Officiell resultatlista för DM Natt Uppland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Natt Uppland
Arrangörsorganisation: Länna IF
Datum: fredag 26 augusti 2011

D21

6 420 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria von SchmalenséTäby OK1:05:2810:11
2Rebecca BjärrenholtVallentuna-Össeby OL1:13:15+7:4711:24
3Annika RidellIF Thor1:14:10+8:4211:33
4Emma JonssonOK Rodhen1:20:27+14:5912:31
5Hanna Axelsson-MeyersonOK Linné1:21:59+16:3112:46
6Camilla ÖhmanVallentuna-Össeby OL1:38:26+32:5815:19
7Gunilla SvärdIF Thor1:45:18+39:5016:24
Sara BengtssonLånghundra IFdiskvalificerad
Karna ThorssonOK Linnédiskvalificerad
Johanna RagvaldOK Linnédiskvalificerad
Elin SjölanderOK Rodhenej start
Rebecka LindbergOK Linnéej start
Maria ForsumVallentuna-Össeby OLej start
Maria SjölanderOK Rodhenej start

H21

9 030 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin RidefeltOK Linné1:00:546:44
2Jörgen OhlinOK Linné1:02:31+1:376:55
3Oskar SjöbergOK Linné1:03:40+2:467:03
4David LingforsOK Linné1:07:36+6:427:29
5Tommy LindbergOK Roslagen1:08:47+7:537:37
6Lukas PetersonIFK Umeå1:12:06+11:127:59
7Boris GranovskiyOK Linné1:19:17+18:238:46
8Simon EklövOK Linné1:23:40+22:469:15
9Oskar WallénOK Linné1:27:33+26:399:41
10Ross SmithOK Linné1:34:22+33:2810:27
11Patrick HigginsLagan Valley Orienteers1:41:38+40:4411:15
Mikael NordströmOK Linnédiskvalificerad
Rassmus AnderssonOK Linnédiskvalificerad
Olof ErikssonOK Linnédiskvalificerad
Fredrik ElwingerIF Thordiskvalificerad
Ulrik ImbergOK Linnéej start

H20

6 390 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik JonssonOK Rodhen57:579:04
2Torbjörn JacobssonOK Rodhen1:00:15+2:189:25
3Viktor LindbergOK Roslagen1:03:53+5:569:59
4Robert SandbergOK Roslagen1:04:58+7:0110:10
5Mikael Anttila-ErikssonOK Linné1:13:08+15:1111:26
Martin JanssonOK Rodhendiskvalificerad
Isak EklövOK Linnéej start

D18

4 180 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika CarlbergVallentuna-Össeby OL39:569:33
2Lovisa NilssonOK Linné49:17+9:2111:47
3Samantha AhlgrenOK Roslagen55:58+16:0213:23
Sofia ForngrenOK Enenej start
Anna LindeOK Linnéej start

H18

6 070 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robin PousetteRånäs OK50:138:16
2Joakim WigertzLånghundra IF53:37+3:248:49
3Niklas AldénOK Linné56:49+6:369:21
4Anton SundgrenVallentuna-Össeby OL57:24+7:119:27
5Robert PetterssonIF Thor1:04:11+13:5810:34
6Christian Løchting ThunbergOK Roslagen1:23:19+33:0613:43
Adam EklundRånäs OKej start
Simon AnderssonOK Rodhenej start

D16

3 440 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecka HoppeIF Thor32:349:28
2Viktoria AnderssonOK Triangeln37:01+4:2710:45
3Sanna ForsbergLånghundra IF40:37+8:0311:48
4Fanny RostöRånäs OK41:23+8:4912:01
5Emma GraasOK Linné44:58+12:2413:04
6Maria BengtssonLånghundra IF48:53+16:1914:12
7Elin MokvistLänna IF51:47+19:1315:03
Olivia KvarnlöfOK Roslagendiskvalificerad

H16

4 290 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik WigertzLånghundra IF33:187:45
2André EklundRånäs OK39:50+6:329:17
3Emil GyllenhammarSigtuna OK41:58+8:409:46
4Patrik SundgrenVallentuna-Össeby OL42:17+8:599:51
5Felix ClassonRånäs OK44:38+11:2010:24
6Filip Axelsson MeyersonOK Linné47:03+13:4510:58
7Sixten JonssonOK Linné49:29+16:1111:32
8Lucas Holgersson RohdinSigtuna OK53:49+20:3112:32
9Emil ErikssonTierps SOK57:39+24:2113:26
10William HultqvistVallentuna-Össeby OL58:37+25:1913:39
Kalle SöderbärgOK Roslagenej start

D14

2 970 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice FrostOK Roslagen28:469:41
2Caroline Løchting ThunbergOK Roslagen33:14+4:2811:11
3Ellen BromanOK Roslagen36:43+7:5712:21
4Luiza DarLänna IF44:30+15:4414:58
Agnes JonssonOK Linnédiskvalificerad

H14

3 400 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton ForsbergLånghundra IF27:348:06
2Daniel Carlson BjernaldOK Linné33:47+6:139:56
3Johan EdenhamnLänna IF34:25+6:5110:07
4Tuve MöllerOK Linné35:15+7:4110:22
5Johannes RidefeltOK Linné38:12+10:3811:14
6Waldemar AnderssonOK Roslagen38:56+11:2211:27
7Alexander AlnessLånghundra IF43:05+15:3112:40
Olle NilssonOK Linnédiskvalificerad
Henrik NordströmSigtuna OKdiskvalificerad
Gustav StarkOK Roslagendiskvalificerad
Pontus ThörnRånäs OKej start

D12

2 170 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandra BoströmOK Linné17:298:03
2Ellen FrostOK Roslagen20:00+2:319:12

H12

2 170 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel RönnqvistOK Linné16:437:42
2Emil GrehnOK Rodhen20:51+4:089:36
3Isak NordströmSigtuna OK22:52+6:0910:32
4John LarssonRånäs OK24:47+8:0411:25

H35

6 340 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas EklundOK Rodhen54:548:39
2Gunnar ÅhlénRånäs OK1:05:58+11:0410:24
3Jonas ErikssonRånäs OK1:09:19+14:2510:55
4Johan WesterberghOK Linné1:19:12+24:1812:29
5Henrik RoosOK Linné1:21:40+26:4612:52
Henrik SundblomRånäs OKej start

D40

3 860 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yvonne GrehnOK Rodhen43:1311:11
Marica TynellRånäs OKej start

H40

6 120 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BoströmOK Linné50:428:17
2Mats EkmanVallentuna-Össeby OL1:00:14+9:329:50
3Ola LindIF Thor1:01:57+11:1510:07
4Christer ArksandVallentuna-Össeby OL1:08:04+17:2211:07
5Roger TynellRånäs OK1:11:12+20:3011:38
6Anders GustavssonOK Enen1:19:24+28:4212:58
Ove NäslundOK Roslagendiskvalificerad

D45

3 510 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marianne CarlbergVallentuna-Össeby OL30:108:35
2Annika ArdellOK Rodhen30:40+0:308:44
3Maria KvarnlöfOK Roslagen31:48+1:389:03
4Maria HartOK Linné35:14+5:0410:02
5Dorothe SpillmannIF Thor36:30+6:2010:23
6Agneta KarlssonRånäs OK38:09+7:5910:52
7Cathrine JohanssonTierps SOK40:14+10:0411:27
8Lena NilssonOK Linné40:24+10:1411:30
9Pia ThunmanOK Linné41:52+11:4211:55
10Monica RostöRånäs OK53:31+23:2115:14
11Ulrika MeyersonOK Linné1:03:12+33:0218:00
Anette ArksandVallentuna-Össeby OLdiskvalificerad

H45

5 910 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola HultinOK Roslagen47:338:02
2Per-Olov WedinIF Thor48:56+1:238:16
3Jonas GidingVallentuna-Össeby OL49:28+1:558:22
4Conny ForsbergLånghundra IF51:45+4:128:45
5Johan J MöllerOK Linné54:24+6:519:12
6Michael HolmgrenIF Thor57:20+9:479:42
7Kenneth JonssonOK Linné59:22+11:4910:02
8Hans ThorOK Linné1:04:39+17:0610:56
9Håkan BrandbergLånghundra IF1:07:13+19:4011:22
10Thomas JanssonOK Roslagen1:09:38+22:0511:46
11Johan OhlströmIF Thor1:09:48+22:1511:48 Ladda ner rutt i gpx-format
12Roger UddmäreSigtuna OK1:12:35+25:0212:16
13Sven WigertzLånghundra IF1:21:35+34:0213:48
14Stefan NordströmSigtuna OK1:22:08+34:3513:53
Håkan RostöRånäs OKdiskvalificerad
Åke TorstenssonOK Rodhendiskvalificerad
Peter HambäckLånghundra IFej start
Anders SöderbärgOK Roslagenej start
Anders ErikssonOK Linnéej start

D50

3 280 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL41:3712:41
2Carina JacobssonOK Rodhen45:34+3:5713:53
3Maria SkantzOK Triangeln49:24+7:4715:03
Karin JanssonOK Rodhendiskvalificerad

H50

5 540 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn LännevallOK Roslagen44:488:05
2Roine AnderssonRånäs OK46:08+1:208:19
3Peter RidefeltOK Linné54:20+9:329:48
4Björn SöderbäckOK Linné54:21+9:339:48
5Tryggve RönnqvistOK Linné1:05:05+20:1711:44
6Peter OlofssonOK Enen1:07:24+22:3612:09
7Eddie BjärrenholtVallentuna-Össeby OL1:10:25+25:3712:42
8Peter EklövOK Linné1:21:15+36:2714:39
9Roland BäcklinSigtuna OK1:27:44+42:5615:50
Håkan HellströmOK Linnédiskvalificerad
Mats LundmanOK Roslagendiskvalificerad
Magnus ThorOK Bäverndiskvalificerad

D55

3 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth HedlöfRånäs OK29:469:41
2Ingrid SjölanderOK Rodhen38:11+8:2512:26

H55

4 810 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas HjertsonOK Linné45:339:28
2Thomas JohanssonRånäs OK47:23+1:509:51
3Hans OhlinRånäs OK51:53+6:2010:47
4Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL53:04+7:3111:01
5Lars LandströmLånghundra IF57:47+12:1412:00
6Peter BrunnbergVallentuna-Össeby OL1:03:45+18:1213:15
7Sven-Erik LevinTierps SOK1:04:51+19:1813:28
Peter LandenmarkSigtuna OKdiskvalificerad
Per-Åke HolmSigtuna OKej start

H60

4 140 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan JohanssonIF Thor42:3010:15
2Christer ErikssonOK Linné44:33+2:0310:45
3Kenneth LarssonOK Enen45:43+3:1311:02
4Jan ÅsbergHäverödals SK46:16+3:4611:10
5Per-Erik WåhlbergOK Linné51:22+8:5212:24
6Torsten PetterssonLånghundra IF52:19+9:4912:38
7Lars Erik HermanssonOK Linné55:44+13:1413:27
8Folke BoströmOK Linné1:01:04+18:3414:45
Inge LarssonIF Thordiskvalificerad
Leif Erik KarlssonRånäs OKej start

D65

2 970 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gun Inger SahlbergLånghundra IF35:4312:01
2Dagny GustavssonSigtuna OK40:48+5:0513:44
3Caje JacobssonIF Thor52:43+17:0017:44
4Barbro BörjesonSigtuna OK58:47+23:0419:47
5Elke Wilke-GüntherTierps SOK1:05:45+30:0222:08

H65

3 450 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sverre JonssonOK Ravinen36:0010:26
2Thord RådbergOK Roslagen40:02+4:0211:36
3Bengt FribergJärfälla OK42:26+6:2612:17
4Leif ErikssonHeby AIF43:21+7:2112:33
5Jan Olov JonssonTierps SOK43:57+7:5712:44
6Bengt-Olov TörnqvistSigtuna OK44:09+8:0912:47
7Boris AnderssonRånäs OK44:41+8:4112:57
8Torbjörn AtterbrandTierps SOK45:28+9:2813:10
9Sten JohanssonOK Borgen48:29+12:2914:03
10Christer SolbreckLånghundra IF49:32+13:3214:21
11Karl-Åke LarssonOK Enen49:50+13:5014:26
12Karl-Göran GustafssonUpsala IF49:57+13:5714:28
13Ulf SkogtjärnOK Linné51:03+15:0314:47
14Hans SahlbergLånghundra IF1:02:20+26:2018:04
Yngve PerssonTierps SOKdiskvalificerad
Lennart TorstenssonOK Rodhenej start

H70

3 370 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke GatelidSigtuna OK35:1610:27
2Kurt BoströmOK Linné39:28+4:1211:42
3Martin EngqvistUpsala IF39:37+4:2111:45
4Sven JacobssonIF Thor43:51+8:3513:00
5Ove CarlssonOK Linné44:41+9:2513:15
6Rolf AnderssonRimbo SOK45:37+10:2113:32
7Olow JanssonHäverödals SK48:43+13:2714:27
8Sivert SöderbärgOK Roslagen49:03+13:4714:33
9Jan-Olof MalmSigtuna OK49:53+14:3714:48
10Roine MattssonHäverödals SK1:10:03+34:4720:47
11Erik NordströmBjörklinge SOK1:11:14+35:5821:08
12Rune ThurenVallentuna-Össeby OL1:14:04+38:4821:58
13Tryggve TryggOK Roslagen1:14:10+38:5422:00
14Bertil KarlssonOK Linné1:21:12+45:5624:05

H75

2 710 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Sten LarssonHäverödals SKej start

Öppen motion 2

2 220 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus HoppeIF Thor17:457:59
2Elizabeth LøchtingOK Roslagen21:44+3:599:47
3Elsa BrahmLånghundra IF29:52+12:0713:27
4Bobby BrahmLånghundra IF29:55+12:1013:28
5Wilma HämäläinenLänna IF43:27+25:4219:34
6Hanna KarlssonLänna IF43:33+25:4819:37

Öppen motion 5

3 040 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amanda EklundRånäs OK29:059:34
2Anne EklundRånäs OK29:23+0:189:39
3Stefan NilssonOK Linné30:15+1:109:57
4Leif BergSigtuna OK34:35+5:3011:22
5Samantha SaegerOK Linné36:09+7:0411:53
6Mari TroengOK Linné36:15+7:1011:55
7Magnus NilssonIFK Lidingös Skid o OK42:29+13:2413:58
8Annelie BrahmLånghundra IF47:06+18:0115:29
9Per BrahmLånghundra IF47:11+18:0615:31
10Staffan BromanOK Roslagen47:19+18:1415:33
11Mats FrostOK Roslagen58:21+29:1619:11
Stefan ÖnerudLänna IFdiskvalificerad
Mikael HämäläinenLänna IFdiskvalificerad
Magnus BergströmRånäs OKdiskvalificerad

Öppen motion 8

5 140 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn JohanssonOK Borgen50:539:53
2Anders OhlinRånäs OK54:36+3:4310:37
3Christer RognellVallentuna-Össeby OL1:33:33+42:4018:12

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!