Officiell resultatlista för OL-rounden, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: OL-rounden, lång
Arrangörsorganisation: OK Hedströmmen
Datum: lördag 15 augusti 2015

D21

4 610 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa PerssonOK Tisaren39:388:35
2Johanna ÖbergOK Hällen39:47+0:098:37
3Rebecka LindbergOK Roslagen40:00+0:228:40
4Emma KantarpÄrla IF40:30+0:528:47
5Johanna OlssonTäby OK40:43+1:058:49
6Linnéa HolmqvistHagaby GOIF42:15+2:379:09
7Karin ValdemarssonKöping-Kolsva OK43:37+3:599:27
8Anna ZetterbergVästerås SOK45:38+6:009:53
9Lisa WesterbergOK Milan48:50+9:1210:35
10Lina FredrikssonKorsnäs IF OK49:08+9:3010:39
11Sofie LandqvistKöping-Kolsva OK49:30+9:5210:44
12Therese KorkeakoskiOK Milan51:05+11:2711:04
13Hanna BarkegrenStora Tuna OK52:54+13:1611:28
14Karna ThorssonOK Linné53:20+13:4211:34
15Sara HamreforsVästerås SOK56:13+16:3512:11
16Johanna RagvaldOK Linné1:00:03+20:2513:01
Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IFej godkänd
Rebecka HoppeIF Thorej start
Susanne ErikssonOK Milanej start

H21

7 240 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin RegbornHagaby GOIF40:325:35
2Peter ÖbergOK Hällen41:35+1:035:44
3Robbin KantarpÄrla IF45:51+5:196:19
4Anders ÖsterlundVästerås SOK45:54+5:226:20
5Oscar VångellÄrla IF47:42+7:106:35
6Janne SelkäläKöping-Kolsva OK51:34+11:027:07
7Patrik LindÄrla IF55:58+15:267:43
8Jonas LindahlOK Milan56:17+15:457:46
9Jonathan RosendahlÄrla IF56:41+16:097:49
10Klas BringertKatrineholms OK1:00:53+20:218:24
11Fredrik RegbornHagaby GOIF1:02:58+22:268:41
12Johan CelanderKöping-Kolsva OK1:05:47+25:159:05
Erik MelénMotala AIF OLej godkänd
Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Filip SöderlundOK Milanej godkänd
Johan SundénVästerås SOKej start
Martin NorrbomSala OKej start
Per EklöfOK Milanej start
Henrik LidhageIK Ymerej start

D18

4 460 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandra NäslundVästerås SOK45:0510:06
2Mirjam DalénSala OK45:57+0:5210:18
3Jenny LindbergVandrarringen46:36+1:3110:26
4Emma HelmerssonVästerås SOK47:43+2:3810:41
5Anna KarlströmOK Linné47:55+2:5010:44
6Josefin ErlandssonOK Milan51:58+6:5311:39
Malin NymanOK Tyrej godkänd

H18

5 130 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle NilssonOK Linné35:266:54
2John GunnarssonSurahammars SOK37:35+2:097:19
3Martin SärnbrinkOK Tisaren39:38+4:127:43
4Simon SchusterVallentuna-Össeby OL40:49+5:237:57
5Jakob FranssonOK Milan42:51+7:258:21
6Tuve MöllerOK Linné42:55+7:298:21
7Rasmus MöllerArboga OK44:21+8:558:38
8Johan EdenhamnLänna IF45:10+9:448:48
9Waldemar AnderssonOK Roslagen45:27+10:018:51
10Gustav ÖgrenKorsnäs IF OK48:15+12:499:24
11Henrik HamreforsVästerås SOK50:22+14:569:49
12Anton KällströmSala OK53:54+18:2810:30
13Simon ÖsterlundVästerås SOK55:33+20:0710:49
Dan ÖsterlundVästerås SOKej godkänd
Erik NallgårdVästerås SOKej start

D16

4 170 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja MosslindVandrarringen37:419:02
2Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK39:25+1:449:27
3Ronja JungåkerKorsnäs IF OK39:58+2:179:35
4Sofie OhlssonSödertälje-Nykvarn OF47:04+9:2311:17
5Johanna SärnbrinkOK Tisaren50:55+13:1412:12
6Hanna SundströmVästerås SOK58:29+20:4814:01
7Olivia FröbergOK Roxen1:00:04+22:2314:24
8Alva LamprechtKöping-Kolsva OK1:13:06+35:2517:31
Stina JonssonOK Torej godkänd
Tindra JernströmAvesta OKej start
Elin NallgårdVästerås SOKej start

H16

4 370 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar NymanOK Tyr36:118:16
1Håkan RambergHallstahammars OK36:118:16
3Casper HedarOK Tor41:15+5:049:26
4Johannes ÖgrenKorsnäs IF OK41:20+5:099:27
5Fredrik HamreforsVästerås SOK43:09+6:589:52
6Sixten TörnqvistVästerås SOK44:26+8:1510:10
7Simon BjörklundLindebygdens OK52:54+16:4312:06
8Pontus LindgrenVästerås SOK59:44+23:3313:40
Pontus BierfeldtÄrla IFej start

D14

2 990 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva RyttherVästerbergslagens OL32:1810:48
2Malin BierfeldtÄrla IF36:21+4:0312:09
3Cornelia IvarssonOK Hammaren36:39+4:2112:15
4Josefine JonssonOK Tor38:17+5:5912:48
5Agnes KällströmSala OK38:41+6:2312:56
6Karin Ingeborg WedmanVästerbergslagens OL40:43+8:2513:37
7Moa KarlssonStorviks IF42:08+9:5014:05
8Andrea LamprechtKöping-Kolsva OK44:08+11:5014:45
9Iris van LoenhoutOK Hedströmmen44:58+12:4015:02
10Ingrid OlssonOK Tor46:59+14:4115:42
11Julia WannerAvesta OK47:38+15:2015:55
12Jennifer SvenssonKorsnäs IF OK49:00+16:4216:23
13Lisa VogtVästerbergslagens OL52:12+19:5417:27
14Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL55:23+23:0518:31
15Agnes OlssonOK Tor1:07:10+34:5222:27
16Hanna ErikssonNorbergs OK1:11:57+39:3924:03
17Sigrid FröbergOK Roxen1:18:27+46:0926:14
18Nora RolénOK Hedströmmen1:28:15+55:5729:30
Paula BlockhammarOK Hedströmmenej godkänd
Ida HallinSurahammars SOKej godkänd

H14

3 000 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Valter PetterssonOK Tisaren25:428:34
2Henry SvensVästerbergslagens OL27:52+2:109:17
3Kalle SjöströmVästerås SOK28:25+2:439:28
4Andreas NäslundVästerås SOK29:10+3:289:43
5Henrik PetrisiVästerbergslagens OL30:22+4:4010:07
6Casper VånsjöArboga OK30:40+4:5810:13
7Emil AhlströmVästerås SOK41:16+15:3413:45
8Oscar ThornellSurahammars SOK48:00+22:1816:00
Markus ÖsterlundVästerås SOKej godkänd

D14 Kort

2 590 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida PetterssonSurahammars SOK42:0516:14

H14 Kort

2 590 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel JensenArboga OK51:3719:55
2Alexander SevonSurahammars SOK53:27+1:5020:38

D12

2 590 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara SjöströmVästerås SOK23:409:08
2Maja AhlströmVästerås SOK33:41+10:0113:00
3Sanna SanderOK Milan36:00+12:2013:53
4Jonna SandbergKöping-Kolsva OK41:32+17:5216:02
5Kristina LindgrenVästerås SOK42:25+18:4516:22
6Ellen AnderssonHagaby GOIF43:54+20:1416:56
7Disa SvenssonKorsnäs IF OK44:12+20:3217:03
8Jonna SiljebäckVandrarringen47:37+23:5718:23
9Sofie ThornellVästerås SOK48:17+24:3718:38
10Alicia BergkvistVästerbergslagens OL53:23+29:4320:36
11Selma IvarssonOK Hammaren55:42+32:0221:30
12Rebecka HaslerSurahammars SOK59:20+35:4022:54
13Cajsa VånsjöArboga OK1:03:14+39:3424:24
14Kornelia RådbergKöping-Kolsva OK1:08:40+45:0026:30
Alice HelmerssonVandrarringenej godkänd
Frida GunérusSurahammars SOKej godkänd
Nora HändigOK Hedströmmenej godkänd
Wilma ThornellSurahammars SOKej godkänd

H12

2 590 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias Jeb BergrothVästerås SOK37:5814:39
2Ludvig BylundFagersta OK41:20+3:2215:57
3Lucas WannerAvesta OK48:39+10:4118:47
4Edvin BerggrenFagersta OK56:43+18:4521:53
5Arvid ErikssonNorbergs OK1:14:08+36:1028:37
6Edvin ÖströmSurahammars SOK1:20:14+42:1630:58
7Malte EnbomOK Hedströmmen1:34:08+56:1036:20
Anders AnderssonOK Hedströmmenej godkänd
Lucas AhlströmVästerås SOKej start

H12 Kort

2 240 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melvin FredrikssonKorsnäs IF OK31:5814:16

D10

2 240 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe ÖgrenKarlsbyhedens IK23:2210:25
2Linnea JunevikLeksands OK25:58+2:3611:35
3Lovisa BylundFagersta OK54:17+30:5524:14
Matilda ÖströmSurahammars SOKej start

H10

2 240 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ThybeckLindebygdens OK18:028:03
2Josiah BergrothVästerås SOK18:55+0:538:26
3Linus HallinSurahammars SOK19:43+1:418:48
4Karl ForsgrenVästerbergslagens OL23:15+5:1310:22
5Kalle AnderssonOK Hedströmmen25:23+7:2111:19
6Jonatan VånsjöArboga OK28:11+10:0912:34
7Jakob SandbergKöping-Kolsva OK29:35+11:3313:12
8Dennis BjurstedtSurahammars SOK31:23+13:2114:00
9Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL31:46+13:4414:10
10Arvid GunérusSurahammars SOK49:55+31:5322:17
Vidar NettelmarkSurahammars SOKej start
Rasmus HedarOK Torej start

D35

4 670 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LöwegrenKatrineholms OK52:5211:19
2Sofia CarlssonLindebygdens OK59:28+6:3612:44

H35

5 390 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik HellgrenNorbergs OK1:10:5413:09
Henrik NettelmarkSurahammars SOKej start

D40

4 460 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LindgrenVästerås SOK45:3610:13
2Marie BerggrenFagersta OK52:48+7:1211:50
3Maria BylundFagersta OK53:11+7:3511:55
4Anna NygårdVästerås SOK53:28+7:5211:59
5Jenny ÖgrenKarlsbyhedens IK59:14+13:3813:16
6Ulrika SanderOK Milan1:03:52+18:1614:19
7Sofia ErlandssonOK Milan1:12:53+27:1716:20
8Sofia HaslerSurahammars SOK1:15:58+30:2217:01
Malena AhlströmVästerås SOKej godkänd
Jenny GustafssonArboga OKej start

H40

5 480 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Erik HaslerSurahammars SOK38:036:56
2Magnus ÖhlingOK Tor40:51+2:487:27
3Jörgen JonssonOK Tor42:24+4:217:44
4Magnus ThornellSurahammars SOK43:18+5:157:54
5Mikael AnderssonHagaby GOIF53:35+15:329:46
6Marcus JohnssonAvesta OK53:58+15:559:50
7Henrik HallinSurahammars SOK1:00:12+22:0910:59
8Urban SärnbrinkOK Tisaren1:03:24+25:2111:34
9Niklas SöderlundAvesta OK1:03:30+25:2711:35
10Anders GalinSurahammars SOK1:35:08+57:0517:21
Johan AhlströmVästerås SOKej godkänd

D45

4 400 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria JunevikLeksands OK44:2010:04
2Lena PetrisiVästerbergslagens OL51:14+6:5411:38
3Annika SundströmVästerås SOK55:49+11:2912:41
4Karin NymanOK Tyr57:19+12:5913:01
5Katarina OlssonOK Tor59:16+14:5613:28
6Anna NorrbomSala OK1:00:22+16:0213:43
7Carina RegbornHagaby GOIF1:02:40+18:2014:14
8Karin ÅkermanVästerås SOK1:04:34+20:1414:40
9Annika OhlssonÄrla IF1:06:20+22:0015:04
10Anna LundSurahammars SOK1:22:28+38:0818:44
11Elisabeth StödemanSurahammars SOK1:56:30+1:12:1026:28

H45

5 130 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola JernströmAvesta OK41:178:02
2Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK45:29+4:128:51
3Håkan OlofssonÄrla IF47:02+5:459:10
3Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK47:02+5:459:10
5Jonas OlssonOK Roxen47:55+6:389:20
6Tomas JonssonVandrarringen51:14+9:579:59
7Joakim AhlströmVästerås SOK52:35+11:1810:15
8Sören LindgrenVandrarringen54:23+13:0610:36
9Olle SjöforsOK Älme57:35+16:1811:13
10Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL1:01:24+20:0711:58
11David LindgrenVästerås SOK1:41:57+1:00:4019:52
12Per WesterlundSkogsluffarnas OK2:19:47+1:38:3027:14
Thomas IvarssonOK Hammarenej godkänd
Tore NallgårdVästerås SOKej start
Gustaf SameliusVisborgs OKej start

D50

4 010 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta OlssonTäby OK40:0610:00
2Mona BierfeldtÄrla IF41:54+1:4810:26
3Gunilla BomanVästerås SOK42:37+2:3110:37
4Mia BierfeldtÄrla IF42:46+2:4010:39
5Ragnhild SvensVästerbergslagens OL43:16+3:1010:47
6Lotta JungåkerKorsnäs IF OK46:40+6:3411:38
7Karin Swärd LindbergVandrarringen48:40+8:3412:08
8Anna Weckner WestlundOK Tyr49:04+8:5812:14
9Helena HolmbergKöping-Kolsva OK50:10+10:0412:30
10Mia GustafssonOK Kåre50:28+10:2212:35
11Torun PahlmGarphyttans IF52:07+12:0112:59
12Marie LarssonKöping-Kolsva OK55:27+15:2113:49
13Ann-Louise HjorthArboga OK1:00:32+20:2615:05
14Elisabet ElmertoftNorbergs OK1:01:19+21:1315:17
15Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL1:12:00+31:5417:57
16Eva KorkeakoskiOK Milan1:32:10+52:0422:59
Helena PepaHagaby GOIFej godkänd

H50

4 610 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna31:546:55
2Ulf MagnussonLeksands OK35:47+3:537:45
3Sten LeanderssonOK Tyr36:12+4:187:51
4Stefan BjurstedtSurahammars SOK39:21+7:278:32
5Mårten KällströmSala OK42:51+10:579:17
6Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubb43:19+11:259:23
7Pär NymanOK Tyr44:18+12:249:36
8Per WintherVästerbergslagens OL44:19+12:259:36
9Per SundströmVästerås SOK45:50+13:569:56
10Henrik OlssonOK Tor46:47+14:5310:08
11Lars GustafssonOK Kåre50:47+18:5311:00
12Ulf HamreforsVästerås SOK53:25+21:3111:35
13Gunnar SpelkvistHällefors OK54:52+22:5811:54
14Stefan TörnqvistVästerås SOK54:53+22:5911:54
15Niclas AhlströmVästerås SOK55:40+23:4612:04
16Mats JönssonKorsnäs IF OK55:43+23:4912:05
17Lennart MyrehedVandrarringen56:28+24:3412:14
18Mikael DavidssonVästerås SOK57:34+25:4012:29
19Niklas SanderOK Milan57:55+26:0112:33
20Jörgen DalénSala OK1:02:46+30:5213:36
21Erik BengtssonSala OK1:24:47+52:5318:23
Björn AlpbergAlmby IKej godkänd
Fredrik NilssonKFUM Örebro OKej start
Per BjurströmOK Tisarenej start

D55

3 620 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika BrodinLindebygdens OK40:2111:08
2Elisabeth ÖströmOK Tyr40:45+0:2411:15
3Lena LarssonSala OK41:21+1:0011:25
4Annika LeanderssonOK Tyr42:45+2:2411:48
5Ingrid KensbyOK Tyr48:19+7:5813:20
6Annelie SpolanderNorbergs OK59:21+19:0016:23
7Annika DavidssonVästerås SOK1:04:40+24:1917:51
Anna-Lena AnderssonVästerbergslagens OLej godkänd

H55

4 670 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten WestlundOK Tyr38:348:15
2Anders HaglundLeksands OK39:23+0:498:25
3Pär LundkvistHagaby GOIF42:19+3:459:03
4Mats CarlsvärdAlmby IK42:52+4:189:10 Ladda ner rutt i gpx-format
5Anders GedinSäterbygdens OK43:07+4:339:13
6Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan43:17+4:439:16
7Per-Olov SjöströmVästerås SOK43:18+4:449:16
8Roland NotstamArboga OK47:45+9:1110:13
9Jan-Åke IsraelssonOK Milan49:11+10:3710:31
10Leif SandahlOK Tyr51:23+12:4911:00
11Tomas AnderssonOK Tor52:27+13:5311:13
12Mats BirkestålKöping-Kolsva OK54:42+16:0811:42
13Mats KensbyOK Tyr1:01:33+22:5913:10
14Håkan GustafsonEskilstuna OL1:01:59+23:2513:16
15Håkan SvenssonAlmby IK1:04:32+25:5813:49
Carl-Erik BerglövFagersta OKej start

D60

2 870 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL34:0411:52
2Lena JanssonArboga OK34:26+0:2211:59
3Britt GunnarssonKristinehamns OK35:02+0:5812:12
4Ann-Britt GöranssonAlmby IK36:45+2:4112:48
5Mona HullAlmby IK42:44+8:4014:53
6Kerstin SundbergOK Kåre48:50+14:4617:00
7Lena JakobssonVästerås SOK51:58+17:5418:06
8Solweig PalmAvesta OK56:48+22:4419:47
9Gun MillingerVästerås SOK1:16:41+42:3726:43
Marianne EinarssonFagersta OKej start

H60

4 460 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna34:227:42
2Lars JakobssonVästerås SOK36:55+2:338:16
3Hans-Erik LangVästerbergslagens OL38:12+3:508:33
4Olov ÖströmOK Tyr38:38+4:168:39
5Thom SandvikAvesta OK39:53+5:318:56
6Hans AnderssonVästerbergslagens OL40:55+6:339:10
7Torbjörn OttossonStora Tuna OK43:40+9:189:47
8Per Erik FogelOK Kåre44:07+9:459:53
9Mats LandquistKöping-Kolsva OK45:03+10:4110:06
10Jan-Eric HellgrenNorbergs OK46:01+11:3910:19
11Gunnar MunkteliusSurahammars SOK47:35+13:1310:40
12Mats HastadFellingsbro GOIF47:47+13:2510:42
13Stefan GunnarssonKristinehamns OK48:36+14:1410:53
14Leo JohanssonVandrarringen48:51+14:2910:57
15Bo EngborgHällefors OK53:21+18:5911:57 Ladda ner rutt i gpx-format
16Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK1:04:49+30:2714:31
17Leif VadmanKöping-Kolsva OK1:05:24+31:0214:39
18Bengt HanssonSäterbygdens OK1:08:58+34:3615:27
Hans-Erik SkalbergVästerås SOKej godkänd

D65

2 610 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Linnéa ErikssonSala OK38:1214:38
2Gunilla PetterssonVästerviks OK41:15+3:0315:48
3Margareta LöfqvistVästerås SOK48:03+9:5118:24
4Eva HöijeOK Ravinen56:46+18:3421:44
5Catharina JohanssonOK Kolmården1:07:23+29:1125:49
6Irene ÖhlingÄrla IF1:09:32+31:2026:38
7Maud MossbergOK Järnbärarna1:09:33+31:2126:38

H65

4 400 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Åke WallOK Tisaren38:598:51 Ladda ner rutt i gpx-format
2Sven-Olov WiklundArboga OK41:39+2:409:27
3Göran LarssonSala OK43:40+4:419:55
4Johan KällmanNorbergs OK47:07+8:0810:42
5Per-Åke HullAlmby IK50:31+11:3211:28
6Nils-Erik ErikssonSala OK50:35+11:3611:29
7Inge LöwegrenKatrineholms OK51:36+12:3711:43
8Ulf BackVandrarringen56:26+17:2712:49
9Torgny PetterssonVästerviks OK56:28+17:2912:49
10Lars WisellFagersta OK57:56+18:5713:09
11Ove JohanssonOK Kolmården58:18+19:1913:14
12Bernt ÅströmVästerås SOK58:30+19:3113:17
13Ingemar ZiljatOK Djerf1:01:18+22:1913:55
14Henry WestmanSala OK1:03:21+24:2214:23
15Anders MillingerVästerås SOK1:11:19+32:2016:12
16Lennart VessbergAvesta OK1:25:38+46:3919:27
Tommy ÖhlingÄrla IFej godkänd
Karl-Göran WahlströmAlmby IKej godkänd
Christer SandhOK Roxenej start

D70

2 610 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva KjellmanVandrarringen39:3615:10
2Britt-Marie EklöfOK Milan40:05+0:2915:21
3Siv StamSäterbygdens OK40:48+1:1215:37
4Inga Lisa NordqvistVästerbergslagens OL40:55+1:1915:40
5Inger LundSala OK46:42+7:0617:53
6Anita JohanssonOK Tor48:40+9:0418:38
7Edla FornanderVästerbergslagens OL54:06+14:3020:43
8Irma BjärudVästerbergslagens OL1:14:38+35:0228:35

H70

4 010 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Börje RåbergOK Tyr38:299:35
2Alf LindbergKöping-Kolsva OK39:08+0:399:45
3Håkan MossbergOK Järnbärarna42:39+4:1010:38
4Jan JohanssonIFK Hedemora OK42:52+4:2310:41
5Stig IsraelssonOK Tylöskog44:44+6:1511:09
6Olle JohanssonIFK Hedemora OK44:55+6:2611:12
7Krister KarlssonIK Standard46:43+8:1411:39
8Ulf SvedestamEskilstuna OL46:54+8:2511:41
9Lennart HöijeOK Ravinen47:17+8:4811:47
10Kjell BlombergIK Standard48:26+9:5712:04
11Per HaepplingVästerås SOK50:10+11:4112:30
12Håkan SöderkvistArboga OK51:22+12:5312:48
13Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK51:26+12:5712:49
14Elis ÅbergStorviks IF53:10+14:4113:15
15Stig NordqvistVästerbergslagens OL55:00+16:3113:42
16Rolf BjärudVästerbergslagens OL55:40+17:1113:52
17Hans L AnderssonVästerbergslagens OL56:23+17:5414:03
18Östen EklöfOK Milan58:54+20:2514:41
19Nils MogrenHällefors OK59:41+21:1214:53
20Stig-Olof StålAvesta OK1:01:05+22:3615:13
Jörgen BergströmÄrla IFej start
Johnny BrandtHällefors OKej start

D75

2 040 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Asta SjöbergLindebygdens OK30:3615:00
2Göta KåbergKöping-Kolsva OK49:56+19:2024:28
Harriet KarlssonOK Gripej godkänd
Britt LarssonVästerås SOKej start

H75

3 620 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK40:1711:07
2Karl JohanssonIFK Hedemora OK40:29+0:1211:10
3Lars KjellmanVandrarringen48:02+7:4513:16
4Svante NyströmVästerbergslagens OL48:22+8:0513:21
5Lars JohanssonOK Tor48:59+8:4213:31
6Folke BjörkmanDalaportens OL50:43+10:2614:00
6Lars-B LarssonOK Tyr50:43+10:2614:00
8Folke NyströmVästerbergslagens OL53:13+12:5614:42
9Bo KällströmOK Milan55:11+14:5415:14
10Lennart KarlssonOK Grip1:01:50+21:3317:04
11Lars AhlströmVästerås SOK1:20:53+40:3622:20
12Sune AhlinKöping-Kolsva OK1:29:46+49:2924:47
13Egon LundquistNorbergs OK1:50:15+1:09:5830:27
Hjalmar NordquistOK Järnbärarnaej godkänd
Kurt ElvénVästerås SOKej start

H80

2 870 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LundkvistOK Tor50:1317:29
Ingemar JohanssonIFK Hedemora OKej start

H85

2 040 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils-Gunnar  KarlssonKöping-Kolsva OK42:4820:58
2Thorwald JanssonVästerbergslagens OL50:58+8:1024:59
3Sture Roland JosefssonOK Kåre55:40+12:5227:17

Inskolning

2 050 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Nils ForsgrenVästerbergslagens OLfullföljt
Arvid Lindholmklubblösfullföljt
Isak NellbergSurahammars SOKfullföljt
Amanda NorrgårdVästerbergslagens OLfullföljt
Joel SvenssonKorsnäs IF OKfullföljt
André ÖhlingOK Torfullföljt
André BergkvistLudvika OKej godkänd

U1

2 050 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elliot WikströmOK Tor17:298:31
2Rasmus VånsjöArboga OK20:04+2:359:47
3Lova  HedlundSala OK20:09+2:409:49
4Frida AnderssonKöping-Kolsva OK26:21+8:5212:51
5Castor RådbergKöping-Kolsva OK27:00+9:3113:10
6Josefin SandbergKöping-Kolsva OK29:26+11:5714:21
7Gabriella HaslerSurahammars SOK32:46+15:1715:59
8Per Gustav WedmanVästerbergslagens OL35:02+17:3317:05
9Lovisa ThybeckLindebygdens OK35:08+17:3917:08
Linnea KarlssonSurahammars SOKej start

U2

2 240 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig HaslerSurahammars SOK20:599:22
2Kristoffer Klarinklubblös22:48+1:4910:10
3Melker ThornellSurahammars SOK34:07+13:0815:13
4Max NellbergSurahammars SOK39:40+18:4117:42
5Filip GalinSurahammars SOK39:53+18:5417:48
6Ida WilhelmssonOK Hedströmmen41:02+20:0318:19
7Clara VogtVästerbergslagens OL42:08+21:0918:48
8Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL42:18+21:1918:53
9Jakob SvenssonHallstahammars OK45:06+24:0720:08
Oliver OlssonHallstahammars OKej godkänd

Öppen motion 1

2 240 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Theo Lindholmklubblös24:2510:54
2Jacob MagnussonStora Tuna OK36:11+11:4616:09

Öppen motion 3

3 000 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna FromKorsnäs IF OK54:2718:09
2Peter AnderssonFagersta OK59:57+5:3019:59
3Ida OlssonHallstahammars OK1:05:20+10:5321:46
4Sidonie WintherVästerbergslagens OL1:07:51+13:2422:37
5Catrine StoltOK Milan1:07:53+13:2622:37
6Axel OlssonHallstahammars OK1:10:04+15:3723:21
7Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL1:12:36+18:0924:12
8Lars-Åke BylundFagersta OK1:15:29+21:0225:09
9Cecilia ErikssonNorbergs OK1:17:47+23:2025:55
10Irma FredrikssonKorsnäs IF OK1:24:11+29:4428:03
11Gustaf BrolinOK Linné1:24:36+30:0928:12
12Maria JensenArboga OK1:27:20+32:5329:06
13Leif JensenArboga OK1:27:23+32:5629:07
14Kalle VogtVästerbergslagens OL1:27:39+33:1229:13
15Catrine LundquistNorbergs OK1:36:35+42:0832:11
16Carina GunérusSurahammars SOK1:43:27+49:0034:29
17Judit Källströmklubblös2:00:31+1:06:0440:10
18Martina KihlbergSurahammars SOK2:12:35+1:18:0844:11
19Margareta MosslindVandrarringen2:21:35+1:27:0847:11
Karin JohanssonHallstahammars OKej godkänd
Tage ErikssonHallstahammars OKej godkänd
Linus JernströmAvesta OKej godkänd
Torbjörn Nilsson AlataloStora Tuna OKej godkänd
Anna-Karin VånsjöArboga OKej godkänd

Öppen motion 5

4 370 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter BergkvistVästerbergslagens OL51:1311:43
2Torsten RambergHallstahammars OK54:52+3:3912:33
3Kajsa HolmqvistHagaby GOIF56:36+5:2312:57
4Lennart LundhOK Tisaren1:07:16+16:0315:23
5Tommy ÖströmSurahammars SOK1:11:16+20:0316:18
6Robert HagströmEskilstuna OL1:13:23+22:1016:47
7Johan WannerAvesta OK1:13:56+22:4316:55
8Eva FredrikssonKorsnäs IF OK1:18:08+26:5517:52
9Karl FredrikssonKorsnäs IF OK1:29:32+38:1920:29
10Carl-Åke FredrikssonKorsnäs IF OK1:31:21+40:0820:54
11Helena DalénSala OK1:31:31+40:1820:56
12Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL1:37:08+45:5522:13
13Kristian FellVästerås SOK1:43:18+52:0523:38
14Christina IvarssonOK Hammaren1:47:24+56:1124:34
15Lena TörnqvistVästerås SOK2:04:14+1:13:0128:25
16Ingela BengtssonSala OK2:17:20+1:26:0731:25
Carola CederthKöping-Kolsva OKej godkänd
Lill NallgårdVästerås SOKej start

Öppen motion 7

3 620 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan VikströmOK Tor38:1610:34
2Oskar NederheimHaninge SOK38:41+0:2510:41
3Marie HedarOK Tor41:13+2:5711:23
4Gustav LundSurahammars SOK42:31+4:1511:44
5Magdalena MosslindVandrarringen43:33+5:1712:01
6Peter ThornellVästerås SOK45:21+7:0512:31
7Sofia StenbergDomnarvets GOIF45:57+7:4112:41
8Karin StålAvesta OK46:26+8:1012:49
9Jan FranssonOK Milan47:10+8:5413:01
10Marie Klarinklubblös50:36+12:2013:58
11Mats KåbergKöping-Kolsva OK52:37+14:2114:32
12Marit ÄngHagaby GOIF53:14+14:5814:42
13Jakob WedmanVästerbergslagens OL53:59+15:4314:54
14Petra HelmerssonVandrarringen56:35+18:1915:37
15Andreas LiljebrandSK Trim/Virsbo57:45+19:2915:57
16Ulla-Britt OttossonStora Tuna OK1:00:20+22:0416:40
17Amanda NordlöfDalaportens OL1:02:08+23:5217:09
17Ulrika HoflingDalaportens OL1:02:08+23:5217:09
19Karin SärnbrinkOK Tisaren1:02:33+24:1717:16
20Lars MosslindVandrarringen1:03:29+25:1317:32
21Leif BylundKarbennings Goif1:24:13+45:5723:15

Öppen motion 17

3 620 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David ShearerVästerbergslagens OL43:4512:05
2Kjell GustafssonOK Järnbärarna47:15+3:3013:03
3Gudrun PerssonHallstahammars OK47:36+3:5113:08
4Bo LindkvistKöping-Kolsva OK52:23+8:3814:28
5Bo ErikssonKöping-Kolsva OK52:36+8:5114:31
6Mats ErikssonSala OK55:48+12:0315:24
7Annika NorströmHallstahammars OK55:56+12:1115:27
8Klaus Tröster-CederthKöping-Kolsva OK58:06+14:2116:02
9Lena HedmanHallstahammars OK1:01:05+17:2016:52
10Anders HolmbergLindebygdens OK1:03:07+19:2217:26
11Jan ÅhsNorbergs OK1:05:14+21:2918:01
12Anna-Karin LövgrenAvesta OK1:05:38+21:5318:07
13Kjell MjöbergHallstahammars OK1:05:47+22:0218:10
14Inga HolmströmOK Milan1:07:44+23:5918:42
15Kerstin ErikssonKöping-Kolsva OK1:13:01+29:1620:10
16Anna FröbergOK Roxen1:17:25+33:4021:23
17Inga-Britt MalmGarphyttans IF1:29:16+45:3124:39
18Margareta ValdemarssonKöping-Kolsva OK1:37:40+53:5526:58
19Bo HedmanHallstahammars OK1:40:55+57:1027:52
Juhani Lehtolaklubblösej godkänd
Jan-Erik KraftHallstahammars OKej godkänd
Ingemar JonssonHallstahammars OKej godkänd
Jörgen HolmströmOK Milanej godkänd

Öppen motion 8

5 390 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy LindbergOK Roslagen37:547:01
2Hans EgefalkHagaby GOIF54:50+16:5610:10
3Andreas PerssonDomnarvets GOIF55:41+17:4710:19
4Ola LindholmKöping-Kolsva OK57:12+19:1810:36
5Hampus WestmanVästerås SOK58:06+20:1210:46
6Gunnar JonssonHallstahammars OK1:01:11+23:1711:21
7Henrik OlssonHallstahammars OK1:06:41+28:4712:22
8Peter KraftSala OK1:10:09+32:1513:00
9Mattias GustafssonIF Start1:10:36+32:4213:05
10Adam HaglundLeksands OK1:18:57+41:0314:38
11Elisabeth WestmanVästerås SOK1:19:27+41:3314:44
12Tommy BomanVästerås SOK1:23:32+45:3815:29

Jubileumsklass 10

1 010 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva RyttherVästerbergslagens OL13:2113:13
2Ragnhild SvensVästerbergslagens OL17:08+3:4716:57
Claes SjöbergLindebygdens OKej godkänd
Frank LarssonKöping-Kolsva OKej godkänd
Per SundströmVästerås SOKej godkänd
Hampus WestmanVästerås SOKej godkänd
Marie HedarOK Torej godkänd
Casper HedarOK Torej godkänd
Fredrik HamreforsVästerås SOKej godkänd
Kristina LindgrenVästerås SOKej godkänd
Anna LindgrenVästerås SOKej godkänd
Karin Ingeborg WedmanVästerbergslagens OLej godkänd
Sofia OhlssonSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Kristian FellVästerås SOKej godkänd
Pontus LindgrenVästerås SOKej godkänd
Marie BerggrenFagersta OKej godkänd
Edvin BerggrenFagersta OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!