:45 +22:55 7:17
26 Petter Johansson Linköpings OK 1:26:55 +26:05 7:33
27 Kevin Ståhl OK Hammaren 1:29:32 +28:42 7:47
Niklas Gustafsson OK Tisaren ej godkänd
William Pommer Stora Tuna OK ej godkänd
Erik Berzell Attunda OK återbud

D18 A-final

7 260 m, 36 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Andrea Svensson OK Tisaren 53:10 7:19
2 Johanna Öberg Ryda SK 53:39 +0:29 7:23
3 Amanda Falck Weber Eksjö SOK 56:30 +3:20 7:46
4 Tilda Johansson OK Orion 56:44 +3:34 7:48
5 Hanna Lindström OK Tranan 58:12 +5:02 8:00
6 Josefine Kristiansson Trollhättans SOK 59:25 +6:15 8:11
7 Isabel Salén OK Renen 59:36 +6:26 8:12
8 Sara Wadman IFK Moras OK 59:42 +6:32 8:13
9 Magdalena Van de Voorde Tullinge SK 1:00:35 +7:25 8:20
10 Klara Yngvesson Umeå OK 1:01:06 +7:56 8:24
11 Amanda Berggren Tullinge SK 1:01:17 +8:07 8:26
12 Anna Kindlundh Södertälje-Nykvarn OF 1:01:58 +8:48 8:32
13 Ebba Pegestam OK Ravinen 1:02:37 +9:27 8:37
14 Pim Hedberg OK Skogsfalken 1:03:13 +10:03 8:42
15 Anna Dahlgren-Rosén Järla Orientering 1:03:28 +10:18 8:44
16 Maja Enges Leksands OK 1:03:38 +10:28 8:45
17 Märta Ransjö Zander OK Tyr 1:04:23 +11:13 8:52
18 Elin Pettersson IFK Göteborg 1:04:53 +11:43 8:56
19 Matilda Eriksson Västerbergslagens OL 1:04:55 +11:45 8:56
20 Elin Lindberg OK Djerf 1:04:58 +11:48 8:56
21 Linnéa Golsäter Eksjö SOK 1:05:20 +12:10 8:59
22 Fanny Asketun OK Roxen 1:05:56 +12:46 9:04
23 Hanna Åberg OK Landehof 1:06:28 +13:18 9:09
24 Louise Lundgren Växjö OK 1:07:15 +14:05 9:15
25 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarna 1:07:58 +14:48 9:21
26 Sara Kindlund OK Tranan 1:08:23 +15:13 9:25
27 Jeanette Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 1:08:33 +15:23 9:26
28 Moa Gustafsson Uddevalla OK 1:09:21 +16:11 9:33
29 Rebecka Hoppe IF Thor 1:10:50 +17:40 9:45
30 Elin Carlsson Tormestorps IF 1:11:38 +18:28 9:52
31 Elvira Björklund Trollhättans SOK 1:12:10 +19:00 9:56
32 Kajsa Mattsson OK Kåre 1:12:38 +19:28 10:00
33 Emma Nilsson OK Tranan 1:14:36 +21:26 10:16
34 Moa Pettersson OK Dacke 1:18:42 +25:32 10:50
35 Hanna Korhonen Haninge SOK 1:20:26 +27:16 11:04
36 Ella Wallinder Göteborg-Majorna OK 1:27:25 +34:15 12:02

H18 A-final

9 780 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Simon Hector Snättringe SK 55:59 5:43
2 Filip Wadsten OK Landehof 57:32 +1:33 5:52
3 Joakim Andén Södertälje-Nykvarn OF 59:44 +3:45 6:06
4 Ville Johansson OK Kolmården 1:00:18 +4:19 6:09
5 Filip Ossiansson IK Hakarpspojkarna 1:00:25 +4:26 6:10
6 Filip Grahn Hestra IF 1:00:36 +4:37 6:11
7 Martin Olsson IK Hakarpspojkarna 1:01:20 +5:21 6:16
8 Oskar Leinonen OK Kolmården 1:01:31 +5:32 6:17
9 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 1:01:37 +5:38 6:18
10 Oskar Lindqvist Sävedalens AIK 1:01:43 +5:44 6:18
11 Mattias Johansson Stångenäs AIS 1:02:43 +6:44 6:24
12 Harald Larsson Hagaby GOIF 1:02:44 +6:45 6:24
13 Per Lindman Finspångs SOK 1:03:06 +7:07 6:27
14 Edvin Smedberg OK Skogsfalken 1:03:35 +7:36 6:30
15 Jonas Gustafsson OK Kåre 1:04:39 +8:40 6:36
16 Olle Andersson Tullinge SK 1:04:52 +8:53 6:37
17 Samuel Plumppu Hestra IF 1:04:59 +9:00 6:38
18 Johan Wennermark OK Skogsfalken 1:05:17 +9:18 6:40
19 Niklas Sundqvist Tullinge SK 1:05:28 +9:29 6:41
20 Linus Landergren Hestra IF 1:05:46 +9:47 6:43
21 Albin Lillieström OK Roxen 1:06:14 +10:15 6:46
22 August Mikaelsson Västerås SOK 1:06:18 +10:19 6:46
23 Isak Langerak Järfälla OK 1:07:33 +11:34 6:54
24 Filip Karlsson IF Hagen 1:07:34 +11:35 6:54
25 André Andersson Västerbergslagens OL 1:08:27 +12:28 6:59
26 Albin Bergkvist Bjursås OK 1:08:31 +12:32 7:00
27 Heino Ollin Sävedalens AIK 1:08:47 +12:48 7:01
28 Karl Enges Attunda OK 1:09:46 +13:47 7:08
29 Fredrik Levin Svaide Roma SOK 1:10:08 +14:09 7:10
30 Oskar Lind Eksjö SOK 1:10:50 +14:51 7:14
31 Martin Särnbrink OK Tisaren 1:11:27 +15:28 7:18
32 Arvid Nord IK Hakarpspojkarna 1:12:17 +16:18 7:23
33 Olle Nilsson OK Linné 1:15:21 +19:22 7:42
34 Samuel Hedlund Köping-Kolsva OK 1:17:38 +21:39 7:56
35 Viktor Janrik Bromma-Vällingby SOK 1:22:01 +26:02 8:23
Jesper Sjöblom Södertälje-Nykvarn OF ej start

D21 B-final

8 650 m, 26 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Maria Sjölander OK Rodhen 1:06:13 7:39
2 Ellinor Tjernlund OK Vilse 87 1:07:47 +1:34 7:50
3 Rebecka Nylin OK Tisaren 1:09:33 +3:20 8:02
4 Johanna Engström OK Hällen 1:09:42 +3:29 8:03
5 Inga Kazlauskaite OK Linné 1:09:59 +3:46 8:05
6 Matilda Andersson OK Kåre 1:10:04 +3:51 8:06
7 Josefin Tjernlund OK Vilse 87 1:10:29 +4:16 8:08
8 Rebecka Heinrup Tullinge SK 1:10:55 +4:42 8:11
9 Amy Rankka Linköpings OK 1:11:22 +5:09 8:15
10 Charlotta Bergqvist Gävle OK 1:11:50 +5:37 8:18
11 Johanna Bergman Sundsvalls OK 1:12:29 +6:16 8:22
12 Jenny Wegmüller OK Rodhen 1:13:57 +7:44 8:32
13 Samantha Saeger OK Linné 1:14:02 +7:49 8:33
14 Amanda Leo Bredaryds SOK 1:14:20 +8:07 8:35
15 Sofia Adolfsson IFK Lidingö SOK 1:15:00 +8:47 8:40
16 Sofia Salomonsson Linköpings OK 1:16:14 +10:01 8:48
17 Johanna Lindberg Domnarvets GOIF 1:16:28 +10:15 8:50
18 Lisa Andersson Ärla IF 1:16:43 +10:30 8:52
19 Kristin Hylander Nyköpings OK 1:19:12 +12:59 9:09
20 Kajsa Hammarström OK Hällen 1:19:51 +13:38 9:13
21 Elsa Ekelin KFUM Örebro OK 1:20:16 +14:03 9:16
22 Maria Von Schmalensée Attunda OK 1:20:42 +14:29 9:19
23 Louise Markstedt OK Södertörn 1:20:43 +14:30 9:19
24 Jannie Hagård OK Pan-Kristianstad 1:24:54 +18:41 9:48
Linn Grälls OK Kåre ej godkänd
Benita Hansson Hagaby GOIF ej godkänd
Sofia Holmgård Kils OK ej start
Elsa Jansson Järla Orientering ej start
Josefin Persson Järla Orientering ej start
Alva Olsson Linköpings OK ej start

D21 C-final

7 230 m, 26 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Rasa Ptasekaite OK Linné 57:48 7:59
2 Frida Andersson Falkenbergs OK 58:34 +0:46 8:06
3 My Westlund OK Tyr 58:36 +0:48 8:06
4 Sara Bengtsson Långhundra IF 1:03:57 +6:09 8:50
5 Elna Forsberg IK Hakarpspojkarna 1:04:01 +6:13 8:51
6 Emma Andersson Ärla IF 1:05:39 +7:51 9:04
7 Christina Løvald Hellberg Täby OK 1:05:56 +8:08 9:07
8 Johanna Hallberg Umeå OK 1:05:57 +8:09 9:07
9 Amanda Holmgren Vittjärvs IK 1:06:03 +8:15 9:08
10 Linnéa Claesdotter OK Denseln 1:06:15 +8:27 9:09
11 Elin Sjölander OK Rodhen 1:06:45 +8:57 9:13
12 Linnea Sundström OK Renen 1:07:45 +9:57 9:22
13 Lovisa Adolfsson OK Denseln 1:08:34 +10:46 9:29
14 Marie Spångmyr Leksands OK 1:10:41 +12:53 9:46
15 Julia Davidsson OK Klemmingen 1:11:53 +14:05 9:56
16 Annika Björk OK Kåre 1:12:38 +14:50 10:02
17 Hanna Johansson Skattkärrs IF 1:14:58 +17:10 10:22
18 Lisa Westerberg OK Milan 1:17:22 +19:34 10:42
19 Elin Winblad Hagaby GOIF 1:18:30 +20:42 10:51
20 Andrea Wickbom Vittjärvs IK 1:23:35 +25:47 11:33
21 Lina Nilsson Ulricehamns OK 1:24:09 +26:21 11:38
22 Lena Birkebaek Stora Tuna OK 1:26:29 +28:41 11:57
23 Lina Johansson Skattkärrs IF 1:29:33 +31:45 12:23
Jenny Eriksson OK Kåre ej godkänd
Jolanta Kolosinska OK Skogsfalken ej godkänd
Linda Lindkvist Leksands OK ej godkänd
Sofia Lönnkvist Tullinge SK ej start
Johanna Erlandsson Stora Tuna OK ej start
Hilda Forsgren OK Linné ej start
Sofia Grawé Ärla IF ej start
Lisa Risby OK Kåre ej start
Frida Nero Göteborg-Majorna OK ej start
Sara Johansson Domnarvets GOIF ej start
Lovisa Persson OK Tisaren ej start
Sara Lundsten OK Linné ej start
Sara Lundblad Tullinge SK ej start
Annie Forsberg OK Ravinen återbud
Viktoria Helmersson OK Ravinen återbud

H21 B-final

11 720 m, 40 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Anton Östlin Malungs OK Skogsmårdarna 1:05:19 5:34
2 Johan Strand Göteborg-Majorna OK 1:06:12 +0:53 5:38
3 Jakob Enmark Gävle OK 1:06:16 +0:57 5:39
4 Daniel Attås OK Tisaren 1:07:57 +2:38 5:47
5 Robbin Kantarp Ärla IF 1:08:18 +2:59 5:49
6 Thomas Carlsson Malungs OK Skogsmårdarna 1:08:48 +3:29 5:52
7 Denys Shcherbakov OK Pan-Kristianstad 1:09:17 +3:58 5:54
8 David Lingfors OK Linné 1:09:54 +4:35 5:57
9 Viktor Larsson Hagaby GOIF 1:11:40 +6:21 6:06
10 Sigge Lundedal OK Denseln 1:11:57 +6:38 6:08
11 Johan Aronsson OK Tisaren 1:12:16 +6:57 6:09
12 Patrik Lind Ärla IF 1:13:43 +8:24 6:17
13 Jakob Wallenhammar Hagaby GOIF 1:14:10 +8:51 6:19
14 Erik Classon OK Orinto 1:14:17 +8:58 6:20
15 Börje Pauler Skogslöparna 1:14:33 +9:14 6:21
16 Martin Hammarberg Malungs OK Skogsmårdarna 1:15:07 +9:48 6:24
17 Martin Hederskog Malungs OK Skogsmårdarna 1:15:18 +9:59 6:25
18 Stefan Sjölund Skogslöparna 1:15:37 +10:18 6:27
19 Erik Rost Malungs OK Skogsmårdarna 1:15:42 +10:23 6:27
20 Jörgen Ohlin OK Linné 1:15:56 +10:37 6:28
21 Mikael Andersson Linköpings OK 1:16:00 +10:41 6:29 Ladda ner rutt i gpx-format
22 Nils Spetz Ulricehamns OK 1:16:07 +10:48 6:29
23 Martin Larsson Hestra IF 1:16:14 +10:55 6:30
24 Niklas Aldén OK Linné 1:16:38 +11:19 6:32
25 Henrik Lundgren Sävedalens AIK 1:17:01 +11:42 6:34
26 Matt Ogden OK Linné 1:17:12 +11:53 6:35
27 Emil Kalered OK Denseln 1:18:02 +12:43 6:39
28 Tommy Söderberg OK Hällen 1:18:32 +13:13 6:42
29 Henrik Jonsson OK Rodhen 1:18:33 +13:14 6:42
30 Jesper Lysell Rehns BK 1:18:41 +13:22 6:42
31 Anton Lif Rehns BK 1:20:08 +14:49 6:50
32 Viktor Silvemark Ärla IF 1:21:01 +15:42 6:54
33 Mathias Hallmén Attunda OK 1:24:36 +19:17 7:13
34 Oscar Vångell Ärla IF 1:27:22 +22:03 7:27
35 Hans Persson Gävle OK 1:29:51 +24:32 7:39
Rickard Börjesson Vänersborgs SK ej godkänd
Anton Tynong Gävle OK ej godkänd
Göran Winblad Rehns BK ej godkänd
Anders Hedberg Göteborg-Majorna OK ej godkänd
Josef Nordlund OK Linné ej godkänd
Martin Ahlberger Hestra IF ej start
Oscar Björck Järla Orientering ej start
Espen Hultgreen Weltzien Järla Orientering ej start
Tomas Hallmén OK Tisaren ej start
Emil Lauri Järla Orientering ej start
Øystein Kvaal Østerbø IFK Lidingö SOK ej start
Nicolas Simonin IFK Lidingö SOK ej start
Oskar Ljungqvist IK Hakarpspojkarna ej start
David Bejbom Järla Orientering ej start
Peter Hemmyr Järla Orientering ej start
Rasmus Thrane Hansen Järla Orientering ej start
Måns Sandgren OK Orion ej start

H21 C-final

9 210 m, 45 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Martin Regborn Hagaby GOIF 51:59 5:38
2 Per Carlborg Linköpings OK 55:03 +3:04 5:58
3 Rikard Claesson Stora Tuna OK 56:14 +4:15 6:06
4 Johan Hamelius OK Linné 56:26 +4:27 6:07
5 Fredrik Ingelsson Rehns BK 56:47 +4:48 6:09
6 Erik Boman Gävle OK 57:27 +5:28 6:14
7 Kristian Dahlström IFK Moras OK 58:39 +6:40 6:22
8 Daniel Martinsson Göteborg-Majorna OK 58:51 +6:52 6:23
9 Martin Jansson OK Rodhen 59:01 +7:02 6:24
10 Leonas Mockunas Hellas Orientering 59:06 +7:07 6:25
11 Rasmus Elmelid Skåneslättens OL 1:00:34 +8:35 6:34
12 Per-Åke Olsson OK Ravinen 1:01:12 +9:13 6:38
13 Mattias Eriksson OK Denseln 1:01:17 +9:18 6:39
14 Mattias Karlsson Växjö OK 1:01:28 +9:29 6:40
15 Markus Adolfsson Tullinge SK 1:01:39 +9:40 6:41
16 Andreas Calleberg Rehns BK 1:01:57 +9:58 6:43
17 Robert Johansson Täby OK 1:03:07 +11:08 6:51
18 Johan Levin Sävedalens AIK 1:03:10 +11:11 6:51
19 Johan Wikström OK Tyr 1:03:32 +11:33 6:53
20 Johan Lindahl Täby OK 1:03:54 +11:55 6:56
21 Albin Sjöhed Gävle OK 1:03:57 +11:58 6:56
22 Rasmus Palmqvist Aslaksen Järfälla OK 1:04:12 +12:13 6:58
23 Gustav Nordström Gävle OK 1:04:25 +12:26 6:59
24 Anders Jansson Täby OK 1:04:48 +12:49 7:02
25 Mikael Nilsson Snättringe SK 1:05:48 +13:49 7:08
26 Peter Arnesson Malungs OK Skogsmårdarna 1:05:56 +13:57 7:09
27 Johan Lindqvist Täby OK 1:06:36 +14:37 7:13
28 Alexander Hansen Söders-Tyresö 1:07:46 +15:47 7:21
29 Conny Rantzow Hestra IF 1:09:02 +17:03 7:29
30 Peter Eriksson Linköpings OK 1:09:37 +17:38 7:33
31 Anders Hultgren Sundsvalls OK 1:10:15 +18:16 7:37
32 Joel Käll-Karlsson Linköpings OK 1:10:34 +18:35 7:39
33 Viktor Antonsson Eksjö SOK 1:11:01 +19:02 7:42
34 Axel Wrådhe Attunda OK 1:11:22 +19:23 7:44
35 Simon Hedlund Ärla IF 1:11:33 +19:34 7:46
36 Ross Smith OK Linné 1:12:29 +20:30 7:52
37 Joakim Axelsson Trollhättans SOK 1:12:40 +20:41 7:53
38 Liutauras Bilevicius OK Linné 1:12:49 +20:50 7:54
39 Kent Lundvall Täby OK 1:16:02 +24:03 8:15
40 Magnus Björk OK Borgen 1:19:41 +27:42 8:39
41 David Dahlgren Göteborg-Majorna OK 1:28:24 +36:25 9:35
42 Aleksandr Manoilov Järfälla OK 1:46:38 +54:39 11:34 Ladda ner rutt i gpx-format
Gustav Eklöf Ulricehamns OK ej godkänd
Gustaf Wennerberg OK Pan-Kristianstad ej godkänd
Jacob Lindstam OK Ravinen ej godkänd
Mattias Millinger Järla Orientering ej start
Simon Jakobsson Långhundra IF ej start
Jonathan Andersson Hagaby GOIF ej start
Linus Rapp IFK Moras OK ej start
Jo Indgaard IFK Lidingö SOK ej start
Pontus Johansson OK Linné ej start
Andreas Bergander Eksjö SOK ej start
Anders Håkansson OK Linné ej start
Oskar Carlborg OK Hällen ej start
David Andersson Malungs OK Skogsmårdarna ej start
Markus Hederskog IK Hakarpspojkarna ej start
Ludvig Eriksson Södertälje-Nykvarn OF ej start
Per Eklöf OK Milan ej start
Jakob Andersson Bredaryds SOK ej start
Harri Karlsson OK Denseln ej start
Mats Nordbrøden Järla Orientering ej start
Richard Sjöholm OK Pan-Kristianstad ej start

D20 B-final

5 940 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Josefine Tuoremaa Vittjärvs IK 55:26 9:19
2 Ellinor Eriksson KFUM Örebro OK 55:38 +0:12 9:21
3 Josefine Wallenhammar Hagaby GOIF 56:20 +0:54 9:29
4 Julia Adolfsson OK Kåre 57:40 +2:14 9:42
5 Linnea Malmberg Stora Tuna OK 57:55 +2:29 9:45
6 Ebba Askeljung OK Klemmingen 58:37 +3:11 9:52
7 Sofie Gustavsson OK Tyr 58:49 +3:23 9:54
8 Ebba Jansson Järpling OK Klemmingen 59:25 +3:59 10:00
9 Klara Pålsson Kungälvs OK 1:00:07 +4:41 10:07
10 Eva Gustafsson Hagaby GOIF 1:02:34 +7:08 10:31
11 Linneá Hahne Insjöns IF OK 1:04:39 +9:13 10:53
12 Frida Strömgård Uddevalla OK 1:08:20 +12:54 11:30
13 Josefin Carlsson Tormestorps IF 1:12:03 +16:37 12:07
Johanna Larsson Köping-Kolsva OK ej godkänd
Linnéa Engstedt Tullinge SK ej godkänd
Elin Classon OK Orinto ej godkänd
Laura D'Angelo Attunda OK ej start
Mathilda Karlsson OK Rodhen ej start
Hanna Berglund OK Kåre ej start
Linnea Adolfsson Tullinge SK ej start
Sanna Skoog Södertälje-Nykvarn OF ej start
Filippa Johansson Jönköpings OK ej start
Emma Backlund Säterbygdens OK återbud

H20 B-final

8 030 m, 34 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Philip Persson OK Orion 50:06 6:14
2 Victor Flingmark Uddevalla OK 52:31 +2:25 6:32
3 Simon Lundin Finspångs SOK 52:34 +2:28 6:32
4 Sebastian Agerhäll OK Tisaren 54:05 +3:59 6:44
5 Kasper Westman Västerås SOK 54:22 +4:16 6:46
6 Emil Rankka OK Roxen 54:47 +4:41 6:49
7 Anders Vedin Sundsvalls OK 56:28 +6:22 7:01
8 Fredrik Ahnlén OK Hammaren 56:46 +6:40 7:04
9 Simon Andersson OK Rodhen 57:21 +7:15 7:08
10 David Hector Snättringe SK 58:56 +8:50 7:20
11 Pontus Jansson OK Orinto 59:30 +9:24 7:24
12 Emil Andersson Tullinge SK 1:00:09 +10:03 7:29
13 Jefta Langerak Järfälla OK 1:00:15 +10:09 7:30
14 Henrik Andersson Bredaryds SOK 1:00:39 +10:33 7:33
15 Adam Granstedt IK Hakarpspojkarna 1:00:40 +10:34 7:33
16 Fredrik Wennermark OK Skogsfalken 1:01:34 +11:28 7:40
17 Sixten Walheim OK Rodhen 1:01:42 +11:36 7:41
18 Jesper Kullin Alfredsson OK Tyr 1:03:43 +13:37 7:56
19 Filip Salén OK Renen 1:04:39 +14:33 8:03
20 Gustav Andersson Stora Tuna OK 1:04:41 +14:35 8:03
21 Erik Lindgren KFUM Örebro OK 1:06:11 +16:05 8:14
22 Johannes Kuhlin Göteborg-Majorna OK 1:06:16 +16:10 8:15
23 Johannes Knutas Attunda OK 1:06:55 +16:49 8:20
24 Simon Martelius Attunda OK 1:07:37 +17:31 8:25
25 Axel Christoffersson OK Renen 1:07:54 +17:48 8:27
26 Albin Detterfelt Linköpings OK 1:07:58 +17:52 8:27
27 Jesper Lund Haninge SOK 1:08:07 +18:01 8:28
28 Fredrik Regborn Hagaby GOIF 1:09:19 +19:13 8:37
29 Wiliam Nilsson OK Södertörn 1:10:13 +20:07 8:44
30 Erik Lenning Skåneslättens OL 1:11:13 +21:07 8:52
31 Henrik Håkansson OK Kolmården 1:18:43 +28:37 9:48
32 Johan Larsson OK Skogshjortarna 1:22:58 +32:52 10:19
Johan Söderlund Leksands OK ej godkänd
David Mellin Sundbybergs IK ej godkänd
Oskar Jensen Sondén OK Orion ej start
Oskar Pettersson OK Njudung ej start
Håkan Palm OK Klemmingen ej start
Martin Dahlgren Rosen Järla Orientering ej start
Erik Björklund Bjursås OK återbud

D18 B-final

5 750 m, 38 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Matilda Dammvik Stora Tuna OK 47:15 8:13
2 Emma Helmersson Vandrarringen 48:52 +1:37 8:29
3 Line Cederberg Vänersborgs SK 49:44 +2:29 8:38
4 Ellen Sarenmark Leksands OK 51:46 +4:31 9:00
5 Frida Junegard Tullinge SK 52:19 +5:04 9:05
6 Sandra Näslund Västerås SOK 53:17 +6:02 9:16
7 Julia Frejd OK Ravinen 53:58 +6:43 9:23
8 Hedwig Almqvist Haas Nybro OK 56:52 +9:37 9:53
9 Ronja Björklund Bjursås OK 57:16 +10:01 9:57
10 Josefine Höög Hagaby GOIF 57:22 +10:07 9:58
11 Johanna Sjölund Sundsvalls OK 57:32 +10:17 10:00
12 Elin Fältman Leksands OK 1:00:10 +12:55 10:27
13 Alice Frost OK Roslagen 1:00:20 +13:05 10:29
14 Ellen Forsgren Forsa OK 1:00:33 +13:18 10:31
15 Sigrid Holmgren OK Renen 1:00:45 +13:30 10:33
16 Erica Edman Korsnäs IF OK 1:02:00 +14:45 10:46
17 Carolina Nealis Länna IF 1:02:35 +15:20 10:53
18 Nelly Carlsson Tormestorps IF 1:03:01 +15:46 10:57
19 Linnea Wejås Nyköpings OK 1:03:05 +15:50 10:58
20 Jenny Lindberg Vandrarringen 1:03:58 +16:43 11:07
21 Annie Önsten IK Vista 1:04:00 +16:45 11:07
22 Kristin Boman Gävle OK 1:04:15 +17:00 11:10
23 Moa Hedegård OK Kolmården 1:05:08 +17:53 11:19
24 Johanna Henriksson Ärla IF 1:05:21 +18:06 11:21
25 Rebecca Mårtensson Köping-Kolsva OK 1:05:25 +18:10 11:22
26 Linnéa Andersson Bredaryds SOK 1:05:29 +18:14 11:23
27 Frida Jonsson Alfta-Ösa OK 1:07:12 +19:57 11:41
28 Freja Vredin IFK Umeå 1:07:45 +20:30 11:46
29 Erica Eriksson Hjärnarps GH OL 1:08:22 +21:07 11:53
30 Caroline Løchting Thunberg OK Roslagen 1:09:58 +22:43 12:10
31 Linnea Gustafsson OK Gynge 1:13:24 +26:09 12:45
32 Elin Lundqvist Nybro OK 1:14:42 +27:27 12:59
33 Madelene Axelsson Härlövs IF 1:17:31 +30:16 13:28
34 Linda Brolin OK Roslagen 1:18:26 +31:11 13:38
35 Signe Leffler-Rosendahl OK Renen 1:20:52 +33:37 14:03
36 Olivia Kvarnlöf OK Roslagen 1:27:40 +40:25 15:14
Ida Nordlund Piteå IF ej godkänd
Elvira Larsson Ryda SK ej godkänd
Emma Bengtsson Årsunda IF ej start
Ebba Ekman OK Tyr ej start
Sara Brolin OK Roslagen ej start
Hanna Barkergren Stora Tuna OK ej start
Emma Sundvall Järla Orientering ej start
Ida Torbiörnsson Järla Orientering ej start
Tyra Kleijn Södertälje-Nykvarn OF ej start
Elin Johansson Finspångs SOK återbud

H18 B-final

7 550 m, 29 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Filip Jacobsson Degerfors OK 45:25 6:00
2 Lucas Sundblad Eksjö SOK 48:46 +3:21 6:27
3 Amadeus Hansson Gotlands Bro OK 52:11 +6:46 6:54
4 Emil Thellsén OK Roxen 53:24 +7:59 7:04
5 Mattias Perneby IFK Lidingö SOK 53:46 +8:21 7:07
6 Simon Wikström Halmstad OK 53:56 +8:31 7:08
7 Henrik Eklund Växjö OK 54:03 +8:38 7:09
8 Johannes Ridefelt OK Linné 56:11 +10:46 7:26
9 John Gunnarsson Surahammars SOK 57:26 +12:01 7:36
10 Alexander Wiklund Finspångs SOK 58:08 +12:43 7:41
11 Erik Barr Zeilon Skåneslättens OL 58:24 +12:59 7:44
12 Emil Åberg Korsnäs IF OK 58:29 +13:04 7:44
13 Fredrik Persson Domnarvets GOIF 58:31 +13:06 7:45
14 Philip Edvardsson Eksjö SOK 58:57 +13:32 7:48
15 Jakob Fransson OK Milan 59:43 +14:18 7:54
16 Hugo Dahlberg Haninge SOK 1:01:26 +16:01 8:08
17 August Kollberg Eksjö SOK 1:02:02 +16:37 8:12
18 Martin Norrbom Sala OK 1:02:11 +16:46 8:14
19 Sven Engström Linköpings OK 1:02:51 +17:26 8:19
20 Andreas Petersson Burseryds IF 1:03:14 +17:49 8:22
21 Anton Hansson IK Hakarpspojkarna 1:03:34 +18:09 8:25
22 Jonathan Envall Tullinge SK 1:03:36 +18:11 8:25
23 Elias Rankka OK Roxen 1:07:15 +21:50 8:54
24 Johan Lenning Skåneslättens OL 1:07:27 +22:02 8:56
25 Loke Agmarken Halmstad OK 1:07:59 +22:34 9:00
26 Eric Danielsson OK Kåre 1:09:03 +23:38 9:08
27 Rasmus Arfwedson Frölunda OL 1:14:44 +29:19 9:53
28 Arvid Persson Täby OK 1:16:03 +30:38 10:04
Mattis Hallberg IK Uven ej godkänd
Mathias Myrefelt Norlinger Järla Orientering ej start

H18 C-final

7 230 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Gustaf Sundbüe OK Hällen 52:55 7:19
2 Fabian Steen OK Enen 57:23 +4:28 7:56
3 Daniel Carlson Bjernald OK Linné 57:37 +4:42 7:58
4 Oskar Engman Nyköpings OK 58:59 +6:04 8:09
5 Olle Hansson OK Roxen 59:51 +6:56 8:16
6 Nils Henriksson Seskarö IF 59:54 +6:59 8:17
7 Johan Eklund Växjö OK 1:00:38 +7:43 8:23
8 Daniel Andersson OK Löftan 1:01:30 +8:35 8:30
9 Oskar Öqvist Bergnäsets AIK 1:01:40 +8:45 8:31
10 Lukas Eveborn OK Roxen 1:02:40 +9:45 8:40
11 Daniel Duhlbo IFK Moras OK 1:03:33 +10:38 8:47
12 Johan Nordin Sundsvalls OK 1:05:45 +12:50 9:05
13 Adrian Dahlström IFK Moras OK 1:06:42 +13:47 9:13
14 David Svensson Skåneslättens OL 1:06:55 +14:00 9:15
15 Joel Einarsson Tormestorps IF 1:07:35 +14:40 9:20
16 Erik Nallgård Västerås SOK 1:10:52 +17:57 9:48
17 Felix Garmer Göteborg-Majorna OK 1:10:57 +18:02 9:48
18 Filip Ivarsson OK Hammaren 1:12:57 +20:02 10:05
19 Oscar Sundlöf Sundsvalls OK 1:21:44 +28:49 11:18
20 Johan Stenström Linköpings OK 1:30:15 +37:20 12:28
21 Simon Jansson Järpling OK Klemmingen 2:07:20 +1:14:25 17:36
Nils Wärnsberg Eksjö SOK ej godkänd
Lukas Olsson Väsby OK ej start
Andreas Hultqvist Tullinge SK ej start
Ludvig Sandahl IFK Enskede ej start
Ludwig Bergfalk Järfälla OK ej start
Joakim Skärlén Haninge SOK ej start
Oscar Wiberg Järla Orientering ej start
Markus Larsson Hestra IF ej start
Olle Skog Tullinge SK ej start
Nils Gumaelius Waxholms OK återbud
Johan Ryding Södertälje-Nykvarn OF återbud
Anton Gumaelius Waxholms OK återbud

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Huvudsponsor

Team Sportia

Annonser