Officiell resultatlista för DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasser

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasser
Arrangörsorganisation: FK Boken
Datum: söndag 1 september 2019

U1

1 750 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amanda EngOK Pan-Kristianstad24:2213:55
2Arvid SvenssonFK Åsen31:50+7:2818:11
3Filippa UlanderSkåneslättens OL38:10+13:4821:48
4Daphne WennblomMalmö OK43:59+19:3725:08
5Signe JohanssonOK Gynge45:29+21:0725:59
6Freja  HörströmEslövs FK45:51+21:2926:12
7Alice CondoriHästveda OK48:41+24:1927:49
8Elias JohanssonOK Tyringe59:49+35:2734:10
9Tuva ChristensenSkåneslättens OL1:00:04+35:4234:19
Wilton AspegrenOK Kontinentej godkänd
Viggo OlssonSkåneslättens OLej start

U2

2 360 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leander WennblomMalmö OK24:5710:34
2Noel SvenssonOK Kompassen28:30+3:3312:04
3Nelly LindbergHässleholms OK30:10+5:1312:46
4Stellan KandersFrosta OK35:55+10:5815:13
5Folke KandersLunds OK36:01+11:0415:15
6Elin Sjöberg DietschOK Pan-Kristianstad36:39+11:4215:31
7Ludwig UlanderSkåneslättens OL40:01+15:0416:57
8Ebba NilssonOK Gynge49:05+24:0820:47
9Simon JohanssonOK Gynge49:46+24:4921:05
Rasmus NilssonOK Gyngeej godkänd
Philip HöglindOK Pan-Kristianstadej godkänd
Vilgot HjelmLunds OKej start

Öppen 1

2 360 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leslie VeryserMalmö OK41:1417:28
2Arvid BrännströmHästveda OK48:14+7:0020:26

Öppen 3

2 840 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kim KulstadSkåneslättens OL30:5310:52
2Nikolai Alvarez LönnÖrkelljunga 31:59+1:0611:15
3Cilla UlanderSkåneslättens OL34:50+3:5712:15
4Madeleine SjögrenHästveda OK48:05+17:1216:55
5Karin MalmgrenHjärnarps OL56:14+25:2119:48
6Barbro JohansonOK älme1:01:14+30:2121:33
7Ulla KarlssonOK Tyringe1:06:44+35:5123:29
Margareta EdbergMalmö OKej start
Astrid HjelmLunds OKej start

Öppen 5

3 450 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad39:4711:31
2Hans KulstadSkåneslättens OL42:37+2:5012:21
3Mats HornedOK Pan-Kristianstad43:55+4:0812:43
4Marie NilssonFK Boken44:54+5:0713:00
5Bert OlssonSkåneslättens OL46:23+6:3613:26
6Madeleine HellqvistOK Kontinent50:37+10:5014:40
7Clara SvenssonHässleholms OK51:52+12:0515:02
8Kajsa AspegrenOK Kontinent51:58+12:1115:03
9Wicky FredrikssonKlubblös52:11+12:2415:07
10Mia HallabroHässleholms OK52:44+12:5715:17
11Anna NilssonHästveda OK54:52+15:0515:54
12Sven-Otto JönssonEslövs FK55:00+15:1315:56
13Thomas JohanssonOK älme56:30+16:4316:22
14Thomas PerssonOK Tyringe56:48+17:0116:27
15Kerstin DahlHärlövs IF58:04+18:1716:49
16Håkan MalmgrenMalmö OK1:03:13+23:2618:19
Jonas HörströmEslövs FKej start
Christina SvenssonHjärnarps OLej start

Öppen 7

3 000 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David ArboreliusHelsingborgs SOK21:017:00
2Fredrik PerssonHelsingborgs SOK24:56+3:558:18
3Edvin VensrydEslövs FK29:07+8:069:42
4Jenny VinbladLunds OK30:25+9:2410:08
5Roger SvenssonHässleholms OK31:25+10:2410:28
6Dan JensenMalmö OK32:00+10:5910:40
7Lena NorrmanIS Kullen33:16+12:1511:05
8Henrik RosénLunds OK33:30+12:2911:10
9Nataliya ThellEslövs FK35:14+14:1311:44
10Marie SvenssonMalmö OK35:19+14:1811:46
11Willie OlssonRävetofta ok35:25+14:2411:48
12Kerstin OlssonEslövs FK35:54+14:5311:58
13Cecilia SvenssonHässleholms OK36:15+15:1412:05
14Torsten LindénIS Kullen36:39+15:3812:13
15Jonas KylmäHelsingborgs SOK37:38+16:3712:32
16Thomas VinbladLunds OK38:02+17:0112:40
17Kristofer BrännströmHästveda OK38:32+17:3112:50
18Lena StrandMarkaryds fk38:50+17:4912:56
19Åsa StåhlHjärnarps OL39:18+18:1713:06
20Olle NyströmIS Kullen42:29+21:2814:09
21Jonas Olssonörkelljunga fk42:53+21:5214:17
22Helen NilssonHärlövs IF43:43+22:4214:34
23Bo Svenssonörkelljunga fk43:50+22:4914:36
24Carina ErikssonHjärnarps OL46:04+25:0315:21
25Elna RosénLunds OK47:01+26:0015:40
26Anette BjelkHästveda OK47:02+26:0115:40
27Rolf Haglundörkelljunga fk49:03+28:0216:21
28Per-Åke AnderssonIS Kullen49:24+28:2316:28
29Sonja HammarOK Kompassen49:53+28:5216:37
30Tova StjernmanKlubblös52:21+31:2017:27
31Karin BengtssonOK Kompassen53:20+32:1917:46
32Johnny MalmgrenHjärnarps OL55:18+34:1718:26
33Gull Svenssonörkelljunga fk55:41+34:4018:33
34Jan-Eric NelkingFK Åsen58:34+37:3319:31
35Margareta HeldFK Åsen1:09:39+48:3823:13
Birgitta Olssonörkelljunga fkej godkänd
Emma LundgrenFalköpings AIK OKej start

Öppen 8

4 960 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar Jensen SondénMalmö OK34:116:53
2Ludvig HallabroHässleholms OK40:49+6:388:13
3Mats SvenssonHjärnarps OL43:41+9:308:48
4Magnus LindeSkåneslättens OL43:50+9:398:50
5Carina RydlundHässleholms OK43:56+9:458:51
6Camilla Haglundörkelljunga fk45:00+10:499:04
7Robert BertilssonLunds OK45:54+11:439:15
8Nellie RydlundHässleholms OK46:01+11:509:16
9Ebba ThuressonOK Pan-Kristianstad46:02+11:519:16
10Jörgen SkaampBallerup OK46:39+12:289:24
11Håkan GrubbMalmö OK48:46+14:359:49
12Simon SvenssonLaholms IF50:26+16:1510:10
13Eva Folkesson LööfOK Pan-Kristianstad52:08+17:5710:30
14Erik KandersFrosta OK52:32+18:2110:35
15Annette BondeBallerup OK53:01+18:5010:41
16Greger JörgensenBalleruo ok53:16+19:0510:44
17Edo DrenthHelsingborgs SOK53:25+19:1410:46
18Rasmus PerssonSkåneslättens OL53:33+19:2210:47
19Roger NilssonLaholm if53:38+19:2710:48
20Stefan DahlIS Kullen54:28+20:1710:58
21Jörgen GöranssonFK Göingarna55:05+20:5411:06
22Stellan MartinssonOK Tyringe55:15+21:0411:08
23LarsBech JensenBallerup OK56:32+22:2111:23
24Nelli OlvegårdFK Göingarna56:50+22:3911:27
25Kristina SpångbergLunds OK57:16+23:0511:32
26Holger SigboOK Kompassen58:40+24:2911:49
27Gert PetterssonLunds OK58:59+24:4811:53
28Carolina LandinMalmö OK1:00:16+26:0512:09
29Magnus LinderothKlubblös1:00:47+26:3612:15
30Pål BengtssonIS Kullen1:02:12+28:0112:32
31Jenny GustafssonLunds OK1:05:37+31:2613:13
32Lars DahlHärlövs IF1:08:04+33:5313:43
33Marie Ståhl NordströmHjärnarps OL1:08:41+34:3013:50
34Gert OlssonTockarps IK1:13:00+38:4914:43
35Kerstin JohanssonKlubblös1:13:44+39:3314:51
36Felicia LindbergHässleholms OK1:29:16+55:0517:59
37Daniel AxelssonHästveda OK1:51:44+1:17:3322:31

Öppen 9

7 670 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Ola OlssonOK Vilse 8757:577:33
2Jonas HjertFalköpings AIK OK1:08:04+10:078:52
3Henrik AnderssonHässleholms OK1:16:20+18:239:57
4Alex OttesenBallerup OK1:23:41+25:4410:54
5Martin StjernmanKlubblös2:00:24+1:02:2715:41
Janne KokkalaCentrum OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!