Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vallesprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vallesprinten
Arrangörsorganisation: Istrums SK
Datum: lördag 21 oktober 2017

D21

2 910 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma KindbomIF Hagen18:026:11
2Evelina EricssonSöders-Tyresö18:18+0:166:17
3Maria SahlénIF Hagen18:32+0:306:22
4Frida KjellmanLidköpings VSK22:47+4:457:49

H21

3 240 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin LarboIFK Lidingö SOK17:215:21
2Rikard VilemyrMariestads FK18:21+1:005:39
3Tommy StenkvistRyda SK19:49+2:286:06
4Magnus SödervallIK Gandvik20:16+2:556:15
5Anton PetterssonTibro OK22:13+4:526:51
Jesper LindströmIF Hagenej godkänd
Johan HöögMariestads FKej godkänd
Mikael MellegårdLidköpings VSKej godkänd

H18

2 610 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo EkingeOK Motala15:325:57
2Eric NystrandOK Klyftamo16:35+1:036:21
3Johan KindbomIF Hagen17:07+1:356:33
4Jonas PlanckIK Gandvik17:37+2:056:44

D16

2 260 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia JanssonHjobygdens OK20:198:59
Ellen EkingeOK Motalaej godkänd

H16

2 320 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton KarlssonMariestads FK20:458:56
2Christoffer WallMariestads FK25:59+5:1411:11

D14

2 120 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna AlsiöIF Hagen14:216:46
2Malin KindbomIF Hagen15:12+0:517:10
3Anna BackmanLidköpings VSK18:29+4:088:43
4Tindra MolinFalköpings AIK OK20:25+6:049:37
5Tuva SundmarkIK Gandvik22:36+8:1510:39
6Dea SundmarkIK Gandvik27:23+13:0212:55
7Lovisa AnderssonHjobygdens OK30:41+16:2014:28

H14

2 130 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna12:516:01
2David AlménTrollhättans SOK12:54+0:036:03
3Gustav LidmanTibro OK15:23+2:327:13
4Linus AhlénIF Hagen16:08+3:177:34
5Liam JohanssonIF Hagen18:08+5:178:30
6Emil AnderssonFalköpings AIK OK28:27+15:3613:21
7Mattias AnderssonHjobygdens OK33:52+21:0115:53

D12

1 570 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa SödervallIK Gandvik10:366:45
2Lisa AnderssonRyda SK10:43+0:076:49
3Alva KarlssonMariestads FK12:00+1:247:38
4Frida LindénVäxjö OK12:30+1:547:57
5Agnes JohanssonIF Hagen12:34+1:588:00
6Emma AhlénIF Hagen12:39+2:038:03
7Amie WahllöfFrämmestads IK15:22+4:469:47

H12

1 880 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1August EkingeOK Motala13:577:25
2Petter RybergMariestads FK14:04+0:077:28
3Adam SamuelssonFalköpings AIK OK15:08+1:118:02
4Oscar NystrandOK Klyftamo17:43+3:469:25
Hugo EngbladFrämmestads IKej start
Jonas OlssonOK Amneej start

D10

1 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emilia MellegårdLidköpings VSK14:029:21
2Emma LindénVäxjö OK15:49+1:4710:32
3Tuva MolinFalköpings AIK OK24:17+10:1516:11

H10

1 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav RamsinIstrums SK13:208:10
2Emil AnderssonRyda SK15:09+1:499:17
3Oskar AnderssonFalköpings AIK OK20:15+6:5512:25
4Hampus SahlénIF Hagen20:34+7:1412:37
Imre IsebornFrämmestads IKej start

H35

2 930 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Rikard AnderssonFalköpings AIK OKej start

D40

2 670 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nina AhlénIF Hagen17:206:29
2Hanna SamuelssonFalköpings AIK OK22:58+5:388:36
3Mona LindénVäxjö OK29:01+11:4110:52

H40

2 910 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus SundmarkIK Gandvik17:536:08
2Jan SamuelssonFalköpings AIK OK19:45+1:526:47
3Niklas SahlénIF Hagen20:55+3:027:11

D45

2 320 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena SödervallIK Gandvik17:097:23
2Carina NilssonIK Gandvik19:07+1:588:14
3Therése AnderssonRyda SK19:35+2:268:26
4Kristina PatrikssonOK Klyftamo21:02+3:539:03
5Monika HjellströmGränna-Bygdens OK23:11+6:029:59
6Renita PåsseIF Hagen24:26+7:1710:31

H45

2 900 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders KindbomIF Hagen17:396:05
2Johani KaronenIK Gandvik20:34+2:557:05
3Greger AhlénIF Hagen21:03+3:247:15
4Anders EkingeOK Motala22:21+4:427:42
5Jonny LindénVäxjö OK26:11+8:329:01

D50

2 130 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria SkogsbergMariestads FK14:306:48
2Suzy LarssonOK Skogshjortarna16:41+2:117:49
3Ann-Kristin JanssonHjobygdens OK17:13+2:438:04
4Maria WidmarkIF Hagen17:25+2:558:10
Åsa AlsiöIF Hagenej start

H50

2 670 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Philip HjellströmGränna-Bygdens OK18:266:54
2Thomas LjungqvistTibro OK19:08+0:427:09
3Roger AnderssonOK P420:43+2:177:45
4Stefan LinderothIF Hagen21:32+3:068:03
5Clas BörjessonIK Uven23:15+4:498:42
6Stefan Karlsson AlsiöIF Hagen24:45+6:199:16
Kjell JohanssonIF Hagenej godkänd
Kjell EinarssonOK Skogshjortarnaej start
Stefan KarlssonTidaholm SOK Sisuej start Ladda ner rutt i gpx-format

D55

1 880 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nina BejbomUddevalla OK12:386:43
2Anna-Lena SvenssonLidköpings VSK26:51+14:1314:16
Ann NyströmIF Hagenej start

H55

2 560 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan EggertIF Hagen20:558:10

D60

1 630 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger WesterbergIF Hagen11:367:06
2Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad12:10+0:347:27
3Pia SvenssonFalköpings AIK OK13:03+1:278:00
4Anna-Carin MolinFalköpings AIK OK13:41+2:058:23
5Mary OlssonVästvärmlands OK14:30+2:548:53
6Britt-Marie AnderssonOK Amne14:35+2:598:56
7Annette RagvaldVingåkers OK15:25+3:499:27
8Britt GunnarssonKristinehamns OK15:38+4:029:35
9Inger JohanssonOK Klyftamo17:04+5:2810:28
10Evamarie LundahlIF Hagen17:49+6:1310:55

H60

2 260 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas HjertFalköpings AIK OK16:197:13
2Stefan GunnarssonKristinehamns OK20:50+4:319:13
Bo AnderssonFalköpings AIK OKej godkänd
Anders ErikssonIF Hagenej godkänd
Hans RagvaldVingåkers OKej start

D65

1 500 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina LarssonOK Klyftamo12:338:22
2Kajsa TofténHjobygdens OK13:43+1:109:08
3Kerstin KarlssonTidaholm SOK Sisu14:51+2:189:54
4Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna15:35+3:0210:23

H65

2 120 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell KaminskyIF Hagen14:306:50
2Rolf MührerSvaide Roma SOK16:05+1:357:35 Ladda ner rutt i gpx-format
3Karl Evert SvenssonIF Hagen17:34+3:048:17
4Lennart GustafssonJönköpings OK18:12+3:428:35
5Gunnar BejbomUddevalla OK18:16+3:468:36
6Lars OlssonVästvärmlands OK19:48+5:189:20
7Ingvar AnderssonOK Amne20:20+5:509:35
8Bernhard GrenaboHjobygdens OK20:28+5:589:39
9Yngve AlfvénIK Wilske20:45+6:159:47
Håkan OlssonHjobygdens OKej start

D70

1 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK12:238:15
2Britt RangertIK Ymer15:27+3:0410:18
3Kristina JohanssonVänersborgs SK15:59+3:3610:39
4Ingrid TengelandIK Gandvik20:47+8:2413:51
5Anita NordbergOK Klyftamo21:34+9:1114:22
6Louise LindbergIK Wilske39:49+27:2626:32

H70

1 570 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Gösta BernhardMariestads FK11:037:02
2Christer SandhOK Roxen11:11+0:087:07
3Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo12:08+1:057:43
4Kenneth IvehagFrämmestads IK12:09+1:067:44
5Per-Arne JohanssonVänersborgs SK12:17+1:147:49
6Roland BomanUlricehamns OK13:06+2:038:20
7Roland NilssonFalköpings AIK OK13:25+2:228:32
8Kent OlaussonOK Orinto14:39+3:369:19
9Ronny RagnarssonMarkbygdens OK14:59+3:569:32
10Kenneth MörkIK Wilske16:30+5:2710:30

D75

1 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mariann KjellbergBredareds IF14:3210:36
2Ann-Catrine AhlströmHjobygdens OK16:54+2:2212:20
3Ulla HöökOK Klyftamo20:01+5:2914:36
4Lillemor HallinOK Landehof23:11+8:3916:55

H75

1 340 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars FinbomOK Landehof10:247:45
2Åke KarlssonSOK Träff11:31+1:078:35
3Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad12:33+2:099:21
4Ingemar HolmbergIF Hagen12:53+2:299:36
5Lennart KarlssonTrollhättans SOK13:51+3:2710:20
6Åke NordbergOK Klyftamo14:52+4:2811:05
7Knut HöökOK Klyftamo17:08+6:4412:47
8Per-Olof JohanssonOK Klyftamo17:11+6:4712:49
9Harry SundbergOK Klyftamo20:48+10:2415:31
10Alf KjellbergBredareds IF27:16+16:5220:20
Gunnar BrystHjobygdens OKej godkänd
Thomas LiffnerFalköpings AIK OKej start

U1

1 330 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonatan SahlénIF Hagen15:4211:48
2Hugo SamuelssonFalköpings AIK OK17:34+1:5213:12
3Ingrid LindgrenIstrums SK20:24+4:4215:20
4Wilma MolinFalköpings AIK OK23:51+8:0917:55
5Alva MellgårdLidköpings VSK24:44+9:0218:35
6Theo AkillesIstrums SK27:01+11:1920:18
Valter LindgrenIstrums SKej godkänd

Öppen motion 2

1 570 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla RagnarssonMarkbygdens OK18:1311:36
2Linnea EkmarkHjobygdens OK19:27+1:1412:23
3Laila EkmarkHjobygdens OK21:25+3:1213:38
4Alice EkmarkHjobygdens OK22:47+4:3414:30
5Jan-Erik NystrandOK Klyftamo26:59+8:4617:11
6Jörgen ForsBorås GIF27:51+9:3817:44
7Elin AnderssonHjobygdens OK32:59+14:4621:00
8Annika AnderssonHjobygdens OK33:17+15:0421:11
Emil JosefssonIstrums SKej godkänd
Signe EkmarkHjobygdens OKej start

Öppen motion 5

2 260 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan LaageGudhems IF16:467:25
2Therese SvantessonOK Klyftamo18:03+1:177:59
3Anders PetterssonMariestads FK20:40+3:549:08
4Lars EkmarkHjobygdens OK20:54+4:089:14
5Kjell AnderssonHjobygdens OK21:29+4:439:30
6Monica LaageFalköpings AIK OK22:12+5:269:49
7Monica AbrahamssonGudhems IF22:50+6:0410:06
8Maria SjöqvistIstrums SK24:20+7:3410:46
9Charles MolinFalköpings AIK OK25:12+8:2611:09
10Annika MånssonIstrums SK28:52+12:0612:46
11Gunnel BörjessonIK Uven42:53+26:0718:58
Karin B. Andersson IF Hagenej godkänd

Öppen motion 9

2 930 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik JohanssonOK Skogsstjärnan17:396:01
2Niclas KljellmanLidköpings VSK23:47+6:088:07
3Erik GullbrandIF Hagen26:54+9:159:10
4Per-Anders FurusköldIK Gandvik29:36+11:5710:06
5Karl-Eric BackmanLidköpings VSK29:39+12:0010:07
6patrik anderssonKlubblös30:30+12:5110:24
7Oscar JosefssonIstrums SK33:01+15:2211:16
8Hans AnderssonIK Gandvik39:32+21:5313:29
9Stig WallermanBorås GIF41:57+24:1814:19
Patrik WallinFalköpings AIK OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser