Officiell resultatlista för Öppet Varbergsmästerskap Medeldistans

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Öppet Varbergsmästerskap Medeldistans
Arrangörsorganisation: OK Nackhe
Datum: tisdag 23 augusti 2016

D21

3 975 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristine BergliaGöteborg-Majorna OK35:358:57
2Emma LindénFK Friskus-Varberg35:46+0:118:59
3Jennifer GullFK Friskus-Varberg39:14+3:399:52
4Josefin AronssonFK Friskus-Varberg43:31+7:5610:56
5Alice HultinOK Löftan55:02+19:2713:50
6Elisabet MöllerOK Nackhe1:04:46+29:1116:17

H21

4 750 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders CarlssonIFK Lidingö SOK32:276:49
2Johan GullFK Friskus-Varberg42:06+9:398:51
3Mikael LundqvistHalmstad OK42:20+9:538:54
4Magnus JohanssonOK Löftan44:50+12:239:26
5Sebastian HasselblomFK Friskus-Varberg56:11+23:4411:49
6Filip SvenssonOK Löftan1:04:49+32:2213:38

D16

3 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa EricssonFK Friskus-Varberg43:4914:36
2Evelina OlssonOK Nackhe47:30+3:4115:50

H16

3 525 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper JohanssonOK Löftan27:017:39
2Adrian VartiaOK Löftan29:32+2:318:22
3Axel ErikssonOK Löftan43:37+16:3612:22
4Daniel GlimténOK Löftan55:27+28:2615:43
Daniel AnderssonFjärås AIKej godkänd

D14

2 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma EliassonFK Friskus-Varberg39:2015:07
2Johanna SvenssonOK Löftan41:43+2:2316:02

H14

2 775 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias JohanssonOK Löftan26:219:29
2Alex JohanssonFK Friskus-Varberg31:25+5:0411:19
3Jakob MobergOK Löftan35:31+9:1012:47
4Elias PerssonFjärås AIK37:50+11:2913:38
5Fabian OdénFjärås AIK40:07+13:4614:27
6Edvin SahlinOK Löftan56:02+29:4120:11

D12

2 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja KarmstigFK Friskus-Varberg30:3012:42
2Ida AnderssonOK Löftan32:21+1:5113:28
3Marta TörnströmFK Friskus-Varberg34:43+4:1314:27
4Anna LundqvistFK Friskus-Varberg1:14:42+44:1231:07
Annie ErikssonOK Löftanej start
Nathalie LangenbachOK Nackheej start

H12

2 450 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Victor HanssonOK Löftan20:528:31
2Adam SjööarvOK Nackhe25:48+4:5610:31
3Jonathan RundqvistOK Nackhe27:32+6:4011:14
4Albin PaulssonOK Löftan35:07+14:1514:20
5Melwin WildheimFK Friskus-Varberg41:33+20:4116:57
6Filip CarlqvistFK Friskus-Varberg41:59+21:0717:08
7Gustav AnderssonOK Löftan43:53+23:0117:54
8Andreas HandinOK Löftan46:32+25:4018:59
Oskar BlomOK Löftanej godkänd
Simon CorneliussonOK Löftanej godkänd
Albert LangenbachOK Nackheej start

D10

1 950 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alice BrandtOK Löftan40:0620:33
2Frida OdénFjärås AIK42:33+2:2721:49
3Lovisa EliassonFK Friskus-Varberg45:02+4:5623:05
4Elin AnderssonOK Löftan45:28+5:2223:18
5Alva SahlinOK Löftan46:13+6:0723:42
6Emy HjertströmFK Friskus-Varberg55:24+15:1828:24
7Alice CarlqvistFK Friskus-Varberg57:41+17:3529:34

H10

1 975 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak TörnströmFK Friskus-Varberg23:2511:51
2Max TörnqvistFjärås AIK28:54+5:2914:37
3Filip HanssonOK Löftan29:13+5:4814:47
4Oskar MobergOK Löftan39:13+15:4819:51
5Zebastian ArdforsOK Löftan40:51+17:2620:41

D35

3 975 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna MobergOK Löftan45:5811:33
2Malin BrorsonOK Nackhe50:35+4:3712:43
3Kristin FranssonFK Friskus-Varberg1:01:36+15:3815:29
4Linda CorneliussonOK Löftan1:03:45+17:4716:02
5Maria PetterssonHalmstad OK1:04:49+18:5116:18
6Jeanette BlomOK Löftan1:24:17+38:1921:12

H35

4 750 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders SjöarvOK Nackhe43:339:10
2Magnus HanssonOK Löftan44:33+1:009:22
3Martin JohanssonHalmstad OK57:59+14:2612:12
4Mats AnderssonOK Löftan59:24+15:5112:30
5Henrik AnderssonOK Löftan1:02:13+18:4013:05
6Jimmy HäggFK Friskus-Varberg1:04:20+20:4713:32
7Anders IvarssonFK Friskus-Varberg1:11:15+27:4215:00
8Håkan RundqvistOK Nackhe1:24:34+41:0117:48
David HellerströmFK Friskus-Varbergej start
Håkan LangenbachOK Nackheej start

D45

2 925 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina AnderssonFK Friskus-Varberg31:3810:48
2Catarina BengtssonOK Nackhe31:48+0:1010:52
3Åsa JosarpFK Friskus-Varberg34:29+2:5111:47
4Susanne JohanssonFjärås AIK41:19+9:4114:07
5Liselotte JohanssonOK Löftan41:55+10:1714:19
6Ulrika JohanssonOK Löftan44:04+12:2615:03
7Malin JohanssonFK Friskus-Varberg44:38+13:0015:15
8Pia HjertströmFK Friskus-Varberg54:22+22:4418:35
9Anna HagmanFjärås AIK1:05:26+33:4822:22
10Ulrika OdénFjärås AIK1:10:47+39:0924:11
Jeanette LarssonFK Friskus-Varbergej start

H45

3 575 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas JosarpFK Friskus-Varberg30:478:36
2Jonas JohanssonOK Nackhe37:27+6:4010:28
3Gert WildheimFK Friskus-Varberg40:44+9:5711:23
4Peter AronssonFK Friskus-Varberg40:59+10:1211:27
5Jonas HultinOK Löftan41:03+10:1611:28
6Robert BengtssonOK Nackhe41:50+11:0311:42
7Anders GustafssonFK Friskus-Varberg41:52+11:0511:42
8Jan BörjessonFK Friskus-Varberg44:11+13:2412:21
9Adam OdénFjärås AIK44:51+14:0412:32
10Tomas BäckströmIF Rigor48:55+18:0813:40
11Fredrik BrorsonOK Nackhe50:09+19:2214:01
12Fredrik CarlqvistFK Friskus-Varberg50:41+19:5414:10
13Mikael NilssonOK Löftan1:01:24+30:3717:10
14Peter KjellssonFalkenbergs OK1:02:35+31:4817:30
15Magnus HagmanFjärås AIK1:19:16+48:2922:10

D55

2 925 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anita AntonssonOK Löftan41:2914:10
2Ann-Kristin RundbergFK Friskus-Varberg1:00:32+19:0320:41
3Monica WassFalkenbergs OK1:02:07+20:3821:14
4Birgitte AronssonFK Friskus-Varberg1:03:32+22:0321:43

H55

3 075 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan WinnbergIK Trenne Ullared37:3812:14
2Anders WibergFK Friskus-Varberg42:21+4:4313:46
3Tommy JohnssonOK Nackhe42:23+4:4513:46
Anders LarssonOK Nackheej godkänd

D65

2 725 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Eva ErikssonFK Friskus-Varbergej start

H65

3 075 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans AntonssonOK Löftan33:4910:59
2Rune EliassonFalkenbergs OK37:21+3:3212:08
3Kurt EkbergOK Orinto39:08+5:1912:43
4Göran BengtssonTockarps IK41:52+8:0313:36
5Gösta LindqvistOK Löftan44:11+10:2214:22
6Christer SamuelssonOK Löftan49:53+16:0416:13
7Gösta ErikssonFK Friskus-Varberg50:46+16:5716:30
8Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK59:05+25:1619:12
9Gunnar JohanssonOK Nackhe1:02:57+29:0820:28
Kent ErikssonLerums SOKej godkänd
Rolf OlofssonFK Friskus-Varbergej start

H75

3 075 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik JakobssonOK Nackhe1:05:3621:20
2Bengt HanssonOK Löftan1:51:17+45:4136:11

U1

1 650 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sixten TörnströmFK Friskus-Varberg32:4419:50
2Zmilla ArdforsOK Löftan33:56+1:1220:33
3Lukas MobergOK Löftan36:58+4:1422:24
4Alinda RundqvistOK Nackhe45:17+12:3327:26
5Alice SjöarvOK Nackhe47:08+14:2428:33
6Noomi PerssonOK Nackhe57:49+25:0535:02
7Amanda WressmarkOK Nackhe59:59+27:1536:21
8Gustav BengtssonOK Nackhe1:05:09+32:2539:29
9Viktor WressmarkOK Nackhe1:06:24+33:4040:14
10Veronica AnderssonFjärås AIK1:30:13+57:2954:40
Maja KorskulleBTRej godkänd
Linn KorskulleBTRej godkänd
Edit StråeBTRej godkänd
Irma StråeBTRej godkänd
Vilmer AntonssonFK Friskus-Varbergej godkänd

U2

1 950 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira KarmstigFK Friskus-Varberg25:5613:17
2Hugo DavidssonFjärås AIK28:52+2:5614:48
3Lukas SchaleOK Nackhe35:08+9:1218:01
4Isak PerssonOK Nackhe37:51+11:5519:24
5Agnes PaulssonOK Löftan43:50+17:5422:28
6Albin BrandtOK Löftan48:25+22:2924:49
7Walter HällåsOK Löftan49:39+23:4325:27
8Olle RomebornOK Nackhe1:02:21+36:2531:58
Hugo CorneliussonOK Löftanej start

Öppen motion 1

2 475 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Jennifer JohanssonOK Löftanej godkänd

Öppen motion 3

2 750 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wilhelm SkärbäckOK Nackhe45:4416:37
2Britt-Marie EkbergOK Orinto46:54+1:1017:03
3Kristina TörnströmFK Friskus-Varberg51:18+5:3418:39
4Birgitta MelinFjärås AIK1:21:06+35:2229:29
5Bosse MelinFjärås AIK1:21:07+35:2329:29

Öppen motion 5

3 475 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Josefin StråeBTR46:2113:20
2Markus PerssonFjärås AIK52:15+5:5415:02
3Therese BlomOK Nackhe54:39+8:1815:43
4Björn SchaleOK Nackhe55:39+9:1816:00
5Mattias KorskulleBTR56:05+9:4416:08
6Kristian DavidssonFjärås AIK59:02+12:4116:59
7Per-Johan PerssonFjärås AIK1:01:53+15:3217:48
8Mattias SkärbäckOK Nackhe1:03:26+17:0518:15
9Tommy VartiaOK Löftan1:13:27+27:0621:08
10Tomas NordlindOK Nackhe1:13:57+27:3621:16
11Katarina AnderssonÄtrans IF1:15:29+29:0821:43
Bo JohanssonFK Friskus-Varbergej godkänd
Gunilla GlimténOK Löftanej godkänd
Patrik CorneliussonOK Löftanej start

Öppen motion 8

4 475 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus WallinIK Trenne Ullared46:5510:29
2Joakim JohanssonFK Friskus-Varberg50:00+3:0511:10
3Urban BromsFK Friskus-Varberg54:54+7:5912:16
4Jimmy JohanssonFK Friskus-Varberg55:52+8:5712:29
5Linnéa JohnssonOK Nackhe1:05:12+18:1714:34
6Mikael BromsFK Friskus-Varberg1:16:59+30:0417:12
7Sofia LarssonOK Nackhe1:27:32+40:3719:33
Emma JakobssonOK Nackheej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!