Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

219 tävlingar hittades mellan 2018-06-11 och 2018-07-17 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 24må 11/6Kart o Hoj del 5 FinalRehns BKHälsingland
M
närM
3-Dagars 2018, etapp 1Norbergs OKVästmanland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
SK Björnen Motionsorientering 3SK BjörnenVästerbotten
närMResultat
VOK Motionsorientering 5 (Hemberget)Vännäs OKVästerbotten
närMResultat
ti 12/63-Dagars 2018, etapp 2Norbergs OKVästmanland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Sprint-cup 1Gotlands Bro OKGotland
närSResultat
Tisdags-OL HäggumIF HagenVästergötland
närLResultat
Dala Veteran-OLIK Jarl RättvikDalarna
närMResultat
Motions-OL MossbergaOK DjerfVärmland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Motionsorientering Waxholms OKStockholm
närMVisa rutter i LiveloxResultat
Lilla 5-dagars etapp 3Lunds OKSkåne
närL
Norrcupen 2018-06-12Ljusdals OKHälsingland
närMVisa rutter i LiveloxResultat
Träning OL-NVFK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
närLVisa rutter i Livelox
Uppvidingekarusellen 2018-06-12Kexholms SKSmåland
närLResultat
Närmixen 2018Lesjöfors SKVärmland
närM
Skogsfemman etapp 4Frösö IFJämtland-Härjedalen
närMResultat
Allemansluffen, LjusbrunnÖsterfärnebo IFGästrikland
närM
DOKs,KM 2018Degerfors OKVärmland
närMResultat
Höglandets Sprintcup Deltävling 3Nässjö OKSmåland
närSResultat
Motionsorientering VassvikaOK JösseVärmland
närLResultat
Sprintcupen 2018 E3Markbygdens OKVästergötland
närSVisa rutter i LiveloxResultat
Sprintstafett VänersborgVänersborgs SKVästergötland
närSS
Motionsorientering KroksjönSkellefteå OKVästerbotten
närMVisa rutter i LiveloxResultat
Zontävling Markaryds FKMarkaryds FK
Tockarps IK
Småland
Skåne
närMResultat
AKRON-matchenLidköpings VSKVästergötland
närLResultat
Eskilstuna Sprint CUP #6Ärla IFSödermanland
närSResultat
Extravagansa 2018Ulricehamns OKVästergötland
närSResultat
SidensjösprintenSidensjö IKÅngermanland
distSResultat
on 13/63-Dagars 2018, etapp 3Norbergs OKVästmanland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Veteran-OL Annebergs GIFAnnebergs GIFSmåland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Sundsvalls Arbetsplatsorientering #4Sundsvalls OKMedelpad
närMVisa rutter i LiveloxResultat
Motionsorientering Skatås del2Sävedalens AIKGöteborg
närLResultat
VeckoturOslättforspojkarnas IKGästrikland
närLResultat
Motionsorientering SkatåsSävedalens AIKGöteborg
närMResultat
Motions-OL - Borås 4 av 4 VT [Knektås]Borås GIFVästergötland
närMVisa rutter i LiveloxResultat
Fjällfemman 4Åre OKJämtland-Härjedalen
närMResultat
HSOK 50 år! JubileumsorienteringHelsingborgs SOKSkåne
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Kalmarsundscupen Etapp 4SOK ViljanSmåland
M
närM
Motionsorientering Uppland i TjäderleksbergenOK LinnéUppland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
MTBO-träning TullingeTullinge SKStockholm
M
närMVisa rutter i LiveloxResultat
Onsdagsorientering 5, SärnaSärna SKDalarna
närM
VeteranmatchKristinehamns OKVärmland
närLResultat
Borlänge SommarSprint 2Stora Tuna OKDalarna
närSVisa rutter i LiveloxResultat
to 14/6POL AxvallHjobygdens OK
Istrums SK
Västergötland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Veterantävling OK MotalaÖstergötland
närLResultat
Veteran-OL VaggerydVaggeryds SOKSmåland
närMVisa rutter i LiveloxResultat
VOL 6 MedelpadTimrå SOKMedelpad
närLResultat
Veteran-OL GöteborgIK SternGöteborg
närLVisa rutter i LiveloxResultat
MOL 11Visborgs OKGotland
närMVisa rutter i LiveloxResultat
DOK:s motions-OL RöhöjdenDegerfors OKVärmland
närMVisa rutter i LiveloxResultat
Motionsorientering UrsvikSolna OKStockholm
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Motions-o ArderhagetÅrjängs OKVärmland
närL
Motionsorientering SkattkärrOK Tyr
Skattkärrs SOK
Värmland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Lilla 5 dagars etapp 4OK SilvaSkåne
närL
OCK träning KronoskogenOrienteringscentrum KristianstadSkåne
närLVisa rutter i Livelox
Borlänge-Säter träning GunnarsboStora Tuna OKDalarna
närL
Motionsorientering Umeå 14 juniUmeå OKVästerbotten
närLResultat
SommarträningStenungsunds OKBohuslän-Dal
närM
Öppet Varbergsmästerskap SprintFK Friskus-VarbergHalland
närSResultat
DM, sprint, Jämtland/HärjedalenFältjägarnas IFJämtland-Härjedalen
mästS
fr 15/6Tre skåningar och en dansk, etapp 1, sprintHelsingborgs SOKSkåne
natSVisa rutter i LiveloxResultat
NOF-läger 2018Norrbottens OFNorrbotten
närM
lö 16/6Tre skåningar och en dansk, etapp 2, medelHelsingborgs SOKSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Tre skåningar och en dansk, etapp 3, sprintHelsingborgs SOKSkåne
natSVisa rutter i LiveloxResultat
NOF-läger 2018Norrbottens OFNorrbotten
närM
Kristinehamns OK Träningsbana MTBOKristinehamns OKVärmland
M
närM
PreO, Öppet DM Göteborg + Bohuslän/Dal + VästergötlandBohuslän-Dals OF
Kungälvs OK
Västergötlands OF
Bohuslän-Dal
Göteborg
Västergötland
P
mästL
DOF-läger, etapp 1Domnarvets GOIFDalarna
närL
Skogskarlar Länskamp Dalarna - VästmanlandSala OKVästmanland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Trimtex cup 2Gävle OKGästrikland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
sö 17/6Tre skåningar och en dansk, etapp 4, sprintHelsingborgs SOKSkåne
natSVisa rutter i LiveloxResultat
NOF-läger 2018Norrbottens OFNorrbotten
närM
DOF-läger, etapp 2Domnarvets GOIFDalarna
närL
MtbO, DM, medel, VärmlandKristinehamns OKVärmland
M
mästMResultat
Skogis Cup nr 6Garda OKGotland
närL
50turen swimrunSkogsluffarnas OKStockholm
närL
KOK:s Sommarquattro, etapp 1Kristinehamns OKVärmland
närMVisa rutter i LiveloxResultat
Kristinehamns SommarSprint MTBOKristinehamns OKVärmland
M
närSResultat
KOK:s Sommarquattro, etapp 2Kristinehamns OKVärmland
närSVisa rutter i LiveloxResultat
Piteå IF OrienteringsklubbPiteå IF OrienteringsklubbNorrbotten
distMVisa rutter i LiveloxResultat
MotionsorienteringMälarö SOKStockholm
närMVisa rutter i LiveloxResultat
v 25må 18/6O-CAMP 2018, etapp 1Västergötlands OFVästergötland
närL
NjudungskavelnIFK SävsjöSmåland
närSMResultat
Östgötaserien i MTBO deltävling 2Tjällmo-Godegårds OKÖstergötland
M
närLVisa rutter i LiveloxResultat
MtbO BjästamonSkogslöparnaÅngermanland
M
närM
Motionsorientering TjörnarpRingsjö OKSkåne
närM
VOK Motionsorientering 6 (Vännäsby)Vännäs OKVästerbotten
närM
ti 19/6FOK:s sprintcup etapp 6Falkenbergs OKHalland
närS
17/6
Motionsorientering Uppland, SunnerstastuganIF ThorUppland
närL
16/6
POL-HökesåsHjobygdens OK
Tidaholm SOK Sisu
Västergötland
närLVisa rutter i Livelox
Tisdags-OL VallersjönIF HagenVästergötland
närL
Veteran Ol i Södra VätterbygdenIK HakarpspojkarnaSmåland
närMVisa rutter i Livelox
Dala-Veteran OLInsjöns IF OK
Leksands OK
Dalarna
närM
Motionsorientering RudanHaninge SOKStockholm
närL
16/6
FK Finn NärtävlingFK FinnSmåland
närL
17/6
Lilla 5-dagars Etapp 5OK KontinentSkåne
närL
Sommarsprint OKSOK SkogsvargarnaVästergötland
närS
17/6
Visa rutter i Livelox
Skogsfemman 5Östersunds OKJämtland-Härjedalen
närM
17/6
Sörklubbs #7Söderhamns OKHälsingland
närM
18/6
Visa rutter i Livelox
Allemansluffen, StolpupplagetÖsterfärnebo IFGästrikland
närM
Junistafetten - För alla!Avesta OKDalarna
närSS
KOK:s Sommarquattro, etapp 3Kristinehamns OKVärmland
närM
17/6
Minitjoget i SätilaOK RävenVästergötland
närSS
16/6
Motionsorientering i HelsingborgHelsingborgs SOKSkåne
närM
17/6
Visa rutter i Livelox
Motionsorientering MTBOHaninge SOKStockholm
M
närM
Motionsorientering Söder IgeltjärnOK MangenVärmland
närL
Melkers Minne - PubliktävlingSödertälje-Nykvarn OFSödermanland
närSVisa rutter i Livelox
Melkers MinneSödertälje-Nykvarn OFSödermanland
natSS
17/6
Visa rutter i LiveloxLivebevakning
7-klubbs 7OK NolaskogsarnaÅngermanland
närL
19/6*
Run to the Hills 2Selånger SOKMedelpad
närM
18/6*
Visa rutter i Livelox
Motionsorientering UmeåIFK UmeåVästerbotten
närM
18/6
U-serienBoxholm-Mjölby OLÖstergötland
närS
17/6
Starttider
on 20/6Fjällfemman 5Åre OKJämtland-Härjedalen
närM
Veteranorientering VästervikVästerviks OKSmåland
närL
MTBO-cupen 3Visborgs OKGotland
M
närL
DM, ultralång, Gästrikland + Hälsingland med Trimtex CupHälsinglands OF
Valbo AIF
Hälsingland
Gästrikland
mästU
17/6
Visa rutter i LiveloxStarttider
KOK:s Sommarquattro, etapp 4Kristinehamns OKVärmland
närL
18/6
Onsdagsorientering 6, Särna Särna SKDalarna
närM
20/6*
VildmarksloppetStora Tuna OKDalarna
närL
18/6*
Nissadals breddbudkavleOK VivillSmåland
närSL
17/6
MTB-O träningOK SödertörnStockholm
M
närS
19/6*
Tjogetträning 2OK Vilse 87Blekinge
närL
18/6
Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup, Etapp 1Rånäs OKUppland
närS
18/6
to 21/6LövmarknadsnattaKarlskrona SOKBlekinge
närLN
19/6
Motions-O MorokulienOK HierneVärmland
närL
Motionsorientering Falkträsket, SkellefteåSkellefteå OKVästerbotten
närM
fr 22/6Midsommar OLOK SilvaSkåne
närL
lö 23/6Midsommar OLOK SilvaSkåne
närL
sö 24/6Midsommar OLOK SilvaSkåne
närL
Idreveckan Fjäll-OIdrefjällens OKDalarna
natL
20/6
Örebro City Sprint (WRE)Almby IK
Örebro Läns OF
Örebro Län
intS
21/6
Starttider Livebevakning
Örebro City SprintstafettAlmby IKÖrebro Län
natSS
21/6
Livebevakning
MidsommarpokalenSOK AnebySmåland
närL
23/6
v 26må 25/6IdresprintenIdrefjällens OKDalarna
natS
20/6
Mini 5-dagars 2018, etapp 1OK Tyr
Skattkärrs SOK
Värmland
närL
23/6
Nisse Minne 2018, etapp 1Edsbyns OKHälsingland
närM
VOK Motionsorientering 7 (Pengfors)Vännäs OKVästerbotten
närM
ti 26/6Nisse Minne 2018, etapp 2Edsbyns OKHälsingland
närM
Mini 5-dagars 2018, etapp 2OK Tyr
Skattkärrs SOK
Värmland
närM
23/6
Nostalgitävling - JOK 80 årJönköpings OKSmåland
närL
24/6
OK Älmes närtävling i KölabodaOK ÄlmeSmåland
närM
24/6
Tisdags-OL BoskogenIF Hagen
OK P4
Västergötland
närL
Idre 3-dagars, etapp 1, långIdrefjällens OKDalarna
natL
20/6
Dala Veteran Korsnäs IF OKKorsnäs IF OKDalarna
närLVisa rutter i Livelox
Höglands-OLBoxholms OKÖstergötland
närL
24/6
Sommarsprint Trollhättans SOKTrollhättans SOKVästergötland
närS
24/6
Sprintcup 2Gotlands Bro OKGotland
närS
26/6*
Kretsträning Mullsjö SOKVästergötland
närL
Tränings-OL Medeldistans Östra KretsenOK P4Västergötland
närM
25/6*
Sörklubbs #8Segersta OKHälsingland
närM
24/6*
Motionsorientering i HelsingborgHelsingborgs SOKSkåne
närM
24/6
SK Björnen Motionsorientering 4SK BjörnenVästerbotten
närM
25/6*
Motionsorientering L.100 IFLånghundra IFUppland
närL
24/6
Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup, Etapp 2Rånäs OKUppland
närS
24/6
on 27/6Idre 3-dagars, etapp 2, medelIdrefjällens OKDalarna
natM
20/6
Mini 5-dagars 2018, etapp 3OK Tyr
Skattkärrs SOK
Värmland
närS
23/6
PreO, Dag-DM, UpplandLänna IFUppland
P
mästP
20/6
GOFs Sommarserie Etapp 1Göteborgs OF
Göteborgs SK
Göteborg
närM
26/6*
to 28/6Nisse Minne 2018, etapp 3Edsbyns OKHälsingland
närS
Idre 3-dagars, etapp 3, långIdrefjällens OKDalarna
natL
20/6
Mini 5-dagars 2018, etapp 4OK Tyr
Skattkärrs SOK
Värmland
närL
23/6
Motionsorientering 12Visby IF Gute SOKGotland
närL
POL HagenstuganHjobygdens OK
IF Hagen
Västergötland
närL
VOL 7Kovlands IFMedelpad
närM
26/6
Veteran-OL SAIKSävedalens AIKGöteborg
närL
26/6
Motionsorientering UrsvikSundbybergs IKStockholm
närL
Motionsorientering Umeå 28 juniUmeå OKVästerbotten
närM
27/6*
Motionsorientering, Vittensten (Åmotfors)Åmotfors OKVärmland
närL
Sommarserie 4Njurunda OKMedelpad
närL
27/6
SommarträningStenungsunds OKBohuslän-Dal
närM
fr 29/63+3 i Sälen, etapp 1, Förkortad medeldistansMalungs OK SkogsmårdarnaDalarna
natM
26/6
Visa rutter i Livelox
lö 30/6Nisse Minne 2018, etapp 4Edsbyns OKHälsingland
närM
3+3 i Sälen, etapp 2, långMalungs OK SkogsmårdarnaDalarna
natL
26/6
World Cup Svenska cupen OL-skytteOK GipenBohuslän-Dal
närL
28/6
Gränsjakten i Strömstad, etapp 1Idefjordens SKBohuslän-Dal
natM
24/6
TjogetEmmaboda Verda OK
Lessebo OK
Småland
natSLK
18/6
sö 1/73+3 i Sälen, etapp 3, medelMalungs OK SkogsmårdarnaDalarna
natM
26/6
Gränsjakten i Strömstad, etapp 2Idefjordens SKBohuslän-Dal
natL
24/6
TjogetEmmaboda Verda OK
Lessebo OK
Småland
natSLK
18/6
Skogis Cup nr 7Garda OKGotland
närL
Wold Cup Svenska cupen SM sprint OL-skytteOK GipenBohuslän-Dal
närS
28/6
v 27må 2/7Närtävling inför Tjust 2-dagarsGamleby OKSmåland
närM
1/7
Hälsinglands 3-dagars Etapp 1Ljusdals OKHälsingland
närL
30/6
Trekvällars, etapp 1OK RavinenStockholm
distL
25/6
VOK Motionsorientering 8 (Tvärålund)Vännäs OKVästerbotten
närM
ti 3/7Trekvällars, etapp 2OK RavinenStockholm
distM
25/6
Dala Veteran olLångshyttans AIK OKDalarna
närL
2/7
Tjust 2-dagars, dag 1Ankarsrums OKSmåland
natL
26/6
Hälsinglands 3-dagars Etapp 2Alfta-Ösa OKHälsingland
närL
Kretsträning HavsjönTidaholm SOK SisuVästergötland
närL
3/7*
Veckoturen 3-dagars Dag 1Gävle OKGästrikland
närL
Motionsorientering i HelsingborgHelsingborgs SOKSkåne
närL
1/7
SAKO-träningOK FlundrehofVästergötland
närM
Sommar-OL 2OK KlemmingenSödermanland
närL
2/7
Femkvällars Främmestad Främmestads IKVästergötland
närM
1/7
Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup, Etapp 3Rånäs OKUppland
närS
1/7
on 4/7Trekvällars, etapp 3OK RavinenStockholm
distL
25/6
Tjust 2-dagars, dag 2Ankarsrums OKSmåland
natL
26/6
Hälsinglands 3-dagars Etapp 3Segersta OKHälsingland
närL
1/7
Havs-OL, dag 1, långStigmännen Karlshamns OKBlekinge
natL
27/6
Hiernmannen VadjungenOK HierneVärmland
närL
30/6
to 5/7Havs-OL, dag 2, sprintStigmännen Karlshamns OKBlekinge
natS
27/6
MOL 13IF Hansa-HoburgGotland
närL
2/7
Veckoturen 3-dagars Dag 3Gävle OKGästrikland
närL
Havs-OL, dag 2, medelStigmännen Karlshamns OKBlekinge
natM
27/6
Motionsorientering Umeå 5 juliUmeå OKVästerbotten
närL
4/7*
Sommarserie 5Njurunda OKMedelpad
närL
4/7
fr 6/7Eskilstuna weekend, etapp 1, medelIK Standard
Ärla IF
Södermanland
natM
1/7
Vålådalens 3-dagars, etapp 1, sprintFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
natS
1/7
lö 7/7Eskilstuna weekend, etapp 2, långIK Standard
Ärla IF
Södermanland
natL
1/7
Seskarö IF jubileumSeskarö IFNorrbotten
distM
1/7
Gotlands 2-dagars, etapp 1, medelSvaide Roma SOKGotland
natM
1/7
Visa rutter i Livelox
Vålådalens 3-dagars, etapp 2, medelFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
natM
1/7
Morokulien 2-dagars, etapp 1, medelÅmotfors OKVärmland
natM
2/7
sö 8/7Eskilstuna weekend, etapp 3, långIK Standard
Ärla IF
Södermanland
natL
1/7
Gotlands 2-dagars, etapp 2, långSvaide Roma SOKGotland
natL
1/7
Visa rutter i Livelox
Morokulien 2-dagars, etapp 2, långÅmotfors OKVärmland
natL
2/7
Vålådalens 3-dagars, etapp 3, långFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
natL
1/7
Skellefteå OK, Ostvik Skellefteå OKVästerbotten
närM
7/7
v 28må 9/7
ti 10/7Sörklubbs #9Ljusne-Ala OKHälsingland
närM
Gotlands 3-dagars, etapp 1, medelGotlands Bro OKGotland
natM
3/7
MastloppetHellas OrienteringStockholm
distL
9/7
NOK-träning OK DenselnOK DenselnÖstergötland
närL
Motionsorientering i HelsingborgHelsingborgs SOKSkåne
närL
8/7
Sommar-OL 3OK KlemmingenSödermanland
närL
9/7
on 11/7Gotlands 3-dagars, etapp 2, medelGotlands Bro OKGotland
natM
3/7
GOFs Sommarserie Etapp 3Göteborgs OF
Kungälvs OK
Göteborg
närL
10/7*
Hiernmannen GråbergetOK HierneVärmland
närL
7/7
to 12/7Gotlands 3-dagars, etapp 3, lång, jaktstartGotlands Bro OKGotland
natL
3/7
Motions-O Boda, KoppomOK HierneVärmland
närL
BOTTNARYDBottnaryds IFSmåland
närM
9/7
Sommarserie 6Njurunda OKMedelpad
närL
11/7
SommarträningStenungsunds OKBohuslän-Dal
närL
Motionsorientering UmeåIFK UmeåVästerbotten
närL
fr 13/7Hallands 3-dagars, etapp 1, medelHalmstad OK
Laholms IF OK
OK Lindéna
Oskarströms OK
Simlångsdalens IF
Halland
natM
1/7
lö 14/7Hallands 3-dagars, etapp 2, långHalmstad OK
Laholms IF OK
OK Lindéna
Oskarströms OK
Simlångsdalens IF
Halland
natL
1/7
Lostwater Swimrun Orienteering StockholmSkogsluffarnas OKStockholm
närPU
PreO närtävling Hallands 3-dagars Halmstad OK
Oskarströms OK
Halland
P
närP
10/7
sö 15/7Hallands 3-dagars, etapp 3, lång, jaktstartHalmstad OK
Laholms IF OK
OK Lindéna
Oskarströms OK
Simlångsdalens IF
Halland
natL
1/7
v 29må 16/7Österlens 3-kvällars, kväll 1Andrarums IFSkåne
natM
8/7
ti 17/7Österlens 3-kvällars, kväll 2Andrarums IFSkåne
natM
8/7
SommarserienSkarpnäcks OLStockholm
närL
Sommarorientering (nostalgitävling)OK Tylöskog
Örebro Läns OF
Örebro Län
distL
Höglands-OLForserums SOKSmåland
närL
11/6
Närtävling Jönköpings Ol-alliansIK VistaSmåland
närL
Motionsorientering i HelsingborgHelsingborgs SOKSkåne
närM
15/7
Motionsorientering Umeå 17 juliUmeå OKVästerbotten
närL
16/7*
Byakavlen 2018Njurunda OKMedelpad
närSM
16/7
Skärgårdssprinten, etapp 1OK RoslagenUppland
mästS
14/7*

Annonser