Officiell resultatlista för O-Ringen Borås 2015, etapp 3/MTB-O 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Borås 2015
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: söndag 19 juli 2015 - fredag 24 juli 2015

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Elitsprint/MTB-O 1Elitsprint/MTB-O 1 (totalt)Etapp 3/MTB-O 2Etapp 3/MTB-O 2 (totalt)Etapp 4/MTB-O 3Etapp 4/MTB-O 3 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

H65 Kort

3 520 m, 113 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Göran DavidssonOK Klemmingen34:22
2Stanley MattssonIK Uven34:29+0:07
3Bror FureskogAlfta-Ösa OK34:33+0:11
4Lars HogedalVänersborgs SK34:36+0:14
5Klas BjörkIK Hakarpspojkarna34:39+0:17
6Bengt ElmerssonOK Norrvirdarna35:24+1:02
7Mikko MannonenTurun Suunnistajat35:48+1:26
8Christer NälemarkOK Djerf36:40+2:18
9Larseric LarssonDegerfors OK36:43+2:21
10Hans-Erik ErikssonGävle OK36:48+2:26
11Willy LjungdellTäby OK36:57+2:35
12Hans SjögrenAlvesta SOK37:00+2:38
13Lars-Olof LundströmVästerås SOK37:30+3:08
14Tom BrantheimÖstersunds OK38:49+4:27
15Vladimir KopeikinRUS-Veteran39:19+4:57
16Jan WingstedtBodafors OK39:36+5:14
17Clas-Göran HerrgårdTäby OK39:48+5:26
18Hans ÖbergOK Hällen39:51+5:29
19Ernst KläyOLG Huttwil40:09+5:47
20Wilhelm GrabenhoferHSV Pinkafeld40:15+5:53
21Claes MartinssonFinspångs SOK40:37+6:15
22Hans-Gösta BernhardMariestads FK40:51+6:29
23Staffan HolmbergSödertälje-Nykvarn OF40:55+6:33
24Anders StenbackBromma-Vällingby SOK41:01+6:39
25Stig JohanssonHelsingborgs SOK41:10+6:48
26Josef GrafHSV Pinkafeld41:14+6:52
27Nikolaus RischASG Teutoburger Wald41:21+6:59
28Ove LarssonEskilstuna OL41:32+7:10
29Ernst GrafOL Amriswil41:45+7:23
30Göran SvärdOK Klemmingen41:53+7:31
31Jörgen AhlqvistSundbybergs IK42:24+8:02
32Severi HalkosaariNivalan Suunnistajat (NIS)42:25+8:03
33Connie RoslundHässleholms OK42:27+8:05
34Per-Åke HullAlmby IK42:29+8:07
35Mats IvermarkSäffle OK42:32+8:10
36Ernst TrunzOL Amriswil42:44+8:22
37Jan-Erik PålssonUddevalla IS42:48+8:26
38Karl-Gustav LarssonOK P443:09+8:47
39Mats KlingvallUmeå OK43:26+9:04
40Christer ElfsbergKristinehamns OK43:33+9:11
41Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarna43:50+9:28
42Sven-Åke KarlssonIK Hakarpspojkarna43:58+9:36
43Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF44:07+9:45
44Lars ÖsterbergSävedalens AIK44:15+9:53
45Rob GardenNorth West Orienteering Club44:16+9:54
46Paul SkjakerHadeland OL44:32+10:10
47Lennart LindgrenOK Järnbärarna44:33+10:11
48Göran JohanssonIK Gandvik44:49+10:27
49Rune EliassonFalkenbergs OK44:53+10:31
50Lars-Göran AxmalmSävedalens AIK45:02+10:40
51Henrik NylundIK Falken45:07+10:45
52Sven-Erik JohanssonOK Skogsstjärnan45:13+10:51
53Bernt-Ove CarlssonFK Finn45:26+11:04
54Gunnar HedbergÖstersunds OK45:34+11:12
55Christer OttossonOK P445:36+11:14
56Lars-Erik NorstenHerrljunga SK Skid o OL45:58+11:36
57Sven-Eric ErikssonHelsingborgs SOK46:04+11:42
58Sven-Erik CarlssonAlfta-Ösa OK46:06+11:44
59Tommy Per Enar LandegrenTurebergs IF46:51+12:29
60Christer EngmanLunds OK46:53+12:31
61Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK47:02+12:40
62Ulf PerssonAnderstorps OK47:11+12:49
63Urs SchmutzLeksands OK48:17+13:55
64Åke SjöbergOK Gränsen48:27+14:05
65Ingvar JohnssonVärend GN OL48:36+14:14
66Christer SvenssonTibro OK48:38+14:16
67Hans JonhedKFUM Örebro OK48:44+14:22
68Chip LundströmFrösö IF49:10+14:48
69Göran FriskAttunda OK49:24+15:02
70Kurt JohanssonSvenljunga OK49:36+15:14
71Veikko TolkkinenSotkamon Jymy49:50+15:28
72Georg LeumannOL Amriswil49:57+15:35
73Robert LocusseTout Azimut Fameck50:37+16:15
74Göran LitzellOK Kullingshof50:45+16:23
75Jan-Erik NilssonYstads OK51:24+17:02
76Bo SundbergIFK Hedemora OK52:06+17:44
77Leif AxelssonMålilla OK52:11+17:49
78Hans EkholmAkilles OK52:13+17:51
79Bernt LöfkvistBjursås OK52:20+17:58
80Sven Olle SöderbergOK Skogsfalken52:27+18:05
81Gösta ErikssonFK Friskus-Varberg52:37+18:15
82Arne JohanssonOK Älme53:05+18:43
83Fredy SchwyterOL Amriswil53:18+18:56
84Mats OlssonSkåneslättens OL53:27+19:05
85Jörgen HolmströmOK Milan53:47+19:25
86Fred ÅhlundOK Klemmingen54:47+20:25
87Ingmar OlssonHerrljunga SK Skid o OL54:50+20:28
88Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK55:11+20:49
89Erling NørgaardAarhus 1900 orientering55:21+20:59
90Aymonn AnderssonOK Dacke55:35+21:13
91Chris KroghAarhus 1900 orientering57:14+22:52
92Johan KockRehns BK57:19+22:57
93Mats ElofssonHerrljunga SK Skid o OL57:44+23:22
94Jan PåhlstorpEmmaboda Verda OK57:49+23:27
95Peter FritschySWISS O TOURS57:52+23:30
96Knut NilssonOK Skärmen58:32+24:10
97Alf BörjarsKils OK1:00:12+25:50
98Sigvard ErikssonOK Gränsen1:00:36+26:14
99Johan SternerBottnaryds IF1:01:12+26:50
100Ulf NordgrenOK Landehof1:01:28+27:06
101Sten HelmertzFrölunda OL1:02:28+28:06
102Lars ChristensenOK Djerf1:05:28+31:06
103Lars KarlssonGamleby OK1:06:29+32:07
104Olaf ChristensenAarhus 1900 orientering1:09:56+35:34
105Lars JohnssonOK Måsen1:10:26+36:04
106Greger IngemanssonYstads OK1:10:41+36:19
107Ingmar TykessonRävetofta OK1:11:15+36:53
108Christopher DrewHertfordshire Orienteering Club HH1:13:39+39:17
109Kjell SjunnessonKungälvs OK1:14:26+40:04
110Billy JakobssonÅkers IF1:17:30+43:08
111Asbjørn AndersenAarhus 1900 orientering1:18:34+44:12
112Per NybonsVästerås SOK1:27:36+53:14
113Lars AnderssonHalmstad OK1:45:42+1:11:20
Øjvind BrøggerAarhus 1900 orienteringej start
Ingemar GustafssonBottnaryds IFej start
Jan MartnerTolered-Utby Ol-klubbej start
Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OFej start
Lars-Olof RönnqvistOK Löftanej start
Bengt SimonssonDomnarvets GOIFej start
Sven-Eric SjöbergUmeå OKej start
Bo SkoogTumba-Mälarhöjden OKej start
Sven-Åke WindahlGävle OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!