Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Sprint Örebro Län

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Sprint Örebro Län
Arrangörsorganisation: Garphyttans IF
Datum: onsdag 20 augusti 2014

D21

2 840 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rebecka NylinOK Tisaren18:256:29
2Elin WinbladHagaby GOIF18:39+0:146:34
3Elsa EkelinKFUM Örebro OK19:16+0:516:47
4Lisa WesterbergOK Milan20:04+1:397:03
5Lilian ForsgrenOK Tisaren20:11+1:467:06
6Karin FägerlindCentrum OK22:37+4:127:57
7Sara GarpenlundKFUM Örebro OK23:01+4:368:06
8Therese KorkeakoskiOK Milan24:49+6:248:44
9Karin KaillOK Alferna25:44+7:199:03
10Linda HarlénKFUM Örebro OK28:32+10:0710:02
11Jenny WinbladHagaby GOIF28:52+10:2710:09
12Lisa Dömstedt DalénOK Letstigen31:56+13:3111:14
Susanne ErikssonKFUM Örebro OKej godkänd
Kajsa Asklöf AxinHagaby GOIFej godkänd

H21

3 060 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel AttåsOK Tisaren16:005:13
2Magnus PalmKFUM Örebro OK16:24+0:245:21
3Andreas PetersonHagaby GOIF16:34+0:345:24
4Per EklöfOK Milan17:00+1:005:33
5Erik GrothKFUM Örebro OK17:11+1:115:36
6Magnus PerssonOK Tisaren17:14+1:145:37
7John OskarssonHagaby GOIF17:40+1:405:46
8Stefan AronssonKFUM Örebro OK18:11+2:115:56
9Andreas BerganderEksjö SOK18:13+2:135:57
10Per SjögrenKFUM Örebro OK19:03+3:036:13
11Henrik AnderssonOK Tylöskog19:28+3:286:21
12Marcus AnderssonKFUM Örebro OK19:49+3:496:28
13Daniel StunzKFUM Örebro OK26:22+10:228:36
Tomas HallménOK Tisarenej godkänd
Erik HarlénKFUM Örebro OKutgått

D17-20

2 390 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andrea SvenssonOK Tisaren14:185:58
2Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK16:10+1:526:45
3Josefine WallenhammarHagaby GOIF17:50+3:327:27
4Eva GustafssonHagaby GOIF18:20+4:027:40
5Hanna HellsingLindebygdens OK19:07+4:497:59
6Malin JohanssonOK Tylöskog31:36+17:1813:13

H17-20

2 890 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav HindérOK Tisaren15:325:22
2Ville JohanssonOK Kolmården15:50+0:185:28
2Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF15:50+0:185:28
4Jonathan KarlssonOK Tisaren17:41+2:096:07
5Jakob FranssonOK Milan18:10+2:386:17
6Jacob ErikssonKFUM Örebro OK18:50+3:186:31
7Martin SärnbrinkOK Tisaren19:44+4:126:49
8Carl ValjusHagaby GOIF30:37+15:0510:35

D16

2 260 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna HallménOK Tisaren15:006:38
2Lisa JohanssonOK Tisaren19:25+4:258:35
3Stina JohanssonKFUM Örebro OK33:24+18:2414:46
4Lovisa EkestubbeHagaby GOIF1:01:55+46:5527:23
Regina GustavssonOK Tylöskogej godkänd

H16

2 940 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK18:456:22
2Per KarlssonOK Tylöskog19:21+0:366:34
3Johannes ÄngHagaby GOIF21:42+2:577:22
4Adam KuttiHagaby GOIF27:23+8:389:18
5Emil AlpbergAlmby IK27:57+9:129:30
Axel StridKFUM Örebro OKej godkänd

D14

2 110 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna SärnbrinkOK Tisaren14:146:44
2Lisa HallménOK Tisaren17:47+3:338:25
3Carolina ErikssonOK Milan20:46+6:329:50
4Klara PerssonKFUM Örebro OK23:43+9:2911:14
5Annie SamuelssonOK Letstigen27:30+13:1613:01

H14

2 410 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid ErikssonHagaby GOIF17:027:04
2Josef WennblomHagaby GOIF18:21+1:197:36
3Melker ForsbergKFUM Örebro OK20:12+3:108:22
4Eric ValjusHagaby GOIF22:06+5:049:10
5William SeguraKFUM Örebro OK22:34+5:329:21
6Clas BäckströmOK Tisaren24:47+7:4510:17
7Nils KylbornAlmby IK27:57+10:5511:35
8Marcus KlaseniusKFUM Örebro OK29:05+12:0312:04
9Oscar IngvarssonLindebygdens OK30:20+13:1812:35
Johannes GreenAlmby IKej godkänd
Johan AlpbergAlmby IKej godkänd

D12

1 880 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK16:438:53
2Sofia GreenAlmby IK21:28+4:4511:25
3Karin LindgrenKFUM Örebro OK23:48+7:0512:39
4Irma KjellströmHagaby GOIF24:35+7:5213:04
5Sofie BodinAlmby IK26:39+9:5614:10
6Julia BergKFUM Örebro OK28:35+11:5215:12
7Sanna SanderOK Milan33:10+16:2717:38
8Ellen AnderssonHagaby GOIF42:43+26:0022:43
9Frida BäckströmOK Tisaren55:51+39:0829:42
Sofie FranzénAlmby IKej start

H12

1 880 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik FranzénAlmby IK14:387:47
2Valter PetterssonOK Tisaren16:25+1:478:43
3Linus MalmKFUM Örebro OK18:06+3:289:37
4Vilgot WennblomHagaby GOIF19:06+4:2810:09
5Olof HalfvarsonAlmby IK20:02+5:2410:39
6David KuttiHagaby GOIF21:47+7:0911:35
7Gustav AskrothKFUM Örebro OK22:10+7:3211:47
8Jonatan KraftAlmby IK25:41+11:0313:39
9Anton ErikssonOK Milan26:09+11:3113:54
10Albert GustafssonKFUM Örebro OK27:43+13:0514:44
11Pelle ElofssonOK Letstigen29:48+15:1015:51
12Lukas ThorinOK Letstigen31:30+16:5216:45
13Johan ThuressonAlmby IK33:09+18:3117:37
14William LindströmAlmby IK43:05+28:2722:55
15Melvin SpalinOK Milan44:49+30:1123:50
Lucas AsklöfBerginHagaby GOIFej godkänd

D10

1 630 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin JonhedKFUM Örebro OK20:1612:26
2Amanda SjödinOK Tisaren20:29+0:1312:33
3Vilma LarssonOK Milan29:41+9:2518:12
4Julia GustafssonKFUM Örebro OK38:40+18:2423:43
5Anna LarssonOK Letstigen42:53+22:3726:18
6Johanna BergKFUM Örebro OK44:44+24:2827:26
Tess FranssonKFUM Örebro OKej godkänd
Judit WennblomHagaby GOIFej godkänd

H10

1 630 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil LarssonOK Tisaren17:2010:38
2Olle MalmKFUM Örebro OK17:31+0:1110:44
3Karl KylbornAlmby IK18:22+1:0211:16
4Hugo ÖhrnKFUM Örebro OK19:51+2:3112:10
5Jonatan GreenAlmby IK24:30+7:1015:01
6Noel HelmerssonOK Tisaren26:46+9:2616:25
7Daniel KraftAlmby IK30:30+13:1018:42
8Viktor JonhedKFUM Örebro OK31:38+14:1819:24
9Oscar AskrothKFUM Örebro OK39:41+22:2124:20
10Albin KlaseniusKFUM Örebro OK51:42+34:2231:43
Vilmer SpalinOK Milanej godkänd
Nils SkymbergKFUM Örebro OKej godkänd
Bruno GöranssonAlmby IKej start

D35

2 840 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Charlotte WahlströmAlmby IK21:487:40
2Julia JohnsonOK Tisaren22:02+0:147:45
3Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK35:37+13:4912:32
4Jessica NorénLindebygdens OK44:00+22:1215:29

H35

2 890 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik JohnssonOK Tisaren17:376:05
Anders KallinKFUM Örebro OKej start

D40

2 410 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin HalldinKFUM Örebro OK22:079:10
2Kajsa KällérusKFUM Örebro OK26:48+4:4111:07
3Ulrika SanderOK Milan30:40+8:3312:43
4Gabriella WennblomHagaby GOIF32:33+10:2613:30
5Malin KlaseniusKFUM Örebro OK32:49+10:4213:37
6Anna GustafssonKFUM Örebro OK35:18+13:1114:38
7Maria AskrothKFUM Örebro OK46:04+23:5719:06
Jennie BrobakkenKFUM Örebro OKej godkänd

H40

2 940 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Dan LarssonOK Tisaren17:295:56
2Johan HaglundKFUM Örebro OK19:27+1:586:36
3Martin PerssonKFUM Örebro OK21:00+3:317:08
4Henrik NordKFUM Örebro OK21:18+3:497:14
5Anders LarssonOK Milan21:54+4:257:26
6Jakob BergKFUM Örebro OK24:35+7:068:21
7Jesper KjellströmHagaby GOIF25:57+8:288:49
8Henrik AskrothKFUM Örebro OK26:44+9:159:05
Henrik GustafssonKFUM Örebro OKej godkänd

D45

2 260 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Eeva PäiväniemiLaxå OKej godkänd
Anette ForsbergKFUM Örebro OKej godkänd
Åsa VidlundKFUM Örebro OKej start
Yvonne FranzénAlmby IKej start
Christina LånghKFUM Örebro OKej start

H45

2 940 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders ErikssonOK Milan22:397:42
2Jonas PetterssonOK Tisaren23:00+0:217:49
3Hans MandahlÖstra Almby FK24:40+2:018:23
4Niklas SanderOK Milan24:45+2:068:25
5Leif HörnellKFUM Örebro OK26:35+3:569:02
6Kenneth KarlssonAskersunds OK26:57+4:189:10
7Fredrik MalmKFUM Örebro OK30:27+7:4810:21

D50

2 110 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia HolmgrenHagaby GOIF15:297:20
2Anne BodinAlmby IK15:33+0:047:22
3Eva KorkeakoskiOK Milan34:23+18:5416:17

H50

2 840 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per BjurströmOK Tisaren19:056:43
2Johan OskarssonLaxå OK20:07+1:027:05
3Patrik ThybeckLindebygdens OK20:58+1:537:22
4Bo GustavssonOK Tylöskog21:23+2:187:31
5Roger EngmanHagaby GOIF22:04+2:597:46
6Nils AronssonOK Tisaren22:12+3:077:49
7Jonas KarlssonOK Tylöskog23:20+4:158:12
8Christer GustavssonOK Tylöskog25:39+6:349:01
9Björn AlpbergAlmby IK26:12+7:079:13
10Fredrik CampbellAlmby IK29:34+10:2910:24

D55

2 110 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva OskarssonHagaby GOIF16:347:51
2Britt-Marie ForsgrenOK Tisaren17:24+0:508:14
3Birgitta GustafssonHagaby GOIF18:32+1:588:47
4Ann-Charlotte WallenhammarHagaby GOIF20:03+3:299:30

H55

2 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klas ThybeckLindebygdens OK20:138:23
2Bo MagnussonKFUM Örebro OK22:02+1:499:08
3Jan GustafssonHagaby GOIF24:15+4:0210:03
4Henry VestergårdAlmby IK24:56+4:4310:20
5Håkan SvenssonAlmby IK28:08+7:5511:40
6Jouni Hansen-HaugAskersunds OK29:48+9:3512:21
7Bengt RobertssonAlmby IK31:07+10:5412:54
Bo EngborgHällefors OKej start

D60

1 850 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mona ForsbergHagaby GOIF19:3210:33
2Elisabeth ErikssonKFUM Örebro OK29:55+10:2316:10
Ann-Britt GöranssonAlmby IKej start

H60

2 260 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders Gunnar DahlgrenHagaby GOIF15:206:47
2Tomas OlaussonAskersunds OK15:21+0:016:47
3Nils-olof BodinAlmby IK16:44+1:247:24
4Anders RobertssonAlmby IK16:58+1:387:30
5Hans-Olof CarlsénHagaby GOIF17:37+2:177:47
6Mats HastadFellingsbro GOIF18:15+2:558:04
7Robert LarssonHagaby GOIF19:14+3:548:30
7Stefan ÖbergOK Milan19:14+3:548:30
9Thomas JohanssonAlmby IK19:18+3:588:32
10Karl-Göran WahlströmAlmby IK19:29+4:098:37
11Per-Åke HullAlmby IK22:01+6:419:44
12Jens TörnmarckAskersunds OK25:13+9:5311:09
Åke MossbergOK Milanej godkänd
David StansvikOK Milanej start

H65

2 110 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran AnderssonOK Tylöskog15:027:07
2Göran ForsbergHagaby GOIF15:27+0:257:19
3Ingemar WidénKFUM Örebro OK19:30+4:289:14
4Nils-Olov ÅsmanKFUM Örebro OK19:35+4:339:16
5Gert NordstenLaxå OK19:39+4:379:18
6Lars AllbertsonOK Tylöskog39:04+24:0218:30

D70

1 520 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta ArleboKFUM Örebro OK15:4310:20
2Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK22:46+7:0314:58
3Evy EkströmOK Alferna29:11+13:2819:11
Asta SjöbergLindebygdens OKej godkänd

H70

1 850 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig IsraelssonOK Tylöskog16:128:45
2Kurt ÅbergOK Tisaren19:33+3:2110:34
3Gert IngvarssonLindebygdens OK22:41+6:2912:15
4Tommy HaglundKFUM Örebro OK24:54+8:4213:27
5Kjell LarssonOK Alferna29:18+13:0615:50
Ulf T. HallbergAlmby IKej godkänd
Lennart LundhOK Tisarenej start

H75

1 520 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar NordquistOK Järnbärarna19:2812:48
2Samuel ErikssonOK Letstigen30:22+10:5419:58
Karl EkströmOK Alfernaej godkänd
Ove JohanssonOK Järnbärarnaej godkänd
Tage PerssonFellingsbro GOIFej start

U1

1 310 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel KylbornAlmby IK10:588:22
2Axel ThybeckLindebygdens OK12:02+1:049:11
3Olle HaglundKFUM Örebro OK14:24+3:2610:59
4Lovisa ThybeckLindebygdens OK17:41+6:4313:29
5Erik KylbornAlmby IK17:53+6:5513:39
6Cecilia ErikssonOK Milan18:25+7:2714:03
7Edvin HalldinKFUM Örebro OK20:49+9:5115:53
8Elvira SpalinOK Milan21:17+10:1916:14
9Liv OlssonKFUM Örebro OK22:05+11:0716:51
10Astrid KraftAlmby IK24:49+13:5118:56
11Edvin FriskOK Letstigen25:21+14:2319:21
12Luddvig KrantsholmKFUM Örebro OK25:39+14:4119:34
13Filip Djurberg-EriksonAlmby IK26:58+16:0020:35
14Josef HendlAlmby IK27:06+16:0820:41
15Klara WellanderAlmby IK27:20+16:2220:51
16Lisa MalmKFUM Örebro OK28:13+17:1521:32
17Sven OttoniusAlmby IK28:17+17:1921:35
18Signe EinarssonOK Letstigen31:01+20:0323:40
19Noomi GreenAlmby IK37:49+26:5128:52
Wiktor ThorinOK Letstigenej start

U2

1 630 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oscar AnhammarKFUM Örebro OK21:1313:00
2Elsa VidlundKFUM Örebro OK29:19+8:0617:59
3Jimmy JohnssonKlubblös30:59+9:4619:00
4Merle FarupOK Milan33:28+12:1520:31
5Fabian LarssonOK Milan36:19+15:0622:16
6Kalle Brobakken-GrothKFUM Örebro OK41:13+20:0025:17
7Axel Brobakken-GrothKFUM Örebro OK55:29+34:1634:02
8Axel KjellströmHagaby GOIF1:03:08+41:5538:43

Öppen motion 1

1 630 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin ElofssonOK Letstigen28:0317:12
2Maria FriskOK Letstigen33:49+5:4620:44

Öppen motion 5

2 840 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan-Åke Stolt KarlssonHagaby GOIF21:107:27
2Elin SchagerströmGarphyttans IF23:42+2:328:20
3Karin KraftAlmby IK29:19+8:0910:19
4Frida KarlssonHagaby GOIF30:32+9:2210:45
5Henrik AhnerKlubblös41:10+20:0014:29
6Gunilla SandströmAlmby IK50:27+29:1717:45
7Camilla Romell ValjusHagaby GOIF56:29+35:1919:53

Öppen motion 7

3 060 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans EgefalkHagaby GOIF24:147:55
2Niklas EriksenAlmby IK30:10+5:569:51
3Jonas ÖhrnKFUM Örebro OK33:23+9:0910:54
4Wiliam HollowellOK Tyr36:26+12:1211:54
5Maria MagnussonKFUM Örebro OK37:11+12:5712:09
6Tommy HallménVingåkers OK39:43+15:2912:58
7Annica MagnussonKFUM Örebro OK41:04+16:5013:25
8Karin SärnbrinkOK Tisaren44:24+20:1014:30
Leif JohanssonOK Milanutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser