Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

95 tävlingar hittades mellan 2016-01-01 och 2016-12-31 med följande urval: Upplands Orienteringsförbund.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 53fre 1/1Nyårs-OLRimbo SOKUpplands Orienteringsförbund
närL
lör 2/1
sön 3/1
v 1mån 4/1
tis 5/1
ons 6/1Gissa den 3;eRånäs OKUpplands Orienteringsförbund
klubbMResultat
tor 7/1
fre 8/1
lör 9/1
sön 10/1
v 2mån 11/1
tis 12/1
ons 13/1
tor 14/1
fre 15/1
lör 16/1
sön 17/1
v 3mån 18/1
tis 19/1
ons 20/1
tor 21/1
fre 22/1
lör 23/1Vintercup Etapp 7OK EnenUpplands Orienteringsförbund
klubbMStarttider
sön 24/1
v 4mån 25/1
tis 26/1
ons 27/1
tor 28/1
fre 29/1
lör 30/1
sön 31/1
v 5mån 1/2
tis 2/2
ons 3/2
tor 4/2
fre 5/2
lör 6/2
sön 7/2
v 6mån 8/2
tis 9/2
ons 10/2
tor 11/2
fre 12/2
lör 13/2Vintercup etapp 8 nattOK EnenUpplands Orienteringsförbund
närMN
sön 14/2
v 7mån 15/2
tis 16/2
ons 17/2
tor 18/2
fre 19/2
lör 20/2
sön 21/2
v 8mån 22/2
tis 23/2
ons 24/2
tor 25/2
fre 26/2Vintercup Etapp 6OK EnenUpplands Orienteringsförbund
klubbL
lör 27/2
sön 28/2
v 9mån 29/2
tis 1/3
ons 2/3
tor 3/3Veterantävling OK EnenUpplands Orienteringsförbund
närMVisa rutter i LiveloxResultat
fre 4/3
lör 5/3Vintercup Etapp 9OK EnenUpplands Orienteringsförbund
klubbM
sön 6/3
v 10mån 7/3
tis 8/3
ons 9/3
tor 10/3
fre 11/3
lör 12/3
sön 13/3
v 11mån 14/3
tis 15/3
ons 16/3
tor 17/3
fre 18/3
lör 19/3
sön 20/3VårupptaktLänna IFUpplands Orienteringsförbund
klubbMResultat
Vintercup Etapp 10 (Final)OK EnenUpplands Orienteringsförbund
klubbM
v 12mån 21/3
tis 22/3
ons 23/3
tor 24/3
fre 25/3
lör 26/3
sön 27/3
v 13mån 28/3
tis 29/3
ons 30/3
tor 31/3
fre 1/4
lör 2/4
sön 3/4
v 14mån 4/4
tis 5/4
ons 6/4
tor 7/4
fre 8/4
lör 9/4LännamedelnLänna IFUpplands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 10/4Rånässtafetten, individuella öppna motionsklasserRånäs OKUpplands Orienteringsförbund
distLResultat
RånässtafettenRånäs OKUpplands Orienteringsförbund
natSLResultat
v 15mån 11/4
tis 12/4
ons 13/4
tor 14/4
fre 15/4
lör 16/4
sön 17/4EnenracetOK EnenUpplands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 16mån 18/4
tis 19/4
ons 20/4
tor 21/4RoslagsveteranernaOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
närM
fre 22/4Uppsala möte, nattRasbo IK
Upsala IF
Upplands Orienteringsförbund
natLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 23/4Uppsala möte, medelIF ThorUpplands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 24/4Uppsala möte, långOK LinnéUpplands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 17mån 25/4
tis 26/4
ons 27/4
tor 28/4Uppsala Sprint EventIdrottsföreningen OLGY UppsalaUpplands Orienteringsförbund
distSVisa rutter i LiveloxResultat
fre 29/4
lör 30/4
sön 1/5
v 18mån 2/5
tis 3/5RoslagsveteranernaLänna IFUpplands Orienteringsförbund
närMResultat
ons 4/5
tor 5/5
fre 6/5
lör 7/5Roslagshelg, långOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 8/5Roslagshelg, medelOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 19mån 9/5
tis 10/5
ons 11/5
tor 12/5Roslagsveteranerna 2016-05-12Långhundra IFUpplands Orienteringsförbund
närMResultat
fre 13/5
lör 14/5
sön 15/5
v 20mån 16/5
tis 17/5U-ringen etapp 1 - OK LinnéIF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Upplands Orienteringsförbund
närLResultat
Till skogs med Roslagens Sparbank - deltävling 1Rånäs OKUpplands Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 18/5
tor 19/5RoslagsveteranernaHäverödals SKUpplands Orienteringsförbund
närM
fre 20/5
lör 21/5
sön 22/5
v 21mån 23/5
tis 24/5U-ringen etapp 2 - IF ThorIF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Upplands Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Till Skogs med Roslagens Sparbank del 2OK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
närMResultat
ons 25/5
tor 26/5DM, sprint, UpplandOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
mästSResultat
MtbO, DM, sprint, Uppland + StockholmOK Rodhen
Stockholms Orienteringsförbund
Upplands Orienteringsförbund
Stockholms Orienteringsförbund
M
mästSResultat
fre 27/5
lör 28/5
sön 29/5
v 22mån 30/5
tis 31/5Till Skogs med Roslagens sparbank del 3Länna IFUpplands Orienteringsförbund
närLResultat
U-ringen etapp 3 - L-100 IFIF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Upplands Orienteringsförbund
närLResultat
ons 1/6
tor 2/6KM medel OK RodhenOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
klubbM
RoslagsveteranernaOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
närLResultat
fre 3/6
lör 4/6Klubbmatch Skogskarlar och Skogsflickor individuelltOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
närL
sön 5/6Klubbmatch Skogskarlar och Skogsflickor budkavleOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
närSM
v 23mån 6/6KM långSigtuna OKUpplands Orienteringsförbund
klubbL
tis 7/6Till skogs med Roslagens Sparbank - deltävling 4Vallentuna-Össeby OLUpplands Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 8/6
tor 9/6
fre 10/6
lör 11/6Slottssprinten, individuellSigtuna OKUpplands Orienteringsförbund
natSResultat
PreO, Upplandshelg, DM, TempOOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
P
mästS
Slottssprinten 2-mannastafett, sprintSigtuna OKUpplands Orienteringsförbund
natSSResultat
PreO, OK LinnéOK LinnéUpplands Orienteringsförbund
P
natM
sön 12/6PreO, Björklinge SOKBjörklinge SOKUpplands Orienteringsförbund
P
natL
Skogsflickornas triangelmatch Länna IFUpplands Orienteringsförbund
närLResultat
v 24mån 13/6Öppet RoslagsMästerskap i StafettHäverödals SKUpplands Orienteringsförbund
närSM
tis 14/6Medel-KM OL-skoleavslutningIF ThorUpplands Orienteringsförbund
klubbMResultat
ons 15/6
tor 16/6Rånäs OK / Rimbo SOK SprintCup 2016 deltävling 1IBM Club Sweden
Rånäs OK
S-E Bankens IF
Stockholms Orienteringsförbund
Upplands Orienteringsförbund
närSResultat
fre 17/6
lör 18/6
sön 19/6Öppna SalaortsmästerskapenOK TriangelnUpplands Orienteringsförbund
närMResultat
v 25mån 20/6
tis 21/6
ons 22/6
tor 23/6
fre 24/6
lör 25/6
sön 26/6
v 26mån 27/6
tis 28/6Rånäs OK/Rimbo SOK sprintcup. 2Rimbo SOKUpplands Orienteringsförbund
närSResultat
ons 29/6Roslagsmästerskap dagOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
närLVisa rutter i LiveloxResultat
PreO, DM, dag, UpplandLånghundra IFUpplands Orienteringsförbund
P
mästL
tor 30/6Rånäs OK / Rimbo SOK SprintCup 2016 deltävling 3Rånäs OK
S-E Bankens IF
Upplands Orienteringsförbund
Stockholms Orienteringsförbund
närU
fre 1/7
lör 2/7
sön 3/7
v 27mån 4/7
tis 5/7
ons 6/7
tor 7/7
fre 8/7
lör 9/7
sön 10/7
v 28mån 11/7
tis 12/7
ons 13/7
tor 14/7
fre 15/7
lör 16/7
sön 17/7
v 29mån 18/7
tis 19/7Skärgårdssprinten, etapp 1OK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
distSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 20/7Skärgårdssprinten, etapp 2OK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
distMVisa rutter i LiveloxResultat
tor 21/7
fre 22/7
lör 23/7
sön 24/7
v 30mån 25/7
tis 26/7
ons 27/7
tor 28/7
fre 29/7
lör 30/7
sön 31/7
v 31mån 1/8
tis 2/8
ons 3/8
tor 4/8Rånäs OK / Rimbo SOK SprintCup 2016 deltävling 3Rånäs OK
S-E Bankens IF
Upplands Orienteringsförbund
Stockholms Orienteringsförbund
närSVisa rutter i LiveloxResultat
fre 5/8
lör 6/8
sön 7/8
v 32mån 8/8
tis 9/8Tävlingsinformation: Rånäs OK / Rimbo SOK SprintCup 2016 deltävling 4Rånäs OKUpplands Orienteringsförbund
närSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 10/8
tor 11/8
fre 12/8
lör 13/8
sön 14/8LinnéklassikernOK LinnéUpplands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 33mån 15/8
tis 16/8KM-Medel Rånäs OKRånäs OKUpplands Orienteringsförbund
klubbMResultat
ons 17/8
tor 18/8RoslagsveteranernaRånäs OKUpplands Orienteringsförbund
närL
Träning 18 Augusti-Erlandsholm.Rånäs OKUpplands Orienteringsförbund
klubbL
Sprint-tävlingOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
närSResultat
Sprint-KM VÖOL, OKÖ och WOKVallentuna-Össeby OLUpplands Orienteringsförbund
klubbSResultat
fre 19/8
lör 20/8Långhundradubbeln, medelLånghundra IFUpplands Orienteringsförbund
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 21/8Långhundradubbeln, långLånghundra IFUpplands Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 34mån 22/8
tis 23/8KM Rasbo IK och Länna IFRasbo IKUpplands Orienteringsförbund
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 24/8
tor 25/8RoslagsveteranernaLänna IFUpplands Orienteringsförbund
närLResultat
KM orienteringsskytteVallentuna-Össeby OLUpplands Orienteringsförbund
klubbMResultat
fre 26/8Öppet Natt RMRimbo SOKUpplands Orienteringsförbund
närLNResultat
lör 27/8
sön 28/8
v 35mån 29/8
tis 30/8
ons 31/8
tor 1/9
fre 2/9DM, natt, UpplandOK TriangelnUpplands Orienteringsförbund
mästLNResultat
lör 3/9
sön 4/9DM, lång, UpplandRånäs OKUpplands Orienteringsförbund
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
v 36mån 5/9
tis 6/9Medel KM 2016OK EnenUpplands Orienteringsförbund
klubbM
ons 7/9
tor 8/9RoslagveteranernaHäverödals SKUpplands Orienteringsförbund
närL
fre 9/9
lör 10/9DM, medel, UpplandIF ThorUpplands Orienteringsförbund
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 11/9DM, stafett, UpplandLänna IFUpplands Orienteringsförbund
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, stafett, Uppland, individuella öppna klasserLänna IFUpplands Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 37mån 12/9
tis 13/9
ons 14/9
tor 15/9
fre 16/9
lör 17/9
sön 18/9
v 38mån 19/9
tis 20/9Sprint-KM 2016OK EnenUpplands Orienteringsförbund
klubbSResultat
ons 21/9
tor 22/9Veterantouren i SigtunaSigtuna OKUpplands Orienteringsförbund
närMResultat
fre 23/9
lör 24/9
sön 25/9KM-Lång Rånäs OKRånäs OKUpplands Orienteringsförbund
klubbL
v 39mån 26/9
tis 27/9
ons 28/9
tor 29/9
fre 30/9
lör 1/10PreO, DM, natt, UpplandBjörklinge SOKUpplands Orienteringsförbund
P
mästLN
PreO, OK LinnéOK LinnéUpplands Orienteringsförbund
P
natL
Skogskarlsmatch Uppland-GästriklandSigtuna OKUpplands Orienteringsförbund
närM
sön 2/10PreO, Länna IFLänna IFUpplands Orienteringsförbund
P
natL
Upplandsfinalen, medeldistansIdrottsföreningen OLGY UppsalaUpplands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 40mån 3/10
tis 4/10
ons 5/10
tor 6/10RoslagsveteranernaOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
närL
fre 7/10
lör 8/10
sön 9/10
v 41mån 10/10
tis 11/10
ons 12/10
tor 13/10
fre 14/10
lör 15/10
sön 16/10
v 42mån 17/10
tis 18/10
ons 19/10
tor 20/10RoslagsveteranernaOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
närL
fre 21/10
lör 22/10
sön 23/10OktoberracetOK EnenUpplands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 43mån 24/10
tis 25/10
ons 26/10
tor 27/10RoslagsveteranernaOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
närLResultat
fre 28/10
lör 29/10
sön 30/10
v 44mån 31/10
tis 1/11
ons 2/11
tor 3/11
fre 4/11
lör 5/11MtbO, RodhenloppetOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
M
natPLN
Rodhenloppet, patrullOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
natPLNVisa rutter i Livelox
sön 6/11
v 45mån 7/11
tis 8/11
ons 9/11
tor 10/11
fre 11/11
lör 12/11
sön 13/11Skogsflickorna, höstblotLånghundra IFUpplands Orienteringsförbund
klubbL
OK Rodhens November PreO samt RoslagsmästerskapOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
LP
närM
v 46mån 14/11
tis 15/11
ons 16/11
tor 17/11
fre 18/11
lör 19/11SkinkloppetVallentuna-Össeby OLUpplands Orienteringsförbund
klubbM
Sprint KM 2016Länna IFUpplands Orienteringsförbund
klubbSResultat
sön 20/11
v 47mån 21/11
tis 22/11
ons 23/11
tor 24/11
fre 25/11
lör 26/11
sön 27/11
v 48mån 28/11
tis 29/11
ons 30/11
tor 1/12
fre 2/12
lör 3/12
sön 4/12
v 49mån 5/12
tis 6/12
ons 7/12
tor 8/12
fre 9/12
lör 10/12
sön 11/12Grisloppet 2016OK EnenUpplands Orienteringsförbund
närMVisa rutter i LiveloxResultat
ROKs skinklopp 2016Rånäs OKUpplands Orienteringsförbund
klubbLResultat
v 50mån 12/12
tis 13/12
ons 14/12
tor 15/12
fre 16/12
lör 17/12
sön 18/12
v 51mån 19/12
tis 20/12
ons 21/12
tor 22/12
fre 23/12
lör 24/12
sön 25/12
v 52mån 26/12Annandagsloppet 2016OK EnenUpplands Orienteringsförbund
närMResultat
tis 27/12
ons 28/12
tor 29/12
fre 30/12
lör 31/12Sylvestersprinten 2016Länna IFUpplands Orienteringsförbund
klubbMResultat

Annonser