Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

61 tävlingar hittades mellan 2019-07-14 och 2019-08-20 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 28sön 14/7Hallands 3-dagars, etapp 3, långFK Friskus-Varberg
OK Nackhe
Hallands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 29mån 15/7Österlens 3-kvällars, kväll 1Andrarums IFSkånes Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
tis 16/7Österlens 3-kvällars, kväll 2Andrarums IFSkånes Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
SkärgårdssprintenOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
natSResultat
Skärgårdssprinten, etapp 1OK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
natS
ons 17/7Österlens 3-kvällars, kväll 3Andrarums IFSkånes Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Skärgårdssprinten, etapp 2OK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
natS
tor 18/7
fre 19/7
lör 20/7O-Ringen Kolmården, träningsraceO-Ringen
LM
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 21/7O-Ringen Kolmården, BagheerastafettenO-Ringen
natSSVisa rutter i Livelox
v 30mån 22/7O-Ringen Kolmården, etapp 1, långO-Ringen
natLVisa rutter i Livelox
O-Ringen Kolmården, MTBO, etapp 1O-Ringen
M
natMVisa rutter i Livelox
tis 23/7O-Ringen Kolmården, etapp 2, långO-Ringen
natLVisa rutter i Livelox
O-Ringen Kolmården, MTBO, etapp 2O-Ringen
M
natLVisa rutter i Livelox
ons 24/7O-Ringen Kolmården, MTBO, etapp 3O-Ringen
M
natMVisa rutter i Livelox
tor 25/7O-Ringen Kolmården, etapp 3, långO-Ringen
natLVisa rutter i Livelox
fre 26/7O-Ringen Kolmården, etapp 4, medelO-Ringen
natMVisa rutter i Livelox
O-Ringen Kolmården, MTBO, etapp 4O-Ringen
M
natLVisa rutter i Livelox
lör 27/7O-Ringen Kolmården, etapp 5, lång, jaktstartO-Ringen
natLVisa rutter i Livelox
O-Ringen Kolmården, MTBO, etapp 5O-Ringen
M
natLVisa rutter i Livelox
sön 28/7
v 31mån 29/7OK Hällens 3-dagars, dag 1, medelOK HällenSödermanlands Orienteringsförbund
distM
24/7
tis 30/7OK Hällens 3-dagars, dag 2, långOK HällenSödermanlands Orienteringsförbund
distL
24/7
ons 31/7OK Hällens 3-dagars, dag 3, långOK HällenSödermanlands Orienteringsförbund
distL
30/7
tor 1/8
fre 2/8Ungdomens 10milaHorreds SK
OK Mark
OK Räven
Skene Sim o IS
Västergötlands Orienteringsförbund
natSLK
28/7
Visa rutter i Livelox
lör 3/8Markdubbeln, medelHorreds SK
OK Mark
OK Räven
Skene Sim o IS
Västergötlands Orienteringsförbund
natM
28/7
Obygdshelgen, dag 1Obygdens OKJämtland-Härjedalens Orienteringsförbund
natM
21/7
Medeltidskampen, Gotland, etapp 1, medelGarda OKGotlands Orienteringsförbund
natM
28/7
Medeltidskampen, Gotland, etapp 2, medelGarda OKGotlands Orienteringsförbund
natM
28/7
sön 4/8Medeltidskampen, Gotland, etapp 3, långGarda OKGotlands Orienteringsförbund
natL
28/7
Markdubbeln, långHorreds SK
OK Mark
OK Räven
Skene Sim o IS
Västergötlands Orienteringsförbund
natL
28/7
Obygdshelgen, dag 2Obygdens OKJämtland-Härjedalens Orienteringsförbund
natL
21/7
v 32mån 5/8
tis 6/8Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 1, medelKristinehamns OKVärmlands Orienteringsförbund
distM
30/7
Distriktsmatch Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland, dag 1, sprintGästriklands OrienteringsförbundGästriklands Orienteringsförbund
distS
29/7
SidensjösprintenSidensjö IKÅngermanlands Orienteringsförbund
distS
1/8
ons 7/8Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 2, stafettKristinehamns OKVärmlands Orienteringsförbund
distSM
30/7
Distriktsmatch Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland, dag 2, långGästriklands OrienteringsförbundGästriklands Orienteringsförbund
distL
29/7
Skellefteå OK, sprintSkellefteå OKVästerbottens Orienteringsförbund
distS
2/8
tor 8/8StjärnorpsmedelnStjärnorps SKÖstergötlands Orienteringsförbund
distM
1/8
fre 9/8NM, sprint, Älvsby IF OKÄlvsby IF OKNorrbottens Orienteringsförbund
mästS
4/8
Götalandsmästerskapen, sprintHestra IFVästergötlands Orienteringsförbund
mästS
4/8
lör 10/8AskersundsmedelnAskersunds OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
natM
4/8
NM, lång, Älvsby IF OKÄlvsby IF OKNorrbottens Orienteringsförbund
mästL
4/8
Tuna Ting, dag 1, medelStora Tuna OKDalarnas Orienteringsförbund
natM
4/8
Gränsjakten i Strömstad, etapp 1Idefjordens SKBohuslän-Dals Orienteringsförbund
natM
4/8
Götalandsmästerskapen, publiktävling, långHestra IFVästergötlands Orienteringsförbund
natL
4/8
Götalandsmästerskapen, långHestra IFVästergötlands Orienteringsförbund
mästL
4/8
sön 11/8Gränsjakten i Strömstad, etapp 2Idefjordens SKBohuslän-Dals Orienteringsförbund
natL
4/8
NM, medel, Älvsby IF OKÄlvsby IF OKNorrbottens Orienteringsförbund
mästM
4/8
Tuna Ting, dag 2, långStora Tuna OKDalarnas Orienteringsförbund
natL
4/8
Götalandsmästerskapen, stafettHestra IFVästergötlands Orienteringsförbund
mästSL
4/8
Götalandsmästerskapen, publiktävling, medelHestra IFVästergötlands Orienteringsförbund
natM
4/8
LindebygdsträffenLindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
natM
4/8
v 33mån 12/8
tis 13/8MTBO, Ockelbo OKOckelbo OKGästriklands Orienteringsförbund
M
distL
8/8
Västsvenska MTBO-CupenTrollhättans SOKVästergötlands Orienteringsförbund
M
distM
12/8
ons 14/8Dalaserien MTBO #5, KM OK Kåre och Domnarvets GoIFDomnarvets GOIF
OK Kåre
Dalarnas Orienteringsförbund
M
distM
11/8
tor 15/8
fre 16/8
lör 17/8HokträffenSkillingaryds FK
Vaggeryds SOK
Smålands Orienteringsförbund
distL
11/8
Malmiafejden GrängesbergOK MalmiaDalarnas Orienteringsförbund
distM
OL-skytte, klassisk distans, SM, Svenska Cupen #5, World Cup #13Tumba-Mälarhöjden OKStockholms Orienteringsförbund
Y
mästL
9/8
Sandvikens öppna kommunmästerskapOK HammarenGästriklands Orienteringsförbund
distL
Umeå OK, dag 1, medelUmeå OKVästerbottens Orienteringsförbund
natM
5/8
Långhundradubbeln, medelLånghundra IFUpplands Orienteringsförbund
natM
11/8
Golden Weekend, dag 1, medelKöping-Kolsva OKVästmanlands Orienteringsförbund
natM
11/8
DM, lång, NorrbottenVittjärvs IKNorrbottens Orienteringsförbund
mästL
13/8
MTBO, Svenska Cupen, #5, sprintTidaholm SOK SisuVästergötlands Orienteringsförbund
M
natS
11/8
sön 18/8Jönköpings OKJönköpings OKSmålands Orienteringsförbund
distM
12/8
KlåverödsmedelnOK Silva
Rävetofta OK
Skånes Orienteringsförbund
natM
11/8
MockfjärdsflåsetGagnefs OKDalarnas Orienteringsförbund
natM
OL-skytte, sprint, SM, Svenska Cupen #6, World Cup #14Tumba-Mälarhöjden OKStockholms Orienteringsförbund
Y
mästS
9/8
SlättemedelnOK SkogsstjärnanVästergötlands Orienteringsförbund
distM
11/8
TjällmoträffenTjällmo-Godegårds OKÖstergötlands Orienteringsförbund
natL
11/8
Umeå OK, dag 2, långUmeå OKVästerbottens Orienteringsförbund
natL
11/8
DM, stafett, NorrbottenVittjärvs IKNorrbottens Orienteringsförbund
mästSM
13/8
Långhundradubbeln, långLånghundra IFUpplands Orienteringsförbund
natL
11/8
MTBO, Svenska Cupen, #6, medelTidaholm SOK SisuVästergötlands Orienteringsförbund
M
natM
11/8
Golden Weekend, dag 2, medelKöping-Kolsva OKVästmanlands Orienteringsförbund
natM
11/8
DM, stafett, Norrbotten, individuella öppna klasserVittjärvs IKNorrbottens Orienteringsförbund
distM
13/8
v 34mån 19/8
tis 20/8

Annonser