Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

44 tävlingar hittades mellan 2017-01-01 och 2017-12-31 med följande urval: Skåne, orienteringslöpning, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 52sön 1/1NyårsorienteringTormestorps IFSkåne
distLResultat
v 1mån 2/1
tis 3/1
ons 4/1
tor 5/1
fre 6/1
lör 7/1
sön 8/1
v 2mån 9/1
tis 10/1
ons 11/1
tor 12/1
fre 13/1
lör 14/1
sön 15/1
v 3mån 16/1
tis 17/1
ons 18/1
tor 19/1
fre 20/1
lör 21/1
sön 22/1
v 4mån 23/1
tis 24/1
ons 25/1
tor 26/1
fre 27/1
lör 28/1
sön 29/1
v 5mån 30/1
tis 31/1
ons 1/2
tor 2/2
fre 3/2
lör 4/2
sön 5/2
v 6mån 6/2
tis 7/2
ons 8/2
tor 9/2
fre 10/2
lör 11/2
sön 12/2
v 7mån 13/2
tis 14/2
ons 15/2
tor 16/2
fre 17/2
lör 18/2
sön 19/2
v 8mån 20/2
tis 21/2
ons 22/2
tor 23/2
fre 24/2
lör 25/2
sön 26/2
v 9mån 27/2
tis 28/2
ons 1/3
tor 2/3
fre 3/3Panvåren, nattOK Pan-KristianstadSkåne
natLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 4/3Panvåren, medelOK Pan-KristianstadSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Panvåren, sprintOK Pan-KristianstadSkåne
natSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 5/3Panvåren, långOK Pan-KristianstadSkåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 10mån 6/3
tis 7/3
ons 8/3
tor 9/3
fre 10/3
lör 11/3
sön 12/3
v 11mån 13/3
tis 14/3
ons 15/3
tor 16/3
fre 17/3
lör 18/3Bosarpsträffen, medelLunds OKSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 19/3Bosarpsträffen, långLunds OKSkåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 12mån 20/3
tis 21/3
ons 22/3
tor 23/3
fre 24/3
lör 25/3
sön 26/3
v 13mån 27/3
tis 28/3
ons 29/3
tor 30/3
fre 31/3
lör 1/4Sydsvenska mästerskapen, individuell, långFK GöingarnaSkåne
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
VildmarksfejdenFK GöingarnaSkåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 2/4Sydsvenska mästerskapen, stafettFK GöingarnaSkåne
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat
Göingefejden, medelFK GöingarnaSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 14mån 3/4
tis 4/4
ons 5/4
tor 6/4
fre 7/4
lör 8/4
sön 9/4Frosta OKFrosta OKSkåne
distMVisa rutter i LiveloxResultat
v 15mån 10/4
tis 11/4
ons 12/4
tor 13/4
fre 14/4
lör 15/4OK Torfinns påskjaktOK TorfinnSkåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 16/4
v 16mån 17/4Påsklången mitt i SkåneMalmö OKSkåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 18/4
ons 19/4
tor 20/4
fre 21/4
lör 22/4OdenracetOK Silva
Rävetofta OK
Skåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 23/4Hästvedas nationellaHästveda OKSkåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 17mån 24/4
tis 25/4
ons 26/4
tor 27/4
fre 28/4
lör 29/4Tockarps Vättefejden/Gränsfejden, medelMarkaryds FK
Tockarps IK
Småland
Skåne
natMResultat
sön 30/4Tockarps Vättefejden/Gränsfejden, långMarkaryds FK
Tockarps IK
Småland
Skåne
natLResultat
v 18mån 1/5
tis 2/5
ons 3/5
tor 4/5
fre 5/5
lör 6/5
sön 7/5PalmsprintenOK KontinentSkåne
distSVisa rutter i LiveloxResultat
v 19mån 8/5
tis 9/5
ons 10/5
tor 11/5
fre 12/5
lör 13/5
sön 14/5LundasprintenLunds OKSkåne
natSVisa rutter i LiveloxResultat
v 20mån 15/5
tis 16/5
ons 17/5
tor 18/5
fre 19/5
lör 20/5DM, sprintstafett, SkåneHärlövs IFSkåne
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, Skåne, individuella öppna klasserHärlövs IFSkåne
distSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 21/5DM, sprint, SkåneHärlövs IFSkåne
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
v 21mån 22/5
tis 23/5
ons 24/5
tor 25/5
fre 26/5
lör 27/5
sön 28/5OK Kompassen, sprintOK KompassenSkåne
distSVisa rutter i LiveloxResultat
v 22mån 29/5
tis 30/5
ons 31/5
tor 1/6
fre 2/6
lör 3/6
sön 4/6
v 23mån 5/6
tis 6/6
ons 7/6
tor 8/6
fre 9/6
lör 10/6
sön 11/6
v 24mån 12/6
tis 13/6
ons 14/6
tor 15/6
fre 16/6Tre skåningar och en dansk, etapp 1, sprintHelsingborgs SOKSkåne
natSVisa rutter i LiveloxResultat
lör 17/6Tre skåningar och en dansk, etapp 2, medelHelsingborgs SOKSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Tre skåningar och en dansk, etapp 3, sprintHelsingborgs SOKSkåne
natSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/6Tre skåningar och en dansk, etapp 4, sprint i skogsmiljöHelsingborgs SOKSkåne
natSVisa rutter i LiveloxResultat
v 25mån 19/6
tis 20/6
ons 21/6
tor 22/6
fre 23/6
lör 24/6
sön 25/6
v 26mån 26/6
tis 27/6
ons 28/6
tor 29/6
fre 30/6
lör 1/7
sön 2/7
v 27mån 3/7
tis 4/7
ons 5/7
tor 6/7
fre 7/7
lör 8/7
sön 9/7
v 28mån 10/7Österlens 3-kvällars, kväll 1, medelAndrarums IFSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
tis 11/7Österlens 3-kvällars, kväll 2, medelAndrarums IFSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 12/7Österlens 3-kvällars, kväll 3, medelAndrarums IFSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
tor 13/7
fre 14/7
lör 15/7
sön 16/7
v 29mån 17/7
tis 18/7
ons 19/7
tor 20/7
fre 21/7
lör 22/7
sön 23/7
v 30mån 24/7
tis 25/7
ons 26/7
tor 27/7
fre 28/7
lör 29/7
sön 30/7
v 31mån 31/7
tis 1/8
ons 2/8
tor 3/8
fre 4/8
lör 5/8
sön 6/8
v 32mån 7/8
tis 8/8
ons 9/8
tor 10/8
fre 11/8
lör 12/8
sön 13/8
v 33mån 14/8
tis 15/8
ons 16/8
tor 17/8
fre 18/8
lör 19/8
sön 20/8TyringerundanOK TyringeSkåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 34mån 21/8
tis 22/8
ons 23/8
tor 24/8
fre 25/8
lör 26/8
sön 27/8DM, ultralång, Skåne + medeldistanstävlingOK GyngeSkåne
mästUVisa rutter i LiveloxResultat
v 35mån 28/8
tis 29/8
ons 30/8
tor 31/8
fre 1/9DM, natt, SkåneLunds OKSkåne
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 2/9
sön 3/9DM, lång, Skåne + TormestorpsträffenTormestorps IFSkåne
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
v 36mån 4/9
tis 5/9
ons 6/9
tor 7/9
fre 8/9
lör 9/9DM, medel, SkåneRingsjö OKSkåne
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 10/9DM, stafett, SkåneRingsjö OKSkåne
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasserRingsjö OKSkåne
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 37mån 11/9
tis 12/9
ons 13/9
tor 14/9
fre 15/9
lör 16/9
sön 17/9FyrklubbsFK BokenSkåne
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 38mån 18/9
tis 19/9
ons 20/9
tor 21/9
fre 22/9
lör 23/9
sön 24/9FK ÅsenFK ÅsenSkåne
distL
v 39mån 25/9
tis 26/9
ons 27/9
tor 28/9
fre 29/9
lör 30/9Älgots cup, finalHässleholms OKSkåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 1/10GöingeträffenHässleholms OKSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsstafetten i SkåneHässleholms OKSkåne
natSLVisa rutter i LiveloxResultat
v 40mån 2/10
tis 3/10
ons 4/10
tor 5/10
fre 6/10
lör 7/10
sön 8/10TorslundssprintenHjärnarps OLSkåne
distSVisa rutter i LiveloxResultat
v 41mån 9/10
tis 10/10
ons 11/10
tor 12/10
fre 13/10Revinge by nightLunds OK
Malmö OK
Skåne
natSLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 14/10
sön 15/10Hedjakten, partävlingLunds OKSkåne
natPLVisa rutter i LiveloxResultat
v 42mån 16/10
tis 17/10
ons 18/10
tor 19/10
fre 20/10
lör 21/10Baltic Junior Cup, stafett, individuella öppna klasserFK GöingarnaSkåne
distMResultat
MedelSprintEslövs FKSkåne
distSResultat
sön 22/10
v 43mån 23/10
tis 24/10
ons 25/10
tor 26/10
fre 27/10
lör 28/10
sön 29/10
v 44mån 30/10
tis 31/10
ons 1/11
tor 2/11
fre 3/11
lör 4/11
sön 5/11
v 45mån 6/11
tis 7/11
ons 8/11
tor 9/11
fre 10/11
lör 11/11
sön 12/11
v 46mån 13/11
tis 14/11
ons 15/11
tor 16/11
fre 17/11
lör 18/11
sön 19/11HöstrusketÖrkelljunga FKSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 47mån 20/11
tis 21/11
ons 22/11
tor 23/11
fre 24/11
lör 25/11
sön 26/11
v 48mån 27/11
tis 28/11
ons 29/11
tor 30/11
fre 1/12
lör 2/12
sön 3/12
v 49mån 4/12
tis 5/12
ons 6/12
tor 7/12
fre 8/12
lör 9/12
sön 10/12
v 50mån 11/12
tis 12/12
ons 13/12
tor 14/12
fre 15/12
lör 16/12
sön 17/12
v 51mån 18/12
tis 19/12
ons 20/12
tor 21/12
fre 22/12
lör 23/12
sön 24/12
v 52mån 25/12
tis 26/12
ons 27/12
tor 28/12
fre 29/12
lör 30/12
sön 31/12

Annonser