Officiell resultatlista för Kinnekullesprinten, etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Kinnekullesprinten
Arrangörsorganisation: OK Klyftamo
Datum: lördag 2 juni 2018

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

D21

2 500 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin ThernOK Skogshjortarna16:266:34
2Kristina AnelandOK Ravinen18:18+1:527:19
3Evelina EricssonSöders-Tyresö18:25+1:597:22
4Maria SchmiterlöwHjobygdens OK20:17+3:518:06
5Sara IvarssonOK Kullingshof20:19+3:538:07
6Lisa MalmströmTjalve IF Norrköping21:42+5:168:40
7Anna SchmiterlöwHjobygdens OK22:39+6:139:03
8Maria LundStenungsunds OK23:21+6:559:20
9Frida KjellmanLidköpings VSK24:17+7:519:42
10Josefine DahlstedtTjalve IF Norrköping24:41+8:159:52
11Lovisa JohanssonVästerviks OK26:10+9:4410:28
12Charlotte EnarssonKöping-Kolsva OK45:09+28:4318:03
Sara HägnanderLidköpings VSKutgått

H21

2 790 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin LarboIFK Lidingö SOK16:245:52
2Andreas NordforsStora Tuna OK18:06+1:426:29
3Marcus KvarndalUlricehamns OK18:36+2:126:40
4Tommy StenkvistRyda SK18:55+2:316:46
5Emil SvenssonHjärnarps OL19:48+3:247:05
6Eric CarlssonKvillebyns SK22:26+6:028:02
Daniel ÖrnIK Hakarpspojkarnautgått
David BejbomJärla Orienteringej start

D20

2 450 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin LoodIK Gandvik32:3013:15

D18

2 350 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofie OhlssonSödertälje-Nykvarn OF18:127:44
2Johanna SärnbrinkOK Tisaren18:47+0:357:59
3Lina ErdeliusIF Rigor21:46+3:349:15
4Thea BadKils OK21:47+3:359:16
5Hanna CarlqvistFK Friskus-Varberg22:50+4:389:42
6Tove ErikssonRyda SK23:40+5:2810:04
7Heidi ForsOK Grip28:42+10:3012:12

H18

2 530 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pontus BierfeldtÄrla IF15:406:11
2Christoffer AhlsénSödertälje-Nykvarn OF16:38+0:586:34
3Elias BergenfurIK Vikings OK17:23+1:436:52
4Henrik WillamoSödertälje-Nykvarn OF18:32+2:527:19
5Tobias ErixonOK Kullingshof19:19+3:397:38
6Oskar CarlssonKvillebyns SK19:54+4:147:51
7Gustav ÖstenssonOK Tranan20:38+4:588:09
8Erik LundStenungsunds OK21:41+6:018:34
9Marcus RagnarssonMarkbygdens OK28:26+12:4611:14
Ludvig HolmqvistOK Torej start

D16

2 190 m, 54 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa SonessonFalköpings AIK OK14:286:36
2Vera PetterssonFalköpings AIK OK15:28+1:007:03
3Malin BierfeldtÄrla IF15:49+1:217:13
4Ida JohanssonFrämmestads IK15:52+1:247:14
5Alma HjertbergHestra IF16:33+2:057:33
6Sofia WigleSödertälje-Nykvarn OF16:46+2:187:39
7Frida JardingNyköpings OK16:49+2:217:40
8Moa ErikssonTrollhättans SOK16:51+2:237:41
9Moa SkoogFalköpings AIK OK16:57+2:297:44
10Nicolina MobergOK Tyr16:58+2:307:44
11Alice EkNyköpings OK17:26+2:587:57
12Lovisa HambäckLånghundra IF17:31+3:037:59
13Ella StenilsOK Hällen17:42+3:148:04
14Mirjam InemyrIstrums SK17:44+3:168:05
15Disa RangertKungälvs OK17:45+3:178:06
16Caroline GuttkeNyköpings OK17:46+3:188:06
17Karin WedmanVästerbergslagens OL17:49+3:218:08
18Ronja AnderssonTrollhättans SOK18:05+3:378:15
19Clara JohanssonOK Skärmen18:46+4:188:34
20Vera WallinFalköpings AIK OK19:00+4:328:40
21Matilda NilssonHalmstad OK19:04+4:368:42
22Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL19:28+5:008:53
23Amanda HallVästerås SOK19:29+5:018:53
23Fanny CedstedtLånghundra IF19:29+5:018:53
25Emma WesterlundNyköpings OK19:44+5:169:00
26Sofie BodinAlmby IK19:57+5:299:06
27Lisa HeldtSödertälje-Nykvarn OF20:00+5:329:07
28Tyra DernfalkVästerbergslagens OL20:13+5:459:13
29Emma IvarssonOK Kullingshof20:50+6:229:30
30Julia BergKFUM Örebro OK20:52+6:249:31
31Ida SüdhoffBrattås CK21:02+6:349:36
32Rebecka RundbladFrämmestads IK21:05+6:379:37
33Emma EliassonFK Friskus-Varberg21:07+6:399:38
34Unni GranforsIF Rigor21:08+6:409:38
34Agnes WeissLånghundra IF21:08+6:409:38
36Alma AppelgrenTrollhättans SOK21:10+6:429:39
37Klara NordströmKils OK21:11+6:439:40
38Sofia ElverlindOK Tranan21:16+6:489:42
39Ingrid OlssonOK Tor21:27+6:599:47
40Edith FållstenHagaby GoIF Örebro21:30+7:029:49
41Ellen AnderssonHagaby GoIF Örebro21:43+7:159:54
42Agnes OlssonOK Tor21:58+7:3010:01
43Kristina LindgrenVästerås SOK23:48+9:2010:52
44Ellen OlovssonGamleby OK24:02+9:3410:58
45Bella PalmqvistIFK Sävsjö24:19+9:5111:06
46Elin JohanssonGudhems IF24:20+9:5211:06
47Jonna SandbergKöping-Kolsva OK27:50+13:2212:42
48Tindra EkholmOK Måsen28:09+13:4112:51
49My VelanderSurahammars SOK29:20+14:5213:23
50Mildred PetterssonSödertälje-Nykvarn OF29:27+14:5913:26
51Felicia SahlénVästerås SOK29:32+15:0413:29
52Tilde WickströmOK Tor30:24+15:5613:52
53Erika HolmbergOK Tylöskog32:24+17:5614:47
Rebecca TakeOK Tyrej godkänd
Emilia ÖsterlundIK Ymerej start
Nellie LaineDegerfors OKej start
Elsa ForsgrenVästerbergslagens OLej start
Tuva JohanssonFrämmestads IKej start

H16

2 530 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Valter PetterssonOK Tisaren13:115:12
2Lukas LarssonOK Skogshjortarna14:33+1:225:45
2Melker LundinOK Hällen14:33+1:225:45
4Anton UllerKils OK14:35+1:245:45
5Hugo KindbornOK Hällen14:51+1:405:52
6Rasmus PetterssonOK Djerf14:54+1:435:53
7Kasper LagerströmNyköpings OK15:05+1:545:57
8Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF15:10+1:595:59
9Oscar AnelandOK Ravinen15:23+2:126:04
10Edvin HellstenNyköpings OK15:40+2:296:11
11Alfred ErdeliusIF Rigor15:47+2:366:14
12Samuel BökeOK Kullingshof15:59+2:486:19
13Martin SandqvistVästerås SOK16:06+2:556:21
14Vincent LindvallSträngnäs-Malmby OL16:12+3:016:24
15Hugo MandingerTrollhättans SOK16:18+3:076:26
16Casper SkeppSävedalens AIK16:39+3:286:34
17Isak AnängenNyköpings OK16:45+3:346:37
17Oscar Wall JungbjerGöteborgs SK16:45+3:346:37
19Ludvig CarlbomUlricehamns OK17:14+4:036:48
19Karl LundinOK Hällen17:14+4:036:48
21Hugo SjödinOK Tisaren18:19+5:087:14
22Axel LindgrenNyköpings OK18:25+5:147:16
23Lukas AndrénTibro OK18:39+5:287:22
24Axel BechtelFK Friskus-Varberg18:51+5:407:27
25Viktor LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF18:54+5:437:28
26Joel Aristondo MagnussonOK Tor19:12+6:017:35
27Valter FredrikssonTjalve IF Norrköping19:31+6:207:42
28Hugo FriskVästerås SOK19:32+6:217:43
29Sven SjöqvistOK Måsen19:39+6:287:46
30Alex JohanssonFK Friskus-Varberg19:46+6:357:48
31Linus AhlénIF Hagen19:56+6:457:52
32Anton CarlssonIF Hagen21:11+8:008:22
33Gustav LidmanTibro OK21:35+8:248:31
34Albin WarvelinLånghundra IF21:55+8:448:39
35Kalle InemyrIstrums SK22:42+9:318:58
36Christoffer WallMariestads FK22:53+9:429:02
37Johan LundStenungsunds OK22:54+9:439:03
38Albin GenbergUlricehamns OK24:29+11:189:40
39Johan VestinOK Tor24:34+11:239:42
40Andreas HolmqvistNyköpings OK27:18+14:0710:47
41Anton LundOK Skogshjortarna28:36+15:2511:18
42Alexander WestlingFK Friskus-Varberg29:35+16:2411:41
43Oskar JosefssonIstrums SK32:26+19:1512:49
44Oscar LindblomVästerås SOK32:34+19:2312:52
45Erik GrändingerIstrums SK37:02+23:5114:38
46Erik PerssonBrattås CK46:21+33:1018:19
Erik JonssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Isak OlssonStigsökarnaej start
Rasmus Johansson FjordsideSävedalens AIKej start
Philip VibergRyda SKej start
Johan MårtenssonIF Hagenej start

D14

2 220 m, 66 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba ThernOK Skogshjortarna12:525:47
2Cornelia KindlundOK Tyr13:26+0:346:03
3Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OF14:06+1:146:21
4Hanna AlsiöIF Hagen14:12+1:206:23
5Klara BorgSödertälje-Nykvarn OF14:41+1:496:36
6Maja GraadIF Rigor14:50+1:586:40
7Maja KarmstigFK Friskus-Varberg15:17+2:256:53
8Klara ZimmermanTjalve IF Norrköping15:29+2:376:58
9Lisa AnderssonRyda SK15:55+3:037:10
10Meja AleniusNyköpings OK15:56+3:047:10
11Amanda SjödinOK Tisaren16:34+3:427:27
11Lisa ÖstenssonOK Tranan16:34+3:427:27
13Anja SvenssonGamleby OK16:39+3:477:30
14Marta TörnströmFK Friskus-Varberg16:42+3:507:31
15Katja GustafssonTrosabygdens OK16:54+4:027:36
16Elsa SödervallIK Gandvik17:23+4:317:49
17Elvira BjörnbergVästerås SOK17:25+4:337:50
18Johanna BergKFUM Örebro OK17:26+4:347:51
19Hanna AnängenNyköpings OK17:27+4:357:51
20Wilma PetterssonOK Kullingshof18:08+5:168:10
21Linn AnderssonOK Tyr18:16+5:248:13
22Alva SkoogVästerås SOK18:45+5:538:26
23Agnes IvarssonOK Skogshjortarna18:52+6:008:29
24Elsa BadLustens OK18:56+6:048:31
25Stella RosengrenTjalve IF Norrköping19:09+6:178:37
25Elsa BobergIF Rigor19:09+6:178:37
27Elin DanielssonIstrums SK19:22+6:308:43
28Stina DernfalkVästerbergslagens OL19:33+6:418:48
29Anna SvenssonIF Rigor19:44+6:528:53
30Lovis HellstenNyköpings OK19:49+6:578:55
31Junia WinningeLånghundra IF19:50+6:588:56
32Alma GauffinSödertälje-Nykvarn OF20:54+8:029:24
33Ella ServinLånghundra IF20:55+8:039:25
34Alicia BergkvistVästerbergslagens OL21:14+8:229:33
35Sara SundqvistLånghundra IF21:29+8:379:40
36Lisa EdénSödertälje-Nykvarn OF21:53+9:019:51
37Love EklundOK Tylöskog21:55+9:039:52
38Selma SjöstrandUlricehamns OK21:57+9:059:53
39Hedda LindbergOK Tisaren22:05+9:139:56
40Elin JärvallNyköpings OK22:19+9:2710:03
41Lina HolmqvistOK Tor22:37+9:4510:11
42Felicia AhlstrandFK Friskus-Varberg22:52+10:0010:18
43Fanny AnderssonVästerås SOK23:25+10:3310:32
44Klara GustafssonFrämmestads IK24:02+11:1010:49
45Mikaela JohanssonVästerviks OK24:15+11:2310:55
46Valda SvenssonIstrums SK24:25+11:3310:59
47Sophie BrennanSödertälje-Nykvarn OF24:29+11:3711:01
48Hanna HermannVästerås SOK24:34+11:4211:03
49Kajsa HallVästerås SOK24:49+11:5711:10
50Miranda FredrikssonNyköpings OK24:59+12:0711:15
51Alma AnderIstrums SK25:04+12:1211:17
52Alexandra StålSödertälje-Nykvarn OF25:13+12:2111:21
53Anna VerhagenOK Orinto25:45+12:5311:35
54Ellen ArneborgUlricehamns OK25:56+13:0411:40
55Anna LundqvistFK Friskus-Varberg26:03+13:1111:44
56Louise SköldOK Klyftamo26:18+13:2611:50
57Anna GenbergUlricehamns OK27:10+14:1812:14
58Ella NilssonHalmstad OK27:40+14:4812:27
59Liana LagervikNyköpings OK28:17+15:2512:44
60Hanna ThulinVästerås SOK30:52+18:0013:54
61Ylva LidehnNyköpings OK31:11+18:1914:02
62Vilma JohanssonOK Hällen31:44+18:5214:17
63Ida NordströmIK Gandvik40:05+27:1318:03
Isabelle JarnelidOK Kullingshofej godkänd
Maja JohanssonGudhems IFej godkänd
Maja NordinUlricehamns OKej godkänd

H14

2 080 m, 53 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid SkeppSävedalens AIK10:255:00
2Emil LarssonOK Tisaren12:31+2:066:01
3Ludvig HedströmOK Skogshjortarna12:52+2:276:11
4Casper KarlssonOK Tor12:54+2:296:12
5Noel HelmerssonOK Tisaren13:21+2:566:25
6Erik MånssonSödertälje-Nykvarn OF13:24+2:596:26
7Gunnar FovaeusSävedalens AIK13:37+3:126:32
8Erik GullbrandIF Hagen13:44+3:196:36
9Alfred HallqvistUlricehamns OK13:57+3:326:42
10Ludvig KarlqvistTjällmo-Godegårds OK14:02+3:376:44
11Fredrik WestlundKils OK14:06+3:416:46
12Kristoffer KlarinVästerås SOK14:38+4:137:02
13Odin EkNyköpings OK15:08+4:437:16
14Sixten SlagbrandVästerås SOK15:12+4:477:18
15Elis WiklundVästerås SOK15:26+5:017:25
16Jonatan WickströmOK Tor15:45+5:207:34
17Johan ErikssonOK Skogsvargarna15:51+5:267:37
18Albin VelanderSurahammars SOK15:53+5:287:38
19Hugo BergenfurIK Vikings OK16:02+5:377:42
20Dante RangertKungälvs OK16:10+5:457:46
21Olle FlorénIF Rigor16:12+5:477:47
22Joel RingströmOK Landehof16:19+5:547:50
23Liam JohanssonIF Hagen16:46+6:218:03
24Alfred SjödinOK Tisaren17:23+6:588:21
25Joel HolmbergUlricehamns OK17:38+7:138:28
26Johan Wall JungbjerGöteborgs SK17:43+7:188:31
27Carl SandqvistVästerås SOK17:50+7:258:34
28Oscar NystrandOK Klyftamo17:57+7:328:37
29Petter RybergMariestads FK18:15+7:508:46
30Anton VelanderSurahammars SOK18:32+8:078:54
31Edvin AlexanderssonIF Rigor18:39+8:148:57
32Axel GrimbeckSävedalens AIK19:01+8:369:08
33Emil BrunbergNyköpings OK19:08+8:439:11
34Axel RystedtSödertälje-Nykvarn OF19:16+8:519:15
35Linus KarlssonOK Tisaren19:43+9:189:28
36Erik BillströmOK Orinto20:02+9:379:37
37Sebastian SjöqvistOK Måsen20:32+10:079:52
38Erik SüdhoffBrattås CK20:34+10:099:53
39Arvid PerssonIK Gandvik20:38+10:139:55
40Alexander AhlsénSödertälje-Nykvarn OF21:03+10:3810:07
41Gustav CarlssonOK Landehof21:10+10:4510:10
42Emanuel ErikssonNyköpings OK21:43+11:1810:26
43Peter VestinOK Tor23:03+12:3811:04
44Albin StenssonNyköpings OK23:06+12:4111:06
45Robin WilhelmsonTjalve IF Norrköping23:31+13:0611:18
46Isak SöderblomNyköpings OK24:09+13:4411:36
47Simon SpetsLånghundra IF24:31+14:0611:47
48Sebastian RadakovitsSödertälje-Nykvarn OF27:15+16:5013:06
49Samuel LindqvistVästerås SOK29:09+18:4414:00
50Benjamin ReulOK Orinto34:07+23:4216:24
Joar EliassonOK Orintoej godkänd
Gustav BertsOK Alehofej godkänd
Oscar EkenborgNyköpings OKej godkänd
Emanuel ZitkaUlricehamns OKej start
Karl ForsgrenVästerbergslagens OLej start

D12

1 970 m, 65 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara EberlénOK Skogshjortarna12:156:13
2Malva ArvidssonBrattås CK12:39+0:246:25
3Emilia ElverlindOK Tranan12:47+0:326:29
4Stina ThernOK Skogshjortarna12:52+0:376:31
5Lisa Hafstad WallanderBrattås CK13:03+0:486:37
6Filippa GuttkeNyköpings OK13:17+1:026:44
7Lina UllerKils OK13:27+1:126:49
8Emma AhlénIF Hagen13:56+1:417:04
9Andrea EnbomVänersborgs SK14:00+1:457:06
10Cajsa AleniusNyköpings OK14:09+1:547:10
11Lovisa BorgSödertälje-Nykvarn OF14:14+1:597:13
12Saga KällstrandÅmåls OK14:17+2:027:15
13Hanna WidegrenIK Gandvik14:20+2:057:16
14Miriam GustafssonTrosabygdens OK14:46+2:317:29
15Agnes JohanssonIF Hagen15:00+2:457:36
16Linn EnbomVänersborgs SK15:04+2:497:38
17Aida MehmedagicIK Gandvik15:28+3:137:51
18Sara Storm-AnderssonOK Tyr15:30+3:157:52
19Maja NymanVänersborgs SK15:47+3:328:00
20Ellen AnelandOK Ravinen16:13+3:588:13
21Elsa BrunbergNyköpings OK16:25+4:108:20
22Nova SahlénVästerås SOK16:28+4:138:21
23Kajsa WallinSträngnäs-Malmby OL16:30+4:158:22
24Lova JohanssonFK Friskus-Varberg17:21+5:068:48
25Lovisa EliassonFK Friskus-Varberg17:22+5:078:48
26Ida AnderssonVänersborgs SK17:26+5:118:50
27Emy HjertströmFK Friskus-Varberg17:28+5:138:51
27Alva OlssonÅmåls OK17:28+5:138:51
29Tilda MalmströmTjalve IF Norrköping17:46+5:319:01
30Maja HertzogGamleby OK18:03+5:489:09
31Alicia HermannVästerås SOK18:24+6:099:20
32Hanna LundströmSträngnäs-Malmby OL18:31+6:169:23
33Elin BlomqvistMarkbygdens OK19:13+6:589:45
34Felicia RööhsSkattkärrs SOK19:15+7:009:46
35Hilda AhlgrenIK Gandvik19:18+7:039:47
36Ella LaineDegerfors OK19:48+7:3310:03
36Elsa GustafssonOK Tylöskog19:48+7:3310:03
38Ella PetterssonOK Kullingshof20:02+7:4710:10
39Adele PalmqvistNyköpings OK20:28+8:1310:23
40Fia AnderssonHagaby GoIF Örebro21:23+9:0810:51
41Ida HäggqvistKils OK21:52+9:3711:05
42Molly HögIK Gandvik21:54+9:3911:07
43Vera KlingbergLjungskile FK22:14+9:5911:17
44Lovisa HallenekSträngnäs-Malmby OL22:20+10:0511:20
45Alice DegermanGamleby OK22:27+10:1211:23
46Molly EliassonNyköpings OK22:44+10:2911:32
47Elin ForsbergIK Gandvik22:55+10:4011:37
48Maja SjödinOK Tisaren23:06+10:5111:43
49Emilia MellegårdLidköpings VSK23:07+10:5211:44
50Alva KarlssonMariestads FK24:06+11:5112:14
51Klara StrindSödertälje-Nykvarn OF24:09+11:5412:15
52Vilma ThulinVästerås SOK24:37+12:2212:29
53Alice CarlqvistFK Friskus-Varberg25:10+12:5512:46
54Ida WarvelinLånghundra IF26:13+13:5813:18
55Agnes OlovssonGamleby OK26:52+14:3713:38
56Ida WesterlundNyköpings OK30:08+17:5315:17
57Amie WahllöfFrämmestads IK30:27+18:1215:27
57Clara IllnerTjalve IF Norrköping30:27+18:1215:27
59Ellen LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF31:41+19:2616:04
60Lovisa BjörnbergVästerås SOK31:51+19:3616:10
61Märta HolmgrenGamleby OK33:17+21:0216:53
62Ida HederIK Gandvik35:32+23:1718:02
63Linnea HerzigIstrums SK37:02+24:4718:47
64Hedvig EliassonOK Orinto39:39+27:2420:07
Elin EkdahlIstrums SKej godkänd
Tilda KindlundOK Tyrej start

H12

2 090 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton JonssonOK Tyr12:155:51
2Robin HelmerssonOK Tisaren12:41+0:266:04
3Hugo EkströmOK Tyr12:48+0:336:07
4Axel ThybeckLindebygdens OK12:56+0:416:11
5Liam HogedalVänersborgs SK13:25+1:106:25
6Viggo HolmbergOK Tylöskog13:30+1:156:27
7Emil SkeppSävedalens AIK13:52+1:376:38
8Philip SjödinOK Tisaren14:00+1:456:41
9Axel Björnberg FärdigNyköpings OK14:20+2:056:51
10Isak TörnströmFK Friskus-Varberg15:24+3:097:22
11Viktor HedströmOK Skogshjortarna15:38+3:237:28
12Alvar AlexanderssonIF Rigor15:54+3:397:36
13Anders PeterssonNyköpings OK16:01+3:467:39
14Johan AnderssonIK Gandvik16:15+4:007:46
15Oscar AnderssonOK Tyr16:21+4:067:49
16Eskil SöderlundUlricehamns OK16:39+4:247:57
17Erik PalmVästerås SOK16:43+4:287:59
17Oskar KarlqvistTjällmo-Godegårds OK16:43+4:287:59
19Gustav ThenanderVästerås SOK16:54+4:398:05
20Elias RingdahlNyköpings OK17:14+4:598:14
21Adam SamuelssonFalköpings AIK OK17:23+5:088:19
22Josef EskilssonVänersborgs SK17:27+5:128:20
23Vilmer RybergMariestads FK17:32+5:178:23
24Algot CarlssonUlricehamns OK18:22+6:078:47
25Ludvig HedinNyköpings OK18:28+6:138:50
26Andy GranforsIF Rigor18:29+6:148:50
27Jacob HolmbergUlricehamns OK18:54+6:399:02
28Sixten LjungströmMariestads FK18:57+6:429:04
29Edvin LennartsonUlricehamns OK19:14+6:599:12
30David ThapperVästerås SOK19:20+7:059:15
31Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL19:50+7:359:29
32Hugo ZetterbergVästerås SOK19:58+7:439:33
33Jakob SandbergKöping-Kolsva OK20:07+7:529:37
34Neo BergNyköpings OK20:25+8:109:46
35Filip AnderssonVästerås SOK20:58+8:4310:01
36Emil JosefssonIstrums SK21:10+8:5510:07
37Matheus BengtssonSträngnäs-Malmby OL21:17+9:0210:11
38Viktor NilssonStångenäs AIS21:36+9:2110:20
39Samuel RingströmOK Landehof21:50+9:3510:26
40Jonathan HagmanOK Orinto22:03+9:4810:33
41Isac LidehnNyköpings OK22:23+10:0810:42
42Harald RoessnerKvillebyns SK22:33+10:1810:47
43Elias HolmOK Tisaren22:48+10:3310:54
44Joar BlomqvistBredareds IF23:20+11:0511:09
45Fritiof LomanderIstrums SK23:27+11:1211:13
46Frode SmittSödertälje-Nykvarn OF23:30+11:1511:14
46Tryggve StraussNyköpings OK23:30+11:1511:14
48Olle NordinUlricehamns OK23:50+11:3511:24
49Rasmus EliassonVästerås SOK23:56+11:4111:27
50Ville SjöblomKöping-Kolsva OK24:40+12:2511:48
51Vincent DahmTjalve IF Norrköping25:05+12:5012:00
52Adam LundbyTjalve IF Norrköping25:13+12:5812:03
53Valter HedinNyköpings OK27:19+15:0413:04
54Felix SlagbrandVästerås SOK27:58+15:4313:22
55Birk LagervikNyköpings OK30:26+18:1114:33
56Oskar Von RosenIstrums SK31:02+18:4714:50
57Harry SvenssonIstrums SK32:55+20:4015:44
Hugo TofténSOK Träffej godkänd
André BergkvistVästerbergslagens OLutgått
Danilo MobergOK Tyrej start
Carl EdlingOK Älgenej start
Oliver HammarFalköpings AIK OKej start
Melvin LundOK Skogshjortarnaej start
Axel VibergRyda SKej start
Edvin FredrikssonTjalve IF Norrköpingej start
Jonathan EmmesjöOK Älgenej start
Erik ArneborgUlricehamns OKej start

D10

1 620 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin PalmVästerås SOK12:117:31
2Tuva DahlgrenNyköpings OK12:31+0:207:43
3Elvira KarmstigFK Friskus-Varberg13:14+1:038:10
4Lovisa ThybeckLindebygdens OK13:26+1:158:17
5Cornelia BerglundLidköpings VSK13:42+1:318:27
6Molly GraadIF Rigor14:44+2:339:05
7Wilma JonssonOK Tyr15:02+2:519:16
8Tea BremerMariestads FK15:19+3:089:27
9Eira OlssonÅmåls OK16:20+4:0910:04
10Elvira LindstenNyköpings OK17:29+5:1810:47
11Frida HerbstVästerås SOK19:01+6:5011:44
12Sigrid HolmgrenGamleby OK19:50+7:3912:14
13Allis SjödinOK Tisaren20:39+8:2812:44
14Katja SmittSödertälje-Nykvarn OF21:10+8:5913:03
15Elsa BremerMariestads FK21:55+9:4413:31
16Elsa ForsengLjungskile FK22:15+10:0413:44
17Celia KlingbergLjungskile FK23:11+11:0014:18
18Edith BergenfurSkattkärrs SOK23:15+11:0414:21
19Meja PetterssonOK Kullingshof24:01+11:5014:49
20Alice KällstrandÅmåls OK24:24+12:1315:03
21Josefin SandbergKöping-Kolsva OK24:31+12:2015:08
22Tuva EkdahlIstrums SK24:41+12:3015:14
23Hanna ThapperVästerås SOK30:59+18:4819:07
Tyra GerdevågHagaby GoIF Örebroej godkänd
Ebba EberlénOK Skogshjortarnaej start
Ellen ForsgrenVästerbergslagens OLej start
Evelina LindgrenLidköpings VSKej start

H10

1 700 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar IngelsboOK Tranan8:525:12
2Vilmer AntonssonFK Friskus-Varberg10:59+2:076:27
3Gabriel HogedalVänersborgs SK11:03+2:116:30
4Isak LarssonOK Tisaren12:13+3:217:11
5Anton ArvidssonBrattås CK13:38+4:468:01
6Oscar NoringVästerås SOK14:00+5:088:14
7Vilgot HellstenNyköpings OK14:03+5:118:15
8Nore ModénVänersborgs SK14:25+5:338:28
9Linus WeihardSävedalens AIK14:40+5:488:37
10Rasmus ViertelVästerås SOK15:14+6:228:57
11Hampus SahlénIF Hagen15:21+6:299:01
12Hampus EnarssonKöping-Kolsva OK15:28+6:369:05
13Johannes AnderssonVänersborgs SK15:55+7:039:21
14Olle OldaeusVästerås SOK16:10+7:189:30
15Henry NordströmKils OK17:24+8:3210:14
16Gustav KarlssonUlricehamns OK17:37+8:4510:21
17Jakob RingströmOK Landehof17:58+9:0610:34
18Karl SundkvistKatrineholms OK18:42+9:5011:00
19Melvin JohanssonOK Hällen18:48+9:5611:03
19Linus HallenekSträngnäs-Malmby OL18:48+9:5611:03
21Anton KarlssonUlricehamns OK19:26+10:3411:25
22Sixten WallinSträngnäs-Malmby OL19:42+10:5011:35
23Karl Hugo NilssonOK Orinto19:43+10:5111:35
24Gabriel LaineDegerfors OK20:48+11:5612:14
25Hugo LambertOK Orinto22:43+13:5113:21
26Alexander ThulinVästerås SOK25:51+16:5915:12
27Oskar HertzogGamleby OK26:13+17:2115:25
28Theo IllnerTjalve IF Norrköping27:24+18:3216:07
29Tage LindstenNyköpings OK27:56+19:0416:25
30Gösta WallinSträngnäs-Malmby OL29:09+20:1717:08
31Alexius Karlsson-WedebrandIstrums SK34:10+25:1820:05
32Axel GustafssonOK Tylöskog37:03+28:1121:47
August HedinNyköpings OKej godkänd
Folke FranssonFK Friskus-Varbergej godkänd
Ludvig Björnberg FärdigNyköpings OKej godkänd
Victor PalmqvistNyköpings OKej godkänd
Oscar (Kevin) LundbyTjalve IF Norrköpingej start
Christoffer EmmesjöOK Älgenej start

D35

2 130 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria SahlénIF Hagen14:216:44
2Emelie SvalinVänersborgs SK14:45+0:246:55
3Malin SörstrandIstrums SK15:59+1:387:30
4Lina PalmérUlricehamns OK16:11+1:507:35
5Jessica BlomqvistDegerfors OK21:03+6:429:52
6Johanna KarlssonUlricehamns OK22:47+8:2610:41
7Sofia BjörnbergNyköpings OK23:37+9:1611:05
8Anna HammarFalköpings AIK OK24:16+9:5511:23
9Kamilla KjellOK Hällen25:18+10:5711:52
10Kristin FranssonFK Friskus-Varberg27:25+13:0412:52

H35

2 640 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik AnängenNyköpings OK15:475:58
2Per EkNyköpings OK16:44+0:576:20
3Fredrik WeihardSävedalens AIK16:53+1:066:23
4Arvid SundkvistKatrineholms OK17:23+1:366:35
5Rikard VilemyrMariestads FK17:38+1:516:40
6Fredrik EkenborgNyköpings OK19:10+3:237:15
7Jonas LindstenNyköpings OK19:15+3:287:17
8Johan HerbstVästerås SOK20:57+5:107:56
9Erik HellstenNyköpings OK21:33+5:468:09
10Johan GerdevågHagaby GoIF Örebro21:38+5:518:11
11Peter WilhelmsonTjalve IF Norrköping21:51+6:048:16
12Mikael GuttkeNyköpings OK21:55+6:088:18
13Johan PalmqvistNyköpings OK22:23+6:368:28
14Patrick HolmqvistNyköpings OK26:20+10:339:58
15Henrik SjöblomKöping-Kolsva OK26:26+10:3910:00
16Mathias LindgrenNyköpings OK27:07+11:2010:16
17Stefan JärvallNyköpings OK27:09+11:2210:17
18Arne WesterlundNyköpings OK28:03+12:1610:37
19Thomas PeterssonNyköpings OK28:23+12:3610:45
20Mikael AleniusNyköpings OK29:31+13:4411:10
21Thorbjörn LagerströmOK Hällen30:12+14:2511:26
22Thomas LidehnNyköpings OK31:02+15:1511:45
23Nicklas DahlgrenNyköpings OK33:31+17:4412:41
24Sebastian ErikssonKatrineholms OK50:41+34:5419:11

D40

2 090 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nina AhlénIF Hagen15:487:33
2Johanna KindlundOK Tyr16:22+0:347:49
3Åsa HedströmOK Skogshjortarna17:40+1:528:27
4Malin JonssonOK Tyr18:05+2:178:39
5Katrin SkeppSävedalens AIK18:35+2:478:53
6Lina RööhsSkattkärrs SOK18:52+3:049:01
7Sofia CarlssonLindebygdens OK18:54+3:069:02
8Katarina EnbomVänersborgs SK19:32+3:449:20
9Karin PalmqvistNyköpings OK20:05+4:179:36
10Magdalena SjödinOK Tisaren20:13+4:259:40
11Pernilla SahlénVästerås SOK20:22+4:349:44
12Sara HellstenNyköpings OK21:13+5:2510:09
12Ann HyvönenSkattkärrs SOK21:13+5:2510:09
14Malin AnderssonUlricehamns OK21:16+5:2810:10
15Charlotta MellegårdVästerbergslagens OL21:24+5:3610:14
15Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK21:24+5:3610:14
17Emma RingströmOK Landehof21:42+5:5410:22
18Pernilla AlexanderssonIF Rigor22:17+6:2910:39
19Ann-Sofie OlovssonGamleby OK23:11+7:2311:05
20Linda StrindSödertälje-Nykvarn OF23:14+7:2611:06
21Gunilla ThapperVästerås SOK23:53+8:0511:25
22Helene ÖhlundTjalve IF Norrköping24:04+8:1611:30
23Hanna SamuelssonFalköpings AIK OK24:26+8:3811:41
24Christine LundOK Skogshjortarna24:46+8:5811:51
25Malena DernfalkVästerbergslagens OL25:28+9:4012:11
26Maria BergHagaby GoIF Örebro29:02+13:1413:53
27Åsa CarlssonOK Hällen29:12+13:2413:58
28Sofia HagmanOK Orinto32:38+16:5015:36
Julia ViertelVästerås SOKej godkänd
Eva PalmVästerås SOKutgått

H40

2 550 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus PerssonOK Tisaren14:135:34
2Robert EnbomVänersborgs SK15:52+1:396:13
3Martin OldaeusVästerås SOK17:22+3:096:48
4Niklas FlorénIF Rigor18:17+4:047:10
5Tomas JohanssonÅmåls OK18:41+4:287:19
6Mats WarvelinLånghundra IF18:50+4:377:23
7Richard OlovssonGamleby OK18:58+4:457:26
8Henrik HellborgCentrum OK19:08+4:557:30
9Jakob WedmanVästerbergslagens OL19:20+5:077:34
10Anders HolmOK Tisaren19:30+5:177:38
11Mattias BerglundLidköpings VSK19:43+5:307:43
12Jonas HolstHjobygdens OK21:04+6:518:15
13Odd WallanderBrattås CK21:47+7:348:32
14Mats GustafssonTrosabygdens OK22:04+7:518:39
15Karl NilssonOK Orinto22:17+8:048:44
16Marcus ArnoldssonVästerås SOK22:52+8:398:58
17Henry LaineDegerfors OK23:35+9:229:14
18Niklas SahlénIF Hagen23:38+9:259:16
19Anders FranzénLidköpings VSK24:03+9:509:25
20Tony HolmbergOK Tylöskog24:28+10:159:35
21Stefan AnderssonIstrums SK24:46+10:339:42
21Patrik SöderlundUlricehamns OK24:46+10:339:42
23Patrik CarlbomUlricehamns OK25:41+11:2810:04
Peter SjödinOK Tisarenej godkänd
Erik JohanssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Jonas BergdahlOK Orintoej godkänd
Andreas DernfalkVästerbergslagens OLej godkänd
Daniel JohanssonRyda SKej start

D45

2 080 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny NymanVänersborgs SK16:418:01
2Eva OdeVästerås SOK18:09+1:288:43
3Ulrika GranforsIF Rigor18:31+1:508:54
4Marika Nylund EkNyköpings OK18:59+2:189:07
5Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OF19:06+2:259:10
6Therése AnderssonRyda SK19:33+2:529:23
7Karin AnderssonOK Tisaren20:05+3:249:39
8Susanne StålSödertälje-Nykvarn OF20:36+3:559:54
9Angelica BrandqvistTibro OK21:25+4:4410:17
10Annika BechtelFK Friskus-Varberg22:01+5:2010:35
11Anna UllerKils OK22:02+5:2110:35
12Åsa JohanssonGudhems IF22:16+5:3510:42
13Helen MagnussonOK Tor22:30+5:4910:49
14Madeleine JohanssonOK Skogshjortarna23:10+6:2911:08
15Fredrika ErikssonRyda SK23:22+6:4111:14
16Marika ElverlindOK Tranan24:08+7:2711:36
17Johanna WeissLånghundra IF25:17+8:3612:09
18Marie AnebreidMullsjö SOK25:30+8:4912:15
19Malin JohanssonFK Friskus-Varberg25:41+9:0012:20
20Kajsa NordinUlricehamns OK26:08+9:2712:33
21Pia HjertströmFK Friskus-Varberg26:13+9:3212:36
22Teresia LidehnNyköpings OK26:21+9:4012:40
23Karin SärnbrinkOK Tisaren27:08+10:2713:02
24Tina WestlundKils OK27:28+10:4713:12
25Karin ZimmermanTjalve IF Norrköping27:35+10:5413:15
26Pia HammarSträngnäs-Malmby OL27:40+10:5913:18
27Helena BadLustens OK28:06+11:2513:30
28Carina WallgrenIstrums SK29:54+13:1314:22
29Anna GuttkeNyköpings OK33:24+16:4316:03
30Cecilia HolmbergOK Tylöskog41:02+24:2119:43

H45

2 490 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Dan LarssonOK Tisaren13:305:25
2Per HolmbergUlricehamns OK14:43+1:135:54
3Fredrik BergIF Rigor14:51+1:215:57
4Jan SjödinOK Tisaren14:52+1:225:58
5Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OF15:08+1:386:04
6Emil ErdeliusIF Rigor15:40+2:106:17
7Mats BergenfurIK Vikings OK15:59+2:296:25
8Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro16:01+2:316:25
9Olof SmittSödertälje-Nykvarn OF16:56+3:266:48
10Anders IvarssonFK Friskus-Varberg17:00+3:306:49
11Tomas BergstenIstrums SK17:45+4:157:07
12Daniel BjörnbergVästerås SOK18:12+4:427:18
13Johan SundénVästerås SOK18:40+5:107:29
14Thomas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL19:00+5:307:37
15Anders GenbergUlricehamns OK19:38+6:087:53
15Mikael NilssonFK Friskus-Varberg19:38+6:087:53
17Urban SärnbrinkOK Tisaren19:39+6:097:53
18Mats ThulinVästerås SOK20:25+6:558:11
19Tomas GauffinSödertälje-Nykvarn OF20:31+7:018:14
20Johan StrindSödertälje-Nykvarn OF21:01+7:318:26
21Håkan HagmanOK Orinto22:21+8:518:58
22Lars ArneborgUlricehamns OK22:42+9:129:06
23Anders HolmqvistOK Tor23:48+10:189:33
24Anders BillströmOK Orinto23:52+10:229:35
25Jonas BergenfurSkattkärrs SOK24:14+10:449:43
26Carl-Erik FogelstrandRyda SK24:28+10:589:49
27Tomas LindqvistVästerås SOK25:23+11:5310:11
28Leif BlomqvistBredareds IF26:11+12:4110:30
29Pär VestinOK Tor27:50+14:2011:10
Mikael RööhsSkattkärrs SOKej godkänd
Greger AhlénIF Hagenej start
Martin BobergIF Rigorej start

D50

1 930 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Katarina BorgSödertälje-Nykvarn OF14:147:22
2Karin TorstenssonFalköpings AIK OK15:59+1:458:16
3Suzy LarssonOK Skogshjortarna16:40+2:268:38
4Marianne PetterssonSödertälje-Nykvarn OF16:54+2:408:45
5Kristina ForsOK Grip17:35+3:219:06
6Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskog17:39+3:259:08
7Åsa AlsiöIF Hagen17:40+3:269:09
8Lena ReisenIF Hagen17:52+3:389:15
9Annika OhlssonÄrla IF17:53+3:399:15
10Eva HägnanderLidköpings VSK18:44+4:309:42
11Pia Käck FritzellGudhems IF18:45+4:319:42
12Lena MalmströmTjalve IF Norrköping18:49+4:359:44
13Anne BodinAlmby IK19:58+5:4410:20
14Maria AnderssonKvillebyns SK20:54+6:4010:49
15Eva PedersenOK Skogshjortarna21:18+7:0411:02
16Anneli AnderssonIK Gandvik25:08+10:5413:01
17Maria FredrikssonNyköpings OK25:20+11:0613:07
18Annette ReulOK Orinto27:06+12:5214:02
19Birgitta VerhagenOK Orinto32:21+18:0716:45
Stina AnderssonLidköpings VSKej godkänd

H50

2 400 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats LiljaOK Älgen15:296:27
2Robert PalmVästerås SOK15:48+0:196:35
3Håkan OlofssonÄrla IF16:27+0:586:51
4Jens LindströmTibro OK17:17+1:487:12
5Klas BirgerssonLånghundra IF17:21+1:527:13
6Martin MandingerTrollhättans SOK17:25+1:567:15
7Joachim FribergIF Hagen17:51+2:227:26
8Bengt NorrmanTrollhättans SOK18:02+2:337:30
9Nils GustavssonLidköpings VSK18:05+2:367:32
10Kjell EinarssonOK Skogshjortarna18:14+2:457:35
11Kenneth KarlssonAskersunds OK19:00+3:317:55
12Peter HambäckLånghundra IF19:01+3:327:55
13Patrik ThybeckLindebygdens OK19:03+3:347:56
14Thord SalenbäckKristinehamns OK19:05+3:367:57
15Håkan JohanssonGudhems IF19:10+3:417:59
16Thomas LjungqvistTibro OK19:13+3:448:00
17Stefan KarlssonTidaholm SOK Sisu19:38+4:098:10
18Kjell JohanssonIF Hagen20:02+4:338:20
19Peter ForsOK Grip20:05+4:368:22
20Sören AnderssonLidköpings VSK21:54+6:259:07
21Conny GunnarssonOK Älgen22:11+6:429:14
22Bo WesterbergTrollhättans SOK22:19+6:509:17
23Fredrik NilssonStångenäs AIS23:20+7:519:43
24Magnus Wall JungbjerGöteborgs SK24:32+9:0310:13
25Fredrik CarlqvistFK Friskus-Varberg25:28+9:5910:36
26Peter EdénSödertälje-Nykvarn OF27:42+12:1311:32
Björn CarlssonOK Hällenej godkänd

D55

1 790 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nina BejbomUddevalla OK14:448:13
2Ann NilssonMarkaryds FK14:57+0:138:21
3Christina BirathStenungsunds OK15:35+0:518:42
4Birgit HanssonHerrestads AIF15:36+0:528:42
5Lena ArnoldssonMullsjö SOK16:24+1:409:09
6Mona BierfeldtÄrla IF16:52+2:089:25
7Ingrid SchmiterlöwHjobygdens OK16:57+2:139:28
8Ann NyströmIF Hagen17:41+2:579:52
9Margareta MandingerTrollhättans SOK25:43+10:5914:22
10Maria Wallin JohanssonOK Skogshjortarna28:19+13:3515:49
11Ann-Katrin JohanssonVästerviks OK33:30+18:4618:42

H55

2 390 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael KindbornOK Hällen15:276:27
2Lars NordströmKils OK16:37+1:106:57
3Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF17:02+1:357:07
4Jan HanssonStenungsunds OK18:31+3:047:44
5Rolf E JohanssonVästerviks OK18:55+3:287:54
6Niclas KjellmanLidköpings VSK19:33+4:068:10
7Clas BörjessonIK Uven19:42+4:158:14
8Ingemar MånssonRonneby OK19:59+4:328:21
9Bo GustafssonOK Tylöskog20:58+5:318:46
10Claes EkbergLidköpings VSK21:10+5:438:51
11Ingvar IvarssonOK Kullingshof21:25+5:588:57
12Magnus PedersenOK Skogshjortarna22:32+7:059:25
13Jens DanielssonIstrums SK26:56+11:2911:16
Magnus JoelssonSOK 68ej start

D60

1 740 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva Rabe MagnussonIF Hagen14:328:21
2Inger WesterbergIF Hagen14:43+0:118:27
3Birgitta AnderssonFrämmestads IK15:29+0:578:53
4Ann Warma LaasOK Skogshjortarna15:52+1:209:07
5Monica AbrahamssonGudhems IF17:26+2:5410:01
6Märit GustafssonEds SK17:40+3:0810:09
7Kerstin Haugen LundStenungsunds OK17:59+3:2710:20
8Inger SvenssonLidköpings VSK18:55+4:2310:52
9Kristina SvenningFalköpings AIK OK26:02+11:3014:57
10Anna-Lena SvenssonLidköpings VSK29:08+14:3616:44
Kerstin BurmanKvillebyns SKej godkänd

H60

2 060 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sten GustafssonEds SK13:086:22
2Lasse JohanssonEds SK13:30+0:226:33
3Asgeir EdvardsenGöteborg-Majorna OK14:07+0:596:51
4Jan-Ola KarlssonOK Njudung14:16+1:086:55
5Lars LandströmLånghundra IF14:46+1:387:10
6Johan KarlssonTrollhättans SOK15:24+2:167:28
7Nils-Olof BodinAlmby IK15:33+2:257:32
8Arne LundStenungsunds OK17:59+4:518:43
9Evert LarssonOK Skogshjortarna23:57+10:4911:37
Jörgen IvarssonHestra IFej start
Kjell AnderssonMölndal Outdoor IFej start

D65

1 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Berit KlamfeltTibro OK16:1110:38
2Britt-Marie LarssonSOK 6820:33+4:2213:31
3Monica IvarssonOK Skogshjortarna23:47+7:3615:38
Gunilla HogedalVänersborgs SKej start
Anna DahlLaxå OKej start

H65

2 030 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell KaminskyIF Hagen14:347:10
2Tomas OlaussonAskersunds OK15:12+0:387:29
3Gunnar BejbomUddevalla OK15:54+1:207:49
4Lars HogedalVänersborgs SK16:16+1:428:00
5Lars GrehnMullsjö SOK16:54+2:208:19
6Jan-Åke EmilssonGudhems IF17:01+2:278:22
7Per IvarssonUddevalla OK17:04+2:308:24
8Kent GranqvistVästerviks OK17:15+2:418:29
9Christer NälemarkOK Djerf17:23+2:498:33
10Roalh KlevelandKvillebyns SK18:12+3:388:57
11Per FredrikssonOK Skogshjortarna19:17+4:439:29
12Kent IvarssonOK Skogshjortarna20:09+5:359:55
13Bernhard GrenaboHjobygdens OK20:10+5:369:56
14Björn PetterssonUlricehamns OK21:00+6:2610:20
15Jens TörnmarckAskersunds OK23:25+8:5111:32
16Börje GustavssonTrollhättans SOK24:21+9:4711:59
Eje DahlLaxå OKej start

D70

1 300 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna11:078:33
2Kajsa TofténHjobygdens OK12:28+1:219:35
3Berith IvehagFrämmestads IK14:59+3:5211:31
4Ulla LingJönköpings OK15:22+4:1511:49
5Barbro BörjessonOK Skogshjortarna15:56+4:4912:15
6Barbro AnderssonOK Skogshjortarna17:54+6:4713:46
7Kristina JohanssonVänersborgs SK18:26+7:1914:10
Kerstin ErnvidUlricehamns OKej start

H70

1 940 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans-Gösta BernhardMariestads FK15:027:44
2Bo KlamfeltTibro OK15:11+0:097:49
3Lennart HermanssonStångenäs AIS15:23+0:217:55
4Kalle JohanssonOK Skogshjortarna15:46+0:448:07
5Rune SandbergUddevalla OK16:49+1:478:40
6Sven-Olof PetterssonMullsjö SOK17:43+2:419:07
7Arne AlexanderssonStenungsunds OK18:13+3:119:23
8Ronny RagnarssonMarkbygdens OK19:41+4:3910:08
9Per-Arne JohanssonVänersborgs SK20:03+5:0110:20
10Sven-Erik JohanssonOK Skogsstjärnan21:19+6:1710:59
11Bror PalgrimVänersborgs SK22:11+7:0911:26
12Lars WahlströmIstrums SK23:05+8:0311:53
13Lars-Olof RönnqvistOK Löftan25:09+10:0712:57
Dag LorénOK Friseneej godkänd
Per-Arne KällénUddevalla OKej godkänd

D75

1 070 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla LindheIK Stern11:1510:30
2Britt RangertIK Ymer11:40+0:2510:54
3Ann-Catrine AhlströmHjobygdens OK14:24+3:0913:27
4Anne-Catrine PerssonMariestads FK15:42+4:2714:40
5Kerstin WalleniusOK Skogsstjärnan15:53+4:3814:50
6Ingrid HermanssonIK Ymer17:44+6:2916:34
7Birgit KarlssonMariestads FK19:13+7:5817:57

H75

1 320 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kenneth IvehagFrämmestads IK12:119:13
2Henrik HvoslefIK Stern12:12+0:019:14
3Åke GatelidOK Skogshjortarna13:18+1:0710:04
4Lars FinbomOK Landehof13:20+1:0910:06
5Ronny AnderssonOK Skogshjortarna13:21+1:1010:06
6Folke DahlénLidköpings VSK15:06+2:5511:26
7Bengt AnderssonTidaholm SOK Sisu16:00+3:4912:07
8Åke KarlssonSOK Träff16:03+3:5212:09
9Erland LingJönköpings OK21:11+9:0016:02
Gunnar BrystHjobygdens OKej godkänd
Lars JohanssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Lars FribergMariestads FKej godkänd

D80

1 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnel BörjessonIK Uven16:0014:57
2Vivi-Anne BylundRydboholms SK21:22+5:2219:58
Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarnaej start

H80

1 020 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell PerssonMariestads FK14:1113:54
2Carl-Henrik HallbergIK Uven18:35+4:2418:13
3Gunnar BylundRydboholms SK20:37+6:2620:12
Karleric FranssonTrollhättans SOKej start

Inskolning

1 100 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Nova BrunnbergKöping-Kolsva OKfullföljt
Olivia DahmTjalve IF Norrköpingfullföljt
Alva EmtervallUlricehamns OKfullföljt
Eskil EmtervallUlricehamns OKfullföljt
Hilding FranssonOK Skogshjortarnafullföljt
Axel GustafssonTrosabygdens OKfullföljt
Alvar HertzogGamleby OKfullföljt
Vilma HolgerssonUlricehamns OKfullföljt
Elsa HolstHjobygdens OKfullföljt
Olle HolstHjobygdens OKfullföljt
Alexander JarnelidOK Kullingshoffullföljt
Mio KvarndalUlricehamns OKfullföljt
Gabriel KällstrandÅmåls OKfullföljt
Astrid LindgrenLidköpings VSKfullföljt
Klara OldaeusVästerås SOKfullföljt
Felicia RadakovitsSödertälje-Nykvarn OFfullföljt
Arthur SjödinOK Klyftamofullföljt
Märta StraussNyköpings OKfullföljt
Linnea SundkvistKatrineholms OKfullföljt
Klara ThybeckLindebygdens OKfullföljt
Love VelanderSurahammars SOKfullföljt
Hannes ModénVänersborgs SKej godkänd
Hugo FallgrenGudhems IFutom tävlan
Oliver WestbergOK Älgenutom tävlan
Liv ErikssonKatrineholms OKej start
Sofia RoessnerKvillebyns SKej start
Elias ZitkaUlricehamns OKej start

U1

1 090 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johannes HolmbergUlricehamns OK10:309:37
2Petter AndersonIstrums SK10:43+0:139:49
3Felix HerbstVästerås SOK11:45+1:1510:46
4Emma KlarinVästerås SOK12:25+1:5511:23
5Lova FalkbornOK Tyr12:39+2:0911:36
6Ida StrindSödertälje-Nykvarn OF13:07+2:3712:02
7Alva RööhsSkattkärrs SOK13:25+2:5512:18
8Agnes HolmOK Tisaren13:26+2:5612:19
9Theo AleniusNyköpings OK13:29+2:5912:22
10Lilly BergenfurSkattkärrs SOK13:30+3:0012:23
11Felix WeihardSävedalens AIK14:04+3:3412:54
12Lina EliassonVästerås SOK14:23+3:5313:11
13Emilia LennellSträngnäs-Malmby OL15:20+4:5014:04
14Miranda RadakovitsSödertälje-Nykvarn OF15:26+4:5614:09
15Viola RönnFK Friskus-Varberg15:32+5:0214:15
16Maja EliassonFK Friskus-Varberg15:39+5:0914:21
17Ester OhlssonBrattås CK16:22+5:5215:00
18Edward SjödinOK Klyftamo17:24+6:5415:57
19Ebba ForsengLjungskile FK17:42+7:1216:14
20Hillevi WallebäckLjungskile FK17:51+7:2116:22
21Inez WallebäckLjungskile FK17:52+7:2216:23
21Svante FlorenIF Rigor17:52+7:2216:23
23Tyra HäggqvistKils OK18:24+7:5416:52
24Maja DahlgrenNyköpings OK21:00+10:3019:15
25Agnes AnderssonVästerås SOK23:23+12:5321:27
26Lova BergdahlOK Orinto23:34+13:0421:37
27Einar EliassonOK Orinto25:58+15:2823:49
28Vidar NilssonOK Orinto26:06+15:3623:56
29Vide KlingbergLjungskile FK27:08+16:3824:53
30Julian KlingbergLjungskile FK28:39+18:0926:17
31Ellen CarlssonUlricehamns OK35:09+24:3932:14
Linnea FranssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Florian ViertelVästerås SOKutom tävlan
Emma AirimanOK Älgenej start
Theo RydénMullsjö SOKej start
Sindre Van AgthovenMariestads FKej start

U2

1 490 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melvin NorbergerVänersborgs SK11:287:41
2Hjalmar AntonssonFK Friskus-Varberg14:42+3:149:51
3Einar RoessnerKvillebyns SK16:20+4:5210:57
4Teo PalmérUlricehamns OK16:27+4:5911:02
5Gustaf IngelsboOK Tranan16:58+5:3011:23
6Jeremiah BengtssonSträngnäs-Malmby OL17:11+5:4311:31
7Hugo SamuelssonFalköpings AIK OK17:12+5:4411:32
8Olle BlomqvistMarkbygdens OK18:25+6:5712:21
9Eskil WallebäckLjungskile FK18:45+7:1712:35
10Minna KvarndalUlricehamns OK19:03+7:3512:47
11Hanna LiljaOK Älgen19:08+7:4012:50
12Saga TattiOK Älgen19:14+7:4612:54
13Sofia NystrandOK Klyftamo20:01+8:3313:26
14Alfons RingdahlNyköpings OK21:42+10:1414:33
15Leo BertsOK Alehof22:43+11:1515:14
16Oskar OlssonÅmåls OK24:11+12:4316:13
17Elias OhlssonBrattås CK24:58+13:3016:45
18Anton TattiOK Älgen25:34+14:0617:09
19Iris PringleOK Orinto26:16+14:4817:37
20Albin JohanssonOK Hällen28:16+16:4818:58
21Sonja BertsOK Alehof28:48+17:2019:19
22Loh LagervikNyköpings OK29:41+18:1319:55
23Elma StraussNyköpings OK30:53+19:2520:43
24Mattias ReulOK Orinto31:43+20:1521:17
25Jonatan SahlénIF Hagen32:51+21:2322:02
26Isak WarvelinLånghundra IF34:45+23:1723:19
27Johannes BlomqvistBredareds IF44:29+33:0129:51
Malva TattiOK Älgenej godkänd
Jonathan LiljaOK Älgenutgått
Elsa FallgrenGudhems IFutom tävlan
Ludvig SkoogVästerås SOKutom tävlan
Theodor ThenanderVästerås SOKutom tävlan
Elin EdlingOK Älgenej start
Max ErikssonKatrineholms OKej start
Nils ForsgrenVästerbergslagens OLej start
Albin GärdestamOK Älgenej start
Sara SjöblomOK Klyftamoej start
Kevin TollanOK Älgenej start
Oskar ZitkaUlricehamns OKej start

Öppen motion 3

1 830 m, 56 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per HermannVästerås SOK15:078:15
2Anna HögbergOK Tranan15:48+0:418:38
3Rasmus HedarOK Tor16:01+0:548:45
4Linda JohanssonDegerfors OK16:24+1:178:57
5Andreas GustafssonNyköpings OK16:36+1:299:04
6Jonas LindbergOK Tisaren16:39+1:329:05
7Sara AnderssonVänersborgs SK17:30+2:239:33
8Gustav CarlssonKvillebyns SK17:56+2:499:47
9Neo YngströmOK Tisaren18:03+2:569:51
10Rebecka BergIF Rigor18:10+3:039:55
11Emelie HagmanOK Orinto18:18+3:1110:00
12Ulf-Björn RönnFK Friskus-Varberg18:51+3:4410:18
13Linda CarlbomUlricehamns OK18:54+3:4710:19
14Karin MårtenssonOK Skogsstjärnan19:01+3:5410:23
15Camilla AleniusNyköpings OK19:10+4:0310:28
16Liz BrennanSödertälje-Nykvarn OF19:21+4:1410:34
17Fredrik HallenekSträngnäs-Malmby OL19:29+4:2210:38
18Eva RoessnerKvillebyns SK19:32+4:2510:40
19Jessica LundbyTjalve IF Norrköping19:39+4:3210:44
20Sara BergNyköpings OK20:47+5:4011:21
21Sofie IllnerTjalve IF Norrköping20:53+5:4611:24
22Jessica WallinSträngnäs-Malmby OL21:09+6:0211:33
23Tindra YngströmOK Tisaren21:22+6:1511:40
24Louise ModénVänersborgs SK21:28+6:2111:43
25Karin HolmgrenGamleby OK21:39+6:3211:49
26Linda WickströmOK Tor21:50+6:4311:55
27Magnus AhlgrenIK Gandvik22:07+7:0012:05
28Eva DegermanGamleby OK22:43+7:3612:24
29Pär WiklundVästerås SOK22:58+7:5112:33
30Mårten SvenssonOK Gipen23:07+8:0012:37
31Åsa GrenaboHjobygdens OK23:30+8:2312:50
32Anna BertsOK Alehof24:01+8:5413:07
33Lena JohanssonIFK Sävsjö24:30+9:2313:23
34Pernilla EklundOK Tylöskog24:33+9:2613:24
35Magnus Augustsson RoessnerKvillebyns SK24:59+9:5213:39
36Kristina LagervikNyköpings OK26:37+11:3014:32
37Linda SlagbrandVästerås SOK26:45+11:3814:37
38Jenny HallenekSträngnäs-Malmby OL26:55+11:4814:42
39Birgit LjungOK Gipen28:21+13:1415:29
40Bengt HogedalOK Gipen28:25+13:1815:31
41Edith SmedbergUlricehamns OK28:43+13:3615:41
41Tindra HolgerssonUlricehamns OK28:43+13:3615:41
43Knut SvenningFalköpings AIK OK29:09+14:0215:55
44Erik VerhagenOK Orinto31:40+16:3317:18
45Alma GullbrandIF Hagen32:30+17:2317:45
46Pia WiklundVästerås SOK32:49+17:4217:55
47Sara CarlssonUlricehamns OK36:32+21:2519:57
Fredrik IllnerTjalve IF Norrköpingej godkänd
Rolf EinarssonIF Hagenutom tävlan
Ulrika EmtervallUlricehamns OKutom tävlan
Ivan ErnvidUlricehamns OKutom tävlan
Anna GustafssonTrosabygdens OKutom tävlan
Eva-Karin PetterssonMullsjö SOKutom tävlan
Pia RagnmarkOK Skogshjortarnautom tävlan
Carl Mikael StraussNyköpings OKutom tävlan
Monica WelinOK Skogshjortarnautom tävlan
Ida ErikssonKatrineholms OKej start
Bernt ForsgrenVästerbergslagens OLej start
Tomas Johansson WickströmOK Torej start
Oscar ÖsterlundIK Ymerej start

Öppen motion 6

2 340 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn PetterssonOK Kullingshof16:487:10
2Ella JohanssonTibro OK20:01+3:138:33
2Mattias ModénVänersborgs SK20:01+3:138:33
4Hannah FovaeusSävedalens AIK20:48+4:008:53
5Johnnie PringleOK Orinto20:59+4:118:58
6Tomas RingdahlNyköpings OK21:13+4:259:04
7Lars PerssonBrattås CK21:35+4:479:13
8Mats OhlssonBrattås CK21:38+4:509:14
9Anton BlomqvistMarkbygdens OK21:45+4:579:17
10Helena BlomqvistMarkbygdens OK21:51+5:039:20
10Åsa PetterssonOK Kullingshof21:51+5:039:20
12Eva-Lill BergenfurIK Vikings OK22:21+5:339:33
13Mats JohanssonOK Hällen23:12+6:249:54
14Måns FritzellGudhems IF23:30+6:4210:02
15Camilla MorisKatrineholms OK23:37+6:4910:05
16Fredrik ThapperVästerås SOK23:44+6:5610:08
17Erik FredrikssonTjalve IF Norrköping24:00+7:1210:15
18Patrik NilssonVänersborgs SK24:01+7:1310:15
19Jenny RönnqvistOK Löftan24:03+7:1510:16
20Anders ForsbergIK Gandvik24:42+7:5410:33
21Christer LennellSträngnäs-Malmby OL25:21+8:3310:50
22Pernilla AntonssonFK Friskus-Varberg25:59+9:1111:06
23Annie EdvardsenGöteborg-Majorna OK26:00+9:1211:06
24Elin HäggqvistKils OK26:13+9:2511:12
25Renita PåsseIF Hagen26:19+9:3111:14
26Kristina JärvallNyköpings OK26:23+9:3511:16
27Anna HedinNyköpings OK26:24+9:3611:16
28Marie ThenanderVästerås SOK26:56+10:0811:30
28Karin SandqvistVästerås SOK26:56+10:0811:30
30Anders LundOK Skogshjortarna27:09+10:2111:36
31Emma HerbstVästerås SOK29:10+12:2212:27
31Pia AnderssonVästerås SOK29:10+12:2212:27
33Per SmedbergUlricehamns OK29:16+12:2812:30
34Sara LindgrenLidköpings VSK29:59+13:1112:48
35Anna TattiOK Älgen30:32+13:4413:02
36Frida RönnqvistOK Löftan31:24+14:3613:25
37Margrita SjöqvistOK Måsen33:21+16:3314:15
38Conny HallbergTibro OK33:55+17:0714:29
39Ulrika EmtervallUlricehamns OK34:53+18:0514:54
40Bengt GustafssonTidaholm SOK Sisu37:10+20:2215:52
41Henrik HolgerssonUlricehamns OK37:27+20:3916:00
41Pia NilssonHalmstad OK37:27+20:3916:00
43Lova HolgerssonUlricehamns OK37:30+20:4216:01
44Jeanette KarlssonOK Älgen37:50+21:0216:10
45Annelie BlomqvistDegerfors OK39:08+22:2016:43
46Anna WesterlundNyköpings OK39:54+23:0617:03
47Nils SandqvistVästerås SOK41:06+24:1817:33
Gustaf HedinNyköpings OKutom tävlan
Lena Carlsson TellIF Hagenutom tävlan
Anders SwedinLidköpings VSKutom tävlan
Christina SüdhofBrattås CKutom tävlan
Alice SödervallIK Gandvikutom tävlan
Magnus AnderssonOK Älgenej start
Susanne ArneborgUlricehamns OKej start
Lucas EdlingOK Älgenej start
Andreas EmmesjöOK Älgenej start
Caroline OhlssonBrattås CKej start
Joakim ÖsterlundIK Ymerej start

Öppen motion 8

2 890 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias KlingbergLjungskile FK18:016:14
2Magnus ArvidssonBrattås CK18:54+0:536:32
3Hans EgefalkHagaby GoIF Örebro21:53+3:527:34
4Jonas EmtervallUlricehamns OK21:55+3:547:35
5Jan SamuelssonFalköpings AIK OK21:59+3:587:36
6Per BladLjungskile FK22:07+4:067:39
7Niclas MobergOK Tyr22:28+4:277:46
8Franz WallebäckLjungskile FK22:40+4:397:50
9Marie HedarOK Tor22:54+4:537:55
10Jesper IngelsboOK Tranan23:01+5:007:57
11Victor ArvesvedTibro OK23:14+5:138:02
12Marcus WestbergOK Älgen23:36+5:358:09
13Fredrik CampbellAlmby IK23:38+5:378:10
14Gustav HedinNyköpings OK24:29+6:288:28
15Fredrik EkströmOK Tyr24:33+6:328:29
16Johan WallinSträngnäs-Malmby OL24:35+6:348:30
17Magnus ElverlindOK Tranan24:52+6:518:36
18Johan BertsOK Alehof25:00+6:598:39
19Johan DahmTjalve IF Norrköping29:12+11:1110:06
20Mika TattiOK Älgen31:24+13:2310:51
21Sofia ÖstenssonOK Tranan31:43+13:4210:58
Sanni RipattiMariestads FKutom tävlan
Albin SunessonMariestads FKutom tävlan

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!