Officiell resultatlista för Skistart.com Publiktävling sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Skistart.com Publiktävling sprint
Arrangörsorganisationer: IFK Mora OK / Älvdalens IF OK
Datum: söndag 7 februari 2016

D21

3 110 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa LarsenAlfta-Ösa OK17:175:33
2Gabriele KeinaiteAlfta-Ösa OK17:49+0:325:43
3Emma BergströmOK Vargen18:36+1:195:58
4Sarah PerssonÅtvidabergs IF19:23+2:066:13
5Anna HerbertTäby OK23:52+6:357:40
6Jonna PetterssonIFK Mora OK30:58+13:419:57

H21

3 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas PerssonÅtvidabergs IF20:536:07
2Mikael GustafssonIK Vista22:00+1:076:27
3Mårten WaldenfjordJärfälla OK24:06+3:137:04
4Mats HerbertTäby OK24:45+3:527:15
5Ulf HylanderNyköpings OK28:15+7:228:17
6Peter NordströmTäby OK31:12+10:199:08
Sture NorénÄlvsby IF OKej godkänd
Sixten WalheimRobertsfors IKej start

D20

3 110 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna KindlundhSödertälje-Nykvarn OF25:298:11
2Johanna HenrikssonOK Tisaren32:30+7:0110:27

H18

3 410 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Lukas DeiningerIFK Mora OKej start

D16

2 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilde EngbergHärnösands OK23:009:35
2Julia WannerAvesta OK24:06+1:0610:02
3Emelie BrudinIFK Mora OK24:15+1:1510:06
4Thea AnderssonIFK Mora OK24:44+1:4410:18
5Moa AnderssonIFK Mora OK25:02+2:0210:25
6Moa HjorthDomnarvets GOIF25:21+2:2110:33
7Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OK25:26+2:2610:35
Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start

H16

3 110 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Zeb PalmHJS-Vansbro OK20:336:36
William KarlssonVästerbergslagens OLej godkänd
Leo JohanssonOK Kolmårdenej godkänd
Rasmus NordgrenOK Kåreej godkänd
Arvid WesterbergOK Kolmårdenej start

D14

2 220 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara AnderssonDomnarvets GOIF17:167:46
2Lilian PalmHJS-Vansbro OK17:57+0:418:05
3Emma EliassonDomnarvets GOIF19:11+1:558:38
4Marie-Chantal BallnusJärfälla OK24:12+6:5610:54
5Therese NilssonOK Österåker25:26+8:1011:27
6Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL30:02+12:4613:31

H14

2 220 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melker NordgrenOK Kåre16:347:27
2Elias AdebrantTumba-Mälarhöjden OK18:28+1:548:19
3Seth BorglundHärnösands OK19:13+2:398:39
4Jesper BergDomnarvets GOIF20:25+3:519:11
5Thobias BrodinIFK Mora OK26:25+9:5111:53

D12

1 490 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia ForsgrenOK Tyr16:0810:49

H12

1 490 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo PerssonÅtvidabergs IF12:048:05
2Nils EngbergHärnösands OK12:22+0:188:17
3Karl ForsgrenVästerbergslagens OL15:04+3:0010:06

D10

1 490 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin HållHJS-Vansbro OK15:5810:42
2Maja EliassonDomnarvets GOIF19:16+3:1812:55
3Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL36:00+20:0224:09

H10

1 490 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eskil EngbergHärnösands OK16:4211:12

D35

3 110 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Liselott NordgrenOK Kåre35:4911:30

H35

3 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus EliassonDomnarvets GOIF21:036:10
2Jacob BolinTumba-Mälarhöjden OK22:17+1:146:32
3Torbjörn EngbergHärnösands OK22:27+1:246:35
4Erik BorglundHärnösands OK23:14+2:116:48

D45

2 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna Isaksson ForsgrenOK Tyr21:028:45
2Helena AdebrantTumba-Mälarhöjden OK24:00+2:5810:00
3Ulrika GustafssonIK Vista27:28+6:2611:26
Sofie NylanderOK Kåreej godkänd
Annlouise AlmqvistIFK Mora OKej start

H45

3 110 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan JohanssonOK Kåre17:115:31
2Björn AlbinssonIFK Mora OK17:48+0:375:43
3Peter GrahnHestra IF20:25+3:146:33
4Anders BergDomnarvets GOIF22:23+5:127:11
Per ÖgrenBergnäsets AIKej start

H55

3 110 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn SöderlundLeksands OK27:188:46
Olof FraenellSundsvalls OKej start

D65

2 220 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna BlomgrenTullinge SK26:5912:09
2Gurli BackFagersta OK59:55+32:5626:59

H65

2 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elis ÅbergStorviks IF21:489:05
2Olle AdolfssonLerums SOK22:22+0:349:19
3Gunnar MunkteliusSurahammars SOK24:31+2:4310:12
4Kjell ErikssonÖSeT SkidO27:14+5:2611:20
5Sven Gustav DahlbergStorviks IF33:06+11:1813:47
6Lars-Åke SjökvistVärend GN OL38:21+16:3315:58
7Elof BackFagersta OK1:09:21+47:3328:53
Anders ThomassonUlricehamns OKej start

Öppen motion 4

2 220 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annica BergerDomnarvets GOIF21:489:49
2Elisabeth ÖströmOK Tyr22:26+0:3810:06
3Erica HållHJS-Vansbro OK22:43+0:5510:13
4Lisa JonassonÄlvdalens IF OK33:20+11:3215:00
5Jenny WåhlinDomnarvets GOIF40:35+18:4718:16
6Irma BergDomnarvets GOIF52:39+30:5123:42

Öppen motion 9

3 410 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus HjorthDomnarvets GOIF24:217:08
2Janne SkarnerLeksands OK25:39+1:187:31
3Anna-Karin NilssonMalungs OK Skogsmårdarna29:06+4:458:32
4Gustav BjörklundIFK Mora OK29:34+5:138:40
5Kristina TholerudÖvertorneå IF32:27+8:069:30
6Maja MörthLeksands OK35:41+11:2010:27
7Byron PalmHJS-Vansbro OK38:42+14:2111:20
Johan TryggIFK Mora OKej godkänd
Florence BergDomnarvets GOIFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!