Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

130 tävlingar hittades mellan 2021-04-04 och 2021-05-10 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
Anm
G
Typ
F
D
T
AS
v 13sön 4/4Påskträffen på Gotland, etapp 2, långGarda OKGotland0
natL
Bohuslunken, Five-O, #4, långUddevalla OKBohuslän-Dal0
natL
Kolmårdsdubbeln, medelOK KolmårdenÖstergötland0
natMFlyttad
Romeleträffen, medelLunds OKSkåne0
natM
Tranåsdubbeln, medelSol TranåsSmåland0
natM
PåsksmällenGustavsbergs OKStockholm0
natL
v 14mån 5/4Kolmårdsdubbeln, KolmårdskavlenOK KolmårdenÖstergötland0
natSLFlyttad
Kolmårdsdubbeln, Kolmårdskavlen, individuella öppna klasserOK KolmårdenÖstergötland0
natLFlyttad
Romeleträffen, långLunds OKSkåne0
natL
SnötrampenFjärås AIK
OK Löftan
Halland0
natL
Tranåsdubbeln, långSol TranåsSmåland0
natL
Vikingaträffen, Five-O, #5Trollhättans SOKVästergötland0
natM
tis 6/4
ons 7/4
tor 8/4
fre 9/4GrymnattaVäsby OKStockholm0
natLN
lör 10/4Klövadubbeln, medelOK KompassenSkåne0
natM
Strängnäsdubbeln, medelSträngnäs-Malmby OLSödermanland0
natM
Swedish League, #1, medel (WRE)Västerviks OKSmåland155
intMVisa rutter i LiveloxResultat
Swedish League, publiktävling, medelVästerviks OKSmåland0
natL
Ulrikadubbeln, medelIFK Linköpings OSÖstergötland0
natMFlyttad
sön 11/4EnenracetOK EnenUppland0
natM
Klövadubbeln, långOK KompassenSkåne0
natL
SM, ultralång + Swedish League, #2Västerviks OKSmåland125
mästUStarttider Livebevakning
Strängnäsdubbeln, långSträngnäs-Malmby OLSödermanland0
natL
Swedish League, publiktävling, öppna klasserVästerviks OKSmåland0
natM
Ulrikadubbeln, långIFK Linköpings OSÖstergötland0
natL
VänersborgsmedelnVänersborgs SKVästergötland0
natM
Anderstorps OK, långAnderstorps OKSmåland0
distL
v 15mån 12/4
tis 13/4
ons 14/4TiomilarepetOK Älvsjö-ÖrbyStockholm0
natSLK
Tiomilarepet, individuella öppna klasserOK Älvsjö-ÖrbyStockholm0
distLK
tor 15/4
fre 16/4SM, natt, Swedish League, #3OK Österåker
Waxholms OK
Stockholm59
mästLN
11/4
lör 17/4BoforsloppetDegerfors OK
OK Djerf
Värmland0
natL
DM, ultralång, BlekingeKarlskrona SOKBlekinge0
mästU
FrostalunkenFrosta OKSkåne0
natM
Göteborgsdubbeln, långSjövalla FKGöteborg0
natL
LännamedelnLänna IFUppland0
natM
MotalaträffenMotala AIF OLÖstergötland0
natL
Skaraborgs stafettHjobygdens OKVästergötland0
distSL
Stigtomtadubbeln, dag 1, långOK HällenSödermanland0
natL
Stigtomtadubbeln, dag 1, medelOK HällenSödermanland0
natM
Ålems OK:s medelÅlems OKSmåland0
natM
StigtomtakavlenOK HällenSödermanland0
natSLK
Sydsvenska mästerskapen, lång + publiktävlingHalmstad OKHalland0
mästL
11/4
DM, ultralång, VästmanlandKöping-Kolsva OKVästmanland0
mästU
11/4
sön 18/4StigtomtakavlenOK HällenSödermanland0
natSLK
Gudhems vårtävling + Öppet Skaraborgsmästerskap, medelGudhems IFVästergötland0
natM
Göteborgsdubbeln, medelLerums SOKGöteborg0
natM
LetälvsträffenDegerfors OK
OK Djerf
Värmland0
natM
OK Bäverns medeldistansOK BävernSmåland0
natM
RånässtafettenRånäs OKUppland0
natSL
Stigtomtadubbeln, dag 2, långOK HällenSödermanland0
natL
Stigtomtadubbeln, dag 2, medelOK HällenSödermanland0
natM
Stigtomtakaveln, individuella öppna klasserOK HällenSödermanland0
natL
Sydsvenska mästerskapen, medel + publiktävlingHalmstad OKHalland0
mästM
TormestorpsträffenTormestorps IFSkåne0
natL
UH-kampenOK MotalaÖstergötland0
natL
v 16mån 19/4
tis 20/4
ons 21/4
tor 22/4
fre 23/4SM, knockout-sprintOK RoslagenUppland0
mästSFlyttad
Uppsala möte, nattRasbo IKUppland0
natLN
lör 24/4AlvestaträffenAlvesta SOKSmåland0
distM
EM-test + kval SM, knockout-sprintOK RoslagenUppland59
mästS
14/4
Fäbodloppet, dag 1, långDomnarvets GOIFDalarna0
natL
18/4
Herkules skogsdådFK HerkulesGöteborg0
natL
12/4
MariestadsmedelnMariestads FKVästergötland0
distM
PreO, SOK Viljan, DM, SmålandSOK ViljanSmåland0
P
mästP
19/4
SM, sprint + Swedish League, #4, kvalOK RoslagenUppland0
mästS
12/4
SM, sprint + Swedish League, #4, finalOK RoslagenUppland0
mästS
12/4
Torfejden, förlängd medelOK TorSödermanland7
natL
17/4
Uppsala möte, medelIF ThorUppland0
natM
Viad-dubbeln, medelIFK Tumba SOK
Mälarhöjdens IK OK
Stockholm0
natM
VåryranFK BokenSkåne-
natL
sön 25/4FinspångsorienteringenFinspångs SOKÖstergötland0
natMFlyttad
Fäbodloppet, dag 2, medelDomnarvets GOIFDalarna0
natM
18/4
Gällstads medelGällstadbygdens SOKVästergötland0
natM
Hästveda OKHästveda OKSkåne0
natM
Kils OK Kils OKVärmland0
natM
Pilaboträffen, AnnebergAnnebergs GIFSmåland0
natM
PreO, SOK ViljanSOK ViljanSmåland0
LP
natP
19/4
SM, knockout-sprintOK RoslagenUppland-
mästS
14/4
SM, sprintstafettOK RoslagenUppland0
mästSS
18/4*
Torfejden, medelOK TorSödermanland7
natM
17/4
Torsås OKTorsås OKSmåland0
natL
18/4
Uppsala möte, långOK LinnéUppland0
natL
Viad-dubbeln, långIFK Tumba SOK
Mälarhöjdens IK OK
Stockholm0
natL
Vårträffen, GotlandVisborgs OKGotland0
distL
18/4
Västkustmedeln i GunnilseIFK Göteborg OrienteringGöteborg0
natM
v 17mån 26/4
tis 27/4
ons 28/4
tor 29/4NyköpingsnattenNyköpings OKSödermanland0
natLN
fre 30/4Tiomila i Valdemarsvik, individuella öppna klasserBjörkfors GOIF
Gamleby OK
Hammarkinds OK
NAIS Orienteringsklubb
Skogspojkarnas OK
Västerviks OK
Östergötland
Småland
0
distLK
lör 1/5Tiomila i Valdemarsvik, individuella öppna klasserBjörkfors GOIF
Gamleby OK
Hammarkinds OK
NAIS Orienteringsklubb
Skogspojkarnas OK
Västerviks OK
Östergötland
Småland
0
distLK
Barkenträffen, dag 1, medelSmedjebackens OKDalarna-
natM
Hammarslaget, medelOK HammarenGästrikland0
natM
MarkarydssprintenMarkaryds FK
Tockarps IK
Småland
Skåne
0
natS
RSK-träffen Rydboholms SKVästergötland-
natM
SilverjaktenSala OKVästmanland0
natL
Tiomila i ValdemarsvikBjörkfors GOIF
Gamleby OK
Hammarkinds OK
NAIS Orienteringsklubb
Skogspojkarnas OK
Västerviks OK
Östergötland
Småland
12
natSLK
14/4
MåsenorienteringenOK MåsenSödermanland0
natM
ElitstafettenOK Tjärnen
Ärla IF
Södermanland24
natSLK
25/4
sön 2/5Tiomila i ValdemarsvikBjörkfors GOIF
Gamleby OK
Hammarkinds OK
NAIS Orienteringsklubb
Skogspojkarnas OK
Västerviks OK
Östergötland
Småland
12
natSLK
14/4
ElitstafettenOK Tjärnen
Ärla IF
Södermanland24
natSLK
25/4
Arosträffen, medelVästerås SOKVästmanland0
natM
Barkenträffen, dag 2, medelSmedjebackens OKDalarna-
natM
Gränsfejden/VättefejdenMarkaryds FK
Tockarps IK
Småland
Skåne
0
natM
NyköpingsorienteringenNyköpings OKSödermanland0
natL
Omega KortIK OmegaVästergötland-
natM
Veteranträffen i GästriklandÖsterfärnebo IFGästrikland0
natM
Solna OK:s medeldistansSolna OKStockholm0
natM
25/4
AnebyorienteringenSOK AnebySmåland0
distM
26/4
v 18mån 3/5
tis 4/5
ons 5/5LjungsbrosprintenOK SkogsströvarnaÖstergötland0
natSFlyttad
tor 6/5Ungdomsserien #1 krets Norr 3 OK ÖsteråkerStockholm-
distL
Ungdomsserien #1 krets Söder 4Snättringe SKStockholm-
distL
28/4
Ungdomsserien #1, krets Norr 2Bromma-Vällingby SOKStockholm-
distL
Ungdomsserien, #1, krets Söder 3OK SödertörnStockholm1
distL
26/4
StorvikssprintenStorviks IFGästrikland-
natS
Ungdomsserien, kretstävlingar, #1Stockholms OFStockholm-
distL
fre 7/5
lör 8/5DOL-kampen, dag 1, medelDalaportens OLDalarna-
natM
Gävleloppet, medelGävle OKGästrikland-
natM
Järladubbeln, långdistansJärla OrienteringStockholm-
natL
LagadalskampenFK FinnSmåland-
natM
2/5
RävdagenOK RävenVästergötland3
natM
26/4
TenhultsmedelnTenhults SOKSmåland-
natL
Tisarträffen, dag 1, medelOK TisarenÖrebro-
natL
Ändå någotÅmåls OKBohuslän-Dal-
natM
Kolmårdsdubbeln, medelOK KolmårdenÖstergötland-
natM
2/5
Vårserien, #1Göteborgs OF
Sjövalla FK
Göteborg-
distL
sön 9/5DOL-kampen, dag 2, medelDalaportens OLDalarna-
natM
Gävleloppet, långGävle OKGästrikland-
natL
Järladubbeln, medeldistansJärla OrienteringStockholm-
natM
KlemmingekampenOK KlemmingenSödermanland-
natM
NipstigenOK NipanÅngermanland-
natL
OK Älmes vårtävlingOK ÄlmeSmåland-
natM
2/5
Orintos vårtävlingOK OrintoVästergötland-
natM
PalmsprintenOK KontinentSkåne0
natS
SkärmenträffenOK SkärmenBohuslän-Dal-
natM
SOK:s nordiska medeldistansSkellefteå OKVästerbotten0
natM
TenhultslångenTenhults SOKSmåland-
natL
Tisarträffen, dag 2, långOK TisarenÖrebro-
natL
Kolmårdsdubbeln, Kolmårdskaveln , individuella öppna klasserOK KolmårdenÖstergötland-
distL
5/5
Kolmårdsdubbeln, KolmårdskavlenOK KolmårdenÖstergötland-
natSL
2/5
v 19mån 10/5

Annonser

Hallands 3 dagars
Orienteringsmagasinet 1 kr
Hallands 3 dagars
World Maze Race