Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

28 tävlingar hittades mellan 2016-01-01 och 2016-12-31 med följande urval: orienteringslöpning, Nivå 1.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 53fre 1/1Nyårs-OLRimbo SOKUpplands Orienteringsförbund
närL
lör 2/1
sön 3/1
v 1mån 4/1
tis 5/1
ons 6/1
tor 7/1
fre 8/1
lör 9/1
sön 10/1
v 2mån 11/1
tis 12/1
ons 13/1
tor 14/1
fre 15/1
lör 16/1
sön 17/1
v 3mån 18/1
tis 19/1
ons 20/1
tor 21/1Challengekurs nattLunds OKSkånes Orienteringsförbund
klubbLNVisa rutter i Livelox
fre 22/1
lör 23/1
sön 24/1
v 4mån 25/1
tis 26/1
ons 27/1
tor 28/1Challengekurs natt 2Lunds OKSkånes Orienteringsförbund
klubbLResultat
fre 29/1
lör 30/1
sön 31/1
v 5mån 1/2
tis 2/2
ons 3/2
tor 4/2
fre 5/2
lör 6/2
sön 7/2
v 6mån 8/2
tis 9/2
ons 10/2
tor 11/2
fre 12/2
lör 13/2
sön 14/2
v 7mån 15/2
tis 16/2
ons 17/2
tor 18/2
fre 19/2
lör 20/2
sön 21/2
v 8mån 22/2
tis 23/2
ons 24/2
tor 25/2
fre 26/2
lör 27/2
sön 28/2
v 9mån 29/2
tis 1/3
ons 2/3
tor 3/3
fre 4/3
lör 5/3
sön 6/3
v 10mån 7/3
tis 8/3
ons 9/3
tor 10/3
fre 11/3
lör 12/3
sön 13/3
v 11mån 14/3
tis 15/3
ons 16/3
tor 17/3
fre 18/3
lör 19/3
sön 20/3
v 12mån 21/3
tis 22/3
ons 23/3
tor 24/3
fre 25/3
lör 26/3
sön 27/3
v 13mån 28/3
tis 29/3
ons 30/3
tor 31/3
fre 1/4
lör 2/4
sön 3/4
v 14mån 4/4
tis 5/4
ons 6/4
tor 7/4
fre 8/4
lör 9/4Swedish League, #1, sprint (WRE), med BrösarpssprintenAndrarums IF
Ringsjö OK
Skånes Orienteringsförbund
intSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 10/4Swedish League, #2, lång (WRE), med BrösarpslångenAndrarums IF
Ringsjö OK
Skånes Orienteringsförbund
intLVisa rutter i LiveloxResultat
v 15mån 11/4
tis 12/4
ons 13/4
tor 14/4
fre 15/4SM, nattFK Vittus
Karlskrona SOK
OK Dacke
Blekinge Orienteringsförbund
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 16/4
sön 17/4
v 16mån 18/4
tis 19/4
ons 20/4
tor 21/4
fre 22/4
lör 23/4Swedish League, #3, lång (WRE), med publiktävlingKungälvs OK
OK Alehof
Göteborgs Orienteringsförbund
intLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 24/4Swedish League, #4, medel (WRE), med publiktävlingKungälvs OK
OK Alehof
Göteborgs Orienteringsförbund
intMVisa rutter i LiveloxResultat
v 17mån 25/4
tis 26/4
ons 27/4
tor 28/4
fre 29/4
lör 30/4
sön 1/5
v 18mån 2/5
tis 3/5
ons 4/5
tor 5/5Swedish League, #5, sprint (WRE), med HammarslagetOK HammarenGästriklands Orienteringsförbund
intSResultat
fre 6/5
lör 7/5Swedish League, #6, medel, med Kuxaträffen, dag 1Ockelbo OK
OK Hammaren
Gästriklands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 8/5Swedish League, #7, lång, final med Kuxaträffen, dag 2Ockelbo OK
OK Hammaren
Gästriklands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 19mån 9/5
tis 10/5
ons 11/5
tor 12/5
fre 13/5
lör 14/5Tiomila i Falun-BorlängeKvarnsvedens GOIF OK
OK Kåre
Stora Tuna OK
Säterbygdens OK
Dalarnas Orienteringsförbund
natSLKResultat
sön 15/5Tiomila i Falun-BorlängeKvarnsvedens GOIF OK
OK Kåre
Stora Tuna OK
Säterbygdens OK
Dalarnas Orienteringsförbund
natSLKResultat
v 20mån 16/5
tis 17/5
ons 18/5
tor 19/5
fre 20/5
lör 21/5
sön 22/5
v 21mån 23/5
tis 24/5
ons 25/5
tor 26/5
fre 27/5
lör 28/5
sön 29/5
v 22mån 30/5
tis 31/5
ons 1/6
tor 2/6
fre 3/6
lör 4/6SM, sprint, individuell, kvalRonneby OK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Blekinge Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
mästSResultat
sön 5/6SM, sprint, individuell, finalRonneby OK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Blekinge Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
SM, sprintstafett, kvalRonneby OKBlekinge Orienteringsförbund
mästSS
v 23mån 6/6SM, sprintstafett, finalRonneby OK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Blekinge Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
mästSSResultat
tis 7/6
ons 8/6
tor 9/6WOC-test, sprintBohuslän-Dals Orienteringsförbund
Stångenäs AIS
Bohuslän-Dals Orienteringsförbund
distSResultat
fre 10/6WOC-test, middleIdefjordens SKBohuslän-Dals Orienteringsförbund
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 11/6
sön 12/6WOC-test, longIdefjordens SKBohuslän-Dals Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 24mån 13/6
tis 14/6
ons 15/6
tor 16/6
fre 17/6
lör 18/6
sön 19/6
v 25mån 20/6
tis 21/6
ons 22/6
tor 23/6
fre 24/6
lör 25/6
sön 26/6
v 26mån 27/6
tis 28/6
ons 29/6
tor 30/6
fre 1/7
lör 2/7SM, ultralång distansIK Standard
Ärla IF
Södermanlands Orienteringsförbund
mästUVisa rutter i LiveloxResultat
sön 3/7
v 27mån 4/7
tis 5/7
ons 6/7
tor 7/7
fre 8/7
lör 9/7
sön 10/7
v 28mån 11/7
tis 12/7
ons 13/7
tor 14/7
fre 15/7
lör 16/7
sön 17/7
v 29mån 18/7
tis 19/7
ons 20/7
tor 21/7
fre 22/7
lör 23/7
sön 24/7O-Ringen Sälen 2016, etapp 1O-Ringen
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 30mån 25/7O-Ringen Sälen 2016, etapp 2O-Ringen
natLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 26/7O-Ringen Sälen 2016, etapp 3O-Ringen
natMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 27/7
tor 28/7O-Ringen Sälen 2016, etapp 4O-Ringen
natLResultat
fre 29/7O-Ringen Sälen 2016, etapp 5O-Ringen
natLResultat
lör 30/7
sön 31/7
v 31mån 1/8
tis 2/8
ons 3/8
tor 4/8
fre 5/8
lör 6/8
sön 7/8
v 32mån 8/8
tis 9/8
ons 10/8
tor 11/8
fre 12/8
lör 13/8
sön 14/8
v 33mån 15/8
tis 16/8
ons 17/8
tor 18/8
fre 19/8
lör 20/8
sön 21/8
v 34mån 22/8
tis 23/8
ons 24/8
tor 25/8
fre 26/8
lör 27/8
sön 28/8
v 35mån 29/8
tis 30/8
ons 31/8
tor 1/9
fre 2/9
lör 3/9
sön 4/9
v 36mån 5/9
tis 6/9
ons 7/9
tor 8/9
fre 9/9DM, natt, Bohuslän-DalStigsökarnaBohuslän-Dals Orienteringsförbund
mästLNResultat
lör 10/9
sön 11/9
v 37mån 12/9
tis 13/9
ons 14/9
tor 15/9
fre 16/9Ungdoms-SM, sprintOK TyrVärmlands Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
lör 17/9Ungdoms-SM, långOK TyrVärmlands Orienteringsförbund
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
SM, lång, kvalOK Skogsfalken
OK Vilse 87
Blekinge Orienteringsförbund
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/9SM, lång, finalOK Skogsfalken
OK Vilse 87
Blekinge Orienteringsförbund
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
v 38mån 19/9
tis 20/9
ons 21/9
tor 22/9
fre 23/9SM, medel, kvalOK OrionBlekinge Orienteringsförbund
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 24/9SM, medel, finalOK OrionBlekinge Orienteringsförbund
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 25/9SM, stafettOK OrionBlekinge Orienteringsförbund
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat
v 39mån 26/9
tis 27/9
ons 28/9
tor 29/9
fre 30/9
lör 1/10
sön 2/10
v 40mån 3/10
tis 4/10
ons 5/10
tor 6/10
fre 7/10
lör 8/1025mannaOK Södertörn
Snättringe SK
Stockholms Orienteringsförbund
natSLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 9/10
v 41mån 10/10
tis 11/10
ons 12/10
tor 13/10
fre 14/10
lör 15/10
sön 16/10
v 42mån 17/10
tis 18/10
ons 19/10
tor 20/10
fre 21/10
lör 22/10
sön 23/10
v 43mån 24/10
tis 25/10
ons 26/10
tor 27/10
fre 28/10
lör 29/10SmålandskavlenEksjö SOK
SOK Aneby
Smålands Orienteringsförbund
natSLKVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/10SmålandskavlenEksjö SOK
SOK Aneby
Smålands Orienteringsförbund
natSLKVisa rutter i LiveloxResultat
v 44mån 31/10
tis 1/11
ons 2/11
tor 3/11
fre 4/11
lör 5/11
sön 6/11
v 45mån 7/11
tis 8/11
ons 9/11
tor 10/11
fre 11/11
lör 12/11
sön 13/11
v 46mån 14/11
tis 15/11
ons 16/11
tor 17/11
fre 18/11
lör 19/11
sön 20/11
v 47mån 21/11
tis 22/11
ons 23/11
tor 24/11
fre 25/11
lör 26/11
sön 27/11
v 48mån 28/11
tis 29/11
ons 30/11
tor 1/12
fre 2/12
lör 3/12
sön 4/12
v 49mån 5/12
tis 6/12
ons 7/12
tor 8/12
fre 9/12
lör 10/12
sön 11/12
v 50mån 12/12
tis 13/12
ons 14/12
tor 15/12
fre 16/12
lör 17/12
sön 18/12
v 51mån 19/12
tis 20/12
ons 21/12
tor 22/12
fre 23/12
lör 24/12
sön 25/12
v 52mån 26/12
tis 27/12
ons 28/12
tor 29/12
fre 30/12
lör 31/12

Annonser