Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

118 tävlingar hittades mellan 2017-01-01 och 2017-12-31 med följande urval: Örebro Län, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling, klubbtävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 52sön 1/1
v 1mån 2/1
tis 3/1
ons 4/1
tor 5/1
fre 6/1
lör 7/1
sön 8/1
v 2mån 9/1
tis 10/1
ons 11/1
tor 12/1
fre 13/1
lör 14/1
sön 15/1
v 3mån 16/1
tis 17/1
ons 18/1Löpex Vinterserie 2016-17, deltävling 3Almby IK
Örebro Läns OF
Örebro Län
närLNVisa rutter i LiveloxResultat
tor 19/1
fre 20/1
lör 21/1
sön 22/1
v 4mån 23/1
tis 24/1
ons 25/1
tor 26/1Hagaby Nattcup 1Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Län
närLNResultat
fre 27/1
lör 28/1
sön 29/1
v 5mån 30/1
tis 31/1
ons 1/2Löpex Vinterserie 2016-17, deltävling 4Laxå OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
närLNResultat
tor 2/2
fre 3/2
lör 4/2
sön 5/2
v 6mån 6/2
tis 7/2
ons 8/2
tor 9/2Hagaby Nattcup 2Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Län
närLNResultat
fre 10/2
lör 11/2
sön 12/2Löpex Vinterserie 2016-17, deltävling 5KFUM Örebro OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
närLResultat
v 7mån 13/2
tis 14/2
ons 15/2
tor 16/2Hagaby nattcup 3Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Län
närLNResultat
fre 17/2
lör 18/2
sön 19/2
v 8mån 20/2
tis 21/2
ons 22/2
tor 23/2
fre 24/2
lör 25/2
sön 26/2
v 9mån 27/2
tis 28/2
ons 1/3Löpex Vinterserie 2016-17, deltävling 6Hagaby GoIF Örebro
Örebro Läns OF
Örebro Län
närLNResultat
tor 2/3
fre 3/3
lör 4/3
sön 5/3
v 10mån 6/3
tis 7/3
ons 8/3Löpex Vinterserie 2016-17, deltävling 7OK Tisaren
Örebro Läns OF
Örebro Län
närLNResultat
tor 9/3
fre 10/3
lör 11/3
sön 12/3Klubbdag med Skid-O KMGarphyttans IFÖrebro Län
S
klubbMResultat
v 11mån 13/3
tis 14/3
ons 15/3
tor 16/3Hagaby nattcup 4Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Län
närLNResultat
fre 17/3
lör 18/3Löpex Vinterserie 2016-17, deltävling 8 (final)Lindebygdens OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
närLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 19/3
v 12mån 20/3
tis 21/3
ons 22/3
tor 23/3Veteran-OL tävling 1Almby IKÖrebro Län
närLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 24/3
lör 25/3
sön 26/3
v 13mån 27/3
tis 28/3
ons 29/3
tor 30/3Veteran-OL tävling 2KFUM Örebro OKÖrebro Län
närLResultat
VårkickoffHagaby GoIF ÖrebroÖrebro Län
klubbLResultat
fre 31/3
lör 1/4
sön 2/4
v 14mån 3/4
tis 4/4Träningsserie 1Lindebygdens OKÖrebro Län
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 5/4
tor 6/4Veteran-OL tävling 3OK TisarenÖrebro Län
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Fyrklöver, Örebro Län, OK TisarenOK TisarenÖrebro Län
närLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 7/4
lör 8/4
sön 9/4
v 15mån 10/4
tis 11/4Poängtävling 1Lindebygdens OK
OK Milan
Örebro Län
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 12/4
tor 13/4
fre 14/4
lör 15/4
sön 16/4
v 16mån 17/4
tis 18/4Poängtävling 2OK MilanÖrebro Län
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 19/4
tor 20/4Veteran-OL tävling 4Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Län
närLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 21/4SM, natt, med Swedish League, #3OK Tisaren
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 22/4SM, natt, publiktävling (dag), (Tisarträffen)OK TisarenÖrebro Län
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 23/4
v 17mån 24/4
tis 25/4Poängtävling 3OK MilanÖrebro Län
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
10-Mila TräningOK MilanÖrebro Län
närLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 26/4
tor 27/4Veteran-OL tävling 5OK AlfernaÖrebro Län
närLResultat
fre 28/4
lör 29/4
sön 30/4
v 18mån 1/5
tis 2/5Poängtävling 4OK MilanÖrebro Län
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 3/5Provlöpning GarphytteträffenGarphyttans IFÖrebro Län
klubbM
tor 4/5Veteran-OL tävling 6OK MilanÖrebro Län
närLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 5/5
lör 6/5Närkedubbeln dag 1 medel, publiktävling till SM ultraHagaby GoIF Örebro
KFUM Örebro OK
Örebro Län
natMVisa rutter i LiveloxResultat
SM, ultralångHagaby GoIF Örebro
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästUVisa rutter i LiveloxResultat
sön 7/5Närkedubbeln dag 2 långHagaby GoIF Örebro
KFUM Örebro OK
Örebro Län
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 19mån 8/5
tis 9/5Poängtävling 5OK MilanÖrebro Län
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 10/5
tor 11/5Veteran-OL tävling 7OK TylöskogÖrebro Län
närLResultat
fre 12/5
lör 13/5FellingsbroträffenFellingsbro GOIFÖrebro Län
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 14/5GarphytteträffenGarphyttans IF
OK Alferna
Örebro Län
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 20mån 15/5
tis 16/5Poängtävling 6OK MilanÖrebro Län
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 17/5
tor 18/5Veteran-OL tävling 8Lindebygdens OKÖrebro Län
närLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 19/5
lör 20/5
sön 21/55-mannastafettenÖrebro Läns OFÖrebro Län
distSL
v 21mån 22/5
tis 23/5Fyrklöver, Örebro län, Garphyttans IFGarphyttans IFÖrebro Län
närMVisa rutter i LiveloxResultat
OK-Tisaren Medel-KMOK TisarenÖrebro Län
närMVisa rutter i Livelox
Tränings-OLLindebygdens OKÖrebro Län
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 24/5
tor 25/5
fre 26/5
lör 27/5
sön 28/5
v 22mån 29/5
tis 30/5Sprint-KMLindebygdens OKÖrebro Län
klubbSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 31/5
tor 1/6Veteran-OL tävling 9Hällefors OK
OK Milan
Örebro Län
närLResultat
fre 2/6SM, sprint, publiktävling, #1 (kväll)Almby IKÖrebro Län
natSVisa rutter i LiveloxResultat
SM, sprintstafett, kval (kväll)Almby IK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästSS
SM, sprint, individuell, kval Almby IK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
lör 3/6SM, sprint, individuell, finalAlmby IK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
SM, sprint, publiktävling #2, (Örebro City Sprint)Almby IKÖrebro Län
natSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 4/6SM, sprint, publiktävling, #3 (Örebro City Sprintstafett)Almby IKÖrebro Län
natSSVisa rutter i LiveloxResultat
SM, sprintstafett, finalAlmby IK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
v 23mån 5/6
tis 6/6
ons 7/6
tor 8/6Hovstasprinten 2017Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Län
klubbSResultat
fre 9/6
lör 10/6Dag- KMLindebygdens OKÖrebro Län
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 11/6DM, sprint, Västmanland + Örebro LänArboga OK
Örebro Läns OF
Västmanland
Örebro Län
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, Västmanland + Örebro LänArboga OK
Örebro Läns OF
Västmanland
Örebro Län
mästSSResultat
v 24mån 12/6
tis 13/6Träningsserie 2, Ego-stafettLindebygdens OKÖrebro Län
klubbLResultat
ons 14/6
tor 15/6
fre 16/6
lör 17/6
sön 18/6
v 25mån 19/6
tis 20/6Träningsserie 3, Ego-stafettLindebygdens OKÖrebro Län
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 21/6
tor 22/6
fre 23/6
lör 24/6
sön 25/6
v 26mån 26/6
tis 27/6Poängtävling 7OK Järnbärarna
OK Milan
Örebro Län
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 28/6
tor 29/6StorstensidiotenGarphyttans IFÖrebro Län
klubbSResultat
fre 30/6
lör 1/7
sön 2/7
v 27mån 3/7
tis 4/7Poängtävling 8OK MilanÖrebro Län
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 5/7
tor 6/7Sommarträning i södra MarkaskogenAlmby IKÖrebro Län
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 7/7
lör 8/7
sön 9/7
v 28mån 10/7
tis 11/7Poängtävling 9OK MilanÖrebro Län
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 12/7
tor 13/7
fre 14/7
lör 15/7
sön 16/7
v 29mån 17/7
tis 18/7Sommarträning i SvennevadOK TylöskogÖrebro Län
närLResultat
ons 19/7
tor 20/7
fre 21/7
lör 22/7
sön 23/7
v 30mån 24/7
tis 25/7
ons 26/7
tor 27/7
fre 28/7
lör 29/7
sön 30/7
v 31mån 31/7
tis 1/8Poängtävling 10OK MilanÖrebro Län
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 2/8
tor 3/8
fre 4/8
lör 5/8
sön 6/8
v 32mån 7/8
tis 8/8Distriktsmatch för Södermanland, Värmland, Örebro län och ÖstergötlandAlleskolans IF
OK Tisaren
Örebro Län
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Poängtävling 11OK MilanÖrebro Län
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 9/8Distriktsmatch för Södermanland, Värmland, Örebro län och ÖstergötlandAlleskolans IF
OK Tisaren
Örebro Län
distSSResultat
tor 10/8Veteran-OL tävling 10OK MilanÖrebro Län
närLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 11/8
lör 12/8OK Tylöskog Dag-KMOK TylöskogÖrebro Län
klubbL
sön 13/8
v 33mån 14/8
tis 15/8Poängtävling 12OK MilanÖrebro Län
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 16/8
tor 17/8Veteran-OL tävling 11Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Län
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Hagaby KMHagaby GoIF ÖrebroÖrebro Län
klubbLResultat
fre 18/8Sprint-KM med SommarfestGarphyttans IFÖrebro Län
klubbSVisa rutter i LiveloxResultat
lör 19/8
sön 20/8
v 34mån 21/8
tis 22/8Träningsserie 4Lindebygdens OKÖrebro Län
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 23/8
tor 24/8Veteran-OL tävling 12OK Djerf
Örebro Läns OF
Värmland
Örebro Län
närLResultat
fre 25/8
lör 26/8
sön 27/8
v 35mån 28/8
tis 29/8Träningsserie 5Lindebygdens OKÖrebro Län
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 30/8
tor 31/8Veteran-OL tävling 13OK JärnbärarnaÖrebro Län
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Fyrklöver, ÖrebroHagaby GoIF ÖrebroÖrebro Län
närLResultat
fre 1/9
lör 2/9DM, medel, Örebro länLindebygdens OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 3/9DM, lång, Örebro länLindebygdens OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
v 36mån 4/9
tis 5/9Träningsserie 6Lindebygdens OKÖrebro Län
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 6/9
tor 7/9Veteran-OL tävling 14Fellingsbro GOIFÖrebro Län
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Fyrklöver final 2017OK MilanÖrebro Län
närLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 8/9DM, natt, Örebro länHällefors OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästLNResultat
lör 9/9
sön 10/9DM, stafett, Västmanland + Örebro län, individuella öppna klasserArboga OK
Örebro Läns OF
Västmanland
Örebro Län
distLResultat
DM, stafett, Västmanland + Örebro länArboga OK
Västmanlands OF
Örebro Läns OF
Västmanland
Örebro Län
mästSLResultat
v 37mån 11/9
tis 12/9Träningsserie 7, MedelLindebygdens OKÖrebro Län
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 13/9
tor 14/9Veteran-OL tävling 15OK TisarenÖrebro Län
närLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 15/9
lör 16/9SM, lång, kval, publiktävling, #1, medelKFUM Örebro OKÖrebro Län
natMVisa rutter i LiveloxResultat
SM, lång, kvalKFUM Örebro OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 17/9SM, lång, finalKFUM Örebro OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
SM, lång, final, publiktävling, #2KFUM Örebro OKÖrebro Län
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 38mån 18/9
tis 19/9Träningsserie 8, MedelLindebygdens OKÖrebro Län
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 20/9
tor 21/9Veteran-OL tävling 16OK AlfernaÖrebro Län
närLResultat
fre 22/9SM, medel, kval OK Tisaren
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 23/9SM, medel, finalOK Tisaren
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
SM, medel, final, publiktävlingOK TisarenÖrebro Län
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 24/9SM, stafettHagaby GoIF Örebro
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat
v 39mån 25/9
tis 26/9
ons 27/9
tor 28/9Veteran-OL tävling 17KFUM Örebro OKÖrebro Län
närLResultat
fre 29/9
lör 30/9Dubbelfajten (nationell individuell tävling)Garphyttans IF
Örebro Läns OF
Örebro Län
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Dubbelfajten (patrulltävling)Garphyttans IF
Örebro Läns OF
Örebro Län
natPLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 1/10
v 40mån 2/10
tis 3/10Natt KMLindebygdens OKÖrebro Län
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 4/1025-mannaträningAlmby IK
OK Tisaren
Örebro Län
närLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 5/10Veteran-OL tävling 18Askersunds OKÖrebro Län
närLResultat
fre 6/10
lör 7/10
sön 8/10
v 41mån 9/10
tis 10/10Träningsserie 9, NattLindebygdens OKÖrebro Län
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 11/10KM. Natt Garphyttans IFGarphyttans IFÖrebro Län
klubbMNResultat
tor 12/10Veteran-OL tävling 19Almby IKÖrebro Län
närLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 13/10
lör 14/10
sön 15/10
v 42mån 16/10
tis 17/10Träningsserie 10, NattLindebygdens OKÖrebro Län
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 18/10
tor 19/10Hagabys öppna Natt-KMHagaby GoIF ÖrebroÖrebro Län
närLNResultat
fre 20/10
lör 21/10KM Garphyttans IFGarphyttans IFÖrebro Län
klubbMResultat
sön 22/10
v 43mån 23/10
tis 24/10
ons 25/10
tor 26/10Träning, NattLindebygdens OKÖrebro Län
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 27/10
lör 28/10
sön 29/10
v 44mån 30/10
tis 31/10
ons 1/11
tor 2/11
fre 3/11
lör 4/11
sön 5/11
v 45mån 6/11
tis 7/11
ons 8/11
tor 9/11Öppen träning i KarlslundCentrum OK
Hagaby GoIF Örebro
Stockholm
Örebro Län
närMNResultat
fre 10/11
lör 11/11
sön 12/11SlutskubbetOK MilanÖrebro Län
klubbL
v 46mån 13/11
tis 14/11
ons 15/11
tor 16/11
fre 17/11
lör 18/11
sön 19/11
v 47mån 20/11
tis 21/11Natt-stads-OLLindebygdens OKÖrebro Län
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 22/11
tor 23/11
fre 24/11
lör 25/11
sön 26/11Löpex Vinterserie deltävling 1Hagaby GoIF ÖrebroÖrebro Län
närLResultat
v 48mån 27/11
tis 28/11
ons 29/11
tor 30/11
fre 1/12
lör 2/12Hagaby Blöta språngetHagaby GoIF ÖrebroÖrebro Län
klubbLM
sön 3/12
v 49mån 4/12
tis 5/12
ons 6/12Löpex Vinterserie 2017-18, deltävling 2OK Milan
Örebro Läns OF
Örebro Län
närLNVisa rutter i LiveloxResultat
tor 7/12
fre 8/12
lör 9/12
sön 10/12LusselunkenLindebygdens OKÖrebro Län
klubbLResultat
v 50mån 11/12
tis 12/12NattsprintercupenAlmby IKÖrebro Län
klubbSN
ons 13/12
tor 14/12
fre 15/12
lör 16/12
sön 17/12
v 51mån 18/12
tis 19/12
ons 20/12
tor 21/12
fre 22/12
lör 23/12
sön 24/12
v 52mån 25/12
tis 26/12
ons 27/12
tor 28/12
fre 29/12
lör 30/12
sön 31/12

Annonser