Swedish Orienteering Federation

Event calendar

175 events were found between 15/06/2018 and 21/07/2018 with the following selection: Championship event, National event, Regional event, Local event.

Date Event Organiser Regions
D
Cl
F
ED
T
ED
w 24Fri 15/6Tre skåningar och en dansk, etapp 1, sprintHelsingborgs SOKSkåne
natSShow routes in LiveloxResults
NOF-läger 2018Norrbottens OFNorrbotten
locM
Sat 16/6Tre skåningar och en dansk, etapp 2, medelHelsingborgs SOKSkåne
natMShow routes in LiveloxResults
Tre skåningar och en dansk, etapp 3, sprintHelsingborgs SOKSkåne
natSShow routes in LiveloxResults
NOF-läger 2018Norrbottens OFNorrbotten
locM
Kristinehamns OK Träningsbana MTBOKristinehamns OKVärmland
M
locM
PreO, Öppet DM Göteborg + Bohuslän/Dal + VästergötlandBohuslän-Dals OF
Kungälvs OK
Västergötlands OF
Bohuslän-Dal
Göteborg
Västergötland
T
champsL
DOF-läger, etapp 1Domnarvets GOIFDalarna
locL
Skogskarlar Länskamp Dalarna - VästmanlandSala OKVästmanland
locLShow routes in LiveloxResults
Trimtex cup 2Gävle OKGästrikland
locLShow routes in LiveloxResults
Sun 17/6Tre skåningar och en dansk, etapp 4, sprintHelsingborgs SOKSkåne
natSShow routes in LiveloxResults
NOF-läger 2018Norrbottens OFNorrbotten
locM
DOF-läger, etapp 2Domnarvets GOIFDalarna
locL
MtbO, DM, medel, VärmlandKristinehamns OKVärmland
M
champsMResults
Skogis Cup nr 6Garda OKGotland
locL
50turen swimrunSkogsluffarnas OKStockholm
locL
KOK:s Sommarquattro, etapp 1Kristinehamns OKVärmland
locMShow routes in LiveloxResults
Kristinehamns SommarSprint MTBOKristinehamns OKVärmland
M
locSResults
KOK:s Sommarquattro, etapp 2Kristinehamns OKVärmland
locSShow routes in LiveloxResults
Piteå IF OrienteringsklubbPiteå IF OrienteringsklubbNorrbotten
regMShow routes in LiveloxResults
MotionsorienteringMälarö SOKStockholm
locMShow routes in LiveloxResults
w 25Mon 18/6O-CAMP 2018, etapp 1Västergötlands OFVästergötland
locL
NjudungskavelnIFK SävsjöSmåland
locRMResults
Östgötaserien i MTBO deltävling 2Tjällmo-Godegårds OKÖstergötland
M
locLShow routes in LiveloxResults
MtbO BjästamonSkogslöparnaÅngermanland
M
locM
Motionsorientering TjörnarpRingsjö OKSkåne
locMResults
VOK Motionsorientering 6 (Vännäsby)Vännäs OKVästerbotten
locMResults
Tue 19/6FOK:s sprintcup etapp 6Falkenbergs OKHalland
locSShow routes in LiveloxResults
Motionsorientering Uppland, SunnerstastuganIF ThorUppland
locL
POL-HökesåsHjobygdens OK
Tidaholm SOK Sisu
Västergötland
locLShow routes in LiveloxResults
Tisdags-OL VallersjönIF HagenVästergötland
locLResults
Veteran Ol i Södra VätterbygdenIK HakarpspojkarnaSmåland
locMShow routes in LiveloxResults
Dala-Veteran OLInsjöns IF OK
Leksands OK
Dalarna
locMResults
Motionsorientering RudanHaninge SOKStockholm
locLResults
FK Finn NärtävlingFK FinnSmåland
locL
Lilla 5-dagars Etapp 5OK KontinentSkåne
locL
Sommarsprint OKSOK SkogsvargarnaVästergötland
locSShow routes in LiveloxResults
Skogsfemman 5Östersunds OKJämtland-Härjedalen
locMResults
Sörklubbs #7Söderhamns OKHälsingland
locMShow routes in LiveloxResults
Allemansluffen, StolpupplagetÖsterfärnebo IFGästrikland
locM
Junistafetten - För alla!Avesta OKDalarna
locRS
KOK:s Sommarquattro, etapp 3Kristinehamns OKVärmland
locMShow routes in LiveloxResults
Minitjoget i SätilaOK RävenVästergötland
locRSResults
Motionsorientering i HelsingborgHelsingborgs SOKSkåne
locMShow routes in LiveloxResults
Motionsorientering MTBOHaninge SOKStockholm
M
locM
Motionsorientering Söder IgeltjärnOK MangenVärmland
locLResults
Melkers Minne - PubliktävlingSödertälje-Nykvarn OFSödermanland
locSShow routes in LiveloxResults
Melkers MinneSödertälje-Nykvarn OFSödermanland
natRSShow routes in LiveloxResults
7-klubbs 7OK NolaskogsarnaÅngermanland
locLResults
Run to the Hills 2Selånger SOKMedelpad
locMShow routes in LiveloxResults
Motionsorientering UmeåIFK UmeåVästerbotten
locMResults
U-serienBoxholm-Mjölby OLÖstergötland
locSShow routes in LiveloxResults
Wed 20/6Veteranorientering VästervikVästerviks OKSmåland
locLResults
MTBO-cupen 3Visborgs OKGotland
M
locLShow routes in LiveloxResults
DM, ultralång, Gästrikland + Hälsingland med Trimtex CupHälsinglands OF
Valbo AIF
Hälsingland
Gästrikland
champsUShow routes in LiveloxResults
Fjällfemman 5Åre OKJämtland-Härjedalen
locMResults
KOK:s Sommarquattro, etapp 4Kristinehamns OKVärmland
locLShow routes in LiveloxResults
Onsdagsorientering 6, Särna Särna SKDalarna
locM
VildmarksloppetStora Tuna OKDalarna
locL
Nissadals breddbudkavleOK VivillSmåland
locRL
MTB-O träningOK SödertörnStockholm
M
locS
Tjogetträning 2OK Vilse 87Blekinge
locLShow routes in LiveloxResults
Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup, Etapp 1Rånäs OKUppland
locSResults
Thu 21/6LövmarknadsnattaKarlskrona SOKBlekinge
locLN
Motions-O MorokulienOK HierneVärmland
locL
Motionsorientering Falkträsket, SkellefteåSkellefteå OKVästerbotten
locMShow routes in LiveloxResults
Fri 22/6Midsommar OLOK SilvaSkåne
locL
Sat 23/6Midsommar OLOK SilvaSkåne
locL
Sun 24/6Midsommar OLOK SilvaSkåne
locL
Idreveckan Fjäll-OIdrefjällens OKDalarna
natL
20/6
Start times
Örebro City SprintstafettAlmby IKÖrebro Län
natRS
21/6
Live coverage
MidsommarpokalenSOK AnebySmåland
locL
23/6
Kretsträning Ultra Lång TibroTibro OKVästergötland
locU
22/6
w 26Mon 25/6IdresprintenIdrefjällens OKDalarna
natS
20/6
Start times
Mini 5-dagars 2018, etapp 1OK Tyr
Skattkärrs SOK
Värmland
locL
23/6
Nisse Minne 2018, etapp 1Edsbyns OKHälsingland
locM
VOK Motionsorientering 7 (Pengfors)Vännäs OKVästerbotten
locM
Tue 26/6Nisse Minne 2018, etapp 2Edsbyns OKHälsingland
locM
Mini 5-dagars 2018, etapp 2OK Tyr
Skattkärrs SOK
Värmland
locM
23/6
Nostalgitävling - JOK 80 årJönköpings OKSmåland
locL
24/6
OK Älmes närtävling i KölabodaOK ÄlmeSmåland
locM
24/6
Tisdags-OL BoskogenIF Hagen
OK P4
Västergötland
locL
Idre 3-dagars, etapp 1, långIdrefjällens OKDalarna
natL
20/6
Start times
Dala Veteran Korsnäs IF OKKorsnäs IF OKDalarna
locLShow routes in Livelox
Höglands-OLBoxholms OKÖstergötland
locL
24/6
Sommarsprint Trollhättans SOKTrollhättans SOKVästergötland
locS
24/6
Sprintcup 2Gotlands Bro OKGotland
locS
26/6*
Kretsträning Mullsjö SOKVästergötland
locL
Tränings-OL Medeldistans Östra KretsenOK P4Västergötland
locM
24/6
Sörklubbs #8Segersta OKHälsingland
locM
24/6*
Motionsorientering i HelsingborgHelsingborgs SOKSkåne
locM
24/6
SK Björnen Motionsorientering 4SK BjörnenVästerbotten
locM
25/6*
Finnfors180626Bolidens SKVästerbotten
locM
Motionsorientering L.100 IFLånghundra IFUppland
locL
24/6
Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup, Etapp 2Rånäs OKUppland
locS
24/6
Wed 27/6Idre 3-dagars, etapp 2, medelIdrefjällens OKDalarna
natM
20/6
Start times
Mini 5-dagars 2018, etapp 3OK Tyr
Skattkärrs SOK
Värmland
locS
23/6
PreO, Dag-DM, UpplandLänna IFUppland
T
champsP
24/6
GOFs Sommarserie Etapp 1Göteborgs OF
Göteborgs SK
Göteborg
locM
26/6*
Thu 28/6Nisse Minne 2018, etapp 3Edsbyns OKHälsingland
locS
Idre 3-dagars, etapp 3, långIdrefjällens OKDalarna
natL
20/6
Start times
Mini 5-dagars 2018, etapp 4OK Tyr
Skattkärrs SOK
Värmland
locL
23/6
Motionsorientering 12Visby IF Gute SOKGotland
locL
Närtävling VaggerydVaggeryds SOKSmåland
locM
POL HagenstuganHjobygdens OK
IF Hagen
Västergötland
locL
VOL 7Kovlands IFMedelpad
locM
26/6
Veteran-OL SAIKSävedalens AIKGöteborg
locL
26/6
Show routes in Livelox
Motionsorientering UrsvikSundbybergs IKStockholm
locL
Motionsorientering Umeå 28 juniUmeå OKVästerbotten
locM
27/6*
Motionsorientering, Vittensten (Åmotfors)Åmotfors OKVärmland
locL
Sommarserie 4Njurunda OKMedelpad
locL
27/6
SommarträningStenungsunds OKBohuslän-Dal
locM
Fri 29/63+3 i Sälen, etapp 1, Förkortad medeldistansMalungs OK SkogsmårdarnaDalarna
natM
26/6
Show routes in LiveloxLive coverage
Sat 30/6Nisse Minne 2018, etapp 4Edsbyns OKHälsingland
locM
3+3 i Sälen, etapp 2, långMalungs OK SkogsmårdarnaDalarna
natL
26/6
Show routes in Livelox
World Cup Svenska cupen OL-skytteOK GipenBohuslän-Dal
locL
28/6
Gränsjakten i Strömstad, etapp 1Idefjordens SKBohuslän-Dal
natM
24/6
TjogetEmmaboda Verda OK
Lessebo OK
Småland
natRLC
28/6*
Start times
Sun 1/73+3 i Sälen, etapp 3, medelMalungs OK SkogsmårdarnaDalarna
natM
26/6
Show routes in Livelox
Gränsjakten i Strömstad, etapp 2Idefjordens SKBohuslän-Dal
natL
24/6
TjogetEmmaboda Verda OK
Lessebo OK
Småland
natRLC
28/6*
Start times
Skogis Cup nr 7Garda OKGotland
locL
Wold Cup Svenska cupen SM sprint OL-skytteOK GipenBohuslän-Dal
locS
28/6
w 27Mon 2/7Närtävling inför Tjust 2-dagarsGamleby OKSmåland
locM
1/7
Hälsinglands 3-dagars Etapp 1Ljusdals OKHälsingland
locL
30/6
Trekvällars, etapp 1OK RavinenStockholm
regL
25/6
VOK Motionsorientering 8 (Tvärålund)Vännäs OKVästerbotten
locM
Tue 3/7Trekvällars, etapp 2OK RavinenStockholm
regM
25/6
Dala Veteran olLångshyttans AIK OKDalarna
locL
2/7
Tjust 2-dagars, dag 1Ankarsrums OKSmåland
natL
26/6
Hälsinglands 3-dagars Etapp 2Alfta-Ösa OKHälsingland
locL
Kretsträning HavsjönTidaholm SOK SisuVästergötland
locL
2/7*
Veckoturen 3-dagars Dag 1Gävle OKGästrikland
locL
SAKO-träningOK FlundrehofVästergötland
locM
Motionsorientering i HelsingborgHelsingborgs SOKSkåne
locL
1/7
Sommar-OL 2OK KlemmingenSödermanland
locL
2/7
Femkvällars Främmestad Främmestads IKVästergötland
locM
1/7
Run to the Hills 3Selånger SOKMedelpad
locM
2/7
Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup, Etapp 3Rånäs OKUppland
locS
1/7
Wed 4/7Trekvällars, etapp 3OK RavinenStockholm
regL
25/6
Tjust 2-dagars, dag 2Ankarsrums OKSmåland
natL
26/6
Veckoturen 3-dagars Dag 2Valbo AIFGästrikland
locL
Hälsinglands 3-dagars Etapp 3Segersta OKHälsingland
locL
1/7
Havs-OL, dag 1, långStigmännen Karlshamns OKBlekinge
natL
27/6
Hiernmannen VadjungenOK HierneVärmland
locL
30/6
Thu 5/7Havs-OL, dag 2, sprintStigmännen Karlshamns OKBlekinge
natS
27/6
MOL 13IF Hansa-HoburgGotland
locL
2/7
Show routes in Livelox
Veckoturen 3-dagars Dag 3Gävle OKGästrikland
locL
5-kvällars etapp 2Ryda SKVästergötland
locL
Havs-OL, dag 2, medelStigmännen Karlshamns OKBlekinge
natM
27/6
Motionsorientering Umeå 5 juliUmeå OKVästerbotten
locL
4/7*
Sommarserie 5Njurunda OKMedelpad
locL
4/7
Fri 6/7Eskilstuna weekend, etapp 1, medelÄrla IF
IK Standard
Södermanland
natM
1/7
Vålådalens 3-dagars, etapp 1, sprintFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
natS
1/7
Sat 7/7Eskilstuna weekend, etapp 2, långÄrla IF
IK Standard
Södermanland
natL
1/7
Seskarö IF jubileumSeskarö IFNorrbotten
regM
1/7
Gotlands 2-dagars, etapp 1, medelSvaide Roma SOKGotland
natM
1/7
Show routes in Livelox
Vålådalens 3-dagars, etapp 2, medelFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
natM
1/7
Morokulien 2-dagars, etapp 1, medelÅmotfors OKVärmland
natM
2/7
Eskilstuna Weekend MTBOÄrla IFSödermanland
M
locM
4/7
Sun 8/7Eskilstuna weekend, etapp 3, långÄrla IF
IK Standard
Södermanland
natL
1/7
Gotlands 2-dagars, etapp 2, långSvaide Roma SOKGotland
natL
1/7
Show routes in Livelox
Morokulien 2-dagars, etapp 2, långÅmotfors OKVärmland
natL
2/7
Vålådalens 3-dagars, etapp 3, långFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
natL
1/7
Skellefteå OK, Ostvik Skellefteå OKVästerbotten
locM
7/7
w 28Mon 9/7
Tue 10/7Sörklubbs #9Ljusne-Ala OKHälsingland
locM
Gotlands 3-dagars, etapp 1, medelGotlands Bro OKGotland
natM
3/7
MastloppetHellas OrienteringStockholm
regL
9/7
NOK-träning OK DenselnOK DenselnÖstergötland
locL
5-kvällars Istrums SK etapp 3Istrums SKVästergötland
locL
9/7
Motionsorientering i HelsingborgHelsingborgs SOKSkåne
locL
8/7
Sommar-OL 3OK KlemmingenSödermanland
locL
9/7
Wed 11/7Gotlands 3-dagars, etapp 2, medelGotlands Bro OKGotland
natM
3/7
GOFs Sommarserie Etapp 2Göteborgs OF
Kungälvs OK
Göteborg
locL
10/7*
Hiernmannen GråbergetOK HierneVärmland
locL
7/7
Thu 12/7Gotlands 3-dagars, etapp 3, lång, jaktstartGotlands Bro OKGotland
natL
3/7
Motions-O Boda, KoppomOK HierneVärmland
locL
BOTTNARYDBottnaryds IFSmåland
locM
9/7
Sommarserie 6Njurunda OKMedelpad
locL
11/7
SommarträningStenungsunds OKBohuslän-Dal
locL
Motionsorientering UmeåIFK UmeåVästerbotten
locL
Fri 13/7Hallands 3-dagars, etapp 1, medelHalmstad OK
Laholms IF OK
OK Lindéna
Oskarströms OK
Simlångsdalens IF
Halland
natM
1/7
Sat 14/7Hallands 3-dagars, etapp 2, långHalmstad OK
Laholms IF OK
OK Lindéna
Oskarströms OK
Simlångsdalens IF
Halland
natL
1/7
Lostwater Swimrun Orienteering StockholmSkogsluffarnas OKStockholm
locPU
PreO närtävling Hallands 3-dagars Halmstad OK
Oskarströms OK
Halland
T
locP
10/7
Sun 15/7Hallands 3-dagars, etapp 3, lång, jaktstartHalmstad OK
Laholms IF OK
OK Lindéna
Oskarströms OK
Simlångsdalens IF
Halland
natL
1/7
w 29Mon 16/7Österlens 3-kvällars, kväll 1Andrarums IFSkåne
natM
8/7
Tue 17/7Österlens 3-kvällars, kväll 2Andrarums IFSkåne
natM
8/7
SommarserienSkarpnäcks OLStockholm
locL
Sommarorientering (nostalgitävling)OK Tylöskog
Örebro Läns OF
Örebro Län
regL
Höglands-OLForserums SOKSmåland
locL
11/6
Närtävling Jönköpings Ol-alliansIK VistaSmåland
locL
Motionsorientering i HelsingborgHelsingborgs SOKSkåne
locM
15/7
Motionsorientering Umeå 17 juliUmeå OKVästerbotten
locL
16/7*
Byakavlen 2018Njurunda OKMedelpad
locRM
16/7
Skärgårdssprinten, etapp 1OK RoslagenUppland
champsS
14/7*
Wed 18/7Österlens 3-kvällars, kväll 3Andrarums IFSkåne
natM
8/7
Skärgårdssprinten, etapp 2OK RoslagenUppland
champsS
14/7*
Hiernmannen VestmarkaOK HierneVärmland
locL
16/7
Forsa OK, medelForsa OKHälsingland
natM
11/7
GOFs Sommarserie Etapp 3Göteborgs OF
Sävedalens AIK
Göteborg
locL
3/7*
Thu 19/7Forsa OK, långForsa OKHälsingland
natL
11/7
MOL 14Visborgs OKGotland
locL
Sommarserie 7Njurunda OKMedelpad
locL
19/7
Fri 20/7PreO, DM, HälsinglandRehns BKHälsingland
T
champsL
13/7
Sat 21/7

Advertisements