Swedish Orienteering Federation

Event calendar

204 events were found between 01/05/2018 and 30/09/2018 with the following selection: Hälsingland, Jämtland-Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, Västerbotten, Ångermanland.

Date Event Organiser Regions
D
Cl
F
ED
T
ED
w 18Tue 1/5ParkO 5Östersunds OKJämtland-Härjedalen
locMResults
Wed 2/5Sprintcupen i Gammelstad, #1Gammelstads IFNorrbotten
locSResults
Thu 3/5ParkO 6Östersunds OKJämtland-Härjedalen
locMResults
Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubLShow routes in LiveloxResults
Sommarserie 1Njurunda OKMedelpad
locLShow routes in LiveloxResults
Fri 4/5
Sat 5/5Sommarserie 1 "andra chansen"Njurunda OKMedelpad
locLShow routes in LiveloxResults
Sun 6/5Motionsorientering Umeå 6 majUmeå OKVästerbotten
locLResults
Sprintcupen i Gammelstad, #2Gammelstads IFNorrbotten
regSResults
w 19Mon 7/5
Tue 8/5Norrcup 180508OK DellenHälsingland
locMResults
7-klubbsSkogslöparnaÅngermanland
locMShow routes in LiveloxResults
Wed 9/5
Thu 10/5Frösö 5-dagars Etapp 1Frösö IFJämtland-Härjedalen
locMResults
Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 1, medelÅngermanlands OF
Njurunda OK
Selånger SOK
Timrå SOK
Ångermanland
Medelpad
natMShow routes in LiveloxResults
Fri 11/5Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 2, förlängd medelÅngermanlands OF
Kovlands IF
Sundsvalls OK
Timrå SOK
Ångermanland
Medelpad
natMShow routes in LiveloxResults
Sat 12/5SOKs nationella medeldistansSkellefteå OKVästerbotten
natMShow routes in LiveloxResults
Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 3, medelHärnösands OK
Medelpads OF
Ångermanland
Medelpad
natMShow routes in LiveloxResults
Sun 13/5Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 4, förkortad långHärnösands OK
Medelpads OF
Ångermanland
Medelpad
natLShow routes in LiveloxResults
Motionsorientering UmeåIFK UmeåVästerbotten
locMResults
w 20Mon 14/5Kart o Hoj del 1Rehns BKHälsingland
M
locM
VOK Motionsorientering 1 (Hällfors)Vännäs OKVästerbotten
locMResults
Tue 15/5Frösö 5-dagars, etapp 2Frösö IFJämtland-Härjedalen
locMResults
7-klubbs, Örnliga 1Husums IF OKÅngermanland
locLShow routes in LiveloxResults
Norrcupen 180515Forsa OKHälsingland
locLResults
Sörklubbs #4 -2018Alfta-Ösa OKHälsingland
locMResults
Wed 16/54-sprinten 1Timrå SOKMedelpad
locSResults
Thu 17/5VOL 2 Stockviks skidstadionSundsvalls OKMedelpad
locLShow routes in LiveloxResults
Frösö 5-dagars, etapp 3Frösö IFJämtland-Härjedalen
locMResults
Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubMShow routes in LiveloxResults
Sommarserie 2Njurunda OKMedelpad
locLShow routes in LiveloxResults
Fri 18/5Sprintcupen i Gammelstad, #3Gammelstads IFNorrbotten
regSShow routes in LiveloxResults
Sat 19/5Bergnäsets AIK vårtävling, dag 1, lång + För-USMBergnäsets AIKNorrbotten
natLShow routes in LiveloxResults
Stöcksjö IS vårtävlingStöcksjö ISVästerbotten
natMShow routes in LiveloxResults
Faxeträffen, medelSöderhamns OKHälsingland
natM
Frösö 5-dagars, etapp 4Frösö IFJämtland-Härjedalen
locMResults
Sun 20/5Bergnäsets AIK vårtävling, dag 2, medel + För-USMBergnäsets AIKNorrbotten
natMShow routes in LiveloxResults
TorvaldsblotetSkogslöparnaÅngermanland
regMShow routes in LiveloxResults
Faxeträffen, långSöderhamns OKHälsingland
natL
w 21Mon 21/5Kart o Hoj del 2Rehns BKHälsingland
M
locM
VOK Motionsorientering 2 (Berg)Vännäs OKVästerbotten
locMShow routes in LiveloxResults
Tue 22/5Skogsfemman-1Fältjägarnas IFJämtland-Härjedalen
locMResults
Norrcupen 2018-05-22Ljusdals OKHälsingland
locMShow routes in LiveloxResults
BOL180522Bolidens SKVästerbotten
locMShow routes in Livelox
7-klubbsÖrnsköldsviks OKÅngermanland
locMResults
Sörklubbstävling #5 MTBO+Fot OLEdsbyns OKHälsingland
FM
locMResults
Wed 23/5World Orienteering DayÖstersunds OKJämtland-Härjedalen
locS
Skol-DMHudiksvalls OKHälsingland
locS
Fjällfemman 1Åre OKJämtland-Härjedalen
locMResults
MtbO Bjästamon / World Orienteering DaySkogslöparnaÅngermanland
M
locM
4-sprinten 2Selånger SOKMedelpad
locS
Thu 24/5TräningsorienteringSeskarö IFNorrbotten
clubMShow routes in Livelox
VOL nr 3Selånger SOKMedelpad
locL
22/5
Frösö 5-dagars, etapp 5Frösö IFJämtland-Härjedalen
locM
Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubL
Sommarserie 3Njurunda OKMedelpad
locL
23/5
Fri 25/5
Sat 26/5Bollnästräffen, medelRehns BKHälsingland
natM
23/5
Show routes in Livelox
Umeå OK, medelUmeå OKVästerbotten
natM
23/5
Älvsbyn vårtävling, dag 1, medelÄlvsby IF OKNorrbotten
natM
24/5
Sun 27/5Bollnästräffen, långRehns BKHälsingland
natL
23/5
Show routes in Livelox
Umeå OK, långUmeå OKVästerbotten
natL
23/5
Älvsbyn vårtävling, dag 2, långÄlvsby IF OKNorrbotten
natL
24/5
w 22Mon 28/5Kart o Hoj del 3Rehns BKHälsingland
M
locM
VOK Motionsorientering 3 (Marahällan)Vännäs OKVästerbotten
locM
Tue 29/5Sörklubbs #6 Rehns BKHälsingland
locL
Skogsfemman 2OK StorsjönJämtland-Härjedalen
locM
Motionsorientering, Sprintcup 2, SkellefteåSkellefteå OKVästerbotten
locM
Norrcupen 180529Hudiksvalls OKHälsingland
locM
27/5
7-Klubbs, Örnligan 2OK NolaskogsarnaÅngermanland
locL
29/5*
Wed 30/5Fjällfemman 2Åre OKJämtland-Härjedalen
locM
Thu 31/5Veteran-OLVK UvarnaMedelpad
locL
Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubS
Motionsorientering Umeå 31 majUmeå OKVästerbotten
locS
30/5*
Fri 1/6Ösaträffen, dag 1, medelAlfta-Ösa OKHälsingland
natM
27/5
Sat 2/6Ösaträffen, dag 2, medelAlfta-Ösa OKHälsingland
natM
27/5
RenlunkenOK RenenNorrbotten
regL
27/5
Sun 3/6BruksträffenRobertsfors IKVästerbotten
natM
28/5*
DM, medel, ÅngermanlandOK NipanÅngermanland
champsM
27/5
KalvdansenOK RenenNorrbotten
regRM
27/5
Ösaträffen, dag 3, långAlfta-Ösa OKHälsingland
natL
27/5
w 23Mon 4/6Kart o Hoj del 4Rehns BKHälsingland
M
locM
VOK Motionsorientering 4 (Överboda)Vännäs OKVästerbotten
locM
Tue 5/6Skogsfemman 3Brunflo IFJämtland-Härjedalen
locM
Norrcpen sprintForsa OKHälsingland
locS
4/6
Show routes in Livelox
Wed 6/6DM, sprint, MedelpadSelånger SOKMedelpad
champsS
1/6
Fjällfemman 3Åre OKJämtland-Härjedalen
locM
Nationaldagsmedeln i BodenI 19 IFNorrbotten
regM
30/5
Motionsorientering Umeå 6 juniStöcksjö ISVästerbotten
locM
BreddstafettenHudiksvalls OKHälsingland
locRM
30/5
Thu 7/6VOL 5Sundsvalls OKMedelpad
locM
5/6*
Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubM
Fri 8/6Västerbottens 3-dagars, etapp 1, medelIFK Umeå
Umedalens IF
Västerbotten
natM
3/6
Sat 9/6Västerbottens 3-dagars, etapp 2, långIFK Umeå
Umedalens IF
Västerbotten
natL
3/6
DM, medel, Medelpad + Jämtland-HärjedalenÅnge OK
Jämtland-Härjedalens OF
Medelpad
Jämtland-Härjedalen
champsM
2/6
Sun 10/6Västerbottens 3-dagars, etapp 3, medelIFK Umeå
Umedalens IF
Västerbotten
natM
3/6
DM, lång, Jämtland-Härjedalen + BräcketräffenÅnge OK
Jämtland-Härjedalens OF
Medelpad
Jämtland-Härjedalen
champsL
2/6
w 24Mon 11/6Kart o Hoj del 5 FinalRehns BKHälsingland
M
locM
VOK Motionsorientering 5 (Hemberget)Vännäs OKVästerbotten
locM
Tue 12/6Skogsfemman Frösö IFJämtland-Härjedalen
locM
Norrcupen 2018-06-12Ljusdals OKHälsingland
locM
11/6
SidensjösprintenSidensjö IKÅngermanland
regS
5/6
Wed 13/6Fjällfemman 4Åre OKJämtland-Härjedalen
locM
Thu 14/6VOL 6 MedelpadTimrå SOKMedelpad
locL
14/6*
KM SprintLjusdals OKHälsingland
clubS
Motionsorientering Umeå 14 juniUmeå OKVästerbotten
locL
13/6*
DM, sprint, Jämtland/HärjedalenFältjägarnas IFJämtland-Härjedalen
champsS
9/6
Fri 15/6NOF-läger 2018Norrbottens OFNorrbotten
locM
6/6
Sat 16/6NOF-läger 2018Norrbottens OFNorrbotten
locM
6/6
Sun 17/6NOF-läger 2018Norrbottens OFNorrbotten
locM
6/6
Piteå IF OrienteringsklubbPiteå IF OrienteringsklubbNorrbotten
regM
w 25Mon 18/6MtbO BjästamonSkogslöparnaÅngermanland
M
locM
17/6
VOK Motionsorientering 6 (Vännäsby)Vännäs OKVästerbotten
locM
Tue 19/6Skogsfemman 5Östersunds OKJämtland-Härjedalen
locM
17/6
Motionsorientering UmeåIFK UmeåVästerbotten
locL
Wed 20/6Fjällfemman 5Åre OKJämtland-Härjedalen
locM
DM, ultralång, Gästrikland + Hälsingland med Trimtex CupHälsinglands OF
Valbo AIF
Hälsingland
Gästrikland
champsU
13/6
Thu 21/6Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubM
Fri 22/6
Sat 23/6
Sun 24/6
w 26Mon 25/6VOK Motionsorientering 7 (Pengfors)Vännäs OKVästerbotten
locM
Tue 26/6Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubM
Sörklubbstävling #8Segersta OKHälsingland
locM
24/6*
Wed 27/6
Thu 28/6SkogssprintLjusdals OKHälsingland
clubS
Motionsorientering Umeå 28 juniUmeå OKVästerbotten
locM
27/6*
Sommarserie 4Njurunda OKMedelpad
locL
27/6
Fri 29/6
Sat 30/6
Sun 1/7
w 27Mon 2/7Hälsinglands 3-dagarsLjusdals OKHälsingland
locL
30/6
VOK Motionsorientering 8 (Tvärålund)Vännäs OKVästerbotten
locM
Tue 3/7
Wed 4/7Hälsinglands 3-dagars Etapp 3Segersta OKHälsingland
locL
1/7
Thu 5/7Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubM
Motionsorientering Umeå 5 juliUmeå OKVästerbotten
locL
4/7*
Sommarserie 5Njurunda OKMedelpad
locL
4/7
Fri 6/7Vålådalens 3-dagars, etapp 1, sprintFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
natS
1/7
Sat 7/7Seskarö IF jubileumSeskarö IFNorrbotten
regM
Vålådalens 3-dagars, etapp 2, medelFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
natM
1/7
Sun 8/7Vålådalens 3-dagars, etapp 3, långFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
natL
1/7
w 28Mon 9/7
Tue 10/7Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubM
Wed 11/7
Thu 12/7Cykel-OrienteringLjusdals OKHälsingland
FM
clubL
Sommarserie 6Njurunda OKMedelpad
locL
11/7
Motionsorientering UmeåIFK UmeåVästerbotten
locL
Fri 13/7
Sat 14/7
Sun 15/7
w 29Mon 16/7
Tue 17/7Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubM
Motionsorientering Umeå 17 juliUmeå OKVästerbotten
locL
16/7*
Wed 18/7Forsa OK, medelForsa OKHälsingland
natM
11/7
Thu 19/7Forsa OK, långForsa OKHälsingland
natL
11/7
Sommarserie 7Njurunda OKMedelpad
locL
19/7
Fri 20/7PreO, DM, HälsinglandRehns BKHälsingland
T
champsL
13/7
Sat 21/7
Sun 22/7O-Ringen Höga Kusten, etapp 1, långÅngermanlands OF
O-Ringen
Ångermanland
FMT
natL
w 30Mon 23/7O-Ringen Höga Kusten, etapp 2, långÅngermanlands OF
O-Ringen
Ångermanland
FMT
natL
Tue 24/7
Wed 25/7O-Ringen Höga Kusten, etapp 3, medelÅngermanlands OF
O-Ringen
Ångermanland
FMT
natM
Thu 26/7O-Ringen Höga Kusten, etapp 4, långÅngermanlands OF
O-Ringen
Ångermanland
FMT
natL
Fri 27/7O-Ringen Höga Kusten, etapp 5, lång, jaktstartÅngermanlands OF
O-Ringen
Ångermanland
FMT
natL
Sat 28/7
Sun 29/7
w 31Mon 30/7
Tue 31/7Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubL
Wed 1/8
Thu 2/8Grövelsjöorienteringen - prologenDalarnas OF
Lapplandsfjällens Orienteringsklubb
Dalarna
Norrbotten
regL
Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubM
Fri 3/8Grövelsjöorienteringen, etapp 1, medelDalarnas OF
Lapplandsfjällens Orienteringsklubb
Dalarna
Norrbotten
regM
Malå sprintLångvikens OKVästerbotten
regS
29/7
Sat 4/8Grövelsjöorienteringen, etapp 2, långDalarnas OF
Lapplandsfjällens Orienteringsklubb
Dalarna
Norrbotten
regL
SpringlispringetLångvikens OKVästerbotten
regM
29/7
Sun 5/8Grövelsjöorienteringen, etapp 3, medelDalarnas OF
Lapplandsfjällens Orienteringsklubb
Dalarna
Norrbotten
regM
Tjamstan medelLångvikens OKVästerbotten
regM
29/7
w 32Mon 6/8
Tue 7/8
Wed 8/8
Thu 9/8Motionsorientering Umeå 9 augUmeå OKVästerbotten
locM
8/8*
Cykel-OrienteringLjusdals OKHälsingland
FM
clubM
Sommarserie 8Njurunda OKMedelpad
locL
8/8
Fri 10/8
Sat 11/8
Sun 12/8
w 33Mon 13/8
Tue 14/8Norrcupen 2018-08-14Ljusdals OKHälsingland
locS
Wed 15/8
Thu 16/8Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubL
Motionsorientering Umeå 16 augustiStöcksjö ISVästerbotten
locM
Fri 17/8
Sat 18/8DM, lång, NorrbottenArvidsjaurs OKNorrbotten
champsL
FäbodträffenLjusdals OKHälsingland
clubLC
Sun 19/8Dag-KMSundsvalls OKMedelpad
clubL
DM, lång, Västerbotten med Rallarsvängen Vännäs OKVästerbotten
champsL
DM, stafett, NorrbottenArvidsjaurs OKNorrbotten
champsRL
DM, stafett, Norrbotten, individuella öppna klasserArvidsjaurs OKNorrbotten
regL
DM, sprint, ÅngermanlandOK BrantenÅngermanland
champsS
w 34Mon 20/8
Tue 21/8
Wed 22/8
Thu 23/8Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubM
Sommarserie 9Njurunda OKMedelpad
locL
22/8
Fri 24/8DM, natt, HälsinglandAlfta-Ösa OKHälsingland
champsLN
Vittjärvs 2-dagars, etapp 1, sprint, NorrbottenVittjärvs IKNorrbotten
champsS
Sat 25/8Vittjärvs 2-dagars, etapp 2, medel + DM, medel, NorrbottenVittjärvs IKNorrbotten
champsM
DM, lång, Medelpad+ÅngermanlandÅngermanlands OF
Medelpads OF
Sundsvalls OK
Ångermanland
Medelpad
champsL
DM, stafett, inofficiell Jämtland/HärjedalenÖstersunds OKJämtland-Härjedalen
champsRM
DM, medel, VästerbottenUmeå OKVästerbotten
champsM
19/8
Sun 26/8DM, lång, Gästrikland + HälsinglandHälsinglands OF
Valbo AIF
Hälsingland
Gästrikland
champsL
DM, stafett, Medelpad+ÅngermanlandÅngermanlands OF
Medelpads OF
Sundsvalls OK
Ångermanland
Medelpad
champsRL
DM, stafett, Medelpad+Ångermanland, individuella öppna klasserÅngermanlands OF
Sundsvalls OK
Ångermanland
Medelpad
regL
DM, ultralång, Jämtland/Härjedalen + MagnumloppetÖstersunds OKJämtland-Härjedalen
champsU
DM, ultralång, Norrbotten I 19 IFNorrbotten
champsU
DM, stafett, VästerbottenUmeå OKVästerbotten
champsL
19/8
w 35Mon 27/8
Tue 28/8
Wed 29/8TjOL kaveln 2018VK UvarnaMedelpad
locRM
Thu 30/8Veteran-OLVK UvarnaMedelpad
locL
Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubS
Motionsorientering Umeå 30 augUmeå OKVästerbotten
locS
29/8*
Fri 31/8Ungdoms-SM, sprintBergnäsets AIK
Gammelstads IF
OK Renen
Norrbotten
champsS
Sat 1/9Ungdoms-SM, långBergnäsets AIK
Gammelstads IF
OK Renen
Norrbotten
champsL
Sun 2/9Ungdoms-SM, stafettBergnäsets AIK
Gammelstads IF
OK Renen
Norrbotten
champsRL
Motionsorientering UmeåIFK UmeåVästerbotten
locM
w 36Mon 3/9
Tue 4/9
Wed 5/9
Thu 6/9Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubM
Motionsorientering Umeå 6 sepUmeå OKVästerbotten
locS
5/9*
Fri 7/9
Sat 8/9
Sun 9/9Motionsorientering Umeå 9 septemberUmedalens IFVästerbotten
locM
w 37Mon 10/9
Tue 11/9Norrcupen Ffinal 2017-09-11Ljusdals OKHälsingland
locM
10/9
Wed 12/9
Thu 13/9VOL 14, SOKSundsvalls OKMedelpad
locL
13/9*
Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubL
Fri 14/9
Sat 15/9LoffelunkenÖstersunds OKJämtland-Härjedalen
natM
Sun 16/9ÄlgjaktenFrösö IFJämtland-Härjedalen
natRM
w 38Mon 17/9
Tue 18/9NorrnattLjusdals OKHälsingland
locLN
Wed 19/9
Thu 20/9Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubM
Motionsorientering Umeå 20 sepUmeå OKVästerbotten
locLN
19/9*
Fri 21/9DM, natt, ÅngermanlandHärnösands OKÅngermanland
champsLN
Sat 22/9DM, natt, NorrbottenOK RenenNorrbotten
champsLN
DM, sprint, Norrbotten OK RenenNorrbotten
champsS
Sun 23/9DM, sprint, HälsinglandForsa OKHälsingland
champsS
LappmannaLycksele IFVästerbotten
regL
16/9
DM, medel, HälsinglandForsa OKHälsingland
champsM
w 39Mon 24/9
Tue 25/9
Wed 26/9
Thu 27/9DM, natt, Jämtland-HärjedalenÖstersunds OKJämtland-Härjedalen
champsLN
Tränings-OLLjusdals OKHälsingland
clubM
Motionsorientering Umeå 27 septemberStöcksjö ISVästerbotten
locLN
Fri 28/9DM, natt, MedelpadNjurunda OKMedelpad
champsLN
Sat 29/9DM, natt, VästerbottenIFK UmeåVästerbotten
champsLN
DM, sprint, VästerbottenIFK UmeåVästerbotten
champsS
Sun 30/9DM, stafett, HälsinglandSegersta OKHälsingland
champsRL
Martinsons Cup avslutningSK BjörnenVästerbotten
locM
MidälvastafettenNjurunda OKMedelpad
regRL

Advertisements