Startlista för Abisko 2-dagars (Barentskampen)

TävlingsinformationVisa startlista per organisationSkriv ut

Tävlingens namn: Abisko 2-dagars (Barentskampen)
Arrangörsorganisation: IFK Kiruna
Datum: lördag 2 augusti 2014 - söndag 3 augusti 2014

Etapp 1Etapp 2

D21 Elit

4 280 m, 20 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
48 941217 Evelina Wickbom Vittjärvs IK 13:00
49 1400676 Siri Eidnes Harstad OL 13:03
50 9770221 Helena Forsberg Skogslöparna 13:06
51 1400664 Diana Kornilova Russia 13:09
52 7971126 Signe Leffler-Rosendahl OK Renen 13:12
53 426068 Arntraut Götsch Bul-Tromsø IL 13:15
54 1400644 Olga Lapteva Russia 13:18
55 1400655 Hege Nornes Harstad OL 13:21
56 1400670 Natalia Korpunova Russia 13:24
57 449394 Margrete Gaski Bardu IL 13:27
58 930427 Andrea Wickbom Vittjärvs IK 13:30
59 932004 Hilda Forsgren OK Linné 13:33
60 7202808 Torun Ankjell Nordreisa IL 13:36
61 811007 Emma Johansson Domnarvets GOIF 13:39
62 9996224 Emma Pihl Skoog OK Linné 13:42
63 Vakant D21E Okänd 13:45
64 930607 Amanda Holmgren Vittjärvs IK 13:48
65 1400698 Viktoriia Golenkova Russia 13:51
66 930308 Linnea Sundström OK Renen 13:54
67 810223 Elin Dahlin Domnarvets GOIF 13:57

H21 Elit

5 310 m, 36 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
1 1337000 Axel Christoffersson OK Renen 13:00
2 306376 Tomas Johansson IFK Umeå 13:02
3 920216 David Lundsten Vittjärvs IK 13:04
4 9931204 Anton Sundgren Långhundra IF 13:06
5 2062175 Thomas Johnsen Bul-Tromsø IL 13:08
6 1400633 Håvard Krey Hansen OK Silsand 13:10
7 608647 Claes Turesson OK Renen 13:12
8 2062172 Carl Henrik Bjørseth Bul-Tromsø IL 13:14
9 1400683 Stig Løvlund Nordreisa IL 13:16
10 1400653 Aleksei Polezhaev Russia 13:18
11 988778 Jacob Lindstam OK Ravinen 13:20
12 780626 Christian Nielsen IFK Göteborg 13:22
13 780723 Stefan Sjölund Skogslöparna 13:24
14 760904 Erik Sundberg Stora Tuna OK 13:26
15 1400604 Mikhail Zhobolov Russia 13:28
16 860806 Ivan Forsgren OK Tisaren 13:30
17 2062158 Gjermund Urset Bul-Tromsø IL 13:32
18 Viacheslav Grishko Russia 13:34
19 16926 Anders Lidman Piteå IF 13:36
20 940788 Filip Salén OK Renen 13:38
21 9101460 Amund Beitnes OK77 13:40
22 12359 Jon Andersson IFK Umeå 13:42
23 1400615 Marko Vapa Ounasvaaran Hiihtoseura 13:44
24 343434 Joakim Svensk Stora Tuna OK 13:46
25 1400627 Roman Aliev Russia 13:48
26 19430 Johannes Falk Sundbybergs IK 13:50
27 780622 Mattias Mårts Stora Tuna OK 13:52
28 951278 Erik Ögren Bergnäsets AIK 13:54
29 890123 Gustav Nordström Gävle OK 13:56
30 650207 Peter Westin Vittjärvs IK 13:58
31 353250 Geir Moholdt Bul-Tromsø IL 14:00
32 911123 Albin Ridefelt OK Linné 14:02
33 750617 Sven Lundbäck Stora Tuna OK 14:04
34 568146 Taneli Pantsar Pellon Ponsi 14:06
35 930923 Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK 14:08
36 941915 Pontus Bergström OK Österåker 14:10

D20 Elit

4 060 m, 3 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
68 951100 Hanna Öberg Piteå IF 13:53
69 Vakant D20E Okänd 13:55
70 886246 Triinu Rooni OK Orvand 13:57

H20 Elit

4 630 m, 2 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
37 423843 Yngve Blomseth Helgesen Sørreisa OL 13:37
38 Vakant H20E Okänd 13:41

D18 Elit

3 550 m, 7 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
71 960109 Ida Nordlund Piteå IF 13:02
72 1400675 Kristina Krivonosova Russia 13:05
73 1400622 Ingvild Margrete Ofstad Bul-Tromsø IL 13:08
74 1400620 Daria Dokina Russia 13:11
75 1400602 Rozaliia Melnikova Russia 13:14
76 Vakant D18E Okänd 13:17
77 1400641 Anastasiia Zubanova Russia 13:20

H18 Elit

4 350 m, 9 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
39 2062161 Amund Bø Kongsbakk Bodø & Omegn IF Orientering 13:00
40 449350 Marius Witte Alta OL 13:04
41 1400618 Aleksei Odintsov Russia 13:08
42 1400658 Mats Jørgen Nordmo Ingdal Mellembygd OL 13:12
43 7931606 Nils Henriksson Seskarö IF 13:16
44 1400625 Sergei Kotciun Russia 13:20
45 1400674 Sondre Lorentsen OK Silsand 13:24
46 Vakant H18E Okänd 13:28
47 1400611 Nikita Vitovskii Russia 13:32

D21

3 550 m, 3 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
210 14227 Frida Kjellberg IFK Göteborg 13:56
211 9200653 Malin Kristoffersson Vittjärvs IK 14:00
212 1300254 Olga Pasichna Stora Tuna OK 14:04

H21

4 290 m, 8 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
154 449348 Bendik Myrvang Bjerkvik IF 13:37
155 234887 Mats Wållberg Vännäs OK 13:39
156 820319 Mattias Ågren Centrum OK 13:41
157 451228 Anders Dahlin Domnarvets GOIF 13:43
158 920329 Erik Toomingas Sundsvalls OK 13:45
159 710110 Håkan Karlsson Älvsby IF OK 13:47
160 1401394 Knut-Øyvind Johansen Bardu IL 13:49
Pontus Bergström OK Österåker

H21 Kort

4 060 m, 2 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
242 353169 Elis Sjögren-Levin Tierps SOK 14:01
243 305465 Uku Rooni OK Orvand 14:03

D16

3 230 m, 5 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
213 990122 Sofia Westin Vittjärvs IK 13:31
214 9912060 Kristina Tholerud Övertorneå IF 13:35
215 980402 Elin Nordlund Piteå IF 13:39
216 990226 Elvira Öberg Piteå IF 13:43
217 990414 Rebecca Fahlgren Vittjärvs IK 13:47

H16

4 080 m, 5 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
161 209755 Vegard Vaeng Bernhardsen Bul-Tromsø IL 13:03
162 253992 Harald Larsson Bergnäsets AIK 13:07
163 980927 Rasmus Wickbom Vittjärvs IK 13:11
164 990707 Carl Ekbring Kexholms SK 13:15
165 980128 Robin Salén OK Renen 13:19

D14

2 570 m, 8 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
218 234814 Ida Urset Bul-Tromsø IL 13:02
219 437300 Elsa Christoffersson OK Renen 13:06
220 253971 Else Holmgren Bergnäsets AIK 13:10
221 1000019 Ida Eriksson OK Landehof 13:14
222 9010512 Emma Johansson Älvsby IF OK 13:18
223 345458 Tora Indregard Bul-Tromsø IL 13:22
224 435385 Agnes Karlsson Älvsby IF OK 13:26
225 2066692 Malin Kristina Møller Jørgensen Sørreisa OL 13:30

H14

3 230 m, 2 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
166 209947 Trygve Bø Kongsbakk Bodø & Omegn IF Orientering 13:40
167 209997 Håvard Vaeng Bernhardsen Bul-Tromsø IL 13:44

D12

2 170 m, 5 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
226 2049885 Hanne Marcussen Sørreisa OL 13:27
227 2058209 Hanna Lundberg OK Renen 13:31
228 435386 Edit Karlsson Älvsby IF OK 13:35
229 234896 Anna Jaconsen-Gaski Bardu IL 13:39
230 572003 Frida Johansson Älvsby IF OK 13:43

H12

2 170 m, 8 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
168 702277 Olle Ekbring Kexholms SK 13:01
169 2049790 Jon Marcussen Sørreisa OL 13:05
170 234819 Gard Frost Alta OL 13:09
171 620502 Axel Flordal Katrineholms OK 13:13
172 234830 Sven Lindmark IFK Kiruna 13:17
173 36034 Albin Lundberg Arvidsjaurs OK 13:21
174 234802 Hans Urset Bul-Tromsø IL 13:25
175 7202802 Kasper Ankjell Holmöy Nordreisa IL 13:29

D10

2 080 m, 5 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
231 234818 Elisa Götsch Iversen Bul-Tromsø IL 13:30
232 2066693 Julie Helena Møller Jørgensen Sørreisa OL 13:34
233 209937 Erle Frost Alta OL 13:38
234 2062111 Ella Turesson OK Renen 13:42
235 2049886 Lise Marcussen Sørreisa OL 13:46

H10

2 080 m, 3 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
176 234845 Eirik Frost Alta OL 13:36
177 886632 Johan Berg OK Ravinen 13:40
178 1200419 Edwin Nordmark Umeå OK 13:44

H35

4 630 m, 3 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
151 501210 Daniel Johansson Älvsby IF OK 13:30:00
152 1400629 Anders Kristoffersson Vittjärvs IK 13:34:00
153 229401 Arto Puro-Aho Ylistaron Kilpa-Veljet 13:54:38

D40

3 490 m, 8 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
202 229403 Veera Puro-Aho Ylistaron Kilpa-Veljet 13:01
203 608478 Lena Turesson OK Renen 13:05
204 1970911 Bodil Brun Marcussen Sørreisa OL 13:09
205 351109 Jenny Berg OK Ravinen 13:13
207 720914 Viktoria Öberg Piteå IF 13:21
208 730505 Karin Karlsson Älvsby IF OK 13:25
209 2060003 Anne Birgitte Jensen Bul-Tromsø IL 13:29
206 449349 Anne Urset Bul-Tromsø IL 13:55

H40

4 350 m, 9 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
143 1401508 Jyri Myllymäki Vetelin Urheilijat 13:05:00
144 38408 Mats Edengren Vallentuna-Össeby OL 13:09:00
145 608647 Claes Turesson OK Renen 13:13:00
146 1009822 Odd-Ivan Lorentsen OK Silsand 13:17:00
147 9990111 Oskar Forsberg Skogslöparna 13:21:00
149 2058155 Stefan Berg OK Ravinen 13:29:00
150 740821 Henrik Flordal Katrineholms OK 13:33:00
142 1971118 Dag Marcussen Sørreisa OL 13:55:00
148 2066691 Roar Jørgensen Sørreisa OL 13:58:58

D45

3 230 m, 6 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
196 449338 Elisabet Kongsbakk Bodø & Omegn IF Orientering 13:03
197 1201173 Carin Bergensten Vittjärvs IK 13:07
198 14968 Eva-Lotta Löfgren Stora Tuna OK 13:11
199 1680831 Anna Eriksson OK Landehof 13:15
200 262143 Anneli Wickbom Vittjärvs IK 13:19
201 670419 Anna Ekbring Kexholms SK 13:23

H45

4 060 m, 17 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
125 343412 Kjell Henriksson Seskarö IF 13:01
126 556406 Krister Rosendahl OK Renen 13:03
127 345468 Børge Harvey Bul-Tromsø IL 13:05
128 449343 Gjermund Raaen Bjerkvik IF 13:07
129 451050 Jonny I Hansen Bul-Tromsø IL 13:09
130 25116 Mikael Palgrim Vänersborgs SK 13:11
131 1400679 Fredrik Barrulf OK Tyr 13:13
132 248826 Mats Drugge Vittjärvs IK 13:15
133 334565 Jan Christoffersson OK Renen 13:17
134 1189075 Johan Lundberg Arvidsjaurs OK 13:19
135 334300 Alf Bergman OK Renen 13:21
136 264964 Björn Lundsten Vittjärvs IK 13:23
137 234864 Hans-Martin Vaeng Sørreisa OL 13:25
138 2059100 Peter Lundberg OK Renen 13:27
139 1400654 Håkon Brynjulfsen OK Silsand 13:29
140 7202821 Trond-Henry Skjönsfjell Nordreisa IL 13:31
141 650912 Thomas Johansson Sundsvalls OK 13:33

D50

3 090 m, 9 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
187 253925 Gry Hafskjold Bergnäsets AIK 13:00
188 47088 Åsa Pettersson Säterbygdens OK 13:04
189 342307 Agneta Bergelin Bergnäsets AIK 13:08
190 630104 Eva Leffler OK Renen 13:12
191 403977 Anna Widström Kvarnsvedens GOIF OK 13:16
192 431128 Ingela Alness Långhundra IF 13:20
193 334562 Gunilla Salén OK Renen 13:24
194 29536 Katarina Bengtsson Långhundra IF 13:28
195 41577 Lisel Arvidsson Växjö OK 13:32

H50

4 080 m, 9 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
116 9610713 Inge Söderkvist OK Renen 13:00
117 9600729 Håkan Tholerud Övertorneå IF 13:04
118 24011 Anders Abrahamsson Gammelstads IF 13:08
119 621404 Mikael Backlund Dalaportens OL 13:12
120 Jan-Hugo Johnsen Bjerkvik IF 13:16
121 207289 Ahti Aasa Övertorneå IF 13:20
122 19389 Per Ögren Bergnäsets AIK 13:24
123 449325 Axel Theisen Mellembygd OL 13:28
124 553389 Frans Wickbom I 19 IF 13:32

D55

3 090 m, 5 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
183 423842 Eli Blomseth Helgesen Sørreisa OL 13:31
184 2372 Kii Korhonen Ounasvaaran Hiihtoseura 13:35
185 59034 Ann Jansson Älvsby IF OK 13:39
186 203960 Görel Skoog Växjö OK 13:43
187 203790 Reidunn Hallan Lillomarka OL 13:47

H55

3 550 m, 16 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
100 205058 Ove Ericsson Nyköpings OK 13:01
101 449306 Bjørn-Hugo Myrvang Bjerkvik IF 13:04
102 1626330 Henry Barsk Övertorneå IF 13:07
103 403978 Martin Råman Kvarnsvedens GOIF OK 13:10
104 47396 Sven-Erik Levin Tierps SOK 13:13
105 408999 Karl-Erik Lindbäck Älvsby IF OK 13:16
106 591119 Peter Ridefelt OK Linné 13:19
107 1400639 Svenn Roger Ofstad Bul-Tromsø IL 13:22
108 334591 Fredrik Salén OK Renen 13:25
109 449334 Håkon B Bø Bodø & Omegn IF Orientering 13:28
110 590406 Richard Holmgren Bergnäsets AIK 13:31
111 998985 Rein Rooni OK Orvand 13:34
112 902905 Mats Lundberg Dalaportens OL 13:37
113 302470 Lennart Strandberg Skogslöparna 13:40
114 239719 Fredrik Steiwer Lillomarka OL 13:43
115 1009827 Svein Harald Hansen OK Silsand 13:46

H60

3 490 m, 7 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
94 249420 Lars Blomberg Gammelstads IF 13:02
95 437027 Dan Lidman Piteå IF 13:06
96 59029 Roland Jansson Älvsby IF OK 13:10
97 47070 Bengt Hansson Säterbygdens OK 13:14
98 330992 Lars-gunnar Skoog Växjö OK 13:18
99 510520 Jan Lindelöf Seskarö IF 13:22
1400666 Zmolobov Aleksandr Russia 13:26

D65

2 690 m, 4 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
179 21954 Dagny Tirén OK Ravinen 13:33
180 28305 Lisbeth Carlsson Vaggeryds SOK 13:37
181 655655 Gun-Inger Sahlberg Långhundra IF 13:41
182 2041267 Tuuli Kastemaa Hirvensalon Heitto 13:45

H65

3 230 m, 7 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
87 302569 Signar Eriksson Stöcksjö IS 13:02
88 9451208 Kjell Mörtberg Bodens BK 13:06
89 209948 Seppo Korhonen Ounasvaaran Hiihtoseura 13:10
90 423841 Ivar Helgesen Sørreisa OL 13:14
91 2062174 Jan Løvlund Nordreisa IL 13:18
92 209784 Magnus Säveros Nilivaara IS 13:22
93 264613 Bror Palgrim Vänersborgs SK 13:26

H70

2 690 m, 3 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
84 433235 Åke Saloniemi SK Gränsen 13:38
85 259344 Karl-Erik Jonsson OK Nolaskogsarna 13:42
86 29526 Hans Sahlberg Långhundra IF 13:46

H75

2 420 m, 6 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
78 2057339 Karl-Erik Sjöberg Älvsby IF OK 13:03
79 991223 Birger Lundberg Arvidsjaurs OK 13:07
80 402957 Nore Westin I 19 IF 13:11
81 41614 Lars-Erik Lindell Väsby OK 13:15
82 208816 Henken Eriksson I 19 IF 13:19
83 348492 Per-Anders Brännström Arvidsjaurs OK 13:23

Inskolning

2 080 m, 11 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
239 1400646 Kristoffer Nian Brovoll Vaeng Sørreisa OL 12:18:00
500161 Eline Bemhardsen Bul-Tromsø IL 12:18:57
1400632 Astrid Bemhardsen Bul-Tromsø IL 12:19:32
1400642 Karl Kristofersson Vittjärvs IK 12:59:55
1400636 Liv Haverskog Abisko IF 13:00:09
362536 Jon Töyrä IFK Kiruna 13:18:18
362537 Karin Töyrä IFK Kiruna 13:18:28
234577 Rojna Götsch Iversen Bul-Tromsø IL 13:31:17
209996 Carl Emil Nörgård Björseth Bul-Tromsø IL 13:47:12
209775 Tuva Nörgård Björseth Bul-Tromsø IL 13:47:20
9070907 Signe Forsberg Skogslöparna 14:06:07

U1

2 080 m, 7 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
235 2049886 Lise Marcussen Sørreisa OL 12:43:27
232 2066693 Julie Helena Møller Jørgensen Sørreisa OL 12:44:28
262142 Emilia Wickbom Vittjärvs IK 12:46:11
237 209779 Mia Urset Bul-Tromsø IL 12:46:39
14627 Lisa Eriksson OK Landehof 12:49:11
236 348482 Alve Lundberg Arvidsjaurs OK 13:21:04
238 2062110 Minna Turesson OK Renen 13:50:10

Öppen motion 1

2 080 m, 1 anmäld deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
1400694 Jenny Olsson Ulricehamns OK 12:50:13

Öppen motion 3

3 090 m, 12 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
241 1590319 Gunilla Wiss Tholerud Övertorneå IF 12:57:13
1400662 Anne-Maria Pedersen Bjerkvik IF 12:59:29
445182 Mona Johansson Bergnäsets AIK 12:59:52
264971 Lena Lundsten Vittjärvs IK 13:00:02
1401352 Anna Karin Larsson Gammelstads IF 13:01:21
344494 Carl Göran Pakkala Vittjärvs IK 13:04:04
579300 Helena Skoglund IFK Kiruna 13:15:32
682305 Jimmy Töyrä IFK Kiruna 13:19:13
212530 Alexander Edengren Vallentuna-Össeby OL 13:21:16
2060852 Joel Lundgren Skarpnäcks OL 13:24:00
240 209982 Ted-Andre Bernhardsen Bul-Tromsø IL 13:45:02
330977 Marita Sundsröm OK Renen

Öppen motion 8

4 350 m, 6 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
660413 Ann Nordlund Piteå IF 12:45:12
640202 Ulf Nordlund Piteå IF 12:47:09
1400695 Thomas Haverskog Abisko IF 12:51:18
334551 Evelina Christoffersson OK Renen 12:51:55
1670000 Sven Eriksson OK Landehof 12:52:45
2062136 Line Persson Okänd 13:32:03

Challenge 15 H

9 590 m, 2 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
244 344424 Erik Pakkala Vittjärvs IK 12:30
245 1975110 Joakim Stenvall Östersunds OK 12:30

Challenge 15 D

9 590 m, 2 anmälda deltagare
Nummerlapp Bricknummer Namn Organisation Starttid
246 448810 Linda Lidman Piteå IF 12:30
247 1790306 Sofia Lindgren Östersunds OK 12:30

Annonser