Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

189 tävlingar hittades mellan 2020-08-06 och 2020-09-12 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 32tor 6/8StjärnorpsmedelnOK DenselnÖstergötland
natM
fre 7/8Norrlandsmästerskapen, sprintFrösö IF
OK Storsjön
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
mästS
Rånö skärgårdsorientering, dag 1 (Sommarserien de Luxe)Kamrat och IF KIFStockholm
distL
lör 8/8Dackefejden, långKarlskrona SOKBlekinge
natL
Hjo 2-dagars, dag 1, medelHjobygdens OKVästergötland
natM
Kopparbergsorienteringen, dag 1, medelLindebygdens OK
OK Järnbärarna
Örebro Län
natM
Norrlandsmästerskapen, långFrösö IF
OK Storsjön
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
mästL
Svenska Cupen MTBO, #1, sprintSurahammars SOKVästmanland
M
natS
Rånö skärgårdsorientering, dag 2 (Sommarserien de Luxe)Kamrat och IF KIFStockholm
distL
sön 9/8BjörkforskampenBjörkfors GOIFÖstergötland
natL
Dackefejden, medelKarlskrona SOKBlekinge
natM
Hjo 2-dagars, dag 2, långHjobygdens OKVästergötland
natL
Kopparbergsorienteringen, dag 2, långLindebygdens OK
OK Järnbärarna
Örebro Län
natL
Norrlandsmästerskapen, medelFrösö IF
OK Storsjön
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
mästM
Norrlandsmästerskapen, stafettFrösö IF
OK Storsjön
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
mästSM
PreO, DM, Bohuslän-Dal + Göteborg + VästergötlandGöteborgs OF
Stenungsunds OK
Västergötlands OF
Göteborg
Bohuslän-Dal
Västergötland
P
mästL
Svenska Cupen MTBO, #2, förlängd medelSurahammars SOKVästmanland
M
natL
v 33mån 10/8
tis 11/8
ons 12/8
tor 13/8Storviks nattStorviks IFGästrikland
natLN
TjällmoträffenTjällmo-Godegårds OKÖstergötland
natM
fre 14/8Götalandsmästerskapen, publiktävling, sprintFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
natS
Götalandsmästerskapen, sprintFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
mästS
lör 15/8Arbogadubbeln, dag 1Arboga OKVästmanland
distM
Bollnästräffen, dag 1, medelRehns BKHälsingland
natM
DM, lång, NorrbottenHaparanda OKNorrbotten
mästL
Götalandsmästerskapen, långFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
mästL
Götalandsmästerskapen, publiktävling, långFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
natL
Skaraborgsmästerskap, långOK KlyftamoVästergötland
distL
13/8
Visa rutter i LiveloxStarttider
VÖOL-dubbeln, dag 1Vallentuna-Össeby OLUppland
natM
Avestapropagandan 1 Start 09:00 - 09:30Avesta OKDalarna
natM
12/8
Avestapropagandan 2 Start 09:00 - 09:30Avesta OKDalarna
natM
12/8
DM, sprint, SmålandVästerviks OKSmåland
mästS
12/8
Avestapropagandan 1 Start 11:00 - 11:30Avesta OKDalarna
natM
12/8
Avestapropagandan 2 Start 11:00 - 11:30Avesta OKDalarna
natM
12/8
Avestapropagandan 1 Start 13:00 - 13:30Avesta OKDalarna
natM
12/8
Avestapropagandan 2 Start 13:00 - 13:30Avesta OKDalarna
natM
12/8
Avestapropagandan 1 Start 15:00 - 15:30Avesta OKDalarna
natM
12/8
Avestapropagandan 2 Start 15:00 - 15:30Avesta OKDalarna
natM
12/8
sön 16/8Arbogadubbeln, dag 2Arboga OKVästmanland
distM
Bollnästräffen, dag 2, långRehns BKHälsingland
natL
DM, stafett, NorrbottenHaparanda OKNorrbotten
mästSM
DM, stafett, Norrbotten, individuella öppna klasserHaparanda OKNorrbotten
distM
Götalandsmästerskapen, publiktävling, medelFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
natM
Götalandsmästerskapen, stafettFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
mästSL
VÖOL-dubbeln, dag 2Vallentuna-Össeby OLUppland
natM
Avestapropagandan 1 Start 09:00 - 09:30Avesta OKDalarna
natM
12/8
Avestapropagandan 2 Start 09:00 - 09:30Avesta OKDalarna
natM
12/8
Skogslöparnas Nordiska i samarbete med CoreITSkogslöparnaÅngermanland
natM
13/8
Avestapropagandan 1 Start 11:00 - 11:30Avesta OKDalarna
natM
12/8
Avestapropagandan 2 Start 11:00 - 11:30Avesta OKDalarna
natM
12/8
Avestapropagandan 1 Start 13:00 - 13:30Avesta OKDalarna
natM
12/8
Avestapropagandan 2 Start 13:00 - 13:30Avesta OKDalarna
natM
12/8
MTBO, DM, sprint ÅngermanlandSkogslöparnaÅngermanland
M
mästS
14/8
Visa rutter i Livelox
Avestapropagandan 1 Start 15:00 - 15:30Avesta OKDalarna
natM
12/8
Avestapropagandan 2 Start 15:00 - 15:30Avesta OKDalarna
natM
12/8
v 34mån 17/8Björnökampen Gustavsbergs OKStockholm
distL
15/8
tis 18/8DM, ultralång, VästmanlandFagersta OKVästmanland
mästU
16/8
ons 19/8Mälarmårdssprinten med DM, sprint, SödermanlandKatrineholms OKSödermanland
mästSFlyttad
tor 20/8Storvikaren med Sandvikens öppna kommunmästerskapStorviks IFGästrikland
distL
fre 21/8OL-rounden, dag 1, långOK Hedströmmen
Vandrarringen
Västmanland
natLN
16/8
Kvarnsjötrippeln, dag 1OK Södertörn
Snättringe SK
Stockholm
natM
16/8
Visa rutter i Livelox
lör 22/8DM, lång, Medelpad+ÅngermanlandSelånger SOK
Ångermanlands OF
Medelpad
Ångermanland
mästL
DM, medel, NorrbottenArvidsjaurs OKNorrbotten
mästM
17/8
MariestadsmedelnMariestads FKVästergötland
distM
MTBO, DM, lång, SmålandNybro OKSmåland
M
mästLFlyttad
OL-rounden, dag 2, långOK Hedströmmen
Vandrarringen
Västmanland
natL
19/8
Tuna Ting, dag 1Stora Tuna OKDalarna
natL
16/8
Jönköpings OK, dag 1, medelJönköpings OKSmåland
distM
16/8
Kvarnsjötrippeln, dag 2OK Södertörn
Snättringe SK
Stockholm
natL
16/8
Visa rutter i Livelox
Kolmårdsträffen "light" medelTjalve IF NorrköpingÖstergötland
natM
16/8
DM, lång, VästerbottenIFK UmeåVästerbotten
mästL
16/8
Kolmårdsträffen, medelTjalve IF NorrköpingÖstergötland
natM
16/8
MTBO, KolmårdsträffenTjalve IF NorrköpingÖstergötland
M
natL
16/8
Nynäsdubbeln, långdistansIFK Enskede
Nynäshamns OK
Skarpnäcks OL
Skogsluffarnas OK
Stockholm
natL
Hjortmedeln (över två dagar)OK SkogshjortarnaVästergötland
distM
16/8
Kolmårdsträffen light MTB-OLTjalve IF NorrköpingÖstergötland
M
natM
16/8*
sön 23/8Hjortmedeln (över två dagar)OK SkogshjortarnaVästergötland
distM
16/8
DM, stafett, Medelpad+ÅngermanlandSelånger SOK
Ångermanlands OF
Medelpad
Ångermanland
mästSL
DM, stafett, Medelpad+Ångermanland, individuella öppna klasserSelånger SOK
Ångermanlands OF
Medelpad
Ångermanland
distL
DM, stafett, VästerbottenIFK UmeåVästerbotten
mästSL
DM, ultralång, NorrbottenArvidsjaurs OKNorrbotten
mästU
HedströmsträffenOK HedströmmenVästmanland
natM
16/8
Kolmårdsträffen, långTjalve IF NorrköpingÖstergötland
natL
16/8
OL-rounden, dag 3, medelOK Hedströmmen
Vandrarringen
Västmanland
natM
16/8
Tuna Ting, dag 2Stora Tuna OKDalarna
natM
16/8
VärmlandsserienKristinehamns OKVärmland
distL
Jönköpings OK, dag 2, medelJönköpings OKSmåland
distM
16/8
Kvarnsjötrippeln, dag 3OK Södertörn
Snättringe SK
Stockholm
natM
16/8
Visa rutter i Livelox
Nynäsdubbeln, medeldistansIFK Enskede
Nynäshamns OK
Skarpnäcks OL
Skogsluffarnas OK
Stockholm
natM
v 35mån 24/8
tis 25/8ungdomsserien söder 1OK Älvsjö-ÖrbyStockholm
distL
18/8
ons 26/8Ungdomsserien regionfinaler SV och NStockholms OFStockholm
distM
tor 27/8
fre 28/8SM, medel, kvalBodens Bandyklubb OS
I 19 IF
Norrbottens OF
Vittjärvs IK
Älvsby IF OK
Norrbotten
mästM
Veteran-SM, sprintKöping-Kolsva OKVästmanland
mästS
21/8
lör 29/8SM, medel, finalBodens Bandyklubb OS
I 19 IF
Norrbottens OF
Vittjärvs IK
Älvsby IF OK
Norrbotten
mästM
KlarälvskavlenIK Vikings OKVärmland
distSL
MTBO, USM/JSM/SM/VSM, sprintSödertälje-Nykvarn OFSödermanland
M
mästS
23/8
Spetstävling för svensk och internationell elit, medeldistansIFK Göteborg Orientering
Västerviks OK
Göteborg
Småland
natM
15/8
Ungdomsseriefinalen BlekingeOK Vilse 87Blekinge
distL
Veteran-SM, medelKöping-Kolsva OKVästmanland
mästM
21/8
Köpingsträffen 2020Köping-Kolsva OKVästmanland
distM
23/8
GötaälvdalsträffenOK GipenBohuslän-Dal
natM
23/8
VikingträffenIK Vikings OKVärmland
natM
23/8
Sensommarspringet, långLinköpings OKÖstergötland
natL
23/8
Sensommarspringet, medelLinköpings OKÖstergötland
natM
13/8
Svenska Cupen MTBO, #10, sprint (WRE)Södertälje-Nykvarn OFSödermanland
M
intS
23/8
Mot CentrumCentrum OKStockholm
distSLK
22/8
sön 30/8Sensommarspringet, långLinköpings OKÖstergötland
natL
23/8
Sensommarspringet, medelLinköpings OKÖstergötland
natM
13/8
MTBO, USM/JSM/SM/VSM, medelSödertälje-Nykvarn OFSödermanland
M
mästM
23/8
SM, stafettBergnäsets AIK
Gammelstads IF
Norrbottens OF
OK Renen
Norrbotten
mästSL
Spetstävling för svensk och internationell elit - LångIFK Göteborg Orientering
Västerviks OK
Göteborg
Småland
natL
15/8
TrampenLudvika OKDalarna
distM
23/8
Ungdomsserien #1, krets Söder 4IFK EnskedeStockholm
distL
25/8
Veteran-SM, långKöping-Kolsva OKVästmanland
mästL
21/8
VästboträffenOK VivillSmåland
natM
VänersborgsmedelnVänersborgs SKVästergötland
natM
23/8
Ungdomsserien, #1, krets Norr 1Väsby OKStockholm
distL
23/8
FK ÅsenFK ÅsenSkåne
natM
23/8
Sisu-/DejeträffenDeje SF
Sisu Forshaga SK
Värmland
natM
23/8
Svenska Cupen MTBO, #11, masstart (WRE)Södertälje-Nykvarn OFSödermanland
M
intL
23/8
Ungdomsserien #1, krets söder 3Söders-TyresöStockholm
distL
23/8
Ungdomsserien krets Norr 2Mälarö SOKStockholm
distL
23/8
BruksträffenRobertsfors IKVästerbotten
distM
v 36mån 31/8
tis 1/9
ons 2/9
tor 3/9
fre 4/9DM, natt, DalarnaOK KåreDalarna
mästLN
DM, natt, GästriklandOK HammarenGästrikland
mästLN
DM, natt, UpplandOK RodhenUppland
mästLN
DM, natt, VästmanlandNorbergs OKVästmanland
mästLN
30/8
DM, natt, Örebro länAskersunds OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästLN
MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #5, sprintIFK Mora OKDalarna
M
mästS
30/8
DM, natt, ÖstergötlandMatteus SIÖstergötland
mästLN
30/8
DM, natt, SmålandKalmar OKSmåland
mästMN
30/8
lör 5/9DM, lång, StockholmTullinge SKStockholm
mästL
DM, medel, BlekingeStigmännen Karlshamns OKBlekinge
mästM
DM, medel, Bohuslän-DalUddevalla OKBohuslän-Dal
mästM
30/8
DM, medel, GotlandSvaide Roma SOKGotland
mästM
30/8
DM, medel, GöteborgKungälvs OKGöteborg
mästM
30/8
DM, medel, Skåne och BlekingeBlekinge OF
Härlövs IF
Blekinge
Skåne
mästM
30/8
DM, medel, SödermanlandOK MåsenSödermanland
mästM
DM, medel, SödermanlandÄrla IFSödermanland
mästM
30/8
DM, medel, VästergötlandBredareds IFVästergötland
mästM
MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #6, långIFK Mora OKDalarna
M
mästL
30/8
PreO, Dag-DMBjörklinge SOKUppland
P
mästP
PreO, Natt-DMOK LinnéUppland
P
mästPN
MTBO DM Lång SmålandNybro OKSmåland
M
mästL
28/8
DM, sprint, DalarnaSäterbygdens OKDalarna
mästS
27/8
DM, medel, Bohuslän-DalEds SKBohuslän-Dal
mästM
2/9
DM, sprint, VästmanlandVandrarringenVästmanland
mästS
30/8
sön 6/9DM, lång, Bohuslän-DalUddevalla OKBohuslän-Dal
mästL
30/8
DM, lång, GotlandSvaide Roma SOKGotland
mästL
30/8
DM, lång, GästriklandGävle OKGästrikland
mästL
30/8
DM, lång, HallandFK Friskus-VarbergHalland
mästL
DM, lång, SmålandAnderstorps OKSmåland
mästL
30/8
DM, lång, UpplandOK RoslagenUppland
mästL
DM, lång, VärmlandKils OKVärmland
mästL
30/8
DM, lång, VästmanlandNorbergs OKVästmanland
mästL
2/9
DM, lång, ÖstergötlandNAIS OrienteringsklubbÖstergötland
mästL
DM, medel, StockholmIFK Tumba SOKStockholm
mästM
DM, Sprint, BlekingeOK OrionBlekinge
mästS
30/8
DM, stafett, BlekingeStigmännen Karlshamns OKBlekinge
mästSL
DM, stafett, GöteborgUtby IKGöteborg
mästL
DM, stafett, HallandFK Friskus-VarbergHalland
mästSL
DM, stafett, Halland, individuella öppna klasserFK Friskus-VarbergHalland
distL
DM, stafett, SkåneHärlövs IFSkåne
mästSL
DM, stafett, SödermanlandOK HällenSödermanland
mästSL
DM, stafett, VästergötlandHestra IFVästergötland
mästSL
DM, stafett, Västergötland, individuella öppna klasserHestra IFVästergötland
distM
DM, stafett, Örebro länLaxå OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästSL
MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #7, medelIFK Mora OKDalarna
M
mästM
30/8
PreO, TempO-DMOK RodhenUppland
P
mästT
DM, lång, DalarnaSäterbygdens OKDalarna
mästL
27/8
DM, stafett, Blekinge, individuella öppna klasserStigmännen Karlshamns OKBlekinge
distL
DM, stafett, Södermanland, individuella öppna klasserOK HällenSödermanland
distL
DM, sprint, SödermanlandKatrineholms OKSödermanland
mästS
30/8
DM, lång, Bohuslän-DalEds SKBohuslän-Dal
mästL
24/8
v 37mån 7/9
tis 8/9
ons 9/9
tor 10/9
fre 11/9DM, natt, BlekingeOK SkogsfalkenBlekinge
mästLN
DM, natt, Bohuslän-DalHerrestads AIF
Uddevalla IS
Bohuslän-Dal
mästLN
DM, natt, HälsinglandSöderhamns OKHälsingland
mästLN
DM, natt, Södermanland+StockholmStockholms OF
Södertälje-Nykvarn OF
Stockholm
Södermanland
mästLN
lör 12/9DM, lång, Örebro länOK Milan
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästL
7/9
DM, medel, DalarnaDomnarvets GOIFDalarna
mästM
6/9
DM, medel, GästriklandValbo AIFGästrikland
mästM
6/9
DM, medel, HallandLaholms IF OKHalland
mästM
DM, medel, VärmlandOK Jösse
Årjängs OK
Värmland
mästM
6/9
DM, medel, VästmanlandSala OKVästmanland
mästM
6/9
DM, medel, ÖstergötlandOK SkogsströvarnaÖstergötland
mästM
DM, natt, GotlandVisborgs OKGotland
mästLN
5/9
DM, stafett, Västmanland + UpplandSala OKVästmanland
mästSL
DM, stafett, Västmanland + Uppland, individuella öppna klasserSala OK
Upplands OF
Västmanland
Uppland
distM
LoffelunkenÖstersunds OKJämtland-Härjedalen
natM
OK Grip/Åkers IFOK GripSödermanland
natM
Ulricehamns OK medel (över två dagar)Ulricehamns OKVästergötland
distM
6/9
Partilletrippeln, medelSävedalens AIKGöteborg
natM
4/9
DM, medel, SmålandOK GränsenSmåland
mästM
DM, medel, VästerbottenStöcksjö ISVästerbotten
mästM
6/9

Annonser