Officiell resultatlista för MtbO, Svenska Cupen, #10, masstart, final

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MtbO, Svenska Cupen, #10, masstart, final
Arrangörsorganisation: Säterbygdens OK
Datum: söndag 2 september 2018

D21

16 750 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nadia LarssonFredrikshofs IF Skid & OK1:21:334:52
2Linn BylarsForsa OK1:22:12+0:394:54
3Anna TidermanHaninge SOK1:22:20+0:474:54
4Emelie HolmströmKamrat och IF KIF1:23:12+1:394:58
5Elvira LarssonRyda SK1:24:09+2:365:01
6Helena SvenssonFK Herkules1:25:14+3:415:05
7Karin E GustafssonGarphyttans IF1:26:18+4:455:09
8Sonia RodiéreIFK Lidingö SOK1:27:44+6:115:14
9Amy RankkaForsa OK1:28:31+6:585:17
10Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna1:29:21+7:485:20
11Maria AnderssonKamrat och IF KIF1:36:38+15:055:46
12Elin FjellströmGarphyttans IF1:55:34+34:016:53
Bente RostAlfta-Ösa OKej godkänd
Rebecka HylanderNyköpings OKej start
Matilda JonssonIFK Mora OKej start
Erica OlssonIFK Mora OKej start

H21

19 800 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor LarssonHagaby GoIF Örebro1:14:023:44
2Oskar JohanssonVästvärmlands OK1:18:05+4:033:56
3Per GustavssonGöteborg-Majorna OK1:19:43+5:414:01
4U Tomas LöfgrenStora Tuna OK1:19:50+5:484:01
5Marcus EkKöping-Kolsva OK1:20:17+6:154:03
6Patrik SvedbergGävle OK1:20:21+6:194:03
7Erik RostAlfta-Ösa OK1:21:31+7:294:07
8Thomas JanssonGarphyttans IF1:22:31+8:294:10
9Erik FrostIFK Mora OK1:25:10+11:084:18
10Martin HammarbergSundsvalls OK1:25:48+11:464:20
11Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:26:07+12:054:20
12Jonn Are MyhrenIFK Lidingö SOK1:34:59+20:574:47
13Torbjörn JanssonGarphyttans IF1:39:23+25:215:01
14Joakim SkärlénHaninge SOK1:39:31+25:295:01
15Per JohanssonSurahammars SOK2:00:47+46:456:06
Tobias SteenHaninge SOKej godkänd
Jonny EngelOK Ravinenej start

D17-20

12 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva JonssonLånghundra IF1:09:535:30
2Adelina FunkeLeksands OK1:14:09+4:165:50
3Julia WannerAvesta OK1:29:58+20:057:05
Emma JonssonIFK Mora OKej start

H17-20

16 750 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus NordgrenOK Kåre1:10:154:11
2Joel ErnstssonFinspångs SOK1:11:09+0:544:14
3Gustav JohnssonIFK Mora OK1:12:10+1:554:18
4Axel ErikssonKvarnsvedens GOIF OK1:19:22+9:074:44
5Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:29:09+18:545:19
6Martin SkärlénHaninge SOK1:37:18+27:035:48
7Linus BacklundTrollhättans SOK1:50:05+39:506:34

D16

9 780 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Malin WilhelmssonKorsnäs IF OKej start

H16

12 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin EronnLinköpings OK1:24:186:38
2Oskar DalinLeksands OK1:32:15+7:577:15
3Adrian Hansson BångaAlfta-Ösa OK1:49:57+25:398:39

D14

6 350 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irma BergDomnarvets GOIF35:285:35
2Ida ErnstssonFinspångs SOK37:10+1:425:51
3Stina BernGarphyttans IF38:43+3:156:05
4Sanna HörnellDomnarvets GOIF39:46+4:186:15
5Elvira BjörnbergVästerås SOK43:33+8:056:51

H14

7 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton ForsHJS-Vansbro OK51:046:48
2Viktor NorbergStora Tuna OK1:07:24+16:208:59
3Ludvig EronnLinköpings OK1:09:58+18:549:19
4Samuel ResmalmOK Hedströmmen1:11:45+20:419:34
5Isak DalinLeksands OK1:18:31+27:2710:28
Axel ErikssonStora Tuna OKej start

D12

5 230 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nova SahlénVästerås SOK35:516:51
2Lovisa BjörnbergVästerås SOK59:25+23:3411:21

H12

5 230 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melvin LöfgrenOK Kåre28:205:25
2Ludvig Eggöy MarkhesterSnättringe SK29:22+1:025:36
3Albin SvenssonFK Herkules37:40+9:207:12
4Elias HörnellDomnarvets GOIF38:16+9:567:19

D10

3 840 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hennie LöfgrenStora Tuna OK26:176:50

D40

12 700 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mia EronnLinköpings OK1:00:084:44
2Florence BergDomnarvets GOIF1:05:53+5:455:11
3Anna ElgesjöDomnarvets GOIF1:07:02+6:545:16
4Ulrika NolåkersKvarnsvedens GOIF OK1:11:03+10:555:35
5Kristin JohanssonVästvärmlands OK1:20:16+20:086:19
6Ann-Sofie TäckOK Hammaren1:20:21+20:136:19
7Anna BerggrenGävle OK1:27:08+27:006:51
8Marie-louise PerssonFK Herkules1:28:15+28:076:56
9Elinor DalstrandÅmåls OK1:28:27+28:196:57
10Ulrika AnderssonHaninge SOK1:33:37+33:297:22
11Malin AlbinssonIFK Enskede1:54:47+54:399:02
Johanna DalinLeksands OKej godkänd
Anette LöfgrenOK Kåreej godkänd
Johanna EdbäckOK Kåreej start
Gunilla GräfningsGrycksbo IF OKej start
Pernilla SahlénVästerås SOKej start

H40

16 750 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF1:10:404:13
2Bertil EronnLinköpings OK1:13:40+3:004:23
3Ronnie PetterssonHaninge SOK1:13:46+3:064:24
4Staffan ErikssonStora Tuna OK1:13:54+3:144:24
5Henrik JonssonIFK Mora OK1:15:09+4:294:29
6Pontus FunkeLeksands OK1:16:15+5:354:33
7Andreas MathisenVästerås SOK1:17:16+6:364:36
8Björn NorbergStora Tuna OK1:20:32+9:524:48
9Stefan WennbergSkattkärrs SOK1:23:32+12:524:59
10Henrik ErlandssonOK Södertörn1:23:49+13:095:00
11Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OK1:24:12+13:325:01
12Magnus EliassonDomnarvets GOIF1:24:26+13:465:02
13Anders DalinLeksands OK1:27:24+16:445:13
14Mikael LöfgrenOK Kåre1:29:24+18:445:20
15Ulf AnderssonHaninge SOK1:32:03+21:235:29
16Stellan TäckOK Hammaren1:34:02+23:225:36
17Mikael SvenssonFK Herkules1:34:56+24:165:40
18Anders SahlénVästerås SOK1:36:09+25:295:44
19Daniel BjörnbergVästerås SOK1:40:03+29:235:58
20Fredrik Eggöy MarkhesterSnättringe SK1:45:46+35:066:18
21Erik BacklundTrollhättans SOK1:47:41+37:016:25
22Ola ErikssonKvarnsvedens GOIF OK1:56:18+45:386:56
23Erik JonssonLånghundra IF2:02:31+51:517:18
Erik ErnstssonFinspångs SOKej godkänd
Anders JanssonGrycksbo IF OKej godkänd
Anders KnutssonLinköpings OKej godkänd
Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarnaej start
Janne SkarnerLeksands OKej start

D50

9 780 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica KollbergEksjö SOK56:325:46
2Åsa BergströmTäby OK1:04:02+7:306:32
3Lena JanssonGarphyttans IF1:07:59+11:276:57
4Susanne WelénKöping-Kolsva OK1:11:05+14:337:16
5Birgitta GustafssonGarphyttans IF1:13:29+16:577:30
Pia FrostIFK Mora OKej godkänd
Ingrid SvenssonFinspångs SOKej start

H50

15 720 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan JohanssonOK Kåre1:08:574:23
2Steven HaleOK Kåre1:09:03+0:064:23
3Christer MorellOK Kåre1:10:45+1:484:30
4Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF1:11:13+2:164:31
5Stefan KollbergEksjö SOK1:11:26+2:294:32
6Pär WestbladOK Ravinen1:11:39+2:424:33
7Tomas NormanLeksands OK1:11:48+2:514:34
8Magnus AasaOK Kullingshof1:11:51+2:544:34
9Mats JohanssonIFK Mora OK1:12:18+3:214:35
10Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK1:12:27+3:304:36
11Magnus HellbergEskilstuna OL1:13:10+4:134:39
12Per LeidevallDomnarvets GOIF1:13:18+4:214:39
13Stefan JohanssonTrosabygdens OK1:13:58+5:014:42
14Jonas HolmgrenOK Hammaren1:14:07+5:104:42
15Erik NylundJärfälla OK1:14:11+5:144:43
16Hans OlsénSundbybergs IK1:17:49+8:524:57
17Mattias LindahlSundsvalls OK1:19:56+10:595:05
18Urban RisbergEskilstuna OL1:22:05+13:085:13
19Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:22:15+13:185:13
20Fredrik ÅslundKatrineholms OK1:22:55+13:585:16
21Anders BergDomnarvets GOIF1:26:06+17:095:28
22Håkan LångLänna IF1:27:38+18:415:34
23Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF1:34:25+25:286:00
24Per ErikssonKvarnsvedens GOIF OK1:45:12+36:156:41
25Christer NorinJärfälla OK1:47:13+38:166:49
26Dan ErikssonKvarnsvedens GOIF OK2:10:06+1:01:098:16
Peter AlbinssonIFK Enskedeej godkänd
Anders JohanssonVästvärmlands OKej godkänd
Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
David NolåkersKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Anders PetterssonStigsökarnaej start

D60

7 890 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika BuskqvistIK Stern54:576:57
2Birgitta JanssonGarphyttans IF1:00:43+5:467:41
3Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF1:06:12+11:158:23
Margareta MeitonIFK Lidingö SOKej godkänd

H60

13 560 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran AnderssonJärla Orientering1:02:094:35
2Ulf ErikssonStora Tuna OK1:06:00+3:514:52
3Anders ThomassonUlricehamns OK1:10:52+8:435:13
4Nils-Robert PerssonTullinge SK1:12:09+10:005:19
5Lars PonténIF Thor1:13:43+11:345:26
6Gunnar MunkteliusSurahammars SOK1:14:42+12:335:30
7Lars SahlbergLeksands OK1:26:05+23:566:20
8Jan GustafssonHagaby GoIF Örebro1:26:08+23:596:21
9Göran WelénKöping-Kolsva OK1:26:10+24:016:21
10Maffe FrostIFK Mora OK1:29:00+26:516:33
11Göran SvenssonSkillingaryds FK1:32:01+29:526:47
12Leif AhlstrandIF Hallby SOK1:36:47+34:387:08
13Håkan LindbergVäsby OK1:38:53+36:447:17
Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Anders AsplundJärla Orienteringej godkänd
Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OKej start
Torbjörn LarssonStora Tuna OKej start

H70

9 780 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl-Olof BorgOckelbo OK59:386:05
2Hans KruskopfKorsnäs IF OK1:06:41+7:036:49
3Ronny HedlundOK Södertörn1:10:41+11:037:13
4Claes-Göran LundbergUlricehamns OK1:13:35+13:577:31
5Jan-Erik WibergJärla Orientering1:17:47+18:097:57
6Kjell ErikssonInsjöns IF OK1:26:42+27:048:51
7Lars-Åke SjökvistVärend GN OL1:34:57+35:199:42
Bengt ErlandssonSvärdsjö SOKej godkänd

Öppen Kort

5 430 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna LarssonHJS-Vansbro OK42:087:45
2Karin HalvarssonKvarnsvedens GOIF OK59:14+17:0610:54
3Hanna RostAlfta-Ösa OK1:02:31+20:2311:30
4Julia NordvallDomnarvets GOIF1:04:42+22:3411:54
Inger BorgOckelbo OKej godkänd

Öppen Mellan

9 260 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas GröningOK Kåre53:405:47
2Henrik LundgrenCentrum OK53:58+0:185:49
3Thomas PetterssonDomnarvets GOIF55:07+1:275:57
4Stefan PetterssonKvarnsvedens GOIF OK55:09+1:295:57
5Sven LundbäckDomnarvets GOIF55:10+1:305:57
6Jan LindgrenOK Södertörn59:19+5:396:24
7My BuskqvistOK Kåre1:02:55+9:156:47
8Mats GustafssonMalungs OK Skogsmårdarna1:03:52+10:126:53
9Johanna EdbäckOK Kåre1:11:48+18:087:45
10Kristin RamsellLeksands OK1:13:58+20:187:59
11Stina BjörnbergVästerås SOK1:15:26+21:468:08
12Per EdénOK Kåre1:16:26+22:468:15
13Sofia AxelssonKlubblös1:32:44+39:0410:00
14Gunnar DahlstrandÅmåls OK1:45:45+52:0511:25
Lars NordvallDomnarvets GOIFej godkänd

Öppen Lång

14 880 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas HøjsgaardDomnarvets GOIF1:08:204:35
2Magnus BernGarphyttans IF1:12:00+3:404:50
3Jens WickbergForsa OK1:16:24+8:045:08
4Fredrik LindströmKvarnsvedens GOIF OK1:27:39+19:195:53
5Mikael ÅhnbergKlubblös1:33:01+24:416:15
6Björn HenrikssonKlubblös1:34:08+25:486:19
Stinne GerdelKlubblösej godkänd
Maria MarinopoulouUmara SCej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!