Officiell resultatlista för Silva League med ÖSA-träffen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Silva League med ÖSA-träffen
Arrangörsorganisation: Alfta-Ösa OK
Datum: lördag 26 maj 2012

D21 Elit

5 220 m, 60 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika BillstamOK Linné35:166:45
2Tove AlexanderssonStora Tuna OK35:17+0:016:45
3Lina StrandGöteborg-Majorna OK37:01+1:457:05
4Tanja RyabkinaHellas Orientering37:14+1:587:07
5Nadiya VolynskaOK Orion37:33+2:177:11
6Helena AnderssonOK Tisaren37:56+2:407:16
6Lilian ForsgrenOK Tisaren37:56+2:407:16
8Alva OlssonVästerås SOK38:47+3:317:25
9Lena EliassonDomnarvets GOIF40:16+5:007:42
10Anna (Humlaröd) PerssonFK Göingarna40:25+5:097:44
11Emma AnderssonSävedalens AIK40:38+5:227:47
12Lina BäckströmOK Linné40:42+5:267:47
13Kristin LöfgrenOK Kolmården40:52+5:367:49
14Josefine EngströmAlfta-Ösa OK41:02+5:467:51
15Sofia TörnqvistIFK Lidingös Skid o OK41:04+5:487:52
16Elin A SkantzeJärla Orientering41:07+5:517:52
17Maria MagnussonSävedalens AIK41:32+6:167:57
18Annica GustafssonIFK Lidingös Skid o OK41:33+6:177:57
19Frida BakkmanIFK Lidingös Skid o OK41:34+6:187:57
20Johanna LönnkvistTullinge SK41:36+6:207:58
21Karolina A.HöjsgaardDomnarvets GOIF41:48+6:328:00
22Anna BachmanIFK Lidingös Skid o OK41:52+6:368:01
23Olga RieznychenkoIFK Moras OK41:53+6:378:01
24Petra BaljeuLeksands OK42:09+6:538:04
25Anna ForsbergGöteborg-Majorna OK42:19+7:038:06
26Anastasiia DanylovaSödertälje-Nykvarn OF42:26+7:108:07
27Emma ClaessonStora Tuna OK42:46+7:308:11
28Sara EskilssonHaninge SOK42:53+7:378:12
29Sofie JohanssonOK Linné43:16+8:008:17
30Elisa ElstnerOK Linné43:23+8:078:18
31Gunilla SvärdIF Thor43:29+8:138:19
32Therese KlintbergEksjö SOK43:36+8:208:21
33Elisabeth HanssonIFK Lidingös Skid o OK43:49+8:338:23
34Annika ÖstmanIFK Lidingös Skid o OK44:10+8:548:27
35Martina KarlssonStora Tuna OK44:17+9:018:29
36Johanna LindbergDomnarvets GOIF44:40+9:248:33
37Johanna SanderiIFK Lidingös Skid o OK45:38+10:228:44
38Inga KazlauskaiteOK Linné45:43+10:278:45
39Beatrice GustavssonEksjö SOK45:55+10:398:47
40Emma BergmanGöteborg-Majorna OK46:05+10:498:49
41Lisa RönnolsOK Linné46:07+10:518:50
42Rebecka LindbergOK Linné46:46+11:308:57
43Kristin HylanderNyköpings OK46:49+11:338:58
44Elin DahlinDomnarvets GOIF47:12+11:569:02
45Lovisa PerssonOK Tisaren47:24+12:089:04
46Johanna ÖbergOK Hällen48:27+13:119:16
47Elin StrömIFK Lidingös Skid o OK48:29+13:139:17
48Elin VedinSundsvalls OK48:33+13:179:18
49Emma JohanssonDomnarvets GOIF48:42+13:269:19
50Kristina RobertoOK Linné49:55+14:399:33
51Karolin OhlssonJärla Orientering50:03+14:479:35
52Emma AnderssonÄrla IF51:53+16:379:56
53Elna ForsbergIK Hakarpspojkarna52:12+16:5610:00
54Rebecca BjärrenholtVallentuna-Össeby OL52:25+17:0910:02
55Sanna LinseforsGöteborg-Majorna OK53:12+17:5610:11
56Malin AnderssonOK Nolaskogsarna53:39+18:2310:16
57Josefin AronssonOK Tisaren54:35+19:1910:27
58Rebecka NylinOK Tisaren55:40+20:2410:39
59Frida AnderssonFalkenbergs OK1:05:56+30:4012:37
Lisa CarlssonOK Linnéej godkänd

H21 Elit

5 690 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter ÖbergOK Hällen32:025:37
1Johan RunessonGöteborg-Majorna OK32:025:37
1Oleksandr KratovOK Orion32:025:37
4Mats TroengOK Linné33:32+1:305:53
5Rassmus AnderssonOK Linné33:45+1:435:55
6Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna33:51+1:495:56
7Kalvis MihailovsIK Hakarpspojkarna34:00+1:585:58
8Mattias KarlssonHalden SK34:01+1:595:58
9Filip DahlgrenIFK Lidingös Skid o OK34:02+2:005:58
10Pavlo UshkvarokSödertälje-Nykvarn OF34:03+2:015:59
11Albin RidefeltOK Linné34:10+2:086:00
12Gustav BergmanOK Ravinen34:12+2:106:00
13Jonas LeanderssonSödertälje-Nykvarn OF34:25+2:236:02
14Olle KaleredOK Denseln34:30+2:286:03
15Oskar SjöbergOK Linné34:47+2:456:06
16Anton ÖstlinSödertälje-Nykvarn OF35:13+3:116:11
17Karl WalheimÄrla IF35:18+3:166:12
18Jonas NordströmTullinge SK35:31+3:296:14
19Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna35:44+3:426:16
20Fredrik JohanssonIFK Lidingös Skid o OK35:53+3:516:18
21Göran WinbladRehns BK35:57+3:556:19
22Pelle EngstrandStora Tuna OK36:00+3:586:19
23Jan TroengOK Linné36:03+4:016:20
24Erik ÖhlundGöteborg-Majorna OK36:19+4:176:22
25Joakim SvenskStora Tuna OK36:23+4:216:23
25Daniel AttåsOK Tisaren36:23+4:216:23
27Joakim HederskogIK Hakarpspojkarna36:26+4:246:24
28Gustav NordströmGävle OK36:34+4:326:25
28Lukas PetterssonIFK Umeå36:34+4:326:25
30Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF37:15+5:136:32
31Christian TingströmGöteborg-Majorna OK37:22+5:206:34
31Peter HemmyrJärla Orientering37:22+5:206:34
33Josef NordlundOK Linné37:25+5:236:34
34Erik HolmbergIK Hakarpspojkarna37:26+5:246:34
35Jesper LysellRehns BK37:30+5:286:35
36Jakob EnmarkGävle OK37:36+5:346:36
37Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna37:40+5:386:37
38Ivar LundanesSödertälje-Nykvarn OF37:58+5:566:40
39Anton TynongGävle OK38:08+6:066:42
40Henrik LöfåsOK Linné38:15+6:136:43
41Rikard ClaessonStora Tuna OK38:32+6:306:46
42Johan NordlundLeksands OK39:01+6:596:51
43Mattias MillingerOK Linné39:05+7:036:52
44Erik PetterssonOK Denseln40:02+8:007:02
45David BejbomJärla Orientering40:05+8:037:02
46Aleksei AlekseyonokIK Hakarpspojkarna40:16+8:147:04
47Ivan ForsgrenOK Tisaren40:42+8:407:09
48Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna41:02+9:007:12
49Mattias AnderssonOK Tisaren41:43+9:417:19
50Anders CarlssonIFK Lidingös Skid o OK41:44+9:427:20
51Robbin KantarpOK Hällen42:26+10:247:27
52Johan AronssonOK Tisaren43:24+11:227:37
53Johan LindbergMalungs OK Skogsmårdarna46:33+14:318:10
Jerker LysellRehns BKdiskvalificerad
Hans PerssonGävle OKej godkänd
Lasse JanssonGävle OKej godkänd
Johan KärrströmTullinge SKej godkänd
Mikael EliassonGöteborg-Majorna OKej godkänd
Ola MartnerGöteborg-Majorna OKej godkänd
Erik ThorssonTurun Metsänkävijätej start

D20 Elit

4 050 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna ErlandssonOK Skogsfalken33:038:09
2Elin MånssonOK Löftan33:37+0:348:18
3Alexandra BjärrenholtVallentuna-Össeby OL34:03+1:008:24
4Helena KarlssonIFK Lidingös Skid o OK34:13+1:108:26
5Julia LauriOK Tisaren34:56+1:538:37
6Charlotte WatsonOK Ravinen35:01+1:588:38
7Amilia BjörklundSävedalens AIK35:17+2:148:42
8Rebecka HeinrupTullinge SK35:46+2:438:49
9Ellinor TjernlundOK Vilse 8736:49+3:469:05
10Sofie SvenssonVimmerby OK37:30+4:279:15
11Amanda HolmgrenVittjärvs IK38:24+5:219:28
12Elin OlssonTibro OK39:24+6:219:43
13Elin SvenssonNässjö OK39:55+6:529:51
14Josefin TjernlundOK Vilse 8740:17+7:149:56
15Erika LindqvistSävedalens AIK40:57+7:5410:06
16Frida ErkersLeksands OK40:59+7:5610:07
17Stina BergHelsingborgs SOK41:54+8:5110:20
18Karin E. GustafssonHagaby GOIF41:56+8:5310:21
19Anette ÖnerudOK Ravinen41:57+8:5410:21
20Linda LindkvistLeksands OK42:24+9:2110:28
21Lisa AnderssonÄrla IF42:53+9:5010:35
22Annie ForsbergOK Ravinen43:11+10:0810:39
23Sara BengtssonLånghundra IF43:26+10:2310:43
24Maria BjörklundBjursås OK43:59+10:5610:51
25Helena MarkstedtOK Södertörn44:23+11:2010:57
26Emma RosénOK Njudung45:05+12:0211:07
27Maria JohanssonTorsås OK45:12+12:0911:09
28Amanda LeoBredaryds SOK45:34+12:3111:15
29Marie SpångmyrLeksands OK45:50+12:4711:19
30Lisa RisbyOK Kåre46:15+13:1211:25
31Amanda ThellsénOK Roxen46:35+13:3211:30
32Hilda ForsgrenTäby OK46:58+13:5511:35
33Bettina HoelgaardÄrla IF48:34+15:3111:59
34Linnea HolmqvistHagaby GOIF49:16+16:1312:09
35Madeleine AttforsSävedalens AIK50:12+17:0912:23
36Elin Nygren-WåhlinOK Södertörn50:33+17:3012:28
37Johanna HolménHelsingborgs SOK51:54+18:5112:48
38Kajsa HammarströmOK Hällen54:01+20:5813:20
39Evelina ChristofferssonOK Renen54:27+21:2413:26
40Joline IngelssonOK Hammaren54:44+21:4113:30
41Frida ForshällenAttunda OK56:11+23:0813:52
42Jessica LevinOK Tyr56:32+23:2913:57
43Viktoria HelmerssonOckelbo OK59:04+26:0114:35
44Therese HuhtaOK Måsen1:07:35+34:3216:41
Johanna SarenmarkLeksands OKej godkänd
Anna LindeOK Linnéej godkänd
Linnea DanielsAttunda OKej godkänd
Michaela HallqvistMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Jenny ErikssonOK Kåreej godkänd
Linnea SundströmOK Renenej godkänd
Lovisa HanssonBredareds IFej godkänd
Hanna Axelsson-MeyersonOK Linnéej godkänd
Sofia GrawéÄrla IFej start
Lina LångStora Tuna OKej start

H20 Elit

5 100 m, 57 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan HögstrandMarkbygdens OK29:265:46
2Jens WängdahlNyköpings OK30:36+1:106:00
3Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF32:18+2:526:20
4Oskar SvenssonFinspångs SOK32:22+2:566:20
5Mandus RidefeltOK Linné32:49+3:236:26
6Love SintringHagaby GOIF33:03+3:376:28
7Karl-Johan WestbergIFK Moras OK34:05+4:396:40
8Linus RappIFK Moras OK34:10+4:446:41
9Marcus JanssonKFUM Örebro OK34:24+4:586:44
10Magnus GlänneforsSöders-Tyresö34:38+5:126:47
11Fredrik EdénOK Kåre34:43+5:176:48
12Kalle BergmanOK Ravinen35:12+5:466:54
13Fredrik MattssonOK Kåre35:17+5:516:55
14Love BerzellAttunda OK35:18+5:526:55
15Erik BomanGävle OK35:27+6:016:57
15Martin LarssonHestra IF35:27+6:016:57
17Oskar AnderssonIK Hakarpspojkarna35:38+6:126:59
17Martin RegbornHagaby GOIF35:38+6:126:59
19Fredrik IngelssonRehns BK35:43+6:177:00
20Hugo MattssonSkåneslättens OL36:16+6:507:06
21Emil SvenskStora Tuna OK36:39+7:137:11
22Niklas AldénOK Linné37:08+7:427:16
23Rasmus Palmqvist AslaksenJärfälla OK37:19+7:537:19
24Andreas CallebergRehns BK38:25+8:597:31
25Erik MalmbergKvarnsvedens GOIF OK38:51+9:257:37
26Jonas BorgSödertälje-Nykvarn OF38:52+9:267:37
27Joar SvartholmGammelstads IF38:54+9:287:37
28Simon SmedbergOK Skogsfalken39:10+9:447:40
29Linus EricsonSödertälje-Nykvarn OF39:12+9:467:41
30Daniel WejåsNyköpings OK39:16+9:507:41
31Johan ForsgrenOK Kåre39:20+9:547:42
32Marcus BerggrenNyköpings OK39:38+10:127:46
33Conor ShortOK Tisaren40:15+10:497:53
34Krister KölzowOK Ravinen40:40+11:147:58
35Simon SkogmanMarkbygdens OK41:22+11:568:06
36Gunnar HolmgrenBergnäsets AIK41:24+11:588:07
37Erik JanssonKFUM Örebro OK41:29+12:038:08
38Tobias ForsénTullinge SK42:03+12:378:14
39Tiemo SchrammSnättringe SK42:37+13:118:21
40Anton HallorOK Tisaren42:57+13:318:25
41Rasmus ElmertoftNorbergs OK43:17+13:518:29
42Mårten LundquistSundbybergs IK43:37+14:118:33
43Albin SjöhedGävle OK44:00+14:348:37
44Ian LawfordMalungs OK Skogsmårdarna44:33+15:078:44
45Colm MoranOK Tisaren44:37+15:118:44
46Charlie StoltRehns BK44:42+15:168:45
47Love OttossonHaninge SOK45:38+16:128:56
48Andreas BergqvistStora Tuna OK48:20+18:549:28
49Jonathan AnderssonStora Tuna OK48:41+19:159:32
50Fredrik BjernulfSundbybergs IK49:02+19:369:36
51Eric HanssonIK Hakarpspojkarna49:20+19:549:40
52Harald HenrikssonJärla Orientering50:50+21:249:58
53Anders JohanssonRehns BK51:10+21:4410:01
54Erik AdrianssonOK Kåre52:21+22:5510:15
Ludvig ErikssonSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Joakim WigertzLånghundra IFej godkänd
Måns ÖstmanGöteborg-Majorna OKej godkänd
Axel WrådheAttunda OKej start

D18 Elit

3 960 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandrine MüllerGävle OK30:287:41
2Moa Leijon-LindHaninge SOK31:19+0:517:54
3Sara HagströmFalköpings AIK OK33:23+2:558:25
4Frida SandbergSäterbygdens OK33:38+3:108:29
5Josefine KlintbergEksjö SOK34:04+3:368:36
6Andrea SvenssonFinspångs SOK34:14+3:468:38
7Nicole LjungdahlHjärnarps GH OL35:19+4:518:55
8Frida Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF35:23+4:558:56
9Julia OhlssonUddevalla OK35:29+5:018:57
10Amelie EkströmOK Kåre35:46+5:189:01
11Tove LagerbergOK Södertörn36:09+5:419:07
12Alice HugossonSundsvalls OK36:22+5:549:11
12Agnes LeoBredaryds SOK36:22+5:549:11
14Linnea AdolfssonTullinge SK37:11+6:439:23
15Felicia StuhlhoferOK Landehof37:27+6:599:27
16Laura DAngeloAttunda OK37:35+7:079:29
17Stina NilssonUmeå OK37:46+7:189:32
18Olivia KollbergEksjö SOK38:21+7:539:41
19Moa SvenssonNässjö OK38:40+8:129:45
20Rebecka HylanderNyköpings OK38:48+8:209:47
21Sina TommerTullinge SK38:59+8:319:50
22Annika CarlbergVallentuna-Össeby OL39:18+8:509:55
23Amanda HanssonBredaryds SOK39:28+9:009:57
24Evelina WickbomVittjärvs IK39:29+9:019:58
25Siri JeppssonKatrineholms OK39:50+9:2210:03
26Johanna LarssonKöping-Kolsva OK40:12+9:4410:09
27Stina MagnussonOK Nolaskogsarna40:15+9:4710:09
28Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK40:33+10:0510:14
29Malin WidénUddevalla OK40:40+10:1210:16
30Rebecka HoppeIF Thor42:01+11:3310:36
31Emma BacklundSäterbygdens OK42:07+11:3910:38
32Junia BirgerssonVisborgs OK42:32+12:0410:44
33Sanna SkoogKils OK42:56+12:2810:50
34Matilda MartinssonFalkenbergs OK43:06+12:3810:53
35Frida HedinHjärnarps GH OL43:22+12:5410:57
36Isabel SalénOK Renen43:34+13:0611:00
36Emma BjessmoBromma-Vällingby SOK43:34+13:0611:00
38Hanna SahlinOK Kåre44:04+13:3611:07
39Elina Von KrusenstiernaOK Kåre44:55+14:2711:20
40Sarah HaleOK Kåre44:59+14:3111:21
41Maria AnderssonVästerbergslagens OL45:24+14:5611:27
42Kristin OlovssonRehns BK45:28+15:0011:28
43Lydia MartinssonOK Tyr45:33+15:0511:30
44Fredrika von EssenOK Linné45:39+15:1111:31
45Kajsa HedinHjärnarps GH OL45:55+15:2711:35
46Julia AdolfssonOK Kåre47:35+17:0712:00
47Moa EnmarkGävle OK47:40+17:1212:02
48Josefin WallenhammarHagaby GOIF49:23+18:5512:28
49Lisa MalmströmGOIF Tjalve50:18+19:5012:42
50Erica PetterssonSjövalla FK50:34+20:0612:46
51Katarina HammasVäsby OK51:33+21:0513:01
52Channa LönneSkarpnäcks OL55:13+24:4513:56
53Erica EdmanKorsnäs IF OK55:29+25:0114:00
54Anna KindlundhSödertälje-Nykvarn OF56:17+25:4914:12
55Emmeli AxmalmSävedalens AIK57:21+26:5314:28
Ida SundströmOK Renenej godkänd
Johanna LindgrenIF Hallby SOKej godkänd
Filippa JohanssonJönköpings OKej godkänd
Ida KallurOK Ravinenej godkänd
Linnea LandforsLustens OKej start

H18 Elit

4 850 m, 60 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton JohanssonOK Orion30:416:19
2Erik AnderssonOK Orion32:03+1:226:36
3Ludvig ÅhlundOK Nolaskogsarna32:06+1:256:37
4Jonatan AronssonOK Tisaren32:11+1:306:38
5Simon HectorSnättringe SK32:28+1:476:41
6Ludwig LjungqvistIK Hakarpspojkarna32:38+1:576:43
6Assar HellströmOK Ravinen32:38+1:576:43
8Piotr ParfianowiczSödertälje-Nykvarn OF32:46+2:056:45
9Niklas GustafssonOK Tisaren32:49+2:086:45
10William ErikssonHögåkers OK32:54+2:136:47
11Emil GranqvistOK Ravinen33:05+2:246:49
12Daniel NilssonNyköpings OK33:15+2:346:51
13Martin GelinderAttunda OK33:22+2:416:52
14Oskar AndrénOK Tisaren33:38+2:576:56
15Oskar LundqvistOK Orion33:49+3:086:58
16Leif SvenssonOK Tisaren33:54+3:136:59
17Erik KarlssonMålilla OK33:55+3:146:59
18Jens RönnolsTäby OK34:07+3:267:02
19Elias ÖhgrenOK Kåre34:08+3:277:02
20Anton NilssonOK Tranan34:13+3:327:03
21Victor FlingmarkUddevalla OK34:17+3:367:04
22Björn CederbergVänersborgs SK34:56+4:157:12
23Rasmus SvantessonHjärnarps GH OL35:05+4:247:14
24Arvid VågLerums SOK35:21+4:407:17
25Gustav HinderTolered-Utby Ol-klubb36:13+5:327:28
26Simon AnderssonOK Rodhen36:33+5:527:32
27Carl BomanVästerås SOK36:45+6:047:34
28Fredrik WigertzLånghundra IF36:59+6:187:37
29Fredrik AhnlénOK Hammaren37:09+6:287:39
30Johannes EklöfIF Hallby SOK37:10+6:297:39
31Henrik AnderssonBredaryds SOK37:17+6:367:41
32Jonas LarsonBergnäsets AIK38:41+8:007:58
33Kasper WestmanVästerås SOK38:51+8:108:00
34Didrik HallNyköpings OK38:52+8:118:00
35Sixten WalheimRobertsfors IK38:54+8:138:01
36Gustaf SparrevikLerums SOK39:00+8:198:02
37William NilssonOK Södertörn39:22+8:418:07
38Andreas HultqvistTullinge SK39:23+8:428:07
39David MellinSundbybergs IK39:27+8:468:08
40Albin AxelssonMullsjö SOK39:30+8:498:08
41Måns HellgrenOK Södertörn40:33+9:528:21
42Pontus KarlssonMarkbygdens OK41:08+10:278:28
43Jakob IvarssonHaninge SOK41:16+10:358:30
44Daniel BengtssonTullinge SK41:48+11:078:37
45Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF42:01+11:208:39
46Martin Dahlgren-RosénJärla Orientering42:05+11:248:40
47Erik LindgrenKFUM Örebro OK42:45+12:048:48
48August MikaelssonVästerås SOK42:48+12:078:49
49Daniel RoosAttunda OK42:59+12:188:51
50Einar JohanssonLinköpings OK43:02+12:218:52
51Kevin StåhlJärbo OK43:14+12:338:54
52Martin HunhammarBromma-Vällingby SOK43:51+13:109:02
53Arvid HenrikssonJärla Orientering43:57+13:169:03
54Oskar SandbergSäterbygdens OK45:23+14:429:21
55Emil AnderssonTullinge SK45:32+14:519:23
56Sebastian AgerhällOK Tisaren48:51+18:1010:04
Erik BerzellAttunda OKej godkänd
Alexander ForsAttunda OKej godkänd
Max BerggrenOK Denselnej godkänd
Nils GumaeliusWaxholms OKej godkänd

D21 Elit2

4 800 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne LiukkonenSundsvalls OK43:088:59
2Christina Løvald HellbergTäby OK43:13+0:059:00
3Zuzana MacuchovaDomnarvets GOIF43:17+0:099:01
4Emma EdejernAlfta-Ösa OK43:19+0:119:01
5Eva ElfvingDomnarvets GOIF43:53+0:459:08
6Maria JonssonSundsvalls OK46:28+3:209:40
7Ellinor FranssonJärla Orientering50:08+7:0010:26
8Susanna MårtenssonStora Tuna OK51:10+8:0210:39
9Maria OhlssonSkåneslättens OL51:39+8:3110:45
10Lisa KaleredHagaby GOIF51:46+8:3810:47
11Annika BjörkDomnarvets GOIF52:33+9:2510:56
12Stina EdejernIFK Bergvik53:13+10:0511:05
12Malin ErikssonIFK Moras OK53:13+10:0511:05
14Anne KretzschmarOK Kåre53:46+10:3811:12
15Sarah-Jane GaffneyOK Ravinen54:31+11:2311:21
16Christine SisellGävle OK54:33+11:2511:21
17Marie JacobssonOK Rodhen55:52+12:4411:38
18Linn GrällsOK Kåre57:20+14:1211:56
19Kristin KarlssonSOK Aneby1:01:47+18:3912:52
20Bente RostAlfta-Ösa OK1:05:33+22:2513:39
Anna-Karin Dovåker-LissLeksands OKej godkänd
Sofia LevinOK Tyrej start
Ida HyvönenSkattkärrs IFej start
Frida ForsbergOK Ravinenej start

H21 Elit2

5 070 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mathias HallménAttunda OK31:006:06
2David RüedlingerLeksands OK31:02+0:026:07
3Espen Hultgreen WeltzienJärla Orientering31:53+0:536:17
4Martin HederskogMalungs OK Skogsmårdarna32:06+1:066:19
5Carl WikingOK Kåre32:15+1:156:21
6Erik LindIFK Umeå32:44+1:446:27
7Simon HodlerIFK Moras OK32:45+1:456:27
8Andreas PetersonHagaby GOIF32:52+1:526:28
9Liutauras BileviciusOK Linné33:04+2:046:31
10Sebastian MånssonHagaby GOIF33:09+2:096:32
11Denys ShcherbakovRonneby OK33:15+2:156:33
12Anders HedbergGöteborg-Majorna OK33:18+2:186:34
13Oskar DanielsAttunda OK33:31+2:316:36
14Björn LjunggrenOK Hammaren33:44+2:446:39
15Nicolas SimoninIFK Lidingös Skid o OK33:54+2:546:41
16Johan IsraelssonStora Tuna OK34:04+3:046:43
17Christoffer EskilssonHaninge SOK34:14+3:146:45
18Simon AnderssonForsa OK34:31+3:316:48
19Rasmus ElmelidSkåneslättens OL34:57+3:576:53
20Jonas EngströmOK Hällen35:10+4:106:56
21Patrik SvedbergGävle OK35:28+4:286:59
22Thomas ÅbergGävle OK35:49+4:497:03
23Mattias MårtsStora Tuna OK35:50+4:507:04
24Erik FernlundSäterbygdens OK36:05+5:057:07
25Kent LundvallTäby OK36:22+5:227:10
26Anders HåkanssonOK Linné36:45+5:457:14
27Ulf BergqvistGävle OK36:51+5:517:16
28Erik SisellGävle OK37:03+6:037:18
29Viktor AntonssonEksjö SOK37:11+6:117:20
30Joakim IngelssonOK Hammaren37:13+6:137:20
31Anders AxlingSödertälje-Nykvarn OF37:20+6:207:21
32Patrik LindÄrla IF37:23+6:237:22
33Stefan JonssonMalungs OK Skogsmårdarna37:27+6:277:23
34Sven LundbäckStora Tuna OK37:52+6:527:28
35Albin PetterssonOK Tisaren38:06+7:067:30
36Niklaus ReyNyköpings OK38:07+7:077:31
37Andreas AllerhedIFK Moras OK38:13+7:137:32
38Simon HedlundÄrla IF38:25+7:257:34
39Nick BarrableOK Ravinen38:32+7:327:36
40Per Harald Havnen JohansenLillomarka OL38:42+7:427:37
41Henrik LundgrenSävedalens AIK39:22+8:227:45
42Pessi LiukkonenSundsvalls OK39:40+8:407:49
43Johan HameliusOK Linné40:04+9:047:54
44Kristian DahlströmIFK Moras OK41:19+10:198:08
45Anders JanssonTäby OK41:28+10:288:10
46Johan ErikssonGävle OK42:50+11:508:26
47Andreas HolmqvistHestra IF42:58+11:588:28
48Jan MobergGävle OK43:19+12:198:32
49Johan FröbergGOIF Tjalve43:36+12:368:35
50Jonas LundgrenStora Tuna OK44:29+13:298:46
51Ross SmithOK Linné45:03+14:038:53
52Joel SjölanderIFK Umeå45:16+14:168:55
53Daniel NordeboÄlvsby IF OK45:38+14:389:00
54Joel SanderiIFK Lidingös Skid o OK46:17+15:179:07
55Magnus FranssonÄrla IF47:13+16:139:18
56Henrik HammasAttunda OK47:19+16:199:19
57Gustav ErikssonStora Tuna OK47:47+16:479:25
58Martin SundlöfGävle OK51:20+20:2010:07
59Tomas KobayashiSurahammars SOK58:47+27:4711:35
Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Jonas BäckströmMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Robert JohanssonTäby OKej start

D18 Elit2

3 700 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida LövgrenIFK Moras OK39:1710:37
2Lovisa DanielssonHJS-Vansbro OK41:06+1:4911:06
3Josefine TuoremaaVittjärvs IK41:14+1:5711:08
4Sofie GustafssonOK Tyr42:00+2:4311:21
5Tove ForshällenAttunda OK42:04+2:4711:22
6Hanna WedinAlmby IK46:53+7:3612:40
7Cecilia ImarkTullinge SK46:58+7:4112:41
8Julia SipolaVittjärvs IK48:19+9:0213:03
9Sophie ErikssonÄrla IF48:56+9:3913:13
10Maja IngelssonOK Hammaren49:46+10:2913:27
11Sofia AldénFinspångs SOK50:34+11:1713:40
12Hanna BerglundOK Kåre52:07+12:5014:05
13Sanna ForsbergLånghundra IF53:52+14:3514:33
14Agnes Leffler-RosendahlOK Renen56:40+17:2315:18
15Jorunn LindströmSundsvalls OK1:00:53+21:3616:27
16Katarina JohanssonSundsvalls OK1:01:05+21:4816:30
Beatrice HuhtaOK Måsenej start
Frida IngelssonOckelbo OKej start
Karin SvenssonFinspångs SOKej start
Linnéa HahneInsjöns IF OKej start
Kajsa EngströmOK Kåreej start

H18 Elit2

4 140 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton ForsbergLånghundra IF32:097:45
2Emil WikströmOK Tyr32:36+0:277:52
3Carl NäslundVästerås SOK33:06+0:577:59
4Gustav BoquistIK Uven33:24+1:158:04
5Per LindmanFinspångs SOK33:35+1:268:06
6Jesper LundHaninge SOK33:48+1:398:09
7Martin OlssonTibro OK34:30+2:218:20
8Joakim ByströmJärfälla OK34:37+2:288:21
9Simon KappelGotlands Bro OK34:39+2:308:22
10Albin PetrénGöteborg-Majorna OK34:56+2:478:26
11David HectorSnättringe SK35:35+3:268:35
12Torsten MolitorKatrineholms OK35:48+3:398:38
13Simon LundinFinspångs SOK36:26+4:178:48
14Simon ForsKvarnsvedens GOIF OK36:29+4:208:48
15Jesper Kullin AlfredssonOK Tyr36:37+4:288:50
16Jonathan KarlssonOK Tisaren36:48+4:398:53
17Fredrik TegströmLinköpings OK37:24+5:159:02
18Karl EngesAttunda OK37:31+5:229:03
19Wilhelm Finn ErikssonStora Tuna OK37:32+5:239:03
20Ludvig NilssonKFUM Örebro OK37:48+5:399:07
21Viktor LundénAvesta OK39:16+7:079:29
22Anton DanielsAttunda OK39:28+7:199:31
23Martin EricsonOK Tyr39:41+7:329:35
24Kristoffer PetterssonOK Hällen40:36+8:279:48
25Martin NilssonStigmännen Karlshamns OK41:16+9:079:58
26Filip SalénOK Renen41:49+9:4010:06
27Jonatan HöjlindIFK Moras OK41:53+9:4410:07
28Fredrik RegbornHagaby GOIF42:58+10:4910:22
29Andreas SundströmVästerås SOK43:30+11:2110:30
30Jonathan BerglindOK Södertörn44:21+12:1210:42
31Jonas RinnbäckOK Ravinen45:23+13:1410:57
32Johan SandlundOK Njudung45:37+13:2811:01
33Martin EngmanOK Denseln46:01+13:5211:06
34Fredrik WallinStora Tuna OK49:19+17:1011:54
35Richard LundstedtMullsjö SOK51:00+18:5112:19
36Henrik HåkanssonOK Kolmården51:47+19:3812:30
37David StigsmarkStora Tuna OK56:18+24:0913:35
38Anders VedinSundsvalls OK1:06:31+34:2216:04
Anton BlomdahlTullinge SKej godkänd
Niclas LarssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Anton GustafssonStora Tuna OKej godkänd
Michael SiemmeisterEksjö SOKej start
Niklas FriskMarkbygdens OKej start
Jefta LangerakJärfälla OKej start
Simon MarteliusAttunda OKej start
Andreas ZeijlonOK Hällenej start
Oskar LeinonenOK Kolmårdenej start
Mathias Myrefelt NorlingerSkarpnäcks OLej start

D21

3 780 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna MånssonOK Löftan37:439:58
2Sofia StenbergKarlsbyhedens IK38:55+1:1210:17
3Matilda ÖsterbergGävle OK40:31+2:4810:43
4Lenka KlimplováOK Kåre42:14+4:3111:10
5Martina ArkåsenOK Kåre42:44+5:0111:18
6Hiromi IwayaSurahammars SOK43:43+6:0011:33
7Marika HagelbergOK Kåre44:31+6:4811:46
8Josefine LindbergIFK Moras OK47:24+9:4112:32
9Bodil HalvarssonGöteborg-Majorna OK50:26+12:4313:20
10My OttossonVästerbergslagens OL57:00+19:1715:04
11Hanna KlaarSäterbygdens OK59:22+21:3915:42
Anna T PerssonOK Kåreej start

H21

4 420 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per HolmIFK Moras OK34:217:46
2Andreas DavidssonForsa OK35:00+0:397:55
3Simon SjöhedGävle OK35:45+1:248:05
4Erik LundhOK Gynge38:05+3:448:36
5Erik MelinOK Linné38:52+4:318:47
6Patrik NilssonSnättringe SK41:28+7:079:22
7Joakim FuruströmLjusdals OK44:27+10:0610:03
8Johan HöökIK Jarl Rättvik49:22+15:0111:10
9Niclas ErikssonOK Kåre49:31+15:1011:12
10Johan VilénIFK Moras OK51:43+17:2211:42
11Dmitri PotchepkoOK Kåre53:56+19:3512:12
Mikael BlessbornDomnarvets GOIFej start
Tobias EliassonSundsvalls OKej start
Thomas E ErikssonKexholms SKej start

H20

3 780 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils ErkersLeksands OK31:028:12
2Erik HenckelSundsvalls OK43:59+12:5711:38
Torgny PalmHJS-Vansbro OKej start

D18

3 390 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina WidmarkOK Storsjön38:3111:21
2Cecilia KnutsenGävle OK39:38+1:0711:41
3Sonja PalmHJS-Vansbro OK40:22+1:5111:54
4Hanna GustafssonOK Kåre41:05+2:3412:07
5Erika BlixtJärbo OK50:22+11:5114:51

D16

3 150 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen SarenmarkLeksands OK26:328:25
2Hanna KarlssonMarkbygdens OK27:06+0:348:36
3Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering28:52+2:209:09
4Lovisa JonssonNorbergs OK29:24+2:529:20
5Ronja BjörklundBjursås OK30:03+3:319:32
6Jessica HallqvistMalungs OK Skogsmårdarna30:04+3:329:32
7Maja EngesLeksands OK30:09+3:379:34
8Ellen SjögrenSundsvalls OK30:10+3:389:34
9Matilda DammvikStora Tuna OK30:28+3:569:40
10Kristin BomanGävle OK30:36+4:049:42
11Johanna HenrikssonJärbo OK31:45+5:1310:04
12Kajsa MattssonOK Kåre32:15+5:4310:14
13Lina FredrikssonKorsnäs IF OK32:46+6:1410:24
14Elin KindlundhAlfta-Ösa OK35:37+9:0511:18
15Märta FröjdSnättringe SK35:53+9:2111:23
16Anna BjörklundBjursås OK36:27+9:5511:34
17Johanna Palm-NilssonSöderhamns OK38:14+11:4212:08
18Caroline LängheimTullinge SK38:31+11:5912:13
19Stina ÅströmSundsvalls OK39:30+12:5812:32
20Frida JonssonAlfta-Ösa OK39:44+13:1212:36
21Ellen ForsgrenForsa OK40:01+13:2912:42
22Sanna WassbrinkVK Uvarna42:01+15:2913:20
23Elina ArvidssonSäterbygdens OK43:37+17:0513:50
Emma JanssonStora Tuna OKej godkänd
Elin ForslundSöderhamns OKej godkänd
Elin PetersonÄlvdalens IF OKej start

H16

3 150 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas ErikssonStora Tuna OK22:026:59
2Linus ErikssonRobertsfors IK22:12+0:107:02
3Albin BergkvistBjursås OK22:31+0:297:08
4Emil ÅbergKorsnäs IF OK24:01+1:597:37
5Olle AnderssonTullinge SK24:10+2:087:40
6André AnderssonVästerbergslagens OL24:33+2:317:47
7Daniel DuhlboIFK Moras OK24:57+2:557:55
8Jakob FranssonOK Milan26:21+4:198:21
9Jesper JissbackeGävle OK26:38+4:368:27
10Martin HerbertTäby OK27:23+5:218:41
11Jonas GustafssonOK Kåre27:43+5:418:47
12Isak SöderströmSala OK28:32+6:309:03
13Johan NordinSundsvalls OK29:59+7:579:31
14Martin NorrbomSala OK30:42+8:409:44
15Arvid RunvikKvarnsvedens GOIF OK30:52+8:509:47
16Axel MartinNjurunda OK31:01+8:599:50
17Filip HahneInsjöns IF OK31:32+9:3010:00
18Oscar SundlöfSundsvalls OK31:35+9:3310:01
19Erik HållströmGävle OK32:14+10:1210:13
20Nils AlexanderssonStora Tuna OK33:11+11:0910:32
21Joakim StåhlJärbo OK33:17+11:1510:33
22Gabriel HöjlindIFK Moras OK34:29+12:2710:56
23Emil ErikssonTierps SOK35:33+13:3111:17
24Eric DanielssonOK Kåre37:02+15:0011:45
25Josef LandénSöderhamns OK38:00+15:5812:03
26Oscar PerérsKorsnäs IF OK38:12+16:1012:07
27Arvid PerssonTäby OK39:01+16:5912:23
28Donnie FredrikssonSöderhamns OK39:58+17:5612:41
29Elias FredrikssonSöderhamns OK43:58+21:5613:57
30Erik NallgårdVästerås SOK53:18+31:1616:55
Rasmus LöfgrenStora Tuna OKej start
Filip IvarssonOK Hammarenej start
Wiktor Finn ErikssonDomnarvets GOIFej start
Felix KarsboAlfta-Ösa OKej start
Lars OlovssonRehns BKej start
Erik BerglundOK Kåreej start

H16 Kort

2 780 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon EckerlidOK Kåre27:329:54

D14

2 780 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna HugossonSundsvalls OK21:507:51
2Ronja JungåkerKorsnäs IF OK22:17+0:278:00
3Jenny PerersKorsnäs IF OK26:31+4:419:32
4Stina NordinSundsvalls OK26:33+4:439:33
5Anna HerbertTäby OK26:37+4:479:34
6Frida PetersonÄlvdalens IF OK26:55+5:059:40
7Erika DuhlboIFK Moras OK27:34+5:449:54
8Wilma LagerhällRehns BK28:13+6:2310:08
9Jennie BörjessonStorviks IF28:41+6:5110:19
10Emma BlixtJärbo OK28:58+7:0810:25
11Gabriella BerganderEksjö SOK29:03+7:1310:26
12Johanna BörjessonStorviks IF29:50+8:0010:43
13Carolina OlssonÄlvdalens IF OK30:08+8:1810:50
14Matilda MelénOK Kåre31:25+9:3511:18
15Tove FlodmanOK Hammaren31:55+10:0511:28
16Amanda HalvarsonLeksands OK32:18+10:2811:37
17Hanna KjellinForsa OK33:03+11:1311:53
18Frida FredrikssonKorsnäs IF OK34:41+12:5112:28
19Ann JohanssonSundsvalls OK35:13+13:2312:40
20Elin VikerOK Kåre35:21+13:3112:42
21Vilma BergerDomnarvets GOIF37:48+15:5813:35
22Elin NilssonVK Uvarna39:06+17:1614:03
23Alma AnderssonDomnarvets GOIF40:22+18:3214:31
24Ida HallgrenBjursås OK40:58+19:0814:44
25Emma EckerlidOK Kåre43:03+21:1315:29
26Jonna JungåkerKorsnäs IF OK49:11+27:2117:41
27Elin NallgårdVästerås SOK50:22+28:3218:07
Sanna SjödénÄlvdalens IF OKej start

H14

2 780 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper SvenskStora Tuna OK16:586:06
2Isac Von KrusenstiernaOK Kåre17:06+0:086:09
3Isak ÅbergKorsnäs IF OK20:03+3:057:12
4henning sjökvistStora Tuna OK20:49+3:517:29
5Viktor SkoogKils OK20:59+4:017:32
6Mårten OlssonGävle OK21:06+4:087:35
7Erik OlssonGävle OK22:24+5:268:03
8Fredrik NorlinIFK Moras OK23:03+6:058:17
9Andreas PerssonOK Hammaren23:06+6:088:18
10Robin SalénOK Renen23:11+6:138:20
11Gabriel LundvallTäby OK23:15+6:178:21
12Gustav ÖhgrenKarlsbyhedens IK23:58+7:008:37
13Jonas NorlinIFK Moras OK25:17+8:199:05
14Nils OttossonGävle OK29:06+12:0810:28
15Johan GibergTumba-Mälarhöjden OK30:01+13:0310:47
16André LindgrenOK Ravinen31:29+14:3111:19
17Vidar PerssonTäby OK35:12+18:1412:39
18Lukas KarsboAlfta-Ösa OK36:16+19:1813:02
19Byron PalmHJS-Vansbro OK37:55+20:5713:38
20Edvin NordströmTäby OK38:27+21:2913:49
21Emil ArvidssonSäterbygdens OK41:32+24:3414:56
22Walter LagerhällRehns BK44:44+27:4616:05
23Jonathan MagnussonRehns BK50:25+33:2718:08
24Arvid HägglundOK Ödmården51:30+34:3218:31
Marcus DolkLjusdals OKej godkänd
Martin MörsellOK Kåreej start

D14 Kort

2 130 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin LundvallTäby OK30:4514:26
Ellinor AlbinssonIFK Moras OKej start

H14 Kort

2 130 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jacob AlbinssonIFK Moras OK21:029:52
2Karl FredrikssonKorsnäs IF OK27:11+6:0912:45

D12

2 130 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva RingiOK Kåre17:368:15
2Tindra JernströmAvesta OK17:41+0:058:18
3Wilma BerganderEksjö SOK19:43+2:079:15
4Lovisa WigertzLånghundra IF21:44+4:0810:12
5Frida VikströmSundsvalls OK21:57+4:2110:18
6Sara NilssonVK Uvarna23:01+5:2510:48
7Ronja HuggForsa OK24:19+6:4311:24
8Ida JohnssonOK Kåre28:08+10:3213:12
9Sofie FröjdSundsvalls OK30:21+12:4514:14
10Elin NorlinIFK Moras OK33:35+15:5915:46
11Cecilia LindgrenOK Kåre34:02+16:2615:58
12Klara SpikLeksands OK36:39+19:0317:12
13Shanti SöderströmSala OK38:01+20:2517:50
14Lisa HallgrenBjursås OK38:37+21:0118:07
15Frida SvedbergSundsvalls OK41:16+23:4019:22
16Sara EckerlidOK Kåre42:55+25:1920:08
Katrin SjödénÄlvdalens IF OKej start

H12

2 130 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor SvenskStora Tuna OK15:097:06
2Zeb PalmHJS-Vansbro OK17:17+2:088:06
3Johannes ÖhgrenKarlsbyhedens IK17:56+2:478:25
4Viktor BergLeksands OK17:59+2:508:26
5John GranathSvärdsjö IF18:28+3:198:40
6Albin BergerDomnarvets GOIF23:30+8:2111:01
7Martin DanielssonOK Kåre24:23+9:1411:26
8Adam HahneInsjöns IF OK24:37+9:2811:33
9Daniel StåhlJärbo OK26:01+10:5212:12
10Viktor WallinKorsnäs IF OK26:36+11:2712:29
11Tim JangdalSundsvalls OK28:41+13:3213:27
12Sverre LindellLånghundra IF32:25+17:1615:13
13Rasmus TäckOK Hammaren36:27+21:1817:06
14Erik FlodmanOK Hammaren37:12+22:0317:27
15Måns HolmgrenOK Hammaren37:51+22:4217:46
16Oskar MagnussonRehns BK39:15+24:0618:25
17Samuel JonssonHallstahammars OK43:17+28:0820:19
18Joel KihlströmRehns BK1:03:36+48:2729:51

D12 Kort

1 920 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa Sjösten AnderssonIFK Moras OK19:119:59
2Thea Sjösten AnderssonIFK Moras OK21:29+2:1811:11

H12 Kort

1 920 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ivar RunvikKvarnsvedens GOIF OK18:359:40
2Axel LindwallSvärdsjö IF20:04+1:2910:27

D10

1 920 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vendela SöderqvistOK Kåre13:457:09
2Klara AnderssonDomnarvets GOIF13:49+0:047:11
3Tove RingiOK Kåre14:33+0:487:34
4Lilian PalmHJS-Vansbro OK15:42+1:578:10
5Maja BergqvistKorsnäs IF OK16:11+2:268:25
6Elsa HermanssonIFK Moras OK16:31+2:468:36
7Tilda BergLeksands OK17:25+3:409:04
8Ebba OttosonGävle OK18:28+4:439:37
9Elsa NilssonDomnarvets GOIF19:54+6:0910:21
10Tilda LagerhällRehns BK20:52+7:0710:52
11Selina SjöbergForsa OK22:45+9:0011:50
12Emilia JohnssonOK Kåre23:00+9:1511:58
13Jennifer ÖstbergSvärdsjö IF24:25+10:4012:43
14Emma LindwallSvärdsjö IF28:12+14:2714:41
Alma BirklinOK Kåreej start

H10

1 920 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik GlänneforsSöders-Tyresö11:215:54
2Oskar VikströmSundsvalls OK12:15+0:546:22
3Linus TäckOK Hammaren12:25+1:046:28
4Fredrik JunevikLeksands OK12:56+1:356:44
5Erik Lidström LauriSnättringe SK13:07+1:466:49
6Christoffer LindgrenOK Kåre13:49+2:287:11
7Jonne LiukkonenSundsvalls OK14:33+3:127:34
8Karl GranathSvärdsjö IF15:17+3:567:57
9Elis SandbergAlfta-Ösa OK15:28+4:078:03
10Petter ErlandssonSundsvalls OK15:46+4:258:12
11Simon SchmutzLeksands OK18:00+6:399:22
12Marcus MelénOK Kåre18:30+7:099:38
13Anton PerssonOK Hammaren18:51+7:309:49
14Emil AdolfssonSvärdsjö IF18:59+7:389:53
15Markus HalvarssonLeksands OK24:16+12:5512:38
16Axel PermanOK Kåre25:00+13:3913:01
17Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens IK25:22+14:0113:12
18Adrian Hansson BångaAlfta-Ösa OK34:44+23:2318:05

D35

3 390 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Therese BergqvistKorsnäs IF OK29:098:35
2Jenny ErlandssonSundsvalls OK30:47+1:389:04
3Karin JohnssonOK Kåre32:26+3:179:34
4Catherine VennbergHudiksvalls OK35:32+6:2310:28
5Helena BacklundGävle OK35:36+6:2710:30
6Lena SundstedtKorsnäs IF OK41:18+12:0912:10

H35

4 420 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders NordahlOK Kåre34:057:42
2Karl-Johan BjörkmanArboga OK35:47+1:428:05
3Patrik JohnssonOK Kåre38:39+4:348:44
4Johan WesterberghOK Linné40:44+6:399:12
5Magnus FlodmanOK Hammaren44:48+10:4310:08
6Stellan TäckOK Hammaren45:55+11:5010:23
7Mattias EklundOckelbo OK49:22+15:1711:10
8Fredrik GranathSvärdsjö IF50:13+16:0811:21
9Mathias WestinOK Kåre55:44+21:3912:36

D40

3 380 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta Thureson GibergHellas Orientering29:008:34
2Anna NordinSundsvalls OK30:18+1:188:57
3Therese ForsKvarnsvedens GOIF OK31:22+2:229:16
4Lena HolmerIFK Moras OK31:26+2:269:17
5Charlotte VikströmSundsvalls OK31:36+2:369:20
6Anna-Karin SchmutzLeksands OK32:29+3:299:36
7Carin RosénGustavsbergs OK35:34+6:3410:31
8Pernilla SvedinLånghundra IF38:32+9:3211:24
9Anette HälldahlGävle OK48:38+19:3814:23
10Elisabeth Norman-IsakssonVK Uvarna50:54+21:5415:03
11Petra Hurtig HalvarsonLeksands OK52:41+23:4115:35
12Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK58:55+29:5517:25
Izabell BirklinOK Kåreej start

H40

3 780 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven OlssonKorsnäs IF OK25:336:45
2Olof SmittSödertälje-Nykvarn OF26:23+0:506:58
3Olov VikströmSundsvalls OK26:59+1:267:08
4Anders HvittfeldtIFK Moras OK27:02+1:297:09
5Lars ÖhgrenKarlsbyhedens IK28:19+2:467:29
6Klas FriborgJönköpings OK29:11+3:387:43
7Lars VestlingIF Thor29:40+4:077:50
8Rob HartOK Linné29:42+4:097:51
9Martin PerssonOK Kåre29:44+4:117:51
10Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK31:26+5:538:18
11Jonas BirgersonMalungs OK Skogsmårdarna31:28+5:558:19
12Lars HenrikssonSundsvalls OK32:45+7:128:39
13Johan EngesLeksands OK32:56+7:238:42
14Anders OvegrenLjusdals OK34:21+8:489:05
15Per JangdalSundsvalls OK36:31+10:589:39
16Per-Erik ModigSöderhamns OK38:34+13:0110:12
17Per NordahlDomnarvets GOIF40:09+14:3610:37
18Ronnie DahlgrenGustavsbergs OK40:27+14:5410:42
19Erik ÅbergKorsnäs IF OK41:56+16:2311:05
20Stefan WassbrinkVK Uvarna46:26+20:5312:17 Ladda ner rutt i gpx-format
Ingemar StålbergGävle OKej godkänd
Johan SällforsIFK Lidingös Skid o OKej start
Per LovangVästerbergslagens OLej start

D45

3 100 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marianne CarlbergVallentuna-Össeby OL27:198:48
2Ingela ErikssonGävle OK27:54+0:359:00
3Carina SandbergSäterbygdens OK28:52+1:339:18
4Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK29:04+1:459:22
5Anna-Lena LindströmSundsvalls OK29:25+2:069:29
6Anna Von KrusenstiernaOK Kåre29:45+2:269:35
7Charlotte LindkvistLeksands OK30:14+2:559:45
8Anna EkSödertälje-Nykvarn OF30:28+3:099:49
9Annlouise AlmqvistIFK Moras OK30:56+3:379:58
10Anna-Karin ÖhgrenKarlsbyhedens IK31:44+4:2510:14
11Karin SvenskStora Tuna OK32:20+5:0110:25
12Carina BerganderEksjö SOK32:40+5:2110:32
13Åsa RydellLeksands OK32:52+5:3310:36
14Maria HartOK Linné32:54+5:3510:36
15Laila IngelssonOK Hammaren33:02+5:4310:39
16Ulrika ErikssonStora Tuna OK33:10+5:5110:41
17Lotta JungåkerKorsnäs IF OK33:43+6:2410:52
18Åsa Gahne SpikLeksands OK34:07+6:4811:00
19Carina KaleredOK Denseln35:36+8:1711:29
20Monica BomanGävle OK36:28+9:0911:45
21Anki GustafssonSäterbygdens OK36:49+9:3011:52
22Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK37:04+9:4511:57
23Berit GummusIFK Moras OK37:14+9:5512:00
24Monica RoosAttunda OK37:44+10:2512:10
25Eva-Lena HahneInsjöns IF OK38:33+11:1412:26
26Camilla WallinStora Tuna OK40:37+13:1813:06
27Eva PetersonÄlvdalens IF OK41:31+14:1213:23
28Carina RegbornHagaby GOIF42:15+14:5613:37
29Pernilla HannusVK Uvarna45:39+18:2014:43
30Annika ErikssonTierps SOK46:45+19:2615:04
31Kristina NilssonVK Uvarna48:05+20:4615:30
32Ann LyrbergValbo AIF52:05+24:4616:48
33Birgitta LindellLånghundra IF1:07:45+40:2621:51
Ann BergmanOK Ravinenej godkänd
Weronica MorellOK Kåreej start

H45

3 610 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Conny ForsbergLånghundra IF23:596:38
2Jan EckerlidOK Kåre24:10+0:116:41
3Johan JakobssonLånghundra IF25:35+1:367:05
4Thomas HöjsgaardLeksands OK25:44+1:457:07
5Ola JernströmAvesta OK25:55+1:567:10
6Tomas L LöfgrenStora Tuna OK26:00+2:017:12
7Roine PetterssonIFK Göteborg26:16+2:177:16
8Carl PerssonTäby OK26:27+2:287:19
9Dan GibergTumba-Mälarhöjden OK26:40+2:417:23
10Steven HaleOK Kåre26:47+2:487:25
11Peter JunevikLeksands OK27:02+3:037:29
12Lars JohanssonKarlsbyhedens IK27:21+3:227:34
13Johan LundvallTäby OK27:25+3:267:35
14Lars KarlssonValbo AIF27:31+3:327:37
15Per CarlbergVallentuna-Össeby OL28:18+4:197:50
16Johan HallgrenBjursås OK28:31+4:327:53
17Tomas EdströmSundsvalls OK28:57+4:588:01
18Jörgen HectorSnättringe SK29:08+5:098:04
19Sten LeanderssonOK Tyr29:10+5:118:04
20Niklas MartinNjurunda OK29:36+5:378:11
21Gunnar KindlundhTrosabygdens OK29:38+5:398:12
22Patrik OttossonGävle OK29:43+5:448:13
23Peter EdmanKorsnäs IF OK29:48+5:498:15
24Gunnar ForsgrenForsa OK30:49+6:508:32
25Tomas HultqvistTullinge SK30:50+6:518:32
26Anders L OlssonGävle OK31:20+7:218:40
27Thomas HahneInsjöns IF OK31:31+7:328:43
28Jan LindbergKorsnäs IF OK31:43+7:448:47
29Urban LarssonSödertälje-Nykvarn OF32:03+8:048:52
30Lars NordgrenEksjö SOK32:12+8:138:55
31Sören VillamoOrnäs IK32:31+8:329:00
32Mats WallinStora Tuna OK32:53+8:549:06
33Erik StigsmarkKvarnsvedens GOIF OK33:13+9:149:12
34Rune LindströmSundsvalls OK33:22+9:239:14
35Kalle ÖstgrenOK Kåre33:27+9:289:15
36Jonas PerssonTorsås OK33:47+9:489:21
37Håkan JanssonGävle OK35:21+11:229:47
38Bo LauriSnättringe SK35:27+11:289:49
39Tomas ForsKvarnsvedens GOIF OK36:01+12:029:58
40Thomas ArvidssonSäterbygdens OK36:25+12:2610:05
41Robert ÖstlundSäterbygdens OK37:04+13:0510:16
41Magnus BacklundSäterbygdens OK37:04+13:0510:16
43Sören LövgrenIFK Moras OK37:06+13:0710:16
44Bengt HameliusSäterbygdens OK37:39+13:4010:25
45Mikael DavidssonVästerås SOK38:09+14:1010:34
46Mats ErikssonDomnarvets GOIF38:24+14:2510:38
47Per SandbergSäterbygdens OK43:20+19:2112:00
48Tommy FröjdSundsvalls OK50:02+26:0313:51
49Björn LundgrenKils OK54:57+30:5815:13
50Lars HalvarsonLeksands OK58:49+34:5016:17
Björn LindgrenKFUM Örebro OKej godkänd
Mikael IngelssonOckelbo OKej godkänd
Christer MorellOK Kåreej start
Jonas HolmgrenOK Hammarenej start
Jonas LångStora Tuna OKej start
Mikael DanielssonOK Kåreej start
Pelle LandforsLustens OKej start

D50

3 150 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne Cecilie LøvaldTäby OK23:367:29
2Karin GunnarssonStora Tuna OK27:30+3:548:43
3Kane AnderssonIFK Moras OK27:47+4:118:49
4Anna-Lena TynongGävle OK30:02+6:269:32
5Sussie BjörkmanDalaportens OL31:35+7:5910:01
6Annika DavidssonVästerås SOK32:12+8:3610:13
7Karin WedinAlmby IK32:31+8:5510:19
8Eva WalheimRobertsfors IK33:23+9:4710:35
9Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK34:21+10:4510:54
10Anne BössfallLinköpings OK35:07+11:3111:08
11Marie LarssonKöping-Kolsva OK35:30+11:5411:16
12Mona ÅkermanValbo AIF35:32+11:5611:16
13Mia GustafssonOK Kåre35:35+11:5911:17
14Pirkko HammarströmOK Måsen38:47+15:1112:18
15Marianne OttossonVästerbergslagens OL40:46+17:1012:56
16Anna Lindskog-PetterssonAttunda OK41:09+17:3313:03
17Anna-Karin AdolfssonOK Kåre41:16+17:4013:06
18Britt-Marie ErikssonGävle OK41:34+17:5813:11
19Helen GlänneforsSöders-Tyresö42:46+19:1013:34
20Maria GelinderAttunda OK46:07+22:3114:38
21Kristina ErikssonDalaportens OL46:44+23:0814:50
22Anna WidströmKvarnsvedens GOIF OK48:03+24:2715:15
23Marianne ÅhlströmOK Storsjön49:12+25:3615:37
24Sofie NylanderOK Kåre1:12:16+48:4022:56
Annika StaafForsa OKej godkänd
Susanne PerssonÄrla IFej start

H50

3 390 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan NordinSundsvalls OK23:226:53
2Christer SkoogKils OK23:37+0:156:57
3Harry HietanenGävle OK23:41+0:196:59
4Jan SjöhedGävle OK24:24+1:027:11
5Per MagnussonOK Nolaskogsarna24:32+1:107:14
6Kent BergmanOK Ravinen25:08+1:467:24
7Johan MarkstedtOK Södertörn25:19+1:577:28
8Anders EnmarkGävle OK25:27+2:057:30
9Bo BörjessonStorviks IF25:30+2:087:31
10Mats JönssonKorsnäs IF OK25:31+2:097:31
11Ulf ErikssonStora Tuna OK25:39+2:177:33
12Tore TjernlundOK Vilse 8726:32+3:107:49
13Tommy ÅhmanLånghundra IF26:47+3:257:54
14Uno JohanssonSundsvalls OK26:52+3:307:55
15Mats WalheimRobertsfors IK27:11+3:498:01
16Sune SödergrannTullinge SK27:20+3:588:03
17Peter RidefeltOK Linné27:26+4:048:05
18Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK28:01+4:398:15
19Kjell KlaarSäterbygdens OK28:05+4:438:17
20Peter NordströmTäby OK28:43+5:218:28
21Björn AlbinssonIFK Moras OK29:04+5:428:34
22Peter SkyttnerLjusdals OK29:10+5:488:36
23Jonas KarlssonMarkbygdens OK29:30+6:088:42
24Torbjörn SöderlundLeksands OK29:33+6:118:43
25Arne KlintbergEksjö SOK30:08+6:468:53
26Leif EdejernIFK Bergvik30:13+6:518:54
27Lars BerzellVäsby OK30:45+7:239:04
28Bengt SchwartzOK Kolmården31:06+7:449:10 Ladda ner rutt i gpx-format
29Sven WigertzLånghundra IF31:22+8:009:15
30Roland HellbergTäby OK31:30+8:089:17
31Anders RönnlundJärbo OK31:34+8:129:18
32Karl OlssonTibro OK31:50+8:289:23
33Per MelènOK Kåre32:11+8:499:29
34Lars SjökvistStora Tuna OK32:36+9:149:36
35Lars GustafssonOK Kåre32:39+9:179:37
36Anders BjörklundSävedalens AIK33:07+9:459:46
37Björn-Ove PetterssonAttunda OK33:44+10:229:57
38Fredrik SalénOK Renen33:53+10:319:59
39Jan LindellLånghundra IF33:54+10:3210:00
40Lennart GustafssonStora Tuna OK34:31+11:0910:10
41Harald KnutsenGävle OK34:32+11:1010:11
42Leif GustafssonSäterbygdens OK35:12+11:5010:23
43Erik WadmanIFK Moras OK35:33+12:1110:29
44Bosse WiggeSäterbygdens OK36:03+12:4110:38
45Torbjörn JohanssonSundsvalls OK39:15+15:5311:34
46Andreas OxenstiernaSkåneslättens OL39:16+15:5411:34
47Werner KöhlerTullinge SK41:11+17:4912:08
48Sören CallebergSöderhamns OK41:49+18:2712:20
49Hans-Erik JanssonVK Uvarna52:00+28:3815:20
50Ingemar HägglundOK Ödmården56:26+33:0416:38
51Mats CarlssonOK Ödmården1:07:44+44:2219:58
Lars MattssonOK Kåreej godkänd
Lars-Olov EricsonOK Djerfej start
Mats BerghIFK Moras OKej start
Curt LandinRehns BKej start
Arne ErikssonTierps SOKej start
Peo SvenskStora Tuna OKej start

D55

3 150 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK31:119:53
2Lena LarssonSala OK33:36+2:2510:40
3Jannike WåhlbergOK Kåre33:42+2:3110:41
4Ewa EdejernIFK Bergvik34:45+3:3411:01
5Monica GustavssonIK Jarl Rättvik36:39+5:2811:38
6My RönnolsTäby OK36:47+5:3611:40
7Birgitta WinbladRehns BK37:04+5:5311:46
8Anki TeikeForsa OK46:30+15:1914:45
9Tanja-Birgit SöderströmSala OK58:41+27:3018:37
10Barbro LjungbergMalungs OK Skogsmårdarna1:13:10+41:5923:13
11Margareta HallménAttunda OK1:34:31+1:03:2030:00

H55

3 380 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats LundbergDalaportens OL25:527:39
2Jan-Olof BjörklundBjursås OK26:38+0:467:52
3Andreas HjertsonOK Linné26:51+0:597:56
4Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna28:29+2:378:25
5Tryggve OttossonVästerbergslagens OL28:41+2:498:29
6Leif BylarsForsa OK29:17+3:258:39
6Bo AnderssonJärla Orientering29:17+3:258:39
8Åke SundinHällefors OK29:45+3:538:48
9Martin RåmanKvarnsvedens GOIF OK30:25+4:338:59
10Tomas AnderssonOK Tor30:38+4:469:03
11Olle RönnolsSäterbygdens OK30:46+4:549:06
12Stig LundströmSöderhamns OK30:50+4:589:07
13Hans AnderssonVästerbergslagens OL31:10+5:189:13
14Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby32:00+6:089:28
15Lars RönnolsTäby OK32:06+6:149:29
16Jonny NilssonSnättringe SK32:15+6:239:32
17Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK33:42+7:509:58
18Torgny JeppsonKatrineholms OK33:51+7:5910:00
19Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK34:02+8:1010:04
20Ola HedinOK Hammaren34:22+8:3010:10
21Per-Åke LarshansLeksands OK34:24+8:3210:10
22Magnus LundbergGävle OK34:41+8:4910:15
23Ulf ErikssonGävle OK35:08+9:1610:23
24Eddie BjärrenholtVallentuna-Össeby OL35:30+9:3810:30
25Lennart WinbergHudiksvalls OK36:44+10:5210:52
26Anders LöfgrenJärfälla OK36:49+10:5710:53
27Peter OlssonTäby OK37:30+11:3811:05
28Lennart PerssonSöderhamns OK37:51+11:5911:11
29Sten Ove NormanViksjöfors OK38:04+12:1211:15
30Sven-Erik LevinTierps SOK38:26+12:3411:22
31Stefan FurubomSöderhamns OK39:54+14:0211:48
32Thomas WesterGustavsbergs OK40:14+14:2211:54
33Göran HedmanValbo AIF40:38+14:4612:01
34Göran LyrbergValbo AIF40:49+14:5712:04
35Tommy ÖsthLjusdals OK41:34+15:4212:17
36Christer EngmanForsa OK42:11+16:1912:28
37Mario MeierOLG Welsikon42:21+16:2912:31
38Svante LindgrenKorsnäs IF OK44:57+19:0513:17
Kjell BomanSöderhamns OKej start
Lars OlofssonRehns BKej start

D60

2 360 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie Brander-StrandGöteborg-Majorna OK19:378:18
2Ing-Marie ÅsenlundGävle OK21:55+2:189:17
3Christina HjertsonOK Linné24:49+5:1210:30
4Monica HolmIFK Moras OK25:09+5:3210:39
5Agneta ThorsellForsa OK27:41+8:0411:43
6Christina FlordalLjusdals OK30:02+10:2512:43
7Helena HemströmGävle OK31:27+11:5013:19
8Elisabeth JonssonMalungs OK Skogsmårdarna32:54+13:1713:56
9Marianne SellgrenSigtuna OK35:24+15:4715:00
10Britt Marie PersIK Jarl Rättvik41:24+21:4717:32
11Meit KruskopfKorsnäs IF OK44:35+24:5818:53
12Barbro EdströmKovlands IF46:25+26:4819:40
Ingeborg TorrisMalungs OK Skogsmårdarnaej start

H60

3 100 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK23:547:42
2Lasse KarlssonIFK Moras OK26:49+2:558:39
3Bengt StenerhagVästerbergslagens OL27:41+3:478:55
4Hans AurellGävle OK27:47+3:538:57
5Bo SundqvistOckelbo OK28:13+4:199:06
6Hasse ÅbergValbo AIF29:09+5:159:24
7Mats KågesonGöteborg-Majorna OK30:23+6:299:48
8Ola KarlssonStorviks IF30:24+6:309:48
9Lennart HävrénTullinge SK30:45+6:519:55
10Anders HallménAttunda OK31:14+7:2010:04
11Roland BergSäterbygdens OK31:18+7:2410:05
12Claes-Göran StrandGöteborg-Majorna OK31:46+7:5210:14
13Tommy ErikssonTullinge SK32:16+8:2210:24
14Göran LarssonSala OK33:09+9:1510:41
15Dick DavidssonViksjöfors OK33:18+9:2410:44
16Karl-Erik AnderssonIFK Moras OK34:49+10:5511:13
17Ulf KjellinOK Hedströmmen35:03+11:0911:18
18Sten Åke VedinSelånger SOK35:52+11:5811:34
19Lennart LundquistOK Nalle36:25+12:3111:44
20Bo KlamfeltTibro OK37:46+13:5212:10
21Jon FlordalLjusdals OK39:09+15:1512:37
22Anders ClaessonIFK Moras OK40:02+16:0812:54
23Arne OlssonHudiksvalls OK41:27+17:3313:22
24Sven LarssonSärna SK42:40+18:4613:45
25Börje StrömViksjöfors OK44:14+20:2014:16
26Johnny FranssonÄrla IF44:18+20:2414:17
27Urs SchmutzLeksands OK45:20+21:2614:37
28Staffan VestbomOckelbo OK50:31+26:3716:17
Dan ThorsellForsa OKej godkänd
Kenneth WåhlbergOK Kåreej start
Sven BergströmForsa OKej start
Lars Erik HermanssonOK Linnéej start
Jan PahnkeKristinehamns OKej start
Per ElfströmÅrsunda IFej start

D65

2 360 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina WestmanHudiksvalls OK23:099:48
2Solveig SvahnOckelbo OK23:13+0:049:50
3Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK25:50+2:4110:56
4Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL28:28+5:1912:03
5Gun Inger SahlbergLånghundra IF30:11+7:0212:47
6Laila NäslundTimrå SOK31:08+7:5913:11
7Eva HalvarsonOK Kåre31:29+8:2013:20
8Eva HöijeOK Ravinen39:03+15:5416:32
9Ingrid JarlebringIFK Bergvik39:50+16:4116:52
10Ingrid AnderssonIFK Moras OK39:59+16:5016:56
11Gudrun DalströmKvarnsvedens GOIF OK41:59+18:5017:47
Monica TörnkvistKöping-Kolsva OKej start
Birgitta BillstamJärfälla OKej start

H65

3 100 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Owe EdströmKovlands IF28:179:07
2Alf LindbergKöping-Kolsva OK28:47+0:309:17
3Gunnar LöfkvistBjursås OK28:52+0:359:18
4Per-Erik WåhlbergOK Linné29:07+0:509:23
5Rolf SkoglundHellas Orientering29:33+1:169:31
6Stig OvelandValbo AIF31:17+3:0010:05
7Jan BojlingSolna OK31:35+3:1810:11
8Hans JohanssonIFK Moras OK31:41+3:2410:13
9Claes NidebornStora Tuna OK31:51+3:3410:16
10Åke HöglundTimrå SOK32:30+4:1310:29
11Olle JohanssonIFK Hedemora OK32:36+4:1910:30
12Elis ÅbergStorviks IF32:56+4:3910:37
13Ingvar SvenssonBjursås OK34:00+5:4310:58
14Lennart HöijeOK Ravinen36:01+7:4411:37
15Lasse HolmStorviks IF36:06+7:4911:38
16Lars Olov WängborgViksjöfors OK36:26+8:0911:45
17Leif ErikssonHeby AIF37:42+9:2512:09
18Tord HalvarsonOK Kåre38:53+10:3612:32
19Thomas KleistBoxholm-Mjölby OL39:40+11:2312:47
20Anders SellgrenSigtuna OK39:55+11:3812:52
21Sven NilssonMalungs OK Skogsmårdarna39:58+11:4112:53
22Hans NybergGävle OK43:49+15:3214:08
23Hans SahlbergLånghundra IF47:56+19:3915:27
24Sören AnderssonJärbo OK50:13+21:5616:11
25Leif PerssonLjusdals OK54:10+25:5317:28
26Roland ForsblomKungsgårdens SK55:32+27:1517:54
27Rune JonssonLjusdals OK55:58+27:4118:03
28Sivar CliffoordHofors OK1:05:35+37:1821:09
Hans KruskopfKorsnäs IF OKej godkänd
Karl-Gustav KlemetsHallstahammars OKej godkänd
Kjell ErikssonVK Uvarnaej start
Jan Olof DahlströmBjursås OKej start
Staffan StålbergOckelbo OKej start
Stig TörnkvistKöping-Kolsva OKej start
Lars JonassonJärfälla OKej start
Leif NordinAttunda OKej start

D70

2 360 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena  LeanderssonÄlvdalens IF OK28:3412:06
2Siv StamSäterbygdens OK29:20+0:4612:25
3Anita AspOckelbo OK48:57+20:2320:44
Gunborg WestinLeksands OKej godkänd
Carin PetterssonVallentuna-Össeby OLej start

H70

2 780 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK24:098:41
2Rune CarlssonSundbybergs IK24:55+0:468:57
3Sven LeanderssonÄlvdalens IF OK26:08+1:599:24
4Lars-B LarssonOK Tyr27:34+3:259:54
5Olle AnderssonIFK Moras OK27:49+3:4010:00
6Kurt BoströmOK Linné29:41+5:3210:40
7Stig ÖsthKorsnäs IF OK32:16+8:0711:36
8Mats JodalGöteborg-Majorna OK33:01+8:5211:52
9Karl Gunnar BacklundOckelbo OK33:26+9:1712:01
10Leif ÖstblomValbo AIF34:03+9:5412:14
11Gunnar BengtssonSundsvalls OK34:24+10:1512:22
12Kjell WennergrundJärbo OK37:16+13:0713:24
13Sverre JonssonOK Ravinen41:26+17:1714:54
14Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK42:26+18:1715:15
15Ingvar JohanssonOK Rodhen43:20+19:1115:35
16Olle NäslundTimrå SOK49:26+25:1717:46
Bror NylundOslättforspojkarnas IKej godkänd
Folke BjörkmanDalaportens OLej godkänd
Kurt AnderssonStorviks IFej start
Bo AnderssonValbo AIFej start

D75

2 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin JohanssonIFK Hedemora OK27:4013:50
2Gun KrohnHudiksvalls OK29:45+2:0514:52
3Maja-Lisa BergströmSelånger SOK31:27+3:4715:43
4Britta DanielsMalungs OK Skogsmårdarna32:32+4:5216:16
5Inger Daniels-ÖsthKorsnäs IF OK38:24+10:4419:12

H75

2 780 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl-åke DahlgrenSvärdsjö IF26:599:42
2Rolf AnderssonRimbo SOK30:25+3:2610:56
3Janne MånssonLeksands OK33:06+6:0711:54
4Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK35:02+8:0312:36
5Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL35:05+8:0612:37
6Allan WedinJärfälla OK35:40+8:4112:49
7Lars SöderstenIFK Moras OK36:04+9:0512:58
8Erik LindbergKarlsbyhedens IK37:32+10:3313:30
9Börje WestringGävle OK38:05+11:0613:41
10Rolf KrohnHudiksvalls OK42:31+15:3215:17
11Valter AlamaaIK Vikings OK44:58+17:5916:10
12Lars-Erik LindellVäsby OK46:46+19:4716:49
13Sven PerssonTorsås OK51:31+24:3218:31
Bertil NormanIFK Hedemora OKej godkänd
Lars LångOK Klyftamoej start

Inskolning

1 420 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Elin AdolfssonSvärdsjö IFfullföljt
Anja BergerDomnarvets GOIFfullföljt
Vilhelm BergqvistGävle OKfullföljt
Oskar ErlandssonSundsvalls OKfullföljt
Ebba FlodmanOK Hammarenfullföljt
Petter GranathSvärdsjö IFfullföljt
Julia Hagelberg-NordahlOK Kårefullföljt
Loke HolmgrenOK Hammarenfullföljt
Linnea JunevikLeksands OKfullföljt
Gustav LjunggrenOK Hammarenfullföljt
Agnes NilssonDomnarvets GOIFfullföljt
Olle RingiOK Kårefullföljt
Henrik RosenqvistAlfta-Ösa OKfullföljt
Frode SmittSödertälje-Nykvarn OFfullföljt
Tindra SundbomAlfta-Ösa OKfullföljt
Elisia SvedbergRehns BKfullföljt
Andreas SöderAlfta-Ösa OKfullföljt
Walter SöderqvistOK Kårefullföljt
Isac WadmanIFK Moras OKfullföljt
Wilmer VennbergHudiksvalls OKfullföljt
Alfons WesterberghOK Linnéfullföljt
Signe ÖhgrenKarlsbyhedens IKfullföljt
Felicia ÖstbergSvärdsjö IFfullföljt
Johanna LindvallSvärdsjö IFej start

U1

1 920 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tova JonssonOK Hedströmmen15:127:55
2Linus JernströmDalaportens OL16:15+1:038:27
3Albin HvittfeldtIFK Moras OK16:27+1:158:34
4Elias WesterberghOK Linné16:55+1:438:48
5Wille SöderqvistOK Kåre19:03+3:519:55
6Arvid NorbergHudiksvalls OK20:44+5:3210:47
7Ella SandbergAlfta-Ösa OK20:49+5:3710:50
8Hjalmar VennbergHudiksvalls OK21:14+6:0211:03
9Elis LiukkonenSundsvalls OK21:18+6:0611:05
10Oskar Sverin-JakobssonLånghundra IF21:51+6:3911:22
11Albin BlombergSegersta OK21:58+6:4611:26
12Sofie Karlsson HolmerIFK Moras OK22:31+7:1911:43
13Irma ÖstbergAlfta-Ösa OK26:10+10:5813:37
14Anja NilssonDomnarvets GOIF26:49+11:3713:58
15Hanna HvittfeldtIFK Moras OK27:31+12:1914:19
16Filip SköldSäterbygdens OK32:02+16:5016:41
17Alvin SjöbergForsa OK33:03+17:5117:12
18Ester SjöbergForsa OK33:05+17:5317:13
19Hilda PermanOK Kåre33:56+18:4417:40
20Sandra SköldSäterbygdens OK37:58+22:4619:46
21Klara HartOK Linné42:18+27:0622:01
22Johan HenrikssonJärbo OK44:02+28:5022:56
23Elsa MagnussonRehns BK47:52+32:4024:55
Moa BergqvistKorsnäs IF OKej start

U2

2 130 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav JonssonHallstahammars OK33:5715:56
2Erika LeandersAlfta-Ösa OK39:21+5:2418:28
3Moa BirkebaekStora Tuna OK44:38+10:4120:57
4Simon Karlsson HolmerIFK Moras OK58:52+24:5527:38

Öppen motion 1

1 920 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja BergmanOK Ravinen13:186:55
2Annika Stahre-ÖstbergSvärdsjö IF24:52+11:3412:57
3Lena WestbomOckelbo OK28:43+15:2514:57

Öppen motion 3

2 130 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erica BergLeksands OK23:0610:50
2Helena DiedrichsOK Kåre24:15+1:0911:23
3Mia Sjösten AnderssonIFK Moras OK26:43+3:3712:32
4Anders NorbergHudiksvalls OK29:23+6:1713:47
5Catrin GustavssonKils OK30:13+7:0714:11
6Cecilia EricssonOrnäs IK30:14+7:0814:11
7Eva-Maria RunvikKvarnsvedens GOIF OK30:35+7:2914:21
8Ulf ÖstbergSvärdsjö IF32:03+8:5715:02
9Ing-Marie NilssonOK Södertörn32:46+9:4015:23
10Camilla FlodmanOK Hammaren33:05+9:5915:31
11Birgitta AugustssonTibro OK34:05+10:5916:00
12Margareta DahlströmOK Hedströmmen34:47+11:4116:19
13Malin ZackrissonOK Älvsjö-Örby35:03+11:5716:27
14Agneta HuhtaOK Måsen36:58+13:5217:21
15Emma RisbyOK Ravinen37:10+14:0417:26
16Catrin StenehällGävle OK38:22+15:1618:00
17Johan NorellEdsbyns OK40:09+17:0318:50
18Candice StåhlJärbo OK42:07+19:0119:46
19Malin HenrikssonJärbo OK42:10+19:0419:47
20Gun ÖstlingOckelbo OK44:20+21:1420:48
21Ulla KjellLinköpings OK47:06+24:0022:06
22Kjell Olof BergströmSelånger SOK50:33+27:2723:43
23Maria HenckelSundsvalls OK1:07:17+44:1131:35
Mikael BerglundOK Kåreej godkänd
Eva FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd
Lill NallgårdVästerås SOKej godkänd
Emma AlbinssonIFK Moras OKej start

Öppen motion 5

3 560 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika HuggForsa OK32:329:08
2Erik PetersonÄlvdalens IF OK32:39+0:079:10
3Ylva LorentzonOK Kåre33:08+0:369:18
4Mikael SöderlundKarlsbyhedens IK33:44+1:129:28
5Pontus HolstKarlsbyhedens IK33:48+1:169:29
6Mårten SahlinOK Kåre33:56+1:249:31
7Mats HemströmGävle OK34:54+2:229:48
8Tomas SundqvistOK Kåre35:49+3:1710:03
9Samuel HöjlindIFK Moras OK37:19+4:4710:28
10Hanna ForsDomnarvets GOIF37:32+5:0010:32
11Cecilia ForslundOK Kåre37:58+5:2610:39
12Lotta Tegin FranssonOK Milan38:54+6:2210:55
13Rasmus SundqvistOK Kåre39:36+7:0411:07
14Karin Stål-LindwallSvärdsjö IF39:50+7:1811:11
15Johanna ÅgranOK Storsjön40:01+7:2911:14
16Lennart TägtströmDomnarvets GOIF40:48+8:1611:27
17Eva Påhlsson-NorlinIFK Moras OK41:14+8:4211:34
18Tove OttossonGrangärde OK41:39+9:0711:41
19Ann-Sofie TäckOK Hammaren42:16+9:4411:52
20Anna Djärv-DanielssonOK Kåre42:42+10:1011:59
21Charlotta WallinKorsnäs IF OK42:48+10:1612:01
22Katarina Hoffsten-SundqOK Kåre43:33+11:0112:13
23Caroline OttossonGävle OK45:15+12:4312:42
24Ewa EdmanKorsnäs IF OK45:44+13:1212:50
25Karin HvittfeldtIFK Moras OK45:59+13:2712:55
26Birgitta MattssonOK Kåre46:40+14:0813:06
27Kerstin EngstrandStora Tuna OK46:56+14:2413:11
28Annelie HermanssonIFK Moras OK48:24+15:5213:35
29Anna AlbinssonIFK Moras OK49:10+16:3813:48
30Satu SvedbergSundsvalls OK53:03+20:3114:54
31Christer EngstrandStora Tuna OK53:30+20:5815:01
32Annika BergerDomnarvets GOIF53:31+20:5915:01
33Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OK54:27+21:5515:17
34Hanne Marie AnderssonVästerbergslagens OL56:28+23:5615:51
35Eva LindOK Tor56:37+24:0515:54
36Åsa RidefeltOK Linné57:40+25:0816:11
37Margareta LöfkvistBjursås OK58:30+25:5816:25
38Tobias LindgrenOK Kåre59:08+26:3616:36
39Karin ÖhlundOckelbo OK59:14+26:4216:38
40Henning WaltgårdDomnarvets GOIF1:01:14+28:4217:12
41Maria KleistTullinge SK1:01:26+28:5417:15
42Pär HisvedAlfta-Ösa OK1:01:27+28:5517:15
43Gunilla KarlssonSäterbygdens OK1:02:00+29:2817:24
44Magnus FahlholmSäterbygdens OK1:02:15+29:4317:29
45Benita NorgrenSäterbygdens OK1:02:30+29:5817:33
46Ulrika J OlofsdotterHallstahammars OK1:02:51+30:1917:39
47Åsa TörngrenAlfta-Ösa OK1:11:12+38:4020:00

Öppen motion 7

3 150 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola JohanssonGävle OK25:598:14
2Alexander AnderssonAlfta-Ösa OK27:07+1:088:36
3Eidar LindgrenOK Ravinen27:27+1:288:42
4Nisse JohanssonRehns BK29:58+3:599:30
5Kristian SöderAlfta-Ösa OK30:27+4:289:40
6Thomas NilssonStora Tuna OK30:36+4:379:42
7Christer JonssonHallstahammars OK31:01+5:029:50
8Anna-Lena AnderssonVästerbergslagens OL31:28+5:299:59
9Johnny RösthOK Storsjön34:25+8:2610:55
10Per EdénOK Kåre35:32+9:3311:16
11Erik BjörklundBjursås OK36:09+10:1011:28
12Marie HögstrandOK Räven36:56+10:5711:43
13Lena HöjlindIFK Moras OK37:23+11:2411:52
14Sverker HenckelSundsvalls OK37:39+11:4011:57
15Ulrika JanssonOK Kåre37:44+11:4511:58
16Sofia SmittSödertälje IF37:46+11:4711:59
17Ida WillénÖstersunds OK38:00+12:0112:03
18Hans LindeSöderhamns OK38:01+12:0212:04
19Gunilla BomanVästerås SOK38:40+12:4112:16
20Sven-Erik KempeOslättforspojkarnas IK39:53+13:5412:39
21Malin EngströmOK Kåre40:57+14:5813:00
22Kerstin GranathSvärdsjö IF41:14+15:1513:05
23Anders SjögrenSundsvalls OK41:34+15:3513:11
24Hans NilssonSöderhamns OK45:07+19:0814:19
25Bo MånssonOK Löftan45:33+19:3414:27
26Barbro StigsmarkKvarnsvedens GOIF OK45:44+19:4514:31
27Leif BlomqvistSöderhamns OK45:50+19:5114:33
28Gun SvenssonRehns BK47:25+21:2615:03
29Bengt-Olof KaskOK Tisaren48:00+22:0115:14
30Rolf Göran Vilhelm BodinSöderhamns OK51:31+25:3216:21
31Mats RunvikKvarnsvedens GOIF OK51:36+25:3716:22
32Bengt HanssonSäterbygdens OK52:01+26:0216:30
33Kjell BengtssonTullinge SK53:40+27:4117:02
34Jörgen HelmerssonOckelbo OK55:42+29:4317:40
35Anette KlockarIFK Moras OK56:34+30:3517:57
36Hans ForsbergOK Kolmården59:59+34:0019:02
37Johan LindStora Tuna OK1:04:08+38:0920:21
Frank LarssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Åsa BobergSöderhamns OKej godkänd
Marika A SkantzeJärla Orienteringej godkänd
Jack Erling BjurkvistSöderhamns OKej godkänd

Öppen motion 8

3 780 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan AlfredssonStora Tuna OK27:447:20
2Tord HederskogHJS-Vansbro OK28:53+1:097:38
3Peo BergLeksands OK30:14+2:307:59
4Marit KahrsHalden SK30:44+3:008:07
5Håkan NilssonDomnarvets GOIF30:52+3:088:09
6Jonas ÅkerdahlSundsvalls OK31:51+4:078:25
7Anders AxelssonSödertälje-Nykvarn OF32:21+4:378:33
8Hans NäslundVästerås SOK32:33+4:498:36
9Pia BirkebækStora Tuna OK32:44+5:008:39
10Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL33:13+5:298:47
11Maria NilssonDomnarvets GOIF33:26+5:428:50
12Ulf HylanderNyköpings OK34:02+6:189:00
13Örjan SvahnIFK Moras OK36:15+8:319:35
14Jonny DanielssonHJS-Vansbro OK36:59+9:159:47
15FREDRIK BROMANAlfta-Ösa OK37:23+9:399:53
16Jonas NilssonVK Uvarna38:24+10:4010:09
17Charlotta BergqvistGävle OK39:09+11:2510:21
18Jenny WesterberghOK Linné39:15+11:3110:23
19Anders ÖnerudOK Ravinen42:05+14:2111:07
20Jan ÅsbergHäverödals SK42:12+14:2811:09
21Hans WestmanVästerås SOK42:18+14:3411:11
22Lena RisbyOK Ravinen42:50+15:0611:19
23Karin HederskogHJS-Vansbro OK43:07+15:2311:24
24Johanna RagvaldOK Linné43:19+15:3511:27
25Mikael MartinssonFalkenbergs OK45:48+18:0412:06
26Tommy BomanVästerås SOK46:22+18:3812:15
27Elisabeth EnmarkGävle OK46:26+18:4212:17
28Peter JanssonIK Jarl Rättvik46:30+18:4612:18
29Emil FlordalLjusdals OK46:41+18:5712:21
30Linnea KjellIK Hakarpspojkarna46:49+19:0512:23
31Mikael RingiOK Kåre47:07+19:2312:27
32Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens IK47:24+19:4012:32
33Malin HallgrenBjursås OK48:23+20:3912:47
34Anders KarlssonOK Kåre49:28+21:4413:05
35Bengt AnderssonIFK Moras OK49:54+22:1013:12
36Göran BörjeskogOK Tor50:50+23:0613:26
37Anita KlaarSäterbygdens OK51:48+24:0413:42
38Tomas VikerOK Kåre52:00+24:1613:45
39Olga BasichaStora Tuna OK52:10+24:2613:48
40Ola AnderssonDomnarvets GOIF52:54+25:1013:59
41Tore NallgårdVästerås SOK53:09+25:2514:03
42Annica MagnussonKFUM Örebro OK59:00+31:1615:36
43Gunilla WingqvistKlubblös1:03:47+36:0316:52
44Rose-Marie HameliusSäterbygdens OK1:05:41+37:5717:22
45Elsa AnderssonDomnarvets GOIF1:08:12+40:2818:02
46Håkan DuhlboIFK Moras OK1:22:44+55:0021:53
47Eva EngmanForsa OK1:50:28+1:22:4429:13
Christina AlnebergSträngnäs-Malmby OLej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!