Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

95 tävlingar hittades mellan 2016-01-01 och 2016-12-31 med följande urval: Upplands Orienteringsförbund, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling, klubbtävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 53fre 1/1Nyårs-OLRimbo SOKUpplands Orienteringsförbund
närL
lör 2/1
sön 3/1
v 1mån 4/1
tis 5/1
ons 6/1Gissa den 3;eRånäs OKUpplands Orienteringsförbund
klubbMResultat
tor 7/1
fre 8/1
lör 9/1
sön 10/1
v 2mån 11/1
tis 12/1
ons 13/1
tor 14/1
fre 15/1
lör 16/1
sön 17/1
v 3mån 18/1
tis 19/1
ons 20/1
tor 21/1
fre 22/1
lör 23/1Vintercup Etapp 7OK EnenUpplands Orienteringsförbund
klubbMStarttider
sön 24/1
v 4mån 25/1
tis 26/1
ons 27/1
tor 28/1
fre 29/1
lör 30/1
sön 31/1
v 5mån 1/2
tis 2/2
ons 3/2
tor 4/2
fre 5/2
lör 6/2
sön 7/2
v 6mån 8/2
tis 9/2
ons 10/2
tor 11/2
fre 12/2
lör 13/2Vintercup etapp 8 nattOK EnenUpplands Orienteringsförbund
närMN
sön 14/2
v 7mån 15/2
tis 16/2
ons 17/2
tor 18/2
fre 19/2
lör 20/2
sön 21/2
v 8mån 22/2
tis 23/2
ons 24/2
tor 25/2
fre 26/2Vintercup Etapp 6OK EnenUpplands Orienteringsförbund
klubbL
lör 27/2
sön 28/2
v 9mån 29/2
tis 1/3
ons 2/3
tor 3/3Veterantävling OK EnenUpplands Orienteringsförbund
närMVisa rutter i LiveloxResultat
fre 4/3
lör 5/3Vintercup Etapp 9OK EnenUpplands Orienteringsförbund
klubbM
sön 6/3
v 10mån 7/3
tis 8/3
ons 9/3
tor 10/3
fre 11/3
lör 12/3
sön 13/3
v 11mån 14/3
tis 15/3
ons 16/3
tor 17/3
fre 18/3
lör 19/3
sön 20/3VårupptaktLänna IFUpplands Orienteringsförbund
klubbMResultat
Vintercup Etapp 10 (Final)OK EnenUpplands Orienteringsförbund
klubbM
v 12mån 21/3
tis 22/3
ons 23/3
tor 24/3
fre 25/3
lör 26/3
sön 27/3
v 13mån 28/3
tis 29/3
ons 30/3
tor 31/3
fre 1/4
lör 2/4
sön 3/4
v 14mån 4/4
tis 5/4
ons 6/4
tor 7/4
fre 8/4
lör 9/4LännamedelnLänna IFUpplands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 10/4Rånässtafetten, individuella öppna motionsklasserRånäs OKUpplands Orienteringsförbund
distLResultat
RånässtafettenRånäs OKUpplands Orienteringsförbund
natSLResultat
v 15mån 11/4
tis 12/4
ons 13/4
tor 14/4
fre 15/4
lör 16/4
sön 17/4EnenracetOK EnenUpplands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 16mån 18/4
tis 19/4
ons 20/4
tor 21/4RoslagsveteranernaOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
närM
fre 22/4Uppsala möte, nattRasbo IK
Upsala IF
Upplands Orienteringsförbund
natLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 23/4Uppsala möte, medelIF ThorUpplands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 24/4Uppsala möte, långOK LinnéUpplands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 17mån 25/4
tis 26/4
ons 27/4
tor 28/4Uppsala Sprint EventIdrottsföreningen OLGY UppsalaUpplands Orienteringsförbund
distSVisa rutter i LiveloxResultat
fre 29/4
lör 30/4
sön 1/5
v 18mån 2/5
tis 3/5RoslagsveteranernaLänna IFUpplands Orienteringsförbund
närMResultat
ons 4/5
tor 5/5
fre 6/5
lör 7/5Roslagshelg, långOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 8/5Roslagshelg, medelOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 19mån 9/5
tis 10/5
ons 11/5
tor 12/5Roslagsveteranerna 2016-05-12Långhundra IFUpplands Orienteringsförbund
närMResultat
fre 13/5
lör 14/5
sön 15/5
v 20mån 16/5
tis 17/5U-ringen etapp 1 - OK LinnéIF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Upplands Orienteringsförbund
närLResultat
Till skogs med Roslagens Sparbank - deltävling 1Rånäs OKUpplands Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 18/5
tor 19/5RoslagsveteranernaHäverödals SKUpplands Orienteringsförbund
närM
fre 20/5
lör 21/5
sön 22/5
v 21mån 23/5
tis 24/5U-ringen etapp 2 - IF ThorIF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Upplands Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Till Skogs med Roslagens Sparbank del 2OK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
närMResultat
ons 25/5
tor 26/5DM, sprint, UpplandOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
mästSResultat
MtbO, DM, sprint, Uppland + StockholmOK Rodhen
Stockholms Orienteringsförbund
Upplands Orienteringsförbund
Stockholms Orienteringsförbund
M
mästSResultat
fre 27/5
lör 28/5
sön 29/5
v 22mån 30/5
tis 31/5Till Skogs med Roslagens sparbank del 3Länna IFUpplands Orienteringsförbund
närLResultat
U-ringen etapp 3 - L-100 IFIF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Upplands Orienteringsförbund
närLResultat
ons 1/6
tor 2/6KM medel OK RodhenOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
klubbM
RoslagsveteranernaOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
närLResultat
fre 3/6
lör 4/6Klubbmatch Skogskarlar och Skogsflickor individuelltOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
närL
sön 5/6Klubbmatch Skogskarlar och Skogsflickor budkavleOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
närSM
v 23mån 6/6KM långSigtuna OKUpplands Orienteringsförbund
klubbL
tis 7/6Till skogs med Roslagens Sparbank - deltävling 4Vallentuna-Össeby OLUpplands Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 8/6
tor 9/6
fre 10/6
lör 11/6Slottssprinten, individuellSigtuna OKUpplands Orienteringsförbund
natSResultat
PreO, Upplandshelg, DM, TempOOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
P
mästS
Slottssprinten 2-mannastafett, sprintSigtuna OKUpplands Orienteringsförbund
natSSResultat
PreO, OK LinnéOK LinnéUpplands Orienteringsförbund
P
natM
sön 12/6PreO, Björklinge SOKBjörklinge SOKUpplands Orienteringsförbund
P
natL
Skogsflickornas triangelmatch Länna IFUpplands Orienteringsförbund
närLResultat
v 24mån 13/6Öppet RoslagsMästerskap i StafettHäverödals SKUpplands Orienteringsförbund
närSM
tis 14/6Medel-KM OL-skoleavslutningIF ThorUpplands Orienteringsförbund
klubbMResultat
ons 15/6
tor 16/6Rånäs OK / Rimbo SOK SprintCup 2016 deltävling 1IBM Club Sweden
Rånäs OK
S-E Bankens IF
Stockholms Orienteringsförbund
Upplands Orienteringsförbund
närSResultat
fre 17/6
lör 18/6
sön 19/6Öppna SalaortsmästerskapenOK TriangelnUpplands Orienteringsförbund
närMResultat
v 25mån 20/6
tis 21/6
ons 22/6
tor 23/6
fre 24/6
lör 25/6
sön 26/6
v 26mån 27/6
tis 28/6Rånäs OK/Rimbo SOK sprintcup. 2Rimbo SOKUpplands Orienteringsförbund
närSResultat
ons 29/6Roslagsmästerskap dagOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
PreO, DM, dag, UpplandLånghundra IFUpplands Orienteringsförbund
P
mästL
tor 30/6Rånäs OK / Rimbo SOK SprintCup 2016 deltävling 3Rånäs OK
S-E Bankens IF
Upplands Orienteringsförbund
Stockholms Orienteringsförbund
närU
fre 1/7
lör 2/7
sön 3/7
v 27mån 4/7
tis 5/7
ons 6/7
tor 7/7
fre 8/7
lör 9/7
sön 10/7
v 28mån 11/7
tis 12/7
ons 13/7
tor 14/7
fre 15/7
lör 16/7
sön 17/7
v 29mån 18/7
tis 19/7Skärgårdssprinten, etapp 1OK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
distSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 20/7Skärgårdssprinten, etapp 2OK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
distMVisa rutter i LiveloxResultat
tor 21/7
fre 22/7
lör 23/7
sön 24/7
v 30mån 25/7
tis 26/7
ons 27/7
tor 28/7
fre 29/7
lör 30/7
sön 31/7
v 31mån 1/8
tis 2/8
ons 3/8
tor 4/8Rånäs OK / Rimbo SOK SprintCup 2016 deltävling 3Rånäs OK
S-E Bankens IF
Upplands Orienteringsförbund
Stockholms Orienteringsförbund
närSVisa rutter i LiveloxResultat
fre 5/8
lör 6/8
sön 7/8
v 32mån 8/8
tis 9/8Tävlingsinformation: Rånäs OK / Rimbo SOK SprintCup 2016 deltävling 4Rånäs OKUpplands Orienteringsförbund
närSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 10/8
tor 11/8
fre 12/8
lör 13/8
sön 14/8LinnéklassikernOK LinnéUpplands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 33mån 15/8
tis 16/8KM-Medel Rånäs OKRånäs OKUpplands Orienteringsförbund
klubbMResultat
ons 17/8
tor 18/8RoslagsveteranernaRånäs OKUpplands Orienteringsförbund
närL
Träning 18 Augusti-Erlandsholm.Rånäs OKUpplands Orienteringsförbund
klubbL
Sprint-tävlingOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
närSResultat
Sprint-KM VÖOL, OKÖ och WOKVallentuna-Össeby OLUpplands Orienteringsförbund
klubbSResultat
fre 19/8
lör 20/8Långhundradubbeln, medelLånghundra IFUpplands Orienteringsförbund
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 21/8Långhundradubbeln, långLånghundra IFUpplands Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 34mån 22/8
tis 23/8KM Rasbo IK och Länna IFRasbo IKUpplands Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 24/8
tor 25/8RoslagsveteranernaLänna IFUpplands Orienteringsförbund
närLResultat
KM orienteringsskytteVallentuna-Össeby OLUpplands Orienteringsförbund
klubbMResultat
fre 26/8Öppet Natt RMRimbo SOKUpplands Orienteringsförbund
närLNResultat
lör 27/8
sön 28/8
v 35mån 29/8
tis 30/8
ons 31/8
tor 1/9
fre 2/9DM, natt, UpplandOK TriangelnUpplands Orienteringsförbund
mästLNResultat
lör 3/9
sön 4/9DM, lång, UpplandRånäs OKUpplands Orienteringsförbund
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
v 36mån 5/9
tis 6/9Medel KM 2016OK EnenUpplands Orienteringsförbund
klubbM
ons 7/9
tor 8/9RoslagveteranernaHäverödals SKUpplands Orienteringsförbund
närL
fre 9/9
lör 10/9DM, medel, UpplandIF ThorUpplands Orienteringsförbund
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 11/9DM, stafett, UpplandLänna IFUpplands Orienteringsförbund
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, stafett, Uppland, individuella öppna klasserLänna IFUpplands Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 37mån 12/9
tis 13/9
ons 14/9
tor 15/9
fre 16/9
lör 17/9
sön 18/9
v 38mån 19/9
tis 20/9Sprint-KM 2016OK EnenUpplands Orienteringsförbund
klubbSResultat
ons 21/9
tor 22/9Veterantouren i SigtunaSigtuna OKUpplands Orienteringsförbund
närMResultat
fre 23/9
lör 24/9
sön 25/9KM-Lång Rånäs OKRånäs OKUpplands Orienteringsförbund
klubbL
v 39mån 26/9
tis 27/9
ons 28/9
tor 29/9
fre 30/9
lör 1/10PreO, DM, natt, UpplandBjörklinge SOKUpplands Orienteringsförbund
P
mästLN
PreO, OK LinnéOK LinnéUpplands Orienteringsförbund
P
natL
Skogskarlsmatch Uppland-GästriklandSigtuna OKUpplands Orienteringsförbund
närM
sön 2/10PreO, Länna IFLänna IFUpplands Orienteringsförbund
P
natL
Upplandsfinalen, medeldistansIdrottsföreningen OLGY UppsalaUpplands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 40mån 3/10
tis 4/10
ons 5/10
tor 6/10RoslagsveteranernaOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
närL
fre 7/10
lör 8/10
sön 9/10
v 41mån 10/10
tis 11/10
ons 12/10
tor 13/10
fre 14/10
lör 15/10
sön 16/10
v 42mån 17/10
tis 18/10
ons 19/10
tor 20/10RoslagsveteranernaOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
närL
fre 21/10
lör 22/10
sön 23/10OktoberracetOK EnenUpplands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 43mån 24/10
tis 25/10
ons 26/10
tor 27/10RoslagsveteranernaOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
närLResultat
fre 28/10
lör 29/10
sön 30/10
v 44mån 31/10
tis 1/11
ons 2/11
tor 3/11
fre 4/11
lör 5/11MtbO, RodhenloppetOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
M
natPLN
Rodhenloppet, patrullOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
natPLNVisa rutter i Livelox
sön 6/11
v 45mån 7/11
tis 8/11
ons 9/11
tor 10/11
fre 11/11
lör 12/11
sön 13/11Skogsflickorna, höstblotLånghundra IFUpplands Orienteringsförbund
klubbL
OK Rodhens November PreO samt RoslagsmästerskapOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
LP
närM
v 46mån 14/11
tis 15/11
ons 16/11
tor 17/11
fre 18/11
lör 19/11SkinkloppetVallentuna-Össeby OLUpplands Orienteringsförbund
klubbM
Sprint KM 2016Länna IFUpplands Orienteringsförbund
klubbSResultat
sön 20/11
v 47mån 21/11
tis 22/11
ons 23/11
tor 24/11
fre 25/11
lör 26/11
sön 27/11
v 48mån 28/11
tis 29/11
ons 30/11
tor 1/12
fre 2/12
lör 3/12
sön 4/12
v 49mån 5/12
tis 6/12
ons 7/12
tor 8/12
fre 9/12
lör 10/12
sön 11/12Grisloppet 2016OK EnenUpplands Orienteringsförbund
närMVisa rutter i LiveloxResultat
ROKs skinklopp 2016Rånäs OKUpplands Orienteringsförbund
klubbLResultat
v 50mån 12/12
tis 13/12
ons 14/12
tor 15/12
fre 16/12
lör 17/12
sön 18/12
v 51mån 19/12
tis 20/12
ons 21/12
tor 22/12
fre 23/12
lör 24/12
sön 25/12
v 52mån 26/12Annandagsloppet 2016OK EnenUpplands Orienteringsförbund
närMResultat
tis 27/12
ons 28/12
tor 29/12
fre 30/12
lör 31/12Sylvestersprinten 2016Länna IFUpplands Orienteringsförbund
klubbMResultat

Annonser