Officiell resultatlista för Tiomila i Falun-Borlänge

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Tiomila i Falun-Borlänge
Arrangörsorganisationer: Kvarnsvedens GOIF OK / OK Kåre / Stora Tuna OK / Säterbygdens OK
Datum: lördag 14 maj 2016 - söndag 15 maj 2016

10MILA-kavlen

339 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Södertälje-Nykvarn OF 110:28:26
1. Bartosz Pawlak1:15:435+0:121:15:435
2. Kent Ohlsson1:20:1317+5:152:35:5650
3. Ivar Lundanes1:10:3820+5:063:46:343-2
4. Andreu Blanes Reig1:35:3414+3:015:22:081-2
5. Erik Liljequist32:069+0:565:54:1410
6. Rickard Ohlsson32:0516:26:1910
7. Jakob Enmark33:0219+3:376:59:2110
8. Ralph Street1:14:4310+3:348:14:0410
9. Eric Börjeskog46:526+3:139:00:562+1
10. Jonas Leandersson1:27:303+1:5010:28:261-1
2IFK Göteborg 110:28:28
1. Max Peter Bejmer1:17:2017+1:491:17:2017
2. Fredrik Edén1:18:177+3:192:35:371-16
3. Jonas Pilblad1:12:1834+6:463:47:558+7
4. Francois Gonon1:38:2127+5:485:26:1616+8
5. Andreas Sølberg31:1015:57:263-13
6. Tobias Noborn32:464+0:416:30:1230
7. Niclas Jonasson32:1415+2:497:02:265+2
8. Johan Högstrand1:13:335+2:248:15:592-3
9. Thor Nørskov46:495+3:109:02:483+1
10. Eskil Kinneberg1:25:40110:28:282-1
3Kalevan Rasti 110:28:35
1. Juuso Metsälä1:22:5796+7:261:22:5796
2. Aaro Asikainen1:16:532+1:552:39:5020-76
3. Simo-Pekka Fincke1:09:3513+4:033:49:2512-8
4. Jere Pajunen1:36:4725+4:145:26:1214+2
5. Santeri Silvennoinen33:0320+1:535:59:15140
6. Hannu Airila33:339+1:286:32:488-6
7. Jan Prochazka29:2517:02:133-5
8. Baptiste Rollier1:15:0112+3:528:17:144+1
9. Jan Petrzela43:3919:00:531-3
10. Thierry Gueorgiou1:27:424+2:0210:28:353+2
4IFK Lidingö SOK 110:33:52
1. Florian Schneider1:16:399+1:081:16:399
2. Hector Haines1:22:2629+7:282:39:0514+5
3. Anders Carlsson1:09:4616+4:143:48:5111-3
4. Øystein Kvaal Østerbø1:37:2026+4:475:26:1113+2
5. Julian Dent31:263+0:165:57:376-7
6. Erik Ivarsson Sandberg33:5813+1:536:31:3560
7. Nicolas Simonin33:0018+3:357:04:358+2
8. Filip Dahlgren1:13:426+2:338:18:177-1
9. Mårten Boström46:374+2:589:04:544-3
10. Fredrik Bakkman1:28:586+3:1810:33:5240
5Koovee 110:34:38
1. Joni Hirvikallio1:19:4554+4:141:19:4554
2. Topi Anjala1:19:5514+4:572:39:4018-36
3. Jarno Parkkinen1:12:0833+6:363:51:4819+1
4. Oleksandr Kratov1:34:228+1:495:26:1012-7
5. Jani Myllärinen31:274+0:175:57:376-6
6. Lauri Sild33:117+1:066:30:484-2
7. Kenny Kivikas30:033+0:387:00:512-2
8. Timo Sild1:17:4824+6:398:18:398+6
9. Jani Lakanen47:298+3:509:06:085-3
10. Daniel Hubmann1:28:305+2:5010:34:3850
6Malungs OK Skogsmårdarna 110:37:44
1. Erik Rost1:16:4111+1:101:16:4111
2. Rickard Börjesson1:23:1937+8:212:40:0023+12
3. Jakob Lööf1:12:0431+6:323:52:0420-3
4. Vladimir Tregubov1:34:289+1:555:26:3218-2
5. Ludvig Åhlund32:2610+1:165:58:5810-8
6. Thomas Carlsson33:318+1:266:32:297-3
7. Johan Bäckman32:2316+2:587:04:529+2
8. Daniel Hájek1:15:4117+4:328:20:3390
9. David Andersson46:323+2:539:07:057-2
10. William Lind1:30:3911+4:5910:37:446-1
7Järla Orientering 110:37:49
1. Ivan Kuchmenko1:18:4236+3:111:18:4236
2. Martin Härberg1:16:593+2:012:35:412-34
3. David Bejbom1:10:4722+5:153:46:2820
4. Alain Denzler1:35:5016+3:175:22:183+1
5. Peter Hemmyr35:2244+4:125:57:408+5
6. Erik Andersson38:0260+5:576:35:4215+7
7. Kaspar Hägler30:564+1:317:06:3810-5
8. Håkon Jarvis Westergård1:11:0918:17:475-5
9. Espen Hultgreen Weltzien49:0014+5:219:06:476+1
10. Olle Boström1:31:0212+5:2210:37:497+1
8Stora Tuna OK 110:45:13
1. Ivan Sirakov1:19:4452+4:131:19:4452
2. Jesper Svensk1:17:375+2:392:37:2111-41
3. William Pommer1:10:5824+5:263:48:199-2
4. Joakim Svensk1:35:5117+3:185:24:104-5
5. Rikard Claesson33:3025+2:205:57:408+4
6. Markus Lang33:3810+1:336:31:185-3
7. Viktor Svensk32:0610+2:417:03:246+1
8. Anton Sjökvist1:14:298+3:208:17:5360
9. Henning Sjökvist52:2031+8:419:10:138+2
10. Emil Svensk1:35:0022+9:2010:45:1380
9Ärla IF 110:45:25
1. Oscar Vångell1:19:5157+4:201:19:5157
2. Robbin Kantarp1:19:159+4:172:39:0615-42
3. Emil Andersson1:08:266+2:543:47:327-8
4. Petter Eriksson1:36:4624+4:135:24:185-2
5. Anton Tynong35:4354+4:336:00:0121+16
6. Simon Hedlund34:0815+2:036:34:0911-10
7. Halvor Eid Nielsen33:2623+4:017:07:35110
8. Rudolfs Zernis1:15:2415+4:158:22:59110
9. Viktor Silvemark49:4216+6:039:12:419-2
10. Karl Walheim1:32:4414+7:0410:45:2590
10Ikaalisten Nouseva-Voima 110:48:30
1. Mikko Knuuttila1:16:227+0:511:16:227
2. Eetu Savolainen1:19:2710+4:292:35:493-4
3. Ville Parkkinen1:13:4845+8:163:49:3714+11
4. Aleksi Karppinen1:36:3221+3:595:26:0911-3
5. Vesa Taanila31:202+0:105:57:294-7
6. Juha Luoma37:0347+4:586:34:3212+8
7. Juho Ylinen34:2035+4:557:08:5214+2
8. Mihail Mamleev1:15:0513+3:568:23:5712-2
9. Tero Linnainmaa49:4317+6:049:13:4011-1
10. Dmitrij Tsvetkov1:34:5021+9:1010:48:3010-1
11NTNUI 110:49:37
1. Per Melander Often1:18:5844+3:271:18:5844
2. Simen Aamodt1:23:2338+8:252:42:2132-12
3. Rasmus Rørholt Theisen1:12:0431+6:323:54:2533+1
4. Mikkel Sørensen1:32:543+0:215:27:1922-11
5. Dag Lofthus31:517+0:415:59:1012-10
6. Jonas Madslien Bakken34:1418+2:096:33:249-3
7. Vegard Blomseth Johnsen34:5343+5:287:08:1713+4
8. Sindre Østgulen Deisz1:16:5122+5:428:25:0815+2
9. Jonas Klausen Espedal51:2227+7:439:16:3014-1
10. Jon Aukrust Osmoen1:33:0716+7:2710:49:3711-3
12OK Denseln 110:53:13
1. Edvin Karlsson1:17:1615+1:451:17:1615
2. Algirdas Bartkevicius1:19:128+4:142:36:286-9
3. Mathias Hallmén1:10:0717+4:353:46:354-2
4. Sigge Lundedal1:40:5431+8:215:27:2925+21
5. Emil Kalered32:048+0:545:59:3316-9
6. Harri Karlsson36:5143+4:466:36:2421+5
7. Hans Brolund35:1551+5:507:11:3920-1
8. Olle Kalered1:21:3237+10:238:33:1121+1
9. Per Brolund49:4518+6:069:22:5620-1
10. Lucas Basset1:30:1710+4:3710:53:1312-8
13IK Hakarpspojkarna 110:53:19
1. Markus Hederskog1:18:5743+3:261:18:5743
2. Oskar Ljungqvist1:21:1021+6:122:40:0725-18
3. Andreas Jansson1:11:2025+5:483:51:2718-7
4. Henrik Jansson1:34:5010+2:175:26:1717-1
5. Filip Ossiansson35:3248+4:226:01:4922+5
6. Joakim Hederskog34:1317+2:086:36:0217-5
7. Arvid Nord32:0610+2:417:08:0812-5
8. Aleksei Alekseyonok1:16:3420+5:258:24:4213+1
9. Ludwig Ljungqvist48:4113+5:029:13:2310-3
10. Davis Dislers1:39:5632+14:1610:53:1913+3
14IL Tyrving 110:53:23
1. Duncan Coombs1:17:5829+2:271:17:5829
2. Espen Jakobsen1:25:3250+10:342:43:3035+6
3. Anders Tiltnes1:10:2419+4:523:53:5429-6
4. Vegard Brun Saga1:39:0829+6:355:33:0228-1
5. Jim Øystein Nybråten35:3046+4:206:08:32280
6. Christian Holmboe40:4396+8:386:49:15280
7. Wojciech Dwojak36:4675+7:217:26:0130+2
8. Bjørn Ekeberg1:12:233+1:148:38:2427-3
9. Wojciech Kowalski45:542+2:159:24:1822-5
10. Torgeir Nørbech1:29:057+3:2510:53:2314-8
15Lillomarka OL 110:56:23
1. Robert Merl1:16:5313+1:221:16:5313
2. Helmut Gremmel1:21:2223+6:242:38:1512-1
3. Gaute Hallan Steiwer1:06:223+0:503:44:371-11
4. Dane Blomquist1:40:3330+8:005:25:106+5
5. Steinar Kollerud32:2610+1:165:57:365-1
6. Riccardo Scalet37:5157+5:466:35:2714+9
7. David Gottfridsson39:26128+10:017:14:5324+10
8. Alasdair McLeod1:15:0513+3:568:29:5817-7
9. Nicholas Oskarsson48:3912+5:009:18:3715-2
10. Matthew Speake1:37:4629+12:0610:56:23150
16Halden SK 210:58:15
1. Antonio Martinez Perez1:15:3111:15:311
2. Vegard Jarvis Westergård1:21:3926+6:412:37:108+7
3. Erik Axelsson1:13:1242+7:403:50:2216+8
4. Fredrik Eliasson1:35:5219+3:195:26:1415-1
5. Peter Nordbrøden32:5919+1:495:59:1313-2
6. Mats Nordbrøden36:4040+4:356:35:5316+3
7. Morten Jarvis Westergård33:5629+4:317:09:4917+1
8. Anders Felde Olaussen1:22:1544+11:068:32:0420+3
9. Karl Fremstad50:3722+6:589:22:4118-2
10. Vincent Coupat1:35:3424+9:5410:58:1516-2
17IFK Mora OK 110:58:36
1. Roman Ryapolov1:16:4010+1:091:16:4010
2. Artem Panchenko1:27:3166+12:332:44:1143+33
3. Zsolt Lenkei1:11:3929+6:073:55:5039-4
4. Simon Hodler1:47:4238+15:095:43:3234-5
5. Andreas Holmberg32:4717+1:376:16:1932-2
6. Linus Rapp33:5712+1:526:50:1630-2
7. Simonas Krepsta32:1013+2:457:22:2628-2
8. Graham Gristwood1:11:582+0:498:34:2422-6
9. Johan Lindberg48:2110+4:429:22:4519-3
10. Vojtech Kral1:35:5125+10:1110:58:3617-2
18OK Pan-Kristianstad 110:58:39
1. Mikael Kristensson1:18:0932+2:381:18:0932
2. Niklas Olofsson1:22:0027+7:022:40:0926-6
3. Johan Modig1:14:1949+8:473:54:2834+8
4. Gernot Kerschbaumer1:32:462+0:135:27:1419-15
5. Simon Svensson32:2712+1:175:59:4118-1
6. Richard Sjöholm36:5344+4:486:36:3422+4
7. Alessio Tenani33:1721+3:527:09:5118-4
8. Nicolas Rio1:15:2616+4:178:25:1716-2
9. Björn Cederberg51:0724+7:289:16:2413-3
10. Rasmus Svantesson1:42:1540+16:3510:58:3918+5
19Vaajakosken Terä 111:00:20
1. Jonne Lakanen1:21:2175+5:501:21:2175
2. Juha Sorvisto1:23:0335+8:052:44:2444-31
3. Petri Saari1:10:5423+5:223:55:1837-7
4. Pavel Kubat1:36:3322+4:005:31:5127-10
5. Tuukka Jurvakainen36:3865+5:286:08:29270
6. Timo Joensuu34:5122+2:466:43:20270
7. Antti Anttonen31:357+2:107:14:5525-2
8. Aki Saari1:19:5531+8:468:34:5023-2
9. Riccardo Rancan50:0820+6:299:24:58230
10. Toni Saari1:35:2223+9:4211:00:2019-4
20Rajamäen Rykmentti 111:00:23
1. Hannu-Pekka Pukema1:19:2448+3:531:19:2448
2. Vili Niemi1:20:2718+5:292:39:5122-26
3. Sami Vähänen1:09:3614+4:043:49:2713-9
4. Sander Vaher1:36:3623+4:035:26:039-4
5. Kimmo Vilska35:5156+4:416:01:5424+15
6. Matti Liukkonen39:4782+7:426:41:4125+1
7. Tapio Perä34:4642+5:217:16:2726+1
8. Tuomas Tervo1:20:0932+9:008:36:3625-1
9. Ondrej Semik49:1715+5:389:25:5324-1
10. Miika Suominen1:34:3020+8:5011:00:2320-4
21Hiidenkiertäjät 111:00:43
1. Otto Loukkalahti1:20:4367+5:121:20:4367
2. Andreas Hall1:19:3111+4:332:40:1427-40
3. Oskari Liukkonen1:11:5130+6:193:52:0521-6
4. Matti Kivelä1:35:1811+2:455:27:2323+2
5. Eemeli Suominen32:2712+1:175:59:5019-4
6. Perttu Sorsa39:1076+7:056:39:0024+5
7. Tomi Närvä35:5158+6:267:14:5123-1
8. Mikko Patana1:25:0660+13:578:39:5728+5
9. Olli-Pekka Koistinen50:4823+7:099:30:4526-2
10. Valentin Novikov1:29:589+4:1811:00:4321-5
22Kristiansand OK 111:00:45
1. Vegard Danielsen1:19:2147+3:501:19:2147
2. Dag Blandkjenn1:26:4056+11:422:46:0153+6
3. Milos Nykodým1:07:285+1:563:53:2926-27
4. Christian Bøen1:46:0834+13:355:39:3729+3
5. Sebastian Daland35:5156+4:416:15:28290
6. Ståle Gjelsten34:3119+2:266:49:59290
7. Marius Pytten33:2222+3:577:23:21290
8. Jan Sedivy1:13:134+2:048:36:3424-5
9. Gaute Friestad52:1330+8:349:28:4725+1
10. Hans Gunnar Omdal1:31:5813+6:1811:00:4522-3
23Fossum IF 111:00:56
1. Emil Ahlbäck1:17:2520+1:541:17:2520
2. Olai Stensland Lillevold1:27:2363+12:252:44:4849+29
3. Sven Hellmüller1:08:449+3:123:53:3227-22
4. Borger Melsom1:33:446+1:115:27:1621-6
5. Sindre Rønning32:4116+1:315:59:5720-1
6. Elias Mølnvik33:4111+1:366:33:3810-10
7. Tim Robertson29:582+0:337:03:367-3
8. Oskar Størmer1:18:2726+7:188:22:0310+3
9. Einar Melsom53:3038+9:519:15:3312+2
10. Sindre Sandven1:45:2348+19:4311:00:5623+11
24MS Parma 111:02:31
1. Sami Hämäläinen1:19:4150+4:101:19:4150
2. Matti Koivisto1:24:5745+9:592:44:3847-3
3. Arto Talvinen1:08:5710+3:253:53:3528-19
4. Yury Tambasov1:33:527+1:195:27:2724-4
5. Akseli Ruohola31:376+0:275:59:0411-13
6. Asgeir Mjösund37:1250+5:076:36:1620+9
7. Eero Heinonen32:4217+3:177:08:5815-5
8. Henrik Väisänen1:22:0442+10:558:31:0219+4
9. Aaro Julkunen49:4719+6:089:20:4916-3
10. Samuli Salmenoja1:41:4237+16:0211:02:3124+8
25Tampereen Pyrintö 111:06:44
1. Anton Kuukka1:17:5728+2:261:17:5728
2. Anssi Huostila1:22:2228+7:242:40:19280
3. Florian Howald1:06:162+0:443:46:354-24
4. Elias Kuukka1:35:3815+3:055:22:132-2
5. Jarkko Laine37:2782+6:175:59:4017+15
6. Leo Laakkonen36:2535+4:206:36:0518+1
7. Juho Kinni37:0379+7:387:13:0822+4
8. Aleksi Niemi1:17:2823+6:198:30:3618-4
9. Teemu Eerola53:0935+9:309:23:4521+3
10. Severi Kymäläinen1:42:5943+17:1911:06:4425+4
26Frol IL 111:08:47
1. Carl Petter Lyngen1:17:1615+1:451:17:1615
2. Paul Sirum1:26:1555+11:172:43:3137+22
3. Stian Sundsvik1:12:2437+6:523:55:5541+4
4. Ulf Forseth Indgaard1:47:4639+15:135:43:4135-6
5. Johan Asphjell Bjørnaas34:5138+3:416:18:3234-1
6. Lars Sandstad Skjeset34:5223+2:476:53:2431-3
7. Jørgen Fiskum35:1149+5:467:28:3532+1
8. Yngve Skogstad1:15:5619+4:478:44:3129-3
9. Martin Vister47:399+4:009:32:1027-2
10. Jo Forseth Indgaard1:36:3728+10:5711:08:4726-1
27OK Pan Århus 111:12:14
1. Jonas Munthe1:21:2776+5:561:21:2776
2. Claus Hallingdal Bloch1:24:4242+9:442:46:0955-21
3. Tue Lassen1:08:327+3:003:54:4135-20
4. Søren Bobach1:32:3315:27:1419-16
5. Christian Christensen34:3731+3:276:01:5123+4
6. Andreas Hougaard Boesen32:515+0:466:34:4213-10
7. Jeppe Ruud34:1934+4:547:09:0116+3
8. Rasmus Djurhuus1:15:4618+4:378:24:4714-2
9. Niklas Hjort Ingwersen56:1761+12:389:21:0417+3
10. Simon Thrane Hansen1:51:1064+25:3011:12:1427+10
28Paimion Rasti 111:13:52
1. Daniel Stenlund1:18:5140+3:201:18:5140
2. Mikko Huhtinen1:20:5719+5:592:39:4819-21
3. Sami Valkama1:13:1643+7:443:53:0425+6
4. Fredric Portin1:32:543+0:215:25:588-17
5. Mats Dahlén33:3426+2:245:59:3215+7
6. Henri Kalve36:4241+4:376:36:1419+4
7. Toni Hartvik36:2170+6:567:12:3521+2
8. Janne Nieminen1:33:18115+22:098:45:5330+9
9. Juuso Lindeqvist54:4644+11:079:40:3929-1
10. Frédéric Tranchand1:33:1317+7:3311:13:5228-1
29OK Ravinen 111:14:37
1. Martin Lindskog1:28:36149+13:051:28:36149
2. Kalle Bergman1:27:0860+12:102:55:4490-59
3. Emil Granqvist1:15:4955+10:174:11:3372-18
4. Ruslan Glebov1:35:5117+3:185:47:2436-36
5. Axel Granqvist32:3515+1:256:19:5935-1
6. Martin Hunhammar36:1032+4:056:56:09350
7. Erik Herne33:0320+3:387:29:1233-2
8. Assar Hellström1:22:3847+11:298:51:50330
9. Jacob Lindstam55:5156+12:129:47:4135+2
10. Gustav Bergman1:26:562+1:1611:14:3729-6
30OK Trian 111:14:48
1. Otto Sund1:23:13101+7:421:23:13101
2. Tobias Henriksson1:29:3287+14:342:52:4579-22
3. Jörgen Wickholm1:12:2336+6:514:05:0857-22
4. Mikael Fabritius1:50:0752+17:345:55:1555-2
5. Topi Hasu36:2563+5:156:31:4050-5
6. Victor Mansner32:322+0:277:04:1243-7
7. Mikko Salervo31:439+2:187:35:5540-3
8. Topi Penttinen1:16:4621+5:378:52:4134-6
9. Filip Brunell52:2932+8:509:45:1032-2
10. Otto Simosas1:29:388+3:5811:14:4830-2
31Helsingin Suunnistajat 111:15:13
1. Tuomas Heikkilä1:15:466+0:151:15:466
2. Arttu Syrjäläinen1:22:5433+7:562:38:4013+7
3. Luukas Valtonen1:13:4544+8:133:52:2524+11
4. Einari Heinaro1:33:415+1:085:26:0610-14
5. Kalle Rantala37:3688+6:266:03:4225+15
6. Topi Syrjäläinen34:0014+1:556:37:4223-2
7. Aapo Summanen33:5629+4:317:11:3819-4
8. Timo Mähönen1:25:0559+13:568:36:4326+7
9. Topi Raitanen55:3451+11:559:32:1728+2
10. Veli Kangas1:42:5642+17:1611:15:1331+3
32Angelniemen Ankkuri 111:15:40
1. Dmitry Nakonechnyy1:19:5258+4:211:19:5258
2. Tomi Mattila1:20:0815+5:102:40:0023-35
3. Mikko Siren1:09:4215+4:103:49:4215-8
4. Yasar Ismet Demiröz1:50:1853+17:455:40:0030+15
5. Heikki Toivio35:3650+4:266:15:36300
6. Tuomas Kari37:5358+5:486:53:2932+2
7. Markku Elo33:4828+4:237:27:1731-1
8. Tuomo Mäkelä1:21:5841+10:498:49:1532+1
9. Alexey Sidorov53:3940+10:009:42:5430-2
10. Miika Kirmula1:32:4615+7:0611:15:4032+2
33OK Orion 111:21:29
1. Emil Øbro1:20:4166+5:101:20:4166
2. Aleksander Bernaciak1:28:3076+13:322:49:11660
3. Erik Andersson1:13:5747+8:254:03:0852-14
4. Mateusz Wenslaw1:50:4054+18:075:53:4843-9
5. Olof Sandgren34:0429+2:546:27:5244+1
6. Johan Wennermark35:3431+3:297:03:2641-3
7. Oskar Lundqvist31:246+1:597:34:5038-3
8. Thomas Curiger1:20:1933+9:108:55:0939+1
9. Radosław Piotrowski50:1021+6:319:45:1933-6
10. Anton Johansson1:36:1026+10:3011:21:29330
34Rehns BK 111:26:52
1. Konstantin Serebryanitskii1:19:0846+3:371:19:0846
2. Jesper Lysell1:17:254+2:272:36:337-39
3. Fredrik Ingelsson1:10:4221+5:103:47:156-1
4. Andrey Baryshnikov1:55:4081+23:075:42:5531+25
5. Göran Winblad33:1321+2:036:16:08310
6. Oskar Eklöf39:0674+7:016:55:1433+2
7. Charlie Stolt35:3856+6:137:30:5235+2
8. Anders Johansson1:23:2749+12:188:54:1938+3
9. Ivan Nikitin51:2025+7:419:45:3934-4
10. Dmitrii Poliakov1:41:1334+15:3311:26:52340
35Nydalens SK 111:27:16
1. Bojan Blumenstein1:19:4554+4:141:19:4554
2. Anders Vister1:22:5634+7:582:42:4134-20
3. Øystein Sørensen1:13:5046+8:183:56:3143+9
4. Halvor Saunes1:51:1660+18:435:47:4741-2
5. Elias Jonsson33:2023+2:106:21:0736-5
6. Henrik Eijsink34:0916+2:046:55:1634-2
7. Lukas Liland35:3354+6:087:30:49340
8. Sverre Waaler Kaas1:23:2950+12:208:54:1837+3
9. Håvard Haga48:3711+4:589:42:5531-6
10. Térence Risse1:44:2147+18:4111:27:1635+4
36Göteborg-Majorna OK 111:28:23
1. Raffael Huber1:18:5541+3:241:18:5541
2. Johan Strand1:34:07111+19:092:53:0280+39
3. Ola Martner1:05:3213:58:3445-35
4. John Börjesson1:55:1880+22:455:53:5244-1
5. Anders Hedberg33:5128+2:416:27:4342-2
6. Christian Tingström35:0927+3:047:02:5239-3
7. Mikael Eliasson31:095+1:447:34:0137-2
8. Andreas Johansson1:18:5327+7:448:52:5435-2
9. Daniel Wernersson58:5780+15:189:51:5139+4
10. Johan Runesson1:36:3227+10:5211:28:2336-3
37Fredrikstad SK 111:28:26
1. Andreas Höye1:18:2635+2:551:18:2635
2. Sindre Østhagen1:28:0269+13:042:46:2857+22
3. Christian Riddervold Kahrs1:16:4161+11:094:03:0953-4
4. Bent Olav Aamodt1:50:4756+18:145:53:5646-7
5. Torben Wendler41:54175+10:446:35:5059+13
6. Kjell Arild Karlsen36:5745+4:527:12:4757-2
7. Herman Ryen Martinsen34:1633+4:517:47:0352-5
8. Hans Petter Mathisen1:14:267+3:179:01:2942-10
9. Audun Bjerkreim Nilsen53:1236+9:339:54:4143+1
10. Mattias Karlsson1:33:4519+8:0511:28:2637-6
38IGTISA 111:28:42
1. Martynas Tirlikas1:20:4868+5:171:20:4868
2. Vytautas Beliunas1:28:2575+13:272:49:1367-1
3. Jonas Vytautas Gvildys1:10:1018+4:383:59:2347-20
4. Vilius Aleliunas1:48:1242+15:395:47:3540-7
5. Giedrius Sabaliauskas36:5169+5:416:24:26400
6. Henrikas Pauzas36:3037+4:257:00:5637-3
7. Liutauras Bilevicius34:1232+4:477:35:0839+2
8. Arturs Paulins1:21:0136+9:528:56:0940+1
9. Donatas Stulgys54:3943+11:009:50:4838-2
10. Andris Jubelis1:37:5430+12:1411:28:42380
39OK Hällen 111:36:55
1. Simon Larsson1:28:29147+12:581:28:29147
2. Loic Marty1:22:3930+7:412:51:0873-74
3. Peter Öberg1:06:594+1:273:58:0744-29
4. Jonas Engström1:55:4983+23:165:53:5646+2
5. Per Öberg33:4827+2:386:27:4443-3
6. Gustaf Sundbüe36:3438+4:297:04:1844+1
7. Tommy Söderberg34:2336+4:587:38:4141-3
8. Maxime Rauturier1:19:0128+7:528:57:42410
9. Quentin Rauturier51:5628+8:179:49:3837-4
10. Loic Capbern1:47:1754+21:3711:36:5539+2
40Sävedalens AIK 111:36:59
1. Dmitriy Mihalkin1:17:4324+2:121:17:4324
2. Marcus Millegård1:18:066+3:082:35:493-21
3. Heino Ollin1:12:3739+7:053:48:2610+7
4. Vitaliy Gichko1:54:3176+21:585:42:5732+22
5. Jonas Palm34:4435+3:346:17:4133+1
6. Karl Levin38:3468+6:296:56:1536+3
7. Oskar Lindqvist35:5260+6:277:32:07360
8. Johan Wikström1:21:3538+10:268:53:42360
9. Ilya Belianka59:4189+16:029:53:2340+4
10. Andrey Salin1:43:3645+17:5611:36:59400
41Kangasala SK 111:37:20
1. Jere Ahonen1:20:3464+5:031:20:3464
2. Jaakko Istolahti1:30:1092+15:122:50:4470+6
3. Jarkko Liuha1:14:1848+8:464:05:0256-14
4. Tuomo Istolahti1:48:5346+16:205:53:5545-11
5. Petri Ikävalko39:01119+7:516:32:5653+8
6. Eevert Toivonen34:4020+2:357:07:3649-4
7. Mikko Sipilä33:3325+4:087:41:0945-4
8. Mikko Hölli1:21:4040+10:319:02:49450
9. Samu Lehtola51:2025+7:419:54:0942-3
10. Kristo Heinmann1:43:1144+17:3111:37:2041-1
42OK Tisaren 111:42:34
1. Filip Jacobsson1:18:4638+3:151:18:4638
2. Johan Aronsson1:29:0381+14:052:47:4962+24
3. Oskar Andrén1:13:0341+7:314:00:5248-14
4. Sebastian Agerhäll1:54:0773+21:345:54:5953+5
5. Ivan Forsgren36:0459+4:546:31:0348-5
6. Anton Hallor37:0748+5:027:08:1051+3
7. Martin Särnbrink33:3727+4:127:41:4746-5
8. Albin Pettersson1:25:1861+14:099:07:0547+1
9. Tomas Hallmén53:2937+9:5010:00:3445-2
10. Jonas Merz1:42:0039+16:2011:42:3442-3
43Nyköpings OK 111:43:27
1. Samuel Keller1:18:5541+3:241:18:5541
2. Jens Wängdahl1:22:4131+7:432:41:3630-11
3. Marcus Berggren1:17:0265+11:303:58:3846+16
4. Patrik Wägeli1:48:4644+16:135:47:2436-10
5. Ludvig Ek34:4435+3:346:22:0838+2
6. Henrik Anängen40:3693+8:317:02:44380
7. Carl Carlsson37:1084+7:457:39:5443+5
8. Daniel Nilsson1:22:0543+10:569:01:59430
9. Didrik Hall52:0829+8:299:54:0741-2
10. Niklaus Rey1:49:2058+23:4011:43:2743+2
44IFK Göteborg 211:43:59
1. Arvid Våg1:20:3665+5:051:20:3665
2. Matthieu Puech1:26:4357+11:452:47:1961-4
3. Erik Engstrand1:17:5170+12:194:05:1058-3
4. John Persson1:51:4462+19:115:56:5457-1
5. Vetle Ruud Bråten32:3114+1:216:29:2545-12
6. Henrik Laas34:5925+2:547:04:24450
7. Martin Larsson36:0466+6:397:40:2844-1
8. Daniel Netz1:24:2052+13:119:04:4846+2
9. Joel Nilsson53:0634+9:279:57:5444-2
10. Remi Dubois1:46:0550+20:2511:43:59440
45Hiisirasti 111:50:39
1. Roman Efimov1:22:4086+7:091:22:4086
2. Sergey Detkov1:21:2424+6:262:44:0442-44
3. Johannes Pohjala1:12:2135+6:493:56:25420
4. Igor Popov1:51:0958+18:365:47:3439-3
5. Joona Huila35:3650+4:266:23:10390
6. Timo Mikkola40:3894+8:337:03:4842+3
7. Roope Ruuhiala38:13106+8:487:42:0147+5
8. Saku Asikainen1:31:45104+20:369:13:4651+4
9. Ville Sabel1:03:24123+19:4510:17:1058+7
10. Andrei Hramov1:33:2918+7:4911:50:3945-13
46Linköpings OK 111:50:43
1. Per Carlborg1:20:0362+4:321:20:0362
2. Peter Eriksson1:27:0860+12:102:47:1159-3
3. Erik Martinsson1:08:428+3:103:55:5340-19
4. Fredrik Johansson2:03:49135+31:165:59:4258+18
5. Jonas Lundgren33:1321+2:036:32:5552-6
6. Bertil Eronn43:15156+11:107:16:1064+12
7. Mikael Andersson35:0044+5:357:51:1058-6
8. Niklas Olsson1:24:4256+13:339:15:5254-4
9. Peter Aronsson55:4053+12:0110:11:3250-4
10. Rasmus Elmelid1:39:1131+13:3111:50:4346-4
47Lynx 111:50:45
1. Niklas Saramäki1:17:5326+2:221:17:5326
2. Tuomas Metsälä1:32:49103+17:512:50:4269+43
3. Aleksi Leskinen1:16:3260+11:004:07:1464-5
4. Antti-Pekka Leskinen1:47:3837+15:055:54:5252-12
5. Oskari Heiskanen39:48137+8:386:34:4056+4
6. Rainer Kujala38:0159+5:567:12:41560
7. Henrik Asklöf39:51132+10:267:52:3262+6
8. Aapo Leskinen1:17:5225+6:439:10:2448-14
9. Ollipekka Heikkilä53:4541+10:0610:04:0947-1
10. Janne Mänkärlä1:46:3652+20:5611:50:45470
48Espoon Suunta 111:54:03
1. Artem Popov1:33:50185+18:191:33:50185
2. Aleksi Sorsa1:24:3341+9:352:58:23103-82
3. Lari Pernu1:22:0186+16:294:20:2490-13
4. Mikhail Kuleshov1:49:1248+16:396:09:3679-11
5. Anssi Vesanto34:4435+3:346:44:2073-6
6. Alvar Palmen41:16115+9:117:25:36730
7. Georgy Mavchun33:3224+4:077:59:0870-3
8. Rinat Gabitov1:19:1629+8:079:18:2457-13
9. Kirill Komarov55:0145+11:2210:13:2553-4
10. Vladislav Malyshev1:40:3833+14:5811:54:0348-5
49Tullinge SK 111:54:12
1. Niklas Sundqvist1:28:30148+12:591:28:30148
2. Simon Imark1:24:5444+9:562:53:2482-66
3. Markus Adolfsson1:14:5151+9:194:08:1569-13
4. Johan Ställberg1:46:5735+14:245:55:1254-15
5. Markus Fredlund35:3549+4:256:30:4747-7
6. Jörgen Ohlin35:1228+3:077:05:5946-1
7. Robert Wallsten36:4474+7:197:42:4348+2
8. Victor Imark1:35:56128+24:479:18:3959+11
9. Clément Fumey54:0842+10:2910:12:4751-8
10. Joël Morgenthaler1:41:2535+15:4511:54:1249-2
50Malungs OK Skogsmårdarna 211:54:17
1. Martin Hammarberg1:17:3523+2:041:17:3523
2. Mattias Karlsson1:26:5258+11:542:44:2745+22
3. Anton Östlin1:09:3112+3:593:53:5830-15
4. Linus Bohman2:00:51116+28:185:54:4950+20
5. Oskar Sandberg36:4267+5:326:31:3149-1
6. Jimmy Birklin36:2836+4:237:07:5950+1
7. Stefan Jonsson36:1169+6:467:44:10500
8. Jonas Bäckström1:30:4997+19:409:14:5952+2
9. Jimmy Larsson52:3033+8:5110:07:2948-4
10. Matjaz Stanfel1:46:4853+21:0811:54:1750+2
51OK Hammaren 111:56:21
1. Matthias Reiner1:17:2621+1:551:17:2621
2. Matthias Groell1:19:4812+4:502:37:149-12
3. Joakim Ingelsson1:17:2867+11:563:54:4236+27
4. Kevin Ståhl2:00:52117+28:195:55:3456+20
5. Fredrik Ahnlén38:09101+6:596:33:4355-1
6. Jakob Pauser40:2788+8:227:14:1059+4
7. Andreas Persson36:5876+7:337:51:0857-2
8. Björn Ljunggren1:27:5676+16:479:19:0461+4
9. Filip Ivarsson55:4354+12:0410:14:4754-7
10. Mathias Peter1:41:3436+15:5411:56:2151-3
52Långhundra IF 111:57:07
1. Samuel Hedlund1:19:0545+3:341:19:0545
2. Anton Sundgren1:34:14112+19:162:53:1981+36
3. Anton Forsberg1:12:4140+7:094:06:0060-21
4. Hugo Lindell1:54:4478+22:116:00:4464+4
5. Fredrik Wigertz37:0776+5:576:37:51640
6. Waldemar Andersson37:4354+5:387:15:3462-2
7. Jesper Kullin Alfredsson35:5158+6:267:51:2559-3
8. Erik Åhlin1:27:3675+16:279:19:0160+1
9. Conny Forsberg56:0859+12:2910:15:0956-4
10. Simon Jakobsson1:41:5838+16:1811:57:0752-4
53Pellon Ponsi 111:59:15
1. Jyri Uusitalo1:22:1783+6:461:22:1783
2. Olli-Markus Taivainen1:14:5812:37:1510-73
3. Lauri Oikarinen1:14:5752+9:253:52:1222+12
4. Perttu Hietala1:35:1811+2:455:27:3026+4
5. Markku Isokoski37:2984+6:196:04:59260
6. Sami-Petteri Juopperi36:5946+4:546:41:58260
7. Juho-Matti Taivainen35:0246+5:377:17:0027+1
8. Samuel Vainiomäki1:29:2586+18:168:46:2531+4
9. Taneli Pantsar1:01:16106+17:379:47:4135+4
10. Jere Pantsar2:11:34150+45:5411:59:1553+18
54Göteborg-Majorna OK 212:00:25
1. Joakim Eliasson1:27:03131+11:321:27:03131
2. Martin Ivarsson1:28:0670+13:082:55:0986-45
3. Philipp Sauter1:17:1266+11:404:12:2175-11
4. Viktor Runnby1:48:4644+16:136:01:0770-5
5. Tobias Ahnoff35:1442+4:046:36:2160-10
6. Petter Jönsson35:1829+3:137:11:3954-6
7. Fredrik Karlsson37:1084+7:457:48:49540
8. Ken Peeters1:23:3651+12:279:12:2550-4
9. Jakob Wahl56:2964+12:5010:08:5449-1
10. Henrik Håkansson1:51:3165+25:5112:00:2554+5
55Eksjö SOK 112:04:53
1. Oskar Lind1:18:4939+3:181:18:4939
2. Lucas Sundblad1:21:0120+6:032:39:5020-19
3. Sebastian Inderst1:12:3238+7:003:52:2223+3
4. Andreas Bergander1:50:4555+18:125:43:0733+10
5. Viktor Antonsson38:12103+7:026:21:1937+4
6. Nils Wärnsberg42:03135+9:587:03:2240+3
7. Philip Edvardsson36:2771+7:027:39:4942+2
8. Timo Suter1:22:1945+11:109:02:0844+2
9. Lasse Jansson1:00:0893+16:2910:02:1646+2
10. Rafael Dobnik2:02:37122+36:5712:04:5355+9
56OK Rodhen 112:05:43
1. Vasili Straltsou1:19:4554+4:141:19:4554
2. Henrik Jonsson1:19:5313+4:552:39:3817-37
3. Martin Jansson1:14:3750+9:053:54:1532+15
4. Denis Monich1:53:1567+20:425:47:3038+6
5. Jonas Eklund39:18128+8:086:26:4841+3
6. Magnus Blåudd40:3191+8:267:07:1948+7
7. Simon Andersson38:08105+8:437:45:2751+3
8. Albin Olausson1:30:0893+18:599:15:3553+2
9. Torbjörn Jacobsson59:2886+15:4910:15:0355+2
10. Sixten Walheim1:50:4063+25:0012:05:4356+1
57IFK Lidingö SOK 212:06:00
1. Rasmus Palmqvist Aslaksen1:26:36122+11:051:26:36122
2. Anders Hedman1:29:0482+14:062:55:4089-33
3. Anders Skarholt1:16:4462+11:124:12:2476-13
4. Simon Schuster1:48:3643+16:036:01:0069-7
5. Christian Hjalmarsson37:2380+6:136:38:2366-3
6. Mattias Johansson38:5272+6:477:17:1568+2
7. John Fredriksson33:3426+4:097:50:4956-12
8. Ville Keskisaari1:21:3538+10:269:12:2449-7
9. Linus Kajsajuntti1:00:3599+16:5610:12:5952+3
10. Martin Larbo1:53:0176+27:2112:06:0057+5
58Hestra IF 112:10:01
1. Johan Törnroth1:21:2977+5:581:21:2977
2. Filip Grahn1:29:1883+14:202:50:4772-5
3. Jesper Sjögren1:25:05104+19:334:15:5279+7
4. Martin Ahlberger1:45:0533+12:326:00:5767-12
5. Rickard Holmqvist35:2645+4:166:36:2361-6
6. Samuel Plumppu34:5624+2:517:11:1952-9
7. Emil Karlsson37:2091+7:557:48:3953+1
8. Andreas Holmqvist1:29:4689+18:379:18:2558+5
9. Linus Landergren1:02:04109+18:2510:20:2962+4
10. Markus Larsson1:49:3260+23:5212:10:0158-4
59Halden SK 312:11:31
1. Jonas Nordström1:26:54126+11:231:26:54126
2. Tore Sandvik1:35:10123+20:123:02:04117-9
3. Espen Fiskum1:15:2353+9:514:17:2783-34
4. Alex Carcas1:51:5763+19:246:09:2476-7
5. Øyvind Helgerud36:4166+5:316:46:0574-2
6. Håkon Østraat Sævareid38:2767+6:227:24:3271-3
7. August Asheim Birkeland37:0481+7:398:01:3673+2
8. Jon Pedersen1:19:2230+8:139:20:5863-10
9. Erlend Brendstuen57:5574+14:1610:18:5359-4
10. Trygve Kristoffer Løvli1:52:3875+26:5812:11:31590
60Freidig 112:11:35
1. Håvard Eidsmo1:19:5660+4:251:19:5660
2. Tomas Eidsmo1:26:1054+11:122:46:0654-6
3. Johan Ivarsson1:19:1572+13:434:05:2159+5
4. Mattis Holt1:54:2374+21:505:59:44590
5. Lars Owren38:47115+7:376:38:3167+8
6. Oskar Spets Storhov38:0661+6:017:16:3766-1
7. Bjørnar Lynum36:0365+6:387:52:4063-3
8. Kjetil Mølnvik1:28:1178+17:029:20:5162-1
9. Jens Even Storhov58:1376+14:3410:19:0460-2
10. Pål Kittilsen1:52:3174+26:5112:11:35600
61Koovee 212:13:53
1. Pavel Shestakov1:25:54119+10:231:25:54119
2. Juho Westerlund1:24:5143+9:532:50:4571-48
3. Pekka Itävuo1:15:5956+10:274:06:4462-9
4. Ari-Pekka Lassila1:48:0740+15:345:54:5151-11
5. Miika Arvola39:58143+8:486:34:4957+6
6. Tero Mamia38:1763+6:127:13:0658+1
7. Petri Annila38:39112+9:147:51:4560+2
8. Kari Kallio1:24:4557+13:369:16:3055-5
9. Antti Lammi1:00:1495+16:3510:16:4457+2
10. Michal Hubáek1:57:0993+31:2912:13:5361+4
62Järla Orientering 212:14:40
1. Christian Kollberg1:18:1734+2:461:18:1734
2. Michael Refors1:25:1347+10:152:43:3035+1
3. Dan Wester1:20:1479+14:424:03:4454+19
4. Oscar Björck1:47:2036+14:475:51:0442-12
5. Erik Wiberg38:38112+7:286:29:4246+4
6. Erik Berzell37:1049+5:057:06:5247+1
7. Emma Klingenberg35:5361+6:287:42:4549+2
8. Arvid Henriksson1:41:51166+30:429:24:3667+18
9. Henric Carlsson1:00:36100+16:5710:25:1268+1
10. Mathias Hall1:49:2859+23:4812:14:4062-6
63Lahden Suunnistajat-37 112:17:06
1. Philipp von Arx1:18:0631+2:351:18:0631
2. Tuomo Lahtinen1:26:5258+11:542:44:5851+20
3. Matias Sankari1:22:4190+17:094:07:3967+16
4. Valtteri Rantala1:53:3070+20:576:01:0971+4
5. Timo Ahvenainen36:5671+5:466:38:0565-6
6. Aleksi Anttolainen38:2266+6:177:16:27650
7. Teemu Niskanen35:5763+6:327:52:2461-4
8. Krisztián Liszka1:32:04105+20:559:24:2865+4
9. Seppo Järvinen56:0458+12:2510:20:3263-2
10. Mate Baumholczer1:56:3490+30:5412:17:06630
64Varegg Fleridrett 112:18:24
1. Alan Cherry1:17:2118+1:501:17:2118
2. Per H Havnen J1:27:3065+12:322:44:5150+32
3. Vyacheslav Mukhidinov1:16:0657+10:344:00:5749-1
4. Jonathan Albon1:53:3771+21:045:54:3448-1
5. Petter Marki Erichsen38:46114+7:366:33:2054+6
6. Jonatan Rosengren Drake39:2078+7:157:12:4055+1
7. Kristian Rykkje41:14157+11:497:53:5464+9
8. Markus Kjærner-Semb1:24:2553+13:169:18:1956-8
9. Ørjan Svaland Aas1:02:59118+19:2010:21:1864+8
10. Oskar Røen1:57:0692+31:2612:18:24640
65Hiidenkiertäjät 212:20:05
1. Tõnis Laugesaar1:19:4452+4:131:19:4452
2. Jarkko Saarinen1:25:1949+10:212:45:03520
3. Olle Kärner1:19:5877+14:264:05:0155+3
4. Jukka-Pekka Seppänen1:49:3950+17:065:54:4049-6
5. Tuomo Laine37:3286+6:226:32:1251+2
6. Lauri Sorsa39:1977+7:147:11:3153+2
7. Juuso Viskari43:21175+13:567:54:5267+14
8. Benjamin Tulonen1:29:0084+17:519:23:5264-3
9. Vesa Lahtinen58:5579+15:1610:22:4767+3
10. Kalle Liukkonen1:57:1894+31:3812:20:0565-2
66OK Lokomotiva Pardubice / OK Kåre 112:24:26
1. Matěj Kamenický1:22:5594+7:241:22:5594
2. Tomáš Kubelka1:40:09149+25:113:03:04122+28
3. Tomas Udrzal1:16:4563+11:134:19:4988-34
4. Filip Záveský1:49:3749+17:046:09:2677-11
5. Radek Nožka34:3731+3:276:44:0372-5
6. Vladimir Lucan41:13112+9:087:25:16720
7. Jan Cermak35:3755+6:128:00:53720
8. Zbynek Sterba1:39:11151+28:029:40:0474+2
9. David Procházka56:2463+12:4510:36:2873-1
10. Petr Zverina1:47:5855+22:1812:24:2666-7
67Södertälje-Nykvarn OF 212:27:19
1. Joakim Andén1:17:2118+1:501:17:2118
2. Johan Ek-Larsson1:27:2664+12:282:44:4748+30
3. Erik Wigle1:22:2988+16:574:07:1665+17
4. Ludvig Eriksson1:53:2569+20:526:00:4162-3
5. Pål Skogtjärn34:5839+3:486:35:3958-4
6. Daniel Olsen41:22118+9:177:17:0167+9
7. Michael Wehlin37:1388+7:487:54:1465-2
8. Olof Smitt1:34:12121+23:039:28:2670+5
9. Jonas Borg1:04:45134+21:0610:33:11700
10. Jesper Sjöblom1:54:0880+28:2812:27:1967-3
68KFUM Örebro OK 112:27:38
1. Per Sjögren1:16:4912+1:181:16:4912
2. Oskar Arlebo1:30:2493+15:262:47:1360+48
3. Magnus Palm1:19:2973+13:574:06:4261+1
4. Erik Lindgren1:54:0572+21:326:00:4765+4
5. Marcus Andersson39:14124+8:046:40:0170+5
6. Lars Jonhed42:16139+10:117:22:17700
7. Jonatan Gustafsson34:0331+4:387:56:2068-2
8. Jacob Eriksson1:28:1980+17:109:24:3969+1
9. Raúl Ferra57:3873+13:5910:22:1765-4
10. Calle Olsson2:05:21135+39:4112:27:3868+3
69NTNUI 212:29:52
1. Håkon Fruseth Christiansen1:25:37117+10:061:25:37117
2. Magne Jutulstad1:29:5890+15:002:55:3588-29
3. Simen Eid Nielsen1:16:5964+11:274:12:3477-11
4. Bjørn Lundanes1:48:0841+15:356:00:4263-14
5. Sverre Turter Sandvold38:24108+7:146:39:0669+6
6. Gunnar Fiskum42:53148+10:487:21:59690
7. Sindre Nordhagen34:2737+5:027:56:26690
8. Erik Gustafsson1:28:0377+16:549:24:2966-3
9. Gustav Henrik Fiskum55:4955+12:1010:20:1861-5
10. Eivind Høydal2:09:34147+43:5412:29:5269+8
70IFK Mora OK 212:31:27
1. Marek Minar1:19:2549+3:541:19:2549
2. Erik Folkesson Blom1:25:0846+10:102:44:3346-3
3. Jegor Kostylev1:16:2759+10:554:01:0050+4
4. Andrey Lamov1:58:4499+26:115:59:4459+9
5. Kristian Dahlström39:19129+8:096:39:0368+9
6. Per Holm36:2134+4:167:15:2461-7
7. Ola Svahn39:23126+9:587:54:4766+5
8. Peter Fredricson1:29:4990+18:409:24:3667+1
9. Erik Eriksson58:0275+14:2310:22:3866-1
10. Nicola Müller2:08:49144+43:0912:31:2770+4
71OK Södertörn 112:33:11
1. William J Gardner1:16:278+0:561:16:278
2. Josh Beech1:26:0852+11:102:42:3533+25
3. Fredrik Larsson1:11:2326+5:513:53:5830-3
4. Jonny Malley2:15:48234+43:156:09:4680+50
5. Johan Sisell37:4092+6:306:47:2675-5
6. Per Backlund43:25160+11:207:30:5176+1
7. Linus Backlund39:06121+9:418:09:5774-2
8. Pierre Martinez1:25:4065+14:319:35:3772-2
9. Georg Eklöw56:0859+12:2910:31:4569-3
10. Alvis Reinsons2:01:26113+35:4612:33:1171+2
72Ulricehamns OK 112:35:06
1. Nils Spetz1:26:44124+11:131:26:44124
2. Peter Arnesson1:28:4580+13:472:55:2987-37
3. Gustav Eklöf1:23:2593+17:534:18:5485-2
4. Jesper Nilsson2:11:36199+39:036:30:30110+25
5. Björn Arnesson37:3790+6:277:08:0796-14
6. Martin Sklenar40:2085+8:157:48:2793-3
7. Hugo Ström37:4697+8:218:26:1391-2
8. Christian Arnesson1:28:2681+17:179:54:3988-3
9. Marcus Kvarndal56:4867+13:0910:51:2785-3
10. Erik Nilsson Simkovics1:43:3946+17:5912:35:0672-13
73Turun Metsänkävijät 212:35:08
1. Endijs D. Titomers1:17:5627+2:251:17:5627
2. Kristaps J JAudzems1:22:4532+7:472:40:4129+2
3. Erik Thorsson1:26:47109+21:154:07:2866+37
4. Alexander Chepelin1:54:2975+21:566:01:5772+6
5. Tapani Mäkinen34:2830+3:186:36:2562-10
6. Manu Mutka39:0975+7:047:15:34620
7. Kari Lehto45:04201+15:398:00:3871+9
8. Fricis Spektors1:28:3982+17:309:29:17710
9. Sami Kääriäinen1:05:51145+22:1210:35:0872+1
10. Erling D Sommerfeldt2:00:00105+34:2012:35:0873+1
74Kouvolan Suunnistajat 112:38:18
1. Miika Irtola1:29:48158+14:171:29:48158
2. Jani Söyring1:34:50120+19:523:04:38127-31
3. Juho Matikainen1:28:38118+23:064:33:16122-5
4. Mika Jokiranta1:57:2187+24:486:30:37113-9
5. Vesa Tuviala38:50116+7:407:09:27104-9
6. Arttu Lindqvist36:3939+4:347:46:0687-17
7. Miika Laine35:2452+5:598:21:3081-6
8. Patrik Väisänen1:30:1294+19:039:51:4282+1
9. Joona Tynys57:2771+13:4810:49:0979-3
10. Jukka Tani1:49:0956+23:2912:38:1874-5
75Nord West 112:38:50
1. Aleksey Lakhmanov1:27:08133+11:371:27:08133
2. Ivan Rodionov1:34:31116+19:333:01:39113-20
3. Nikita Stepanov1:17:5271+12:204:19:3186-27
4. Aleksandr Belov1:49:5651+17:236:09:2778-8
5. Roman Kuznetsov46:41248+15:316:56:0881+3
6. Ilya Kudryavcev46:40196+14:357:42:4883+2
7. Dmitrii Konanov40:19140+10:548:23:0784+1
8. Daniil Kashin1:27:0172+15:529:50:0879-5
9. Ilya Gusev56:4066+13:0110:46:4877-2
10. Dmitry Zhitukhin1:52:0267+26:2212:38:5075-2
76Hagaby GoIF Örebro 112:38:56
1. Martin Regborn1:15:332+0:021:15:332
2. Harald Larsson1:33:29108+18:312:49:0264+62
3. Jakob Wallenhammar1:17:4268+12:104:06:4462-2
4. Viktor Larsson2:10:29190+37:566:17:1382+20
5. Johan Eriksson39:57142+8:476:57:10820
6. Johan Persson41:00105+8:557:38:10820
7. Love Sintring34:3239+5:078:12:4276-6
8. Sebastian Månsson1:33:10114+22:019:45:5277+1
9. Simon Sanderi1:00:3497+16:5510:46:2675-2
10. Samuel Andersson1:52:3073+26:5012:38:5676+1
77Växjö OK 112:39:02
1. Lukas Lundgren1:34:49198+19:181:34:49198
2. Patrik Karlsson1:27:4167+12:433:02:30120-78
3. Rasmus Leo1:27:29112+21:574:29:59103-17
4. Oscar Stensson Bohman2:04:56145+32:236:34:55123+20
5. Gustav Runefors35:1140+4:017:10:06109-14
6. Niklas Karlsson40:4195+8:367:50:4798-11
7. Patrik Rosén37:1489+7:498:28:0196-2
8. Henrik Eklund1:23:2148+12:129:51:2280-16
9. Isac Ericsson55:2549+11:4610:46:4776-4
10. Mattias Karlsson1:52:1568+26:3512:39:0277+1
78IFK Umeå 112:39:07
1. Oskar Malmberg1:23:02100+7:311:23:02100
2. Lukas Peterson1:23:0736+8:092:46:0955-45
3. Martin Hederskog1:21:3081+15:584:07:3967+12
4. Jakob Odeblad2:01:15120+28:426:08:5475+8
5. Joel Sjölander38:37111+7:276:47:3176+1
6. Olof Malmberg43:16157+11:117:30:4775-1
7. Albin Björnudd40:59155+11:348:11:46750
8. Hans Persson1:29:0885+17:599:40:54750
9. Tomas Johansson1:06:22149+22:4310:47:1678+3
10. Fredrik Åhman1:51:5166+26:1112:39:07780
79OK Pan-Kristianstad 212:43:18
1. Gustaf Wennerberg1:29:44157+14:131:29:44157
2. Fredrik Nilsson1:42:13160+27:153:11:57162+5
3. Johan Lenning1:25:16105+19:444:37:13133-29
4. Michal Argalas1:52:4864+20:156:30:0190-43
5. Anton Persson39:04120+7:547:09:05102+12
6. Henning Ottmer41:06107+9:017:50:1197-5
7. Algot Najvik42:22168+12:578:32:33105+8
8. Simon Wikström1:28:1779+17:0810:00:5098-7
9. Robert Wetterlöf59:5291+16:1311:00:4294-4
10. Marek Schuster1:42:3641+16:5612:43:1879-15
80Suunta Jyväskylä 112:44:19
1. Misa Tuomala1:22:5493+7:231:22:5493
2. Otto Kaario1:28:2073+13:222:51:1475-18
3. Eeli Viholainen1:28:30117+22:584:19:4487+12
4. Ilari Sulkula2:11:01196+38:286:30:45116+29
5. Anton Sulkula39:30131+8:207:10:15111-5
6. Tuukka Senttula37:1852+5:137:47:3390-21
7. Paulus Sulkula34:3440+5:098:22:0782-8
8. Lauri Pohjola1:32:54109+21:459:55:0190+8
9. Jan Bendák55:1446+11:3510:50:1580-10
10. Marko Tölli1:54:0478+28:2412:44:19800
81Gävle OK 112:44:56
1. Gustav Nordström1:26:09120+10:381:26:09120
2. Patrik Svedberg1:32:57105+17:592:59:06108-12
3. Lasse Jansson1:21:3081+15:584:20:3692-16
4. Richard Hejdenberg2:04:01138+31:286:24:3786-6
5. Ulf Bergqvist38:13104+7:037:02:5084-2
6. Erik Boman34:4821+2:437:37:3881-3
7. Harry Hietanen37:4496+8:198:15:2279-2
8. Simon Sjöhed1:36:55137+25:469:52:1785+6
9. Dan Norin1:02:54117+19:1510:55:1190+5
10. Albin Sjöhed1:49:4561+24:0512:44:5681-9
82OK Pan Århus 212:46:14
1. Per Hjerrild1:31:55173+16:241:31:55173
2. Laurits Bidstrup Møller1:37:13137+22:153:09:08153-20
3. Henrik Markvardsen1:21:5484+16:224:31:02110-43
4. Henrik Rindom Knudsen1:59:23104+26:506:30:25105-5
5. Ebbe Møller Nielsen37:2681+6:167:07:5193-12
6. Lasse Grøn36:1433+4:097:44:0584-9
7. Bjarke Refslund40:16137+10:518:24:2187+3
8. Aske Jepsen1:27:2374+16:149:51:4484-3
9. Giacomo Frattari58:5078+15:1110:50:3481-3
10. Stefan Frands Petersen1:55:4086+30:0012:46:1482+1
83Halmstad OK 112:47:42
1. Kalle Johansson1:25:01113+9:301:25:01113
2. Erik Johansson1:31:57100+16:592:56:5898-15
3. Nils Wallentin Tärk1:35:51161+30:194:32:49118+20
4. Håkan Andersson1:57:3290+24:596:30:21102-16
5. Mikael Lundqvist40:43154+9:337:11:04115+13
6. Loke Agmarken41:28121+9:237:52:32108-7
7. Jan-Olof Svensson37:4998+8:248:30:2199-9
8. Jan Lager1:26:2068+15:119:56:4193-6
9. Joakim Gustafsson58:3877+14:5910:55:1992-1
10. Björn Karlsson1:52:2370+26:4312:47:4283-9
84OK Skogshjortarna 112:47:55
1. Marc Serrallonga1:28:16145+12:451:28:16145
2. Joost Talloen1:33:26107+18:283:01:42115-30
3. Andréas Thern1:28:26116+22:544:30:08104-11
4. Max Karle2:01:02119+28:296:31:10118+14
5. Kristjan Laas37:1478+6:047:08:2499-19
6. Gustav Stenberg40:0083+7:557:48:2492-7
7. Karin Thern37:2992+8:048:25:5390-2
8. Desmond Franssen1:25:3063+14:219:51:2381-9
9. Johan Larsson1:00:0492+16:2510:51:2785+4
10. Martin Ivarsson1:56:2889+30:4812:47:5584-1
85Ski Team Forest 112:49:32
1. Jonas Eriksson1:22:4789+7:161:22:4789
2. Gustav Eriksson1:28:2374+13:252:51:1074-15
3. Rikard Tynell1:25:57106+20:254:17:0782+8
4. Lars Suther2:11:33198+39:006:28:4088+6
5. Johan Kask41:31168+10:217:10:11110+22
6. Mats Carlberg41:22118+9:177:51:33103-7
7. Jonathan Persson40:34145+11:098:32:07104+1
8. Linus Larsson1:22:3746+11:289:54:4489-15
9. Joakim Engström59:4490+16:0510:54:28890
10. Oskar Lund1:55:0482+29:2412:49:3285-4
86OK Trian 212:51:01
1. Mikhail Chegarovskiy1:25:03114+9:321:25:03114
2. Mikael Salo1:48:56201+33:583:13:59165+51
3. Emil Sevelius1:21:3283+16:004:35:31127-38
4. Emil Lönnström1:55:0879+22:356:30:39114-13
5. Pasi Liitiäinen37:3085+6:207:08:0997-17
6. Fredrik Blomster40:52100+8:477:49:0195-2
7. Jesper Lindahl38:03102+8:388:27:0493-2
8. Daniel Blomster1:35:25127+24:1610:02:2999+6
9. Kasperi Reijonen59:2285+15:4311:01:5195-4
10. Simo Hasu1:49:1057+23:3012:51:0186-9
87Lappeen Riento / Joutsenon Kullervo / Luumäen Rasti / Raja-Karjalan Suunnistajat / SK Vuoksi 112:54:03
1. Teppo Pellinen1:35:45205+20:141:35:45205
2. Aaro Nurmiainen1:33:06106+18:083:08:51148-57
3. Antti Saikko1:28:10115+22:384:37:01132-16
4. Janne Kuningas1:53:1065+20:376:30:1198-34
5. Jarkko Kaplas38:0499+6:547:08:15980
6. Matti Maajärvi43:36162+11:317:51:51107+9
7. Aapo Tonder35:0347+5:388:26:5492-15
8. Ville Saikko1:28:5583+17:469:55:4991-1
9. Janne Ovaska55:3350+11:5410:51:2283-8
10. Saul Klemola2:02:41123+37:0112:54:0387+4
88Vehkalahden Veikot 112:54:12
1. Lari Takanen1:36:22209+20:511:36:22209
2. Tero Föhr1:25:1848+10:203:01:40114-95
3. Janne Weckman1:16:0758+10:354:17:4784-30
4. Tuomas Mattila1:59:30107+26:576:17:1783-1
5. Janne Niskanen47:59263+16:497:05:1686+3
6. Juho Pousi46:21193+14:167:51:37105+19
7. Jarkko Heikkinen40:00133+10:358:31:37102-3
8. Aapo Laiho1:25:4666+14:379:57:2394-8
9. Eero Inkeri1:11:03192+27:2411:08:2697+3
10. Samu Heiska1:45:4649+20:0612:54:1288-9
89Linköpings OK 212:54:56
1. Adrien Delenne1:27:11135+11:401:27:11135
2. Henrik Tosteberg1:41:37157+26:393:08:48147+12
3. Johan Otterström1:24:34100+19:024:33:22123-24
4. Joel Käll Karlsson1:56:4784+24:146:30:0997-26
5. Erik Sköld35:1341+4:037:05:2287-10
6. Christian Enberg41:06107+9:017:46:2889+2
7. Emanuel Herberthson38:56118+9:318:25:24890
8. Johan Eriksson1:33:24116+22:159:58:4897+8
9. Bruno Godefroy1:01:20107+17:4111:00:0893-4
10. Maxime Bonneau1:54:4881+29:0812:54:5689-4
90Heming Orientering 112:55:05
1. Kasper Fosser1:15:394+0:081:15:394
2. Ulrik Astrup Arnesen1:26:0852+11:102:41:4731+27
3. Johan Svedberg1:34:08153+28:364:15:5580+49
4. Andre Aaslund1:51:1459+18:416:07:0974-6
5. Petter Astrup Arnesen46:05237+14:556:53:1479+5
6. Martin Waaler Kaas41:56128+9:517:35:10790
7. Claus Martinsen38:57119+9:328:14:0777-2
8. Nils Petter Fremming1:41:42165+30:339:55:4991+14
9. Harald Astrup Arnesen55:3652+11:5710:51:2584-7
10. Bjørn Anders Flågen2:03:40127+38:0012:55:0590+6
91Hämeenlinnan Suunnistajat 112:55:26
1. Nikita Somov1:29:39156+14:081:29:39156
2. Juri Kirjanov1:34:25115+19:273:04:04126-30
3. Ville Laakso1:19:5575+14:234:23:5993-33
4. Dmitry Maslovskiy1:58:1192+25:386:22:1084-9
5. Ari Meriläinen38:44113+7:347:00:5483-1
6. Vili Virkki43:23159+11:187:44:1785+2
7. Petri Kuusinen38:50115+9:258:23:0784-1
8. Mikhail Anuchkin1:30:1896+19:099:53:2586+2
9. Miika Korppi59:3187+15:5210:52:5688+2
10. Jere Kommio2:02:30121+36:5012:55:2691+3
92Sävedalens AIK 212:59:15
1. Odd Wallum1:31:38167+16:071:31:38167
2. Ola Skepp1:37:04135+22:063:08:42143-24
3. Joakim Berglund1:26:36108+21:044:35:18126-17
4. Simon Larsson1:55:4081+23:076:30:58117-9
5. Albin Claesson36:5370+5:437:07:5193-24
6. Andreas Bjärkmar40:54102+8:497:48:4594+1
7. Nichlas Wallström38:35109+9:108:27:20940
8. Fredrik Weihard1:27:0473+15:559:54:2487-7
9. Evgenij Zhahovskij56:5770+13:1810:51:2182-5
10. Anton Novichenko2:07:54140+42:1412:59:1592+10
93OK Roxen 112:59:31
1. Hugo Lillieström1:36:56211+21:251:36:56211
2. Albin Lillieström1:29:5890+15:003:06:54134-77
3. Sören Nilsson Påledal1:24:2699+18:544:31:20111-23
4. Mattias Zachrisson2:00:01112+27:286:31:21119+8
5. Henrik Marmelid41:32169+10:227:12:53117-2
6. Erik Helander41:17116+9:127:54:10112-5
7. Björn Carlson39:25127+10:008:33:35109-3
8. Jonas Andersson1:24:5458+13:459:58:2996-13
9. Erik Sandh56:4867+13:0910:55:1791-5
10. Nils Nedfors2:04:14131+38:3412:59:3193+2
94IK Hakarpspojkarna 213:08:45
1. Emil Björnlinger1:23:34105+8:031:23:34105
2. Martin Djerf1:41:14154+26:163:04:48129+24
3. Adam Granstedt1:20:0878+14:364:24:5695-34
4. Eric Hansson2:13:58217+41:256:38:54126+31
5. Albin Axelsson39:00118+7:507:17:54123-3
6. Anton Hansson35:0026+2:557:52:54109-14
7. Viktor Ossiansson40:36147+11:118:33:30108-1
8. Andreas Gustafsson1:30:1294+19:0310:03:42101-7
9. Jaromir Mielec1:03:55126+20:1611:07:3796-5
10. Magnus Johansson2:01:08110+35:2813:08:4594-2
95Täby OK 113:10:53
1. Jakub Škoda1:19:5359+4:221:19:5359
2. Johan Näsman1:39:10145+24:122:59:03106+47
3. Johan Lindqvist1:40:29200+34:574:39:32141+35
4. Anders Jansson1:59:39110+27:066:39:11129-12
5. Göran Anlind36:2262+5:127:15:33119-10
6. Edvin Nordström38:1562+6:107:53:48110-9
7. Johan Herbert41:40162+12:158:35:28111+1
8. Maciej Hewelt1:31:0298+19:5310:06:30102-9
9. Robert Söderberg1:02:29113+18:5011:08:5998-4
10. Henrik Olsson2:01:54117+36:1413:10:5395-3
96OK Denseln 213:14:49
1. August Mollén1:27:14137+11:431:27:14137
2. Arnaud Perrin1:23:2338+8:252:50:3768-69
3. Krzysztof Wolowczyk1:21:0780+15:354:11:4473+5
4. Björn Karlsson2:16:44238+44:116:28:2887+14
5. Albert Mollén39:21130+8:117:07:4992+5
6. David Modig38:1864+6:137:46:0788-4
7. Per Kempe38:17108+8:528:24:24880
8. Fredrik Kempe1:20:5234+9:439:45:1676-12
9. Stefan Karlsson55:1446+11:3510:40:3074-2
10. Fredrik Engman2:34:19184+1:08:3913:14:4996+22
97Turun Suunnistajat 113:16:31
1. Ville Kinnala1:32:18177+16:471:32:18177
2. Olli Huhtinen1:29:2786+14:293:01:45116-61
3. Juho Rajaniemi1:29:08123+23:364:30:53108-8
4. Janne Salmi1:59:29106+26:566:30:22103-5
5. Jani Tamminen40:11150+9:017:10:33114+11
6. Justus Vuori40:3090+8:257:51:03100-14
7. Otto Itkonen37:0178+7:368:28:0497-3
8. Teemu Toivonen1:38:28150+27:1910:06:32103+6
9. Oskari Nummelin1:02:29113+18:5011:09:0199-4
10. Saku Valkila2:07:30139+41:5013:16:3197-2
98Tumba-Mälarhöjden OK 113:16:42
1. Johan Giberg1:20:2463+4:531:20:2463
2. Johan Eklöv1:27:5068+12:522:48:14630
3. Anders Boström1:37:32177+32:004:25:4697+34
4. Joakim Törnros2:04:25140+31:526:30:1198+1
5. Daniel Lind39:13123+8:037:09:24103+5
6. Mattias Boman41:54127+9:497:51:18101-2
7. Alexander Käll44:39195+15:148:35:57112+11
8. Pavel Kosarek1:34:16122+23:0710:10:13110-2
9. Dan Giberg1:04:01127+20:2211:14:14101-9
10. Mattias Allared2:02:28120+36:4813:16:4298-3
99Leksands OK 113:17:22
1. Johan Söderlund1:29:54160+14:231:29:54160
2. Erik Björklund1:57:37241+42:393:27:31205+45
3. Beat Roth1:30:20132+24:484:57:51179-26
4. Simon Jakob2:04:50143+32:177:02:41165-14
5. Anders Dalin37:2883+6:187:40:09156-9
6. Magnus Göras43:00150+10:558:23:09150-6
7. Johan Enges34:4341+5:188:57:52141-9
8. Pontus Funke1:26:0367+14:5410:23:55123-18
9. Christian Ott53:3739+9:5811:17:32109-14
10. Fredrik Norman1:59:50103+34:1013:17:2299-10
100OK Skogsfalken / OK Vilse 87 113:17:24
1. Daniel Millbourn1:29:17152+13:461:29:17152
2. Anton Wiberg1:38:54144+23:563:08:11139-13
3. Jonas Hammarskiöld1:29:06122+23:344:37:17135-4
4. Edvin Smedberg1:53:1567+20:426:30:32112-23
5. Fredrik Smedberg41:22163+10:127:11:54116+4
6. Anton Filipsson42:15138+10:107:54:09111-5
7. Jens Nordal44:18189+14:538:38:27115+4
8. Fredrik Wennermark1:38:17149+27:0810:16:44114-1
9. Erik Bengtsson1:05:03137+21:2411:21:47111-3
10. Niclas Tjernlund1:55:3785+29:5713:17:24100-11
101Skåneslättens OL 113:17:28
1. Hugo Mattsson1:17:5930+2:281:17:5930
2. Olivier Coupat1:26:0151+11:032:44:0041+11
3. Erik Lenning1:36:25166+30:534:20:2591+50
4. Erik Zeilon2:08:19175+35:466:28:4489-2
5. Johan Sander41:32169+10:227:10:16112+23
6. Adam Segerslätt47:14205+15:097:57:30115+3
7. Sabin Coupat35:0948+5:448:32:39106-9
8. David Svensson1:42:42178+31:3310:15:21113+7
9. Joel Kristiansson1:06:43153+23:0411:22:04114+1
10. Patrik Lindeberg1:55:2483+29:4413:17:28101-13
102Konnerud IL 113:17:36
1. Jørgen Baklid1:22:2585+6:541:22:2585
2. Audun Heimdal1:21:1722+6:192:43:4238-47
3. Jonas Sommerstad Juveli1:17:4469+12:124:01:2651+13
4. Anders Sommerstad Juveli1:58:2594+25:525:59:5161+10
5. Anette Juveli40:49158+9:396:40:4071+10
6. Håvard Hågård48:11221+16:067:28:5174+3
7. Håvard Halvorsen52:02273+22:378:20:5380+6
8. Aslak Heimdal1:36:40136+25:319:57:3395+15
9. Andre Jægtvik1:11:51196+28:1211:09:24100+5
10. Joar Gjerdahl2:08:12142+42:3213:17:36102+2
103Rasti-Kurikka 113:20:01
1. Sergey Dobrynin1:32:39180+17:081:32:39180
2. Ville Uitto1:43:16171+28:183:15:55171-9
3. Jussi Uitto1:28:49120+23:174:44:44148-23
4. Antti Hemminki2:04:25140+31:526:49:09138-10
5. Niku Rintala39:59144+8:497:29:08136-2
6. Jarno Kallio-Könnö41:14113+9:098:10:22131-5
7. Timo Nurmela38:52116+9:278:49:14128-3
8. Eero Markkila1:29:3588+18:2610:18:49117-11
9. Jukka-Pekka Katajisto59:1584+15:3611:18:04110-7
10. Jari Välikorpi2:01:57118+36:1713:20:01103-7
104INTEAM 113:21:26
1. Øystein Fruseth Christiansen1:33:48184+18:171:33:48184
2. Anders Krona Haflan1:34:17113+19:193:08:05136-48
3. Sindre Holt1:24:38101+19:064:32:43117-19
4. Mathias Gløersen1:57:2187+24:486:30:0493-24
5. Jens Didrik Berg38:27109+7:177:08:31100+7
6. Anders B. Kristoffersen51:20254+19:157:59:51117+17
7. Julie Hjortland43:37177+14:128:43:28122+5
8. Hallvard Arntzen Foss1:31:35102+20:2610:15:03111-11
9. Håkon Kornmo1:00:52103+17:1311:15:55106-5
10. Tobias Kristensen2:05:31136+39:5113:21:26104-2
105Söders-Tyresö 113:21:33
1. Olle Carlsson1:29:49159+14:181:29:49159
2. Markus Martinelle1:33:37109+18:393:03:26125-34
3. Göran Thimberg1:29:35127+24:034:33:01121-4
4. Martin Norling1:57:1686+24:436:30:17100-21
5. Niklas Wrane39:33132+8:237:09:50107+7
6. Peter Andersson42:00132+9:557:51:50106-1
7. John Hartley42:29169+13:048:34:19110+4
8. Tomas Lilja1:42:26175+31:1710:16:45115+5
9. Johan Hedman1:05:11139+21:3211:21:56112-3
10. Alexander Hansen1:59:37102+33:5713:21:33105-7
106OK Alehof 113:22:55
1. Mattias Nilsson1:23:34105+8:031:23:34105
2. Martin Hogedal1:41:05153+26:073:04:39128+23
3. Fredrik Sturesson1:22:0085+16:284:26:39101-27
4. Albin Thunberg2:03:24130+30:516:30:0392-9
5. Oscar Svalin39:37133+8:277:09:40105+13
6. Christoffer Andersen47:04203+14:597:56:44114+9
7. Hugo Thunberg40:43149+11:188:37:271140
8. Tobias Lindell1:31:42103+20:3310:09:09108-6
9. Mattias Karlsson1:05:31142+21:5211:14:40105-3
10. Rasmus Larsson2:08:15143+42:3513:22:55106+1
107Bergnäsets AIK 113:24:24
1. Robin Salén1:24:19111+8:481:24:19111
2. Ulrik Nordberg1:29:2385+14:252:53:4283-28
3. Joar Svartholm1:22:2988+16:574:16:1181-2
4. Albert Askengren1:50:5657+18:236:07:0773-8
5. Fredrik Ögren43:35202+12:256:50:4277+4
6. Nils Henriksson43:18158+11:137:34:0078+1
7. Harald Larsson50:18264+20:538:24:1886+8
8. Oskar Öqvist1:39:21153+28:1210:03:39100+14
9. Erik Tuuri1:23:53243+40:1411:27:32121+21
10. Gunnar Holmgren1:56:5291+31:1213:24:24107-14
108SK100 113:24:30
1. Martin Simpson1:28:08141+12:371:28:08141
2. Rene Post1:40:47152+25:493:08:55149+8
3. Jonatan Karjus1:22:4291+17:104:31:37113-36
4. Timmo Tammemäe1:58:2895+25:556:30:0595-18
5. Piibe Tammemäe48:11268+17:017:18:16126+31
6. Petri Väänänen39:3480+7:297:57:50116-10
7. Markus Rene Pae39:11124+9:468:37:01113-3
8. Tomi-Andre Piirmets1:38:03146+26:5410:15:04112-1
9. Lauri Tammemäe1:02:17111+18:3811:17:21108-4
10. Jürgen Einpaul2:07:09138+41:2913:24:301080
109Grycksbo IF OK 113:24:37
1. Sven Aschwanden1:19:5761+4:261:19:5761
2. Tomas Svensson1:45:52187+30:543:05:49133+72
3. Lars Åkerman1:32:57146+27:254:38:46138+5
4. Anders Åkerman2:02:26123+29:536:41:12130-8
5. Daniel Tynell39:14124+8:047:20:261300
6. Jörgen Norén47:34213+15:298:08:00129-1
7. Ella Olsson38:48114+9:238:46:48125-4
8. Kennet Andersson1:39:34154+28:2510:26:22129+4
9. Jan-Ola Mattsson1:05:52146+22:1311:32:14128-1
10. Urban André1:52:2370+26:4313:24:37109-19
110Snättringe SK 113:24:48
1. Mikael Nilsson1:22:1682+6:451:22:1682
2. Simon Hector1:21:2625+6:282:43:4238-44
3. Anders Wisén1:46:40235+41:084:30:22107+69
4. Flavio Poltéra1:59:42111+27:096:30:0493-14
5. Patrik Nilsson48:01264+16:517:18:05124+31
6. Tobias Karlsson42:41144+10:368:00:46119-5
7. Ivar Lidström Lauri38:35109+9:108:39:21117-2
8. Hugo Flordal1:46:37201+35:2810:25:58128+11
9. Martin Nilsson1:00:3497+16:5511:26:32119-9
10. David Hector1:58:1695+32:3613:24:48110-9
111Järfälla OK 113:26:42
1. Anders Boström1:34:12190+18:411:34:12190
2. Oskar Edvardsson1:34:34117+19:363:08:46146-44
3. Robert Pedersen1:40:03196+34:314:48:49159+13
4. Nils Edvardsson2:03:49135+31:166:52:38145-14
5. Johan Langerak40:50159+9:407:33:28143-2
6. Noel Waldenfjord41:58129+9:538:15:26139-4
7. Benjamin Langerak36:4373+7:188:52:09136-3
8. Joakim Byström1:36:31134+25:2210:28:40130-6
9. Mårten Waldenfjord1:02:08110+18:2911:30:48123-7
10. Jeremy Genar1:55:5487+30:1413:26:42111-12
112IF Hagen 113:27:25
1. Filip Karlsson1:22:4388+7:121:22:4388
2. Max Suderbys1:37:44139+22:463:00:27110+22
3. Marcus Carlsson1:32:32140+27:004:32:59120+10
4. Olle Hedman1:57:0785+24:346:30:0696-24
5. Hampus Nyström39:38134+8:287:09:44106+10
6. Carl Holmberg41:08110+9:037:50:5299-7
7. Lars Holmberg40:27142+11:028:31:19101+2
8. Albin Alsiö1:37:19140+26:1010:08:38105+4
9. Oscar Stomberg1:05:40143+22:0111:14:18102-3
10. Jesper Lindström2:13:07152+47:2713:27:25112+10
113Fossum IF 213:27:52
1. Styrk Hundseid Kamsvåg1:30:18162+14:471:30:18162
2. Erling Hjermstad1:42:42164+27:443:13:00164+2
3. Simen Bordal1:34:33157+29:014:47:33155-9
4. Martin Borge Heir2:02:38125+30:056:50:11141-14
5. Øyvind Hjermstad38:0098+6:507:28:11134-7
6. Stian Alexander Grann37:4955+5:448:06:00125-9
7. Audin R. Boe37:0683+7:418:43:06120-5
8. Oscar Hæstad Bjørnstad1:41:56167+30:4710:25:02125+5
9. Sigurd Melsom1:06:51158+23:1211:31:531250
10. Tarjei Holo1:55:5988+30:1913:27:52113-12
114SK Uusi 113:27:53
1. Eero Saleva1:22:2084+6:491:22:2084
2. Teemu Lehtoranta1:34:01110+19:032:56:2193+9
3. Tommi Hakuli1:34:38158+29:064:30:59109+16
4. Heikki Väänänen1:59:28105+26:556:30:27107-2
5. Benjamin Lamberg36:4868+5:387:07:1591-16
6. Antton Koivisto52:53266+20:488:00:08118+27
7. Pauli Juutilainen40:17139+10:528:40:251180
8. Mikko Hulkkonen1:41:58168+30:4910:22:23119+1
9. Wouter Hus1:03:04119+19:2511:25:27116-3
10. Eero Tuomaala2:02:26119+36:4613:27:53114-2
115Sundbybergs IK 113:28:18
1. Ronny Falk1:34:19194+18:481:34:19194
2. David Mellin1:34:21114+19:233:08:40142-52
3. Niklas Carlsson1:24:48102+19:164:33:28124-18
4. Mårten Lundqvist2:11:00195+38:276:44:28134+10
5. Fredrik Bjernulf43:19196+12:097:27:47133-1
6. Simon Mellin44:03170+11:588:11:50135+2
7. Jan-Olof Bogren39:43130+10:188:51:331350
8. Morgan Karlsson1:32:46107+21:3710:24:19124-11
9. Kristoffer Tengroth1:00:55105+17:1611:25:14115-9
10. Ulf Hansson2:03:04124+37:2413:28:181150
116Helsingin Suunnistajat 213:30:29
1. Eetu Summanen1:22:1581+6:441:22:1581
2. Tapio Haarlaa1:36:04129+21:062:58:19102+21
3. Tuomas Tala1:33:34148+28:024:31:53115+13
4. Lassi Aaltonen2:22:05261+49:326:53:58155+40
5. Miika Tala39:54139+8:447:33:52145-10
6. Ville Mannonen39:2879+7:238:13:20137-8
7. Leevi Väisänen37:4195+8:168:51:01133-4
8. Matias Salonen1:37:51145+26:4210:28:52131-2
9. Ville Lampinen57:3472+13:5511:26:26118-13
10. Mikko Salonen2:04:03129+38:2313:30:29116-2
117OK Kolmården 113:31:06
1. Ville Johansson1:20:5771+5:261:20:5771
2. Oskar Leinonen1:28:0871+13:102:49:0565-6
3. Marcin Biederman1:37:57185+32:254:27:02102+37
4. Kacper Kuca2:02:59127+30:266:30:0190-12
5. Arvid Westerberg37:1277+6:027:07:13900
6. Leo Johansson40:55103+8:507:48:0891+1
7. Joel Sjödin42:15167+12:508:30:23100+9
8. Josef Johansson1:37:21141+26:1210:07:44104+4
9. Gustaf Hedegård1:06:50157+23:1111:14:34103-1
10. Klas Johansson2:16:32159+50:5213:31:06117+14
118Oppsal Orientering 113:31:36
1. Knut Aasheim1:31:46172+16:151:31:46172
2. Sigve Vågsnes1:30:2895+15:303:02:14118-54
3. Ola Marius Pedersen1:24:2498+18:524:26:38100-18
4. Erik Persson2:03:50137+31:176:30:28109+9
5. Bent Erik Skaug36:3564+5:257:07:0389-20
6. Per-Ivar Nikolaisen42:12137+10:077:49:1596+7
7. Sigurd Fandango38:05103+8:408:27:2094-2
8. Ludvig Rødnes1:41:26162+30:1710:08:46106+12
9. Lavran Thorstensen1:16:56224+33:1711:25:42117+11
10. Are Wigaard2:05:54137+40:1413:31:36118+1
119OK77 113:31:42
1. Fabian af Hällström1:32:25178+16:541:32:25178
2. Vesa Kankaanpää1:30:2996+15:313:02:54121-57
3. Matias Kankkunen1:44:21219+38:494:47:15153+32
4. Tobias Jern2:03:43134+31:106:50:58142-11
5. Tomas Ray45:48235+14:387:36:46153+11
6. Elias Talja45:46185+13:418:22:32149-4
7. Jonny Donner35:4257+6:178:58:14142-7
8. Mikael Donner1:33:45118+22:3610:31:59134-8
9. Ilari Visuri58:5881+15:1911:30:57124-10
10. Jonathan Ray2:00:45107+35:0513:31:42119-5
120Trollhättans SOK 113:32:18
1. Elias Ekvall1:22:5997+7:281:22:5997
2. Eskil Tryggö1:37:11136+22:133:00:10109+12
3. Björn Kristiansson1:24:0196+18:294:24:1194-15
4. Joakim Axelsson2:06:20159+33:476:30:31111+17
5. Martin Schagerlind39:47136+8:377:10:18113+2
6. Filip Johansson41:07109+9:027:51:25102-11
7. Eric Berlin38:44113+9:198:30:0998-4
8. Christoffer Johansson1:39:35155+28:2610:09:44109+11
9. Anders Björklund1:04:51135+21:1211:14:35104-5
10. Johan Sandström2:17:43161+52:0313:32:18120+16
121OK Orion 213:35:13
1. Ola Andersson1:18:1333+2:421:18:1333
2. Philip Persson1:38:32142+23:342:56:4596+63
3. Johan Engström1:39:31193+33:594:36:16130+34
4. Niklas Bratt2:06:06155+33:336:42:22131+1
5. Andreas Jonsson37:0275+5:527:19:24127-4
6. Ida Øbro44:03170+11:588:03:27122-5
7. Tilda Johansson39:40129+10:158:43:07121-1
8. Magnus Sager1:33:40117+22:3110:16:47116-5
9. Viktor Tovesson1:05:15140+21:3611:22:02113-3
10. Daniel Gunnarsson2:13:11153+47:3113:35:13121+8
122OK Tisaren 213:35:42
1. Magnus Persson1:27:00130+11:291:27:00130
2. Mikael Pihel1:49:57206+34:593:16:57176+46
3. Dan Larsson1:36:06162+30:344:53:03164-12
4. Emil Johansson2:10:21188+37:487:03:24169+5
5. Jonatan Aronsson37:3688+6:267:41:00158-11
6. Anders Holm43:55166+11:508:24:55153-5
7. Peter Sjödin40:15136+10:509:05:101530
8. Jonathan Karlsson1:30:0492+18:5510:35:14138-15
9. Petter Johansson1:00:54104+17:1511:36:08130-8
10. Fredrik Johnsson1:59:34101+33:5413:35:42122-8
123IF Femman 113:35:47
1. Matias Lund1:25:25116+9:541:25:25116
2. Peter Sundelin1:43:56179+28:583:09:21154+38
3. Robin Bäckström1:30:00130+24:284:39:21139-15
4. Anders Bäckström1:59:35109+27:026:38:56128-11
5. Jari Hautala38:17106+7:077:17:13122-6
6. Niclas Portin43:37163+11:328:00:50120-2
7. Lukas Enlund48:42250+19:178:49:32130+10
8. Jan Torrkulla1:33:02113+21:5310:22:34120-10
9. Christian Holm1:09:24179+25:4511:31:58126+6
10. Viljam Grahn2:03:49128+38:0913:35:47123-3
124TSM Praha 113:36:49
1. Jakub Landovsky1:38:22217+22:511:38:22217
2. Tomas Landovsky1:51:13214+36:153:29:35211-6
3. Pavel Prochazka1:25:03103+19:314:54:38171-40
4. Simon Navratil2:06:42162+34:097:01:20158-13
5. Tomáš Janovský40:45156+9:357:42:05159+1
6. Martin Škvor44:00169+11:558:26:05155-4
7. Jan Gajda36:3072+7:059:02:35148-7
8. Vojtch Bartoš1:43:43185+32:3410:46:18150+2
9. Ota Škvor1:04:13131+20:3411:50:31143-7
10. Ctibor Sysel1:46:1851+20:3813:36:49124-19
125NTNUI 313:37:26
1. Adrian Opheim1:32:13176+16:421:32:13176
2. Torkil E Solstad1:35:55128+20:573:08:08138-38
3. Morten Severin Saue1:22:0287+16:304:30:10105-33
4. Erik Olsvik Dengerud2:04:51144+32:186:35:01124+19
5. Harald Kalager39:16127+8:067:14:17118-6
6. Kristoffer Nesland41:59131+9:547:56:16113-5
7. Jacob Berg Lofthus37:0379+7:388:33:19107-6
8. Brynjar Larssen Bakken1:46:43203+35:3410:20:02118+11
9. Jakob Kalvig Skogan1:07:33163+23:5411:27:35122+4
10. Lars Henrik Verde Thon2:09:51149+44:1113:37:26125+3
126FK Friskus-Varberg 113:39:01
1. Daniel Gustafsson1:27:09134+11:381:27:09134
2. Jonas Andersson1:29:5289+14:542:57:0199-35
3. Johan Gull1:29:18124+23:464:26:1998-1
4. Erik Edespong2:08:28176+35:556:34:47121+23
5. Peter Aronsson43:20199+12:107:18:07125+4
6. Gert Wildheim50:04238+17:598:08:11130+5
7. Tim Johansson37:5099+8:258:46:01123-7
8. Emma Lindén1:49:34221+38:2510:35:35139+16
9. Thomas Josarp1:08:00166+24:2111:43:35134-5
10. Olle Josarp1:55:2684+29:4613:39:01126-8
127Hauhon Sisu 113:41:04
1. Aki Ylitalo1:31:31165+16:001:31:31165
2. Jukka Pohjola2:03:55256+48:573:35:26226+61
3. Mikko Lepistö1:37:10172+31:385:12:36207-19
4. Jaakko Liukkala2:09:25184+36:527:22:01194-13
5. Arttu Koskinen40:11150+9:018:02:12192-2
6. Lauri Lindberg46:41197+14:368:48:53187-5
7. Vesa-Heikki Lindberg36:0968+6:449:25:02172-15
8. Markus Salo1:26:2771+15:1810:51:29159-13
9. Pasi Lehtonen59:0783+15:2811:50:36145-14
10. Ville Heikkilä1:50:2862+24:4813:41:04127-18
128OK Nolaskogsarna 113:41:19
1. Hugo Eriksson1:21:1674+5:451:21:1674
2. Lachlan Dow1:35:39126+20:412:56:5597+23
3. Erik Magnusson1:45:42229+40:104:42:37146+49
4. Elias Olofsson2:10:22189+37:496:52:59150+4
5. Jan Näslund39:11122+8:017:32:10142-8
6. Tom Quayle43:55166+11:508:16:051420
7. Jesper Vikman39:08123+9:438:55:13139-3
8. Emil Hägglund1:48:30210+37:2110:43:43149+10
9. Marcus Andersson55:5757+12:1811:39:40132-17
10. Erik Torshage2:01:39114+35:5913:41:19128-4
129Centrum OK 113:41:39
1. Jonas Kjäll1:21:0172+5:301:21:0172
2. Oskar Gustafsson1:35:22124+20:242:56:2394+22
3. Jerk Rönnols1:30:02131+24:304:26:2599+5
4. Jens Wicksén2:26:53280+54:206:53:18152+53
5. Samuel Svensson40:28153+9:187:33:46144-8
6. Ove Oksvold40:4798+8:428:14:33138-6
7. Joel Bergkvist36:0064+6:358:50:33131-7
8. Linus Rispling1:42:45179+31:3610:33:18135+4
9. Sverker Lenas1:07:39164+24:0011:40:57133-2
10. Mattias Ågren2:00:42106+35:0213:41:39129-4
130BEGUN 113:42:50
1. Vladimir Atanasov1:28:14143+12:431:28:14143
2. Stefan Mihaylov1:40:13150+25:153:08:27141-2
3. Andrey Abadzhiev1:32:37143+27:054:41:04143+2
4. Nikolay Dimitrov2:08:30177+35:576:49:34140-3
5. Boyko Rachev46:23243+15:137:35:57150+10
6. Plamen Ivanov53:13271+21:088:29:10160+10
7. Ivaylo Ivanov38:54117+9:299:08:04156-4
8. Tzvetan Todorov1:33:52120+22:4310:41:56145-11
9. Ivan Dimitrov1:02:23112+18:4411:44:19136-9
10. Kalin Karachorov1:58:3196+32:5113:42:50130-6
131Nydalens SK 213:45:01
1. Per Øyvind Stene1:28:43150+13:121:28:43150
2. Sigurd Heggedal1:36:08130+21:103:04:51130-20
3. Jørgen Wulfsberg1:32:23139+26:514:37:14134+4
4. Oskar Jensen1:57:3290+24:596:34:46120-14
5. Håkon Heggedal41:49174+10:397:16:35121+1
6. Sören Jonsson44:38176+12:338:01:131210
7. Torstein Hole41:11156+11:468:42:24119-2
8. Martin Hoset1:26:2569+15:1610:08:49107-12
9. Terje Dengerud1:07:12160+23:3311:16:011070
10. Sondre Ruud Bråten2:29:00180+1:03:2013:45:01131+24
132Pannon Supersonics 113:45:35
1. Ádám Kovács1:29:33155+14:021:29:33155
2. István Zsebeházy1:40:00146+25:023:09:33156+1
3. Zsolt Magyar1:37:38179+32:064:47:11152-4
4. István Nagy2:05:28149+32:556:52:39146-6
5. Daniel Pelyhe43:29200+12:197:36:08151+5
6. Endre Vörös43:00150+10:558:19:08147-4
7. Zoltán Bánki38:38111+9:138:57:46140-7
8. Attila Szundi1:42:19173+31:1010:40:05143+3
9. András Szabó1:05:40143+22:0111:45:45140-3
10. Ákos Kisvölcsey1:59:50103+34:1013:45:35132-8
133Finspångs SOK 113:46:48
1. Jan Cech1:21:4780+6:161:21:4780
2. Tomas Krivda1:31:57100+16:592:53:4484+4
3. Oskar Svensson1:15:3554+10:034:09:1970-14
4. Simon Lundin2:04:36142+32:036:13:5581+11
5. Noak Sanderberg41:30166+10:206:55:2580-1
6. Jan Boril40:2687+8:217:35:51800
7. Thorsten Svensson1:39:59329+1:10:349:15:50165+85
8. Alexander Wiklund1:26:2670+15:1710:42:16147-18
9. Johan Lindman1:02:41115+19:0211:44:57139-8
10. Jonas Fencl2:01:51115+36:1113:46:48133-6
134Ringsaker OK / Hamar OK / Løten o-lag / Raufoss I.L. Orientering 213:47:05
1. Marius Wikstrøm1:20:5470+5:231:20:5470
2. Sofie Johansson1:49:43204+34:453:10:37161+91
3. Marius Øie1:30:41133+25:094:41:18145-16
4. Johannes Bordal2:07:59171+35:266:49:17139-6
5. Henrik Bordal42:04179+10:547:31:211390
6. Lars Ranheim Brynestad46:22194+14:178:17:43143+4
7. Anine Lome40:58154+11:338:58:411430
8. Simen Ballangrud1:47:52207+36:4310:46:33151+8
9. Emilie Westli Andersen1:06:26150+22:4711:52:59149-2
10. Ove Antvord Haugereid1:54:0679+28:2613:47:05134-15
135Kristiansand OK 213:48:35
1. Marius Aurebekk1:40:15237+24:441:40:15237
2. Torkel Reinhartsen1:45:45186+30:473:26:00199-38
3. Vít Bravený1:27:16111+21:444:53:16165-34
4. Johannes Bakke Aashamar1:58:4499+26:116:52:00143-22
5. Håvar Birkeland Stormoen36:5772+5:477:28:57135-8
6. Åsulv B Stormoen42:45146+10:408:11:42134-1
7. David Runde37:0077+7:358:48:42127-7
8. Vetle Elias Lynnebakken1:43:00180+31:5110:31:42133+6
9. Mattias Hodne Hanisch1:12:43202+29:0411:44:25137+4
10. Morten Jørgensen2:04:10130+38:3013:48:35135-2
136Bredaryds SOK 113:51:43
1. Emil Auselius1:30:25163+14:541:30:25163
2. Håkan Svensson1:40:01147+25:033:10:26159-4
3. Peter Thelin1:36:51171+31:194:47:17154-5
4. Henrik Andersson2:05:24148+32:516:52:41147-7
5. Henric Johnsson47:34260+16:247:40:15157+10
6. Andreas Johnsson46:54200+14:498:27:091570
7. Axel Elmblad35:5562+6:309:03:04149-8
8. Fredrik Johansson1:31:30101+20:2110:34:34136-13
9. Amanda Hansson1:18:05227+34:2611:52:39148+12
10. Filip Trofast1:59:0497+33:2413:51:43136-12
137Freidig / Frol IL 213:55:23
1. Mathias Vindal1:35:18203+19:471:35:18203
2. Oscar Lyngen1:41:33156+26:353:16:51175-28
3. Ole Wanvik Haugen1:40:15199+34:434:57:06176+1
4. Mathias Syversen Waage Hermstad2:06:14158+33:417:03:20168-8
5. Vegard Kittilsen35:3147+4:217:38:51154-14
6. Svein Terje Kolstad47:09204+15:048:26:001540
7. Kristian Fredrik Lynum39:07122+9:429:05:07152-2
8. Mats Eidsmo1:31:23100+20:1410:36:30140-12
9. Simen Spets Storhov1:01:32108+17:5311:38:02131-9
10. Rein Mårdalen2:17:21160+51:4113:55:23137+6
138Motala AIF OL 113:56:30
1. Daniel Forsell1:34:14191+18:431:34:14191
2. Oskar Höglund1:48:05198+33:073:22:19188-3
3. Erik Melén1:36:07164+30:354:58:26180-8
4. Victor Bergstrand2:03:01128+30:287:01:27159-21
5. Gustav Åhrén38:31110+7:217:39:58155-4
6. Ulrik Karlsson46:14190+14:098:26:12156+1
7. Fredrik Jönsson50:11263+20:469:16:23166+10
8. Daniel Hasselström1:43:48187+32:3911:00:11164-2
9. Per Johansson1:04:01127+20:2212:04:12161-3
10. Andreas Selenius1:52:1869+26:3813:56:30138-23
139Sundsvalls OK 113:56:40
1. Olov Vikström1:26:23121+10:521:26:23121
2. Janne Näätänen2:11:56285+56:583:38:19242+121
3. Thomas Rex1:31:50137+26:185:10:09204-38
4. Anders Vedin2:02:21122+29:487:12:30174-30
5. Jan Nordin45:05224+13:557:57:35182+8
6. Erik Toomingas43:55166+11:508:41:30175-7
7. Oscar Sundlöf41:49163+12:249:23:19169-6
8. Johanna Bergman1:30:0191+18:5210:53:20161-8
9. Johan Nordin1:10:10185+26:3112:03:30160-1
10. Anders Axling1:53:1077+27:3013:56:40139-21
140OK Klemmingen 113:56:55
1. Carl Pramlid1:33:45182+18:141:33:45182
2. Andis Laveikis1:43:03165+28:053:16:48174-8
3. Johan Hagströmer1:49:30247+43:585:06:18192+18
4. Matiss Sliksjanis2:15:27231+42:547:21:45191-1
5. Edvard Davidsson40:02147+8:528:01:471910
6. Björn Pramlid38:4571+6:408:40:32174-17
7. Stefan Karlsson40:38148+11:139:21:10167-7
8. Artjoms Rekunenko1:20:5435+9:4510:42:04146-21
9. Jonas Svensson1:10:27188+26:4811:52:311460
10. Arne Jansson2:04:24132+38:4413:56:55140-6
141Jönköpings OK 113:57:26
1. Eric Rosjö1:32:08175+16:371:32:08175
2. Filip Rosjö1:43:08167+28:103:15:16168-7
3. Niklas Alvaeus1:29:34125+24:024:44:50149-19
4. Arvid Claesson2:07:40168+35:076:52:30144-5
5. Tomas Johansson41:27164+10:177:33:57146+2
6. Klas Grönkvist42:02134+9:578:15:59140-6
7. Johan Löfström43:24176+13:598:59:23145+5
8. Oliver Malmkvist1:48:44213+37:3510:48:07154+9
9. Adam Löfström1:08:17168+24:3811:56:24153-1
10. Victor Hansson2:01:02109+35:2213:57:26141-12
142Gotlands OF 113:57:38
1. Brent Godman1:42:26256+26:551:42:26256
2. Andreas Liljegren1:36:56133+21:583:19:22182-74
3. Ronny Liljegren1:41:14206+35:425:00:36183+1
4. Andreas Nikolausson2:15:04226+42:317:15:401830
5. Mattias Westfält35:3852+4:287:51:18171-12
6. Amadeus Hansson38:4370+6:388:30:01161-10
7. Stefan Wahlgren40:26141+11:019:10:27157-4
8. Patrik Rönnbäck1:37:09138+26:0010:47:36153-4
9. Olof Persson1:10:58191+27:1911:58:34156+3
10. Håkan Mattsson1:59:0497+33:2413:57:38142-14
143Lillomarka OL 214:02:06
1. Svein Nygård1:40:43240+25:121:40:43240
2. Joar Oldernes1:44:51181+29:533:25:34195-45
3. Vidar Benjaminsen1:43:49216+38:175:09:23202+7
4. Felix Späth2:03:11129+30:387:12:34177-25
5. Mathias Benjaminsen39:07121+7:577:51:41173-4
6. Ole Kjell Langmyren44:29174+12:248:36:10167-6
7. Jens Johan Brekke36:0867+6:439:12:18160-7
8. Arne Dybdahl1:50:04225+38:5511:02:22170+10
9. Elias Skjolden Sørensen1:00:38102+16:5912:03:00159-11
10. Andrine Benjaminsen1:59:0699+33:2614:02:06143-16
144Jämsän Retki-Veikot 114:02:12
1. Aleksi Ilmonen1:30:58164+15:271:30:58164
2. Jani Sompi1:43:25173+28:273:14:23166+2
3. Tommi Kuronen1:36:41169+31:094:51:04162-4
4. Ari Hämäläinen2:10:58194+38:257:02:021620
5. Tommi Peltonen44:32213+13:227:46:34164+2
6. Roope Sormunen41:58129+9:538:28:32158-6
7. Topias Helminen37:54100+8:299:06:26155-3
8. Joonas Nurminen1:44:02189+32:5310:50:28157+2
9. Henry Varis1:09:53182+26:1412:00:211570
10. Heikki Silvasti2:01:51115+36:1114:02:12144-13
145Skogslöparna 114:02:20
1. Stefan Sjölund1:28:19146+12:481:28:19146
2. Börje Pauler1:29:4088+14:422:57:59101-45
3. Jonas Byström1:32:12138+26:404:30:11106+5
4. Arvid Strandberg2:13:59218+41:266:44:10132+26
5. Oskar Forsberg46:09239+14:597:30:19137+5
6. Peter Woxlin50:39244+18:348:20:58148+11
7. Anton Strandberg40:53152+11:289:01:51147-1
8. Emanuel Näslund1:56:40256+45:3110:58:31162+15
9. Benjamin Näslund1:04:20132+20:4112:02:51158-4
10. Jonas Hälldal1:59:29100+33:4914:02:20145-13
146Espoon Suunta 214:03:06
1. Niko Larmala1:31:39168+16:081:31:39168
2. Antti Honkimaa1:37:22138+22:243:09:01152-16
3. Pekka Larmala1:37:24175+31:524:46:25151-1
4. Ville Kokkila2:07:31166+34:586:53:56154+3
5. Joni Kemppi37:4193+6:317:31:37140-14
6. Markus Kaukonen41:25120+9:208:13:02136-4
7. Miika Vehmas41:32160+12:078:54:34138+2
8. Lauri Heinaro1:40:20159+29:1110:34:54137-1
9. Juha Rauhala1:09:53182+26:1411:44:47138+1
10. Pasi Laaksonen2:18:19163+52:3914:03:06146+8
147Rasti-Lukko 114:03:24
1. Rami Siivonen1:38:28219+22:571:38:28219
2. Kimmo Mieskoski1:49:13202+34:153:27:41206-13
3. Mikael Kauppi1:32:35142+27:035:00:16182-24
4. Tomas Snellman2:10:45193+38:127:11:01172-10
5. Jyri Kyllästinen40:00145+8:507:51:01170-2
6. Jyrki Kaunismäki44:58181+12:538:35:59166-4
7. Tero Heinikangas37:3193+8:069:13:30162-4
8. Mikael Niemi1:36:14130+25:0510:49:44156-6
9. Janne Uusi-Pietilä1:08:46175+25:0711:58:30155-1
10. Janne Ala-Äijälä2:04:54133+39:1414:03:24147-8
148Kamrat och IF KIF 114:03:35
1. Casper Giding1:28:15144+12:441:28:15144
2. Daniel Grahn1:40:27151+25:293:08:42143-1
3. Mårten Frendelius1:28:46119+23:144:37:28136-7
4. Petter Myhlback1:53:1166+20:386:30:39114-22
5. Rickard Olsson52:00297+20:507:22:39131+17
6. Niklas Eklund47:47216+15:428:10:26132+1
7. Linda Sjögren40:35146+11:108:51:01133+1
8. Martin Granqvist1:46:23200+35:1410:37:24141+8
9. Jonas Halai1:06:46154+23:0711:44:10135-6
10. Martin Holth Johannessen2:19:25165+53:4514:03:35148+13
149Asker SK 114:03:53
1. Vegard Gulbrandsen1:26:57127+11:261:26:57127
2. Per Wiréhn1:42:02159+27:043:08:59151+24
3. Sander Arntzen1:29:34125+24:024:38:33137-14
4. Magnus Mellbye Larsen2:14:10221+41:376:52:43149+12
5. Tommy Jauhojärvi41:37173+10:277:34:201490
6. Bjørnar Løvli41:42124+9:378:16:02141-8
7. Per Clemet Wisløff47:47234+18:229:03:49150+9
8. Axel Hoveid1:43:22181+32:1310:47:11152+2
9. Henrik Fredriksen Aas1:00:1596+16:3611:47:26141-11
10. Eivind Øfsthus Gravir2:16:27158+50:4714:03:53149+8
150Ärla IF 214:10:00
1. Jonathan Rosendahl1:20:5069+5:191:20:5069
2. Patrik Lind1:30:2493+15:262:51:1475+6
3. Jan Panchartek1:28:59121+23:274:20:1389+14
4. Lars Drageryd2:10:06187+37:336:30:19101+12
5. Kalle Larsson38:21107+7:117:08:401010
6. Donald McCarthy42:56149+10:517:51:36104+3
7. Håkan Olofsson40:28143+11:038:32:04103-1
8. Christofer Näsholm1:53:10240+42:0110:25:14126+23
9. Mattias Stolt1:30:17251+46:3811:55:31151+25
10. Oskar Backlund2:14:29155+48:4914:10:00150-1
151GOIF Tjalve / Skogspojkarnas OK 114:10:21
1. Kristian Algers1:17:2722+1:561:17:2722
2. Johan Wehlin1:38:39143+23:412:56:0692+70
3. Jesper Karlsson1:45:09226+39:374:41:15144+52
4. Peter Ettling2:07:50169+35:176:49:05137-7
5. Sven-Johan Prytz45:11226+14:017:34:16148+11
6. Kalle Karlsson50:26241+18:218:24:42152+4
7. Ulf Johnsson40:51151+11:269:05:33154+2
8. Oscar Prytz1:56:02250+44:5311:01:35167+13
9. Eric Jehrlander1:16:23221+32:4412:17:58169+2
10. Tommy Eriksson1:52:2370+26:4314:10:21151-18
152SBS Vikke 114:10:26
1. Juha Hellsten1:33:47183+18:161:33:47183
2. Mikko Heinonen1:28:3279+13:343:02:19119-64
3. Olli Suonpää1:31:15135+25:434:33:34125+6
4. Marko Suuronen2:10:39192+38:066:44:13133+8
5. Aaro Ruohola35:1843+4:087:19:31128-5
6. Mikko Määttä46:56201+14:518:06:27126-2
7. Oskari Lepistö39:45131+10:208:46:12124-2
8. Veli-Matti Rintala1:43:46186+32:3710:29:58132+8
9. Veli-Matti Hanhela1:03:04119+19:2511:33:02129-3
10. Tero Lehto2:37:24187+1:11:4414:10:26152+23
153OK Milan 114:11:07
1. Per Eklöf1:22:5695+7:251:22:5695
2. Jakob Fransson1:42:35163+27:373:05:31132+37
3. Klas Larsson1:30:41133+25:094:36:12128-4
4. Jonas Lindahl1:58:3898+26:056:34:50122-6
5. Anders Larsson45:10225+14:007:20:00129+7
6. Anders Eriksson47:47216+15:428:07:47128-1
7. Hans Liberg45:04201+15:398:52:51137+9
8. Anders Haglund1:46:03198+34:5410:38:54142+5
9. Oskar Jakobsson1:10:27188+26:4811:49:211420
10. Anders Löwgren2:21:46167+56:0614:11:07153+11
154IFK Mora OK 314:11:37
1. Axel Jutterström1:23:35107+8:041:23:35107
2. Mattias Johansson1:50:54211+35:563:14:29167+60
3. Pär Höök1:34:19156+28:474:48:48158-9
4. Gustaf Berglund2:14:08219+41:357:02:56167+9
5. Martin Granberg43:19196+12:097:46:15162-5
6. Kalle Björkman42:27141+10:228:28:42159-3
7. Andreas Allerhed45:18208+15:539:14:00163+4
8. Lukas Deininger1:47:44206+36:3511:01:44168+5
9. Anders Henriksson1:08:31172+24:5212:10:15163-5
10. Adrian Dahlström2:01:22111+35:4214:11:37154-9
155Västerås SOK 114:12:42
1. Anders Österlund1:25:06115+9:351:25:06115
2. Johan Ahlström1:50:57212+35:593:16:03172+57
3. Robert Palm1:37:56184+32:244:53:59167-5
4. Johan Sundén2:28:13285+55:407:22:12197+30
5. August Mikaelsson37:0074+5:507:59:12186-11
6. Per Sundström46:17192+14:128:45:29181-5
7. Henrik Hamrefors40:32144+11:079:26:01173-8
8. Rickard Svensson1:25:2562+14:1610:51:26158-15
9. Fredrik Hamrefors59:0582+15:2611:50:31143-15
10. Carl Näslund2:22:11168+56:3114:12:42155+12
156Fredrikstad SK 214:17:08
1. Per Olaussen1:29:57161+14:261:29:57161
2. Henrik Ottesen1:34:56121+19:583:04:53131-30
3. Frank Løwengreen1:26:50110+21:184:31:43114-17
4. Thomas Lie1:58:4499+26:116:30:27107-7
5. Dyre Martin Gulbrandsen39:38134+8:287:10:05108+1
6. Magne Sæther54:07278+22:028:04:12124+16
7. Henning Martinsen45:04201+15:398:49:16129+5
8. Lasse Simonsen1:59:09272+48:0010:48:25155+26
9. Bendik Eliassen1:04:10130+20:3111:52:35147-8
10. Håvard Berget2:24:33172+58:5314:17:08156+9
157Nord-Østerdal OK / Gjø-Vard OL / Lillehammer OK / Ringsaker OK 314:22:18
1. Øyvind Aunøien1:34:22195+18:511:34:22195
2. Ivar Aukrust Osmoen1:27:0962+12:113:01:31112-83
3. Martin Öhman1:38:01186+32:294:39:32141+29
4. Håvard Hovde2:05:13146+32:406:44:45135-6
5. Anders Rønning47:21254+16:117:32:06141+6
6. Anders Tingstad46:04188+13:598:18:10145+4
7. Ernst Fristad Nilsen53:15283+23:509:11:25159+14
8. Krister Hovde1:49:24219+38:1511:00:49166+7
9. Thomas Kort1:12:01197+28:2212:12:501660
10. Jon Arve Urseth Engebakken2:09:28146+43:4814:22:18157-9
158OK Linné 314:23:00
1. Michael Dubach1:50:12294+34:411:50:12294
2. Daniel Rönnqvist1:47:55197+32:573:38:07238-56
3. Mats Fröberg1:29:53129+24:215:08:00200-38
4. Carl-Johan Högberg2:08:15173+35:427:16:15188-12
5. Simon Eklöv35:4655+4:367:52:01174-14
6. Rob Hart40:0184+7:568:32:02164-10
7. William Ernlund40:49150+11:249:12:51161-3
8. Tuve Möller1:40:23160+29:1410:53:14160-1
9. Csaba Gösswein1:02:49116+19:1011:56:03152-8
10. Rasmus Møller Jess2:26:57177+1:01:1714:23:00158+6
159IFK Lidingö SOK 314:23:42
1. Sixten Hillerhag1:37:45214+22:141:37:45214
2. Andrew Quin1:37:59141+23:013:15:44170-44
3. Tero Junttila1:38:29189+32:574:54:131700
4. Máté Kerényi1:58:2895+25:556:52:41147-23
5. Robert Larsson38:05100+6:557:30:46138-9
6. Antonio Serini39:4181+7:368:10:27133-5
7. Mikael Jansson37:3994+8:148:48:06126-7
8. Mattias Ganslandt1:55:20249+44:1110:43:26148+22
9. Johan Sällfors1:13:45208+30:0611:57:11154+6
10. Måns Tistad2:26:31176+1:00:5114:23:42159+5
160Kalmar OK / Nybro OK 114:25:20
1. Maciej Grabowski1:47:52276+32:211:47:52276
2. Nils Grip1:31:1098+16:123:19:02180-96
3. David Runemalm1:38:15187+32:434:57:17177-3
4. Per-Markus Jönsson2:05:37150+33:047:02:54166-11
5. Mats Söderberg43:37203+12:277:46:31163-3
6. Tobias Borger44:42177+12:378:31:13162-1
7. Ove Lernå40:07135+10:429:11:20158-4
8. Wojciech Mossakowski1:58:04264+46:5511:09:24174+16
9. Joakim Lindell1:12:22199+28:4312:21:46173-1
10. Jan Rutka2:03:34126+37:5414:25:20160-13
161Tampereen Pyrintö 214:25:45
1. Konsta Pitkänen1:40:06234+24:351:40:06234
2. Pyry Mustonen1:55:03233+40:053:35:09225-9
3. Vili Mustonen1:32:34141+27:025:07:43197-28
4. Lauri Kahila2:24:00266+51:277:31:43209+12
5. Lasse Viilo36:0861+4:588:07:51198-11
6. Leo Matinheikki35:2830+3:238:43:19176-22
7. Eero Kahila44:16187+14:519:27:351760
8. Mikko Eerola1:32:59112+21:5011:00:34165-11
9. Heikki Virekunnas1:06:47155+23:0812:07:21162-3
10. Sonja Kyrölä2:18:24164+52:4414:25:45161-1
162Lahden Suunnistajat-37 214:25:51
1. Tomi Lehmusvuori1:42:20252+26:491:42:20252
2. Jani Hämäläinen1:50:35210+35:373:32:55220-32
3. Kristian Leppänen1:34:18154+28:465:07:13194-26
4. Jukka Kaunetsalo2:21:07257+48:347:28:20208+14
5. Eemeli Kiljunen38:10102+7:008:06:30195-13
6. Kimmo Hirvonen42:40143+10:358:49:10188-7
7. Tomi Silvonen43:05172+13:409:32:15184-4
8. Joona Lindroth1:35:22126+24:1311:07:37173-11
9. Joni Solonen1:03:38124+19:5912:11:15164-9
10. Atte Sievälä2:14:36156+48:5614:25:51162-2
163Falkenbergs OK 114:29:44
1. Rasmus Blockgren1:40:26239+24:551:40:26239
2. Jesper Nelsén1:49:49205+34:513:30:15215-24
3. Lennart Bengtsson1:35:34160+30:025:05:49191-24
4. Johan Badenfelt2:09:47186+37:147:15:36181-10
5. Marcus Åhlén41:34172+10:247:57:10179-2
6. Claes Andersson43:09155+11:048:40:19173-6
7. Ronnie Andersson43:40178+14:159:23:59171-2
8. Daniel Johansson1:48:36212+37:2711:12:35176+5
9. Albin Andersson1:07:23162+23:4412:19:58171-5
10. Jonatan Andersson2:09:46148+44:0614:29:44163-8
164Lapuan Virkiä 114:30:12
1. Teemu Rantala1:31:45171+16:141:31:45171
2. Aleksi Lammi1:46:45191+31:473:18:30178+7
3. Ville Siven1:31:17136+25:454:49:47160-18
4. Ats Sönajalg2:12:48206+40:157:02:35163+3
5. Mikko Lähdesmäki41:58176+10:487:44:33160-3
6. Oskari Silvennoinen38:4169+6:368:23:14151-9
7. Antton Sankelo37:57101+8:329:01:11146-5
8. Juuso Tuomaala1:39:18152+28:0910:40:29144-2
9. Eero Ylipulli1:14:13209+30:3411:54:42150+6
10. Hermanni Sankelo2:35:30185+1:09:5014:30:12164+14
165OK Pan Århus 314:34:43
1. Mads Møller Skaug1:52:11298+36:401:52:11298
2. Jens Christoffersen1:53:08221+38:103:45:19255-43
3. Eskil Schøning1:19:5676+14:245:05:15189-66
4. Tobias Karlsmose Svarer2:07:27164+34:547:12:42178-11
5. Kent Lodberg45:44234+14:347:58:26185+7
6. Kell Sønnichsen48:09219+16:048:46:35182-3
7. Torben Utzon51:17268+21:529:37:52192+10
8. Asbjørn Mathiasen1:44:36195+33:2711:22:28187-5
9. Mikkel Holm Nielsen1:03:12121+19:3312:25:40174-13
10. Lars Hjerrild2:09:03145+43:2314:34:43165-9
166IF Thor 114:35:14
1. Thomas Pettersson1:42:24255+26:531:42:24255
2. Robert Pettersson1:48:15199+33:173:30:39216-39
3. Mats Jonsell1:49:21245+43:495:20:00220+4
4. Per Jemth2:13:43216+41:107:33:43212-8
5. Daniel Olm40:43154+9:338:14:26210-2
6. Niklas Reinholdsson44:59182+12:548:59:25201-9
7. Emil Jonsell42:00166+12:359:41:25194-7
8. Jörgen Hellgren1:37:31144+26:2211:18:56180-14
9. Erik Hannrup56:2362+12:4412:15:19167-13
10. Bo Segerman2:19:55166+54:1514:35:14166-1
167Suunta-Sepot 114:38:06
1. Ville Mäkelä1:42:12251+26:411:42:12251
2. Jussi Seppä1:54:17228+39:193:36:29233-18
3. Markus Vainiomäki1:36:26167+30:545:12:55208-25
4. Jaakko Mäkelä2:02:45126+30:127:15:40183-25
5. Tatu Saari44:50218+13:408:00:30188+5
6. Pasi Lahtinen47:18206+15:138:47:48184-4
7. Lassi Kyllönen49:02253+19:379:36:50190+6
8. Ville Jokela1:45:02197+33:5311:21:52185-5
9. Emmi Jokela1:14:52215+31:1312:36:44182-3
10. Kasmir Teukkula2:01:22111+35:4214:38:06167-15
168Forsa OK 114:38:28
1. Anders Lindberg1:34:14191+18:431:34:14191
2. Simon Andersson1:41:17155+26:193:15:31169-22
3. Anders Trolin1:34:18154+28:464:49:49161-8
4. Henrik Trolin2:12:03201+39:307:01:521610
5. Jonatan Bylars49:44280+18:347:51:36172+11
6. Gunnar Forsgren52:16261+20:118:43:52177+5
7. Per-Åke Blad44:04183+14:399:27:561770
8. Markus Hellström1:50:15227+39:0611:18:11179+2
9. Daniel Bergsten1:15:21218+31:4212:33:32180+1
10. Jonas Gustafsson2:04:56134+39:1614:38:28168-12
169OK Raseborg 114:38:34
1. Kuba Dragowski1:21:3579+6:041:21:3579
2. Erik Haajanen1:45:55188+30:573:07:30135+56
3. Jörgen Nyman1:46:36234+41:044:54:06168+33
4. Roy Wickholm2:18:24245+45:517:12:30174+6
5. Andreas Sjöholm44:51219+13:417:57:21181+7
6. Dennis Rehn42:05136+10:008:39:26172-9
7. Marcus Baarman56:43297+27:189:36:09188+16
8. Sara Forsström1:44:11192+33:0211:20:20182-6
9. Jonna Öblom1:10:13186+26:3412:30:33178-4
10. Mats Lundström2:08:01141+42:2114:38:34169-9
170Rehns BK 214:39:06
1. Uldis Upitis1:22:4287+7:111:22:4287
2. Anton Lif1:45:42185+30:443:08:24140+53
3. Walter Lagerhäll1:39:28191+33:564:47:52156+16
4. Erik Lundh2:06:09156+33:366:54:011560
5. Jonatan Lysell40:00145+8:507:34:01147-9
6. Kristin Olovsson44:16173+12:118:18:17146-1
7. Lars Olofsson46:21218+16:569:04:38151+5
8. Lars Olovsson2:00:56278+49:4711:05:34171+20
9. Pär L. Olofsson1:15:27219+31:4812:21:01172+1
10. Andreas Calleberg2:18:05162+52:2514:39:06170-2
171Köping-Kolsva OK 114:40:59
1. Jonas Vikström1:34:06189+18:351:34:06189
2. Janne Selkälä1:53:19222+38:213:27:25204+15
3. Cristian Larsson1:37:32177+32:005:04:57188-16
4. Marcus Ek2:08:45178+36:127:13:42180-8
5. Johanna Larsson44:30212+13:207:58:12184+4
6. Sofie Landqvist45:56187+13:518:44:08178-6
7. Karin Valdemarsson45:05204+15:409:29:13180+2
8. Henrik Holmberg1:41:29163+30:2011:10:42175-5
9. Thomas Ek1:06:29151+22:5012:17:11168-7
10. Johan Celander2:23:48171+58:0814:40:59171+3
172IL Tyrving 214:47:20
1. Christian Grotnes1:48:18279+32:471:48:18279
2. Morten Nilstad Pettersen1:36:49132+21:513:25:07194-85
3. Henning Spjelkavik1:44:24220+38:525:09:31203+9
4. Dag Helland-Hansen2:12:50207+40:177:22:21198-5
5. Emil Jönsson34:4334+3:337:57:04178-20
6. Trond Lund41:14113+9:098:38:18171-7
7. Oliver Wallin Higgins45:07206+15:429:23:25170-1
8. Eirik Jørgensen1:58:18267+47:0911:21:43184+14
9. Morten Christophersen56:3865+12:5912:18:21170-14
10. Fredrik Rosenqvist2:28:59179+1:03:1914:47:20172+2
173Surahammars SOK 114:52:03
1. John Gunnarsson1:31:57174+16:261:31:57174
2. Andreas Alsén1:58:17245+43:193:30:14214+40
3. Stefan Eriksson1:41:05205+35:335:11:19206-8
4. Lars-Erik Hasler2:12:39204+40:067:23:58205-1
5. Ulf Johansson42:34189+11:248:06:32196-9
6. Stefan Bjurstedt41:18117+9:138:47:50185-11
7. Joakim Thornell48:33247+19:089:36:23189+4
8. Magnus Thornell1:38:06147+26:5711:14:29178-11
9. Kristian Birath1:11:36194+27:5712:26:05175-3
10. Viktor Öhlén2:25:58175+1:00:1814:52:03173-2
174Täby OK 214:52:22
1. Kent Lundvall1:38:37223+23:061:38:37223
2. Johan Lindahl1:47:01192+32:033:25:38196-27
3. Mats Ekman1:36:46170+31:145:02:24185-11
4. Gustav Lindeborg2:13:12211+40:397:15:36181-4
5. Göran Hansson55:52315+24:428:11:28205+24
6. Maria Gorczyca45:21183+13:168:56:49199-6
7. Mats Ajling45:22209+15:579:42:11195-4
8. Emma Hagrot1:46:07199+34:5811:28:18192-3
9. Nicklas Bergström1:12:25201+28:4612:40:43185-7
10. Peter Nordström2:11:39151+45:5914:52:22174-11
175Lerums SOK / Mölndal Outdoor IF 114:59:00
1. Anders Asp1:39:57233+24:261:39:57233
2. Sören Sturesson1:41:40158+26:423:21:37184-49
3. Fredrik Bartholdsson1:34:03152+28:314:55:40172-12
4. Johan Sparrevik2:31:46294+59:137:27:26206+34
5. Pär Moqvist45:01223+13:518:12:27207+1
6. Torsten Backteman45:50186+13:458:58:17200-7
7. Anders Cullbrand47:04226+17:399:45:21196-4
8. Jonas Axelsson1:48:17209+37:0811:33:38193-3
9. Vilhelm Melkstam1:10:26187+26:4712:44:04187-6
10. Gabriel Sturesson2:14:56157+49:1614:59:00175-12
176OK Södertörn 215:00:22
1. Jesper Lagerberg1:34:14191+18:431:34:14191
2. Martin Sigrand1:51:29215+36:313:25:43198+7
3. Måns Hellgren1:48:29242+42:575:14:12210+12
4. John Svanberg2:09:09180+36:367:23:21200-10
5. Marian Basset33:2724+2:177:56:48177-23
6. Andreas Magnvall55:03286+22:588:51:51195+18
7. Johan Markstedt44:01181+14:369:35:52187-8
8. Hugo Lindbärg1:38:08148+26:5911:14:00177-10
9. Olof Lissmats1:16:41223+33:0212:30:41179+2
10. Fredrik Setterqvist2:29:41182+1:04:0115:00:22176-3
177Jämtland United15:03:10
1. David Sundström1:36:05207+20:341:36:05207
2. Ulf Lindqvist1:49:59207+35:013:26:04201-6
3. Daniel Sjölund1:29:52128+24:204:55:56173-28
4. Hampus Lindblom2:05:42152+33:097:01:38160-13
5. Lars-Åke Larsson46:24244+15:147:48:02167+7
6. Björn Olofsson43:50165+11:458:31:52163-4
7. Niclas Lidström57:19300+27:549:29:11179+16
8. Lennart Hamberg1:51:31231+40:2211:20:42183+4
9. Måns Eriksson1:13:10204+29:3112:33:52181-2
10. Anders Carnland2:29:18181+1:03:3815:03:10177-4
178KFUM Örebro OK 215:06:43
1. Daniel Gustafsson1:38:43226+23:121:38:43226
2. Örjan Vellet1:59:33249+44:353:38:16241+15
3. Erik Harlén1:37:22174+31:505:15:38213-28
4. Erik Göthlin2:18:28247+45:557:34:06214+1
5. Michael Reinhart39:14124+8:048:13:20209-5
6. Olle Lindgren47:29211+15:249:00:49202-7
7. Maria Magnusson1:02:07312+32:4210:02:56207+5
8. Martin Sedström1:32:52108+21:4311:35:48195-12
9. Martin Persson1:08:18169+24:3912:44:06188-7
10. Mats Gustafsson2:22:37169+56:5715:06:43178-10
179Fossum IF 315:07:24
1. Torbjørn Blom-Hagen1:38:48228+23:171:38:48228
2. Harald Bakke1:46:00189+31:023:24:48193-35
3. Øystein Holo1:41:40208+36:085:06:281930
4. Leif Størmer2:07:12163+34:397:13:40179-14
5. Stein H. Hagen44:09208+12:597:57:49183+4
6. Morten Rannem47:38214+15:338:45:27180-3
7. Richard Zeiner-Gundersen46:54222+17:299:32:21185+5
8. Arild Andresen1:49:41223+38:3211:22:02186+1
9. Knut Jostein Saetnan1:16:35222+32:5612:38:37184-2
10. Christian Jomaas2:28:47178+1:03:0715:07:24179-5
180Snättringe SK 215:08:13
1. Jesús Rodríguez Corrochano1:44:34264+29:031:44:34264
2. Daniel Pek1:42:16161+27:183:26:50203-61
3. Ignacio Sánchez Muñoz1:40:50203+35:185:07:40196-7
4. Jörgen Hector2:15:48234+43:157:23:28201+5
5. Per Wolgast57:55320+26:458:21:23215+14
6. Fredrik Ormö49:56237+17:519:11:19213-2
7. Jesper Lidmar35:1250+5:479:46:31199-14
8. Jan Gebrt1:49:13218+38:0411:35:44194-5
9. Johan Calleberg1:06:41152+23:0212:42:25186-8
10. Peter Granath2:25:48174+1:00:0815:08:13180-6
181Skellefteå OK 115:09:37
1. Martin Windling1:42:32257+27:011:42:32257
2. Mikael Lindmark1:55:42235+40:443:38:14239-18
3. Ulf Hägglund1:39:28191+33:565:17:42216-23
4. Martin Åkerlund2:10:31191+37:587:28:13207-9
5. Pär Norén43:49205+12:398:12:02206-1
6. Thomas Norström50:49246+18:449:02:51203-3
7. Per-Johan Josefsson44:11185+14:469:47:02201-2
8. Kristoffer Isaksson1:37:14139+26:0511:24:16189-12
9. Magnus Lindmark1:04:52136+21:1312:29:08176-13
10. Claes Lundström2:40:29188+1:14:4915:09:37181+5
182UMA Idrottsförening 115:12:39
1. Anders Boström1:24:21112+8:501:24:21112
2. Mattias Nilsson1:34:44119+19:462:59:05107-5
3. Mats Åberg1:37:10172+31:384:36:15129+22
4. Henrik Roos2:17:03242+44:306:53:18152+23
5. Henrik Boström51:53295+20:437:45:11161+9
6. Dan Hörnell51:30256+19:258:36:41168+7
7. Mathias Tärnlund50:09262+20:449:26:50174+6
8. Olof Borell1:35:04124+23:5511:01:54169-5
9. Fredrik Sundin1:09:42180+26:0312:11:36165-4
10. Mika Numminen3:01:03191+1:35:2315:12:39182+17
183Byåsen IL 115:14:32
1. Øyvind Wiggen1:26:58128+11:271:26:58128
2. Hans Aleksander Østhagen1:36:22131+21:243:03:20124-4
3. Otto Richard Eide1:44:55223+39:234:48:15157+33
4. Sigurd Stenvik2:22:50265+50:177:11:05173+16
5. Geir Arne Lodgaard53:29307+22:198:04:34193+20
6. Are Lodgaard44:42177+12:378:49:16189-4
7. Emma Arnesen38:05103+8:409:27:21175-14
8. Harald Storrønning1:59:07271+47:5811:26:28190+15
9. Ingeborg Eide1:04:03129+20:2412:30:31177-13
10. Haakon Arnesen2:44:01189+1:18:2115:14:32183+6
184IK Uven 115:14:38
1. Mattis Hallberg1:25:42118+10:111:25:42118
2. Gustav Boquist1:43:13169+28:153:08:55149+31
3. Anton Hemlin1:47:41239+42:094:56:36175+26
4. Zdenek Rajnosek2:03:26131+30:537:00:02157-18
5. Leif Hagman53:27306+22:177:53:29175+18
6. Robert Hallberg50:56249+18:518:44:25179+4
7. Hanna Nyquist45:27212+16:029:29:52181+2
8. Johan Olson1:36:21132+25:1211:06:13172-9
9. Johan Wettergren1:31:11254+47:3212:37:24183+11
10. Håkan Salberg2:37:14186+1:11:3415:14:38184+1
185OK Ravinen 214:46:28
1. Albin Andersson1:37:43213+22:121:37:43213
2. Nick Barrable1:54:00224+39:023:31:43217+4
3. Jason Bransome1:33:55151+28:235:05:38190-27
4. Anders Bøgevig2:14:19223+41:467:19:57189-1
5. Lukas Hellgren37:1579+6:057:57:12180-9
6. Torbjörn Kölzow40:5099+8:458:38:02169-11
7. Jonas Rinnbäck44:54198+15:299:22:56168-1
8. Hannes Svahn1:36:18131+25:0910:59:14163-5
9. Viktor Wohlgemuth1:49:04263+1:05:2512:48:18191+28
10. David Pettersson1:58:1019414:46:28185-6
186Søllerød OK 114:50:07
1. Mikkel Kaae-Nielsen1:35:52206+20:211:35:52206
2. Johan Lindbjerg Skovbæk1:43:14170+28:163:19:06181-25
3. Troels Christiansen1:32:47145+27:154:51:53163-18
4. Martin Illum3:04:18325+1:31:457:56:11240+77
5. Johan Aagaard43:03193+11:538:39:14238-2
6. Astrid Maag43:03152+10:589:22:17221-17
7. Peter Østergaard47:45233+18:2010:10:02217-4
8. Rune Østergaard1:37:22142+26:1311:47:24204-13
9. Julius Molsen1:04:26133+20:4712:51:50193-11
10. Andreas Mikkelsen1:58:1719614:50:07186-7
187Lynx 215:02:26
1. Joona Ojapalo1:21:2977+5:581:21:2977
2. Janne Kivilaakso1:59:42251+44:443:21:11183+106
3. Ville Sundberg1:46:24233+40:525:07:35195+12
4. Tom Asklöf2:27:19282+54:467:34:54215+20
5. Sami Isoherranen46:38247+15:288:21:32216+1
6. Ville Koponen46:58202+14:539:08:30210-6
7. Ville Rehn41:14157+11:499:49:44202-8
8. Antti Ursin2:00:10274+49:0111:49:54206+4
9. Lauri Kleemola1:13:10204+29:3113:03:04199-7
10. Petteri Lauronen1:59:2220115:02:26187-12
188Domnarvets GOIF 115:05:23
1. Fredrik Persson1:36:37210+21:061:36:37210
2. Andreas Elgesjö1:53:00220+38:023:29:37212+2
3. Magnus Hjorth1:46:41236+41:095:16:18214+2
4. Tony Björling2:05:39151+33:067:21:57193-21
5. Anders Prästings44:57220+13:478:06:54197+4
6. Håkan Nilsson43:34161+11:298:50:28193-4
7. Lars Nordvall44:32193+15:079:35:00186-7
8. Mats Eriksson1:49:10216+38:0111:24:10188+2
9. Per Nordahl1:35:50259+52:1113:00:00197+9
10. Jan Safka2:05:2321815:05:23188-9
189OK Hällen 215:07:02
1. Roman Zbranek1:34:50199+19:191:34:50199
2. Björn Wistrand1:54:15227+39:173:29:05209+10
3. Arvid Linder1:33:03147+27:315:02:08184-25
4. Johan Herrman2:21:20258+48:477:23:28201+17
5. Johanna Engström41:33171+10:238:05:01194-7
6. Mikael Kindborn42:38142+10:338:47:39183-11
7. Björn Carlsson43:05172+13:409:30:44182-1
8. vacant 1:57:00259+45:5111:27:44191+9
9. Adam Hellstadius1:21:28235+37:4912:49:12192+1
10. Hampus Möller2:17:5024615:07:02189-3
190Vänersborgs SK 115:07:23
1. Viktor Wassén1:29:01151+13:301:29:01151
2. Jesper Stenström1:54:24230+39:263:23:25190+39
3. Johnny Hålsjö1:44:38221+39:065:08:03201+11
4. Tommy Andersson1:54:3677+22:037:02:39164-37
5. Anders Carlsson45:29229+14:197:48:08168+4
6. Tomas Johansson46:45199+14:408:34:53165-3
7. Johan Åhlund40:56153+11:319:15:49164-1
8. Peter Westerberg2:42:29323+1:31:2011:58:18210+46
9. Robert Enbom1:08:30171+24:5113:06:48200-10
10. Daniel Larsson2:00:3520315:07:23190-10
191Falköpings AIK OK 115:10:36
1. Jonas Hjert1:38:38225+23:071:38:38225
2. Patrik Wallin1:57:02239+42:043:35:40227+2
3. Jonas Niklasson1:44:56224+39:245:20:36222-5
4. Rasmus Persson2:12:18202+39:457:32:54210-12
5. Jonas Hagström42:15184+11:058:15:09211+1
6. Henrik Pettersson54:42281+22:379:09:512110
7. Håkan Sonesson57:49301+28:2410:07:40212+1
8. Magnus Niklasson1:53:45244+42:3612:01:25213+1
9. Joachim Friberg1:06:47155+23:0813:08:12203-10
10. Jan Hjort2:02:2421015:10:36191-12
192IFK Enskede 115:12:48
1. Patric De Boussard1:41:40246+26:091:41:40246
2. Pelle Forsberg1:46:14190+31:163:27:54207-39
3. Ove Hedlund2:00:19282+54:475:28:13233+26
4. Fredrik Hedin2:15:22229+42:497:43:35230-3
5. Ulf Bylund44:21210+13:118:27:56225-5
6. Carina Hallendal51:12252+19:079:19:08218-7
7. Anders Björklund45:00200+15:3510:04:08209-9
8. Stefan Henriksson1:50:44230+39:3511:54:52208-1
9. Ulf Persson1:07:14161+23:3513:02:06198-10
10. Jan Frödin2:10:4222715:12:48192-6
193Tisvilde Hegn OK 215:18:44
1. Asger Skytte Kirkegaard1:42:23254+26:521:42:23254
2. Mathilde Nørgård Kracht2:11:05283+56:073:53:28272+18
3. Rolf Valery1:46:00230+40:285:39:28251-21
4. Lasse August Helweg2:17:35244+45:027:57:03241-10
5. Tim Falck Weber40:21152+9:118:37:24235-6
6. Andreas Duc Jørgensen47:44215+15:399:25:08224-11
7. Steen Stausholm42:30170+13:0510:07:38211-13
8. Vera Müllerova1:58:26269+47:1712:06:04219+8
9. Rasmus Krogh Madsen1:07:42165+24:0313:13:46205-14
10. Lea Reime2:04:5821615:18:44193-12
194Järla Orientering 315:21:18
1. Dan Engberg1:26:59129+11:281:26:59129
2. Harald Henriksson2:07:26272+52:283:34:25224+95
3. Mikael Andersson1:50:42253+45:105:25:07226+2
4. Peder Kock2:18:35248+46:027:43:42231+5
5. Oscar Wiberg41:11161+10:018:24:53219-12
6. Mathias Myrefelt Norlinger41:50126+9:459:06:43209-10
7. Per Lembre40:01134+10:369:46:44200-9
8. Anders Platt1:54:37246+43:2811:41:21199-1
9. Ludvig Sandahl1:13:27207+29:4812:54:48195-4
10. Donald Staudte2:26:3027115:21:18194-1
195Halden SK 415:22:55
1. Kristian Vad1:48:25280+32:541:48:25280
2. Jørgen Vister2:12:52287+57:544:01:17286+6
3. Niels Christian Hellerud1:33:54150+28:225:35:11247-39
4. Rolf Wermelinger2:15:37233+43:047:50:48237-10
5. Pål Backstrøm37:5496+6:448:28:42226-11
6. Magnus Nordbrøden47:26210+15:219:16:08215-11
7. Claus Nordsted47:57237+18:3210:04:05208-7
8. Geir Torgersen1:43:31182+32:2211:47:36205-3
9. Per Olav Andersen1:19:40230+36:0113:07:16201-4
10. Espen Bergstrøm2:15:3924115:22:55195-6
196OK Tor / Tullinge SK 515:27:02
1. Gustav Jonsson1:39:37231+24:061:39:37231
2. Jörgen Jonsson1:58:02243+43:043:37:39237+6
3. Magnus Öhling1:37:50183+32:185:15:29212-25
4. Arvid Axel Rinaldo2:06:39161+34:067:22:08195-17
5. Johan Karlsson48:01264+16:518:10:09204+9
6. Casper Hedar41:03106+8:588:51:12194-10
7. Jesper Hedar47:57237+18:329:39:09193-1
8. Lukas Arkäng1:59:50273+48:4111:38:59196+3
9. Ludvig Holmqvist1:09:11177+25:3212:48:10190-6
10. Roger Haapaniemi2:38:5229215:27:02196+6
197Hestra IF 215:27:09
1. Benjamin Edlund1:22:4890+7:171:22:4890
2. Victor Helgesson1:35:47127+20:492:58:35104+14
3. Lars Helgesson1:40:55204+35:234:39:30140+36
4. Erik Fors2:33:01298+1:00:287:12:31176+36
5. Anders Johansson42:04179+10:547:54:351760
6. Frida Stolt53:22274+21:178:47:57186+10
7. Linnéa Bäckström43:55180+14:309:31:52183-3
8. Fredrik Plumppu2:25:01315+1:13:5211:56:53209+26
9. Sofia Larsson1:19:19229+35:4013:16:122090
10. Kent Klasson2:10:5722815:27:09197-12
198Linköpings OK 315:27:10
1. Albin Detterfelt1:41:31241+26:001:41:31241
2. Christian Eriksson1:52:47218+37:493:34:18223-18
3. Marcus Hansson1:38:51190+33:195:13:09209-14
4. Johan Åtting2:08:59179+36:267:22:08195-14
5. Magnus Herberthson47:25255+16:158:09:33202+7
6. Jonas Detterfelt55:18287+23:139:04:51207+5
7. Julius Gonsior1:02:41314+33:1610:07:32210+3
8. Johan Allard1:53:23242+42:1412:00:55211+1
9. Pedro Lundqvist1:16:03220+32:2413:16:582110
10. Per Gustås2:10:1222615:27:10198-13
199Arboga OK 115:28:27
1. Per Janzon1:31:42169+16:111:31:42169
2. Henrik Wickström2:04:17259+49:193:35:59230+61
3. Robert Håkman Grann1:44:20218+38:485:20:19221-9
4. Rasmus Möller2:13:20213+40:477:33:39211-10
5. Fredrik Grann52:37300+21:278:26:16221+10
6. Sofie Wetter54:28280+22:239:20:44220-1
7. Casper Vånsjö51:56271+22:3110:12:40219-1
8. Henrik Törnqvist1:40:15158+29:0611:52:55207-12
9. Per Carlin1:14:25211+30:4613:07:20202-5
10. Michael Wickström2:21:0725715:28:27199-3
200NTNUI DAM15:29:30
1. Audhild Bakken Rognstad (vacant)1:49:26289+33:551:49:26289
2. Linn Hokholt (vacant)1:56:35237+41:373:46:01257-32
3. Marta Ulvensøen (vacant)1:42:03210+36:315:28:04231-26
4. Anna Ulvensøen (vacant)2:19:13251+46:407:47:17235+4
5. Gunhild Rogne Halland (vacant)47:28257+16:188:34:45231-4
6. Hedvig Åstebøl (vacant)48:25223+16:209:23:10222-9
7. Silje Arntzen (vacant)44:35194+15:1010:07:45214-8
8. Kristine Fjellanger (vacant)1:53:24243+42:1512:01:09212-2
9. Martine Åstebøl (vacant)1:20:39232+37:0013:21:48216+4
10. Ida Lindkvist (vacant)2:07:4222215:29:30200-16
201OK Renen 115:29:54
1. Erik Olsson1:38:37223+23:061:38:37223
2. Anders Bennitz1:43:28176+28:303:22:05186-37
3. Melker Pettersson1:33:52149+28:204:55:57174-12
4. Thomas Johansson2:07:29165+34:567:03:26170-4
5. Lena Turesson44:00207+12:507:47:26166-4
6. Sven Örnerling50:44245+18:398:38:10170+4
7. Tommy Edeskär1:55:10331+1:25:4510:33:20242+72
8. Anders Lidman1:36:38135+25:2912:09:58221-21
9. Mats Andersson1:15:01216+31:2213:24:59218-3
10. Fredrik Engström2:04:5521515:29:54201-17
202Växjö OK / Kexholms SK / OK Norrvirdarna 315:33:36
1. Elias Andersson1:34:57201+19:261:34:57201
2. Edvin Andersson1:43:35178+28:373:18:32179-22
3. Carl Ekbring1:49:21245+43:495:07:53198+19
4. Patrik Johansson2:08:16174+35:437:16:09186-12
5. Jan Karlsson51:54296+20:448:08:03200+14
6. Ludvig Wallén1:04:22317+32:179:12:25214+14
7. Jan Weiss1:01:18307+31:5310:13:43221+7
8. Peter Braun1:56:45258+45:3612:10:28222+1
9. Mats Ljungqvist1:03:23122+19:4413:13:51206-16
10. John Eriksson2:19:4525215:33:36202-4
203OK Kullingshof / OK Skogshjortarna 215:36:38
1. Simon Andersson1:32:31179+17:001:32:31179
2. Marcus Lööf1:53:36223+38:383:26:07202+23
3. Johan Ivarsson1:28:01114+22:294:54:08169-33
4. Thomas Ljung2:22:00260+49:277:16:08185+16
5. Tommy Bäck51:43294+20:338:07:51198+13
6. Pontus Johansson41:45125+9:408:49:36191-7
7. Simon Wallman56:02294+26:379:45:38197+6
8. Andreas Claesson1:57:29263+46:2011:43:07202+5
9. Mikael Johansson1:30:54253+47:1513:14:01207+5
10. Jimmy Andersson2:22:3726315:36:38203-4
204Långhundra IF 215:37:56
1. John Solbreck1:41:42247+26:111:41:42247
2. Joakim Almtorp2:09:35280+54:373:51:17266+19
3. Joakim Wigertz1:42:23211+36:515:33:40242-24
4. Jens Lindquist2:44:29312+1:11:568:18:09258+16
5. Mats Warvelin45:56236+14:469:04:05257-1
6. Daniel Unnerud45:22184+13:179:49:27248-9
7. Magnus Johansson52:06274+22:4110:41:33247-1
8. Johan Jakobsson1:44:15193+33:0612:25:48235-12
9. Sven Wigertz1:09:56184+26:1713:35:44227-8
10. Robin Pousette2:02:1220615:37:56204-23
205Hyvinkään Rasti 215:40:59
1. Pasi Romppainen1:49:07286+33:361:49:07286
2. Janne Åberg1:47:08195+32:103:36:15232-54
3. Oskari Jumppanen1:48:29242+42:575:24:44225-7
4. Atte Honkonen2:24:50271+52:177:49:34236+11
5. Wertti Autio37:4193+6:318:27:15224-12
6. Sanni Norrbacka49:16233+17:119:16:31216-8
7. Lauri Partanen53:14282+23:4910:09:45215-1
8. Sakari Puolakanatto2:07:21288+56:1212:17:06228+13
9. Artto Ylönen1:14:45214+31:0613:31:51220-8
10. Tapani Partanen2:09:0822515:40:59205-15
206Avesta OK 115:43:00
1. Oskar Karlsson1:41:54248+26:231:41:54248
2. Ola Jernström1:55:17234+40:193:37:11235-13
3. Stefan Nyberg1:40:45202+35:135:17:56217-18
4. Viktor Lundén2:20:05255+47:327:38:01220+3
5. Peter Viréhn42:20185+11:108:20:21214-6
6. Niklas Söderlund50:20239+18:159:10:41212-2
7. Magnus Lundin1:15:06324+45:4110:25:47235+23
8. Leif Markfjärd1:52:39235+41:3012:18:26231-4
9. Marcus Johnsson1:21:50239+38:1113:40:16229-2
10. Fredrik Borgström2:02:4421115:43:00206-23
207Attunda OK 215:44:59
1. Fredrik Sone1:40:06234+24:351:40:06234
2. Niklas Henriksson1:45:35184+30:373:25:41197-37
3. Christian Redtzer1:45:00225+39:285:10:41205+8
4. Tomas Henriksson2:11:42200+39:097:22:23199-6
5. Oskar Enges47:33259+16:238:09:56203+4
6. Lucas Norrman54:00277+21:559:03:56204+1
7. Lars Gerhardsson49:14254+19:499:53:10203-1
8. Christopher Wilestedt1:49:30220+38:2111:42:40201-2
9. Stefan Knorn1:39:59261+56:2013:22:39217+16
10. Christoffer Norrman2:22:2026115:44:59207-10
208OK Hammaren 215:45:09
1. Daniel Johansson1:56:46311+41:151:56:46311
2. Mikael Palmberg1:59:40250+44:423:56:26275-36
3. Henrik Björk1:47:30237+41:585:43:56257-18
4. Anders Johansson2:24:02267+51:298:07:58252-5
5. Jonas Holmgren45:38231+14:288:53:36251-1
6. Stellan Täck55:02285+22:579:48:38247-4
7. Jonas Ivarsson39:02120+9:3710:27:40237-10
8. Rasmus Täck1:37:30143+26:2112:05:10218-19
9. Kalle Johansson1:14:40213+31:0113:19:50214-4
10. Magnus Flodman2:25:1926915:45:09208-6
209Ås-NMBU Orientering 115:45:22
1. Linus Olhans1:38:24218+22:531:38:24218
2. Kaja Winsnes Nordhagen1:59:51252+44:533:38:15240+22
3. Ivar Maalen1:51:44259+46:125:29:59236-4
4. Jo Inge Fjellstad2:14:11222+41:387:44:10233-3
5. Kjell Blomseth51:40293+20:308:35:50232-1
6. Robert Banfi48:44227+16:399:24:34223-9
7. Håvard Steinsholt43:07174+13:4210:07:41213-10
8. Råmund Løver Hovden2:21:09312+1:10:0012:28:50239+26
9. Halvor Steinsholt1:23:49242+40:1013:52:39237-2
10. Håvard Tveite1:52:4319215:45:22209-28
210Härnösands OK 115:46:00
1. Benjamin Selling1:42:37258+27:061:42:37258
2. Magnus Selling1:55:01232+40:033:37:38236-22
3. Erik Borglund1:42:58213+37:265:20:36222-14
4. Torbjörn Engberg2:13:15212+40:427:33:51213-9
5. Willy Galin45:38231+14:288:19:29212-1
6. Per Hansson59:37299+27:329:19:06217+5
7. Anders Windling50:44266+21:1910:09:50216-1
8. Magnus Neuman1:53:22241+42:1312:03:12214-2
9. Per Edström1:12:24200+28:4513:15:36208-6
10. Erik Hansson2:30:2427515:46:00210+2
211Vang OL 115:46:22
1. Håkon Dåsnes1:41:39245+26:081:41:39245
2. Jan Ola Pedersen1:54:21229+39:233:36:00231-14
3. Even Lindaas1:49:52249+44:205:25:52228-3
4. Henrik Bleken Rud2:16:46241+44:137:42:38226-2
5. Eskil Fröisland40:02147+8:528:22:40217-9
6. Pål Stenberg41:37122+9:329:04:17205-12
7. Fredrik Sveen56:56299+27:3110:01:132050
8. Njaal Ellegaard Melby1:40:07157+28:5811:41:20198-7
9. Ole Johan Bråten1:34:59257+51:2013:16:19210+12
10. Anders Skjeset2:30:0327415:46:22211+1
212Aalborg OK 115:46:54
1. Kristoffer Sloth Gade1:49:40291+34:091:49:40291
2. Rico Hejlskov Mogensen1:43:25173+28:273:33:05221-70
3. Allan Reiche Andersen2:00:25283+54:535:33:30241+20
4. Morten Schou2:36:55305+1:04:228:10:25255+14
5. Martin Christensen48:36273+17:268:59:01252-3
6. Claus Bobach46:44198+14:399:45:45246-6
7. Lasse Korsbæk48:39248+19:1410:34:24243-3
8. Jens Kobæk Edsen1:50:24228+39:1512:24:48234-9
9. Simon Reimers1:08:16167+24:3713:33:04222-12
10. Marko Birk Nielsen2:13:5023415:46:54212-10
213Tumba-Mälarhöjden OK 215:49:58
1. Robert Tellvik1:48:52284+33:211:48:52284
2. Mikael Tjernberg1:52:52219+37:543:41:44245-39
3. Anders Käll2:02:39290+57:075:44:23258+13
4. Jerker Åberg2:13:07210+40:347:57:30243-15
5. Magnus Kjellstrand47:12252+16:028:44:42241-2
6. Ruben Hylander56:08290+24:039:40:50240-1
7. Erik Åberg44:24191+14:5910:25:14232-8
8. Kjell Ågren1:49:11217+38:0212:14:25227-5
9. Thomas Eriksson1:11:37195+27:5813:26:02219-8
10. vacant 2:23:5626815:49:58213-6
214IF Sturla 115:51:53
1. Sturla Frydenlund1:24:16110+8:451:24:16110
2. Harald Thon1:54:09226+39:113:18:25177+67
3. Nils Inge Brurberg2:14:03308+1:08:315:32:28238+61
4. Yngvar Solberg2:09:42185+37:097:42:10224-14
5. Jan Sølvberg50:04281+18:548:32:14230+6
6. Kornelia Brurberg52:58269+20:539:25:12225-5
7. Espen Melheim49:45257+20:2010:14:572250
8. Anders Gustafsson1:58:10265+47:0112:13:07224-1
9. Nicolai Hubschle1:21:16234+37:3713:34:23225+1
10. Ole Jørgen Bogen Arenth2:17:3024315:51:53214-11
215Växjö OK 215:53:53
1. Daniel Evaldsson1:42:02249+26:311:42:02249
2. Olof Nilsson2:20:28305+1:05:304:02:30290+41
3. Sven Lundgren1:48:26241+42:545:50:56264-26
4. Simon Runefors2:15:36232+43:038:06:32249-15
5. Erik Åkesson38:51117+7:418:45:23242-7
6. Noel Braun40:2889+8:239:25:51226-16
7. Magnus Ericsson46:22219+16:5710:12:13218-8
8. Ulf Honeth2:01:15281+50:0612:13:28226+8
9. Johan Eklund1:05:56147+22:1713:19:24212-14
10. Anders Persson2:34:2929015:53:53215+3
216Koovee 315:55:18
1. Justus Laitinen1:38:34222+23:031:38:34222
2. Otso Westerlund1:50:27209+35:293:29:01208-14
3. Erika Uotila2:10:40302+1:05:085:39:41253+45
4. Jarmo Mauriala2:28:25287+55:528:08:06254+1
5. Vertti Laitinen42:55191+11:458:51:01249-5
6. Eemi Konttila47:23208+15:189:38:24236-13
7. Eetu Pohja47:01225+17:3610:25:25233-3
8. Robert Amper1:52:41236+41:3212:18:06229-4
9. Lauri Ketola1:15:20217+31:4113:33:26224-5
10. Jyri Rantala2:21:5226015:55:18216-8
217OK Linné 415:56:53
1. Erik Nielsen1:49:21287+33:501:49:21287
2. Ulrik Imberg1:58:59247+44:013:48:20262-25
3. Stefan Lund1:54:33263+49:015:42:53256-6
4. Lars Magnusson2:12:54208+40:217:55:47239-17
5. Mattias Lundblad43:13195+12:038:39:00236-3
6. Tryggve Rönnqvist53:10270+21:059:32:10232-4
7. Gustav Nyholm48:01240+18:3610:20:11227-5
8. Bettina Aebi1:44:02189+32:5312:04:13217-10
9. Martin Strömgren1:29:08250+45:2913:33:21223+6
10. Oliver Angelsiöö2:23:3226715:56:53217-6
218Bohuslän-Dals OF 116:01:10
1. Ulrik Olsson1:33:52187+18:211:33:52187
2. Mattias Johansson1:52:09217+37:113:26:01200+13
3. Tim Olsson2:01:20285+55:485:27:21229+29
4. Jonatan Larsson2:45:50314+1:13:178:13:11256+27
5. Håkan Lindén46:14240+15:048:59:25254-2
6. Håkan Flingmark46:07189+14:029:45:32245-9
7. Karl Eriksson54:21289+24:5610:39:53246+1
8. Jonas Zakariasson1:53:59245+42:5012:33:52241-5
9. Tommy Johansson1:10:39190+27:0013:44:31231-10
10. Daniel Olsson2:16:3924216:01:10218-13
219IFK Mora OK - Ladies night DAM16:03:11
1. Isabela Salén1:48:11278+32:401:48:11278
2. Evgeniya Ryapolova2:06:50270+51:523:55:01274-4
3. Sara Hodler1:53:56261+48:245:48:57262-12
4. Magdalena Olsson2:29:15289+56:428:18:12259-3
5. Hanna Eriksson41:19162+10:098:59:31255-4
6. Johanka Simkova55:52289+23:479:55:23252-3
7. Anna Gunnars48:56252+19:3110:44:19249-3
8. Indre Valaite1:44:33194+33:2412:28:52240-9
9. Lisa Hallberg1:35:36258+51:5714:04:28251+11
10. Helene Söderlund1:58:4319916:03:11219-32
220Saarijärven Pullistus 116:04:03
1. Aapo Häkkinen1:43:06260+27:351:43:06260
2. Raine Kivelä2:14:51292+59:533:57:57279+19
3. Jaakko Kulmala1:41:41209+36:095:39:38252-27
4. Pellervo Kässi2:28:22286+55:498:08:00253+1
5. Markku Helle45:24227+14:148:53:24250-3
6. Timo Ålgars1:00:25302+28:209:53:49251+1
7. Timo Kulmala52:56278+23:3110:46:45252+1
8. Mikko Truhponen1:41:58168+30:4912:28:43238-14
9. Juho Pirttiniemi1:12:07198+28:2813:40:50230-8
10. Tarmo Hyttinen2:23:1326616:04:03220-10
221500Mila Finnish Team 116:05:33
1. Thomas Ekström1:47:11273+31:401:47:11273
2. Ari Palo1:55:49236+40:513:43:00249-24
3. Mikko Yli-Kauppila1:50:57254+45:255:33:57244-5
4. Jari Jaakkola2:09:12181+36:397:43:09228-16
5. Visa Koponen56:54318+25:448:40:03239+11
6. Juha Sinkkonen59:55300+27:509:39:582390
7. Petri Hiukka45:05204+15:4010:25:03231-8
8. Jukka Oksanen1:53:07239+41:5812:18:10230-1
9. Timo Jaarinen1:14:37212+30:5813:32:47221-9
10. Risto Ruohola2:32:4628216:05:332210
222Västerbergslagens OL 116:06:20
1. Fredrik Winterås1:54:29307+38:581:54:29307
2. Johan Winterås2:16:18297+1:01:204:10:47299-8
3. Per Eriksson1:59:59281+54:276:10:46292-7
4. Pär Stål2:14:09220+41:368:24:55270-22
5. Dan Eriksson55:39314+24:299:20:34272+2
6. Per Lovang43:07154+11:0210:03:41258-14
7. Fredrik Petrisi46:07217+16:4210:49:48253-5
8. Per Winther1:46:58205+35:4912:36:46245-8
9. Peter Östman1:14:15210+30:3613:51:01233-12
10. Kristoffer Holmström2:15:1924016:06:20222-11
223LiTHe Vilse DAM16:10:35
1. Anna Wehlin1:54:35308+39:041:54:35308
2. Frida Jönsson Hellstadius2:04:57263+49:593:59:32282-26
3. Kajsa Hammarström1:46:19232+40:475:45:51260-22
4. Ellinor Eriksson2:21:36259+49:038:07:27250-10
5. Hanna Modig Tjärnström42:32188+11:228:49:59246-4
6. Julia Modig Tjärnström53:29275+21:249:43:28244-2
7. Tyra Kleijn47:00224+17:3510:30:28240-4
8. Therese Klintberg1:42:41177+31:3212:13:09225-15
9. Karin E Gustafsson1:24:19244+40:4013:37:28228+3
10. Linnéa Engstedt2:33:0728516:10:35223-5
224Nydalens SK 316:12:06
1. Markus Glad1:38:11215+22:401:38:11215
2. Einar Lunøe2:09:48281+54:503:47:59260+45
3. Bjørn Hauge1:58:05276+52:335:46:04261+1
4. Simen Bjørningsøy2:14:19223+41:468:00:23244-17
5. Per Ola Ulseth41:58176+10:488:42:21240-4
6. Nils Bergan49:37236+17:329:31:58231-9
7. Vegard Halden50:00260+20:3510:21:58229-2
8. Børge Pedersen2:01:00279+49:5112:22:58232+3
9. Mons Kr. Løvfald1:28:25248+44:4613:51:23234+2
10. KyongSa Ri2:20:4325616:12:06224-10
225NTNUI 616:13:07
1. Truls Hestengen1:45:16266+29:451:45:16266
2. Sebastian Torgersen1:36:58134+22:003:22:14187-79
3. Gudmund Toverud Høglund2:07:27299+1:01:555:29:41234+47
4. Jonas Riseth2:07:51170+35:187:37:32217-17
5. Sven-Erik Markhus Kaiser1:21:51333+50:418:59:23253+36
6. Kristin Antonsen50:52248+18:479:50:15249-4
7. Bernhard Haver Vagle45:48214+16:2310:36:03244-5
8. Markus Rognstad Glad2:06:24287+55:1512:42:27250+6
9. Gjermund Eggen1:22:29240+38:5014:04:56252+2
10. Oddvar Brå2:08:1122416:13:07225-27
226Modum O-lag 116:13:13
1. Lars Enerhaugen1:49:34290+34:031:49:34290
2. Karsten Kopland1:49:31203+34:333:39:05243-47
3. Helge Kristian Kopland2:17:30315+1:11:585:56:35270+27
4. Erik Trøen2:06:00154+33:278:02:35246-24
5. Maren Kopland48:10267+17:008:50:45247+1
6. Tine Hansen52:42264+20:379:43:27243-4
7. Arno Grønhovd48:26243+19:0110:31:53241-2
8. Kaspar Lilja1:56:42257+45:3312:28:35237-4
9. Syver Kongsrud1:44:01262+1:00:2214:12:36265+28
10. Severin Berglia2:00:3720416:13:13226-39
227NTNUI 716:18:34
1. Jørgen Madslien1:28:13142+12:421:28:13142
2. Magnus Kyrkjebø2:19:41304+1:04:433:47:54259+117
3. Gjermund Olsen1:46:17231+40:455:34:11246-13
4. Eirik Aal2:16:44238+44:117:50:55238-8
5. Kajsa Stina Sandstad48:08266+16:588:39:03237-1
6. Maja Fjellstad Knutsen48:30224+16:259:27:33228-9
7. Helene Omdal47:11228+17:4610:14:44223-5
8. Ingrid Okkenhaug2:11:08296+59:5912:25:52236+13
9. Magnus Nygaard1:18:59228+35:2013:44:51232-4
10. Martin Ystenes2:33:4328616:18:34227-5
228Rælingen ok 116:22:37
1. Hans Petter Eng2:01:59322+46:282:01:59322
2. Thor Mella1:43:25173+28:273:45:24256-66
3. Are Kristiansen1:40:03196+34:315:25:27227-29
4. Steinar Låg2:12:46205+40:137:38:13221-6
5. Per Arne Karlsen53:58309+22:488:32:11229+8
6. Kjell Hobøl57:09293+25:049:29:20230+1
7. Øistein Hagen51:19269+21:5410:20:39228-2
8. Vemund Kongsnes1:52:27234+41:1812:13:06223-5
9. Halvor Hobøl1:21:34237+37:5513:34:40226+3
10. Jørn Limi2:47:5729916:22:37228+2
229Kemiön Kiilat 116:26:16
1. Matias Vanhanen1:33:50185+18:191:33:50185
2. Jussi Laakkio1:58:15244+43:173:32:05218+33
3. Olli Vesalainen1:50:39252+45:075:22:44224+6
4. Aleksi Toivola2:19:50254+47:177:42:34225+1
5. Olli Laakkio46:08238+14:588:28:42226+1
6. Martti Hyvönen1:11:05322+39:009:39:47238+12
7. Emil Piippo48:26243+19:0110:28:13239+1
8. Juho Kattelus1:54:58247+43:4912:23:11233-6
9. Raphaël Stefanini1:29:04249+45:2513:52:15235+2
10. Markus Mononen2:34:0128716:26:16229-6
230OK Österåker 116:33:36
1. Fredrik Stenbeck1:54:04305+38:331:54:04305
2. Pontus Bergström2:07:47275+52:494:01:51288-17
3. Kalle Persson1:58:19278+52:476:00:10277-11
4. Elias Johansson2:24:25269+51:528:24:35267-10
5. Niclas Nilsson48:32272+17:229:13:072670
6. Erik Andersson48:48229+16:4310:01:55257-10
7. Oskar Vahlberg44:09184+14:4410:46:04251-6
8. Mikael Andersson1:48:10208+37:0112:34:14242-9
9. Simon Sandqvist1:36:30260+52:5114:10:44260+18
10. Tobias Andersson2:22:5226416:33:36230-30
231FK Herkules / Frölunda OL / OK Älgen 116:36:53
1. Johan Nordström1:27:11135+11:401:27:11135
2. Fredrik Nordström2:41:22325+1:26:244:08:33298+163
3. Stefan Eriksson2:02:56291+57:246:11:29295-3
4. Rasmus Arfwedson2:13:21214+40:488:24:50268-27
5. Erik Eriksson42:12183+11:029:07:02259-9
6. Lukas Katvala1:01:15305+29:1010:08:17261+2
7. Erik Lauri47:15229+17:5010:55:32258-3
8. Arvid Hammar1:42:15172+31:0612:37:47247-11
9. Jonas Lauri1:17:24226+33:4513:55:11238-9
10. Axel Forsman2:41:4229316:36:53231-7
232OK Tylöskog 116:41:27
1. Per Karlsson1:43:00259+27:291:43:00259
2. Henrik Andersson2:04:02257+49:043:47:02258-1
3. Johan Alfredsson1:42:40212+37:085:29:42235-23
4. Olle Algotsson2:08:06172+35:337:37:48219-16
5. Bo Gustafsson48:23269+17:138:26:11220+1
6. Christer Gustavsson54:27279+22:229:20:38219-1
7. Göran Andersson54:12288+24:4710:14:50224+5
8. Åke Algotsson2:22:08314+1:10:5912:36:58246+22
9. Jonas Karlsson1:21:45238+38:0613:58:43241-5
10. Martin Svärd2:42:4429416:41:27232-9
233IK Jarl Rättvik 116:45:21
1. Jon Eklund1:50:45295+35:141:50:45295
2. Johan Höök1:43:23172+28:253:34:08222-73
3. Peter Jansson1:59:50279+54:185:33:58245+23
4. Emil Johansson2:09:19182+36:467:43:17229-16
5. Ragnar Oskarsson52:33298+21:238:35:50232+3
6. Roger Eklund1:01:23307+29:189:37:13235+3
7. Gustav Elfving50:39265+21:1410:27:52238+3
8. Anders Almlöf2:10:48294+59:3912:38:40248+10
9. Lars Nordkvist1:19:48231+36:0913:58:28240-8
10. Stefan Hed2:46:5329816:45:21233-7
234Vetelin Urheilijat / Halsuan Toivo / Kaustisen Pohjan-Veikot / Perhon Kiri 116:52:39
1. Joonatan Kivelä1:55:23309+39:521:55:23309
2. Markus Kainu1:48:53200+33:553:44:16251-58
3. Mikko Pajukangas1:43:45215+38:135:28:01230-21
4. Antti Pesola2:19:04250+46:317:47:05234+4
5. Jani Leppäniemi1:00:50328+29:408:47:55245+11
6. Mikko Kainu55:01284+22:569:42:56242-3
7. Hannu Pöyhönen1:07:54320+38:2910:50:50254+12
8. Akseli Jussinmäki1:44:59196+33:5012:35:49243-11
9. Ari Jussinmäki1:26:16247+42:3714:02:05245+2
10. Jyri Myllymäki2:50:3430016:52:39234-11
235Gustavsbergs OK 116:59:40
1. Jens Werner1:48:49283+33:181:48:49283
2. Simon Frisk1:54:06225+39:083:42:55248-35
3. Magnus Lindblom1:56:32268+51:005:39:27250+2
4. Martin Bellander2:03:35133+31:027:43:02227-23
5. Jan Lavén47:31258+16:218:30:33228+1
6. Tilda Bellander1:06:26319+34:219:36:59234+6
7. Ulf Burman49:31256+20:0610:26:30236+2
8. Peter Landén2:14:08302+1:02:5912:40:38249+13
9. Harald Mild1:22:44241+39:0514:03:222490
10. Patrik Frisk2:56:1830116:59:40235-14
236Järfälla OK 215:54:17
1. Ludwig Bergfalk1:54:01303+38:301:54:01303
2. Frank Steiner2:24:49309+1:09:514:18:50308+5
3. Ola Bovallius1:50:58255+45:266:09:48291-17
4. Aleksandr Manoilov2:18:26246+45:538:28:14273-18
5. Lars Palmqvist40:47157+9:379:09:01263-10
6. Erik Bovallius48:38225+16:339:57:39254-9
7. Johan Lundbäck47:43232+18:1810:45:22250-4
8. Magnus Sneitz2:03:10283+52:0112:48:32256+6
9. Anton Silier1:00:5726513:49:29242-14
10. Eric Roller2:04:4821415:54:17236-6
237Ringerike OL 116:02:23
1. Juha Viena2:16:03327+1:00:322:16:03327
2. Lars Berglund2:42:44327+1:27:464:58:47326-1
3. Kristian Kihle1:45:39228+40:076:44:26310-16
4. Lars-Inge Arnevik2:02:09121+29:368:46:35283-27
5. Stig Melling44:21210+13:119:30:56282-1
6. Monica Berglund48:48229+16:4310:19:44271-11
7. Oskar Arnevik44:01181+14:3611:03:45265-6
8. Frode Løset1:42:36176+31:2712:46:21253-12
9. Sander Arnevik1:02:0126713:48:22244-9
10. Knut Aas2:14:0123516:02:23237-7
238Gävle OK 216:03:57
1. Mårten Olsson1:40:14236+24:431:40:14236
2. Erik Olsson2:02:29255+47:313:42:43247+11
3. Anders Enmark2:12:39304+1:07:075:55:22269+22
4. Patrik Ottosson2:59:40324+1:27:078:55:02298+29
5. Lars Spånberg45:00222+13:509:40:02288-10
6. Anders L Olsson41:37122+9:3210:21:39273-15
7. Mikael Persson52:32277+23:0711:14:11274+1
8. Jan Sjöhed1:36:21132+25:1212:50:32258-16
9. Erik Hållström1:11:0528414:01:37262+4
10. Sven Lundbäck2:02:2020816:03:57238-24
239OK Moss 116:06:40
1. Kjetil Karlsen1:51:56297+36:251:51:56297
2. Hallvard Koren2:27:59316+1:13:014:19:55309+12
3. Tore Bjørnerød1:40:10198+34:386:00:05276-33
4. Øystein Olsen2:24:46270+52:138:24:51269-7
5. Jan Bjerketvedt54:49312+23:399:19:40270+1
6. Henning Bratland Carlsen53:14272+21:0910:12:54265-5
7. Christopher Schive49:14254+19:4911:02:08262-3
8. Thomas Roskifte1:44:03191+32:5412:46:11252-10
9. Thomas Tubbehaugen1:06:4927513:53:00254+2
10. Donatas Kontautas2:13:4023316:06:40239-15
240Kungälvs OK 116:21:43
1. Erik Aderstedt1:48:58285+33:271:48:58285
2. Björn Groth2:04:24260+49:263:53:22270-15
3. Johan Forssten1:44:49222+39:175:38:11249-21
4. Pontus Jansson2:29:25290+56:528:07:36251+2
5. Mats Hermansson58:40322+27:309:06:16258+7
6. Hans Nilsson1:00:28303+28:2310:06:44259+1
7. Carl Börnstedt44:39195+15:1410:51:23255-4
8. Aron Laurell Håkansson2:07:38289+56:2912:59:01263+8
9. Anders Thulin1:16:2329914:15:24277+14
10. Jussi Aumo2:06:1922016:21:43240-37
241Rånäs OK 116:22:25
1. Thomas Ohlin1:45:39268+30:081:45:39268
2. Per Carlberg2:15:19295+1:00:214:00:58285+17
3. Gunnar Åhlén2:05:01295+59:296:05:59284-1
4. Simon Bohman2:11:06197+38:338:17:05257-27
5. Magnus Ohlin51:00288+19:509:08:05262+5
6. Johannes Eklund44:55180+12:509:53:00250-12
7. Lars Ohlin45:26211+16:0110:38:26245-5
8. Guillermo Bossi2:16:43307+1:05:3412:55:09261+16
9. Joel Bohman1:07:5627614:03:05255-6
10. John Larsson2:19:2025016:22:25241-14
242Södertälje-Nykvarn OF 316:23:08
1. Martin Moldin2:02:00323+46:292:02:00323
2. Mats Liwell2:09:23279+54:254:11:23300-23
3. Sven Undeland1:47:34238+42:025:58:57273-27
4. Johann Lebreton2:35:19300+1:02:468:34:16278+5
5. Gustav Hedin47:20253+16:109:21:36274-4
6. Per-Göran Månsson1:02:03309+29:5810:23:39277+3
7. Jeanette Enckell48:30245+19:0511:12:09272-5
8. Lennart Borg1:42:23174+31:1412:54:32259-13
9. Jo Stevenson1:14:2729614:08:59275+16
10. Magnus Backlund2:14:0923616:23:08242-33
243Västerås SOK 216:25:15
1. Erik Nallgård1:52:36299+37:051:52:36299
2. Anders Älvegran2:13:33288+58:354:06:09296-3
3. Magnus Larsson2:04:47293+59:156:10:56294-2
4. Anders Sahlén2:40:31307+1:07:588:51:27293-1
5. Jan-Olov Bergman52:45301+21:359:44:12294+1
6. Sixten Törnqvist48:20222+16:1510:32:32283-11
7. Daniel Björnberg47:10227+17:4511:19:42278-5
8. Jonas Jensen-Tornehed1:51:42232+40:3313:11:24269-9
9. Simon Österlund1:08:2327814:19:47257-12
10. Hampus Westman2:05:2821916:25:15243-14
244Heming Orientering 216:28:19
1. Kimme Arnesen1:57:22314+41:511:57:22314
2. Knut Erling Øen2:06:13266+51:154:03:35291-23
3. vacant 2:03:17292+57:456:06:52286-5
4. Christian Reusch2:16:37237+44:048:23:29265-21
5. Henrik Reusch43:45204+12:359:07:14261-4
6. August Syrdal Øen53:51276+21:4610:01:05256-5
7. Ferdinand Fremming56:23296+26:5810:57:28259+3
8. Harald Eide-Fredriksen2:10:59295+59:5013:08:27267+8
9. Kristian Østermann1:17:2930114:25:56279+12
10. Ulrika Strup2:02:2320916:28:19244-35
245NAIS Orienteringsklubb 116:28:58
1. Simon Nyberg1:49:52293+34:211:49:52293
2. Anders Johansson2:24:29308+1:09:314:14:21302+9
3. Stefan Träff1:56:26267+50:546:10:47293-9
4. Erik Kjellgren2:36:33304+1:04:008:47:20284-9
5. Viktor Waernqvist37:5395+6:439:25:13276-8
6. Mattis Nilsson48:10220+16:0510:13:23266-10
7. Thomas Petersson44:17188+14:5210:57:40260-6
8. Niklas Samuelsson1:58:19268+47:1012:55:59262+2
9. Gustav Träff1:06:4827414:02:47253-9
10. Carl Granström2:26:1127016:28:58245-8
246IFK Hedemora OK 116:33:28
1. Carl Aura1:49:22288+33:511:49:22288
2. Erik Almséus1:54:27231+39:293:43:49250-38
3. Edwin Carlson2:13:35306+1:08:035:57:24271+21
4. Göran Kampegård2:24:21268+51:488:21:45260-11
5. Henrik Ehrin45:28228+14:189:07:132600
6. Marcus Mattson50:33242+18:289:57:46255-5
7. Gustaf Jon Carlson45:49215+16:2410:43:35248-7
8. Albin Carlson2:17:43309+1:06:3413:01:18264+16
9. Olle Penttinen1:13:4429314:15:02272+8
10. Elias Melin2:18:2624816:33:28246-26
247Suunta 2000 116:37:13
1. Juho Korpi2:01:32321+46:012:01:32321
2. Marko Vapa1:51:47216+36:493:53:19269-52
3. Matti Oikarinen2:15:38311+1:10:066:08:57289+20
4. Ilpo Viipola2:13:37215+41:048:22:34263-26
5. Miko Vapa50:26284+19:169:13:00266+3
6. Markku Oikarinen54:43283+22:3810:07:43260-6
7. Tuomas Virtala44:51197+15:2610:52:34256-4
8. Elis Franzen1:57:11261+46:0212:49:45257+1
9. Jussi Neuvonen1:13:2229114:03:07270+13
10. Ville Väkeväinen2:34:0628816:37:13247-23
248Lappeen Riento / Joutsenon Kullervo / Luumäen Rasti / Raja-Karjalan Suunnistajat / SK Vuoksi 216:37:24
1. Miika Husu1:37:25212+21:541:37:25212
2. Veera Kortelainen2:07:29273+52:313:44:54253+41
3. Jussi Eskelinen2:43:03328+1:37:316:27:57305+52
4. Joonas Hirvi2:26:55281+54:228:54:52296-9
5. Matti Lahdenperä46:59249+15:499:41:51291-5
6. Aatu Hirvikallio50:25240+18:2010:32:16281-10
7. Jani Kiuru38:15107+8:5011:10:31270-11
8. Markus Parviainen2:00:50276+49:4113:11:21268-2
9. Masa Juutilainen1:11:3628614:22:57264-4
10. Petri Hirvikallio2:14:2723716:37:24248-16
249Teekkarisuunnistajat 116:40:30
1. Aada Forsman2:36:33335+1:21:022:36:33335
2. Tiina Haarlaa2:35:21321+1:20:235:11:54330-5
3. Eero-Matti Vainio1:54:31262+48:597:06:25320-10
4. Mikko Laakso2:00:52117+28:199:07:17304-16
5. Hanna Ruhanen45:30230+14:209:52:47301-3
6. Mari Seppänen49:08232+17:0310:41:55286-15
7. Ina Westerlund46:52221+17:2711:28:47283-3
8. Milla Mattila1:52:53237+41:4413:21:40276-7
9. Vili Virkki1:01:0926614:22:49243-33
10. Anu Uhotoinen2:17:4124516:40:30249+6
250OK Tyr DAM16:44:08
1. Linda Take1:48:45282+33:141:48:45282
2. Malin Leandersson2:04:44262+49:463:53:29273-9
3. My Westlund1:57:27273+51:555:50:56264-9
4. Mia Gyllenberg2:57:25322+1:24:528:48:21287+23
5. Lovisa Martinsson44:44216+13:349:33:05284-3
6. Lydia Martinsson47:18206+15:1310:20:23272-12
7. Märta Ransjö46:36220+17:1111:06:59268-4
8. Agneta Gustavsson2:00:55277+49:4613:07:54266-2
9. Stina Granefelt1:08:4327914:16:37258-8
10. Sofie Gustavsson2:27:3127216:44:08250-8
251CopenhagenO 116:44:17
1. Rolf Lund1:57:10313+41:391:57:10313
2. Lars Rasmussen2:17:18301+1:02:204:14:28303-10
3. Dzintars Salavs1:44:09217+38:375:58:37272-31
4. Mathias Karlå2:25:55275+53:228:24:32266-6
5. Jørgen Skaarup38:15105+7:059:02:47256-10
6. Frank Rasmussen53:19273+21:149:56:06253-3
7. Torben Schorlemmer1:01:57310+32:3210:58:03261+8
8. Claus Cederberg2:08:35291+57:2613:06:38265+4
9. Kent Pihl1:24:0931314:30:47289+24
10. Mikkel Skaarup2:13:3023216:44:17251-38
252FK Göingarna / Hästveda OK 116:46:28
1. Fritjof Axelsson1:41:35243+26:041:41:35243
2. Hampus Larsson2:14:58293+1:00:003:56:33276+33
3. Håkan Axelsson2:55:08330+1:49:366:51:41315+39
4. Jesper Håkansson2:19:44253+47:119:11:25305-10
5. Hilda Axelsson48:58275+17:4810:00:23302-3
6. Niklas Edvardsson44:46179+12:4110:45:09287-15
7. Edvin Selin53:07281+23:4211:38:16286-1
8. Henrik Larsson1:51:45233+40:3613:30:01285-1
9. Mikael Persson1:13:2929214:43:30271-14
10. Håkan Gunnarsson2:02:5821216:46:28252-19
253Knoppen Elit DAM16:46:35
1. Johanna Erlandsson1:56:18310+40:471:56:18310
2. Frida Erkers2:19:20303+1:04:224:15:38305-5
3. Lisa Larsen1:51:20256+45:486:06:58287-18
4. Erica Edman2:54:24321+1:21:519:01:22300+13
5. Marie Spångmyr46:30246+15:209:47:52298-2
6. Moa Larsson1:00:12301+28:0710:48:04289-9
7. Johanna Sarenmark48:20242+18:5511:36:24285-4
8. Bente Rost2:05:35286+54:2613:41:59288+3
9. Evelina Wickbom1:02:1727114:44:16248-40
10. Linda Lindkvist2:02:1920716:46:35253+5
254Gudhems IF / Mullsjö SOK 116:48:46
1. Erik Nero1:34:38197+19:071:34:38197
2. Ulrika Fredriksson2:14:30290+59:323:49:08264+67
3. Mattias Hedfjärd2:02:11288+56:395:51:19266+2
4. Ludvig Danfors2:35:47301+1:03:148:27:06271+5
5. Niklas Fallgren48:52274+17:429:15:58269-2
6. Pia Käck Fritzell57:56296+25:5110:13:54267-2
7. Patrick Ericson48:30245+19:0511:02:24263-4
8. Rikard Gustavsson2:19:41311+1:08:3213:22:05277+14
9. Malin Fallgren1:28:2631714:50:31292+15
10. William Lundstedt1:58:1519516:48:46254-38
255Nyköpings OK / Sigtuna OK 316:52:54
1. Johan Kügler2:10:22325+54:512:10:22325
2. Ulf Hylander2:42:18326+1:27:204:52:403250
3. Ingemar Neuhauser1:57:00270+51:286:49:40314-11
4. Tomas Reibring2:15:22229+42:499:05:02302-12
5. Philip Carlsson39:54139+8:449:44:56295-7
6. William Nilsson44:07172+12:0210:29:03279-16
7. Mikael Guttke53:30284+24:0511:22:33280+1
8. Fredrik Ekenborg1:55:02248+43:5313:17:35273-7
9. Kristin Hylander1:02:1627014:19:51247-26
10. Anton Bergström2:33:0328416:52:54255+8
256Centrum OK 216:53:47
1. Holger Kohr2:16:41328+1:01:102:16:41328
2. Kristoffer Edshage2:08:25277+53:274:25:06314-14
3. Joel Berring1:57:53275+52:216:22:59301-13
4. Jorrit Boekel2:25:57276+53:248:48:56289-12
5. Jonas Lindholm42:09182+10:599:31:05283-6
6. Karin Fägerlind51:07250+19:0210:22:12276-7
7. Sören Andersson57:59302+28:3411:20:11279+3
8. Mattias Holmberg1:58:34270+47:2513:18:45274-5
9. Henrik Lundgren1:23:4131114:42:26287+13
10. Martin Karlsson2:11:2123016:53:47256-31
257Ärla IF DAM16:54:26
1. Lisa Andersson (vacant)1:45:26267+29:551:45:26267
2. Julia Davidsson (vacant)2:11:47284+56:493:57:13277+10
3. Susen Lösch (vacant)1:36:29168+30:575:33:42243-34
4. Linn Axelsson (vacant)2:48:40317+1:16:078:22:22262+19
5. Emma Kantarp (vacant)47:26256+16:169:09:48264+2
6. Maria Wester (vacant)59:08297+27:0310:08:56262-2
7. Annika Ohlsson (vacant)56:07295+26:4211:05:03267+5
8. Ida Olsson (vacant)2:08:57292+57:4813:14:00271+4
9. Sofia Grawé (vacant)1:20:3530614:34:35283+12
10. Emelie Larsson (vacant)2:19:5125316:54:26257-26
258Väsby OK 116:55:37
1. Björn Jansson2:33:16334+1:17:452:33:16334
2. Lars Olsson2:08:20276+53:224:41:36320-14
3. Joakim Olsson2:00:49284+55:176:42:25309-11
4. Lukas Olsson2:42:35309+1:10:029:25:00306-3
5. Mårten Anterud47:58262+16:4810:12:58304-2
6. Filip Olsson52:17262+20:1211:05:15295-9
7. Robert Cole41:57165+12:3211:47:12290-5
8. Stefan Lybert1:56:19253+45:1013:43:31289-1
9. Henrik Hammas1:13:1429014:56:45269-20
10. Magnus Gadefors1:58:5220016:55:37258-11
259Alfta-Ösa OK 116:57:57
1. Andreas Davidsson1:52:59300+37:281:52:59300
2. Peter Karsbo2:06:17267+51:193:59:16281-19
3. Stefan Carlsson1:51:39257+46:075:50:55263-18
4. Fredrik Broman2:15:17227+42:448:06:12248-15
5. Stefan Hedlund44:39214+13:298:50:512480
6. Thomas Ericson48:40226+16:359:39:31237-11
7. Frida Jonsson45:58216+16:3310:25:29234-3
8. Urban Mannelkvist2:21:39313+1:10:3012:47:08254+20
9. Jonas Nyholm1:33:3332114:20:41294+40
10. Johan Norell2:37:1629116:57:57259-35
260Sala OK / Vandrarringen 117:00:40
1. Martin Norrbom1:39:53232+24:221:39:53232
2. Patrik Hellblom2:05:08264+50:103:45:01254+22
3. Mårten Källström1:55:43264+50:115:40:44255+1
4. Jan Ehnberg2:41:18308+1:08:458:22:02261+6
5. Tomas Jonsson1:05:01331+33:519:27:03277+16
6. Peter Kraft1:03:56315+31:5110:30:59280+3
7. Johan Engvall1:04:00316+34:3511:34:59284+4
8. Anton Källström1:50:02224+38:5313:25:01281-3
9. Erik Grinneby1:20:5131014:45:52286+5
10. Mikael Gottfridsson2:14:4823817:00:40260-26
261Storviks IF 117:01:09
1. Erik Dahlqvist1:42:20252+26:491:42:20252
2. Ulf Karlsson2:15:07294+1:00:093:57:27278+26
3. Göran Vikblom2:06:37297+1:01:056:04:04282+4
4. Nils Dahlqvist2:19:24252+46:518:23:28264-18
5. Ola Karlsson57:19319+26:099:20:47273+9
6. Joel Börjesson Eriksson1:01:07304+29:0210:21:54274+1
7. Lasse Holm53:35285+24:1011:15:29276+2
8. Bo Börjesson1:56:17252+45:0813:11:46270-6
9. Per Olofsson1:16:2830014:28:14278+8
10. Viktor Dahlqvist2:32:5528317:01:09261-17
262Länna IF 117:07:22
1. Johan Edenhamn1:44:31263+29:001:44:31263
2. Jonas Eriksson2:31:51318+1:16:534:16:22306+43
3. Per Edenhamn1:49:58250+44:266:06:20285-21
4. Andreas Krafft2:32:24296+59:518:38:44280-5
5. Robert Alm59:29325+28:199:38:13287+7
6. Sture Larsson1:02:16313+30:1110:40:29285-2
7. Martin Lönn1:04:43317+35:1811:45:12288+3
8. Jonas Selling1:56:08251+44:5913:41:20287-1
9. Nicklas DeWitt1:24:1331415:05:33290+3
10. Emil Andersson2:01:4920517:07:22262-28
263Skogsluffarnas OK 117:18:06
1. Elias Tidevall1:51:47296+36:161:51:47296
2. Magnus Falkenström1:47:36196+32:383:39:23244-52
3. Petter Lind1:57:44274+52:125:37:07248+4
4. Jan Stridh2:51:57320+1:19:248:29:04274+26
5. Johan Tirén50:50287+19:409:19:54271-3
6. Joel Mongård51:11251+19:0610:11:05263-8
7. Fredrik Wallstedt1:02:05311+32:4011:13:10273+10
8. Hans-Christian Höie2:15:20305+1:04:1113:28:30284+11
9. Andreas Namslauer1:20:4630914:49:16285+1
10. Douglas Lundin2:28:5027317:18:06263-22
264HJS-Vansbro OK 117:20:01
1. Tord Hederskog1:54:26306+38:551:54:26306
2. Per Lundkvist2:05:11265+50:133:59:37283-23
3. Lars Dahlström2:13:36307+1:08:046:13:13296+13
4. Jonas Birgersson3:29:17331+1:56:449:42:30314+18
5. Rolf Larsson50:21283+19:1110:32:51312-2
6. Jan Palander1:02:12311+30:0711:35:03304-8
7. Erik Kail58:15303+28:5012:33:18302-2
8. Oskar Brandt1:31:1599+20:0614:04:33294-8
9. Zeb Palm1:08:0927715:12:42256-38
10. Jonny Danielsson2:07:1922117:20:01264+8
265OK Klemmingen / Attunda OK 317:22:44
1. Håkan Palm1:49:50292+34:191:49:50292
2. Örjan Sahl2:56:37332+1:41:394:46:27324+32
3. Esbjörn Långström2:02:24289+56:526:48:51313-11
4. Mattias Bårström2:16:02236+43:299:04:53301-12
5. Peter Askeljung1:05:11332+34:0110:10:04303+2
6. Simon Järpling46:28195+14:2310:56:32293-10
7. Valdemar Askeljung54:09287+24:4411:50:412930
8. Ilgvars Caune1:34:33123+23:2413:25:14282-11
9. Simon Martinsson1:13:1128914:38:25268-14
10. Greger Bäckström2:44:1929517:22:44265-3
266Røyken O-lag 117:25:59
1. Knut Sveinung Holth Rekaa1:22:5997+7:281:22:5997
2. Eirik Holth Johannessen1:59:03248+44:053:22:02185+88
3. Jon Erik Kvarme2:10:26300+1:04:545:32:28238+53
4. Leif Erik Havnen3:17:15330+1:44:428:49:43291+53
5. Øyvind Roger Hansen44:48217+13:389:34:31286-5
6. Hege Holth Rekaa51:33257+19:2810:26:04278-8
7. Morten Johannessen1:01:52309+32:2711:27:56282+4
8. Roger Wiik1:49:09215+38:0013:17:05272-10
9. Ane Baldishol Brevig1:08:5028014:25:55259-13
10. Peter Carlsen3:00:0430217:25:59266+7
267Skarpnäcks OL 117:28:42
1. Niclas Behrenfeldt1:43:53262+28:221:43:53262
2. Jörgen Stegard2:16:58299+1:02:004:00:51284+22
3. Lars Segerman1:58:16277+52:445:59:07274-10
4. Håkan Rolfsson2:49:11318+1:16:388:48:18286+12
5. Stefan Myrefelt55:14313+24:049:43:32293+7
6. Vera Rolfsson1:04:50318+32:4510:48:22290-3
7. Nicklas Doyle55:54293+26:2911:44:16287-3
8. Viktor Häggström1:39:41156+28:3213:23:57279-8
9. Fredrik Wassermeyer1:20:2430514:44:21282+3
10. Samuel Henriksson2:44:2129617:28:42267-15
268Tolered-Utby Ol-klubb 117:30:43
1. Anders Hermansson2:21:59331+1:06:282:21:59331
2. Kristian Porath2:37:26323+1:22:284:59:25327-4
3. Bjarne Gelotte2:10:35301+1:05:037:10:00321-6
4. Johan Hindér2:17:11243+44:389:27:11307-14
5. Nadia El-Charif58:37321+27:2710:25:48308+1
6. Elias Ljungqvist42:25140+10:2011:08:13296-12
7. Axel Hanson1:03:20315+33:5512:11:332960
8. Markus Lindegårdh1:32:58111+21:4913:44:31290-6
9. Mattias Ljungqvist1:13:4529414:58:16273-17
10. Pontus Hermansson2:32:2728017:30:43268-5
269Valbo AIF17:52:40
1. Henrik Mattsson1:42:03250+26:321:42:03250
2. Stefan Strid2:43:08328+1:28:104:25:11316+66
3. Lars Karlsson1:37:43181+32:116:02:54279-37
4. Torbjörn Blom2:35:47301+1:03:148:38:412790
5. Thomas Karlsson51:06290+19:569:29:47280+1
6. Johan Andersson52:18263+20:1310:22:05275-5
7. Hasse Åberg52:26276+23:0111:14:312750
8. Karl-Erik Engblom2:10:13293+59:0413:24:44280+5
9. Håkan Persson1:24:0631214:48:50288+8
10. Robin Offermo3:03:5030417:52:40269-19
270OK Orinto / Ryda SK 117:53:17
1. Elin Classon2:00:44319+45:132:00:44319
2. Simon Börjeson2:24:25307+1:09:274:25:09315-4
3. Magnus Homann1:27:40113+22:085:52:49267-48