Officiell resultatlista för VOL nr 12 Medelpad

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: VOL nr 12 Medelpad
Arrangörsorganisation: Timrå SOK
Datum: torsdag 10 september 2015

Damer Lång

3 120 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina FlordalLjusdals OK47:0715:06
2Ulla HellmanSundsvalls OK51:00+3:5316:20
3Elvy PeterssonSundsvalls OK53:41+6:3417:12
4Margareta NobornSundsvalls OK53:46+6:3917:13
5Elisabet LundgrenSundsvalls OK54:29+7:2217:27
6Ingrid Petterssonsok1:13:18+26:1123:29

Damer Kort

2 050 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Berith LindvallSundsvalls OK37:2618:15
2Hjördis FridlundKovlands IF45:02+7:3621:58
3Barbro LindholmSundsvalls OK59:13+21:4728:53
4Monika Åkerstett- -1:00:07+22:4129:19

Promenad Alla

1 560 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1kerstin Brunnsok18:2211:46
2Rigmor ErikssonVK Uvarna20:37+2:1513:12
3Anita NorénNjurunda OK22:11+3:4914:13
4Jan RydfjällSundsvalls OK23:23+5:0114:59
5Rune FridlundKovlands IF26:35+8:1317:02
6Viola PerssonVK Uvarna30:02+11:4019:15
Gunnar MellinTimrå SOKej godkänd

Herrar Lång

3 120 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats AnderssonSelånger SOK30:059:38
2Sven Erik SundinSelånger SOK35:58+5:5311:31
3Jon FlordalLjusdals OK36:15+6:1011:37
4Peter LorentzsonSundsvalls OK38:59+8:5412:29
5Ingmar SöderströmSundsvalls OK40:27+10:2212:57
6Kjell ErikssonVK Uvarna41:17+11:1213:13
7Sten-Olov HellbergSundsvalls OK42:46+12:4113:42
8Sten Åke VedinSelånger SOK43:27+13:2213:55
9Jan HammarbergSundsvalls OK43:36+13:3113:58
10Gunnar BengtssonSundsvalls OK47:10+17:0515:07
11Inge FröjdSundsvalls OK51:36+21:3116:32
12Sören JanssonSundsvalls OK53:46+23:4117:13
13Ove PeterssonSundsvalls OK55:45+25:4017:52
Göran NilssonVK Uvarnaej godkänd
Håkan EnerudTimrå SOKej godkänd

Herrar Kort

2 050 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar NorénNjurunda OK34:2516:47
2Per Nylandersok35:10+0:4517:09
3Bengt LarssonKovlands IF36:11+1:4617:39
4Lars-Göran ForsTimrå SOK37:52+3:2718:28
4Kjell AnderssonSundsvalls OK37:52+3:2718:28
6Bernt KårbergTimrå SOK39:19+4:5419:10
7Gunnar JonssonKovlands IF39:46+5:2119:23
8Gunder BorgKovlands IF40:29+6:0419:44
9Jan Erik LindvallSundsvalls OK42:23+7:5820:40
10Ove PerssonKovlands IF44:08+9:4321:31
11Lennart ÖsterbergSundsvalls OK46:10+11:4522:31
12Ove BoströmTimrå SOK47:08+12:4322:59
13Göte BengtssonIF Strategen47:28+13:0323:09
14Stefan Vestmannok53:12+18:4725:57
15Gunnar HellmanSundsvalls OK56:11+21:4627:24
16Lars Magnus Strömsok58:21+23:5628:27
17Esbjörn WibergKovlands IF1:02:13+27:4830:20
18Jim PerssonVK Uvarna1:02:35+28:1030:31
Per HedströmIF Strategenej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!