Officiell resultatlista för O-Ringen Halland MTB-O, etapp 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Halland MTB-O
Arrangörsorganisationer: O-Ringen / Svenska Orienteringsförbundet
Datum: måndag 23 juli 2012 - onsdag 25 juli 2012

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)

D21

5 130 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cecilia ThomassonFältjägarnas IF23:444:37
2Michaela GigonOLT Transdanubien24:15+0:314:43
3Nina HoffmannHærens Officersskoles IF25:35+1:514:59
4Ingrid StengårdIF Sibbo-Vargarna25:36+1:524:59
5Marquita GeldermanNorth West Orienteering Club28:42+4:585:35
6Malene TelyakevychFarum OK30:01+6:175:51
7Camilla SøgaardOK Pan Århus32:15+8:316:17
8Fredrika AlvarssonMålilla OK32:39+8:556:21
9Hana HancikovaAlfta-Ösa OK33:10+9:266:27
10Cæcilie ChristoffersenOK Pan Århus33:27+9:436:31
11Helén PerssonFinspångs SOK33:34+9:506:32
12Mia GustafssonTolered-Utby Ol-klubb37:16+13:327:15
13Karyn BurnsNorth West Orienteering Club40:59+17:157:59
14Caroline KonringSøllerød OK42:23+18:398:15
15Josefin WångdahlIFK Lidingös Skid o OK49:10+25:269:35
16Jenny DanielssonÖstersunds OK49:45+26:019:41
17Jill JohanssonOK Älgen1:07:35+43:5113:10
Susanne KarlssonOK Denselnej godkänd
Anna TelyakevychFarum OKej godkänd
Madeleine ÖlfvingssonLinköpings OKej start

H21

6 010 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin HammarbergKvarnsvedens GOIF OK27:394:36
2Andreas BergmannAllerød OK28:46+1:074:47
3Libor Novák jrOK24 Praha29:39+2:004:56
4Marcus HylénOK Kåre29:43+2:044:56
5Tony LarssonOK Skogsfalken29:52+2:134:58
6Peter AlvarssonMålilla OK30:07+2:285:00
7Oskar LundIF Hallby SOKfullföljt+4:23
8Eduard KhrennikovPARMA32:04+4:255:20
9Andreas MathisenVästerås SOK32:28+4:495:24
10Johan LidströmOK Landehof32:52+5:135:28
11Per FrostIFK Moras OK33:13+5:345:31
12Nils MalmIFK Lidingös Skid o OK33:37+5:585:35
13Patrik MorisDomnarvets GOIF33:54+6:155:38
14Neil KerrisonNorth West Orienteering Club34:03+6:245:39
15Tommy IvarssonLånghundra IF34:49+7:105:47
16Thomas JanssonGarphyttans IF35:05+7:265:50
17Ola JäderbergLeksands OK36:53+9:146:08
18Daniel OlssonUddevalla OK38:09+10:306:20
19Øystein OlsenOK Moss40:05+12:266:40
20Jacob WesterbergFinspångs SOK40:56+13:176:48
21Anders GalinSurahammars SOK41:13+13:346:51
22Thomas AnderssonVästerås SOK42:35+14:567:05
23Anders AdolfssonAnderstorps OK43:45+16:067:16
24Manne FreylandSOK Aneby45:31+17:527:34
25Fredrik SalomonssonSkåneslättens OL47:17+19:387:52
26Geir Myhr ØienTynset IF48:11+20:328:01
27Jonny ElofssonOK Hedströmmen48:49+21:108:07
28Carl LindbergVäsby OK50:24+22:458:23
29Patrik JordanssonOK Älgen56:53+29:149:27
Richard KarlssonRyda SKej godkänd
Linus MoodOK Roslagenej godkänd
Magnus OredssonÖstersunds OKej start
Martin AbajiEksjö SOKej start
Bart BroexUZOej start
Erik BlomströmIK Sternej start
Johan LövgrenDegerfors OKej start

D20

4 420 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svetlana PoverinaKlubblös19:224:22
2Tatyana OborinaPARMA24:06+4:445:27
3Katerina NovákováOK24 Praha24:47+5:255:36
4Minna NärhiJämsän Retki-Veikot29:00+9:386:33
5Agnes ElfvingIFK Moras OK29:41+10:196:42
6Yulia BorodulinaPARMA30:49+11:276:58
7Kajsa EngströmOK Kåre31:03+11:417:01
8Anna SpannerOK Pan Århusfullföljt+12:34
9Katinka Jussie BrurbergIF Sturla32:17+12:557:18
10Nina Lunding HenriksenSvendborg OK32:57+13:357:27

H20

5 170 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus SørensenOK Melfar25:064:51
2Anton PerssonMarkaryds FK25:07+0:014:51
3Johan AlfredssonOK Tisaren25:46+0:404:59
3Martin BergströmKvarnsvedens GOIF OK25:46+0:404:59
5Karl ElissonDomnarvets GOIF26:36+1:305:08
6Marcus NiemiSkogslöparna27:26+2:205:18
7Anton BlomIK Uven27:31+2:255:19
8Petter ÖstmanGöteborg-Majorna OK29:45+4:395:45
9Marius Myhre SælevikHaugesund IL Orientering34:42+9:366:42
10Holger RefslundHerning O-Klub37:27+12:217:14
11Carl AlvelidKalmar OK38:58+13:527:32
12Victor HäggqvistAttunda OK41:48+16:428:05
13Vidar ErikssonIF Marin Väst44:50+19:448:40
14Marcus MelinTibro OK52:05+26:5910:04
15David Persson-ThorsellTibro OK53:00+27:5410:15
Joel AnderssonIK Gandvikej godkänd
Viktor LudvigssonTibro OKej godkänd
Erik FrostIFK Moras OKej start
Pontus JanssonKungälvs OKej start

H16

4 290 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK22:185:11
2Pontus Kullin AlfredssonOK Tyr25:02+2:445:50
3Alexander HörnquistHägglunds IoFK27:49+5:316:29
4Øyvind WiggenByåsen IL29:55+7:376:58
5Vetle AakreAsker SK31:35+9:177:21
6Måns TistadIFK Lidingös Skid o OK31:59+9:417:27
7Jan DalheimerIK Vikings OK32:25+10:077:33
8Anders Lunding HenriksenSvendborg OK33:38+11:207:50
9Erik ThuressonOK Tylöskog57:24+35:0613:22
Arvid RunvikKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Alexandr PavlenkoPARMAej start
Markus NordmarkNässjö OKej start
Oscar WibergJärla Orienteringej start

D14

3 600 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa FribergÖstersunds OK24:186:45
2Matilda KarlssonBredaryds SOK27:05+2:477:31
3Emmy AlbinssonJärfälla OK31:28+7:108:44
4Vilma JohanssonOK Stigen43:41+19:2312:08

H14

3 980 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon LundbergIK Vikings OK23:085:48
2Christoffer GjøtterupFaaborg OK31:01+7:537:47
3Adrian LundbergIK Vikings OK32:27+9:198:09
4Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK32:55+9:478:16
5Tim DalheimerIK Vikings OK42:19+19:1110:37
6Simon TyneliusVästerbergslagens OL1:04:46+41:3816:16

D40

4 120 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina SvenssonBredaryds SOK25:376:13
2Dorthe MunktvedAllerød OK27:13+1:366:36
3Jessica AnderssonVänersborgs SK29:25+3:487:08
3Åsa JellvertGöteborg-Majorna OK29:25+3:487:08
5Annika BjörkrothStockholms Multisport Klubb29:51+4:147:14
6Tina Karling-HellsvikIK Gandvik30:29+4:527:23
7Jenny JohanssonIK Ymer33:22+7:458:05
8Anita SælevikHaugesund IL Orientering34:24+8:478:20
9Eva SundgrenVallentuna-Össeby OL40:00+14:239:42
10Helene RipaHaninge SOK44:16+18:3910:44

H40

5 170 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maxim ZhurkinKlubblös21:374:10
2Björn MårtenssonOK Skogsstjärnan26:08+4:315:03
3Henrik JohnssonOK Tor26:19+4:425:05
4Mikael JohanssonVärend GN OL27:03+5:265:13
5Libor NovákOK24 Praha27:27+5:505:18
6Andy ConnCleveland Orienteering Klub28:02+6:255:25
7Lars MunktvedAllerød OK28:05+6:285:25
8Michael HoffmannHærens Officersskoles IF28:11+6:345:27
9Mikael GustafssonIK Hakarpspojkarna29:03+7:265:37
10Patric de BoussardIFK Enskede29:36+7:595:43
11Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF29:40+8:035:44
12Våge RindstigSOK Viljan29:47+8:105:45
13Øystein WiggenByåsen IL29:58+8:215:47
14Peter AlbinssonJärfälla OK29:59+8:225:47
15Håkan CarlssonSkåneslättens OL30:02+8:255:48
16Ronnie PetterssonHaninge SOK30:14+8:375:50
17Stefan JohanssonOK Kåre30:35+8:585:54
18Vegard AakreAsker SK30:54+9:175:58
19Micke WallströmNyköpings OK31:42+10:056:07
20Nils PistoraLunds OK33:49+12:126:32
21Johan ScherlinNyköpings OK34:42+13:056:42
22Michael JacobsonFrölunda OL35:06+13:296:47
23Thomas AnderssonGotlands Bro OK36:44+15:077:06
24Joakim StrömOK Skogsvargarna36:59+15:227:09
25Per-Göran MånssonSödertälje-Nykvarn OF38:26+16:497:26
26Ragnar UppströmFK Herkules38:33+16:567:27
27Benny WiklundFinspångs SOK38:38+17:017:28
28Nils Inge BrurbergIF Sturla38:46+17:097:29
29Niklas KåviusTullinge SK38:52+17:157:31
30Dick FribergÖstersunds OK39:13+17:367:35
31Magnus KarlssonBredaryds SOK40:32+18:557:50
32Martin AnderssonVänersborgs SK41:18+19:417:59
33Henrik JohanssonIK Stern41:19+19:427:59
34Ingemar BlomIK Uven42:47+21:108:16
35Peter OlssonOK Djerf43:02+21:258:19
36Michael ErikssonSödertälje-Nykvarn OF44:07+22:308:31
37Leif KrügerGarphyttans IF44:09+22:328:32
38Rikard SöderbergJärla Orientering44:56+23:198:41
39Mikael LundborgHjobygdens OK46:26+24:498:58
40Per-Ola ThuressonOK Tylöskog50:12+28:359:42
41Per Bjarne MyhreHaugesund IL Orientering52:39+31:0210:11
42Kjell FranssonOK Alehof54:18+32:4110:30
43Anders SundellStockholms Multisport Klubb57:58+36:2111:12
44Uffe SpannerOK Pan Århus1:06:46+45:0912:54
45Kurt HindkjærHerning O-Klub1:24:29+1:02:5216:20
46Jan-Olof SvärdEksjö SOK1:24:45+1:03:0816:23
Lars-Olof LundquistNybro OKej godkänd
Lars HelgessonHestra IFej start
Teddy AnderssonOK Landehofej start
Fredrik EnglundTrollhättans SOKej start
Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OKej start
Niklas EdvardssonHästveda OKej start
Anders AhlVärend GN OLej start
Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OKej start
Mats BerggrenLunds OKej start
Christer CasselsjöOK Kolmårdenej start
Jørn RiisOK Pan Århusej start
Håkan TräffNAIS Orienteringsklubbej start

D50

3 960 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mari HernandezToten-Troll25:516:31
2Ing Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK31:42+5:518:00
3Margareta MeitonIFK Lidingös Skid o OK33:31+7:408:27
4Carina Aberger-HammarstrandFK Snapphanarna35:26+9:358:56
Eva Holm-JorgensenBallerup OKej start
Tove AndersenOK Øst Birkerødej start

H50

4 720 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders StjerndahlIFK Lidingös Skid o OK22:294:45
2Håkan LångLänna IF22:54+0:254:51
2Laus Seir HansenHSOK.dk22:54+0:254:51
4Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK23:07+0:384:53
5Stefan KollbergEksjö SOK23:22+0:534:57
6Göran PerssonVärend GN OL23:23+0:544:57
7Finn JohannsenBallerup orienteringsklub23:32+1:034:59
8Per GustavssonGöteborg-Majorna OK23:43+1:145:01
9Göran AnderssonJärla Orientering25:46+3:175:27
9Magnus NilssonKFUM Örebro OK25:46+3:175:27
11Ingvar BraatenModum O-lag26:27+3:585:36
12Erik HellsvikIK Gandvik26:37+4:085:38
13Erik LundkvistHJS-Vansbro OK27:04+4:355:44
14Terje HenriksenAsker SK27:29+5:005:49
15Johan CarlssonTrollhättans SOK27:49+5:205:53
16Mats TibellLånghundra IF27:59+5:305:55
17Jon Arvid FossumAsker SK28:11+5:425:58
18Troels Bent HansenAllerød OK28:39+6:106:04
19Torbjörn JanssonGarphyttans IF28:54+6:256:07
20Håkan BlomgrenStora Tuna OK29:03+6:346:09
21Thomas SellgrenGöteborg-Majorna OK29:34+7:056:15
22John E ErikssonVäxjö OK29:54+7:256:20
23Magnus UppströmFK Herkules30:44+8:156:30
24Peter NordströmTäby OK31:31+9:026:40
25Mats LagerbladVäxjö OK32:02+9:336:47
26Ola WiksellStora Tuna OK32:11+9:426:49
27Lars FremstadLarvik OK32:32+10:036:53
28Håkan LindbergVäsby OK32:47+10:186:56
29Sonny MyrefeltKalmar OK33:53+11:247:10
30Nigel ColeVäsby OK34:46+12:177:21
31Gunner SieCopenhagenO35:21+12:527:29
32Sven BörjesonGöteborg-Majorna OK36:36+14:077:45
33Kjell BengtssonTullinge SK37:18+14:497:54
34Per Storm HansenSvendborg OK38:23+15:548:07
35Koji ChinoWanderers39:59+17:308:28
36Christer NässlinJönköpings OK43:16+20:479:10
37Ernst AbergerFK Snapphanarna55:12+32:4311:41
38Per LeanderssonAnderstorps OK55:35+33:0611:46
Peter HedbergLunds OKej godkänd
Jan GustafssonOK Tyrej godkänd
Stig LarssonGöteborg-Majorna OKej godkänd
Lennart WahlgrenRehns BKej godkänd
Per WimanTäby OKej start
Manfred OlejnikSOK Viljanej start

D60

3 310 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kirsten BrunstedtOK Øst Birkerød22:456:52
2Birgit HausnerOK SG24:42+1:577:27
3Anne-Mette KirkegaardSilkeborg OK48:00+25:1514:30
4Berith PetterssonVänersborgs SK53:58+31:1316:18
Anne Grete SwainsonTisvilde Hegn OKej start

H60

4 080 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars GrankvistTäby OK22:145:26
2Jan HausnerOK SG22:36+0:225:32
3Rob GardenNorth West Orienteering Club24:46+2:326:04
4Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK25:13+2:596:10
5Ronny HedlundOK Södertörn26:50+4:366:34
6Claes-Göran LundbergUlricehamns OK27:20+5:066:41
7Lars-Åke SjökvistVärend GN OL28:16+6:026:55
8Sven Erik JohanssonMariestads FK28:23+6:096:57
9Kurt PetersenOdense Poilti Idrætsforening29:00+6:467:06
10Sten von HeijneSigtuna OK30:03+7:497:21
11Gunnar MunkteliusSurahammars SOK31:46+9:327:47
12Per PuckHalden SK34:49+12:358:32
13Claus PoulsenSilkeborg OK35:52+13:388:47
14Jan-Erik WibergJärla Orientering36:10+13:568:51
15Tord FranssonMotala AIF OL42:01+19:4710:17
16Knud Erik ThomsenSvendborg OK45:25+23:1111:07
17Søren BjørnøenOK Øst Birkerød46:25+24:1111:22
18Ola HedbergOK Linné46:32+24:1811:24
19Herluf JensenSvendborg OK47:13+24:5911:34
Bo JohanssonOK Stigenej godkänd
Anders ThomassonUlricehamns OKej start
Jes SteenOK Øst Birkerødej start
Göran LarssonVänersborgs SKej start
Dolfi RotovnikTisvilde Hegn OKej start

Öppen kort

3 400 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amy LundbergUlricehamns OK22:056:29
2Douglas Fransson LeeOK Alehoffullföljt+1:44
3Kristina PalmStockholmfullföljt+1:48
4Patrik LundqvistNybro OKfullföljt+1:57
5Anna Lindskog-PetterssonAttunda OK24:59+2:547:20
6Björn-Ove PetterssonAttunda OKfullföljt+2:56
7Nicklas DeWittLänna IFfullföljt+4:00
8Johanna AlmlundHaninge SOK28:21+6:168:20
9Linda GustafssonOK Tyr29:52+7:478:47
10Pi PerssonOK Orion32:13+10:089:28
11Samuel StålnäbbKvarnsvedens GOIF OKfullföljt+10:09
12Theis MunktvedAllerød OK32:49+10:449:39
13Ivar RunvikKvarnsvedens GOIF OKfullföljt+14:00
14Ludwig JohanssonUlricehamns OKfullföljt+15:02
15Bosse MelinFjärås AIKfullföljt+15:52
16Lennart JohanssonUlricehamns OKfullföljt+20:32
17Tor RönnestrandFrösö IFfullföljt+21:05
18Anna TyneliusVästerbergslagens OL44:30+22:2513:05
19Axel HermanssonKungälvs OKfullföljt+22:48
20Axel FlordalKatrineholms OKfullföljt+23:07
21Matilda RominGotlands Bro OK46:45+24:4013:45
22Semion GordyshevskijAzimut Sfullföljt+33:35
23Olivier Champignyazimut provencefullföljt+53:04
Laurent Champignyazimut provenceej godkänd

Öppen medel

4 460 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus HanssonKlubblös21:544:54
2Philip PerssonOK Orionfullföljt+1:44
3Richard LundstedtMullsjö SOKfullföljt+4:13
4Kenneth SvenssonFinspångs SOK26:16+4:225:53
5Erik BjörklundBjursås OKfullföljt+6:40
6Johan GustavssonOK Tyrfullföljt+6:55
7Kristian Narbro PorathTolered-Utby Ol-klubbfullföljt+8:39
8Jan-Eric ThelinLidköpings VSK31:09+9:156:59
9Anders FranzénLidköpings VSK32:30+10:367:17
10My RönnolsTäby OKfullföljt+11:26
11Ingela LiwellSödertälje-Nykvarn OFfullföljt+11:33
12Ors SchmutzLeksands OKfullföljt+11:55
13Jonas HallménJärfälla OKfullföljt+14:13
14Lars SarenmarkLeksands OKfullföljt+14:25
15Martina LindbergIK Ymerfullföljt+15:14
16Hans KarlssonLänna IF37:53+15:598:29
17Stefan JonssonOK Hedströmmenfullföljt+16:24
18Lennart NylanderOK Lindenafullföljt+18:03
19Lena SundqvistTullinge SKfullföljt+19:11
20Ronja JungåkerKorsnäs IF OKfullföljt+19:50
21Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubbfullföljt+20:58
22Sture LarssonLänna IFfullföljt+24:09
23Christer ViltstigFörsvarsmaktenfullföljt+24:35
24Linnea UdholmAalborg OKfullföljt+25:46
25Glenn JosefssonKungälvs OKfullföljt+26:42
26Jan ÅsbergHäverödals SKfullföljt+27:39
27Christina BjörkqvistOK Landehoffullföljt+28:14
28Anette LundeOK Landehoffullföljt+28:29
29Alexander RoosOK Landehoffullföljt+34:25
Soile GustafssonOK Kullingshofej godkänd
Andreas HåkanssonGOIF Tjalveej godkänd
Mats HerbertTäby OKej godkänd
Emil AnderssonHaninge SOKej godkänd
Christer DalinÄrla IFej godkänd
Ulf KjellinOK Hedströmmenej godkänd
Martin KruseIF Rigorej godkänd

Öppen lång

5 400 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vainio Eero-MattiMS Parmafullföljt
2Magnus AlbinssonOK Tyrfullföljt+0:42
3Jesper SvedbergIFK Lidingös Skid o OK27:05+2:175:00
4Martin LarboIFK Lidingös Skid o OK27:30+2:425:05
5Magnus JohanssonOK Löftanfullföljt+3:08
6David LöverModum O-lagfullföljt+3:58
7Rasmus LarssonOK Alehoffullföljt+5:14
8Jostein MårdalenFreidigfullföljt+5:38
9Gustav HagströmFalköpings AIK OKfullföljt+6:28
10Frank SteinerJärfälla OK31:56+7:085:54
11Öystön JensenSarpsborg OLfullföljt+8:06
12Tormod JensenSarpsborg OLfullföljt+8:12
13Karl FremstadLarvik OKfullföljt+8:32
14Anders GustafssonUddevalla OKfullföljt+8:34
15Daniel ForslundSäffle OK33:48+9:006:15
16Joakim LundbergUlricehamns OKfullföljt+9:07
17Oskar LundqvistOK Orionfullföljt+9:47
18Håkan DahlbäckOK Österåkerfullföljt+9:54
19William NilssonOK Södertörnfullföljt+11:29
20Pär Anders JärsenholtUlricehamns OKfullföljt+11:39
21Pär LundqvistHagaby GOIFfullföljt+12:11
22Henrik FlordalKatrineholms OKfullföljt+12:24
23Mats BredfeltLunds OKfullföljt+12:49
24Olov ÖströmOK Tyrfullföljt+13:13
25Pernilla TunisIF Femmanfullföljt+13:29
26Hans WestmanOK Alehoffullföljt+13:38
27Jonathan BerglindOK Södertörnfullföljt+15:51
28Sven MikkelsenSOK Viljanfullföljt+18:06
29Daniel NilssonVärend GN OLfullföljt+18:44
30Pål BårdsenStavanger OKfullföljt+20:16
31Lars ElfvingOK Gipenfullföljt+21:52
32Adam BrobergIF Rigorfullföljt+25:48
33Göran SvenssonSkillingaryds FK53:45+28:579:57
34Bo PerssonOK Lindena56:32+31:4410:28
35Torbjörn JonssonArboga OKfullföljt+33:35
Lars-Gunnar FickÖstersundej godkänd
Eva Maj JohanssonSurahammars SOKej godkänd
Erik JonssonLånghundra IFej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!