Officiell resultatlista för Ärlaträffen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Ärlaträffen
Arrangörsorganisation: Ärla IF
Datum: lördag 30 september 2017

D21

4 530 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annica GustafssonIFK Lidingö SOK31:056:51
2Linda RinaldoOK Tor33:57+2:527:29
3Malva SteenOK Enen38:30+7:258:29
4Karin LundbergTullinge SK38:53+7:488:35
5Linnéa GustafssonOK Hällen39:34+8:298:44
6Nina HallorOK Tisaren47:48+16:4310:33
7Elin NallgårdVästerås SOK50:58+19:5311:15
Emma JanssonKöping-Kolsva OKej start
Kajsa JanssonKöping-Kolsva OKej start
Agnes JanssonKöping-Kolsva OKej start

H21

5 780 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon LarssonOK Hällen31:285:26
2Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarna31:45+0:175:29
3Markus LarssonHestra IF34:06+2:385:53
4Samuel AnderssonHagaby GoIF Örebro34:15+2:475:55
5Carl NäslundVästerås SOK35:24+3:566:07
6Niklas GustafssonOK Tisaren36:07+4:396:14
7Felix Lindell ÖhmanOK Måsen37:52+6:246:33
8Håkan RambergHallstahammars OK38:19+6:516:37
9Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL41:04+9:367:06
10Mattias AnderssonIK Gandvik44:53+13:257:45
11Henrik SandénSträngnäs-Malmby OL44:55+13:277:46
12Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK45:02+13:347:47
13Casper HedarOK Tor47:10+15:428:09
Henrik WickströmArboga OKej start
Jakob SjöbergGävle OKej start
Arvid RinaldoOK Torej start

D16

3 870 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL32:028:16
2Ingrid OlssonOK Tor45:16+13:1411:41
3Jonna SandbergKöping-Kolsva OK47:15+15:1312:12
4Agnes OlssonOK Tor52:19+20:1713:31

H16

3 870 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip BäckArboga OK29:107:32
2Lukas WibergStora Sundby GoIF42:32+13:2210:59
3Erik JonssonSträngnäs-Malmby OL45:37+16:2711:47
4Christopher AnderssonVingåkers OK1:00:30+31:2015:37

H14

3 460 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Casper KarlssonOK Tor26:247:37
2Rasmus PåledalOK Roxen29:35+3:118:33
3William VuorinenOK Tor31:55+5:319:13
4Viktor FröbergOK Tor34:01+7:379:49
5Erik RoslundÅkers IF35:42+9:1810:19
6Elias Jeb BergrothVästerås SOK38:07+11:4311:00
7Elis WiklundVästerås SOK40:25+14:0111:40
8Eric BäckArboga OK45:23+18:5913:06
9Zeb SvenssonOK Tjärnen47:06+20:4213:36

D14 Kort

2 720 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina HolmqvistOK Tor30:1911:08
2Frida GustavssonStora Sundby GoIF30:40+0:2111:16

D12

2 720 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia AnderssonOK Tor21:508:01
2Kajsa WallinSträngnäs-Malmby OL22:38+0:488:19
3Tova GrönbergArboga OK37:38+15:4813:50
4Gemma NilssonOK Tjärnen56:57+35:0720:56

H12

2 720 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jacob PåledalOK Roxen18:576:58
2Josiah BergrothVästerås SOK23:14+4:178:32
3Rasmus HedarOK Tor25:33+6:369:23
4Jonathan AnderssonVingåkers OK28:06+9:0910:19
5Robin BergrothVästerås SOK42:10+23:1315:30

H12 Kort

2 410 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melvin StranskyStora Sundby GoIF18:297:40
2Oskar RoslundÅkers IF36:22+17:5315:05

D10

2 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida HerbstVästerås SOK20:548:40
2Hanna LundströmSträngnäs-Malmby OL22:40+1:469:24 Ladda ner rutt i gpx-format
3Kajsa BergrothVästerås SOK23:01+2:079:33
4Emilia AnderssonOK Tor23:11+2:179:37
5Tilde TimlövStora Sundby GoIF25:10+4:1610:26
6Klara BjällhageOK Tor30:41+9:4712:43
7Stella PetterssonÅkers IF33:33+12:3913:55

H10

2 410 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten WallinSträngnäs-Malmby OL15:226:22
2Ludvig JuhlinVästerås SOK17:36+2:147:18
3Jakob SandbergKöping-Kolsva OK19:39+4:178:09
4Isak WinnerstamEskilstuna OL20:04+4:428:19
5Gustav JuhlinVästerås SOK20:18+4:568:25
Erik NilssonOK Tjärnenej start

H35

4 530 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan ElfLunds OK36:368:04
2Johan HerbstVästerås SOK37:42+1:068:19
3Fredrik HildenborgStora Sundby GoIF37:47+1:118:20
4Christian BjörkmanÅkers IF44:56+8:209:55
5Mikael StranskyStora Sundby GoIF46:21+9:4510:13
6Johan BlixtAvesta OK1:02:39+26:0313:49

D40

3 670 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva HallOK Tor35:069:33
2Åsa LinnersjöSöders-Tyresö36:16+1:109:52
3Monica AnderssonVingåkers OK47:23+12:1712:54

H40

4 340 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus ÖhlingOK Tor31:207:13
2Martin JuhlinVästerås SOK32:37+1:177:30
3Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK39:42+8:229:08
4Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK40:38+9:189:21
5Björn WinnerstamEskilstuna OL57:05+25:4513:09
6Mattias NilssonOK Tjärnen1:00:03+28:4313:50
Filip IvermarkVästerås SOKej start

D45

3 210 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katarina OlssonOK Tor40:5112:43
2Karin von KronhelmOK Måsen46:54+6:0314:36

H45

4 220 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roger HaapaniemiOK Tor33:007:49
2Tomas JonssonVandrarringen34:29+1:298:10
3Stefan VikströmOK Tor39:01+6:019:14
4Peter BäckArboga OK44:01+11:0110:25
5Johan WallinSträngnäs-Malmby OL55:58+22:5813:15
6Thomas von KronhelmOK Måsen57:06+24:0613:31
Greger BäckströmOK Klemmingenej start

D50

3 210 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie HedarOK Tor27:178:29
2Lena SundqvistTullinge SK30:27+3:109:29
3Mona ÅkermanValbo AIF30:36+3:199:31
4Susanne SöderholmSträngnäs-Malmby OL31:43+4:269:52
5Camilla AdlertegOK Enen32:28+5:1110:06
6Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK36:38+9:2111:24
7Berit WetterArboga OK40:54+13:3712:44
8Marie BjörklundEskilstuna OL43:04+15:4713:24

H50

3 850 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans SundqvistTullinge SK26:426:56
2Lars KarlssonValbo AIF27:52+1:107:14
3Henrik OlssonOK Tor30:08+3:267:49
4Arne JanssonOK Klemmingen31:21+4:398:08
5Christer ÖstlundSträngnäs-Malmby OL31:31+4:498:11
6Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb32:06+5:248:20
7Anders BrinkmanVandrarringen32:19+5:378:23
8Carl BymanVästerås SOK32:25+5:438:25 Ladda ner rutt i gpx-format
9Patrik SteenOK Enen33:00+6:188:34
10Björn CarlssonOK Hällen34:18+7:368:54
11Tore NallgårdVästerås SOK36:53+10:119:34
12Jan ViklundVästerås SOK40:11+13:2910:26
Fredrik ÅslundKatrineholms OKej start

D55

3 210 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gun JanssonOK Klemmingen52:0516:13

H55

3 850 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Åke AnderssonArboga OK31:398:13
2Thomas LagesonKöping-Kolsva OK35:51+4:129:18
3Karri LindellOK Måsen44:44+13:0511:37

D60

2 720 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL26:399:47
2Lena LarssonSala OK26:49+0:109:51
3Anna-Karin JohanssonVandrarringen31:02+4:2311:24
4Gudrun PerssonHallstahammars OK37:32+10:5313:47
5Kerstin Alneberg StenssonSträngnäs-Malmby OL42:42+16:0315:41
6Catharina EkmanVästerås SOK44:05+17:2616:12
Vivianne AxtonOK Klemmingenej start

H60

3 660 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thom SandvikAvesta OK29:458:07
2Mats LandquistKöping-Kolsva OK35:06+5:219:35
3Håkan TrollvadSurahammars SOK35:54+6:099:48 Ladda ner rutt i gpx-format
4Tomas AnderssonOK Tor36:29+6:449:58
5Håkan GustafsonEskilstuna OL37:15+7:3010:10
6Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK37:22+7:3710:12
7Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL40:09+10:2410:58
8Dag SundinSträngnäs-Malmby OL40:15+10:3010:59
9Pelle HöökKöping-Kolsva OK44:11+14:2612:04
10Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK44:36+14:5112:11
Leif WadmanKöping-Kolsva OKej godkänd
Stefan GustafssonOK Hällenej start

D65

2 720 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena JansonArboga OK28:4810:35
2Annika NorströmHallstahammars OK36:35+7:4713:26
3Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL39:30+10:4214:31
4Birgitta PåledalSträngnäs-Malmby OL54:38+25:5020:05
Titti BergendahlOK Måsenej godkänd

H65

3 290 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans AurellGävle OK27:138:16
2Sven-Inge NylundJärfälla OK29:58+2:459:06
3Ulf KjellinOK Hedströmmen30:37+3:249:18
4Leo JohanssonVandrarringen30:45+3:329:20
5Sven-Olov WiklundArboga OK32:01+4:489:43
6Gunnar MunkteliusSurahammars SOK32:05+4:529:45
7Kurt Håkan AnderssonOK Tor32:45+5:329:57
8Lennart LundquistOK Nalle35:52+8:3910:54
9Conny NilssonNyköpings OK36:33+9:2011:06
10Olle ArmanNyköpings OK38:01+10:4811:33
11Hans GustavssonNyköpings OK44:52+17:3913:38
12Jörgen WidlundNynäshamns OK57:40+30:2717:31

D70

2 540 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro MöllbergArboga OK27:2010:45
2Anita JohanssonOK Tor32:41+5:2112:52
3Louise-Marie NilssonOK Klemmingen34:43+7:2313:40
4Margareta JönssonÅkers IF42:34+15:1416:45
5Birgitta NylundJärfälla OK57:10+29:5022:30

H70

3 040 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK25:318:23
2Stig LandstorpOK Tor29:57+4:269:51
3Per-Ivar MöllbergArboga OK31:13+5:4210:16
4Bengt JönssonÅkers IF31:26+5:5510:20
5Ulf SvedestamEskilstuna OL33:46+8:1511:06
6Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK39:42+14:1113:03
7Sören JohanssonSala OK40:22+14:5113:16
8Sven-Arne NilssonOK Klemmingen40:45+15:1413:24
9Ulf SkogtjärnOK Linné43:09+17:3814:11
10Kjell NilssonOK Klemmingen49:11+23:4016:10
Ove VesterbergLycksele IFej start

H75

3 040 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK30:5110:08
2Jerry HolmEskilstuna OL35:20+4:2911:37
3Lars JohanssonOK Tor41:12+10:2113:33
4Sune AhlinKöping-Kolsva OK49:57+19:0616:25
Kjell MjöbergHallstahammars OKej godkänd

D80

2 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dagny AnderssonOK Tjärnen55:5025:22

H80

2 540 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1John VallinOK Hedströmmen27:5610:59
2Nils JohanssonOK Tjärnen30:19+2:2311:56
3Alf LundkvistOK Tor36:46+8:5014:28
4Lars SöderlundHallstahammars OK39:58+12:0215:44
5Bo NorenvikOK Tor44:14+16:1817:24
Lennart ErikssonOK Enenej godkänd

H85

2 200 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Lennart ÖbergVästerås SOKej start

Inskolning

2 030 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Sofia LundströmSträngnäs-Malmby OLfullföljt
André ÖhlingOK Torfullföljt

U1

2 030 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid HellbergSundbybergs IK17:438:43
2Linus HallenekSträngnäs-Malmby OL19:11+1:289:26
3Viktor HellbergSundbybergs IK20:51+3:0810:16
4Freja IvermarkVästerås SOK23:41+5:5811:40
5Linnéa PåledalOK Roxen23:44+6:0111:41
6Klara JuhlinVästerås SOK27:16+9:3313:25
Agnes LarssonVingåkers OKej godkänd

U2

2 410 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL16:456:57
2Gösta WallinSträngnäs-Malmby OL21:25+4:408:53
3Alicia LarssonVingåkers OK23:24+6:399:42
4Lovisa Eriksson WibergStora Sundby GoIF27:35+10:5011:26
5Nike RinaldoOK Tor27:37+10:5211:27
6Isabel BlombergIK Standard31:35+14:5013:06

Öppen motion 1

2 410 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus ViertelVästerås SOK23:129:37
2Ylva BlombergIK Standard30:23+7:1112:36
3Åsa BrunkerIK Standard35:31+12:1914:44

Öppen motion 3

2 720 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alexander HedlundKlubblös19:567:19
2Catharina AnderssonOK Tor28:15+8:1910:23
3Andreas NyströmKlubblös30:26+10:3011:11
4Hugo ElfOK Tor42:35+22:3915:39
5Pia WiklundVästerås SOK55:22+35:2620:21
6Doris NilssonOK Klemmingen1:02:33+42:3722:59
7Jan-Erik KraftHallstahammars OK1:06:14+46:1824:21
Pär WiklundVästerås SOKej godkänd

Öppen motion 5

3 460 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus WibergStora Sundby GoIF30:008:40
2Erik NetzOK Tor32:47+2:479:28
3Jan GustavssonStora Sundby GoIF39:02+9:0211:16
4Helena EkmanStora Sundby GoIF40:49+10:4911:47
5Julia ViertelVästerås SOK45:46+15:4613:13
6Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK49:48+19:4814:23
7Klaus ElvelindSträngnäs-Malmby OL50:00+20:0014:27
8Vanja PetterssonÅkers IF50:21+20:2114:33
9Lena SchultzOK Klemmingen51:06+21:0614:46
10Jenny SvärdSträngnäs-Malmby OL52:18+22:1815:06
11Emma HerbstVästerås SOK53:00+23:0015:19
12Malachy BrunkerIK Standard53:22+23:2215:25
13Olof ThorssellOK Måsen1:01:47+31:4717:51
14Karin JohanssonHallstahammars OK1:04:16+34:1618:34
15Görel SvedestamEskilstuna OL1:05:11+35:1118:50
16Elisabet ElvelindSträngnäs-Malmby OL1:06:32+36:3219:13
Sven Erik SundinSelånger SOKej godkänd

Öppen motion 7

3 040 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus AnderssonSundbybergs IK24:468:08
2Joakim SandbergKöping-Kolsva OK32:07+7:2110:33
3Magnus LindbergVandrarringen36:28+11:4211:59
4Kent PåledalSträngnäs-Malmby OL39:14+14:2812:54
5Åsa ElvelindSträngnäs-Malmby OL39:36+14:5013:01
6Sofie SöderholmSträngnäs-Malmby OL40:03+15:1713:10
7Christer LennellSträngnäs-Malmby OL42:01+17:1513:49
8Lennart GustafssonOK Tisaren42:12+17:2613:52
9Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK42:29+17:4313:58
10Ann-Sofi SandvikAvesta OK43:30+18:4414:18
11Jesper AnderssonVingåkers OK45:53+21:0715:05
12Rolf LindblomOK Klemmingen46:34+21:4815:19
13Kristian FellVästerås SOK46:56+22:1015:26
14Tanja-Birgit SöderströmSala OK48:16+23:3015:52
15Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OL56:53+32:0718:42
16Hans PeterssonHallstahammars OK1:05:41+40:5521:36
Kurt ErikssonVandrarringenej godkänd

Öppen motion 8

4 530 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik GustafssonSträngnäs-Malmby OL33:457:27 Ladda ner rutt i gpx-format
2Donald McCarthyÄrla IF35:00+1:157:43
3Thomas AnderssonKatrineholms OK39:04+5:198:37
4Tomas EklundKlubblös39:29+5:448:42
5Karin AnderssonVästerås SOK39:46+6:018:46
6Sören LindgrenVandrarringen40:47+7:029:00
7Maria IvermarkVästerås SOK41:22+7:379:07
8Linn WistrandOK Hällen41:38+7:539:11
9Åsa WesterbergKFUM Örebro OK43:25+9:409:35
10Daniel BjörnbergVästerås SOK46:01+12:1610:09
11Linus LarssonVingåkers OK47:13+13:2810:25
12Maria ErikssonOK Måsen47:21+13:3610:27
13Kari TalltjärnVästerås SOK49:11+15:2610:51
14Camilla LarssonOK Hällen50:22+16:3711:07
15Kurt NensénOK Måsen51:33+17:4811:22
16Therese BjörklundKöping-Kolsva OK52:10+18:2511:30
17Pia IversenIL Heming53:09+19:2411:43
18Peter KraftSala OK54:57+21:1212:07
19Kajsa SundkvistOK Måsen55:00+21:1512:08
20Jazek LachowiczKlubblös1:01:09+27:2413:29
21David SöderströmSala OK1:02:35+28:5013:48
22Malin EkmanSala OK1:04:46+31:0114:17
Anna LarssonVingåkers OKej godkänd

Öppen motion 10

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Benneth SundqvistKöping-Kolsva OK36:03
2Thomas NyzellEskilstuna OL41:15+5:12
3Niclas BjällhageOK Tor47:47+11:44

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!