Officiell resultatlista för Boforsloppet

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Boforsloppet
Arrangörsorganisationer: Degerfors OK / OK Djerf
Datum: lördag 23 april 2016

D21

7 230 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnea MartinssonJärla Orientering1:02:258:37
2Maria WesterÄrla IF1:03:41+1:168:48
3Benita HanssonHagaby GoIF Örebro1:04:25+2:008:54
4Sara JohanssonDomnarvets GOIF1:06:01+3:369:07
5Linda TakeOK Tyr1:06:34+4:099:12
6Johanna LarssonKöping-Kolsva OK1:08:11+5:469:25
7Johanna KindlundOK Tyr1:09:05+6:409:33
8Lisa WesterbergOK Milan1:11:05+8:409:49
9Lydia MartinssonOK Tyr1:11:43+9:189:55
10Sanna SkoogKils OK1:13:43+11:1810:11
11Lovisa FalkHagaby GoIF Örebro1:19:22+16:5710:58
12Sandra BurénKöping-Kolsva OK1:29:56+27:3112:26
Stina GranefeltOK Tyrej start
Linn NilssonOK Tyrej start

H21

10 160 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil AnderssonÄrla IF1:05:556:29
2Tomas HallménOK Tisaren1:06:39+0:446:33
3Simon HedlundÄrla IF1:06:50+0:556:34
4Per EklöfOK Milan1:07:03+1:086:35
5Anton HallorOK Tisaren1:08:57+3:026:47
6Jan OlmKils OK1:09:24+3:296:49
7Oskar EklöfRehns BK1:10:44+4:496:57
8Sebastian MånssonHagaby GoIF Örebro1:14:41+8:467:21
9Marcus EkKöping-Kolsva OK1:14:57+9:027:22
10Jonas VikströmKöping-Kolsva OK1:15:41+9:467:26
11Sören KindlundOK Tyr1:16:56+11:017:34
12Daniel BrohedeOK Tyr1:19:06+13:117:47
13Per FredbergKristinehamns OK1:19:33+13:387:49
14Erik FernlundSäterbygdens OK1:23:29+17:348:13
15Johan CelanderKöping-Kolsva OK1:24:15+18:208:17
16Jacob ErikssonKFUM Örebro OK1:38:23+32:289:41
Oscar VagmanOK Klemmingenej start
Adam NymanHagaby GoIF Örebroej start

D21 Kort

5 280 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Therese KorkeakoskiOK Milan54:4110:21
2Elin JohanssonSkattkärrs SOK1:02:22+7:4111:48
3Fanny FallénOK Tylöskog1:16:02+21:2114:24

H21 Kort

8 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin SvärdOK Tylöskog1:23:0410:15
2Tom KorkeakoskiOK Milan1:34:32+11:2811:40
Filip SöderlundOK Milanej start

H20

8 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola HoltbringOK Amne1:39:3112:17

H18

7 230 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan RambergHallstahammars OK56:367:49
2Johannes ÄngHagaby GoIF Örebro1:15:52+19:1610:29
3Adrian LundbergIK Vikings OK1:19:21+22:4510:58
4Hannes WegeliusHagaby GoIF Örebro1:30:59+34:2312:35
5Simon LundbergIK Vikings OK1:31:26+34:5012:38
6Adam KuttiHagaby GoIF Örebro1:42:29+45:5314:10

D16

4 550 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida JohanssonOK Djerf44:249:45
2Elin LindbladOK Djerf47:43+3:1910:29
3Amanda JanssonOK Djerf51:00+6:3611:12
4Ella NordströmKils OK52:02+7:3811:26
5Elin SchagerströmGarphyttans IF53:22+8:5811:43
6Lisa HallménOK Tisaren53:54+9:3011:50
7Linn LugneKils OK55:38+11:1412:13
8Tova ErikssonOK Djerf56:51+12:2712:29
9Julia AnderssonIK Vikings OK1:02:31+18:0713:44
10Johanna SärnbrinkOK Tisaren1:03:27+19:0313:56
11Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna1:15:07+30:4316:30
12Karin JohanssonGagnefs OK1:19:40+35:1617:30
13Elin BlomkvistSkattkärrs SOK1:28:05+43:4119:21
Alva RyttherVästerbergslagens OLej start
Amanda MellerdalKils OKej start

H16

5 440 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar NymanOK Tyr43:338:00
2Lukas OlmKils OK44:38+1:058:12
3Melker ForsbergKFUM Örebro OK45:25+1:528:20
4Jonathan UllerKils OK46:35+3:028:33
5Mattias HaneOK Tyr52:43+9:109:41
6Viktor WallinKorsnäs IF OK53:57+10:249:55
7Zeb PalmHJS-Vansbro OK55:16+11:4310:09
8Simon BjörklundLindebygdens OK55:27+11:5410:11
9Arvid ErikssonHagaby GoIF Örebro56:03+12:3010:18
10Lukas KatvalaOK Älgen59:33+16:0010:56
11Erik ErikssonOK Älgen1:03:15+19:4211:37
12William SeguraKFUM Örebro OK1:04:20+20:4711:49
13Anton HanssonOK Djerf1:07:19+23:4612:22
14Nils KylbornAlmby IK1:14:49+31:1613:45
15Viktor AlfredssonOK Tyr1:15:30+31:5713:52
16Tim DalheimerIK Vikings OK1:16:46+33:1314:06
17Johannes GreenAlmby IK1:20:49+37:1614:51
18Anton HolmOK Djerf1:39:21+55:4818:15
Gustav PermanOK Tyrej godkänd

H16 Kort

4 320 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oliwer MolinDegerfors OK1:09:1816:02

D14

4 320 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie FranzénAlmby IK38:398:56
2Nora HolmgårdKils OK39:49+1:109:13
3Irma SvenssonOK Klyftamo41:42+3:039:39
4Ylva JohanssonOK Djerf43:15+4:3610:00
5Julia BergKFUM Örebro OK43:48+5:0910:08
6Klara JohanssonVästvärmlands OK45:08+6:2910:26
7Rebecka WestlundKils OK46:28+7:4910:45
8Lova PermanOK Tyr47:10+8:3110:55
9Nicolina MobergOK Tyr47:24+8:4510:58
10Selma ErikssonOK Djerf48:19+9:4011:11
11Rebecca TakeOK Tyr50:54+12:1511:46
12Amanda AlfredssonOK Tyr50:57+12:1811:47
13Elsa AlbinssonOK Tyr51:12+12:3311:51
14Matilda HolmOK Djerf58:28+19:4913:32
15Sofia TolonenOK Amne1:00:14+21:3513:56
16Elin Sundvall KrügerGarphyttans IF1:07:46+29:0715:41
Sofia GreenAlmby IKej godkänd
Klara NordströmKils OKej godkänd
Lilian PalmHJS-Vansbro OKej start
Sanna SanderOK Milanej start
Emma WahlströmOK Djerfej start

H14

4 320 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Valter PetterssonOK Tisaren30:407:05
2Anton UllerKils OK31:25+0:457:16
3Lukas LarssonOK Skogshjortarna32:01+1:217:24
4Alexander JanssonOK Djerf33:34+2:547:46
5Linus MalmKFUM Örebro OK34:12+3:327:55
6Henrik FranzénAlmby IK36:33+5:538:27
7David MårtenssonGarphyttans IF38:07+7:278:49
8Simon VeltmanOK Skogshjortarna41:27+10:479:35
9Gustav AskrothKFUM Örebro OK41:52+11:129:41
10Isak WikströmOK Tyr46:00+15:2010:38
11Gustav HarryssonOK Skogshjortarna47:58+17:1811:06
12Jonatan KraftAlmby IK48:20+17:4011:11
13Tobias HällmanOK Tyr53:44+23:0412:26
14Olof HalfvarssonAlmby IK58:05+27:2513:26
15Oliver PetterssonOK Milan58:40+28:0013:34
16David ÅkerlindLustens OK1:06:10+35:3015:18
17Johan ThuressonAlmby IK1:08:05+37:2515:45
Arvid ÖhrvallOK Skogshjortarnaej godkänd
Anton LundOK Skogshjortarnaej godkänd
Nils SchagerströmGarphyttans IFej start

D14 Kort

3 050 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa FischerIK Vikings OK32:2810:38
2Amanda LagerbergIK Vikings OK45:57+13:2915:03
3Anja PetterssonIK Vikings OK45:59+13:3115:04
4Emma AdamssonDegerfors OK50:47+18:1916:39

H14 Kort

3 050 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias LarssonIK Vikings OK28:519:27
2Benjamin LarssonIK Vikings OK43:59+15:0814:25
3Arvid LundinDegerfors OK45:10+16:1914:48

D12

3 050 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cornelia KindlundOK Tyr24:348:03
2Julia ForsgrenOK Tyr28:17+3:439:16
3Ellen PelanderOK Djerf28:37+4:039:22
4Jonna LindbladOK Djerf30:42+6:0810:03
5Emma AlfredssonOK Tyr32:30+7:5610:39
6Saga MattssonDalaportens OL33:06+8:3210:51
7Nelly MårtenssonGarphyttans IF34:34+10:0011:20
8Nora Cedeberg LöwgrenStora Tuna OK37:49+13:1512:23
9Johanna BergKFUM Örebro OK38:26+13:5212:36
10Linn AnderssonOK Tyr40:17+15:4313:12
11Stina BernGarphyttans IF40:37+16:0313:19
12Emelie ForslundKristinehamns OK42:26+17:5213:54
13Magdalena SalenbäckKristinehamns OK43:09+18:3514:08
14Amanda SjödinOK Tisaren52:10+27:3617:06
Ingrid EwinsAlmby IKej godkänd

H12

3 050 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil LarssonOK Tisaren21:106:56
2Arvid ErikssonOK Tyr26:20+5:108:38
3Danilo MobergOK Tyr26:25+5:158:39
4Jonatan GreenAlmby IK27:15+6:058:56
5Alfred SjödinOK Tisaren28:31+7:219:20
6Noel HelmerssonOK Tisaren28:37+7:279:22
7Albert BrohedeOK Tyr30:40+9:3010:03
8Eric LuthmanDegerfors OK31:14+10:0410:14
9Linus NilssonOK Tyr32:37+11:2710:41
10Linus KarlssonOK Tisaren33:27+12:1710:58
11Rasmus DoeringGarphyttans IF33:49+12:3911:05
12Anton KruseLindebygdens OK34:26+13:1611:17
13Liam FalanderDegerfors OK34:28+13:1811:18
14Simon AlbinssonOK Tyr35:16+14:0611:33
15Hjalmar WIlhelmssonFilipstads OK40:35+19:2513:18
16Fredrik WestlundKils OK43:37+22:2714:18
17Marcus HällmanOK Tyr49:45+28:3516:18
18Oscar AskrothKFUM Örebro OK59:25+38:1519:28
Daniel KraftAlmby IKej start
Jonas OlssonOK Amneej start

D12 Kort

2 250 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Greta AndréDegerfors OK27:2412:10

H12 Kort

2 250 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan EloDegerfors OK31:1813:54

D10

2 250 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina UllerKils OK21:519:42
2Linnea BjörklundOK Tyr29:31+7:4013:07
3Ella LaineDegerfors OK31:34+9:4314:01
4Judit WennblomHagaby GoIF Örebro37:01+15:1016:27

H10

2 250 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton JonssonOK Tyr16:067:09
2Robin HelmerssonOK Tisaren17:16+1:107:40
3Axel NilssonGarphyttans IF19:14+3:088:32
4Edvard PelanderOK Djerf20:17+4:119:00
5Axel ThybeckLindebygdens OK22:39+6:3310:04
6Philip SjödinOK Tisaren23:01+6:5510:13
7Oscar AnderssonOK Tyr24:17+8:1110:47
8Isak LarssonOK Tisaren24:30+8:2410:53
9Gustav LjungbergDegerfors OK24:34+8:2810:55
10Alfred NybergSkattkärrs SOK25:34+9:2811:21
11Felix LindOK Älgen29:31+13:2513:07
12Olle HaglundKFUM Örebro OK33:02+16:5614:40
13Ivar WikströmOK Tyr40:10+24:0417:51

D35

6 390 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK1:29:1413:57

D40

5 280 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin WiklundAlmby IK1:07:2612:46
2Ann HyvönenSkattkärrs SOK1:13:45+6:1913:58
Linda StinessenDalaportens OLej start
Anette PalmHJS-Vansbro OKej start

H40

8 100 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus PerssonOK Tisaren53:186:34
2Dan LarssonOK Tisaren58:08+4:507:10
3Fredrik NordströmOK Älgen1:03:44+10:267:52
4Erik GöthlinKFUM Örebro OK1:03:45+10:277:52
5Urban SärnbrinkOK Tisaren1:16:10+22:529:24
6Sofia HolmgårdKils OK1:17:59+24:419:37
7Jakob BergKFUM Örebro OK1:24:49+31:3110:28
8Anders HaglundOK Milan1:26:31+33:1310:40
9Erik WikströmOK Tyr1:26:59+33:4110:44
10Henrik AskrothKFUM Örebro OK1:28:50+35:3210:58
11Jonas LarssonKristinehamns OK1:29:47+36:2911:05
12Mathias BjörklundOK Tyr1:34:20+41:0211:38
13Niklas KarlssonLustens OK1:42:22+49:0412:38
Jan SjödinOK Tisarenej start

D45

5 280 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna NordströmKils OK53:1810:05
2Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOK55:23+2:0510:29
3Carolina AnderssonOK Roslagen1:03:02+9:4411:56
4Helen SkoogKils OK1:04:22+11:0412:11
5Karin JohanssonKFUM Örebro OK1:06:08+12:5012:31
6Yvonne FranzénAlmby IK1:07:53+14:3512:51
7Carina RegbornHagaby GoIF Örebro1:09:37+16:1913:11
8Anna HaneOK Tyr1:11:11+17:5313:28
9Eva MartinssonOK Tyr1:11:49+18:3113:36
10Eva AlbinssonOK Tyr1:12:08+18:5013:39
Ulrika SanderOK Milanej godkänd

H45

7 230 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan BlomkvistSkattkärrs SOK59:248:12
2Mats ErikssonHagaby GoIF Örebro59:44+0:208:15
3Mats LiljaOK Älgen1:03:26+4:028:46
4Andreas MobergOK Tyr1:03:50+4:268:49
5Magnus NordströmKils OK1:04:13+4:498:52
6Jonas BergenfurSkattkärrs SOK1:05:20+5:569:02
7Jonas PetterssonOK Tisaren1:06:02+6:389:07
8Anders LöwgrenOK Milan1:08:11+8:479:25
9Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro1:09:36+10:129:37
10Anders WestlundKils OK1:17:04+17:4010:39
11Ulf MellerdalKils OK1:17:23+17:5910:42
12Mika TolonenOK Amne1:19:10+19:4610:56
Lars ÅkermanMalungs OK Skogsmårdarnaej start

D50

4 360 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Maria BackrydLindebygdens OK40:349:18
2Maria SkogsbergMariestads FK47:59+7:2511:00
3Torun PahlmGarphyttans IF50:03+9:2911:28
4Marie AlfredssonOK Tyr51:57+11:2311:54
5Sofia HolmgrenHagaby GoIF Örebro52:53+12:1912:07
6Catarina HögkvistOK Tyr54:33+13:5912:30
7Ewa LundbergIK Vikings OK59:10+18:3613:34
8Anna-Lena SarfveKroppa IF1:00:14+19:4013:48
9Marit ÄngHagaby GoIF Örebro1:16:17+35:4317:29
10Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL1:18:57+38:2318:06

H50

6 390 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna42:586:43
2Lars SchagerströmGarphyttans IF47:04+4:067:21
3Fredrik BarrulfOK Tyr51:57+8:598:07
4Sven UndelandSödertälje-Nykvarn OF54:13+11:158:29
5Anders JonssonIK Vikings OK55:24+12:268:40
6Pär NymanOK Tyr56:22+13:248:49
7Lars HolmgårdKils OK57:52+14:549:03
8Johan OskarssonLaxå OK58:41+15:439:11
9Patrik ThybeckLindebygdens OK1:02:22+19:249:45
10Matz AnderssonLesjöfors SK1:03:19+20:219:54
11Mats WilhelmssonFilipstads OK1:04:12+21:1410:02
12Stefan ErikssonOK Älgen1:04:23+21:2510:04
13Lars NymanKristinehamns OK1:04:54+21:5610:09
14Thord SalenbäckKristinehamns OK1:05:51+22:5310:18
15Jens AnderssonOK Roslagen1:12:27+29:2911:20
16Henrik HallorLindebygdens OK1:14:09+31:1111:36
17Jan KarlssonKristinehamns OK1:14:26+31:2811:38
18Conny GunnarssonOK Älgen1:16:14+33:1611:55 Ladda ner rutt i gpx-format
19Yngve WegeliusHagaby GoIF Örebro1:18:40+35:4212:18
20Niklas SanderOK Milan1:23:21+40:2313:02

D55

4 360 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika BrodinLindebygdens OK45:1910:23
2Ingrid KensbyOK Tyr49:17+3:5811:18
3Lena JanssonGarphyttans IF1:00:28+15:0913:52
4Ewa-Liz SällOK Alferna1:06:08+20:4915:10
5Tone HollowellOK Tyr1:06:44+21:2515:18
6Karin MoodhOK Tyr1:10:01+24:4216:03
7Carola KarlssonOK Tyr1:11:30+26:1116:23
8Elisabet FalemoKristinehamns OK1:13:50+28:3116:56
9Britt-Marie ForsgrenOK Tisaren1:14:12+28:5317:01
10Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK1:14:26+29:0717:04
11Ann-Sofie HultsvedOK Tyr1:27:49+42:3020:08
12Lena LjunggrenOK Alferna1:36:06+50:4722:02
Margareta PerssonKristinehamns OKutgått
Barbro IsakssonOK Tisarenej start

H55

6 390 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer SkoogKils OK49:267:44
2Lars NordströmKils OK54:28+5:028:31
3Thomas HollowellOK Tyr56:04+6:388:46
4Per HögkvistOK Tyr58:50+9:249:12
5Jens BeironSkattkärrs SOK1:01:47+12:219:40
6Lars AnderssonOK Tyr1:02:10+12:449:43
7Åke SvenssonHammarby IF OF1:02:44+13:189:49
8Torbjörn KarlssonHagaby GoIF Örebro1:02:45+13:199:49
9Bo GustafssonOK Tylöskog1:05:34+16:0810:15
10Per NymanKristinehamns OK1:06:25+16:5910:23
11Jonas KarlssonOK Tylöskog1:08:06+18:4010:39
12Roger TinglöfVäsby OK1:09:54+20:2810:56
13Leif SandahlOK Tyr1:12:09+22:4311:17
14Jan GustafssonHagaby GoIF Örebro1:14:00+24:3411:34
15Kenneth HagströmOK Letstigen1:15:22+25:5611:47
16Björn EngströmLustens OK1:16:06+26:4011:54
17Mats KensbyOK Tyr1:21:13+31:4712:42
18Gunnar SpelkvistHällefors OK1:23:24+33:5813:03
Pär LundkvistHagaby GoIF Örebroej start

D60

3 230 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Britt GöranssonAlmby IK31:189:41
2Lena JansonArboga OK31:49+0:319:51
3Mary OlssonVästvärmlands OK36:24+5:0611:16
4Karin JanssonOK Fryksdalen36:33+5:1511:18
5Britt FredrikssonKroppa IF36:47+5:2911:23
6Britt GunnarssonKristinehamns OK39:58+8:4012:22
7Birgitta JohanssonKristinehamns OK41:01+9:4312:41
8Kerstin CarlssonOK Letstigen42:41+11:2313:12
9Britt-Marie AnderssonOK Amne46:16+14:5814:19
10Anita EklöfIK Ymer46:39+15:2114:26
11Monica LööfMariestads FK49:29+18:1115:19
12Gunnel GillenäsKristinehamns OK50:20+19:0215:34

H60

5 280 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland SvenssonOK Skogsstjärnan49:189:20
2Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK51:12+1:549:41
3Hans Göran PetterssonKFUM Örebro OK53:50+4:3210:11
4Lars GranefeltOK Tyr56:14+6:5610:39
5Lennart HålsjöOK Skogshjortarna56:27+7:0910:41
6Bengt SvedjebySkattkärrs SOK57:25+8:0710:52
7Paavo YlikiiskiläOK Fryksdalen58:56+9:3811:09
8Hans-Olof CarlsenHagaby GoIF Örebro1:01:41+12:2311:40
9Kenneth GustavssonLaxå OK1:02:48+13:3011:53
10Sven-Erik BrodinKristinehamns OK1:03:15+13:5711:58
11Lars OlssonVästvärmlands OK1:04:34+15:1612:13
12Lars ÖstlinOK Milan1:04:43+15:2512:15
13Bengt-Ove BlomkvistBjörkfors GOIF1:05:52+16:3412:28
14Ingvar AnderssonOK Amne1:06:31+17:1312:35
15Bo EngborgHällefors OK1:07:09+17:5112:43
16Ronnie ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna1:08:21+19:0312:56
17Stefan GunnarssonKristinehamns OK1:09:31+20:1313:09
18Stefan ÖbergOK Milan1:10:55+21:3713:25
19Christer ForsgrenOK Tisaren1:12:21+23:0313:42
20Tomas OlaussonAskersunds OK1:15:07+25:4914:13
21Leif WadmanKöping-Kolsva OK1:18:43+29:2514:54
22Leif JohanssonOK Milan1:19:22+30:0415:01
23Bengt HanssonSäterbygdens OK1:30:40+41:2217:10
Mats HastadFellingsbro GOIFej start
Örjan SvahnIFK Mora OKej start

D65

3 230 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta RåbergOK Tyr39:3612:15
2Lena GranefeltOK Tyr41:51+2:1512:57
3Eva TrangiusOK Tyr49:14+9:3815:14
4Marit NilssonKils OK52:41+13:0516:18

H65

5 280 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kent KardellLjungskile FK53:0210:02
2Bengt JohanssonOK Skogshjortarna58:55+5:5311:09
3Karl Evert SvenssonIF Hagen1:18:38+25:3614:53
4Börje MüllerKristinehamns OK1:32:49+39:4717:34
5Christer GillenäsKristinehamns OK1:38:52+45:5018:43
Karl-Göran WahlströmAlmby IKej godkänd
Bo GustafssonKristinehamns OKutgått
Peter ÖstlundOK Milanej start

D70

2 920 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-Marie EklöfOK Milan38:2613:09
2Birgitta ArleboKFUM Örebro OK39:40+1:1413:35
3Siv FrodinKöping-Kolsva OK42:31+4:0514:33
4Ingrid JanssonSäterbygdens OK43:17+4:5114:49
5Elisabeth ErikssonOK Milan48:39+10:1316:39
Lena LeanderssonÄlvdalens IF OKej godkänd
Karin Creutzer BlomgrenOK Tyrej godkänd

H70

3 570 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Erik NilssonMariestads FK36:5710:21
2Hans PerssonOK Älgen38:20+1:2310:44
3Runo JohanssonKristinehamns OK38:46+1:4910:51
4Bengtåke AnderssonOK Amne44:17+7:2012:24
5Lennart MattssonLustens OK44:37+7:4012:29
6Leif LindhIK Vikings OK44:54+7:5712:34
7Kjell-Åke RyenKroppa IF49:03+12:0613:44
8Nils MogrenHällefors OK51:39+14:4214:28
Lars Ivar BergmanOK Fjällstigenej start
Åke GustavssonOK Älgenej start

D75

2 920 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Asta SjöbergLindebygdens OK37:3712:52
2Mariann NilssonLustens OK48:42+11:0516:40
3Anne-Catrine PerssonMariestads FK55:17+17:4018:55

H75

3 570 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig IsraelssonOK Tylöskog37:2110:27
2Lars-Erik LarssonOK Amne39:18+1:5711:00
3Ragnar ErikssonOK Hedströmmen42:29+5:0811:54
4Johnny BrandtHällefors OK46:13+8:5212:56
5P-G JanssonSäterbygdens OK46:46+9:2513:05
6Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna48:18+10:5713:31
7Lars-B LarssonOK Tyr48:34+11:1313:36
8Kjell LarssonOK Alferna51:53+14:3214:31
9Stig BengtssonOK Amne54:25+17:0415:14
10Hjalmar NordquistOK Järnbärarna54:45+17:2415:20
11Bo BrånnAskersunds OK1:02:06+24:4517:23
Kjell AnderssonSkattkärrs SOKej godkänd
Ove JohanssonOK Järnbärarnaej godkänd

H80

2 920 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melvin NilssonLustens OK40:1613:47
2Nils JanssonSkattkärrs SOK41:31+1:1514:13
3Kjell PerssonMariestads FK46:53+6:3716:03

Inskolning

2 440 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Victor BengtssonOK Tyrfullföljt
Lucas Bodin LiliegrenOK Djerffullföljt
Sonja EwensAlmby IKfullföljt
Emil ForsgrenOK Tyrfullföljt
Isak ForsgrenOK Tyrfullföljt
Hanna LiljaOK Älgenfullföljt
Linnea LutmanDegerfors OKfullföljt
Henry NordströmKils OKfullföljt
Miriam StrömbergOK Djerffullföljt
Joel WilhelmssonFilipstads OKfullföljt
Axel GustafssonDegerfors OKej godkänd

U1

2 440 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David Wigh-DahlgrenFilipstads OK21:158:42
2Linus Bodin-LiliegrenOK Djerf21:59+0:449:00
3Axel LindbladOK Djerf22:26+1:119:11
4Emma SeguraKFUM Örebro OK22:43+1:289:18
5Erik GustafssonDegerfors OK23:35+2:209:39
6Gabriel LaineDegerfors OK26:09+4:5410:43
6Matheus LaineDegerfors OK26:09+4:5410:43
8Lovisa ThybeckLindebygdens OK26:14+4:5910:45
9Tindra BlomkvistSkattkärrs SOK26:54+5:3911:01
10Edith BergenfurSkattkärrs SOK28:27+7:1211:39
11Ida LjungbergDegerfors OK28:33+7:1811:42
12Saga QuickDegerfors OK28:38+7:2311:44
13Larsia KasumovitchDegerfors OK28:43+7:2811:46
14Lilly BergenfurSkattkärrs SOK28:59+7:4411:52
15Irma ErikssonOK Tyr29:45+8:3012:11
16Alvar EklindOK Tyr31:53+10:3813:04
17Antonio ArcherIK Vikings OK32:13+10:5813:12
18Erik AnderssonHAGFORS32:17+11:0213:13
19Wilma JonssonOK Tyr34:08+12:5313:59
20Alrik WikströmOK Tyr36:56+15:4115:08
21Isak StinesenDalaportens OL39:27+18:1216:10
22Lin PelanderOK Djerf40:57+19:4216:46
Astrid KraftAlmby IKej start

U2

2 250 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tim Wigh-DahlgrenFilipstads OK21:109:24
2Emma SahleskogOK Tyr24:58+3:4811:05
3Johannes VikströmOK Tyr25:33+4:2311:21
4Joel HolmgårdKils OK25:45+4:3511:26
5Gustav NilssonOK Tyr26:06+4:5611:36
6Malte GranefeltKarlstad26:46+5:3611:53
7Tilda KindlundOK Tyr28:51+7:4112:49
8Ella KruseLindebygdens OK32:22+11:1214:23
9Arvid ThörnqvistOK Tyr36:40+15:3016:17
10Maja SjödinOK Tisaren38:15+17:0517:00
11Ella NybergSkattkärrs SOK38:53+17:4317:16
12Isabella LaineKarlskoga46:33+25:2320:41
13Matteo MobergOK Tyr47:48+26:3821:14
14Alice JanssonFellingsbro59:54+38:4426:37
Elin DoeringGarphyttans IFej start
Rasmus EhnOK Tisarenej start

Öppen motion 1

2 250 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna ThuressonAlmby IK30:4313:39
2Gilbert KarlströmOK Tyr39:54+9:1117:44
2Birger KarlströmOK Tyr39:54+9:1117:44
4Göran KarlströmOK Tyr39:59+9:1617:46
5Britt-Marie LöfströmOK Amne41:17+10:3418:20
6Mira KarlströmOK Tyr55:29+24:4624:39
7Tatiana KarlströmOK Tyr55:30+24:4724:40
8Majbritt MonsénLustens OK1:06:30+35:4729:33

Öppen motion 3

3 050 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magdalena SjödinOK Tisaren27:589:10
2Sara FredrikssonKFUM Örebro OK31:00+3:0210:09
3Yves SeguraRaid Orientation Paris33:35+5:3711:00
4Peter MårtenssonGarphyttans IF37:30+9:3212:17
5Johan WittigOK Letstigen39:40+11:4213:00
6Lotta PermanOK Tyr40:20+12:2213:13
7LindaLarsson OK Tisaren42:32+14:3413:56
8Kerstin Fürst LugneKils OK42:51+14:5314:02
9Adrian GrönlundOK Älgen44:09+16:1114:28
10Jimmy JohnssonAskersunds OK44:41+16:4314:39
11Josefin MagnussonLustens OK44:50+16:5214:41
12Jonas AnderssonIK Vikings OK48:31+20:3315:54
13Katarina GustavssonKlubblös49:01+21:0316:04
14Anna SalenbäckKristinehamns OK52:40+24:4217:16
15Anette TolonenOK Amne58:32+30:3419:11
16Per SkoglundAlmby IK1:11:58+44:0023:35
Kenneth FalanderDegerfors OKej start

Öppen motion 5

4 320 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola PermanOK Tyr35:238:11
2Malin BarrulfTeam Nordic Trail37:09+1:468:35
3Johan PerssonMariestads FK37:20+1:578:38
4Mathias SwartzOK Tyr38:11+2:488:50
5Rebecka HöögHagaby GoIF Örebro38:39+3:168:56
6Maja WelanderOK Djerf39:58+4:359:15
7Hugo SjödinOK Tisaren41:34+6:119:37
8Robert KruseLindebygdens OK41:53+6:309:41
9Anders LarssonAlmby IK43:48+8:2510:08
10William HollowellOK Tyr44:11+8:4810:13 Ladda ner rutt i gpx-format
11Torsten RambergHallstahammars OK44:39+9:1610:20
12Anna UllerKils OK46:22+10:5910:43
13Daniel DjuefeldtKFUM Örebro OK46:28+11:0510:45
14Niclas RisbergGarphyttans IF47:39+12:1611:01
15Mikael AlfredssonOK Tyr48:28+13:0511:13
16Stina JohanssonKFUM Örebro OK48:48+13:2511:17
17Kristy McIntyreOK Tyr51:01+15:3811:48
18Gabriella WennblomHagaby GOIF51:02+15:3911:48
19Lena RambergHallstahammars OK51:05+15:4211:49
20Tanja DalheimerIK Vikings OK52:59+17:3612:15
21Lennart JaveliusHagaby GoIF Örebro53:25+18:0212:21
22Lottie LindOK Älgen54:06+18:4312:31
23Fredrik CampbellAlmby IK54:39+19:1612:39
24Bernt NilssonOK Tyr54:41+19:1812:39
25Magnus EklindOK Tyr55:52+20:2912:55
26Johanna AlfredssonOK Tyr56:48+21:2513:08
27Kaisa MårtenssonGarphyttans IF56:58+21:3513:11
28Maria MagnussonKFUM Örebro OK57:57+22:3413:24
29Johanna NäslundAlmby IK58:09+22:4613:27
30Jenny NybergSkattkärrs SOK1:00:00+24:3713:53
31Anette ForsbergKFUM Örebro OK1:03:37+28:1414:43
32Ingela PetterssonOK Milan1:03:47+28:2414:45
33Anna NilssonGarphyttans IF1:04:04+28:4114:49
34Karin NilssonGarphyttans IF1:04:08+28:4514:50
35Bo WallinKorsnäs IF OK1:07:18+31:5515:34
36Filippa JohnsonDegerfors OK1:17:41+42:1817:58
37Göran EklöfIK Ymer1:23:35+48:1219:20
38Nils LöfgrenOK Milan2:01:26+1:26:0328:06
Gustav HanssonOK Djerfej godkänd
Ludvig RosenDegerfors OKej godkänd

Öppen motion 7

3 230 m, 54 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders JohanssonGyllene Dojjan23:087:09
2Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan25:56+2:488:01
3Magnus BernGarphyttans IF26:35+3:278:13
4Kalle JohanssonGyllene Dojjan27:34+4:268:32
5Malin NymanOK Tyr29:37+6:299:10
6Lars-Erik FredrikssonOK Skogshjortarna31:32+8:249:45
7Lars Peter Tuhlin- -33:53+10:4510:29
8Anna MattssonGyllene Dojjan37:12+14:0411:31
9Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OK37:19+14:1111:33
10Johan MattssonGyllene Dojjan37:55+14:4711:44
11Michael ForslundKristinehamns OK38:04+14:5611:47
12Kjell JohanssonSkattkärrs SOK38:19+15:1111:51
13Torbjörn MagnussonLustens OK38:39+15:3111:57
14Pär EvsellOK Letstigen38:41+15:3311:58
15Charlotte JohanssonSkattkärrs SOK38:42+15:3411:58
16Lars KarlssonAlmby IK39:04+15:5612:05
17Håkan LööfMariestads FK39:18+16:1012:10
18Ernst Ove EkKöping-Kolsva OK39:21+16:1312:10
19Roland ÖhmanKristinehamns OK39:46+16:3812:18
20Axel SjöbergGyllene Dojjan40:34+17:2612:33
21Vanja JohanssonGyllene Dojjan40:52+17:4412:39
22Kristina LandforsLustens OK42:23+19:1513:07
23Sören SvenssonIFK Brattfors43:43+20:3513:32
24Lisa Dömstedt DalénOK Letstigen44:21+21:1313:43
25Per StinessenDalaportens OL44:42+21:3413:50
26Maria NordströmKils OK45:06+21:5813:57
27Ann-Sofie LarssonLaxå OK45:07+21:5913:58
28Maria AskrothKFUM Örebro OK46:11+23:0314:17
29Karin SärnbrinkOK Tisaren46:38+23:3014:26
30Camilla KruseLindebygdens OK47:09+24:0114:35
31Malin NilssonFK Boken47:20+24:1214:39
32Göran JohanssonGyllene Dojjan47:32+24:2414:42
33Ingemar WidénKFUM Örebro OK47:51+24:4314:48
34Marie LindbladOK Djerf48:08+25:0014:54
35Åsa PetterssonSäterbygdens OK48:44+25:3615:05
36Jeanette KarlssonOK Älgen50:09+27:0115:31
37Leif SalinOK Tyr50:14+27:0615:33
38Catrine StoltOK Milan52:04+28:5616:07
39Per-Martin SvärdIK Vikings OK53:21+30:1316:31
40Torgny LundkvistGyllene Dojjan53:30+30:2216:33
41Anna-Märta JohanssonVästvärmlands OK53:47+30:3916:39
42Valter FallAlmby IK54:21+31:1316:49
43Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK55:53+32:4517:18
44Leif LindbergKristinehamns OK56:26+33:1817:28
45Helene HällmanOK Tyr1:02:28+39:2019:20
46Oskar ErikssonOK Älgen1:02:51+39:4319:27
47Eva KorkeakoskiOK Milan1:12:02+48:5422:18
48Inga-Britt MalmGarphyttans IF1:12:11+49:0322:20
49Karin ÖstinOK Milan1:14:37+51:2923:06
50Kristina TinglöfDegerfors OK1:14:49+51:4123:09
51Eva LundkvistGyllene Dojjan1:16:16+53:0823:36
Samuel JohanssonGyllene Dojjanej godkänd
Mikael ÅhlundAlmby IKej godkänd
Håkan JohanssonGyllene Dojjanutgått

Öppen motion 8

5 280 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin PetterssonOK Tyr50:139:30
2Erik OlssonKlubblös52:24+2:119:55
3Anna ForsgrenOK Tyr53:44+3:3110:10
4Joakim DahlbergAlmby IK53:52+3:3910:12
5Mikael GöranssonAlmby IK54:41+4:2810:21
6Michael WennblomHagaby GOIF59:17+9:0411:13
7Leif KrügerGarphyttans IF59:54+9:4111:20
8Mattias GustafssonIF Start1:01:28+11:1511:38
9Niklas DoeringGarphyttans IF1:01:54+11:4111:43
10Mikael LindOK Älgen1:02:06+11:5311:45
11Linnea LandforsLustens OK1:03:22+13:0912:00
12Bertil JohanssonKristinehamns OK1:08:38+18:2512:59 Ladda ner rutt i gpx-format
13Leif MartinssonOK Tyr1:09:03+18:5013:04
14Jan-I NygrenFK Boken1:22:58+32:4515:42
15Jesper MelinGarphyttans IF1:29:32+39:1916:57
16Mikael NybergSkattkärrs SOK1:44:09+53:5619:43
17Maria Johansson LissGagnefs OK1:54:33+1:04:2021:41

Öppen motion 9

8 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin RegbornHagaby GOIF1:03:477:52
2Martin FagerlundSol Tranås1:05:42+1:558:06
3Mikael TakeOK Tyr1:28:44+24:5710:57
4Ola HolstOK Tyr1:30:22+26:3511:09
5Mattias PerssonOK Tyr1:30:30+26:4311:10 Ladda ner rutt i gpx-format
6Claes-Håkan SvenssonOK Klyftamo1:31:28+27:4111:17
7Richard TakeOK Tyr1:42:40+38:5312:40
8Martin RisbergGarphyttans IF1:52:27+48:4013:52

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!