Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

115 tävlingar hittades mellan 2016-01-01 och 2016-12-31 med följande urval: Örebro Läns Orienteringsförbund, orienteringslöpning.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 3 tävlingar.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 53fre 1/1
lör 2/1
sön 3/1
v 1mån 4/1
tis 5/1
ons 6/1
tor 7/1
fre 8/1
lör 9/1
sön 10/1
v 2mån 11/1
tis 12/1
ons 13/1
tor 14/1
fre 15/1
lör 16/1Löpex Vinterserie 2015-16, deltävling 3KFUM Örebro OK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
närL
sön 17/1
v 3mån 18/1
tis 19/1
ons 20/1
tor 21/1Hagabys Nattcup Deltävling 1Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLNResultat
fre 22/1
lör 23/1
sön 24/1
v 4mån 25/1
tis 26/1
ons 27/1Löpex Vinterserie 2015-16, deltävling 4Almby IK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
närLNResultat
tor 28/1
fre 29/1
lör 30/1
sön 31/1
v 5mån 1/2
tis 2/2
ons 3/2
tor 4/2Hagabys Nattcup Deltävling 2Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLNResultat
fre 5/2
lör 6/2
sön 7/2Löpex Vinterserie 2015-16, deltävling 5Lindebygdens OK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
v 6mån 8/2
tis 9/2
ons 10/2
tor 11/2Hagabys Nattcup Deltävling 3Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLNResultat
fre 12/2
lör 13/2
sön 14/2
v 7mån 15/2
tis 16/2
ons 17/2Löpex Vinterserie 2015-16, deltävling 6Laxå OK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
närLNResultat
tor 18/2
fre 19/2
lör 20/2
sön 21/2
v 8mån 22/2
tis 23/2
ons 24/2
tor 25/2Hagabys Nattcup Deltävling 4Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLNResultat
fre 26/2
lör 27/2
sön 28/2
v 9mån 29/2
tis 1/3
ons 2/3Löpex Vinterserie 2015-16, deltävling 7OK Tisaren
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
närLNResultat
tor 3/3
fre 4/3
lör 5/3
sön 6/3
v 10mån 7/3
tis 8/3
ons 9/3
tor 10/3Hagabys Nattcup Deltävling 5Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLNResultat
fre 11/3
lör 12/3Löpex Vinterserie 2015-16, deltävling 8 (final)Askersunds OK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
sön 13/3
v 11mån 14/3
tis 15/3
ons 16/3Löpex vinterserie deltävling 3KFUM Örebro OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLNResultat
tor 17/3Hagabys Nattcup Deltävling 6Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLNResultat
fre 18/3
lör 19/3
sön 20/3
v 12mån 21/3
tis 22/3
ons 23/3
tor 24/3
fre 25/3
lör 26/3
sön 27/3
v 13mån 28/3
tis 29/3
ons 30/3
tor 31/3Veteran-OL tävling 1Almby IKÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
fre 1/4
lör 2/4
sön 3/4
v 14mån 4/4
tis 5/4Poängcup 1Lindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 6/4
tor 7/4Veteran-OL tävling 2OK AlfernaÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
MasstartsträningHagaby GoIF ÖrebroÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLKResultat
fre 8/4
lör 9/4
sön 10/4
v 15mån 11/4
tis 12/4Labyrinten - Friends Arena StockholmAlmby IK
Kamrat och IF KIF
Örebro Läns Orienteringsförbund
Stockholms Orienteringsförbund
distSResultat
Poängtävling 1Lindebygdens OK
OK Milan
Örebro Läns Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 13/4
tor 14/4Veteran-OL tävling 3OK TisarenÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
Fyrklöver, Örebro län, OK TylöskogOK TylöskogÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
fre 15/4
lör 16/4
sön 17/4
v 16mån 18/4
tis 19/4Poängtävling 2OK MilanÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 20/4
tor 21/4Veteran-OL tävling 4KFUM Örebro OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
fre 22/4
lör 23/4
sön 24/4
v 17mån 25/4
tis 26/4Poängtävling 3OK MilanÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 27/4
tor 28/4Veteran-OL tävling 5OK MilanÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 29/4
lör 30/4
sön 1/5
v 18mån 2/5
tis 3/5Poängtävling 4OK MilanÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 4/5
tor 5/5Närkekvartetten, dag 1, långOK TisarenÖrebro Läns Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 6/5Närkekvartetten, dag 2, medelOK TisarenÖrebro Läns Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 7/5Närkekvartetten, dag 3, långHagaby GoIF Örebro
KFUM Örebro OK
Örebro Läns Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 8/5Närkekvartetten, dag 4, medelHagaby GoIF Örebro
KFUM Örebro OK
Örebro Läns Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 19mån 9/5
tis 10/5Poängtävling 5OK MilanÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
10-Mila TräningOK MilanÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
ons 11/5
tor 12/5Veteran-OL tävling 6Lindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 13/5
lör 14/5
sön 15/5
v 20mån 16/5
tis 17/5Poängtävling 6OK MilanÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 18/5
tor 19/5Veteran-OL tävling 7OK TylöskogÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
fre 20/5
lör 21/55-Manna Öppna banorLindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
5-mannastafettenLindebygdens OK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
distSLResultat
sön 22/5
v 21mån 23/5
tis 24/5Poängcup 2Lindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 25/5
tor 26/5Veteran-OL tävling 8Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
FyrklöverGarphyttans IFÖrebro Läns Orienteringsförbund
närMResultat
fre 27/5
lör 28/5DM, sprint, Örebro länOK TisarenÖrebro Läns Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 29/5
v 22mån 30/5
tis 31/5Sprint-KMLindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 1/6
tor 2/6Veteran-OL tävling 9Degerfors OK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Värmlands Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
närMResultat
Hagaby KMHagaby GoIF ÖrebroÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLResultat
fre 3/6
lör 4/6SM, sprint, individuell, kvalRonneby OK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Blekinge Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
mästSResultat
sön 5/6SM, sprint, individuell, finalRonneby OK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Blekinge Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
v 23mån 6/6SM, sprintstafett, finalRonneby OK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Blekinge Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
mästSSResultat
tis 7/6Poängcup 3Lindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 8/6Sommarsprinten, #1Almby IKÖrebro Läns Orienteringsförbund
distSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 9/6Veteran-OL tävling 10Hällefors OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
närMResultat
fre 10/6
lör 11/6
sön 12/6Sommarsprinten, #2Almby IKÖrebro Läns Orienteringsförbund
distSVisa rutter i LiveloxResultat
v 24mån 13/6
tis 14/6Poängcup 4Lindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 15/6
tor 16/6
fre 17/6
lör 18/6
sön 19/6Dag KMLindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
v 25mån 20/6
tis 21/6Poängtävling 7Fellingsbro GOIF
OK Milan
Örebro Läns Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 22/6
tor 23/6
fre 24/6
lör 25/6
sön 26/6Örebro City Sprint (WRE) + Sommarsprinten, #3Almby IK
Garphyttans IF
Örebro Läns Orienteringsförbund
intSVisa rutter i LiveloxResultat
Örebro Sprintmixstafett - (Mixed Sprint Relay)Almby IK
Garphyttans IF
Örebro Läns Orienteringsförbund
natSSResultat
v 26mån 27/6
tis 28/6Poängtävling 8OK MilanÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 29/6
tor 30/6
fre 1/7
lör 2/7
sön 3/7
v 27mån 4/7
tis 5/7Poängtävling 9OK MilanÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 6/7
tor 7/7
fre 8/7
lör 9/7
sön 10/7
v 28mån 11/7
tis 12/7Poängtävling 10OK MilanÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 13/7
tor 14/7
fre 15/7
lör 16/7
sön 17/7
v 29mån 18/7
tis 19/7Poängtävling 11OK MilanÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 20/7Klackenlopp ettLindebygdens OK
OK Järnbärarna
Örebro Läns Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 21/7Klackenlopp tvåLindebygdens OK
OK Järnbärarna
Örebro Läns Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 22/7
lör 23/7
sön 24/7
v 30mån 25/7
tis 26/7
ons 27/7
tor 28/7
fre 29/7
lör 30/7
sön 31/7
v 31mån 1/8
tis 2/8Poängtävling 12OK MilanÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
Tyngemästerskap 2016Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 3/8Dag-KM OK Tylöskog OK TylöskogÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbL
tor 4/8
fre 5/8
lör 6/8
sön 7/8
v 32mån 8/8
tis 9/8Poängtävling 13OK MilanÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 10/8
tor 11/8Veteran-OL tävling 11OK JärnbärarnaÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 12/8
lör 13/8Askersundsträffen, medelAskersunds OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 14/8
v 33mån 15/8
tis 16/8
ons 17/8Poängtävling 14OK MilanÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
tor 18/8Veteran-OL tävling 12Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
fre 19/8Sprint KMGarphyttans IFÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbSResultat
lör 20/8
sön 21/8
v 34mån 22/8
tis 23/8Poängcup 5Lindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 24/8
tor 25/8Veteran-OL tävling 13OK AlfernaÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
HAG-tränig Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
fre 26/8
lör 27/8
sön 28/8
v 35mån 29/8
tis 30/8Poängcup 6Lindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 31/8KM 2016KFUM Örebro OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 1/9Veteran-OL tävling 14OK MilanÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
FyrklöverLindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 2/9
lör 3/9DM, medel, Örebro länKFUM Örebro OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 4/9DM, lång, Örebro länKFUM Örebro OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
v 36mån 5/9
tis 6/9Poängcup 7Lindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 7/9
tor 8/9Veteran-OL tävling 15OK TisarenÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
KMOK MilanÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbMResultat
fre 9/9DM, natt, Örebro länLindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 10/9
sön 11/9DM, stafett, Örebro länOK TylöskogÖrebro Läns Orienteringsförbund
mästSLResultat
DM, stafett, Örebro län, individuella öppna klasserOK TylöskogÖrebro Läns Orienteringsförbund
distLResultat
v 37mån 12/9
tis 13/9Poängcup 8Lindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 14/9
tor 15/9Veteran-OL tävling 16Fellingsbro GOIFÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Fyrklöver (final)Almby IK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
närMVisa rutter i LiveloxResultat
fre 16/9
lör 17/9
sön 18/9
v 38mån 19/9
tis 20/9Poängcup 9Lindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 21/9
tor 22/9Veteran-OL tävling 17KFUM Örebro OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
fre 23/9
lör 24/9Dubbelfajten (publiktävling)Garphyttans IF
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Dubbelfajten (patrulltävling)Garphyttans IF
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
natPLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 25/9
v 39mån 26/9
tis 27/9Poängcup 10Lindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLN
NattugglanKFUM Örebro OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 28/9
tor 29/9Veteran-OL tävling 18Hällefors OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
Teknikträning med LiveloxAlmby IKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLVisa rutter i Livelox
fre 30/9
lör 1/10
sön 2/10
v 40mån 3/10
tis 4/10Natt KM Lindebygden/JärnbärarnaLindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 5/1025-mannaträningOK Tisaren
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
tor 6/10Veteran-OL tävling 19Askersunds OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
Garnisonmästerskap FMTIS ÖrebroHagaby GoIF ÖrebroÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbMResultat
fre 7/10
lör 8/10
sön 9/10
v 41mån 10/10
tis 11/10
ons 12/10
tor 13/10Veteran-OL tävling 20Almby IKÖrebro Läns Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Nattträning med LiveloxAlmby IKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 14/10
lör 15/10
sön 16/10
v 42mån 17/10
tis 18/10Natt/Stads-OLLindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 19/10
tor 20/10
fre 21/10
lör 22/10Höstavslutning GIFGarphyttans IFÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbMResultat
sön 23/10
v 43mån 24/10
tis 25/10
ons 26/10
tor 27/10
fre 28/10
lör 29/10
sön 30/10
v 44mån 31/10
tis 1/11Natt/Stads-OLLindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 2/11
tor 3/11
fre 4/11
lör 5/11TisardagenOK TisarenÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbL
sön 6/11
v 45mån 7/11
tis 8/11
ons 9/11
tor 10/11Mighty Mushroom Sprint Relay (landslagsträning)Almby IK
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Läns Orienteringsförbund
närSSNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 11/11
lör 12/11Masstart Ånnaboda (Landslagsträning)Almby IK
OK Tisaren
Svenska Orienteringsförbundet
Örebro Läns Orienteringsförbund
närMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 13/11SlutskubbetOK MilanÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbL
v 46mån 14/11
tis 15/11Natt/Stads-OLLindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 16/11
tor 17/11
fre 18/11
lör 19/11
sön 20/11
v 47mån 21/11
tis 22/11
ons 23/11
tor 24/11
fre 25/11
lör 26/11
sön 27/11Löpex Vinterserie 2016-17, deltävling 1Hagaby GoIF Örebro
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
närLResultat
v 48mån 28/11
tis 29/11
ons 30/11
tor 1/12
fre 2/12
lör 3/12Hagaby Blöta språngetHagaby GoIF ÖrebroÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLM
sön 4/12
v 49mån 5/12
tis 6/12
ons 7/12Löpex Vinterserie 2016-17, deltävling 2OK Milan
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
närLNVisa rutter i LiveloxResultat
tor 8/12
fre 9/12
lör 10/12
sön 11/12LusselunkenLindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
v 50mån 12/12
tis 13/12Nattsprintcup - ÄlgenAlmby IKÖrebro Läns Orienteringsförbund
klubbLN
ons 14/12
tor 15/12
fre 16/12
lör 17/12
sön 18/12
v 51mån 19/12
tis 20/12
ons 21/12
tor 22/12
fre 23/12
lör 24/12
sön 25/12
v 52mån 26/12
tis 27/12
ons 28/12
tor 29/12
fre 30/12
lör 31/12

Annonser