Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

113 tävlingar hittades mellan 2021-05-06 och 2021-06-12 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
Anm
G
Typ
F
D
T
AS
v 18tor 6/5StorvikssprintenStorviks IFGästriklands Orienteringsförbund0
natS
fre 7/5
lör 8/5DOL-kampen, dag 1, medelDalaportens OLDalarna0
natM
Gävleloppet, medelGävle OKGästriklands Orienteringsförbund0
natM
Järladubbeln, långdistansJärla OrienteringStockholm0
natL
LagadalskampenFK FinnSmåland0
natM
RävdagenOK RävenVästergötland3
natM
TenhultsmedelnTenhults SOKSmåland0
natL
Tisarträffen, dag 1, medelOK TisarenÖrebro0
natL
Ändå någotÅmåls OKBohuslän-Dal0
natM
Kolmårdsdubbeln, medelOK KolmårdenÖstergötland0
natM
Vårserien, #1Göteborgs OF
Sjövalla FK
Göteborg0
distL
sön 9/5DOL-kampen, dag 2, medelDalaportens OLDalarna0
natM
Gävleloppet, långGävle OKGästriklands Orienteringsförbund0
natL
Järladubbeln, medeldistansJärla OrienteringStockholm0
natM
KlemmingekampenOK KlemmingenSödermanland0
natM
NipstigenOK NipanÅngermanlands Orienteringsförbund0
natL
OK Älmes vårtävlingOK ÄlmeSmåland0
natM
PalmsprintenOK KontinentSkåne0
natS
SkärmenträffenOK SkärmenBohuslän-Dal0
natM
SOK:s nordiska medeldistansSkellefteå OKVästerbotten0
natM
TenhultslångenTenhults SOKSmåland0
natL
Tisarträffen, dag 2, långOK TisarenÖrebro0
natL
Kolmårdsdubbeln, Kolmårdskaveln , individuella öppna klasserOK KolmårdenÖstergötland0
distL
Kolmårdsdubbeln, KolmårdskavlenOK KolmårdenÖstergötland0
natSL
Orintos vårtävlingOK OrintoVästergötland0
natMFlyttad
v 19mån 10/5
tis 11/5Stockholm City Cup, #1OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm0
distS
ons 12/5
tor 13/5DM, sprint, VästergötlandFrämmestads IKVästergötland0
mästSFlyttad
DM, sprintstafett, VästergötlandFrämmestads IKVästergötland0
mästSFlyttad
Närkekvartetten, #1, medelGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro0
natM
Vårserien, #2Göteborgs OF
Lerums SOK
Göteborg0
distL
Bjursåsluffen med elittest, långBjursås OKDalarna240
natL
5/5
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
fre 14/5IFK Hedemora, medelIFK Hedemora OKDalarna0
natM
11/5
Närkekvartetten, #2, långGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro0
natL
ÖrnsprintenSkogslöparnaÅngermanlands Orienteringsförbund0
natS
9/5
Flyttad
lör 15/5 Närkekvartetten, #3, medelAlmby IK
KFUM Örebro OK
Örebro0
natM
Renlunken OK RenenNorrbotten0
distM
Skogslöparnas nordiskaSkogslöparnaÅngermanlands Orienteringsförbund0
natL
9/5
Flyttad
Ungdomstrollet, GotlandVisborgs OKGotland0
distL
ÅrsundarundanÅrsunda IFGästriklands Orienteringsförbund0
natM
Grönklittsmedeln med elittestIFK Mora OKDalarna284
natM
5/5
Starttider
sön 16/5BussbyloppetÖrnsköldsviks OKÅngermanlands Orienteringsförbund0
natM
9/5
Flyttad
För-SM Orsa Grönklitt, stafettIFK Mora OKDalarna0
natSL
KalvdansenOK RenenNorrbotten0
distSM
Närkekvartetten, #4, långAlmby IK
KFUM Örebro OK
Örebro0
natL
Sandvikens öppna kommunmästerskapÅrsunda IFGästriklands Orienteringsförbund0
distL
Stöcksjö IS nationellaStöcksjö ISVästerbotten0
natL
13/5
Grönklittslången med elittestIFK Mora OKDalarna256
natL
5/5
Starttider
v 20mån 17/5
tis 18/5OK MangenOK MangenVärmland0
distL
Staffans minneBoxholms OKÖstergötland0
natSFlyttad
Ungdomsserien, kretsarrangemang #2Stockholms OFStockholm-
distL
ons 19/5Stockholm City Cup, #2OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm0
distS
tor 20/5
fre 21/5
lör 22/5DM, sprint, Bohuslän-DalStenungsunds OKBohuslän-Dal0
mästSFlyttad
DM, sprint, Gästrikland+UpplandOK Triangeln
Österfärnebo IF
Upplands Orienteringsförbund
Gästriklands Orienteringsförbund
0
mästSFlyttad
DM, sprintstafett, Bohuslän-DalStenungsunds OKBohuslän-Dal0
mästSSFlyttad
KlarälvskavlenIK Vikings OKVärmland0
distSL
Lidingö Sprint Weekend, dag 1IFK Lidingö SOKStockholm0
distS
Tour de Medelpad, dag 1, långSundsvalls OKMedelpads Orienteringsförbund0
natL
Vårserien, #3Göteborgs OF
Mölndal Outdoor IF
Göteborg0
distL
MTBO, DM, Sprint, SmålandEksjö SOKSmåland0
M
mästS
19/5
sön 23/5DM, sprint + sprintstafett, HallandFK Friskus-VarbergHalland0
mästS
20/5
Flyttad
DM, sprint, ÖstergötlandOK MotalaÖstergötland0
mästSFlyttad
Lidingö Sprint Weekend, dag 2IFK Lidingö SOKStockholm0
distS
LundasprintenLunds OKSkåne0
natS
Tour de Medelpad, dag 2, medelSundsvalls OKMedelpads Orienteringsförbund0
natL
Smålandscupen MTBOEksjö SOKSmåland0
M
distL
14/5
v 21mån 24/5
tis 25/5
ons 26/5Stockholm City Cup, #3OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm0
distS
tor 27/5
fre 28/5Sprinthelgen, etapp 1OK OrionBlekinge-
natS
StOF:s sommarläger, sprintJärla Orientering
OK Ravinen
Stockholm-
distS
lör 29/5Sprinthelgen, etapp 2 + JVM-test, sprintOK OrionBlekinge-
natS
Sprinthelgen, etapp 3OK OrionBlekinge-
natS
High Coast 2-days, medel + DM, medel, ÅngermanlandOK NolaskogsarnaÅngermanlands Orienteringsförbund0
natMFlyttad
MTBO, Svenska Cupen, #1, sprintEskilstuna OLSödermanland0
M
natS
MTBO, Svenska Cupen, #3, medelOK TrananVästergötland0
M
natM
World Maze RaceDalaportens OLDalarna8
natS
23/5
Flyttad
Älvsby IF OK:s vårtävling, medelÄlvsby IF OKNorrbotten0
natMFlyttad
Vårserien, #4Göteborgs OF
Göteborgs SK
IF Marin Väst
Göteborg0
distL
sön 30/5High Coast 2-days, långOK NolaskogsarnaÅngermanlands Orienteringsförbund0
natLFlyttad
LämmeltågetNässjö OKSmåland0
natSS
Melkers minneSödertälje-Nykvarn OFSödermanland0
natSSFlyttad
MTBO, Svenska Cupen, #2, medelEskilstuna OLSödermanland0
M
natM
MTBO, Svenska Cupen, #4, långOK TrananVästergötland0
M
natL
PreO, DM, SödermanlandSträngnäs-Malmby OLSödermanland-
P
mästP
23/5
Älvsby IF OK:s vårtävling, långÄlvsby IF OKNorrbotten0
natL
Älvsby IF OK:s vårtävling, medelÄlvsby IF OKNorrbotten-
distM
Öppet Skaraborgsmästerskap, sprintIF HagenVästergötland0
distS
JVM-test långdistansOK Orion
Svenska Orienteringsförbundet
Blekinge-
natL
23/5
StOF:s sommarläger, stafettJärla Orientering
OK Ravinen
Stockholm-
distSL
PekingduonMatteus SIÖstergötland0
natSM
v 22mån 31/5
tis 1/6
ons 2/6DM, sprint, SödermanlandÄrla IFSödermanland-
mästS
LjungsbrosprintenOK SkogsströvarnaÖstergötland-
natS
tor 3/6
fre 4/6Västerbottens 3-dagars, etapp 1, medelIFK UmeåVästerbotten0
natM
Ösaträffen, dag 1, medelAlfta-Ösa OKHälsingland0
natM
lör 5/6DM, sprint, BlekingeStigmännen Karlshamns OKBlekinge-
mästS
DM, sprint, StockholmHellas OrienteringStockholm-
mästS
DM, sprintstafett, BlekingeStigmännen Karlshamns OKBlekinge-
mästSS
Kinnekullesprinten, etapp 1OK KlyftamoVästergötland-
natS
Kinnekullesprinten, etapp 2OK KlyftamoVästergötland-
natS
Smålandscupen MTBO 2021, #2OK NjudungSmåland-
M
distM
Västerbottens 3-dagars, etapp 2, långIFK UmeåVästerbotten0
natL
Ösaträffen, dag 2, långAlfta-Ösa OKHälsingland0
natL
sön 6/6Centrum Team SprintCentrum OKStockholm-
distSS
DM, sprint, VärmlandOK FryksdalenVärmland-
mästS
SommarlandssprintenIK GandvikVästergötland0
natS
Västerbottens 3-dagars, etapp 3, långIFK UmeåVästerbotten0
natL
Ösaträffen, dag 3, medelAlfta-Ösa OKHälsingland0
natM
v 23mån 7/6
tis 8/6
ons 9/6
tor 10/6
fre 11/6
lör 12/6DM, sprint, SkåneOK Silva
Rävetofta OK
Skåne0
mästS
DM, sprint, VästmanlandVästerås SOKVästmanland0
mästSFlyttad
DM, sprint, Örebro LänHagaby GoIF ÖrebroÖrebro-
mästS
6/6
DM, sprintstafett, SkåneOK Silva
Rävetofta OK
Skåne0
mästSS
DM, sprintstafett, Skåne, individuella öppna klasserOK Silva
Rävetofta OK
Skåne0
distS
DM, sprintstafett, VästmanlandVästerås SOKVästmanland0
mästSS
DM, sprintstafett, Örebro LänHagaby GoIF ÖrebroÖrebro-
mästSS
6/6
Slättö sand-medelnBredaryds SOKSmåland-
natM
Umeå OK, långUmeå OKVästerbotten-
natL
Vårserien, #5FK Herkules
Göteborgs OF
Göteborg0
distL
PreO, DM, BDOF, VOF och GOFStenungsunds OKBohuslän-Dal0
P
mästL
6/6

Annonser

Orienteringsmagasinet 1 kr