Officiell resultatlista för O-Ringen Höga Kusten, etapp 5, lång, jaktstart

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Höga Kusten
Arrangörsorganisationer: O-Ringen / Ångermanlands Orienteringsförbund
Datum: söndag 22 juli 2018 - fredag 27 juli 2018

Etapp 1, långEtapp 2, långEtapp 2, lång (totalt)Etapp 3, medelEtapp 3, medel (totalt)Etapp 4, långEtapp 4, lång (totalt)Etapp 5, lång, jaktstartEtapp 5, lång, jaktstart (totalt)

H55

5 470 m, 168 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Mark CollinsDFOK-1:39:14
2Joacim IngelssonOK Hammaren34:24+2:13:38
3Håkan SvenssonBredaryds SOK35:41+2:14:55
3Lasse JanssonGävle OK35:41+2:14:55
5Michael WehlinSödertälje-Nykvarn OF36:55+2:16:09
6Stefan NybergAvesta OK38:33+2:17:47
7Colin McIntyreOK Tyr38:56+2:18:10
8Mikael KindbornOK Hällen39:04+2:18:18
9Per BacklundOK Södertörn40:04+2:19:18
10Roland MeisterOLG Dachsen40:51+2:20:05
11Inge SöderkvistOK Renen41:03+2:20:17
12Hans-Erik CarlborgIFK Umeå41:49+2:21:03
13Anders BergLinköpings OK42:42+2:21:56
14Peter CederbergVänersborgs SK42:43+2:21:57
15Nils Petter FremmingHeming Orientering42:44+2:21:58
16Juha TuomistoVaasan Suunnistajat42:51+2:22:05
17Bertil ÅkessonMarkbygdens OK43:09+2:22:23
18Mats JavehedTäby OK43:17+2:22:31
19Lars HolmquistSundsvalls OK43:27+2:22:41
20Christer SkoogKils OK43:31+2:22:45
20Magnus JosefssonSävedalens AIK43:31+2:22:45
22Jan-Olof SvenssonHalmstad OK43:41+2:22:55
23Bo GranstedtIK Hakarpspojkarna44:19+2:23:33
24Mikael IngelssonOckelbo OK44:34+2:23:48
25Michael BjörnlingerIK Vista44:38+2:23:52
26Stefan LundOK Linné44:41+2:23:55
27Frans WickbomI 19 IF44:42+2:23:56
28Jonathan MusgraveMar Orienteering Club44:59+2:24:13
28Jussi SilvennoinenKalevan Rasti44:59+2:24:13
30Pär NorénVännäs OK45:05+2:24:19
31Björn KarlssonOK Orinto45:12+2:24:26
32Dan StenlundIF Brahe45:15+2:24:29
33Lars HolmbergIF Hagen45:22+2:24:36
34Reto MüllerOLG Galgenen45:31+2:24:45
35Magnus Axelsson45:54+2:25:08
36Pedro LundquistLinköpings OK46:00+2:25:14
37Ulf HylanderNyköpings OK46:01+2:25:15
38Per MelénOK Kåre46:03+2:25:17
38Lars JonssonVK Uvarna46:03+2:25:17
40Peter NordströmTäby OK46:07+2:25:21
40Sturla SætherFreidig46:07+2:25:21
42Jörgen HectorSnättringe SK46:13+2:25:27
43Arne JohannesenIL Gular46:14+2:25:28
44Sven ÖhrnerlingOK Renen46:24+2:25:38
45Mike PedleyWest Yorkshire Orienteers46:35+2:25:49
46Per-Arne WahlgrenSjövalla FK46:37+2:25:51
47Peter HedbergLunds OK46:45+2:25:59
48Lars MattssonOK Kåre46:55+2:26:09
49Urs ZinnikerOLK Wiggertal46:56+2:26:10
50Knut BjørkeloKolbotn & Skimt OL47:06+2:26:20
51Markku VirtalaPargas IF47:09+2:26:23
52Lars_ SjökvistStora Tuna OK47:27+2:26:41
53Peo SvenskStora Tuna OK47:29+2:26:43
54Steffen LöschUSV Jena47:34+2:26:48
55Lars MagnussonOK Landehof47:37+2:26:51
56Jan HanssonStenungsunds OK47:50+2:27:04
56Mats BrorssonTockarps IK47:50+2:27:04
58Øystein HoloFossum IF48:03+2:27:17
59Lars Roger LundanesEmblem IL48:08+2:27:22
60Ronny NordgrenSundbybergs IK48:18+2:27:32
61Gunnar ForsgrenForsa OK48:30+2:27:44
62Anders EnmarkGävle OK48:38+2:27:52
63Sven WigertzLånghundra IF48:45+2:27:59
64Knut Edvard HellandØstmarka OK48:52+2:28:06
65Johnny NimvikFK Åsen48:59+2:28:13
66Sören CallebergSöderhamns OK49:39+2:28:53
67Wilhelm von FrenckellIFK Lidingö SOK49:50+2:29:04
68Kennet NilssonOK Älvsjö-Örby49:57+2:29:11
69Rene HaasGlobi OK50:07+2:29:21
70Jan LavénGustavsbergs OK50:10+2:29:24
71Yngvar ChristiansenBækkelagets SK50:26+2:29:40
72Andres LaasOK Skogshjortarna50:37+2:29:51
73Martin GranlyLillomarka OL51:00+2:30:14
74Jan Petter HansenIL Gular51:30+2:30:44
75Stefan UnossonKalmar OK51:43+2:30:57
75Theophil BucherOLV Hindelbank51:43+2:30:57
77Nils AronssonOK Tisaren52:02+2:31:16
78Ahti AasaÖvertorneå IF52:05+2:31:19
79Mats WalheimRobertsfors IK52:10+2:31:24
80Bengt HesslekransOK Njudung52:17+2:31:31
81Ingvar IsakssonSeskarö IF52:20+2:31:34
82Esbjörn Eriksson LångströmAttunda OK52:40+2:31:54
83Per EdenhamnLänna IF52:47+2:32:01
84Tapio KarrasBay Area Orienteering Club52:56+2:32:10
85Gert JonssonIK Hakarpspojkarna53:08+2:32:22
86Kent KlassonHestra IF53:21+2:32:35
87Jan-Åke IsraelssonOK Milan53:36+2:32:50
88Martin CrosbyAuckland OC53:42+2:32:56
88Niclas MobergOK Tyr53:42+2:32:56
90Hans OlsénSundbybergs IK53:48+2:33:02
91Bo LauriSnättringe SK53:52+2:33:06
92Lars GerhardssonAttunda OK54:06+2:33:20
93Per SundströmVästerås SOK54:19+2:33:33
94Thomas NybergAttunda OK54:32+2:33:46
95Mikael YngvessonRobertsfors IK54:45+2:33:59
96Per SanderGöteborg-Majorna OK54:55+2:34:09
97Rikard BorgLinköpings OK54:56+2:34:10
98Roine AnderssonRånäs OK54:57+2:34:11
99Harry HietanenGävle OK54:59+2:34:13
100Tsutomu YoshidaMichi55:23+2:34:37
101Mikael WirénAttunda OK55:26+2:34:40
102Bosse WiggeDomnarvets GoIF55:42+2:34:56
103Bo BörjessonStorviks IF55:45+2:34:59
103Peter RutzO-Motion55:45+2:34:59
105Øyvind DrageKongsberg OL56:08+2:35:22
106Håkan PerssonLaxå OK56:17+2:35:31
107Ola LundhIF Hagen56:57+2:36:11
108Claes-Håkan EkbergLidköpings VSK57:01+2:36:15
109Anders MattssonOK Älvsjö-Örby57:04+2:36:18
110Stig LarssonGöteborg-Majorna OK57:18+2:36:32
111Ibrahim NaceurCO Lausanne-Jorat57:25+2:36:39
112Stefan MarteliusAttunda OK57:30+2:36:44
113Anthony CoxCOLE57:36+2:36:50
114Haakon ArnesenByåsen IL57:43+2:36:57
115Karri LindellOK Måsen57:50+2:37:04
116Torbjörn SöderlundLeksands OK57:56+2:37:10
117Otto WaltiOLK Argus58:05+2:37:19
118Thomas HenmyrOK Vilse 8758:37+2:37:51
119Otto von FrenckellOK Raseborg Finland59:00+2:38:14
120Jan NettelbjerJärfälla OK1:00:09+2:39:23
121Bert ForsbergHögåkers OK1:01:28+2:40:42
122Mats HugosonKvillebyns SK1:01:46+2:41:00
123Håkon Brinchmann BøBodø Orientering1:01:56+2:41:10
124Lasse PedersenGöteborg-Majorna OK1:02:01+2:41:15
125Conny BruhnBoxholm-Mjölby OL1:02:06+2:41:20
126Jens BeironSkattkärrs SOK1:02:09+2:41:23
127Peter FrauchigerOLG Pfäffikon1:02:18+2:41:32
128Håkan RedtzerAttunda OK1:02:33+2:41:47
129Risto LuodonpääAlatornion Pirkat1:02:46+2:42:00
130Björn AlpbergAlmby IK1:03:14+2:42:28
131Dan ÖhmanUmeå OK1:03:52+2:43:06
132Rune TeiglandØstmarka OK1:03:57+2:43:11
133Johan SköldJärfälla OK1:04:03+2:43:17
134Håkan AlmqvistDegerfors OK1:04:49+2:44:03
135Björn LundstenVittjärvs IK1:05:09+2:44:23
136Urban LundbergOrienteering Klosterneuburg1:05:15+2:44:29
137Ian SimpsonOBOP1:05:17+2:44:31
138Arne SääfGudhems IF1:05:42+2:44:56
139Per Arne ForsbergTullinge SK1:05:47+2:45:01
140Stefan HornebrantTrollhättans SOK1:05:57+2:45:11
141Björn EngströmLustens OK1:05:58+2:45:12
142Johan MarkstedtOK Södertörn1:06:54+2:46:08
143Roger HugossonSundsvalls OK1:07:04+2:46:18
144Pelle BlomIFK Enskede1:07:42+2:46:56
145Ulf LindbergSnättringe SK1:08:14+2:47:28
146Per HansonHärnösands OK1:08:42+2:47:56
147Lennarth KarlssonValbo AIF1:08:52+2:48:06
148Tomas BorgSundbybergs IK1:09:14+2:48:28
149Jari JurvakainenSuunta Jyväskylä1:09:20+2:48:34
150Kent NeroMullsjö SOK1:11:49+2:51:03
151Mats HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF1:12:44+2:51:58
152Håkan ErikssonOK Räven1:14:11+2:53:25
153Göran SvenssonAlfta-Ösa OK1:14:29+2:53:43
154Jan LindhSundbybergs IK1:16:20+2:55:34
155Per WadmanVästerås SOK1:16:31+2:55:45
156Ove PetersenOK Syd1:18:19+2:57:33
157Ola OlssonOK Kompassen1:18:28+2:57:42
158Philip MullinsSjövalla FK1:20:34+2:59:48
159Håkan WåhlanderFrölunda OL1:21:23+3:00:37
160Peter KleinOLG Pfäffikon1:26:48+3:06:02
161Reijo MäkiläKankaanpään Suunnistajat1:27:29+3:06:43
162Henrik BodingIFK Lidingö SOK1:27:37+3:06:51
163Jan RydenSjövalla FK1:28:07+3:07:21
164Bengt ZetterbergOK Skärmen1:28:58+3:08:12
165Coulier FrançoisCS Pertuis1:32:52+3:12:06
166Anders BirgerssonVisborgs OK1:38:22+3:17:36
167Mats EnglundSvaide Roma SOK1:52:32+3:31:46
Jens LeibigerPost SV Dresdenej godkänd
Göran TjernbergKovlands IFej start
Ulf JungstrandOK Skogsfalkenej start
Erik SimesOK Tyrej start
Karl-Erik EngblomValbo AIFej start
Vadim PorkhunO-Clubej start
Anders LindénFrölunda OLej start
Martin SacherKilroyej start
Mons Kr. LøvfaldNydalens SKej start
Vital Peetersej start
Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OFej start
Tore EklundSödertälje-Nykvarn OFej start
Torbjörn AlmgrenGöteborgs SKej start
Walter KellerOK Djerfej start
Gunnar MarkinhuhtaGöteborgs SKej start
Torbjörn LännevallOK Roslagenej start
Göran MånssonStigmännen Karlshamns OKej start
Legere PascalValmoej start
Jan SveideIF Hagenej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!