Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

141 tävlingar hittades mellan 2015-01-01 och 2015-12-31 med följande urval: Stockholms Orienteringsförbund, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 8 tävlingar.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 1tor 1/1
fre 2/1
lör 3/1
sön 4/1
v 2mån 5/1
tis 6/1
ons 7/1
tor 8/1
fre 9/1
lör 10/1
sön 11/1VinterserienIFK EnskedeStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
v 3mån 12/1
tis 13/1
ons 14/1Mila Stockholm By Night, E3Täby OKStockholms Orienteringsförbund
distLNResultat
tor 15/1
fre 16/1
lör 17/1
sön 18/1VinterserienSkarpnäcks OLStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
v 4mån 19/1
tis 20/1
ons 21/1
tor 22/1
fre 23/1
lör 24/1
sön 25/1SkidO, HaningeHaninge SOKStockholms Orienteringsförbund
S
distM
v 5mån 26/1
tis 27/1
ons 28/1
tor 29/1
fre 30/1
lör 31/1
sön 1/2
v 6mån 2/2
tis 3/2
ons 4/2
tor 5/2
fre 6/2
lör 7/2Stockholm Indoor Cup, etapp 1Stockholms InomhusorienterareStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
SkidO, DM, lång, Södermanland + StockholmStockholms Orienteringsförbund
Ärla IF
Stockholms Orienteringsförbund
Södermanlands Orienteringsförbund
S
mästLResultat
sön 8/2Stockholm Indoor Cup, etapp 2Stockholms InomhusorienterareStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
Vinterserien GubbängenTumba-Mälarhöjden OKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
v 7mån 9/2
tis 10/2
ons 11/2Mila Stockholm By Night, E4Centrum OKStockholms Orienteringsförbund
distLNResultat
tor 12/2
fre 13/2
lör 14/2
sön 15/2Täby närtävling SkidoTäby OKStockholms Orienteringsförbund
S
närLResultat
v 8mån 16/2
tis 17/2
ons 18/2
tor 19/2
fre 20/2
lör 21/2
sön 22/2
v 9mån 23/2
tis 24/2
ons 25/2
tor 26/2
fre 27/2
lör 28/2
sön 1/3
v 10mån 2/3
tis 3/3
ons 4/3
tor 5/3
fre 6/3
lör 7/3
sön 8/3
v 11mån 9/3
tis 10/3
ons 11/3Mila Stockholm By Night, finalenSundbybergs IKStockholms Orienteringsförbund
distLNResultat
tor 12/3
fre 13/3
lör 14/3
sön 15/3
v 12mån 16/3
tis 17/3
ons 18/3
tor 19/3
fre 20/3
lör 21/3
sön 22/3
v 13mån 23/3
tis 24/3
ons 25/3
tor 26/3
fre 27/3
lör 28/3
sön 29/3
v 14mån 30/3
tis 31/3
ons 1/4
tor 2/4
fre 3/4
lör 4/4
sön 5/4
v 15mån 6/4IFK Lidingö, medeldistansIFK Lidingö SOKStockholms Orienteringsförbund
natMResultat
tis 7/4
ons 8/4
tor 9/4MTBO Järfälla OKJärfälla OKStockholms Orienteringsförbund
M
närMResultat
fre 10/4GrymnattaVäsby OKStockholms Orienteringsförbund
natLNResultat
lör 11/450turen - NaturpassetSkogsluffarnas OKStockholms Orienteringsförbund
närU
sön 12/4
v 16mån 13/4
tis 14/4Motionsorientering GranskogJärfälla OKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
ons 15/4
tor 16/4
fre 17/4SM, nattAttunda OKStockholms Orienteringsförbund
mästLNResultat
lör 18/4Attunda, långdistansAttunda OKStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
sön 19/4Mälarhöjdens IK OK, medeldistansMälarhöjdens IK OKStockholms Orienteringsförbund
natMResultat
v 17mån 20/4MHS SkolMSundbybergs IKStockholms Orienteringsförbund
närMResultat
tis 21/4
ons 22/4ABC Cupen MTBO Medel UppsalaAttunda OK
IF Thor
Länna IF
OK Roslagen
Stockholms Orienteringsförbund
Upplands Orienteringsförbund
M
närMResultat
TiomilarepetOK Älvsjö-ÖrbyStockholms Orienteringsförbund
distSLKResultat
tor 23/4Motionsorientering UrsvikSolna OK
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
närLResultat
fre 24/4
lör 25/4Gustavsbergs OK, långdistansGustavsbergs OKStockholms Orienteringsförbund
natLResultat
sön 26/4OK Ravinen, medelOK RavinenStockholms Orienteringsförbund
natMResultat
v 18mån 27/4
tis 28/4Motionsorientering HellasgårdenHellas OrienteringStockholms Orienteringsförbund
närM
Motionsorientering Upplands VäsbyVäsby OKStockholms Orienteringsförbund
närL
Lidingö Challenge - Etapp 1IFK Lidingö SOKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
ons 29/4Motionsorientering GranskogJärfälla OKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
ABCD-cupen LidingöIFK Lidingö SOKStockholms Orienteringsförbund
M
närM
tor 30/4
fre 1/5Järfälla, medeldistansJärfälla OKStockholms Orienteringsförbund
natMResultat
lör 2/5Järladubbeln, medeldistansJärla OrienteringStockholms Orienteringsförbund
natMResultat
sön 3/5Järladubbeln, långdistansJärla OrienteringStockholms Orienteringsförbund
natLResultat
v 19mån 4/5Motionsorientering ÄlvsjöskogenOK Älvsjö-ÖrbyStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
tis 5/5Lidingö Challenge - Etapp 2IFK Lidingö SOKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
ons 6/5DM, sprint, StockholmWaxholms OKStockholms Orienteringsförbund
mästSResultat
tor 7/5Motionsorientering - TumbaIFK Tumba SOKStockholms Orienteringsförbund
närMResultat
Motionsorientering UrsvikSolna OK
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
närLResultat
fre 8/5
lör 9/5
sön 10/5
v 20mån 11/5
tis 12/5Ungdomsserien 1, krets 1, norrOK ÖsteråkerStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
Ungdomsserien 1, krets 1, sydTumba-Mälarhöjden OKStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
Ungdomsserien 1, krets 2, norrBromma-Vällingby SOKStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
Ungdomsserien 1, krets 2, sydSkarpnäcks OLStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
Ungdomsserien 1, krets 3, sydSkogsluffarnas OKStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
Ungdomsserien 1, krets 4, sydIFK EnskedeStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
Lidingö Challenge - Etapp 3IFK Lidingö SOKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
ons 13/5
tor 14/5
fre 15/5
lör 16/5
sön 17/5
v 21mån 18/5HSOK Motionsorientering-RudanHaninge SOKStockholms Orienteringsförbund
närMResultat
Motionsorientering ÄlvsjöskogenOK Älvsjö-ÖrbyStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
tis 19/5Motionsorientering, TenöbadetWaxholms OKStockholms Orienteringsförbund
närMResultat
Motionsorientering Upplands VäsbyVäsby OKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
Motionsorientering SkarpängTäby OKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
Lidingö Challenge - Etapp 4IFK Lidingö SOKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
ons 20/5Stockholm City Cup, E1OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
distSResultat
tor 21/5Motionsorientering UrsvikSolna OK
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
närLResultat
fre 22/5Centrum TeamsprintCentrum OKStockholms Orienteringsförbund
natSSResultat
Motionsorientering - DrottningholmCentrum OKStockholms Orienteringsförbund
närMResultat
lör 23/5MotionsorienteringSkogsluffarnas OKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
sön 24/5
v 22mån 25/5
tis 26/5
ons 27/5Stockholm City Cup, E2OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
distSResultat
tor 28/5Ungdomsserien 2, krets 1, norrTäby OKStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
Ungdomsserien 2, krets 1, sydOK Älvsjö-ÖrbyStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
Ungdomsserien 2, krets 2, sydOK RavinenStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
Ungdomsserien 2, krets 3, sydJärla OrienteringStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
Ungdomsserien 2, krets 2, norrSolna OKStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
Ungdomsserien 2, krets 4, sydSnättringe SKStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
fre 29/5Sommarlägret, sprintTullinge SKStockholms Orienteringsförbund
distSResultat
lör 30/5Sommarlägret ÄventyrstafettTullinge SKStockholms Orienteringsförbund
närSMResultat
sön 31/5Sommarlägret, stafettTullinge SKStockholms Orienteringsförbund
distSMResultat
v 23mån 1/6ABCD-cupen SödersSöders-TyresöStockholms Orienteringsförbund
M
närMResultat
tis 2/6Motionsorientering UrsvikSolna OKStockholms Orienteringsförbund
närL
ons 3/6Stockholm City Cup, E3OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
distSResultat
tor 4/6
fre 5/6
lör 6/6
sön 7/6
v 24mån 8/6HSOK Motionsorientering-RudanHaninge SOKStockholms Orienteringsförbund
närMResultat
tis 9/6
ons 10/6
tor 11/6
fre 12/6
lör 13/6
sön 14/6
v 25mån 15/6
tis 16/6Sommarserien, Ågestagården, ÅgestaIFK EnskedeStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
Motionsorientering, TenöbadetWaxholms OKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
ons 17/6ABCD-cupen TullingeTullinge SKStockholms Orienteringsförbund
M
närLResultat
tor 18/6
fre 19/6
lör 20/6
sön 21/6
v 26mån 22/6
tis 23/6
ons 24/6
tor 25/6
fre 26/6
lör 27/6
sön 28/6
v 27mån 29/6Trekvällars, etapp 1, förlängd sprintOK RavinenStockholms Orienteringsförbund
distSResultat
tis 30/6Trekvällars, etapp 2, medelOK RavinenStockholms Orienteringsförbund
distMResultat
ons 1/7Trekvällars, etapp 3, långOK RavinenStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
tor 2/7
fre 3/7
lör 4/7
sön 5/7
v 28mån 6/7
tis 7/7Sommarserien HägerstalundCentrum OKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
ons 8/7
tor 9/7
fre 10/7
lör 11/7
sön 12/7
v 29mån 13/7
tis 14/7MastloppetHellas OrienteringStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
ons 15/7
tor 16/7
fre 17/7
lör 18/7
sön 19/7
v 30mån 20/7
tis 21/7
ons 22/7
tor 23/7
fre 24/7
lör 25/7
sön 26/7
v 31mån 27/7
tis 28/7SommarserienSkarpnäcks OLStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
ons 29/7
tor 30/7
fre 31/7
lör 1/8
sön 2/8
v 32mån 3/8
tis 4/8
ons 5/8
tor 6/8
fre 7/8
lör 8/8
sön 9/8
v 33mån 10/8
tis 11/8
ons 12/8
tor 13/8Motionsorientering UrsvikSolna OK
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
närLResultat
fre 14/8
lör 15/8Attunda OK, medeldistansAttunda OKStockholms Orienteringsförbund
natMResultat
sön 16/8Attunda OK, långdistansAttunda OKStockholms Orienteringsförbund
natLResultat
v 34mån 17/8Motionsorientering ÄlvsjöskogenOK Älvsjö-ÖrbyStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
tis 18/8Sprint KM VÖOL, OKÖ, WOKWaxholms OKStockholms Orienteringsförbund
närSResultat
ons 19/8Motionsorientering ÄngsjöJärfälla OKStockholms Orienteringsförbund
närMResultat
SM-uppladdningen 2015Stockholms InomhusorienterareStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
MTBO, sprint, Järfälla OKJärfälla OKStockholms Orienteringsförbund
M
natSResultat
tor 20/8Motionsorientering - TumbaIFK Tumba SOKStockholms Orienteringsförbund
närM
Motionsorientering UrsvikSolna OK
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
närLResultat
fre 21/8
lör 22/8OK Södertörn/SoIK Hellas, För-SM, långHellas Orientering
OK Södertörn
Stockholms Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 23/8SoIK Hellas/OK Södertörn, För-SM, medelHellas Orientering
OK Södertörn
Stockholms Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 35mån 24/8Motionsorientering ÄlvsjöskogenOK Älvsjö-ÖrbyStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
tis 25/8Lidingö Challenge - Etapp 5IFK Lidingö SOKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
ons 26/8Ungdomsserien, regionfinal, sydSkogsluffarnas OKStockholms Orienteringsförbund
distMResultat
Ungdomsserien, regionfinal, norrBromma-Vällingby SOKStockholms Orienteringsförbund
distMResultat
tor 27/8Motionsorientering UrsvikSundbybergs IKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
fre 28/8
lör 29/8DM, medel, Stockholm + Uppland med LånghundradubbelnLånghundra IF
Stockholms Orienteringsförbund
Upplands Orienteringsförbund
Stockholms Orienteringsförbund
mästMResultat
sön 30/8DM, lång, Stockholm + Uppland med LånghundradubbelnLånghundra IF
Stockholms Orienteringsförbund
Upplands Orienteringsförbund
Stockholms Orienteringsförbund
mästLResultat
v 36mån 31/8
tis 1/9Lidingö Challenge - Etapp 6IFK Lidingö SOKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
ons 2/9MTBO-Ungdom-LidingöIFK Lidingö SOKStockholms Orienteringsförbund
LM
närMResultat
tor 3/9Motionsorientering UrsvikSolna OK
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
närLResultat
Sprint KM OK ÖsteråkerWaxholms OKStockholms Orienteringsförbund
närSResultat
fre 4/9DM, natt, StockholmOK Älvsjö-ÖrbyStockholms Orienteringsförbund
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 5/9MotionsorienteringSkogsluffarnas OKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
sön 6/9DM, stafett, StockholmSöders-TyresöStockholms Orienteringsförbund
mästSLResultat
DM, stafett, Stockholm, individuella öppna motionsklasserSöders-TyresöStockholms Orienteringsförbund
distLResultat
v 37mån 7/9
tis 8/9Lidingö Challenge - Etapp 7IFK Lidingö SOKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
ons 9/9
tor 10/9
fre 11/9
lör 12/9SM, lång, kvalHaninge SOKStockholms Orienteringsförbund
mästLResultat
sön 13/9SM, lång, finalHaninge SOKStockholms Orienteringsförbund
mästLResultat
SM, Lång - PubliktävlingHaninge SOKStockholms Orienteringsförbund
natMResultat
v 38mån 14/9
tis 15/9Lidingö Challenge - Etapp 8IFK Lidingö SOKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
ons 16/9
tor 17/9
fre 18/9SM, medel, kvalSkarpnäcks OL
Tullinge SK
Stockholms Orienteringsförbund
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 19/9SM, medel, finalSkarpnäcks OL
Tullinge SK
Stockholms Orienteringsförbund
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
SM, medel, publiktävlingSkarpnäcks OL
Tullinge SK
Stockholms Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 20/9SM, stafettIFK Tumba SOK
Snättringe SK
Stockholms Orienteringsförbund
mästSLResultat
v 39mån 21/9
tis 22/9
ons 23/9
tor 24/9
fre 25/9
lör 26/9OK Österåker, medeldistansOK ÖsteråkerStockholms Orienteringsförbund
natMResultat
ÖsteråkerskavlenOK ÖsteråkerStockholms Orienteringsförbund
natSLResultat
sön 27/9
v 40mån 28/9
tis 29/9
ons 30/9Natti NattiIFK EnskedeStockholms Orienteringsförbund
distSSNResultat
Natti-Natti, öppna motionsklasserIFK EnskedeStockholms Orienteringsförbund
närMNResultat
tor 1/10
fre 2/10Nacka by NightOK RavinenStockholms Orienteringsförbund
distLNResultat
lör 3/10
sön 4/10Ungdomsserien, finalenSundbybergs IKStockholms Orienteringsförbund
natSResultat
v 41mån 5/10
tis 6/10
ons 7/10
tor 8/10
fre 9/10
lör 10/1025mannaJärfälla OK
Täby OK
Vallentuna-Össeby OL
Väsby OK
Stockholms Orienteringsförbund
Upplands Orienteringsförbund
natSLVisa rutter i LiveloxResultat
25manna, individuella öppna motionsklasserTäby OK
Vallentuna-Össeby OL
Stockholms Orienteringsförbund
Upplands Orienteringsförbund
distLResultat
sön 11/1025mannakortenJärfälla OK
Täby OK
Vallentuna-Össeby OL
Väsby OK
Stockholms Orienteringsförbund
Upplands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 42mån 12/10
tis 13/10
ons 14/10Nattugglan tävling 1 - BovallenTullinge SKStockholms Orienteringsförbund
närLNResultat
tor 15/10Roslagsveteranerna SkavlötenTäby OKStockholms Orienteringsförbund
närMResultat
fre 16/10
lör 17/10MtbO, Ultra Lång samt prologJärfälla OKStockholms Orienteringsförbund
M
närU
sön 18/10
v 43mån 19/10
tis 20/10
ons 21/10
tor 22/10Veterantouren, AttundaAttunda OKStockholms Orienteringsförbund
närMResultat
fre 23/10HaningenattenHaninge SOKStockholms Orienteringsförbund
distMNResultat
lör 24/10Haninge MTBOHaninge SOKStockholms Orienteringsförbund
M
närMResultat
HaningestafettenHaninge SOKStockholms Orienteringsförbund
distSS
HSOK Sprint Motionsorintering Rudan Haninge SOKStockholms Orienteringsförbund
närSResultat
Nordcup deltävling 1 2015Sundbybergs IKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
Motionsorientering UrsvikSundbybergs IKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
sön 25/10
v 44mån 26/10
tis 27/10
ons 28/10
tor 29/10
fre 30/10
lör 31/10
sön 1/11HöstlunkenSnättringe SKStockholms Orienteringsförbund
natPUResultat
v 45mån 2/11
tis 3/11
ons 4/11
tor 5/11
fre 6/11
lör 7/11Novembertävlingarna, medelTullinge SKStockholms Orienteringsförbund
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Nordcup deltävling 2 2015Attunda OKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
sön 8/11Novembertävlingarna, långTullinge SKStockholms Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 46mån 9/11
tis 10/11
ons 11/11Mila Stockholm By Night, E1Tumba-Mälarhöjden OKStockholms Orienteringsförbund
distLNResultat
tor 12/11
fre 13/11
lör 14/11Stockholm RogainingOK RavinenStockholms Orienteringsförbund
distPU
Nordcupen deltävling 3Täby OKStockholms Orienteringsförbund
närMResultat
sön 15/11
v 47mån 16/11
tis 17/11
ons 18/11
tor 19/11
fre 20/11
lör 21/11Nordcupen deltävling 4Waxholms OKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
sön 22/11
v 48mån 23/11
tis 24/11
ons 25/11
tor 26/11
fre 27/11
lör 28/11Nordcupen FinalJärfälla OKStockholms Orienteringsförbund
närSResultat
sön 29/11Täby RogainingTäby OKStockholms Orienteringsförbund
närU
v 49mån 30/11
tis 1/12
ons 2/12
tor 3/12
fre 4/12
lör 5/12
sön 6/12
v 50mån 7/12
tis 8/12
ons 9/12Mila Stockholm By Night, E2Solna OKStockholms Orienteringsförbund
distLNResultat
tor 10/12
fre 11/12
lör 12/12
sön 13/12Motionsorientering - GranskogJärfälla OKStockholms Orienteringsförbund
närLResultat
v 51mån 14/12
tis 15/12
ons 16/12
tor 17/12
fre 18/12
lör 19/12
sön 20/12
v 52mån 21/12
tis 22/12
ons 23/12
tor 24/12
fre 25/12
lör 26/12
sön 27/12
v 53mån 28/12
tis 29/12
ons 30/12
tor 31/12

Annonser