Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

109 tävlingar hittades mellan 2016-01-01 och 2016-12-31 med följande urval: Östergötlands Orienteringsförbund, orienteringslöpning.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 2 tävlingar.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 53fre 1/1
lör 2/1
sön 3/1
v 1mån 4/1
tis 5/1
ons 6/1
tor 7/1
fre 8/1
lör 9/1LOK Sprint Cup deltävling 1, 2016Linköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbSResultat
sön 10/1
v 2mån 11/1
tis 12/1
ons 13/1
tor 14/1
fre 15/1
lör 16/1Träningsdag LOK - IKHPLinköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 17/1
v 3mån 18/1
tis 19/1Night Extreme, etapp 3OK DenselnÖstergötlands Orienteringsförbund
närLN
Night Extreme, Etapp 3OK DenselnÖstergötlands Orienteringsförbund
närLNResultat
ons 20/1
tor 21/1
fre 22/1
lör 23/1LOK Sprint Cup deltävling 2, 2016Linköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbSResultat
sön 24/1
v 4mån 25/1
tis 26/1
ons 27/1
tor 28/1Malmslätt by NightLinköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 29/1
lör 30/1
sön 31/1
v 5mån 1/2
tis 2/2
ons 3/2
tor 4/2
fre 5/2
lör 6/2
sön 7/2
v 6mån 8/2
tis 9/2
ons 10/2
tor 11/2
fre 12/2
lör 13/2
sön 14/2
v 7mån 15/2
tis 16/2Night Extreme, etapp 4OK DenselnÖstergötlands Orienteringsförbund
närLN
Night Extreme, Etapp 4OK DenselnÖstergötlands Orienteringsförbund
närLNResultat
ons 17/2
tor 18/2
fre 19/2
lör 20/2LOK Sprintcup deltävling 3, 2016Linköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbSResultat
sön 21/2
v 8mån 22/2
tis 23/2
ons 24/2
tor 25/2
fre 26/2
lör 27/2
sön 28/2
v 9mån 29/2
tis 1/3Night Extreme, etapp 5OK DenselnÖstergötlands Orienteringsförbund
närLN
Night Extreme, Etapp 5OK DenselnÖstergötlands Orienteringsförbund
närLN
ons 2/3
tor 3/3
fre 4/3
lör 5/3Tour de TGOK, etapp 1Tjällmo-Godegårds OKÖstergötlands Orienteringsförbund
närLResultat
Tour de TGOK, etapp 2Tjällmo-Godegårds OKÖstergötlands Orienteringsförbund
närLResultat
sön 6/3
v 10mån 7/3
tis 8/3
ons 9/3
tor 10/3
fre 11/3
lör 12/3
sön 13/3
v 11mån 14/3
tis 15/3Bertils minneTjalve IF NorrköpingÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbPMNResultat
ons 16/3
tor 17/3
fre 18/3
lör 19/3
sön 20/3
v 12mån 21/3
tis 22/3
ons 23/3
tor 24/3
fre 25/3
lör 26/3
sön 27/3
v 13mån 28/3NAIS NOK-TräningNAIS OrienteringsklubbÖstergötlands Orienteringsförbund
närMResultat
tis 29/3
ons 30/3Natt-KMLinköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
tor 31/3
fre 1/4
lör 2/4
sön 3/4
v 14mån 4/4
tis 5/4Kretsmästerskap nattorientering Motala AIF OLÖstergötlands Orienteringsförbund
närLNResultat
NAIS NOK-TräningNAIS OrienteringsklubbÖstergötlands Orienteringsförbund
närMResultat
ons 6/4
tor 7/4
fre 8/4
lör 9/4Kolmårdsdubbeln, KolmårdsmedelnOK KolmårdenÖstergötlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 10/4Kolmårdsdubbeln, Öppna motionsklasserOK KolmårdenÖstergötlands Orienteringsförbund
distLResultat
Kolmårdsdubbeln, KolmårdskavlenOK KolmårdenÖstergötlands Orienteringsförbund
natSLResultat
v 15mån 11/4
tis 12/4NOK-träning FinspångFinspångs SOKÖstergötlands Orienteringsförbund
närLVisa rutter i Livelox
ons 13/4
tor 14/4
fre 15/4
lör 16/4
sön 17/4Urban Hjärne-kampenOK MotalaÖstergötlands Orienteringsförbund
natMResultat
v 16mån 18/4
tis 19/4NOK-träningTjalve IF NorrköpingÖstergötlands Orienteringsförbund
närMResultat
ons 20/4
tor 21/4
fre 22/4
lör 23/4Vårspringet i Linköping, medelLinköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 24/4Vårspringet i Linköping, långLinköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 17mån 25/4
tis 26/4NOK-träningOK DenselnÖstergötlands Orienteringsförbund
närL
HöglandsserienOK 64 Torpa
Sol Tranås
Östergötlands Orienteringsförbund
Smålands Orienteringsförbund
närLResultat
ons 27/4
tor 28/4Kretsmästerskap medeldistansTjällmo-Godegårds OKÖstergötlands Orienteringsförbund
närMVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien deltävling 1Stjärnorps SKÖstergötlands Orienteringsförbund
närMResultat
fre 29/4
lör 30/4Finspångsorienteringen, medelFinspångs SOKÖstergötlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 1/5Finspångsorienteringen, långFinspångs SOKÖstergötlands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 18mån 2/5
tis 3/5LjungsbrokampenOK SkogsströvarnaÖstergötlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 4/5
tor 5/5
fre 6/5
lör 7/5
sön 8/5BjörkforskampenBjörkfors GOIFÖstergötlands Orienteringsförbund
natLResultat
v 19mån 9/5
tis 10/5NOK-träningMatteus SIÖstergötlands Orienteringsförbund
närLResultat
ons 11/5
tor 12/5
fre 13/5
lör 14/5
sön 15/5
v 20mån 16/5
tis 17/5Staffans minneBoxholms OKÖstergötlands Orienteringsförbund
distSVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien + NOKSkogspojkarnas OKÖstergötlands Orienteringsförbund
närLResultat
ons 18/5UngdomsserienMjölby OKÖstergötlands Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Sprint KMLinköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbSResultat
tor 19/5KM sprintOK KolmårdenÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbSResultat
Ungdomsserien deltävling 2Björkfors GOIFÖstergötlands Orienteringsförbund
närLResultat
fre 20/5
lör 21/5
sön 22/5
v 21mån 23/5
tis 24/5NAIS - Ungdomsserien+NOKNAIS OrienteringsklubbÖstergötlands Orienteringsförbund
närMResultat
ons 25/5KanalsprintenOK SkogsströvarnaÖstergötlands Orienteringsförbund
natSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 26/5
fre 27/5
lör 28/5
sön 29/5PekingduonMatteus SI
Tjalve IF Norrköping
Östergötlands Orienteringsförbund
natSM
v 22mån 30/5
tis 31/5Ungdomsserie och NOK-träningOK DenselnÖstergötlands Orienteringsförbund
närLResultat
ons 1/6DM, sprint, ÖstergötlandTjällmo-Godegårds OKÖstergötlands Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 2/6VeteranorienteringTjalve IF NorrköpingÖstergötlands Orienteringsförbund
närM
fre 3/6
lör 4/6
sön 5/6
v 23mån 6/6Lång KMLinköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbLResultat
tis 7/6
ons 8/6
tor 9/6
fre 10/6Jukolaträning natt för OK DenselnOK DenselnÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbLN
lör 11/6Jukolaträning i Åtvidaberg för OK DenselnOK DenselnÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbL
sön 12/6ÖOF juniorträning och Jukola träning för OK DenselnFinspångs SOKÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbL
v 24mån 13/6
tis 14/6
ons 15/6Rerun Axsjön LOKLinköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxStarttider
tor 16/6VeteranorienteringIFK Linköpings OSÖstergötlands Orienteringsförbund
närL
Veteranorientering OK SkogsströvarnaOK SkogsströvarnaÖstergötlands Orienteringsförbund
närL
fre 17/6
lör 18/6
sön 19/6
v 25mån 20/6
tis 21/6Sprint-KMOK DenselnÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbSResultat
Juni-OL-distansenTjalve IF NorrköpingÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbM
Kretsmästerskap/U-serieBoxholms OKÖstergötlands Orienteringsförbund
närSResultat
ons 22/6
tor 23/6
fre 24/6
lör 25/6
sön 26/6
v 26mån 27/6
tis 28/6Tjogettest 2016Motala AIF OLÖstergötlands Orienteringsförbund
närLResultat
ons 29/6
tor 30/6
fre 1/7
lör 2/7
sön 3/7
v 27mån 4/7
tis 5/7Höglands-OLBoxholms OKÖstergötlands Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 6/7
tor 7/7
fre 8/7
lör 9/7
sön 10/7
v 28mån 11/7
tis 12/7NOK träningOK KolmårdenÖstergötlands Orienteringsförbund
närLResultat
ons 13/7
tor 14/7
fre 15/7
lör 16/7
sön 17/7
v 29mån 18/7
tis 19/7
ons 20/7
tor 21/7
fre 22/7
lör 23/7
sön 24/7
v 30mån 25/7
tis 26/7
ons 27/7
tor 28/7
fre 29/7
lör 30/7
sön 31/7
v 31mån 1/8
tis 2/8
ons 3/8
tor 4/8StjärnorpssprintenOK DenselnÖstergötlands Orienteringsförbund
natMResultat
fre 5/8
lör 6/8
sön 7/8
v 32mån 8/8
tis 9/8
ons 10/8
tor 11/8TjällmoträffenTjällmo-Godegårds OKÖstergötlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
fre 12/8
lör 13/8
sön 14/8
v 33mån 15/8
tis 16/8Öppna Norrköpingsmästerskapen Dag + NOK-träningNAIS OrienteringsklubbÖstergötlands Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 17/8
tor 18/8
fre 19/8
lör 20/8Björkfors GoIF KMBjörkfors GOIFÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbMResultat
sön 21/8RamunderträffenSkogspojkarnas OKÖstergötlands Orienteringsförbund
distMVisa rutter i LiveloxResultat
v 34mån 22/8
tis 23/8U-serie med NOK-träningFinspångs SOKÖstergötlands Orienteringsförbund
närMResultat
ons 24/8Ungdomsserie för MotalakretsenMotala AIF OLÖstergötlands Orienteringsförbund
närLResultat
tor 25/8Veteran-olTjällmo-Godegårds OKÖstergötlands Orienteringsförbund
närLResultat
Ungdomsserien deltävling 4OK SkogsströvarnaÖstergötlands Orienteringsförbund
närLResultat
fre 26/8
lör 27/8Ombergsjakten, dag 1, medelÖdeshögs SKÖstergötlands Orienteringsförbund
distM
sön 28/8Ombergsjakten, dag 2, medelÖdeshögs SKÖstergötlands Orienteringsförbund
distM
Tvekamp Skogkarlar och SkogsflickorFinspångs SOKÖstergötlands Orienteringsförbund
närL
v 35mån 29/8
tis 30/8U-serie med NOK-träningOK KolmårdenÖstergötlands Orienteringsförbund
närLResultat
ons 31/8
tor 1/9
fre 2/9DM, natt, ÖstergötlandMjölby OKÖstergötlands Orienteringsförbund
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 3/9Ungdomsserien deltävling 5IFK Linköpings OSÖstergötlands Orienteringsförbund
närMResultat
sön 4/9DM, lång, ÖstergötlandTjalve IF NorrköpingÖstergötlands Orienteringsförbund
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
v 36mån 5/9
tis 6/9U-serien Sprint + NOKMatteus SIÖstergötlands Orienteringsförbund
närSResultat
ons 7/9
tor 8/9Veteran-olOK SkogsströvarnaÖstergötlands Orienteringsförbund
närL
fre 9/9
lör 10/9DM, medel, ÖstergötlandMotala AIF OLÖstergötlands Orienteringsförbund
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 11/9DM, stafett, ÖstergötlandMotala AIF OLÖstergötlands Orienteringsförbund
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, stafett, Östergötland, individuella öppna klasserMotala AIF OLÖstergötlands Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 37mån 12/9
tis 13/9
ons 14/9
tor 15/9
fre 16/9
lör 17/9NAIS-träffen, medelNAIS OrienteringsklubbÖstergötlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/9NAIS-träffen, långNAIS OrienteringsklubbÖstergötlands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 38mån 19/9
tis 20/9
ons 21/9
tor 22/9Veteran olOK DenselnÖstergötlands Orienteringsförbund
närLResultat
fre 23/9
lör 24/9Ekorren CupLinköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
distSLResultat
sön 25/9
v 39mån 26/9
tis 27/9
ons 28/9
tor 29/9Veteran -OL Linköpings AIKÖstergötlands Orienteringsförbund
närLResultat
25-manna träningSkogspojkarnas OKÖstergötlands Orienteringsförbund
närL
NattcupOK SkogsströvarnaÖstergötlands Orienteringsförbund
närMNResultat
fre 30/9
lör 1/10Kretsmästerslap LångOK MotalaÖstergötlands Orienteringsförbund
närL
UngdomsseriestafettTjalve IF NorrköpingÖstergötlands Orienteringsförbund
närSMResultat
sön 2/10
v 40mån 3/10
tis 4/10Peking Night deltävling 1Skogspojkarnas OKÖstergötlands Orienteringsförbund
närLResultat
ons 5/10
tor 6/10Träning Östra Husby 20161006Skogspojkarnas OKÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbMKVisa rutter i LiveloxResultat
NattcupLinköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
närLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 7/10
lör 8/10
sön 9/10
v 41mån 10/10
tis 11/10Peking night deltävling 2OK DenselnÖstergötlands Orienteringsförbund
närLNResultat
ons 12/10
tor 13/10NattcupIFK Linköpings OSÖstergötlands Orienteringsförbund
närLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 14/10
lör 15/10
sön 16/10ÄlgfrittOK MotalaÖstergötlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 42mån 17/10
tis 18/10Peking Night deltävling 3Tjalve IF NorrköpingÖstergötlands Orienteringsförbund
närMNResultat
ons 19/10
tor 20/10NattcupTjällmo-Godegårds OKÖstergötlands Orienteringsförbund
närLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 21/10
lör 22/10
sön 23/10
v 43mån 24/10
tis 25/10Peking Night deltävling 4OK KolmårdenÖstergötlands Orienteringsförbund
närLNResultat
ons 26/10
tor 27/10
fre 28/10
lör 29/10
sön 30/10
v 44mån 31/10
tis 1/11
ons 2/11
tor 3/11
fre 4/11
lör 5/11SvartåfejdenMjölby OKÖstergötlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 6/11NovembersprintenMjölby OKÖstergötlands Orienteringsförbund
natSMStarttider
v 45mån 7/11
tis 8/11
ons 9/11
tor 10/11
fre 11/11
lör 12/11OK Kolmården Lång KMLinköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbL
sön 13/11
v 46mån 14/11
tis 15/11OK Denselns natt-cup deltävling 1OK DenselnÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbLNResultat
ons 16/11
tor 17/11
fre 18/11
lör 19/11
sön 20/11
v 47mån 21/11
tis 22/11
ons 23/11
tor 24/11
fre 25/11
lör 26/11LOK Sprint Cup deltävling 1Linköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 27/11
v 48mån 28/11
tis 29/11OK Denselns natt-cup deltävling 2OK DenselnÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbLNResultat
ons 30/11Midvinterduell etapp 1Linköpings OK
OK Skogsströvarna
Östergötlands Orienteringsförbund
närLNResultat
tor 1/12
fre 2/12
lör 3/12HöstfestsprintenMotala AIF OLÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbSN
sön 4/12
v 49mån 5/12
tis 6/12
ons 7/12
tor 8/12
fre 9/12
lör 10/12
sön 11/12
v 50mån 12/12
tis 13/12OK Denselns natt-cup deltävling 3OK DenselnÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbLNResultat
LucianattenTjalve IF NorrköpingÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbMNResultat
ons 14/12Midvinterduell etapp 2Linköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
närLNResultat
tor 15/12
fre 16/12
lör 17/12LOK Sprint Cup deltävling 2Linköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
klubbSResultat
SkinkloppetSödertälje-Nykvarn OF
Tjalve IF Norrköping
Södermanlands Orienteringsförbund
Östergötlands Orienteringsförbund
klubbMResultat
sön 18/12
v 51mån 19/12
tis 20/12
ons 21/12
tor 22/12
fre 23/12
lör 24/12
sön 25/12
v 52mån 26/12
tis 27/12
ons 28/12
tor 29/12
fre 30/12
lör 31/12

Annonser